Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg
Na horské túře v Grossarltal.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denních etap, které lze projít najednou, nebo po částech. Letos vyšel nový turistický průvodce zdarma.

Symbolem Salcburské salašnické stezky, potažmo celých salcburských hor, je modrý hořec. Během putování stezkou najdete tento symbol na informačních tabulích, odpočívadlech, na pečetích i na odznacích.

Modrý hořec

Nechejte si orazítkovat modrý hořec na horských chatách. Ať už získáte jedno nebo více, na základě předložení průkazky s razítky získáte v turistické kanceláři prestižní turistický odznak jako odměnu za váš pěší výkon. Odznak vypadá dobře na bundě i na šátku. Tak si budete pamatovat vaše putování dlouho poté a vždy budete mít co vyprávět kamarádům a známým.

Salcbursko má více než pět stovek horských chat a skoro dva tisíce obhospodařovaných salaší. Žádná jiná spolková země Rakouska se takovými čísly nemůže pochlubit. Nejvýznamnější regiony z tohoto pohledu jsou Hochkönig a Grossarltal.

Salzburger Almenweg.

Vápencový masiv Hochkönig

Zvířata k pohlazení, hřiště v přírodě, tematické turistické trasy a spousta dobrodružných aktivit. To je dovolená v regionu Hochkönig. Ve vesničce Mühlbach am Hochkönig bydlí snad více zvířat než lidí. Rodiče se svými ratolestmi zde rádi navštěvují nejen salaše, ale také stáje nebo miniZOO. Objevné výpravy mohou děti podnikat v okolí přírodního hřiště u mlýna Dorfmühle. Společnost návštěvníkům dělá maskot horské vesnice, ochočený svišť Manfred.

Pro děti a teenagery jsou připraveny programy plné zábavných aktivit. Patří k nim například lezení, rybaření nebo prohlídky stáje na pastvinách Dientalm. Lanovkou je možné vyjet až na hřiště na louce Toni’s Almspielplatz. Rodiny s malými dětmi jistě ocení turistické trasy vhodné pro kočárky.

Přímo u horské restaurace Karbachalm se nachází vodní hřiště.

Region Hochkönig je rájem pro příznivce moderního hledání pokladů - geocachingu. V turistickém centru je možné zapůjčit si GPS, mapy a další vybavení potřebné pro hledání kešek. Příjemné osvěžení čeká na koupališti v Mühlbachu.

VIDEO Originální cache na chatě Molterau Hütte pod Hochkönig

Žulové údolí Grossarltal

Celkem 40 obhospodařovaných salaší podél 400 km značených cest na horských pastvinách láká turisty a cyklisty na domácí dobroty. A buďte si jistí, že taková svačina na salaši chutná naprosto výjimečně. Opravdověji, intenzivněji, vydatněji než dole ve městě.

Po zaslouženém odpočinku se jde dál po přes kvetoucí louky až ke křišťálově čistým horským jezerům a vrcholům s okouzlujícími výhledy. Obzvláště působivé je pozorovat život na pastvině při vícedenních túrách s přenocováním na salaších. Dívat se přes rameno sedlákům a selkám při každodenní práci a užívat si nezapomenutelné západy slunce za hory.

Zatím co v údolí ještě panuje klid, mají už sedláci na pastvinách plné ruce práce. Vyrábějí z lahodného mléka svých krav čerstvé máslo a dobré sýry. Každá selka nebo sedlák mají svůj tajný recept. Opravdovou zvláštností je Sauerkäse, který se vyskytuje jenom tady. K tomu domácí uzený špek, čerstvě upečený chléb a klobásky.

Vesnička Grossarl sbírá kladné hodnocení u rodin za nové sportovní a volnočasové centrum. Kromě koupaliště zde najdete Gaudi-Alm, velké přírodní hřiště. Z vesnice se dá vyjet vyhlídkovou lanovkou za túrami okolo Kreuzkogelu. Alpská horolezecká vesnice Bergsteigerdorf Hüttschlag láká na lezecké stěny, feráty a horské túry.

Cyklisté ocení mnoho zážitkových okruhů na pastvinách a také singletracky z Hochbrandbahn. Zapůjčit je možné také elektro MTB.

Salzburger Almenweg / Salcburská salašnická cesta.

