Voděradské bučiny pro dívky i klučiny!

Voděradské bučiny pro dívky i klučiny!
SDÍLEJ:
Česká kotlina je plná přírodních krás. Stačí si sundat našedlé brýle vnímání, které s sebou přinesly všední dny, a pořádně se podívat. Jeden opravdu pěkný kousek přírody je hned u Prahy. Možná patříte k těm, kteří ho mají tak říkajíc za barákem. Protože ze sedla se svět objevuje o něco lépe, podíváme se tam na kole.

Voděradské bučiny jsou už od roku 1955 národní přírodní rezervací. Přírodozpytce zaujalo především to, že se zde buky vyskytují v nezvykle nízkých polohách.

Lehce chráněná krajina

Proto tu také vede osmikilometrová naučná stezka. Seznámí nás nejen s flórou a faunou Bučin, ale také s kvalitou zdejšího životního prostředí a s jeho geologickou minulostí.

Jistě není třeba připomínat, že v rezervaci jezdíme pouze po značených stezkách a i jinak se chováme slušně a civilizovaně.

Autem do lesního lůna

Je mnoho cest, které nás do Voděradských bučin mohou dovést. Pohodlnější usadí kola do střešních nosičů svých klimatizovaných vozů a vydají se do Říčan. Odsud už je bude čekat jízda na kolech.

Po modré turistické značce jedeme v podstatě neustále zelení do Mukařova (cca 7 km). Nebo to vezmou po zelené, která z počátku povede chvíli i po silnici. Za Tehovem se ale zaboří do lesa, Svojetice zlehka lízne a zavede je do jižní části Voděradských bučin.

Vlakem k Tyršovi

Jiní zvolí poněkud méně pohodlnou jízdu vlakem. Z Masarykova nádraží vyráží aspoň jednou za hodinu železný oř směrem na Český Brod. V Úvalech je dobré vystoupit (o jednu stanici přejíždíme pásmo, kde platí pražská průkazka na trmvaj) a přes Škvorec, Doubek a Žernovku zavítat do nám již známého Mukařova (cca 12 km).

Zvídavějším možná neuniklo, že do Mukařova jezdil na letní byt i zakladatel Sokola Miroslav Tyrš a také cyklista, mnohačetný mistr republiky Jan Veselý. Není pochyb o tom, že možnost se zrestaurovat naleznou v Mukařově i dnešní cyklisté.

V sedle přes Prahu

Nejdrsnější z nás nasednou na své velocipédy před svým domem a v potu tváře se probojují Prahou na její okraj. Vítězné souboje s plechovými monstry, přestálé boje o holý život a nějaký ten kyslík zaplaví jejich mozky endorfiny.

Úkol dostat se přes Dubeč, Královice, Křenice, Březí a Babice do Mukařova jim pak přijde směšně snadný – asi jako sestavit šestidílkové puzzle s Křemílkem a Vochomůrkou (z Dubče do Mukařova cca 15 km).

Čtyři paralelní směry

Přes Bučiny vedou v podstatě paralelně hned čtyři stezky. Červená vede nejseverněji. Je hodně přímá, skoro z poloviny vede po silnici. Projedeme se podél několika vodních ploch, po hrázi Louňovického rybníka, podél Pařezu, Jana, Švýcara, Vyžlovského a Jevanského rybníka.

Pokud máte rádi vodu, asi se přikloníte k této variantě, možností ke koupání odhalíte určitě víc než dost. Z Mukařova se vydáte nejprve kousek po modré (cca 2 km), na silnici č. 333 odbočíte vlevo a po pár stech metrech stočíte svá dvě kola doprava na červenou značku. Po vodní euforii vás čeká jihozápadní cíp Bučin a Černé Voděrady (z Mukařova asi 12 km).

Vyplatí se ještě asi 8 km zůstat věrní červené turistické značce a podívat se do Ondřejova a třeba i navštívit Astronomické muzeum, počastovat pohledem kamennou věž Pecný a pokochat se krásně upraveným parkem u hvězdárny s mnoha vzácnými dřevinami.

