Nejčeštější hora Říp. Chce nám ji sebrat Slovák

Nejčeštější hora Říp. Chce nám ji sebrat Slovák
Elektrárna Mělník a za ní se zvedá Říp.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Polabské lány jsou na první pohled nudné, rovina je neutěšená a les aby pohledal. Nad nimi se zvedá jediná hora. Bájný Říp, kam přiovedl praotec Čech své lidi, aby se zde usadili.

Jestli se legenda o praotci Čechovi aspoň v něčem blíží skutečnosti, tak se to mohlo stát někdy v 5. nebo 6. století po Kristu v době Stěhování národů.

Tehdy Germáni z neznámých důvodců opustili Čechy. A do prázdné země přišli Slované. Nebo spíš ve světle současných genetických poznatků někdo jako Slované smíchaní ze všech možných okolních národů.

Říp, rotunda svatého Jiří na vrcholu.

Určitě to ale nebyli Uhři ani Kumáni! Ti zůstali v Uhrách u Dunaje. Část z nich si dnes říká Slováci a žijí v Horních Uhrách, kterým říkají Slovensko.

Jeden z těchto Slováků vykradl velkou část Čech, stal se předsedou vlády a když ho voliči vykopli z premiérského křesla, rozhodl se, že Říp získá.

Na svém webu iDnes Andrej Babiš uvedl: "Jsem šokovaný z toho, že hora Říp nepatří státu, ale Lobkowiczům. Těm patří i zámek, který není v dobrém stavu… Jeden z občanů mě přivedl na nápad, že by stát měl Říp získat. Doufám, že je pan Lobkowicz vlastenec a mohl by Říp státu darovat. Nebo horu stát koupí, taky na to můžeme vyhlásit národní sbírku. Napíšu Lobkowiczům dopis a požádám je o jednání v této věci."

Na sociální sítě Twitter ho odkázal do příslušných mezí Jiří Lobkowicz: "Kdo jiný může zaručit kontinuitu? Lobkowicz česká rodina má své kořeny již téměř 800 let kolem hory Říp, která je legendárním posvátným symbolem našeho českého národa, a naším posláním je chránit ji před pseudočeským uzurpátorem s prezidentskými ambicemi, jako je AB."

Lobkovice.

Premiér v demisi a pokračující poslanec Andrej Babiš o ničem takovém rozhodovat nebude. Naštěstí.

Hora Říp v rovině Polabí

Kopec Říp převyšuje okolní rovinu zhruba o 200 metrů. Nejvyšší bod má nadmořskou výšku 461 m.

Geologicky vznikl Říp jako sopka hluboko pod zemí, jejíž žhavé magma se nedostala na povrch a ztuhlo v hloubce. Poté okolní měkčí horniny odnesl vítr, moře, voda a poslední zbytky také Labe a Vltava, na jejíchž prastarém soutoku se vypíná.

Majetkově byl Říp součástí Přemyslovské domény, čili území, o kterém si historici myslí, že ho ovládla naše první panovnická dynastie. Roku 1143 ho daroval Břetislav I. Strahovskému klášteru. Pro připomenutí: Břetislav I. zvaný český Achilles byl nemanželský syn Oldřicha a Boženy a také manžel Jitky ze Schweinfurtu, kterou unesl z kláštera. Neustále bojoval proti Polákům a Němcům, až nakonec splakal nad výdělkem a za jeho vlády se Čechy dostaly do područí německého císaře na další tisíciletí.

Po husitských válkách klášter přišel o Říp. K majetku se dostali vladykové Ctinští. Ovšem už v roce 1515 se Říp stal opět majetkem Strahovského kláštera. V roce 1577 jej koupil Vilém z Rožmberka. Po jeho smrti v roce 1592 se stali vlastníky Lobkowiczové. Přišli o něj za komunismu a po jeho pádu roku 1989 se jim v restitucích vrátil.

Horu nechali zalesnit až po roce 1879 majitelé panství Lobkowiczové na popud hospodářského spolku v Roudnici nad Labem.

 

Výlet na kole: nikdy do kopce

Na Podřipsku se dá jezdit na horském kole po lesních stezkách daleko od civilizace. Nevěříte? Zkuste to z Nelahozevsi na Říp.

Nejdříve pojedeme silničkou po proudu po levém břehu Vltavy, napojíme se na červenou turistickou značku a trochu se pohoupeme po polní cestě na terénních vlnách mezi poli a loukami.

Šlapeme lesem po vzorně udržovaných svážnicích a ocitneme se ve Ctiněvsi. Tady někde má mít mohylu praotec Čech, ale nikdo ji zatím nenašel a na jeho počest je proto pojmenována pouze hospoda.

