Rozhledna Skalka u Vyžlovky - vždy byla k ničemu a teď ještě víc

Rozhledna Skalka u Vyžlovky - vždy byla k ničemu a teď ještě víc
Rozhledna Skalka nad Vyžlovkou.
Autor snímku Zdena Kmenová
SDÍLEJ:

To bylo slávy, když se postavila rozhledna Skalka u středočeské Vyžlovky! Co na tom, že výhled nestojí za nic. 

Rozhledna Skalka u Vyžlovky - vždy byla k ničemu a teď ještě víc
Vyžlovka, rozhledna Skalka.
Autor snímku Kuba Turek

Rozhledna Skalka byla otevřena pro veřejnost zdarma roku 2012. Platit za vstup se začalo roku 2015. Z té doby zůstal u vchodu turniket. Uzavřena byla roku 2019. Od té doby se nahoru dostanou jen odvážní. Do soukromých rukou přešla roku 2021.

Ačkoliv na rozhledně je nalepená cedule o havarijním stavu, dá se při troše šikovnosti vylézt po kovové brance, oblézt nastražené špičáky a po zábradlí přelézt na schodiště. Po něm se pohodlně vyjde na krytou rozhledovou plošinu.

Atraktivní výhled chybí

Konstrukce rozhledny Skalka je dřevěná a do ní je vestavěno kovové točité schodiště. Vyhlídková plošina je krytá dřevěnou střechou. Celková výška rozhledny je 25 metrů, vyhlídková plošina je v jedenadvaceti metrech nad okolním terénem. Vede na ni 105 schodů. Základy stojí v nadmořské výšce 455 m.

Vyžlovka, rozhledna Skalka.

Za velmi dobré viditelnosti lze zahlédnout část Českého středohoří, Ralsko, Bezděz a některé masivy Krkonoš, Králického Sněžníku a Orlických hor. Výhled na vzdálené kopce nijak neohromí.

Z bližších cílů se na konci údolí Šembery krčí Český Brod, směrem k Labi se ukazují průmyslové Neratovice a Říp, na druhé straně je vidět kus vesnice Vyžlovka a zalesněný hřbet nad Jevanskými rybníky. Atraktivní údolí Jevanského potoka s několika rybníky je schované za obzorem, stejně jako Voděradské bučiny.

 

Ve spodní části rozhledny je instalovaná volně přístupná umělá lezecká stěna. Dvě cesty po barevných stupech a chytech se tady lezou pouze s horním jištěním.

Vyžlovka, rozhledna Skalka.

Na půl cestě mezi Vyžlovkou a Lažany

Vyžlovka je vesnice v polovině cesty na důležité komunikaci Praha - Kutná Hora. Vedla přibližně po současné Staré cestě z Jevan. Tudy proudilo stříbro, čili pohonná hmota vzestupu středověkých Čech mezi nejvýznamnější země Evropy. V raném sředověku bylo ještě důležitější spojení mezi dvěma největšími městy Čech - přemyslovskou Prahou a zličanskou Kouřimí.

Vyžlovka patřila od roku 1334 Smiřickým. Po třicetileté válce zde ovšem zůstaly jen čtyři chalupy. Rozvoj nastal až za kněžny Savojské, která nechala postavit letní zámeček. Dnes slouží jako hotel a hospoda. 

Lažany byla vesnice v údolí bezejmenného potoka ústícího do Šembery. Dnes ji lze zahlédnout jen jako terénní nerovnost pod zahradnictvím nedaleko rozhledny Skalka u Vyžlovky. Poprvé byla jmenována roku 1358, kdy se rytíř Bohunek Hájek z Chrástu soudil s cisterciáky z Klášterní Skalice o hranice vsi Štíhlic, dvora Lažan, řečeného také Nový Dvůr, a lesa na Kozím hřbetě s horou Hradištěm, dnes označované jako Staré či Pusté Zámky. Po Bohuňkově smrti udělil roku 1360 král Karel IV. chrástský statek dědičně v léno jeho synu Litoldu Hájkovi z Chrástu a ve výčtu se kromě vsí Chrástu, Dobré Vody, Kozojed, Slavic a Štíhlic výslovně uvádí i ves Lažany a nikoliv pouhý dvůr, jako ve zprávě z roku 1358. Po Hájcích získal vesnici Jindřich z Lažan, který se v letech 1395 - 1396 znovu soudil se skalickým klášterem.

Vyžlovka, rozhledna Skalka.

Archeologický průzkum ukázal, že ves zanikla do roku 1300, ale již po několika desítkách let byla znovu osídlena. Ve vsi stála tvrz a domy v řadovém uspořádání. Z toho lze usoudit, že šlo o pozdní vnitřní kolonizace ve 13. století  alze tedy předpokládat, že ji postavilo německé obyvatelstvo. Avšak málo vydatný vodní zdroj a nevýhodná poloha vsi vzhledem k intenzifikaci zemědělské výroby vedly k zániku Lažan po roce 1400.

