Rozhledna Skalka u Vyžlovky - vždy byla k ničemu a teď ještě víc

Rozhledna Skalka u Vyžlovky - vždy byla k ničemu a teď ještě víc
Rozhledna Skalka nad Vyžlovkou.
Autor snímku Zdena Kmenová
SDÍLEJ:

To bylo slávy, když se postavila rozhledna Skalka u středočeské Vyžlovky! Co na tom, že výhled nestojí za nic. 

Rozhledna Skalka u Vyžlovky - vždy byla k ničemu a teď ještě víc
Vyžlovka, rozhledna Skalka.
Autor snímku Kuba Turek

Rozhledna Skalka byla otevřena pro veřejnost zdarma roku 2012. Platit za vstup se začalo roku 2015. Z té doby zůstal u vchodu turniket. Uzavřena byla roku 2019. Od té doby se nahoru dostanou jen odvážní. Do soukromých rukou přešla roku 2021.

Ačkoliv na rozhledně je nalepená cedule o havarijním stavu, dá se při troše šikovnosti vylézt po kovové brance, oblézt nastražené špičáky a po zábradlí přelézt na schodiště. Po něm se pohodlně vyjde na krytou rozhledovou plošinu.

Atraktivní výhled chybí

Konstrukce rozhledny Skalka je dřevěná a do ní je vestavěno kovové točité schodiště. Vyhlídková plošina je krytá dřevěnou střechou. Celková výška rozhledny je 25 metrů, vyhlídková plošina je v jedenadvaceti metrech nad okolním terénem. Vede na ni 105 schodů. Základy stojí v nadmořské výšce 455 m.

Vyžlovka, rozhledna Skalka.

Za velmi dobré viditelnosti lze zahlédnout část Českého středohoří, Ralsko, Bezděz a některé masivy Krkonoš, Králického Sněžníku a Orlických hor. Výhled na vzdálené kopce nijak neohromí.

Z bližších cílů se na konci údolí Šembery krčí Český Brod, směrem k Labi se ukazují průmyslové Neratovice a Říp, na druhé straně je vidět kus vesnice Vyžlovka a zalesněný hřbet nad Jevanskými rybníky. Atraktivní údolí Jevanského potoka s několika rybníky je schované za obzorem, stejně jako Voděradské bučiny.

 

Ve spodní části rozhledny je instalovaná volně přístupná umělá lezecká stěna. Dvě cesty po barevných stupech a chytech se tady lezou pouze s horním jištěním.

Vyžlovka, rozhledna Skalka.

Na půl cestě mezi Vyžlovkou a Lažany

Vyžlovka je vesnice v polovině cesty na důležité komunikaci Praha - Kutná Hora. Vedla přibližně po současné Staré cestě z Jevan. Tudy proudilo stříbro, čili pohonná hmota vzestupu středověkých Čech mezi nejvýznamnější země Evropy. V raném sředověku bylo ještě důležitější spojení mezi dvěma největšími městy Čech - přemyslovskou Prahou a zličanskou Kouřimí.

Vyžlovka patřila od roku 1334 Smiřickým. Po třicetileté válce zde ovšem zůstaly jen čtyři chalupy. Rozvoj nastal až za kněžny Savojské, která nechala postavit letní zámeček. Dnes slouží jako hotel a hospoda. 

Lažany byla vesnice v údolí bezejmenného potoka ústícího do Šembery. Dnes ji lze zahlédnout jen jako terénní nerovnost pod zahradnictvím nedaleko rozhledny Skalka u Vyžlovky. Poprvé byla jmenována roku 1358, kdy se rytíř Bohunek Hájek z Chrástu soudil s cisterciáky z Klášterní Skalice o hranice vsi Štíhlic, dvora Lažan, řečeného také Nový Dvůr, a lesa na Kozím hřbetě s horou Hradištěm, dnes označované jako Staré či Pusté Zámky. Po Bohuňkově smrti udělil roku 1360 král Karel IV. chrástský statek dědičně v léno jeho synu Litoldu Hájkovi z Chrástu a ve výčtu se kromě vsí Chrástu, Dobré Vody, Kozojed, Slavic a Štíhlic výslovně uvádí i ves Lažany a nikoliv pouhý dvůr, jako ve zprávě z roku 1358. Po Hájcích získal vesnici Jindřich z Lažan, který se v letech 1395 - 1396 znovu soudil se skalickým klášterem.

Vyžlovka, rozhledna Skalka.

Archeologický průzkum ukázal, že ves zanikla do roku 1300, ale již po několika desítkách let byla znovu osídlena. Ve vsi stála tvrz a domy v řadovém uspořádání. Z toho lze usoudit, že šlo o pozdní vnitřní kolonizace ve 13. století  alze tedy předpokládat, že ji postavilo německé obyvatelstvo. Avšak málo vydatný vodní zdroj a nevýhodná poloha vsi vzhledem k intenzifikaci zemědělské výroby vedly k zániku Lažan po roce 1400.

Na okraji vesnice stála tvrz, ze které se dochoval terénní relikt. Dobře patrné je kruhové tvrziště o průměru 62 m a obvodu 160 m i s přilehlým objektem hospodářského dvora. Tvrz byla opevněna valem o výšce 2-3 metry, chráněná rybníkem a vodním příkopem. Z tvrze a dvora vedla ještě roku 1958 cesta do Vyžlovky. 

Rozhledna Skalka Vyžlovka.

