Voděradské bučiny pro dívky i klučiny!

Voděradské bučiny pro dívky i klučiny!
SDÍLEJ:
Česká kotlina je plná přírodních krás. Stačí si sundat našedlé brýle vnímání, které s sebou přinesly všední dny, a pořádně se podívat. Jeden opravdu pěkný kousek přírody je hned u Prahy. Možná patříte k těm, kteří ho mají tak říkajíc za barákem. Protože ze sedla se svět objevuje o něco lépe, podíváme se tam na kole.

Voděradské bučiny jsou už od roku 1955 národní přírodní rezervací. Přírodozpytce zaujalo především to, že se zde buky vyskytují v nezvykle nízkých polohách.

Lehce chráněná krajina

Proto tu také vede osmikilometrová naučná stezka. Seznámí nás nejen s flórou a faunou Bučin, ale také s kvalitou zdejšího životního prostředí a s jeho geologickou minulostí.

Jistě není třeba připomínat, že v rezervaci jezdíme pouze po značených stezkách a i jinak se chováme slušně a civilizovaně.

Autem do lesního lůna

Je mnoho cest, které nás do Voděradských bučin mohou dovést. Pohodlnější usadí kola do střešních nosičů svých klimatizovaných vozů a vydají se do Říčan. Odsud už je bude čekat jízda na kolech.

Po modré turistické značce jedeme v podstatě neustále zelení do Mukařova (cca 7 km). Nebo to vezmou po zelené, která z počátku povede chvíli i po silnici. Za Tehovem se ale zaboří do lesa, Svojetice zlehka lízne a zavede je do jižní části Voděradských bučin.

Vlakem k Tyršovi

Jiní zvolí poněkud méně pohodlnou jízdu vlakem. Z Masarykova nádraží vyráží aspoň jednou za hodinu železný oř směrem na Český Brod. V Úvalech je dobré vystoupit (o jednu stanici přejíždíme pásmo, kde platí pražská průkazka na trmvaj) a přes Škvorec, Doubek a Žernovku zavítat do nám již známého Mukařova (cca 12 km).

Zvídavějším možná neuniklo, že do Mukařova jezdil na letní byt i zakladatel Sokola Miroslav Tyrš a také cyklista, mnohačetný mistr republiky Jan Veselý. Není pochyb o tom, že možnost se zrestaurovat naleznou v Mukařově i dnešní cyklisté.

V sedle přes Prahu

Nejdrsnější z nás nasednou na své velocipédy před svým domem a v potu tváře se probojují Prahou na její okraj. Vítězné souboje s plechovými monstry, přestálé boje o holý život a nějaký ten kyslík zaplaví jejich mozky endorfiny.

Úkol dostat se přes Dubeč, Královice, Křenice, Březí a Babice do Mukařova jim pak přijde směšně snadný – asi jako sestavit šestidílkové puzzle s Křemílkem a Vochomůrkou (z Dubče do Mukařova cca 15 km).

Čtyři paralelní směry

Přes Bučiny vedou v podstatě paralelně hned čtyři stezky. Červená vede nejseverněji. Je hodně přímá, skoro z poloviny vede po silnici. Projedeme se podél několika vodních ploch, po hrázi Louňovického rybníka, podél Pařezu, Jana, Švýcara, Vyžlovského a Jevanského rybníka.

Pokud máte rádi vodu, asi se přikloníte k této variantě, možností ke koupání odhalíte určitě víc než dost. Z Mukařova se vydáte nejprve kousek po modré (cca 2 km), na silnici č. 333 odbočíte vlevo a po pár stech metrech stočíte svá dvě kola doprava na červenou značku. Po vodní euforii vás čeká jihozápadní cíp Bučin a Černé Voděrady (z Mukařova asi 12 km).

Vyplatí se ještě asi 8 km zůstat věrní červené turistické značce a podívat se do Ondřejova a třeba i navštívit Astronomické muzeum, počastovat pohledem kamennou věž Pecný a pokochat se krásně upraveným parkem u hvězdárny s mnoha vzácnými dřevinami.

