Svatý Václav neválčil v Kouřimi ani Českém Brodě

Svatý Václav neválčil v Kouřimi ani Českém Brodě
Lebka svatého Václava se každoročně ukazuje na národní pouti do Staré Boleslavi.
Autor snímku Středočeská centrála cestovního ruchu
SDÍLEJ:

Svatému Václavu jsou připisovány různé zázraky, které mají dosvědčit jeho svatost. Jeden z nich souvisí s pokořením kouřimského knížete Radslava, který údajně uviděl na Václavově čele zářící znamení kříže se dvěma anděly, a proto se mu raději vzdal, než by se s ním utkal v bitvě.

Přistoupim u Kouřimi

Kníže Václav údajně vyzval kouřimského vévodu k osobnímu souboji na místě dnes nazývaném Přistoupim. Dnes tam stojí barokní socha tohoto národního světce.

Roku 923 se proti sobě postavily dvě armády - Přemyslovci a Zličané, nejspíš vzdáleně příbuzné rody. Každá mohla mít několik desítek mužů, Václav možná disponoval silou několika málo stovek vojáků.

V tu chvíli uviděl zlický kníže Radslav na Václavově čele kříž a okolo něho anděly. Sesedl z koně, vzdal se, poklekl a řekl Václavovi: "Přistoupím na Tvé podmínky."

 

V Přistoupimi je dnes kostel svatého Václava. Barokní chrám z roku 1695 stojí na základech gotického kostela ze 14. století. Na hřbitově je zvonice z roku 1591. Sloup svatého Václava pochází z roku 1686 a a sloupy Madony Tismické z roku 1780. Židovská synagoga z 18. století byla přestavěna v novorománském slohu roku 1842 a dnes slouží jako obecní úřad.

Na návrší za obcí Přistoupim je slovanské hradiště zvané Svatováclavské šance.

Svatý Václav? Všechno je nejisté

V případě svatého Václava ovšem nemáme v rukou nic jistého. Vážně je zpochybněna dokonce i jeho existence, není jisté, zda Václav i Boleslav, bratři pojmenovaní vlastně stejně od slovního základu "velmi slavný" nebyla ve skutečnosti jedna postava. Zda pouze nesymbolizovala dobré i zlé v člověku.

Že je Václav považován za svatého, je jaksi samo od sebe. V jeho dobách stačilo místo oficiálního církevního svatořečení, aby byl vykopán z hrobu ve Staré Boleslavi, kde byl zavražděn, a převezen na Pražský hrob.

Nebo byl zavražděn v Levém Hradci? Nebo někde úplně jinde? Našel smrt roku 929 nebo 935? Byla to úkladná vražda, nebo jenom opilecká hádka nad ránem? Jisté je snad jen to, že v okamžiku násilné smrti odstartovaly moderní dějiny českého státu. Svatý Václav od té doby symbolizuje duchovno, smíření a vzdělání. Boleslav Ukrutný vybojoval hranice Čech a praktickou politiku svázal s Německem.

Štolmíř u Českého Brodu

Vzhledem k tomu, že známe jen několik střípků z prvních desetiletí českého státu, jistě nepřekvapí, že Přistoupim není jediná obec, kde se příhoda se zlickým vévodou mohla stát.

Bavorský vévoda Arnulf podnikl roku 922 válečnou výpravu do Čech. Nějakým způsobem při tom spolupracoval s Radslavem Zlickým, který si prý dělal zálusk na Přemyslovské panství ve středu Čech.

Václavova a Radslavova armáda stanula tváří v tvář u dvorce Žitomíř, což je dnešní vesnice Štolmíř u Českého Brodu. Dvorec byl postavený na významné obchodní Trstenické stezce. To je novodobý název pro hypotetickou východo-západní cestu, která mohla vést přes Čechy a Moravu do Pobaltí a dále na východ do Orientu. V 10. století po ní možná putovalo zboží ze západní Evropy na Blízký Východ. Slované byli zdatní obchodníci s otroky a kožešinami, Germáni dodávali sůl, luxusní šperky i potraviny putovalo z Byzance i Antiky.

Václavovu statečnost a zázračné vítězství bez prolité krve zaznamenal ve své kronice tak řečený Dalimil. Podle něho vyzval Václav odbojného Radslava k rytířskému souboji o knížecí trůn, aby zabránil krveprolití. Radslav souhlasil a souboj dvou mužů začal. Když se však objevilo znamení kříže na Václavově čele, Radslav boj vzdal a prosil Václava o odpuštění. Ten ho mě vyzvat: "Vrať se pokojně domů a měj dosti na svém, víc od tebe nežádám."

Silný křesťanský bůh byl podpořený Václavovou armádou

Co se mohlo tehdy u Kouřimi nebo Českého Brodu vlastně stát?

Václav, tehdy ještě nebyl knížetem, ale vládla za něj matka Drahomíra, měl k dispozici mobilní armádu, která byla rychlá, silná a pohyblivá. Zastihl Zličany nepřipravené a vyhrál nad nimi s minimálními ztrátami na obou stranách. Lidé, potraviny a majetek byly v 10. století tak cenné, že se nezabíjelo zbytečně.

Údajně měl na hlavě přilbici s nánosníkem zdobeným křížem a na krku zavěšené Palladium země České. To mohlo na slunci budit mocný dojem na Radslava. Mohl být ještě pohan a spojil si v hlavě sílu Václavovy armády se sílou křesťanského boha. Tomu nešlo odolat.

