Svatý Václav neválčil v Kouřimi ani Českém Brodě

Svatý Václav neválčil v Kouřimi ani Českém Brodě
Lebka svatého Václava se každoročně ukazuje na národní pouti do Staré Boleslavi.
Autor snímku Středočeská centrála cestovního ruchu
SDÍLEJ:

Svatému Václavu jsou připisovány různé zázraky, které mají dosvědčit jeho svatost. Jeden z nich souvisí s pokořením kouřimského knížete Radslava, který údajně uviděl na Václavově čele zářící znamení kříže se dvěma anděly, a proto se mu raději vzdal, než by se s ním utkal v bitvě.

Přistoupim u Kouřimi

Kníže Václav údajně vyzval kouřimského vévodu k osobnímu souboji na místě dnes nazývaném Přistoupim. Dnes tam stojí barokní socha tohoto národního světce.

Roku 923 se proti sobě postavily dvě armády - Přemyslovci a Zličané, nejspíš vzdáleně příbuzné rody. Každá mohla mít několik desítek mužů, Václav možná disponoval silou několika málo stovek vojáků.

V tu chvíli uviděl zlický kníže Radslav na Václavově čele kříž a okolo něho anděly. Sesedl z koně, vzdal se, poklekl a řekl Václavovi: "Přistoupím na Tvé podmínky."

 

V Přistoupimi je dnes kostel svatého Václava. Barokní chrám z roku 1695 stojí na základech gotického kostela ze 14. století. Na hřbitově je zvonice z roku 1591. Sloup svatého Václava pochází z roku 1686 a a sloupy Madony Tismické z roku 1780. Židovská synagoga z 18. století byla přestavěna v novorománském slohu roku 1842 a dnes slouží jako obecní úřad.

Na návší za obcí Přistoupim je slovanské hradiště zvané Svatováclavské šance.

Svatý Václav? Všechno je nejisté

V případě svatého Václava ovšem nemáme v rukou nic jistého. Vážně je zpochybněna dokonce i jeho existence, není jisté, zda Václav i Boleslav, bratři pojmenovaní vlastně stejně od slovního základu "velmi slavný" nebyla ve skutečnosti jedna postava. Zda pouze nesymbolizovala dobré i zlé v člověku. 

Že je Václav považován za svatého, je jaksi samo od sebe. V jeho dobách stačilo místo oficiálního církevního svatořečení, aby byl vykopán z hrobu ve Staré Boleslavi, kde byl zavražděn, a převezen na Pražský hrob.

Nebo byl zavražděn v Levém Hradci? Nebo někde úplně jinde? Našel smrt roku 929 nebo 935? Byla to úkladná vražda, nebo jenom opilecká hádka nad ránem? Jisté je snad jen to, že v okamžiku násilné smrti odstartovaly moderní dějiny českého státu. Svatý Václav od té doby symbolizuje duchovno, smíření a vzdělání. Boleslav Ukrutný vybojoval hranice Čech a praktickou politiku svázal s Německem.

Štolmíř u Českého Brodu

Vzhledem k tomu, že známe jen několik střípků z prvních desetiletí českého státu, jistě nepřekvapí, že Přistoupim není jediná obec, kde se příhoda se zlickým vévodou mohla stát.

Bavorský vévoda Arnulf podnikl roku 922 válečnou výpravu do Čech. Nějakým způsobem při tom spolupracoval s Radslavem Zlickým, který si prý dělal zálusk na Přemyslovské panství ve středu Čech.

Václavova a Radslavova armáda stanula tváří v tvář u dvorce Žitomíř, což je dnešní vesnice Štolmíř u Českého Brodu. Dvorec byl postavený na významné obchodní Trstenické stezce. To je novodobý název pro hypotetickou východo-západní cestu, která mohla vést přes Čechy a Moravu do Pobaltí a dále na východ do Orientu. V 10. století po ní možná putovalo zboží ze západní Evropy na Blízký Východ. Slované byli zdatní obchodníci s otroky a kožešinami, Germáni dodávali sůl, luxusní šperky i potraviny putovalo z Byzance i Antiky.