Teď budeme muset kilometr do kopce, možná budeme i trochu tlačit, až se ocitneme na úpatí Řípu. Vodorovně po vrstevnici ho objedeme a na druhé straně se ocitneme na parkovišti.

Kola zamkneme ke stromu nebo zábradlí a pěšky si vyšlápneme nahoru k rotundě. Kopec se dá vyjet i na kole, ale drsným šlapáním bychom si narušili heslo výletu "nikdy do kopce."

Návrat vlakem

Po návratu z vrcholu pojedeme pořád dolů rychlými silničkami, nebo terénem po červené značce k Labi.

Při rekreačním stylu jízdy počítejme s celodenním výletem. Na start jedeme vlakem do Nelahozevsi. Domů se vracíme vlakem z Roudnice.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz Říp na Horydoly

Magnetická hora Říp

Od Vltavy k Řípu na kole

Na kole i pěšky z Řípu do Prahy

Vánoční koloběh z Řípu do Prahy

Na kole do kopců a při tom po rovině

Na kole od soutoku Labe s Vltavou

Na koloběžce z Brna na Říp

Ohrožení dolního Povltaví

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Blbý článek

Co prosím máte přesně na mysli?

Reaguj
Blbý článek

že to autorovi není trapné

Reaguj
Fňuky fňuk ...

Nejsem já

Reaguj
Fňuky fňuk ...

" Mezi tím strávil dva roky základní vojenské služby u Pohraniční stráže v Chebu, odkud si odnesl svůj největší životní škraloup - pod tlakem okolností podepsal spolupráci vojenské kontrarozvědce, neboli pobočce komunistické Státní bezpečnosti v ozbrojených složkách." .... https://www.horydoly.cz/horolezci/kuba-turek-ptejte-se-polemizujte-nesouhlaste.html

No comment ....

 

 • Autor Venda
 • Datum a čas 30.11.2021 08:39
Reaguj
Fňuky fňuk ...

Vážený pane, nelžete prosím. Vidíme, odkud přichází provoz na Horydoly.cz. Příští Vaše lež a narušování diskuse by znamenalo, že udělám, co navrhuje předchozí diskutér. Viz závazná pravidla https://www.horydoly.cz/info-o-serveru.html 

Pravidla diskuse

Diskuse na stránce je otevřená všem uživatelům internetu.

Provozovatel i redakce stránky si zakládají na minimální regulaci projevených názorů v diskusi. Trvají na respektování morálky, zákonných omezení a mezilidské slušnosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti, násilí vůči jednotlivcům i skupinám osob, přímou propagaci komerčních aktivit, skrytou i otevřenou reklamu, všechny projevy šikany a stalkingu a jakékoliv spamové aktivity.

Nepřípustné jsou také vulgární a urážlivé materiály textové, obrazové i filmové podoby. Za vrcholně nevhodné se považují příspěvky útočící na osobní vlastnosti, zkušenosti a jednání ostatních diskutujících nebo autorů uveřejněných materiálů, které nesouvisí s diskutovanými tématy.

Za nevhodné se považuje též používání nepravdivých jmen, přezdívek a adres elektronické pošty, jež jsou záměrně zaměnitelné se jmény veřejně známých osob, nebo osob, které na stránce veřejně vystupují nebo jsou činné ve veřejném životě.

Příspěvky, které porušují výše uvedená pravidla, jsou provozovatel nebo redakce stránky oprávněni odstranit.   

Reaguj
Fňuky fňuk ...

to je taková odporná věc. dělají to jednodušší puberťáci a pak negativističtí rozesírači. proto se ptám: jste puberťák nebo zapškloun?

(samozřejmě mám na mysli dělání zmatků v podpisech. normální lidé, sejdou-li se se stejnou přezdívkou, rychle a ve slušnosti se odliší)

takový člověk zaslouží vytrhat kombinačkami nehty, vypíchat oči šroubovákem, pověsit na pouliční lampu hlavou do mraveniště, upálit i s příbuzenstvem do čtvrtého kolene a pak bych ještě nad jeho zohavenou mrtvolou zapěl kuplet. zde bych byl mírnější, a doporučuji editorům podobné praktiky odměňovat nemilosrdným dylítem.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 29.11.2021 20:19
Reaguj
Fňuky fňuk ...

Nick Pišišvor používám již několik let. Ale vypadá to, že ho tu použil někdo z redakce HD a porušil tím pravidla, která jste si sami ustanovili. Tak si tam udělejte pořádek.