"Cítíte tu jemnou vůni vanilky? To je temnohlávek," říká horský průvodce a výživový poradce Fritz a ukazuje na malou, kulatou květinu podobnou orchideji přímo na kraji cesty. V Grossarltalu čeká na návštěvníky rozmanitý program s poznáváním alpských rostlin, turistikou, jógou v horách, relaxačním dnem a lezením. Při ubytování v partnerském podniku 100 Berg-Gesund se mohou hosté účastnit programu zdarma.

 

31 etap Salzburger Almenweg

1 Pfarrwerfen - Arthurhaus
Berchetsgadener Alpen

Doba chůze 5 h - délka 11 km - převýšení 1250 m

Od nádraží Pfarrwerfen po mostě přes Salzach a strmou cestou ke Schwabegg s nádherným výhledem na Tennengebirge. Téměř po rovině údolím Höllntal a krátce před Jagdhaus Hölln doleva na Grünmaissalm. Lesem a loukami ke Stegalm. Užíváme si fantastický výhled. Vystoupáme na Mitterfeldalm. Mírně sestupujeme  po panoramatické cestě sjízdné terénním autem k Arthurhaus. Velká chata je dostupná linkovým autobusem.

Horydoly.czHORSKÁ CHATA: Hochkönig Matrashaus

2 Arthurhaus - Dientner Sattel
Berchetsgadener Alpen

Doba chůze 3:30 h - délka 12 km - převýšení 500 m

Pohodlná cesta jen s mírným převýšením vede stále na západ pod jižními stěnami Hochkönigu. Sledujeme nádherné panorama hlavního hřebene Alp a zvláště Hohe Tauern. Procházíme jednu pastvinu za druhou. Nejdříve se dostaneme na Windraucheggalm, krátce nato nadejdeme Riedingalm a dojdeme do údolí Riedingtal, kde až do roku 1982 fungovalo přírodní tréninkové centrum pro skokany na lyžích.

Přejdeme potok Schrammbach, následuje krátký výstup ke Schartenhütte, Molterauhütte a Brandstätthütte. Pak už dojdeme až k Erichhütte. Nejbližší zastávka autobusu je na malém parkovišti pod sedlem Dientner Sattel, kam dojdeme k hotelu Birgkarhaus

Horydoly.czFERÁTA: Königsjodler na Hochkönig

Königsjodler Hochkönig.

3 Dientner Sattel - Schneebergkreuz
Berchetsgadener Alpen

Doba chůze 3 h - délka 5 km - převýšení 650 m

Ze sedla Dientner Sattel vyjdeme okolo Mittereggalm a Dientalm, skrze les na pastviny Tiergartenalm a dále na Klingelbergalm. Vřesem stoupáme na hřeben a po něm na Schneebergkreuz . Panoramatický výhled z této hory je absolutní vrchol této etapy! Po hřebeni sejdeme k lanovce a sjedeme do městečka Mühlbach am Hochkönig

Horydoly.czSJEZD Z DIENTALM: Hochkönig na koloběžkách

4 Schneebergkreuz - Goldegg / Böndlsee
Salzburger Schieferalpen

Doba chůze 3:30 h - délka 8 km - převýšení 170 m

Z Mühlbachu vyjedeme lanovkou na Karbachalm a pokračujeme na Schneebergkreuz. Znovu vychutnáme nádherný výhled. Povšechně k jihu jdeme po hřebeni, přes nevysoké kopce, místy loukami, částečně v lese. Krátká odbočka nás vyvede na Gamskögerl, odkud je další dokonalý kruhový rozhled. Strmý sestup lesem nás dovede na lesní svážnici. Po ní scházíme okolo Meislsteinalm a Hackeralm k jezeru Böndlsee. Odtud jezdí autobus do centra městečka Goldegg.

Horydoly.czZIMA: Dlouhý lyžařský den pod Hochkönig

Hochkönig.

5 Goldegg / Böndlsee - Lend
Salzburger Schieferalpen

Od Meislsteinalm klesáme po silnici kolem Hackeralm v dlouhých serpentinách k idylickému koupacímu jezeru Böndlsee. Poté stezka obkrouží jezero, mírně vystoupá na Schlacher a klesne na nádraží v obci Lend.  

