Voděradské bučiny pro dívky i klučiny!

Voděradské bučiny pro dívky i klučiny!
SDÍLEJ:
Česká kotlina je plná přírodních krás. Stačí si sundat našedlé brýle vnímání, které s sebou přinesly všední dny, a pořádně se podívat. Jeden opravdu pěkný kousek přírody je hned u Prahy. Možná patříte k těm, kteří ho mají tak říkajíc za barákem. Protože ze sedla se svět objevuje o něco lépe, podíváme se tam na kole.

Voděradské bučiny jsou už od roku 1955 národní přírodní rezervací. Přírodozpytce zaujalo především to, že se zde buky vyskytují v nezvykle nízkých polohách.

Lehce chráněná krajina

Proto tu také vede osmikilometrová naučná stezka. Seznámí nás nejen s flórou a faunou Bučin, ale také s kvalitou zdejšího životního prostředí a s jeho geologickou minulostí.

Jistě není třeba připomínat, že v rezervaci jezdíme pouze po značených stezkách a i jinak se chováme slušně a civilizovaně.

Autem do lesního lůna

Je mnoho cest, které nás do Voděradských bučin mohou dovést. Pohodlnější usadí kola do střešních nosičů svých klimatizovaných vozů a vydají se do Říčan. Odsud už je bude čekat jízda na kolech.

Po modré turistické značce jedeme v podstatě neustále zelení do Mukařova (cca 7 km). Nebo to vezmou po zelené, která z počátku povede chvíli i po silnici. Za Tehovem se ale zaboří do lesa, Svojetice zlehka lízne a zavede je do jižní části Voděradských bučin.

Vlakem k Tyršovi

Jiní zvolí poněkud méně pohodlnou jízdu vlakem. Z Masarykova nádraží vyráží aspoň jednou za hodinu železný oř směrem na Český Brod. V Úvalech je dobré vystoupit (o jednu stanici přejíždíme pásmo, kde platí pražská průkazka na trmvaj) a přes Škvorec, Doubek a Žernovku zavítat do nám již známého Mukařova (cca 12 km).

Zvídavějším možná neuniklo, že do Mukařova jezdil na letní byt i zakladatel Sokola Miroslav Tyrš a také cyklista, mnohačetný mistr republiky Jan Veselý. Není pochyb o tom, že možnost se zrestaurovat naleznou v Mukařově i dnešní cyklisté.

V sedle přes Prahu

Nejdrsnější z nás nasednou na své velocipédy před svým domem a v potu tváře se probojují Prahou na její okraj. Vítězné souboje s plechovými monstry, přestálé boje o holý život a nějaký ten kyslík zaplaví jejich mozky endorfiny.

Úkol dostat se přes Dubeč, Královice, Křenice, Březí a Babice do Mukařova jim pak přijde směšně snadný – asi jako sestavit šestidílkové puzzle s Křemílkem a Vochomůrkou (z Dubče do Mukařova cca 15 km).

Čtyři paralelní směry

Přes Bučiny vedou v podstatě paralelně hned čtyři stezky. Červená vede nejseverněji. Je hodně přímá, skoro z poloviny vede po silnici. Projedeme se podél několika vodních ploch, po hrázi Louňovického rybníka, podél Pařezu, Jana, Švýcara, Vyžlovského a Jevanského rybníka.

Pokud máte rádi vodu, asi se přikloníte k této variantě, možností ke koupání odhalíte určitě víc než dost. Z Mukařova se vydáte nejprve kousek po modré (cca 2 km), na silnici č. 333 odbočíte vlevo a po pár stech metrech stočíte svá dvě kola doprava na červenou značku. Po vodní euforii vás čeká jihozápadní cíp Bučin a Černé Voděrady (z Mukařova asi 12 km).

Vyplatí se ještě asi 8 km zůstat věrní červené turistické značce a podívat se do Ondřejova a třeba i navštívit Astronomické muzeum, počastovat pohledem kamennou věž Pecný a pokochat se krásně upraveným parkem u hvězdárny s mnoha vzácnými dřevinami.

Modrá je moje nejoblíbenější. A troufám si říct, že je i nejkrásnější. Vytváří v náručí buků neuvěřitelné serpentiny, což má pro milovníky zatáček ještě jednu velkou výhodu. Vede v podstatě po vrstevnici.

Pokud vyrazíte na horských kolech, nebudete mít co vytknout ani povrchu tamních širokých lesních cest. Po 12 kilometrech se modrá napojuje na červenou.

Koho přestanou modré serpentiny brzo bavit, může po šesti kilometrech odbočit na žlutou. Je přímější a kratší. To nám také říká něco o tom, že kopečky na sebe nenechají dlouho čekat. Cílem jsou opět staré známé Černé Voděrady (z Mukařova asi 12 km), kde můžeme posedět na zahrádce nad sklenicí pěnivého moku nebo šálkem voňavé kávy.

