Nejčeštější hora Říp. Chce nám ji sebrat Slovák

Nejčeštější hora Říp. Chce nám ji sebrat Slovák
Elektrárna Mělník a za ní se zvedá Říp.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Polabské lány jsou na první pohled nudné, rovina je neutěšená a les aby pohledal. Nad nimi se zvedá jediná hora. Bájný Říp, kam přiovedl praotec Čech své lidi, aby se zde usadili.

Jestli se legenda o praotci Čechovi aspoň v něčem blíží skutečnosti, tak se to mohlo stát někdy v 5. nebo 6. století po Kristu v době Stěhování národů.

Tehdy Germáni z neznámých důvodců opustili Čechy. A do prázdné země přišli Slované. Nebo spíš ve světle současných genetických poznatků někdo jako Slované smíchaní ze všech možných okolních národů.

Říp, rotunda svatého Jiří na vrcholu.

Určitě to ale nebyli Uhři ani Kumáni! Ti zůstali v Uhrách u Dunaje. Část z nich si dnes říká Slováci a žijí v Horních Uhrách, kterým říkají Slovensko.

Jeden z těchto Slováků vykradl velkou část Čech, stal se předsedou vlády a když ho voliči vykopli z premiérského křesla, rozhodl se, že Říp získá.

Na svém webu iDnes Andrej Babiš uvedl: "Jsem šokovaný z toho, že hora Říp nepatří státu, ale Lobkowiczům. Těm patří i zámek, který není v dobrém stavu… Jeden z občanů mě přivedl na nápad, že by stát měl Říp získat. Doufám, že je pan Lobkowicz vlastenec a mohl by Říp státu darovat. Nebo horu stát koupí, taky na to můžeme vyhlásit národní sbírku. Napíšu Lobkowiczům dopis a požádám je o jednání v této věci."

Na sociální sítě Twitter ho odkázal do příslušných mezí Jiří Lobkowicz: "Kdo jiný může zaručit kontinuitu? Lobkowicz česká rodina má své kořeny již téměř 800 let kolem hory Říp, která je legendárním posvátným symbolem našeho českého národa, a naším posláním je chránit ji před pseudočeským uzurpátorem s prezidentskými ambicemi, jako je AB."

Lobkovice.

Premiér v demisi a pokračující poslanec Andrej Babiš o ničem takovém rozhodovat nebude. Naštěstí.

Hora Říp v rovině Polabí

Kopec Říp převyšuje okolní rovinu zhruba o 200 metrů. Nejvyšší bod má nadmořskou výšku 461 m.

Geologicky vznikl Říp jako sopka hluboko pod zemí, jejíž žhavé magma se nedostala na povrch a ztuhlo v hloubce. Poté okolní měkčí horniny odnesl vítr, moře, voda a poslední zbytky také Labe a Vltava, na jejíchž prastarém soutoku se vypíná.

Majetkově byl Říp součástí Přemyslovské domény, čili území, o kterém si historici myslí, že ho ovládla naše první panovnická dynastie. Roku 1143 ho daroval Břetislav I. Strahovskému klášteru. Pro připomenutí: Břetislav I. zvaný český Achilles byl nemanželský syn Oldřicha a Boženy a také manžel Jitky ze Schweinfurtu, kterou unesl z kláštera. Neustále bojoval proti Polákům a Němcům, až nakonec splakal nad výdělkem a za jeho vlády se Čechy dostaly do područí německého císaře na další tisíciletí.

Po husitských válkách klášter přišel o Říp. K majetku se dostali vladykové Ctinští. Ovšem už v roce 1515 se Říp stal opět majetkem Strahovského kláštera. V roce 1577 jej koupil Vilém z Rožmberka. Po jeho smrti v roce 1592 se stali vlastníky Lobkowiczové. Přišli o něj za komunismu a po jeho pádu roku 1989 se jim v restitucích vrátil.

Horu nechali zalesnit až po roce 1879 majitelé panství Lobkowiczové na popud hospodářského spolku v Roudnici nad Labem.

 

Výlet na kole: nikdy do kopce

Na Podřipsku se dá jezdit na horském kole po lesních stezkách daleko od civilizace. Nevěříte? Zkuste to z Nelahozevsi na Říp.

Nejdříve pojedeme silničkou po proudu po levém břehu Vltavy, napojíme se na červenou turistickou značku a trochu se pohoupeme po polní cestě na terénních vlnách mezi poli a loukami.