Doba chůze 2:30 h - délka 7 km - převýšení 330 m 

6 Lend - Drei Waller-Kapelle
Goldberggruppe

Z Lendu přejdeme přes Salzach a vyjdeme na Höhenwart, dále lesní cestou podél lyžařského vleku a na Kögerlalm. Pokračujeme řídkým modřínovým lesem ke kapli Drei Waller. Nejbližší autobusová stanice je v Dorfgastein dole v údolí.

Doba chůze 3 h - délka 6 km - převýšení 830 m

7 Drei Waller-Kapelle - Heinreichalm
Goldberggruppe

Od kaple po lesní cestě na k Rauchkögerl. Odtud na jih přes vřesoviště, rašeliniště, potůčky a jezírka podcházíme Hahnbalzköpfl. Přejdeme na druhou stranu hřebenu a ze západu traverzujeme Bernkogel.  Následuje komplikovaný skalnatý terén jižně od Sladinkopf a sestup po Serpentinenweg k Heinreichalm.

Doba chůze 5 h - délka 8 km - převýšení 680 m

8 Heinreichalm - Biberalm
Goldberggruppe

Doba chůze 4:30 h - délka 11 km - převýšení 790 m 

Lesem a horskými loukami stoupáme na sedlo Saugruam západně pod vrcholem Tagkopf. Klesáme rozsáhlou pastvinou k Präau Hochalm a dál lesem na svážnici k loveckému zámečku Jagahäusl. Po nezpevněné svážnici na Wölflalm. Odtud pokračujte po pěšině přes 3 malebné alpské pastviny - Längstal, Gröbneralm a Walchalm. Serpentinami stoupáme na Hohe Scharte a scházíme dolů okolo kříže Wetterkreuz k Biberalm.

9 Biberalm - Leidalm - Schlossalm
Goldberggruppe

Doba chůze 4:30 h - délka 6 km - převýšení 700 m

Dlouze klesáme lesem na Fundner Heimalm a vedlejší Neudegg Heimalm. Podél potoka Leidalmbach vystoupáme nad hranici lesa k Brandner Hochalm. Stmé stoupání nás vyvede do bezejmenného sedla a pak už jen mírně vystoupáme kolem četných jezírek do Kleine Scharte. Krátce sejdeme k horní stanici lanovky Schlossalm a k chatě Hofgasteinerhaus.

10 Schlossalmbahn - Gadaunerer Hochalmen - Angertal
Goldberggruppe

Doba chůze 5 h - délka 6 km - převýšení 300 m 

Přes pastvinu Schloss-Hochalm jdeme okolo Hamburger Schihütte na Ochsenriedel s horní stanicí lanovky.  Po Hermann-Kreilinger-Steig krátce a strmě sestoupíme na hranici lesa a pak pokračuje po téměř vodorovné stezce k Rockfeldalm. Překonáme několik horských potoků, mineme Baldaufhütte a ocitneme se na ohromné vysokohorské pastvině Gadaunerer Alm. K dispozici jsou chaty Feldinghütte a Tofererhütte. Následuje dlouhý lesní sestup do lyžařského centra Angertal k ubytovacím hostincům Waldgasthof a Hirschenhütte.

Salzburger Almenweg / Salcburská salašnická cesta.

11 Angertal - Bockhartsee - Sportgastein
Goldberggruppe

Doba chůze 6 h - délka 9 km - převýšení 1150 m

Z parkoviště Angertal stoupáme lesem na Schattbachalm. Připojíme se na stezku Rupertiweg a nad hranicí lesa míříme na Miesbichlscharte. Ze sedla rychle klesneme k přehradě Bockhartsee a chatě Bockhartseehütte. Odtud je nádherný výhled na horské skupiny Goldberg a Ankogel a také na Nassfeld. Sejdeme pohodlně po lesní silnici nebo strměji lesem po značené cestě do Sportgastein, kde ubytovávají chaty Viehauseralm, Schareckalm, Nassfeldalm a Valeriehaus.

12 Sportgastein - Stubnerkogelbahn
Goldberggruppe

Doba chůze 2:30 h - délka 10 km - převýšení 20 m

Podél mohutného potoka Nassfelder Aache a souběžné silnice jdeme okolo Untere Astenalm přes Böckstein do Bad Gastein. Letní trasa je totožná se zimní běžkařskou stopou Toni Sailer Laufstrecke. Autobus jezdí k výchozímu bodu i cíli této etapy. 

