Voděradské bučiny pro dívky i klučiny!

Voděradské bučiny pro dívky i klučiny!
SDÍLEJ:
Česká kotlina je plná přírodních krás. Stačí si sundat našedlé brýle vnímání, které s sebou přinesly všední dny, a pořádně se podívat. Jeden opravdu pěkný kousek přírody je hned u Prahy. Možná patříte k těm, kteří ho mají tak říkajíc za barákem. Protože ze sedla se svět objevuje o něco lépe, podíváme se tam na kole.

Voděradské bučiny jsou už od roku 1955 národní přírodní rezervací. Přírodozpytce zaujalo především to, že se zde buky vyskytují v nezvykle nízkých polohách.

Lehce chráněná krajina

Proto tu také vede osmikilometrová naučná stezka. Seznámí nás nejen s flórou a faunou Bučin, ale také s kvalitou zdejšího životního prostředí a s jeho geologickou minulostí.

Jistě není třeba připomínat, že v rezervaci jezdíme pouze po značených stezkách a i jinak se chováme slušně a civilizovaně.

Autem do lesního lůna

Je mnoho cest, které nás do Voděradských bučin mohou dovést. Pohodlnější usadí kola do střešních nosičů svých klimatizovaných vozů a vydají se do Říčan. Odsud už je bude čekat jízda na kolech.

Po modré turistické značce jedeme v podstatě neustále zelení do Mukařova (cca 7 km). Nebo to vezmou po zelené, která z počátku povede chvíli i po silnici. Za Tehovem se ale zaboří do lesa, Svojetice zlehka lízne a zavede je do jižní části Voděradských bučin.

Vlakem k Tyršovi

Jiní zvolí poněkud méně pohodlnou jízdu vlakem. Z Masarykova nádraží vyráží aspoň jednou za hodinu železný oř směrem na Český Brod. V Úvalech je dobré vystoupit (o jednu stanici přejíždíme pásmo, kde platí pražská průkazka na trmvaj) a přes Škvorec, Doubek a Žernovku zavítat do nám již známého Mukařova (cca 12 km).

Zvídavějším možná neuniklo, že do Mukařova jezdil na letní byt i zakladatel Sokola Miroslav Tyrš a také cyklista, mnohačetný mistr republiky Jan Veselý. Není pochyb o tom, že možnost se zrestaurovat naleznou v Mukařově i dnešní cyklisté.

V sedle přes Prahu

Nejdrsnější z nás nasednou na své velocipédy před svým domem a v potu tváře se probojují Prahou na její okraj. Vítězné souboje s plechovými monstry, přestálé boje o holý život a nějaký ten kyslík zaplaví jejich mozky endorfiny.

Úkol dostat se přes Dubeč, Královice, Křenice, Březí a Babice do Mukařova jim pak přijde směšně snadný – asi jako sestavit šestidílkové puzzle s Křemílkem a Vochomůrkou (z Dubče do Mukařova cca 15 km).

Čtyři paralelní směry

Přes Bučiny vedou v podstatě paralelně hned čtyři stezky. Červená vede nejseverněji. Je hodně přímá, skoro z poloviny vede po silnici. Projedeme se podél několika vodních ploch, po hrázi Louňovického rybníka, podél Pařezu, Jana, Švýcara, Vyžlovského a Jevanského rybníka.

Pokud máte rádi vodu, asi se přikloníte k této variantě, možností ke koupání odhalíte určitě víc než dost. Z Mukařova se vydáte nejprve kousek po modré (cca 2 km), na silnici č. 333 odbočíte vlevo a po pár stech metrech stočíte svá dvě kola doprava na červenou značku. Po vodní euforii vás čeká jihozápadní cíp Bučin a Černé Voděrady (z Mukařova asi 12 km).

Vyplatí se ještě asi 8 km zůstat věrní červené turistické značce a podívat se do Ondřejova a třeba i navštívit Astronomické muzeum, počastovat pohledem kamennou věž Pecný a pokochat se krásně upraveným parkem u hvězdárny s mnoha vzácnými dřevinami.

Modrá je moje nejoblíbenější. A troufám si říct, že je i nejkrásnější. Vytváří v náručí buků neuvěřitelné serpentiny, což má pro milovníky zatáček ještě jednu velkou výhodu. Vede v podstatě po vrstevnici.

Pokud vyrazíte na horských kolech, nebudete mít co vytknout ani povrchu tamních širokých lesních cest. Po 12 kilometrech se modrá napojuje na červenou.