Václavovu statečnost a zázračné vítězství bez prolité krve zaznamenal ve své kronice tak řečený Dalimil. Podle něho vyzval Václav odbojného Radslava k rytířskému souboji o knížecí trůn, aby zabránil krveprolití. Radslav souhlasil a souboj dvou mužů začal. Když se však objevilo znamení kříže na Václavově čele, Radslav boj vzdal a prosil Václava o odpuštění. Ten ho mě vyzvat: "Vrať se pokojně domů a měj dosti na svém, víc od tebe nežádám."

Silný křesťanský bůh byl podpořený Václavovou armádou

Co se mohlo tehdy u Kouřimi nebo Českého Brodu vlastně stát?

Václav, tehdy ještě nebyl knížetem, ale vládla za něj matka Drahomíra, měl k dispozici mobilní armádu, která byla rychlá, silná a pohyblivá. Zastihl Zličany nepřipravené a vyhrál nad nimi s minimálními ztrátami na obou stranách. Lidé, potraviny a majetek byly v 10. století tak cenné, že se nezabíjelo zbytečně.

Údajně měl na hlavě přilbici s nánosníkem zdobeným křížem a na krku zavěšené Palladium země České. To mohlo na slunci budit mocný dojem na Radslava. Mohl být ještě pohan a spojil si v hlavě sílu Václavovy armády se sílou křesťanského boha. Tomu nešlo odolat.

Češi se přeorientovali z Bavorska na Sasko

Heroický souboj měl historickou dohru. Bavoři v Čechách prohráli, Přemyslovci vítězili nad ostatními rody a roztahovali se z Prahy a Polabí dál do Čech, až začali strategicky ohrožovat Sasy. Na Václava si došlápl Jindřich Ptáčník, roku 929 dobyl Pražský hrad a zavázal Václava, aby přesměroval české daně z Bavorska do Saska. Podřízenost zdůraznila podmínka, se kterou Jindřich opouštěl Pražský hrad - Václav postaví kostel svatého Víta a vloží do něj paži mučedníka, kterou jako ostatek přivezl Jindřich. Vtip byl v tom, ze svatý Vít byl už v té době patronem Saska.

Paradoxně máme dnes tři patrony země české. Svatý Vít připomíná nadřazenost Němců, svatého Václava zabil jeho bratr, aby se Čechy staly mocným státem, a svatého Vojtěcha, jemuž Češi povraždili všechny příbuzné.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz Přemyslovci na Horydoly

KROK Významné královské sídlo Vyšehrad 1. díl + Vyšehrad 2. díl

LIBUŠE Libušin hrad Mydlovar?

