Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg
Na horské túře v Grossarltal.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

TOUR GUIDE 350 km dlouhá Salcburská salašnická stezka vám ukáže více než sto venkovských horských chat v rakouském zemi SalzburgerLand. Turistická trasa je rozdělená na 31 denní etap, které lze projít najednou, nebo po částech.

Symbolem salcburské salašnické stezky, potažmo celých salcburských hor, je modrý hořec. Během putování stezkou najdete tento symbol na informačních tabulích, odpočívadlech, na pečetích i na odznacích.

Modrý hořec

Nechejte si orazítkovat modrý hořec na horských chatách. Ať už získáte jedno nebo více, na základě předložení průkazky s razítky získáte v turistické kanceláři prestižní turistický odznak jako odměnu za váš pěší výkon. Odznak vypadá dobře na bundě i na šátku. Tak si budete pamatovat vaše putování dlouho poté a vždy budete mít co vyprávět kamarádům a známým.

Salcbursko má více než pět stovek horských chat a skoro dva tisíce obhospodařovaných salaší. Žádná jiná spolková země Rakouska se takovými čísly nemůže pochlubit. Nejvýznamnější regiony z tohoto pohledu jsou Hochkönig a Grossarltal.

Salzburger Almenweg.

Vápencový masiv Hochkönig

Zvířata k pohlazení, hřiště v přírodě, tematické turistické trasy a spousta dobrodružných aktivit. To je dovolená v regionu Hochkönig. Ve vesničce Mühlbach am Hochkönig bydlí snad více zvířat než lidí. Rodiče se svými ratolestmi zde rádi navštěvují nejen salaše, ale také stáje nebo miniZOO. Objevné výpravy mohou děti podnikat v okolí přírodního hřiště u mlýna Dorfmühle. Společnost návštěvníkům dělá maskot horské vesnice, ochočený svišť Manfred.

Pro děti a teenagery jsou připraveny programy plné zábavných aktivit. Patří k nim například lezení, rybaření nebo prohlídky stáje na pastvinách Dientalm. Lanovkou je možné vyjet až na hřiště na louce Toni’s Almspielplatz. Rodiny s malými dětmi jistě ocení turistické trasy vhodné pro kočárky.

Přímo u horské restaurace Karbachalm se nachází vodní hřiště.

Region Hochkönig je rájem pro příznivce moderního hledání pokladů - geocachingu. V turistickém centru je možné zapůjčit si GPS, mapy a další vybavení potřebné pro hledání kešek. Příjemné osvěžení čeká na koupališti v Mühlbachu.

VIDEO Originální cache na chatě Molterau Hütte pod Hochkönig

Žulové údolí Grossarltal

Celkem 40 obhospodařovaných salaší podél 400 km značených cest na horských pastvinách láká turisty a cyklisty na domácí dobroty. A buďte si jistí, že taková svačina na salaši chutná naprosto výjimečně. Opravdověji, intenzivněji, vydatněji než dole ve městě.

Po zaslouženém odpočinku se jde dál po přes kvetoucí louky až ke křišťálově čistým horským jezerům a vrcholům s okouzlujícími výhledy. Obzvláště působivé je pozorovat život na pastvině při vícedenních túrách s přenocováním na salaších. Dívat se přes rameno sedlákům a selkám při každodenní práci a užívat si nezapomenutelné západy slunce za hory.

Zatím co v údolí ještě panuje klid, mají už sedláci na pastvinách plné ruce práce. Vyrábějí z lahodného mléka svých krav čerstvé máslo a dobré sýry. Každá selka nebo sedlák mají svůj tajný recept. Opravdovou zvláštností je Sauerkäse, který se vyskytuje jenom tady. K tomu domácí uzený špek, čerstvě upečený chléb a klobásky.

Vesnička Grossarl sbírá kladné hodnocení u rodin za nové sportovní a volnočasové centrum. Kromě koupaliště zde najdete Gaudi-Alm, velké přírodní hřiště. Z vesnice se dá vyjet vyhlídkovou lanovkou za túrami okolo Kreuzkogelu. Alpská horolezecká vesnice Bergsteigerdorf Hüttschlag láká na lezecké stěny, feráty a horské túry.

Cyklisté ocení mnoho zážitkových okruhů na pastvinách a také singletracky z Hochbrandbahn. Zapůjčit je možné také elektro MTB.

"Cítíte tu jemnou vůni vanilky? To je temnohlávek," říká horský průvodce a výživový poradce Fritz a ukazuje na malou, kulatou květinu podobnou orchideji přímo na kraji cesty. V Großarltalu čeká na návštěvníky rozmanitý program s poznáváním alpských rostlin, turistikou, jógou v horách, relaxačním dnem a lezením. Při ubytování v partnerském podniku 100 Berg-Gesund se mohou hosté účastnit programu zdarma.