13 Stubnerkogelbahn - Grüner Baum
Ankogelgruppe

Doba chůze 1:30 h - délka 5 km - převýšení 220 m

Jdeme po trase zimní běžkařské stopy Franz Klammer-Laufstrecke. Z města vycházíme po silnici Palfnerstrasse, která se změní na lesní svážnici. Přecházíme Windischgrätzhöhe, míjíme Waldhaus Rudolfshöhe a po silničce Arnoweg přicházíme na promenádě Kaiser Wilhelm. Končíme na parkovišti v Kötschachtal. Ubytovat se můžeme v Gatshaus Reiterbauer nebo hotelu  Grüner Baum.

Horydoly.czTURISTIKA S DĚTMI: Údolí pastvin Grossarltal

Grossarltal.

14 Kötschachtal - Hüttschlag
Ankogelgruppe

Doba chůze 6 h - délka 15 km - převýšení 1200 m 

Od hotelu Grüner Baum začíná strmý výstup na Poserhöhe. Úsilí je odměněno nádherným výhledem na Gasteinertal. Stále stoupáme, ale už pohodlněji na Toferscharte nad hranicí lesa. Ze sedla si můžeme odskočit na Gamskarkogel, o kterém se říká, že je nejvyšší travnatá hora v Evropě. Na vrcholu stojí Gamskarkogelhütte (Bad Gasteiner Hütte). Salašnická cesta pokračuje dolů na Tofernalm, Harbachalm a Grünhofalm. Závěrečný sestup do údolí zkracuje několik zatáček silničky Arnoweg. Končíme v rekreační obci Hüttschlag.

Horydoly.czFERÁTA: Franzl a Kupfergeist na zelené břidlici

Grossarltal, feráta Franzl.ober

15 Hüttschlag - Draugsteinalmen
Ankogelgruppe 

Doba chůze 7:30 h - délka 16 km - převýšení 1720 m

Z Hüttschlag jdeme po silnici do Wolfau a Karteis. Pod Mühlegg se vydáme pěšinou vpravo do Karteisgraben a na pastvinu Karteisalm. Pokračujeme přes Karteistörl otevřeným terénem mezi keři a modříny k chatě Tappenkarseehütte, jezeru Tappenkarsee a salaši Tappenkarseealm. Výstup na Draugsteintörl vede strmě hned od jezera. Dolů sejdeme ke dvěma salaším na Draugsteinalm - Steinmannhütte a Schrambachhütte

Horydoly.czTURISTIKA: Výlet do alpského údolí Grossarl

Grossarltal.

16 Draugsteinalmen - Ellmaualm
Radstädter Tauern

Doba chůze 4 h - délka 10 km - převýšení 650 m

Draugstein obejdeme po západním úpatí do Filzmoossattel, odkud je možné odbočit na tuto horu s panoramatickým rozhledem. Klesáme nepřetžitě k Filzmoosalm, Achtalm a Loosbühelalm. Dlouze traverzujeme na velmi starou Weissalm. Odtud je to už jen kousek na Ellmaualm.

Na Weissalm chovají dvě krávy na mléko a třicet kusů na maso. V černé kuchyni vytluče selka z 25 litrů mléka 1 kilogram másla. Jedna kráva při tom dává 15 až 20 litrů mléka denně. A když není chuť na mléčné výrobky, pálí sedlák šnaps a do lihu nakládá limbové šišky - říká se tomu Zirbenschnaps. Na Ellmaualm navíc chovají koně a ovce. 

Tradiční výroba másla v alpském údolí Grossarltal.