LIBUŠE Bitva o Libušín

OLDŘICH Víkendový výlet na elektrokolech Giant

BOŘIVOJ Cesta na Levý Hradec

BOŘIVOJ Než se Přemyslovci přestěhovali do Prahy

SVATÁ LUDMILA Přemyslovská víra a krev

SVATÁ LUDMILA Tetín s geocachingem

SVATÁ LUDMILA Stezka svaté Ludmily v Tetíně

SVATÝ VÁCLAV Pouť ke svatému Václavu do Staré Boleslavi

SVATÝ VÁCLAV Rotunda svatého Václava na Malé Straně

SVATÝ VÁCLAV Svatý Václav neválčil v Kouřimi ani v Českém Brodě 

BOLESLAV II. Cidlina je sjízdná vždy

BOLESLAV CHRABRÝ Vojtěchova poslední cesta

SOBĚSLAV Střední Mže z Ošelína do Stříbra

BŘETISLAV I. Jílové, tady už zlato není

BŘETISLAV I. Pivoňský klášter proti zmaru

SVATOPLUK OLOMOUCKÝ Vodácký výlet po Ohři z Loun

VLADISLAV I. Přimda bez turistické značky

VLADISLAV II. Středověké stříbro v Kutné Hoře

PŘEMYSL OTAKAR I. Prácheňské muzeum

PŘEMYSL OTAKAR I. Přemyslovský lovecký hvozd

VÁCLAV I. Kadaň, opevněné město 

VÁCLAV II. Nový hotel Malý pivovar v Klášteře Hradišti

PŘEMYSL OTAKAR II. Propluli jsme Velké valy v Nymburku

PŘEMYSL OTAKAR II. Dobrodružná cesta na kole podél Dyje

PŘEMYSL OTAKAR II. Opuštěná tvrz Kuřívody

PŘEMYSL OTAKAR II. Na Bezděz už jen pět dní

KUNHUTA UHERSKÁ (Ne)známé hrady za Mikulovem

ELIŠKA PŘEMYSLOVNA Unikátní vlastivěda z Prahy k Labi

KAREL IV. Pražské slunovratové mysterium

KAREL IV. Po Starých Zámeckých schodech

KAREL IV. Staroměstská věž na Karlově mostě

KAREL IV Pražské hradby na Novém Městě

KAREL IV. Kde čůrají velikáni české historie?

KAREL IV. Grébovka, Gröbovka a Havlíčkovy sady jedno jsou 

KAREL IV. Kde je Albertov?

VÁCLAV IV. Nový hrad v Kunraticích je volně přístupný

ZIKMUND Dobytí hradu Sion je záhadné

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Severní stezkou 600 km po Česku

Severní stezkou 600 km po Česku

ROZHOVOR Možností, jak strávit dovolenou, je mnoho. Někdo jede k moři, jiný zůstane doma před televizí a pak jsou tací, kteří si sbalí na měsíc bágl se všemi věcmi a vyrazí na cestu... celý článek

Ralsko AKTUÁLNĚ 2021

Stezky portáše Maliny otevírá resort Valachy

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Zeman se omluvil válečnému zločinci, že umožnil ukončit řádění jeho srbských soukmenovců

Zeman se omluvil válečnému zločinci, že umožnil ukončit řádění jeho srbských soukmenovců

OSOBNÍ VZPOMÍNKA Vystupujeme s kamarády turisty v Tarvisiu po půlnoci z autobusu. Dohadujeme se, kde přespíme. Míříme přes Predil do Julských Alp. Najedou se vynoří ze tmy rodina, mluví slovinsky. Utekla přes toto
Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

KŮŇ PŘEVALSKÉHO Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2021

Mont Blanc AKTUÁLNĚ 2021

MIDI Nejvyšší horský masiv Evropy korunovaný sněhovou čepicí Mont Blanc (4810 m) je eldorádem pro horolezce, turisty, lyžaře, skialpinisty, paraglidisty a mnohé další vyznavače horských sportů. Přinášíme průběžné zprávy z Massif Mont
Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny v Krkonoších

Krkonošský název "kameny" v Krkonoších označuje výrazné skalky na plochých hřebenech. Harrachovy kameny / Harrachsteine vyčnívají do krajiny nedaleko Zlatého návrší.
TEST Sportovní vesta Moira MS/VE

TEST Sportovní vesta Moira MS/VE

Pokud rádi oblékáta sportovní vestu na outdoorové akce, Moira vyrábí tento kus oblečení v dobré kvalitě za slušnou cenu. Testujeme pánskou vestu MS/VE od podzimu a nemůžeme se jí nabažit.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Po stopách Rudolfa II. Lhota 17.-20.6. Dogtrekking 17.6.
Slavnost královny Johanky Rožmitál pod Třemšínem 19.-20.6. 19.6.
Za pokladem Voka IV. - dogtrekking Jedovnice, Olšovec ZRUŠENO 24.-27.6. 24.6.
Lobuche East - diashow Mikulov, Centrum volného času Přednáší Leoš Bařina 25.6. 18:00
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 27.6.
Výstava stanů Praha, Letňany 28.5.-16.8. 28.6.
Horská výzva Beskydy Trojanovice 2.-3.7. Horský běh a chůze 2.7.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 15.-18.7. 15.7.

Diskuse

Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:35, 3 příspěvky
Nesmysly Motor, 14.6.2021 8:34, 3 příspěvky
Termíny? Prkoš, 14.6.2021 0:03, 3 příspěvky
Tak naštěstí jinde elektr... Andrea Černá - editorka, 7.6.2021 15:15, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31
zveme za Světovou cyklojí... Horydoly Open, 3.6.2021 1:28