Modrá je moje nejoblíbenější. A troufám si říct, že je i nejkrásnější. Vytváří v náručí buků neuvěřitelné serpentiny, což má pro milovníky zatáček ještě jednu velkou výhodu. Vede v podstatě po vrstevnici.

Pokud vyrazíte na horských kolech, nebudete mít co vytknout ani povrchu tamních širokých lesních cest. Po 12 kilometrech se modrá napojuje na červenou.

Koho přestanou modré serpentiny brzo bavit, může po šesti kilometrech odbočit na žlutou. Je přímější a kratší. To nám také říká něco o tom, že kopečky na sebe nenechají dlouho čekat. Cílem jsou opět staré známé Černé Voděrady (z Mukařova asi 12 km), kde můžeme posedět na zahrádce nad sklenicí pěnivého moku nebo šálkem voňavé kávy.

Poslední alternativou je již zmiňovaná zelená. Ta sice Černé Voděrady míjí, napojuje se však za nimi na červenou vedoucí do Ondřejova.

Polárnický výpočet vzdálenosti

Nejlepší je asi zvolit jednu z variant do Černých Voděrad a jinou cestou se pak vracet zpět k autu nebo na vlak. Alternativ je opravdu spousta. Počítejte s tím, že v rámci výletu můžete najezdit šedesát i více kilometrů.

Při plánování trasy ale nezapomeňte kilometráž do Voděrad nebo Ondřejova vynásobit dvěma. Ušetří vás to údivu, s kterým se musel vyrovnávat nejeden pověstný český polárník.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Jel bych spíš až z Jevan
Kdybych měl již kolo na střeše auta, jel bych až do Jevan. Ušetřené kilometry v sedle bych věnoval podrobnějšímu putování Bučinami. Třeba bych narazil na některé ze stád muflonů a nebo se podíval po památkách na činnost zakladatele vědeckého lesnictví Lindnera.
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


TEST Cyklistická helma Crussis

TEST Cyklistická helma Crussis

Helma Crussis patří do střední cenové kategorie přileb na cyklistiku, koloběžky a in-line bruslení. Jezdíme v ní už skoro dva roky a jsme spokojeni. Za tisíc korun to byla dobrá koupě.... celý článek

Triatlon v Sokolově vyhráli junioři Grebík a Svobodová

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Šumava AKTUÁLNĚ 2019

Šumava AKTUÁLNĚ 2019

OPRAVY LESNÍCH CEST Přinášíme zprávy a novinky ze Šumavy na česko-německo-rakouské hranici. Mohou vám pomoci, ať sem pojedete na kole, na běžkách, na lodi, nebo třeba půjdete pěšky.
Cyklonovinky 2019

Cyklonovinky 2019

ROKYTKA Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Livigno, Bormio a Valtellina 2019

Livigno, Bormio a Valtellina 2019

ZIMNÍ OLYMPIÁDA Aktuální zprávy z oblíbených lyžařských středisek na severu Itálie.
Alpy AKTUÁLNĚ 2019

Alpy AKTUÁLNĚ 2019

BERGELL Kde je co v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Transalp - etapový cyklomaraton Německo, Oberammergau 14.-20.7. 14.7.
4x Revelations Jablonec nad Nisou, Dobrá Voda 18.-20.7. Horská kola 18.7.
Kravařská lávka Praha, Novotného lávka 20.-21.7. 20.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Lety Horská kola 20.7.
Krušnoman Most, Matylda Terénní triatlon 21.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Tatry Tour - cyklomaraton Tatranská Lomnica Silniční kola 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Mezi Polevskými obry - cyklomaraton Polevsko Horská kola 27.7.
Xterra Hradec Králové Plavání, MTB, kros 28.7.

Diskuse

Bolesti kloubů Michala, 17.7.2019 12:52, 11 příspěvků
V údolí Roklice postavil ... libor, 16.7.2019 21:24, 1 příspěvek
Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 11 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek
Pozor.... JN, 10.7.2019 13:10, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48