17 Ellmaualm - Grafenbergbahn
Radstädter Tauern

Doba chůze 6:30 h - délka 17 km - převýšení 950 m 

Celý den jdeme po horské stezce s výhledem na Vysoké Taury / Hohe Tauern, Hochkönig a Tennengebirge. Strmě stoupáme na Hennerbichlalm a dál do Kartörl. Odtud je vidět fantastické panorama Hochkönig a Tennengebirge, které vychutnáváme po cestě okolo neobhospodařovaných salaší Spatalm a Kleinwildalm. Dlouhý a nepříliš strmý sestup vede na Grosswildalm a dál lesní svážnicí serpentinami okolo Karseggalm. Až k Unterwandalm se odkrývá výhled do údolí Grossarltal. Okolo loveckého zámečku Hochbruck stále dolů na Muggenfeldalm (Rothofalm) a Maurachalm. Vystoupáme pod Sonntagskogel, na který si můžeme odskočit kvůli dalšímu výhledu. Okolo restaurací Grossunterbergalm a Hachaualm dojdeme k horní stanici lanovky Grafenbergbahn Wagrain.

Horydoly.czGRAFENBERG A GEISTERBERG: Rodinná zábava a poučení

Na noc sjedeme do údolí lanovkami Alpendorf Bergbahnen do Feeder St. Johann / Alpendorf, nebo Grafenbergbahn do Wagrain, nebo přespíme na Buchau-Hütte či Gernkogelalm.

Horydoly.czKDE SE ZRODILA VÁNOČNÍ PÍSEŇ: Tichá noc, svatá noc

Tichá noc.

18 Grafenbergbahn - Kleinarl
Radstädter Tauern

Doba chůze 4:30 h - délka 12 km - převýšení 700 m

Od horní stanice lanovky Grafenbergbahn jdeme téměř vodorovně na Auhofalm. Strmě stoupáme skrze les na Gabel (též Kitzstein), jehož skalnatý hřeben je už nad hranicí lesa. Stále po horském hřebeni klesáme a stoupáme na Penkkopf. Za ním projdeme okolo Kleinarler Hütte a dlouze sestupujeme nejprve pastvinami a poté lesem do Kleinarl

Horydoly.czKLETTERWELT KLEINARL: Lanový park, feráty a flying fox

Salzburger Almenweg / Salcburská salašnická cesta.

19 Kleinarl - Kogelalm
Radstädter Tauern

Doba chůze 5:30 h - délka 13 km - převýšení 1450 m

Od turistické kanceláře v Kleinarlu jdeme ke Cafe Olympia, přes Kreuzsalgasse do kopce na Steinegg k Ennskraxn. Následuje krásná lesní cesta vzhůru podél potoka modřínový lesem na Steinkaralm. Cesta se stále zužuje, až téměř mizí v sedelku západního hřebene Moseregg. Odtud pohodlně sejdeme k Weissenhofalm. Pokračujte bez velkých stoupání hřebenem přes Wildbühel a Mooskopf k horní stanici tří lanovek a dolů do sedla Frauenalmsattel. Stále po hřebeni obejdeme Ahornkarkopf, přejdeme Saukarkopf a před Griessenkareck odbočíme a sejdeme pod lanovkou k Wagrainer Haus. Širokým obloukem mírně stoupáme na Kogelalm. Do údolí je možné sjet lanovkou Flying Mozart a ubytovat se ve městečku Wagrain.

Wagrain, kostel.

20 Kogelalm - Flachau
Radstädter Tauern 

Doba chůze 2 h - délka 8 km - převýšení 10 m

Celý den jdeme pořád dolů. Na Kogelalm můžeme vyjet lanovkou Flying Mozart. Sestupujeme lyžařským areálem přes Latschenhof, Jandlalm a Waldgasthof až do rekreační obce Flachau.

21 Flachau - Zauchensee
Radstädter Tauern

Doba chůze 7 h - délka 17 km - převýšení 1630 m

Z Flachau překročíme dálnici a a pokračuje lesem do kopce k Sattelbauer. Nádherná lesní stezka stoupá na ke Gottfried-Hütte na Lackenalm. Pokračujeme po pastvinách a řídkým horským lesem. Stezka se najednou strmě zvedne a dovede nás pod Lackenkogel. Z rozcestí na něj vede odbočka. Pokračujeme po hřebeni a místy po jeho západním úbočí k jihu. Z bezejmenného sedla mezi Tagweidegg a Arche sejdeme do doliny Höchkessel a pod jezerem Seekarsee traverzujeme na Gamskogelhütte. Sestoupíme k Oberzauchenseealm a případně po silnici do střediska Zauchensee.