 

31 etap Salzburger Almenweg

1 Pfarrwerfen - Arthurhaus
Berchetsgadener Alpen

Doba chůze 5 h - délka 11 km - převýšení 1250 m

Od nádraží Pfarrwerfen po mostě přes Salzach a strmou cestou ke Schwabegg s nádherným výhledem na Tennengebirge. Téměř po rovině údolím Höllntal a krátce před Jagdhaus Hölln doleva na Grünmaissalm. Lesem a loukami ke Stegalm. Užíváme si fantastický výhled. Vystoupáme na Mitterfeldalm. Mírně sestupujeme  po panoramatické cestě sjízdné terénním autem k Arthurhaus. Velká chata je dostupná linkovým autobusem.

Horydoly.czHORSKÁ CHATA: Hochkönig Matrashaus

2 Arthurhaus - Dientner Sattel
Berchetsgadener Alpen

Doba chůze 3:30 h - délka 12 km - převýšení 500 m

Pohodlná cesta jen s mírným převýšením vede stále na západ pod jižními stěnami Hochkönigu. Sledujeme nádherné panorama hlavního hřebene Alp a zvláště Hohe Tauern. Procházíme jednu pastvinu za druhou. Nejdříve se dostaneme na Windraucheggalm, krátce nato nadejdeme Riedingalm a dojdeme do údolí Riedingtal, kde až do roku 1982 fungovalo přírodní tréninkové centrum pro skokany na lyžích.

Přejdeme potok Schrammbach, následuje krátký výstup ke Schartenhütte, Molterauhütte a Brandstätthütte. Pak už dojdeme až k Erichhütte. Nejbližší zastávka autobusu je na malém parkovišti pod sedlem Dientner Sattel, kam dojdeme k hotelu Birgkarhaus

Horydoly.czFERÁTA: Königsjodler na Hochkönig

Königsjodler Hochkönig.

3 Dientner Sattel - Schneebergkreuz
Berchetsgadener Alpen

Doba chůze 3 h - délka 5 km - převýšení 650 m

Ze sedla Dientner Sattel vyjdeme okolo Mittereggalm a Dientalm, skrze les na pastviny Tiergartenalm a dále na Klingelbergalm. Vřesem stoupáme na hřeben a po něm na Schneebergkreuz . Panoramatický výhled z této hory je absolutní vrchol této etapy! Po hřebeni sejdeme k lanovce a sjedeme do městečka Mühlbach am Hochkönig

Horydoly.czSJEZD Z DIENTALM: Hochkönig na koloběžkách

4 Schneebergkreuz - Goldegg / Böndlsee
Salzburger Schieferalpen

Doba chůze 3:30 h - délka 8 km - převýšení 170 m

Z Mühlbachu vyjedeme lanovkou na Karbachalm a pokračujeme na Schneebergkreuz. Znovu vychutnáme nádherný výhled. Povšechně k jihu jdeme po hřebeni, přes nevysoké kopce, místy loukami, částečně v lese. Krátká odbočka nás vyvede na Gamskögerl, odkud je další dokonalý kruhový rozhled. Strmý sestup lesem nás dovede na lesní svážnici. Po ní scházíme okolo Meislsteinalm a Hackeralm k jezeru Böndlsee. Odtud jezdí autobus do centra městečka Goldegg.

Horydoly.czZIMA: Dlouhý lyžařský den pod Hochkönig

Hochkönig.

5 Goldegg / Böndlsee - Lend
Salzburger Schieferalpen

Od Meislsteinalm klesáme po silnici kolem Hackeralm v dlouhých serpentinách k idylickému koupacímu jezeru Böndlsee. Poté stezka obkrouží jezero, mírně vystoupá na Schlacher a klesne na nádraží v obci Lend.  

Doba chůze 2:30 h - délka 7 km - převýšení 330 m

6 Lend - Drei Waller-Kapelle
Goldberggruppe

Z Lendu přejdeme přes Salzach a vyjdeme na Höhenwart, dále lesní cestou podél lyžařského vleku a na Kögerlalm. Pokračujeme řídkým modřínovým lesem ke kapli Drei Waller. Nejbližší autobusová stanice je v Dorfgastein dole v údolí.