Koho přestanou modré serpentiny brzo bavit, může po šesti kilometrech odbočit na žlutou. Je přímější a kratší. To nám také říká něco o tom, že kopečky na sebe nenechají dlouho čekat. Cílem jsou opět staré známé Černé Voděrady (z Mukařova asi 12 km), kde můžeme posedět na zahrádce nad sklenicí pěnivého moku nebo šálkem voňavé kávy.

Poslední alternativou je již zmiňovaná zelená. Ta sice Černé Voděrady míjí, napojuje se však za nimi na červenou vedoucí do Ondřejova.

Polárnický výpočet vzdálenosti

Nejlepší je asi zvolit jednu z variant do Černých Voděrad a jinou cestou se pak vracet zpět k autu nebo na vlak. Alternativ je opravdu spousta. Počítejte s tím, že v rámci výletu můžete najezdit šedesát i více kilometrů.

Při plánování trasy ale nezapomeňte kilometráž do Voděrad nebo Ondřejova vynásobit dvěma. Ušetří vás to údivu, s kterým se musel vyrovnávat nejeden pověstný český polárník.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Jel bych spíš až z Jevan
Kdybych měl již kolo na střeše auta, jel bych až do Jevan. Ušetřené kilometry v sedle bych věnoval podrobnějšímu putování Bučinami. Třeba bych narazil na některé ze stád muflonů a nebo se podíval po památkách na činnost zakladatele vědeckého lesnictví Lindnera.
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Hostivařská přehrada 2021

Hostivařská přehrada 2021

Otvírací doba hlavní pláže Hostivařské přehrady v Praze je každý den 9-20 hodin. Vstupné 129 Kč/den se platí na hlavní a nudistické pláži. Koupací molo naproti je zdarma a návštěvní doba není omezena.... celý článek

Zlato na Bike Valachy vybojoval Jaroslav Kulhavý

Ralsko AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

Ebike Partners: u nás elektrokola nečipujeme!

ROZHOVOR Michal Bařina a další investoři stojí za příbramskou prodejnou elektrokol. Od konkurence se odlišuje vysokým standardem. Prodává nejlepší ebiky, pochopitelně za vysoké ceny a k tomu nabízí nadstandardní služby.   
Objevujte s námi Poodří pěšky nebo na kole

Objevujte s námi Poodří pěšky nebo na kole

Zúčastněte se pátého ročníku Tour de aleje. Znáte Poodří jako své boty? Prověřte svůj důvtip, pozorovací schopnosti, zručnost nebo fyzickou zdatnost v naší prázdninové hře! Tato hra vás přivede na místa známá i neznámá,
Aktivní dovolená v Česku

Aktivní dovolená v Česku

K procházkám láká unikátní příroda národních parků, na pěší túry po rozmanité středoevropské krajině vás zavede nejkvalitnější evropská síť turistických značek. Na kolech lze po upravených cestách i terénem absolvovat projížďky po
Račice otevřely triatlonovou sezonu: veteráni a hvězdy

Račice otevřely triatlonovou sezonu: veteráni a hvězdy

Triatlonové sezona odstartovala rodinným ICT sprintem a intervalovým půlironmanem v Račicích. Na bezpečných tratích a za dodržení všech hygienicko-epidemiologických pravidel se postavilo na start a užilo cíle více než dvě stě účastníků.
Ralsko AKTUÁLNĚ 2021

Ralsko AKTUÁLNĚ 2021

JABLONEČEK Co je nového na pomezí středních a severních Čech - pod Bezdězem, pod Ralskem a okolo Ploučnice?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slunovrat Ride Praha, Rudolfinum Cyklojízda 21.6. 05:33
Tour de France Francie 25.6.-18.7. Silniční cyklistika 25.6.
Jihlavská 24MTB Jihlava, Heulos 26.-27.6. Horská kola 26.6.
Podralsko jaro - cyklomaraton Osečná Horská kola 27.6.
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.
Tour de aleje Poodří 8.7.-5.9. Cykloturistika 8.7.
Enduro Zadov 9.-11.7. Horská kola 9.7.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.
Turistpropag Lysá nad Labem, Výstaviště Udělení cen za nejlepší turistické materiály 15.7. 18:00
Salzkammergut - cyklomaraton Rakousko, Bad Goisern Horská kola 17.7.

Diskuse

Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek
Dotazy Climber Prague, 18.6.2021 11:38, 3 příspěvky
Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31