Koupání a cyklistika u Jevan

Koupání a cyklistika u Jevan
Vyžlovský rybník.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Čeká nás zřejmě poslední horký víkend, kdy se budeme koupat venku v rybnících a jezerech. Vyjeli jsme si proto na kole do Jevan. Abychom se vedle plavání také pořádně svezli, přejeli jsme Voděradské bučiny a ukončili výlet až v Praze.

Koupání a cyklistika u Jevan
V lese u Struhařova.
Autor snímku Kuba Turek

Po poledni nasedáme do vlaku na zastávce Praha - Strašnice, jedeme směrem na Benešov a vystupujeme v Mnichovicích.

Po silnici ne...

Jedeme do kopce k Myšlínu, opouštíme silnici a probíjíme se loukami do Struhařova. Nechce se nám šlapat po asfaltu, i když by to bylo jednodušší.

Struhařov objedeme zprava po záhumencích. Nakonec na silnici vjedeme a míříme po hlaďoučké vozovce na Jevany.

Ani houbu na zmar!

V každém místě, kam jde upíchnout auta, tam aspoň jedno stojí. Houbařské žně jsou v plném proudu.

V mělkém sedle Pod Kobylou se silnice prudce sklápí a my jedeme z kopce, co to dá.

Na závěr v prudké pravotočivé zatáčce odbočíme doprava do terénu. Po úzké strmé cestičce nás vede až k hrázi Jevanského rybníka modrá turistická značka. Trochu si na kole zaskáčeme a už jsme u rozcestníku tří červených značek.

Dáme se jejím ramenu doleva, které nás vede podél rybníků na Jevanském potoce. Následují po sobě v tomto pořadí: Jevanský rybník, Švýcar, Jan, Vyžlovský rybník, Pařez, Louňovický rybník a Požár.

Všechny rybníky jsou poměrně čisté, upravované a ve všech se dá koupat. Všude je aspoň jedna malá travnatá nebo písčitá pláž, kde se dá vlézt do vody.

Pokud jste si nevzali s sebou na cyklistickou vyjížďku plavky, nejlepší je zajet až na nejzazší konec Jevanského rybníka. Na břehu temné lesnaté zátoky se můžete bez obav svléknout a vklouznout do vody.

Přes hráz posledního rybníka Požár vede modrá turistická značka. Provede nás severně okolo Mukařova a jižně okolo Říčan. Tam musíme vjet zase na silnici. Rychle dojedeme do Kolovrat.

První krupobití jsme objeli

Tady bychom chtěli vjet zase do terénu a vzít to podél pravého břehu Pitkovického potoka. V dálce ale vidíme hrozivý černý sloup od zemi až k nebi. "Jedeme, co to dá," rozhodujeme se a chceme dojet domů do Prahy co nejrychleji. Vezmeme to po silničkách přes Benice, Čestlice a Pitkovice.

Černý sloup se zvětšuje, vylétávají z něho blesky. Po návratu domů se dozvídáme, že z něho vypadávaly kroupy velké jako tenisové míčky. Nám se daří černý sloup z mračen objet a pozorujeme ho uctivě zpovzdálí.

Druhému krupobití jsme ujeli

Už za tmy sjíždíme do Pitkoviček a po modré a následně červené turistické značce jedeme terénem okolo Pitkovického potoka a Botiče. Před Petrovicemi padne do tmy taková mlha, že už nevidíme ani na krok. Ačkoliv trasu dobře známe, kilometr musíme tlačit kola a nohama ohmatávat, jestli jsme stále na cestě.

Pak už vjedeme na asfaltovou cestu podél Hostivařské přehrady a máme vyhráno. Tam nás teprve zastihne déšť. V Hostivaři se proto zastavíme na jedno pivo a za pár minut se vyprší.

Jedeme tedy dál na Zahradní Město. Jen co uklidíme kola do garáže, začíná druhá fáze krupobití. Kroupy jsou už jenom menší, zvící golfového míčku. Měli jsme štěstí. Jedno krupobití jsme objeli a před druhým jsme utekli.