Šlapeme lesem po vzorně udržovaných svážnicích a ocitneme se ve Ctiněvsi. Tady někde má mít mohylu praotec Čech, ale nikdo ji zatím nenašel a na jeho počest je proto pojmenována pouze hospoda.

Teď budeme muset kilometr do kopce, možná budeme i trochu tlačit, až se ocitneme na úpatí Řípu. Vodorovně po vrstevnici ho objedeme a na druhé straně se ocitneme na parkovišti.

Kola zamkneme ke stromu nebo zábradlí a pěšky si vyšlápneme nahoru k rotundě. Kopec se dá vyjet i na kole, ale drsným šlapáním bychom si narušili heslo výletu "nikdy do kopce."

Návrat vlakem

Po návratu z vrcholu pojedeme pořád dolů rychlými silničkami, nebo terénem po červené značce k Labi.

Při rekreačním stylu jízdy počítejme s celodenním výletem. Na start jedeme vlakem do Nelahozevsi. Domů se vracíme vlakem z Roudnice.


Zobrazit místo Mountains - hory na větší mapě

Horydoly.cz Říp na Horydoly

Magnetická hora Říp

Od Vltavy k Řípu na kole

Na kole i pěšky z Řípu do Prahy

Vánoční koloběh z Řípu do Prahy

Na kole do kopců a při tom po rovině

Na kole od soutoku Labe s Vltavou

Na koloběžce z Brna na Říp

Ohrožení dolního Povltaví

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Blbý článek

Co prosím máte přesně na mysli?

Reaguj
Blbý článek

že to autorovi není trapné

Reaguj
Fňuky fňuk ...

Nejsem já

Reaguj
Fňuky fňuk ...

" Mezi tím strávil dva roky základní vojenské služby u Pohraniční stráže v Chebu, odkud si odnesl svůj největší životní škraloup - pod tlakem okolností podepsal spolupráci vojenské kontrarozvědce, neboli pobočce komunistické Státní bezpečnosti v ozbrojených složkách." .... https://www.horydoly.cz/horolezci/kuba-turek-ptejte-se-polemizujte-nesouhlaste.html

No comment ....

 

 • Autor Venda
 • Datum a čas 30.11.2021 08:39
Reaguj
Fňuky fňuk ...

Vážený pane, nelžete prosím. Vidíme, odkud přichází provoz na Horydoly.cz. Příští Vaše lež a narušování diskuse by znamenalo, že udělám, co navrhuje předchozí diskutér. Viz závazná pravidla https://www.horydoly.cz/info-o-serveru.html 

Pravidla diskuse

Diskuse na stránce je otevřená všem uživatelům internetu.

Provozovatel i redakce stránky si zakládají na minimální regulaci projevených názorů v diskusi. Trvají na respektování morálky, zákonných omezení a mezilidské slušnosti.

Nepřípustné jsou zejména příspěvky, které obsahují propagaci rasové, národnostní, náboženské a jiné nesnášenlivosti, násilí vůči jednotlivcům i skupinám osob, přímou propagaci komerčních aktivit, skrytou i otevřenou reklamu, všechny projevy šikany a stalkingu a jakékoliv spamové aktivity.

Nepřípustné jsou také vulgární a urážlivé materiály textové, obrazové i filmové podoby. Za vrcholně nevhodné se považují příspěvky útočící na osobní vlastnosti, zkušenosti a jednání ostatních diskutujících nebo autorů uveřejněných materiálů, které nesouvisí s diskutovanými tématy.

Za nevhodné se považuje též používání nepravdivých jmen, přezdívek a adres elektronické pošty, jež jsou záměrně zaměnitelné se jmény veřejně známých osob, nebo osob, které na stránce veřejně vystupují nebo jsou činné ve veřejném životě.

Příspěvky, které porušují výše uvedená pravidla, jsou provozovatel nebo redakce stránky oprávněni odstranit.   

Reaguj
Fňuky fňuk ...

to je taková odporná věc. dělají to jednodušší puberťáci a pak negativističtí rozesírači. proto se ptám: jste puberťák nebo zapškloun?

(samozřejmě mám na mysli dělání zmatků v podpisech. normální lidé, sejdou-li se se stejnou přezdívkou, rychle a ve slušnosti se odliší)

takový člověk zaslouží vytrhat kombinačkami nehty, vypíchat oči šroubovákem, pověsit na pouliční lampu hlavou do mraveniště, upálit i s příbuzenstvem do čtvrtého kolene a pak bych ještě nad jeho zohavenou mrtvolou zapěl kuplet. zde bych byl mírnější, a doporučuji editorům podobné praktiky odměňovat nemilosrdným dylítem.