Doprava

Autem přijedete nejspíš po staré Kutnohorské silnici a ve Vyžlovce odbočíte na vedlejší silnici směrem do Štíhlic. Rozhledna Skalka stojí přímo u silnice. Pod ní je malé neplacené parkoviště.

Na silničním kole nebo koloběžce můžete využít značenou cyklotrasu č.1 Praha - Brno, která ve zdejším úseku vede po vedlejších silnicích z Uhříněvsi (nádraží) přes Královice, Křenice, Babice, Mukařov, Žernovku, Štíhlice, Vyžlovku, Jevany, Konojedy, Olešku a Dobré Pole do Kouřimi (nádraží). Je to celkem 41 kilometrů s převýšením 400 metrů.

Na horském kole je zajímavá trasa z Říčan (nádraží), která nabízí střední obtížnost a při tom pestrou jízdu krajinou. Po modré turistické značce se jede skrze Říčanský les, pak přes Janovický les, okolo Mukařova do Louňovic. Po Kutnohorské silnici do Vyžlovky. Pokud se chceme vyhnout frekventované komunikaci, vezmeme to z Louňoviček okolo rybníku Pařez ke kostelu ve Vyžlovce. U posledního stavení ve Vyžlovce uhneme doleva na lesní svážnici a ta nás dovede na červenou turistickou značku podél říčky Šembera. Na dvou místech nejspíš sesedneme z kola a přes kamenité úseky půjdeme raději pěšky. Po značce dojedeme do Českého Brodu. (nádraží). Déla túry je 28 kilometrů, převýšení 200 metrů a od Vyžlovky se jede většinou s kopce dolů.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Nevěřte Turkovi, výhled je krásný

Nevěřte Turkovi, že z rozhledny není žádný výhled. Já na ní byl asi třikrát a když je dobrá viditelnost, výhled je nádherný. Podívejte se třeba na fotky na www.rozhlednaskalka.cz. Samozřejmě, pane Turku, že když je zrovna mlha, není vidět nic:-)))

  • Autor Martin
  • Datum a čas 15.12.2021 20:02
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Vítejte v osobní mučírně Juliana Alaphilippa

Vítejte v osobní mučírně Juliana Alaphilippa

Jezdci týmu Deceuninck-Quick-Step neustále hledají způsoby, jak zefektivnit svou přípravu, jak být v lepší kondici. Sponzor jednoho z nejlepších cyklistických týmů planety proto vybavil osobní tréninkovou místnost v domácnosti světového šampiona Juliana Alaphilippa.... celý článek

Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Reprodukci zdar! Jak používáme dětský vozík celý rok

Reprodukci zdar! Jak používáme dětský vozík celý rok

AKTUALIZACEPrvní obavy při plánování rodičovstvívždy souvisejí s možností ztráty jakési svobody. I já se bála, že náš dosavadní život plný hor, kola, běžek, skialpů nebo cestování po Asii s dítětem skončí. Naše okolí
Do Skaláku! Pěšky nebo na kole

Do Skaláku! Pěšky nebo na kole

Nejznámější turistickou oblastí v Česku je Český ráj. Jeho srdcem je skalní město v okolí zámku Hrubá Skála. Turisté říkají této oblasti Hruboskalsko, horolezci Skalák a někdy dokonce jen Hrubice.
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

BRUSLENÍ NA KOKOŘÍNSKU Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Osud se s Antošovou nemazlil, ona se ale zastavit nenechala

Osud se s Antošovou nemazlil, ona se ale zastavit nenechala

Bývala nadšenou maratonskou běžkyní a jejím snem bylo zaběhnout si Berlínský maraton. Náhle se ale její sen rozplynul. Spadla a skončila na invalidním vozíku. Svůj sen si nakonec splnila na handbiku. Mít zase
Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Nejteplejší Silvestr za posledních 100 let poslal lyžaře do chalupy a vylákal ven cyklisty. Vlahé dny i noci ve středních Čechách odkazovaly spíše na konec jara než na začátek astronomické zimy. Vydali

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Afrikou na kole - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší T. Šíma 18.1. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Tourfilm - uzávěrka přihlášek Praha 22.2.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 12.-13.3. 12.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 18.-20.3. 18.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 25.-27.3. 25.3.
COTTM - veletrh Čína, Peking 29.-31.3. Cestovní ruch 29.3.
Silva Regina - veletrh Brno, Výstaviště 3.-7.4. Myslivost a lesnictví 3.4.

Diskuse

Výborné reportážní fotky Novinář, 17.1.2022 22:04, 1 příspěvek
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků
Jak zvýšit chuť na sex? Filiponko, 12.1.2022 15:08, 1 příspěvek
vůdce/průvodce/kámoš/příb... Lukas B., 12.1.2022 9:26, 3 příspěvky
Google IT, 12.1.2022 8:05, 8 příspěvků
Google Novinář, 11.1.2022 21:07, 8 příspěvků
Go Running Olda, 11.1.2022 20:58, 1 příspěvek
Google IT, 11.1.2022 20:47, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11
Muzeum stříbra Horydoly , 14.1.2022 9:55
Undus vede Karlovarské le... Horydoly , 13.1.2022 21:52
Prohlídky středočeských k... Horydoly , 10.1.2022 18:00
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 10.1.2022 8:09
Re: Podavam na vas trestn... Kuba Turek, 9.1.2022 17:06
Podavam na vas trestni oz... Horydoly , 9.1.2022 15:43