Poslední alternativou je již zmiňovaná zelená. Ta sice Černé Voděrady míjí, napojuje se však za nimi na červenou vedoucí do Ondřejova.

Polárnický výpočet vzdálenosti

Nejlepší je asi zvolit jednu z variant do Černých Voděrad a jinou cestou se pak vracet zpět k autu nebo na vlak. Alternativ je opravdu spousta. Počítejte s tím, že v rámci výletu můžete najezdit šedesát i více kilometrů.

Při plánování trasy ale nezapomeňte kilometráž do Voděrad nebo Ondřejova vynásobit dvěma. Ušetří vás to údivu, s kterým se musel vyrovnávat nejeden pověstný český polárník.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Jel bych spíš až z Jevan
Kdybych měl již kolo na střeše auta, jel bych až do Jevan. Ušetřené kilometry v sedle bych věnoval podrobnějšímu putování Bučinami. Třeba bych narazil na některé ze stád muflonů a nebo se podíval po památkách na činnost zakladatele vědeckého lesnictví Lindnera.
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Jednička na dresu i v cíli: Valachy duatlon vyhrál Petr Šťastný

Jednička na dresu i v cíli: Valachy duatlon vyhrál Petr Šťastný

Téměř dvě stovky dospělých sportovců a k tomu 180 dětí se zapojilo do Valachy duatlonu v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích. Původně nepříznivá předpověď počasí se nakonec nenaplnila, dětské závody dokonce provázelo slunce,... celý článek

Projeďte se na elektrokolech. Čím více jich vyzkoušíte, tím lépe si vyberete

Tour de Aleje 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Dřevěná kola Samorost

Dřevěná kola Samorost

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Originální horská a městská kola s dřevěným rámem vznikají v Popicích u Znojma. Dovře opracovaníé akátové dřevo je téměř nezničitelné, lehce pruží a navíc se na něm můžete cítit jako designový trendsetter či
Jaká elektrokola a elektrokoloběžky mohou na Šumavu?

Jaká elektrokola a elektrokoloběžky mohou na Šumavu?

Rozvoj elektromobility a tudíž i elektrokol a elektrokoloběžek je velmi překotný a začíná zásadně ovlivňovat také turistický ruch na Šumavě. Jenže ne s každým elektrokolem, či elektrokoloběžkou je možné se pohybovat po cyklostezkách nebo po
Cyklistický časopis Cykločtení

Cyklistický časopis Cykločtení

ARCHIV. Cyklistický časopis Cykločtení vydává plzeňské nakladatelství Cykloknihy. Stáhněte si všechna čísla.
200 elektrokol na Ebike Fest Praha 2019

200 elektrokol na Ebike Fest Praha 2019

Elektrokola v Česku zažívají obrovský zájem. Loni se jich prodalo přes padesát tisíc a letošní zájem bude ještě vyšší. Jenže jak vybrat správný e-bike? Pomoci může první ročník testovacího festivalu elektrokol Ebike
Tour de Aleje 2019

Tour de Aleje 2019

Cyklisté v Poodří šlápnou do pedálů za ochranu stromů.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hanseboot - veletrh Německo, Neustadt in Holstein 24.-26.5. Lodě a čluny 24.5.
EPO Survival Polevsko 24.-25.5. 24.5.
Mamut - cyklomaraton Přerov Horská a silniční kola 25.5.
Král Šumavy - cyklomaraton Klatovy Horská kola 25.5.
Jičínská 50 - cyklomaraton Jičín Horská kola 25.5.
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 25.5.
Levočské vrchy - cyklomaraton Levoča Horská kola 25.5.
Agro Tour - cyklomaraton Hustopeče Horská kola 25.5.
Velká cena města Znojmo, Masarykovo náměstí Cyklozávod pro veřejnost 26.5.
Jiří Bouda a Cyril Bouda - výstava grafik Kladno, Radost Vernisáž 28.5.

Diskuse

fakt XXX, 24.5.2019 17:26, 8 příspěvků
Wobenzym Horydoly - Andrea Černá, 22.5.2019 23:20, 10 příspěvků
Pulzní terapie P.Vyskočil, 22.5.2019 23:16, 7 příspěvků
Wobenzym Michaela, 22.5.2019 22:37, 10 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:58, 7 příspěvků
Pulzní terapie Adéla, 22.5.2019 20:35, 5 příspěvků
Ajeje Tereza, 22.5.2019 14:13, 2 příspěvky
Bureš pudeš Nejlepší heslo, 22.5.2019 13:01, 1 příspěvek
1211 českých novinářů vodák Marek, 21.5.2019 14:53, 16 příspěvků
Autor Horydoly - Andrea Černá, 20.5.2019 17:43, 16 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08
Re: Články, vysvětlení a ... Kuba Turek, 16.5.2019 11:13
Haimaom boulder cup 2019 Horydoly Open, 14.5.2019 12:02
Alkohol Horydoly Open, 14.5.2019 11:25