Na okraji vesnice stála tvrz, ze které se dochoval terénní relikt. Dobře patrné je kruhové tvrziště o průměru 62 m a obvodu 160 m i s přilehlým objektem hospodářského dvora. Tvrz byla opevněna valem o výšce 2-3 metry, chráněná rybníkem a vodním příkopem. Z tvrze a dvora vedla ještě roku 1958 cesta do Vyžlovky. 

Rozhledna Skalka Vyžlovka.

Doprava

Autem přijedete nejspíš po staré Kutnohorské silnici a ve Vyžlovce odbočíte na vedlejší silnici směrem do Štíhlic. Rozhledna Skalka stojí přímo u silnice. Pod ní je malé neplacené parkoviště.

Na silničním kole nebo koloběžce můžete využít značenou cyklotrasu č.1 Praha - Brno, která ve zdejším úseku vede po vedlejších silnicích z Uhříněvsi (nádraží) přes Královice, Křenice, Babice, Mukařov, Žernovku, Štíhlice, Vyžlovku, Jevany, Konojedy, Olešku a Dobré Pole do Kouřimi (nádraží). Je to celkem 41 kilometrů s převýšením 400 metrů.

Na horském kole je zajímavá trasa z Říčan (nádraží), která nabízí střední obtížnost a při tom pestrou jízdu krajinou. Po modré turistické značce se jede skrze Říčanský les, pak přes Janovický les, okolo Mukařova do Louňovic. Po Kutnohorské silnici do Vyžlovky. Pokud se chceme vyhnout frekventované komunikaci, vezmeme to z Louňoviček okolo rybníku Pařez ke kostelu ve Vyžlovce. U posledního stavení ve Vyžlovce uhneme doleva na lesní svážnici a ta nás dovede na červenou turistickou značku podél říčky Šembera. Na dvou místech nejspíš sesedneme z kola a přes kamenité úseky půjdeme raději pěšky. Po značce dojedeme do Českého Brodu. (nádraží). Déla túry je 28 kilometrů, převýšení 200 metrů a od Vyžlovky se jede většinou s kopce dolů.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Nevěřte Turkovi, výhled je krásný

Nevěřte Turkovi, že z rozhledny není žádný výhled. Já na ní byl asi třikrát a když je dobrá viditelnost, výhled je nádherný. Podívejte se třeba na fotky na www.rozhlednaskalka.cz. Samozřejmě, pane Turku, že když je zrovna mlha, není vidět nic:-)))

  • Autor Martin
  • Datum a čas 15.12.2021 20:02
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

NOVÉ FOTKY Divoké, severní, studené a strmé svahy Jizerských hor protíná pohodlná Viničná cesta. Původně se jmenovala německy Weinkellerstrasse.... celý článek

Ralsko AKTUÁLNĚ 2022

Riese & Müller Multicharger GT Touring 750

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2022

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2022

RADOTÍN Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.
O stupních vítězů v Bike Valachy rozhodla až cílová rovinka

O stupních vítězů v Bike Valachy rozhodla až cílová rovinka

Drama do posledních metrů cílové rovinky: takový byl jubilejní 10. ročník závodu Bike Valachy Bílá, který se jel v sobotu 11. června v beskydské Bílé. Boj o zlato nakonec o zlomky sekundy vyhrál Marek
Triatlonistka Kuříková si na Mistrovství světa v Leedsu připsala životní maximum

Triatlonistka Kuříková si na Mistrovství světa v Leedsu připsala životní maximum

Na svůj nejlepší výsledek na mistrovství světa dosáhla česká triatlonistka Petra Kuříková. Obsadila v anglickém Leedsu 17. místo. 
Kočař byl na mistrovství světa v terénním triatlonu šestý

Kočař byl na mistrovství světa v terénním triatlonu šestý

Opět v elitní desítce! Lukáš Kočař si na světovém šampionátu v terénním triatlonu připsal další výborný výsledek. Vybojoval v rumunském Targu Mures 6. místo. Mezi ženami byla čtrnáctá Štěpánka Bisová.
17. bike maraton Vysočiny odstartuje šéf senátu, část startovného půjde na speciální kolo pro handicapované děti

17. bike maraton Vysočiny odstartuje šéf senátu, část startovného půjde na speciální kolo pro handicapované děti

Tradiční cyklistické závody Předvýběr.CZ Bike Maraton Vysočina 2022 v Kněžicích letos proběhnou v sobotu 10. září. Už podruhé se konají pod záštitou předsedy Senátu Parlamentu České republiky Miloše Vystrčila.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 16.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Dobříš Horská kola 16.7.
Tour de Ralsko - cyklomaraton Mimoň Horská kola 16.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 30.7.
Hradecký terénní triatlon Hradec Králové Plavání, běh, kolo 31.7.
Valachy Man Nový Hrozenkov 5.-6.8. Triatlon 5.8.

Diskuse

Příspěvek Honza, 3.7.2022 10:52, 1 příspěvek
kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Hello, everyone Elmer1493muple Elmer1493muple, 3.7.2022 11:42
Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45