Češi se přeorientovali z Bavorska na Sasko

Heroický souboj měl historickou dohru. Bavoři v Čechách prohráli, Přemyslovci vítězili nad ostatními rody a roztahovali se z Prahy a Polabí dál do Čech, až začali strategicky ohrožovat Sasy. Na Václava si došlápl Jindřich Ptáčník, roku 929 dobyl Pražský hrad a zavázal Václava, aby přesměroval české daně z Bavorska do Saska. Podřízenost zdůraznila podmínka, se kterou Jindřich opouštěl Pražský hrad - Václav postaví kostel svatého Víta a vloží do něj paži mučedníka, kterou jako ostatek přivezl Jindřich. Vtip byl v tom, ze svatý Vít byl už v té době patronem Saska.

Paradoxně máme dnes tři patrony země české. Svatý Vít připomíná nadřazenost Němců, svatého Václava zabil jeho bratr, aby se Čechy staly mocným státem, a svatého Vojtěcha, jemuž Češi povraždili všechny příbuzné.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz Přemyslovci na Horydoly

KROK Významné královské sídlo Vyšehrad 1. díl + Vyšehrad 2. díl

LIBUŠE Libušin hrad Mydlovar?

LIBUŠE Bitva o Libušín

OLDŘICH Víkendový výlet na elektrokolech Giant

BOŘIVOJ Cesta na Levý Hradec

BOŘIVOJ Než se Přemyslovci přestěhovali do Prahy

SVATÁ LUDMILA Přemyslovská víra a krev

SVATÁ LUDMILA Tetín s geocachingem

SVATÁ LUDMILA Stezka svaté Ludmily v Tetíně

SVATÝ VÁCLAV Pouť ke svatému Václavu do Staré Boleslavi

SVATÝ VÁCLAV Rotunda svatého Václava na Malé Straně

SVATÝ VÁCLAV Svatý Václav neválčil v Kouřimi ani v Českém Brodě 

BOLESLAV II. Cidlina je sjízdná vždy

BOLESLAV CHRABRÝ Vojtěchova poslední cesta

SOBĚSLAV Střední Mže z Ošelína do Stříbra

BŘETISLAV I. Jílové, tady už zlato není

BŘETISLAV I. Pivoňský klášter proti zmaru

SVATOPLUK OLOMOUCKÝ Vodácký výlet po Ohři z Loun

VLADISLAV I. Přimda bez turistické značky

VLADISLAV II. Středověké stříbro v Kutné Hoře

PŘEMYSL OTAKAR I. Prácheňské muzeum

PŘEMYSL OTAKAR I. Přemyslovský lovecký hvozd

VÁCLAV I. Kadaň, opevněné město 

VÁCLAV II. Nový hotel Malý pivovar v Klášteře Hradišti

PŘEMYSL OTAKAR II. Propluli jsme Velké valy v Nymburku

PŘEMYSL OTAKAR II. Dobrodružná cesta na kole podél Dyje

PŘEMYSL OTAKAR II. Opuštěná tvrz Kuřívody

PŘEMYSL OTAKAR II. Na Bezděz už jen pět dní

KUNHUTA UHERSKÁ (Ne)známé hrady za Mikulovem

ELIŠKA PŘEMYSLOVNA Unikátní vlastivěda z Prahy k Labi

KAREL IV. Pražské slunovratové mysterium

KAREL IV. Po Starých Zámeckých schodech

KAREL IV. Staroměstská věž na Karlově mostě

KAREL IV Pražské hradby na Novém Městě

KAREL IV. Kde čůrají velikáni české historie?

KAREL IV. Grébovka, Gröbovka a Havlíčkovy sady jedno jsou 

KAREL IV. Kde je Albertov?

VÁCLAV IV. Nový hrad v Kunraticích je volně přístupný

ZIKMUND Dobytí hradu Sion je záhadné

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Přemyslovská víra a krev

Přemyslovská víra a krev

AKTUALIZACE Vyšehrad, Levý Hradec a Tetín. To jsou tři kultovní místa přemyslovské historie a zároveň legendární základy českého státu. Vyšehrad je určitě pohanské obětiště, ale Levý Hradec a Tetín promodlili až první čeští... celý článek

Airsoft - co to je a pro koho je tento sport?

Kde se natáčela Svatební cesta do Jiljí?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Zažijte dobrodružství v okolí Prahy: 4 tipy na jednoduché výlety s dětmi

Naše hlavní město je skvělé místo, kde se děti snadno přiučí něco o historii a uvidí světovou metropoli na vlastní oči. Zajímavá místa na vás ale čekají také v okolí Prahy. Pokud byste
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2022

Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont Blanc.
Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor

Rakousko je rájem pro milovníky hor, neboť rakouské Alpy pokrývají více než 2/3 území země. Samotné Alpy jsou nejvyšším a nejdelším pohořím Evropy (Kavkaz je vyšší a Ural delší, oba však leží
Horská turistika versus trekking: jaký je rozdíl?

Horská turistika versus trekking: jaký je rozdíl?

Pěší turistika versus trekking. Jaký je v tom rozdíl? Je vůbec rozdíl mezi turistikou a trekkingem? Nebo je to totéž?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zahájení lázeňské sezony Poděbrady, kolonáda 20.-22.5. 20.5.
Policejní pochod Obenice 20.-21.5. Turistika 20.5. 20:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   21.5.
Zahájení lázeňské sezony Lázně Bělohrad 21.5. 10:00
Festival vojenské historie Helfštýn 21.-22.5. 21.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Setkání čtenářů časopisu Turista Kozákov, Riegrova chata 27.5.
130 let důlního neštěstí Příbram, Březové Hory 27.-31.5. 27.5.
EPO Survival Butov 28.5. 03:00
Ratolest Fest Praha, Rašínovo nábřeží 28.5.

Diskuse

foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 4 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 4 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 16.5.2022 16:18, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 27 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40