 • Autor Pišišvor
 • Datum a čas 29.11.2021 08:09
Reaguj
Fňuky fňuk ...
Pořád fňukáš :-) POZNÁMKA REDAKCE HORYDOLY: Prosíme nepoužívejte zaběhlé přezdívky / nicky. Není poté zřejmé, že nejste "Pišišvor". Děkujeme.
 • Autor Pišišvor
 • Datum a čas 28.11.2021 21:01
Reaguj
Fňuky fňuk ...

Který z těch pěti bodů prosím považujete za fňukání?

Reaguj
Fňuky fňuk ...

Nebuď na sebe tak tvrdá. Že jsi blbá, ještě není taková tragédie.

 • Autor Pišišvor
 • Datum a čas 28.11.2021 10:36
Reaguj
Celkem 13 příspěvků v diskuzi


Vítejte v osobní mučírně Juliana Alaphilippa

Vítejte v osobní mučírně Juliana Alaphilippa

Jezdci týmu Deceuninck-Quick-Step neustále hledají způsoby, jak zefektivnit svou přípravu, jak být v lepší kondici. Sponzor jednoho z nejlepších cyklistických týmů planety proto vybavil osobní tréninkovou místnost v domácnosti světového šampiona Juliana Alaphilippa.... celý článek

Jak rozumět tělu v cyklistickém sedle

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Reprodukci zdar! Jak používáme dětský vozík celý rok

Reprodukci zdar! Jak používáme dětský vozík celý rok

AKTUALIZACEPrvní obavy při plánování rodičovstvívždy souvisejí s možností ztráty jakési svobody. I já se bála, že náš dosavadní život plný hor, kola, běžek, skialpů nebo cestování po Asii s dítětem skončí. Naše okolí
Do Skaláku! Pěšky nebo na kole

Do Skaláku! Pěšky nebo na kole

Nejznámější turistickou oblastí v Česku je Český ráj. Jeho srdcem je skalní město v okolí zámku Hrubá Skála. Turisté říkají této oblasti Hruboskalsko, horolezci Skalák a někdy dokonce jen Hrubice.
České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

České středohoří AKTUÁLNĚ 2021

BRUSLENÍ NA KOKOŘÍNSKU Zprávy z krajiny plné čedičových sopek, pískovcových skal, lesů a úrodných rovin.
Osud se s Antošovou nemazlil, ona se ale zastavit nenechala

Osud se s Antošovou nemazlil, ona se ale zastavit nenechala

Bývala nadšenou maratonskou běžkyní a jejím snem bylo zaběhnout si Berlínský maraton. Náhle se ale její sen rozplynul. Spadla a skončila na invalidním vozíku. Svůj sen si nakonec splnila na handbiku. Mít zase
Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Cykloturistická sezona skončila na Silvestra a začala na Nový rok

Nejteplejší Silvestr za posledních 100 let poslal lyžaře do chalupy a vylákal ven cyklisty. Vlahé dny i noci ve středních Čechách odkazovaly spíše na konec jara než na začátek astronomické zimy. Vydali

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Afrikou na kole - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší T. Šíma 18.1. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Výrovka Výběr nejlepších snímků 29.1. 11:00
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Tourfilm - uzávěrka přihlášek Praha 22.2.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 12.-13.3. 12.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 18.-20.3. 18.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 25.-27.3. 25.3.
COTTM - veletrh Čína, Peking 29.-31.3. Cestovní ruch 29.3.
Silva Regina - veletrh Brno, Výstaviště 3.-7.4. Myslivost a lesnictví 3.4.

Diskuse

educational blogs statanalytics, 18.1.2022 7:20, 117 příspěvků
Výborné reportážní fotky Novinář, 17.1.2022 22:04, 1 příspěvek
Google IT, 14.1.2022 17:26, 8 příspěvků
Google Kuba Turek, 13.1.2022 14:26, 8 příspěvků
Google It?, 13.1.2022 13:16, 8 příspěvků
Jak zvýšit chuť na sex? Filiponko, 12.1.2022 15:08, 1 příspěvek
vůdce/průvodce/kámoš/příb... Lukas B., 12.1.2022 9:26, 3 příspěvky
Google IT, 12.1.2022 8:05, 8 příspěvků
Google Novinář, 11.1.2022 21:07, 8 příspěvků
Go Running Olda, 11.1.2022 20:58, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Beskydy na lyžích Horydoly , 14.1.2022 23:43
Re: Sexuální výchova na š... Karol Strejček, 14.1.2022 13:11
Muzeum stříbra Horydoly , 14.1.2022 9:55
Undus vede Karlovarské le... Horydoly , 13.1.2022 21:52
Prohlídky středočeských k... Horydoly , 10.1.2022 18:00
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 10.1.2022 8:09
Re: Podavam na vas trestn... Kuba Turek, 9.1.2022 17:06
Podavam na vas trestni oz... Horydoly , 9.1.2022 15:43