22 Zauchensee - Vordergnadenalm
Radstädter Tauern

Doba chůze 2 h - délka 6 km - převýšení 190 m 

Do údolí na ji stoupáme nejprve po hospodářské silničce, pak po turistické cestě na Stubhöhe. Přes modřínovou louku s vtroušenými limbami dojdeme k Tauernkarleitenalm s panoramatickým výhledem. Po pohodlné lesní cestě sejdeme do údolí k Vordergnadenalm.

23 Vordergnadenalm - Obertauern
Radstädter Tauern

Doba chůze 5 h - délka 11 km - převýšení 760 m

Stoupáme po lesní silničce na Hintergnadenalm. Dlouze a strmě pokračujeme po pěšiě k Hödhütte a o kousek dál Süd-Wiener Hütte. Tady se otočíme na východ a jdeme bez velkých převýšení přes Pleisslingalm a Hirschwandsteig po loukách s dalekým výhledem. Když klesneme k Felseralm, zanoří se stezka do modřínového lesa. Najkonec dorazíme do lyžařského střediska Obertauern.

Horydoly.czZIMA: Obertauern, platí se za pověst

Obertauern.

24 Obertauern - Oberhütte
Radstädter Tauern

Doba chůze 5 h - délka 11 km - převýšení 760 m

Pěšky nebo lanovkou Grünwaldkopfbahn k jezeru Grünwaldsee. Od chaty Hochalm in Obertauern jdeme přes lyžařský areál na Dikt'n Alm a Seekarhaus. Pochodujeme do kopce na sedlo Seekarscharte, odkud vychutnáme pohled zpět do lyžařského areálu Obertauern. Mírnými stoupaními a klesáními procházíme okolo zajímavých krasových útvarů, dále klesáme pod Hundskogel a okolo několika ples k Oberhütte.

25 Oberhütte - Forstau
Schladminger Tauern

Doba chůze 4 h - délka 13 km - převýšení 30 m

Celý den klesáme nejprve po stezce a lesní silničkou podél potoka Oberhüttenbach a dále Forstaubach. Jdeme okolo Vögeialm a Fallhausalm, nakonec mineme kapli Lourdeskapelle do Forstau.

26 Forstau - Radstadt
Schladminger Tauern

Doba chůze 2 h - délka 9 km - převýšení 240 m

Z autobusové zastávky ve Forstau jdeme k rybníku Langegg. Odtud mírně stoupáme do sedla Heimlscharte. Mírně klesáme do údolí Ennstal k řece Enži do města Radstadt

Horydoly.czRIVER GUIDE: Enže / Enns pro vodní turisty

Enns (Enže) pod Radstadtem.

27 Radstadt - Filzmoos
Radstädter Tauern 

Doba chůze 5:30 h - délka 12 km - převýšení 940 m

Podél městského rybníka v Radstadtu a ulicemi Loretostrasse a Bürgerbergstrasse míříme do lesa. Strmá stezka několikrát protíná lesní svážnici a vede nejprve k Bürgerbergalm. Stejný charakter si stezka ponechá až k Radstädter Hütte am Rossbrand. Nádherné kruhové panorama nabízí 150 alpských vrcholů. Až sem vede silnice pro auta i autobusy. Dále jdeme po vodorovné cestě na Moserscharte. Překřížíme silnici Rossbrandstrasse, mineme stožár vysílače a řídkým lesem procházíme kolem mnoha malých horských rašelinišť k Schörgi Alm a Moosalm s fantastickým výhledem na masiv Dachstein, Bischofsmütze a Filzmoos. Lesem podél sjezdovky sestoupíme do Filzmoos.

Salzburger Almenweg / Salcburská salašnická cesta.

28 Filzmoos - Hofpürglhütte
Dachsteingebirge

Doba chůze 7 h - délka 17 km - převýšení 1200 m

Z Filzmoos se vydáme po silnici do Oberberg. Před penzionem Reithof stezka odbočuje ke statku Weitenhaus a Weitenhausalm. Krátce po pastvině vede strmá stezka k Lärchenwiesen a Nösslerriedel, odkud vidíme Dachstein, Torstein a Rötelstein. Pokračujeme do lokality Bachlalm. Sem jezdí autobus z Filzmoos. Strmě stoupáme vápencovými svahy pod horu Bischofsmütze a k Hofpürglhütte.