Modrá je moje nejoblíbenější. A troufám si říct, že je i nejkrásnější. Vytváří v náručí buků neuvěřitelné serpentiny, což má pro milovníky zatáček ještě jednu velkou výhodu. Vede v podstatě po vrstevnici.

Pokud vyrazíte na horských kolech, nebudete mít co vytknout ani povrchu tamních širokých lesních cest. Po 12 kilometrech se modrá napojuje na červenou.

Koho přestanou modré serpentiny brzo bavit, může po šesti kilometrech odbočit na žlutou. Je přímější a kratší. To nám také říká něco o tom, že kopečky na sebe nenechají dlouho čekat. Cílem jsou opět staré známé Černé Voděrady (z Mukařova asi 12 km), kde můžeme posedět na zahrádce nad sklenicí pěnivého moku nebo šálkem voňavé kávy.

Poslední alternativou je již zmiňovaná zelená. Ta sice Černé Voděrady míjí, napojuje se však za nimi na červenou vedoucí do Ondřejova.

Polárnický výpočet vzdálenosti

Nejlepší je asi zvolit jednu z variant do Černých Voděrad a jinou cestou se pak vracet zpět k autu nebo na vlak. Alternativ je opravdu spousta. Počítejte s tím, že v rámci výletu můžete najezdit šedesát i více kilometrů.

Při plánování trasy ale nezapomeňte kilometráž do Voděrad nebo Ondřejova vynásobit dvěma. Ušetří vás to údivu, s kterým se musel vyrovnávat nejeden pověstný český polárník.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Jel bych spíš až z Jevan
Kdybych měl již kolo na střeše auta, jel bych až do Jevan. Ušetřené kilometry v sedle bych věnoval podrobnějšímu putování Bučinami. Třeba bych narazil na některé ze stád muflonů a nebo se podíval po památkách na činnost zakladatele vědeckého lesnictví Lindnera.
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

SNĚŽKA Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.... celý článek

Cyklonovinky 2021

MTBS.cz je na prodej

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Hlubočepské plotny: držkopád na MTB

Hlubočepské plotny: držkopád na MTB

RETRO TÝDEN Z DEVADESÁTEK Úzká řídítka, véčkové brzdy, tenisky, cyklistické kraťasy a bavlněné tričko. Hurá vzhůru dolů!  
Cyklonovinky 2021

Cyklonovinky 2021

VLTAVSKÁ CYKLOSTEZKA Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

SNĚŽKA Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
MTBS.cz je na prodej

MTBS.cz je na prodej

Důležitý český cyklistický web MTBS.cz je od loňska na prodej. Pro případné kupce je ovšem požadovaných 7 milionů korun příliš.
Kam v Česku na kolo? Tipy na letní vyjížďky

Kam v Česku na kolo? Tipy na letní vyjížďky

Každou chvíli skončí dlouhá zima, roztaje sníh, cesty trochu oschnou a cyklisté vyrazí na své oblíbené trasy. Zdá se, že brzy přestanou platit i omezení kvůli koronavirové epidemii. Cykloturisté, bikeři i sportovní rodinky s dětmi

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Síla komunit - přednáška Impact Hub - online 26.4. 19:30
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 1.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 28.-30.5. Lodě a čluny 28.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 29.5.
Cyklomaraton Amadé Rakousko, Radstadt Silniční kola 30.5.
Marcialonga - cyklomaraton Itálie, Moena Silniční kola 135 km 30.5.
3D Challenge - duatlon Doubravka Běh, kolo - štafety 5.6.

Diskuse

cdzcs bigvalue shop, 23.4.2021 14:19, 120 příspěvků
cdzcs Antivirua support, 23.4.2021 14:09, 120 příspěvků
cdzcs Riveraman, 23.4.2021 14:06, 120 příspěvků
webovka Micheal, 22.4.2021 14:32, 120 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 21:28, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 19:19, 5 příspěvků
Grafy Michael Beranek, 20.4.2021 19:04, 2 příspěvky
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Horydoly , 20.4.2021 15:08, 5 příspěvků
Nový zákon- Nutný 1,5m od... Bretislav, 20.4.2021 11:02, 5 příspěvků
Grafy Erik, 19.4.2021 23:34, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33
Historická ťažba a spraco... Horydoly , 6.4.2021 0:27