 • Autor Lukas B.
 • Datum a čas 29.11.2021 20:19
Reaguj
Fňuky fňuk ...

Nick Pišišvor používám již několik let. Ale vypadá to, že ho tu použil někdo z redakce HD a porušil tím pravidla, která jste si sami ustanovili. Tak si tam udělejte pořádek.

 • Autor Pišišvor
 • Datum a čas 29.11.2021 08:09
Reaguj
Fňuky fňuk ...
Pořád fňukáš :-) POZNÁMKA REDAKCE HORYDOLY: Prosíme nepoužívejte zaběhlé přezdívky / nicky. Není poté zřejmé, že nejste "Pišišvor". Děkujeme.
 • Autor Pišišvor
 • Datum a čas 28.11.2021 21:01
Reaguj
Fňuky fňuk ...

Který z těch pěti bodů prosím považujete za fňukání?

Reaguj
Fňuky fňuk ...

Nebuď na sebe tak tvrdá. Že jsi blbá, ještě není taková tragédie.

 • Autor Pišišvor
 • Datum a čas 28.11.2021 10:36
Reaguj
Celkem 13 příspěvků v diskuzi


Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2022

ELEKTROKOLA Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.... celý článek

Elektrokola v Krkonoších: Uvidíte nepoznané!

Říční břehy jsou veřejně přístupné

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Polman oznámil, že vyhrál nejdelší cyklistický závod, ale byl diskvalifikován

Polman oznámil, že vyhrál nejdelší cyklistický závod, ale byl diskvalifikován

Daniel Polman oznámil, že zvítězil v nejdelším závodě na světě, který vede od nejsevernějšího k nejjižnějšímu bodu Evropy. Organizátoři ho ovšem vyloučili za nepovolenou pomoc a vyjádřili pochybnosti o jeho výkonu.
Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Stezkou orlích hnízd od hradu ke hradu v Dolním Slezsku

Hrady v Dolním Slezsku vznikaly ve 13. století a byly posíleny za Kazimíra Velikého. Dějiny tomu chtěly, že na obranu proti Čechům, které dnes Poláci zvou k návštěvě. Měla to být neprostupná hráz.
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

HISTORICKÁ TRAMVAJ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Rozhledna Nová Ves u Rýmařova

Na rozhlednu Nová Ves v Jeseníkách dorazí jen třetina návštěvníků po svých nebo na kole. Ostatní přijedou autem. Doporučujeme proto krásnou okružní trasu jako stvořenou pro elektrokola. Nahoru vede dlouhé stoupání
První dojmy: GT Avalanche Elite

První dojmy: GT Avalanche Elite

Horské kolo GT Avalanche Elite jede jako tank. 29palcová kola se odvalují přes kameny i kořeny, řídit není moc třeba, stačí pravidelně šlapat. Hardtail spolu s odpruženou vidlicí je pohodlný.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Burčák Tour - cyklomaraton Znojmo 3.-4.9. Horská kola 3.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Bike Maraton Vysočina Kněžice Cyklomaraton 10.9.
Plzeňská 50 - cyklomaraton Plzeň Horská kola 10.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
Svatohorský Downtown Příbram, Svatá hora Sjezd na horských kolech 17.9.
Šumavský pohár MTB Vimperk  Horská kola 18.9.
Oderská mlýnice - cyklomaraton Klokočůvek u Oder Horská kola 24.9.

Diskuse

Inu Honza, 17.8.2022 20:51, 1 příspěvek
Návrh PK, 17.8.2022 10:34, 1 příspěvek
Myslím si, že Jeňýk je tr... Michael Beranek, 13.8.2022 15:52, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Piký, 13.8.2022 10:27, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Honza, 13.8.2022 9:42, 22 příspěvků
Spojené státy evropské Kuba Turek, 12.8.2022 15:04, 22 příspěvků
RE Honza, 12.8.2022 14:08, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 12.8.2022 1:07, 22 příspěvků
RE Honza, 11.8.2022 20:14, 22 příspěvků
RE Kuba Turek, 11.8.2022 16:55, 22 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Veteran Rallye Kutná Hora Horydoly , 13.8.2022 11:40
Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53