Horydoly.czCLIMBING GUIDE: Bischofsmütze jižní strží na Mitru

Bischofsmütze a Gosaukamm z údolí od Hofalm.

29 Hofpürglhütte - St. Martin
Dachsteingebirge

Doba chůze 9 h - délka 21 km - převýšení 970 m

Jdeme po trase Austriaweg na západ k Sulzkaralm. Odtud si zkracujeme po pěšině zásobovací komunikaci na Arzbergalm. Na křižovatce několika cest si vybereme vrstevnicovou lesní svážnici přímo na západ do sedla Langeggsattel. Po hřebeni stoupáme na Gsengplatte, krátce dolů pod sedlo k občas otevřené Schäferhütte a znovu nahoru kolem rašeliniště Schwarze Lacken na Gerzkopf. Místy se se otevírají romantické výhledy. Sestup je stejně krásný jako výstup. Procházíme starým lesem s pokroucenými kmeny horských smrků a borovic. Mineme neobydlenou salaš Gerzkopfhütte. Dvě soukromé lovecké chaty na Höllbrand nabízejí krásný pohled dolů na Sankt Martin am Tennengebirge, kam nakonec sejdeme okolo Jausenstation Höllalm.

Horydoly.czZIMA: Čtyři skialpové túry u Hofpürglhütte

Duha v Tennengebirge.

30 St. Martin - Dr. H. Hackel-Hütte
Tennengebirge

Doba chůze 6 h - délka 13 km - převýšení 1100 m

Od kostela v St. Martin stoupáme po loukách k Buttermilchalm s nádherným výhledem do údolí. Strmou lesní cestou míříme k Ostermaisalm, potom pohodlněji a konečně dolů na Karalm. Úbočím vede cesta lesem s občasnými pasekami a loukami na Koreinalm. Po dosažení Frommer Hochalm začíná pohodlná horská stezka s působivými výhledy. Kolem Laubichlalm přicházíme za chvilku k Brandstättalm a dolů na Heinrich Hackel-Hütte

Mraky se honí v údolí pod Tennengebirge.

31 Dr. H. Hackel-Hütte - Pfarrwerfen
Tennengebirge

Doba chůze 7 h - délka 15 km - převýšení 800 m

Sestoupíme do Wengerau, abychom se dostali na druhou stranu údolí. Nejprve stoupáme na Gamsblickalm, potom vlhkým chodníčkem na Elmaualm. Na rozcestí u pramene odbočuje cesta strmě vzhůru na Werfenerhütte pod skalní stěnou Hochthron. Kdo vezme připravený kanystr, naplní ho vodou a odnese na chatu, dostane panáka limbového šnapsu zdarma. Zacházka na chatu stojí za super výhled na velkou část trasy, kterou jsme v minulých dnech absolvovali. Jsou vidět Tennengebirge, Hochkönig, údolí Salzach a v dálce další alpská pohoří. Následuje dlouhý a strmý sestup lesem a níže po loukách. Procházíme okolo hostinců Mahdegg, níže Samerhof, až se dostaneme do Pfarrwerfen, kde Salzburger Almenweg začíná a také končí. 

Horydoly.czHOROLEZECTVÍ V TENNENGEBIRGE: Hiefler - plezír lezení

Ráno na horském statku Mahdegg. Koně se pasou v Tennengebirge.

Doporučené vybavení

Dobře rozšláplé pohorky lépe kotníkové, batoh 40 l, bivakovací pytel, čelovka, mapalékárnička, mobil, čepice, kalhoty a bunda, návleky na boty, funkční prádlo, ponožky, fleece nebo softshell, opalovací krém, tmavé brýle, chatový pytel do společných nocleháren, horké pití v termosce, jídlo na svačiny a obědy, pojištění, doklady a peníze. Náhradní oblečení, péřová vesta, oblečení do chaty. Fotoaparát nebo kamera. Mohou se hodit trekkingové hole.

Booking.com

INFO: Salzburger Almenweg

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Nemám překladatelský patent

Turistický produkt sem anebo tam – ti Rakušáci z tamnějšího turistického centra to překládají nesprávně. To neubírá na kvalitách textu, který byl zde napsán, ale pojem salašnická cesta není správný. Ale já kvůli tomu jistě nebudu špatně spát. Tak už to je – turističtí (i jiní) manažeři si něco vždy něco usmyslí a jsou až do skonání tohoto světa přesvědčeni, že jenom oni mají tu správnou pravdu.