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

Horydoly.cz Na kole kolem Prahy

Benešov
Botič
Botič do Průhonic
Botič do Trojmezí 
Brdské hřebeny
Černošice přes most Inteligence
Dalejské údolí

Divoká Šárka
Dolní Počernice a Běchovice
Dubeč a Lítožnické rybníky

Hrusice

Jevanské rybníky
Jílové, tady už zlato není
Karlštejn na horském kole
Karlštejn na silničním kole
Kocába
Kolovraty
Konopiště
Královice
Levý Hradec
Most Inteligence
Okoř a Kralupy
Pitkovice a Kuří
Pitkovice a Uhříněves
Posázavská stezka 
Prokopské údolí 
Radotínský potok
Rokytka
Říčany
Říp
Uhříněves a Hostivař
Voděradské bučiny I
Voděradské bučiny II
Zahořanský potok
Závist

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Cyklonovinky 2026

Cyklonovinky 2026

ŽIŽKOVSKÝ TUNEL Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.... celý článek

Májové Jizerky: čas lásky v kraji hlubokých bučin, drsných skal a vzácného křišťálu

Cyklomaratony pro každé kolo 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Z Litoměřic do Roudnice přes Středohoří na koloběžce

Z Litoměřic do Roudnice přes Středohoří na koloběžce

FOOTBIKE GUIDE Výhledy, přírodu, zámky a cyklostezky jsme spojili na celodenním koloběžkovém výletu. Z Litoměřic stoupáme od Labe na Dlouhý vrch, objedeme ho, sjedeme do Zahrady Čech k zámku Ploskovice a frčíme cyklostezkou podél Labe
TEST Brašny na kolo Crivit Pannier

TEST Brašny na kolo Crivit Pannier

Cyklistické brašny Crivit Pannier Bag set za pětistovku z Lidlu se nám vyplatily. Vozíme je na horských kolech při terénnní cykloturistice. Balíme do nich výbavu obvykle na víkend v létě i v zimě,
Hradištko Enduro na soutoku Sázavy a Vltavy

Hradištko Enduro na soutoku Sázavy a Vltavy

Pozapomenutý trail Hradištko Enduro nedaleko za jižní hranicí Prahy poskytuje příjemné svezení pro každého cyklistu na horském kole.
Brdy AKTUÁLNĚ 2026

Brdy AKTUÁLNĚ 2026

Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické, a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd a Podbrdí.
Wout van Aert Conquers Paris-Roubaix for the First Time: The Victory That Redefines his Legacy

Wout van Aert Conquers Paris-Roubaix for the First Time: The Victory That Redefines his Legacy

In a clash of giants, the Belgian defeats undisputed monument champion Tadej Pogačar and reigning champion Mathieu van der Poel, showing he is back from injury and ready to lead the

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Norsko - diashow Kladno, Hutník Přednáší Martin Loew 28.4. 19:00
Slavnosti svobody Plzeň 1.-6.5. 1.5.
Pohár Plzeňského kraje XCO Domažlice 3.5.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 4.-7.5. 4.5.
Neisse Adventure Race Německo, Rothenburg Survival 4.5.
Lodě na Labi Nymburk 6.-10.5. 6.5.
Šumaman - policejní survival Přední Výtoň 8.-10.5. 8.5.
Blinduro X Lipno nad Vltavou 8.-10.5. Horká kola 8.5.
Mladá Boleslav Tour - cyklomaraton Mladá Boleslav Horská kola 16.5.
Pálava - silniční Milovice Silniční kola 16.5.

Diskuse

ed drugs online from canada JamesWeick, 28.4.2026 5:51, 121 příspěvků
aviatorbatery.in интернет... DmitryFed, 28.4.2026 5:50, 1 příspěvek
canadian mail order pharmacy WilliamFug, 28.4.2026 5:12, 50 příspěvků
reputable mexican pharmacy Lincolnces, 28.4.2026 4:29, 50 příspěvků
canadian pharmacy price c... JamesWeick, 28.4.2026 4:12, 50 příspěvků
mexican pharmacy what to buy Lincolnces, 28.4.2026 3:46, 121 příspěvků
reputable indian pharmacies ZacharyPam, 28.4.2026 3:14, 50 příspěvků
Nezájem Čechů o Slováky Horydoly, 26.4.2026 12:52, 1 příspěvek
APP Honza, 21.4.2026 21:08, 2 příspěvky
Inu Honza, 21.4.2026 20:57, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

SkialpujFEST kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48
Re: Skialpy kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:47
Brýle na jaře Alex Brido, 24.4.2026 8:42
Jarní lyžování v Korutane... Horydoly , 23.4.2026 11:03
Re: v Česku Maria Fixir, 22.4.2026 22:18
skiareály v Česku Alex Brido, 22.4.2026 22:17
Re: CzechTourism Horydoly , 20.4.2026 13:42
Intimní wellness a neinva... Horydoly , 16.4.2026 22:41