Reaguj
Salašníci / loukaři

Dobrý den pane Beránku, z čistě gramatického hlediska máte samozřejmě pravdu. Jenže ono jde o turistický produkt SalzburgerLand a Rakušané to v překladu zásadně uvádějí jak Salcburská salašnická cesta. Tak se od toho nebudeme odchylovat, ačkoliv to ne zcela přesně odpovídá skutečnosti.  

Reaguj
Deutsche Sprache - schwere Sprache

Autorka výstižně, velice obsažně a přesně popisuje desítky  dobrých možností „pohybu“ v této oblasti. Pro osoby zajímající se o tuto oblast je článek velice informativní . Takže smekněme klobouk . Jen s názvem SALAŠNICKÁ střelila trochu vedle. Almenweg je spíše pojmem jako „Cesta po horských loukách“ nebo „Cesta po horských pastvinách“ případně by se dalo i říci „Trek po poloninách“. Německé Alm znamená pastvina, horská louka – zatím co salaš se překládá jako Almhütte, Berghütte..

Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.... celý článek

Historické železnice a nostalgické vlaky

Koupání na Šumavě

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Historické železnice a nostalgické vlaky

Historické železnice a nostalgické vlaky

AKTUALIZACE Přinášíme přehled historických železnic, nostalgických vlaků a železničních muzeí.
Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2024

Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2024

ZASTÁVKY NA ZNAMENÍ Co je nového na Karlštejnsku, Křivoklátsku, Rakovnicku, v Českém krasu a dalších zajímavých místech středních Čech? Přečtěte si krátké zprávy.
Prázdninové lezecké čtvrtky v muzeu Turnov

Prázdninové lezecké čtvrtky v muzeu Turnov

Lezu, lezeš, lezeme. Motto, které známe ze skal nebo umělých stěn, odkazuje do Muzea Českého ráje v Turnově. Každý čtvrtek o prázdninách pod odborným dohledem je možné vyzkoušet různé horolezecké discipliny.
Alenka v říši divů: Nekonečná cesta skrze svět fantazie

Alenka v říši divů: Nekonečná cesta skrze svět fantazie

Alenka v říši divů, napsaná Lewisem Carrollem (skutečné jméno Charles Lutwidge Dodgson), je jedním z nejvýznamnějších a nejtrvalejších příběhů v dětské literatuře, který si udržuje popularitu od svého prvního vydání v roce 1865.
Koupání na Šumavě

Koupání na Šumavě

Přinášíme přehled možností, kde se na Šumavě vykoupat. Kromě krytých bazénů, aquaparků a letních koupališť, které najdete v našem seznamu, jsou pod horami desítky oblíbených míst na řekách a potočních tůních.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Hanácká neckyáda Horka nad Moravou   3.8.
Zubačka - modelová sobota Tanvald Nostalgický vlak 3.8.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 3.8.
Bezdružické parní léto Bezdružice, nádraží 3.-4.8. Nostalgický vlak 3.8.
Hradní slavnost Pirkštejn 3.8.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 6.-8.8. Lodě a čluny 6.8.

Diskuse

gfzfwudl drug, 25.7.2024 11:25, 117 příspěvků
Klasiky dobře Kladivo, 24.7.2024 11:24, 1 příspěvek
INU Honza, 24.7.2024 8:44, 1 příspěvek
Zapomenutá celebrita Michael Beránek, 22.7.2024 22:06, 1 příspěvek
INU Honza, 19.7.2024 14:00, 8 příspěvků
Zajímavé novinky. Honza, 18.7.2024 10:05, 1 příspěvek
Nehody automobilistů s cy... Horydoly, 18.7.2024 9:37, 7 příspěvků
INU Honza, 17.7.2024 21:06, 1 příspěvek
anet anet, 17.7.2024 8:57, 2 příspěvky
INU Honza, 16.7.2024 19:49, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09
Sex ve třech zažívá boom Horydoly , 27.6.2024 13:58
Barefoot pro volný čas Horydoly , 26.6.2024 12:38