Doba chůze 3 h - délka 6 km - převýšení 830 m

7 Drei Waller-Kapelle - Heinreichalm
Goldberggruppe

Od kaple po lesní cestě na k Rauchkögerl. Odtud na jih přes vřesoviště, rašeliniště, potůčky a jezírka podcházíme Hahnbalzköpfl. Přejdeme na druhou stranu hřebenu a ze západu traverzujeme Bernkogel.  Násoleduje komplikovaný skalnatý terén jižně od Sladinkopf a sestup po Serpentinenweg k Heinreichalm.

Doba chůze 5 h - délka 8 km - převýšení 680 m

8 Heinreichalm - Biberalm
Goldberggruppe

Doba chůze 4:30 h - délka 11 km - převýšení 790 m 

9 Biberalm - Leidalm - Schlossalm
Goldberggruppe

Doba chůze 4:30 h - délka 6 km - převýšení 700 m

10 Schlossalmbahn - Gadaunerer Hochalmen - Angertal
Goldberggruppe

Doba chůze 5 h - délka 6 km - převýšení 300 m 

11 Angertal - Bockhartsee - Sportgastein
Goldberggruppe

Doba chůze 6 h - délka 9 km - převýšení 1150 m

12 Sportgastein - Stubnerkogelbahn
Goldberggruppe

Doba chůze 2:30 h - délka 10 km - převýšení 20 m

13 Stubnerkogelbahn - Grüner Baum
Ankogelgruppe

Doba chůze 1:30 h - délka 5 km - převýšení 220 m

Horydoly.czTURISTIKA S DĚTMI: Údolí pastvin Grossarltal

Grossarltal.

14 Kötschachtal - Hüttschlag
Ankogelgruppe

Doba chůze 6 h - délka 15 km - převýšení 1200 m 

Horydoly.czFERÁTA: Franzl a Kupfergeist na zelené břidlici

Grossarltal, feráta Franzl.

15 Hüttschlag - Draugsteinalmen
Ankogelgruppe 

Doba chůze 7:30 h - délka 16 km - převýšení 1720 m

Horydoly.czTURISTIKA: Výlet do alpského údolí Grossarl

Grossarltal.

16 Draugsteinalmen - Ellmaualm
Radstädter Tauern

Doba chůze 4 h - délka 10 km - převýšení 650 m

17 Ellmaualm - Grafenbergbahn
Radstädter Tauern

Doba chůze 6:30 h - délka 17 km - převýšení 950 m 

18 Grafenbergbahn - Kleinarl
Radstädter Tauern

Doba chůze 4:30 h - délka 12 km - převýšení 700 m

19 Kleinarl - Koglalm
Radstädter Tauern

Doba chůze 5:30 h - délka 13 km - převýšení 1450 m

20 Kogelalm - Flachau
Radstädter Tauern 

Doba chůze 2 h - délka 8 km - převýšení 10 m

21 Flachau - Zauchensee
Radstädter Tauern

Doba chůze 7 h - délka 17 km - převýšení 1630 m

22 Zauchensee - Vordergnadenalm
Radstädter Tauern

Doba chůze 2 h - délka 6 km - převýšení 190 m 

23 Vordergnadenalm - Obertauern
Radstädter Tauern

Doba chůze 5 h - délka 11 km - převýšení 760 m

24 Obertauern - Oberhütte
Radstädter Tauern

Doba chůze 5 h - délka 11 km - převýšení 760 m

25 Oberhütte - Forstau
Schladminger Tauern

Doba chůze 4 h - délka 13 km - převýšení 30 m

26 Forstau - Radstadt
Schladminger Tauern

Doba chůze 2 h - délka 9 km - převýšení 240 m

27 Radstadt - Filzmoos
Radstädter Tauern 

Doba chůze 5:30 h - délka 12 km - převýšení 940 m

28 Filzmoos - Hofpürglhütte
Dachsteingebirge

Doba chůze 7 h - délka 17 km - převýšení 1200 m

29 Hofpürglhütte - St. Martin
Dachsteingebirge

Doba chůze 9 h - délka 21 km - převýšení 970 m

30 St. Martin - Dr. H. Hackel-Hütte
Tennengebirge

Doba chůze 6 h - délka 13 km - převýšení 1100 m

31 Dr. H. Hackel-Hütte - Pfarrwerfen
Tennengebirge

Doba chůze 7 h - délka 15 km - převýšení 800 m

INFO: Salzburger Almenweg

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Na pivo vlakem do Velkých Popovic

Na pivo vlakem do Velkých Popovic

Na železniční vlečku mezi Strančicemi a Velkými Popovicemi se vloni vrátily vlaky. Obnovení provozu se trať dočkala po 13 letech. Motorák po ní jezdí každou prázdninovou neděli z pražského Hlavního nádraží.... celý článek

Salcburská salašnická cesta / Salzburger Almenweg

Koupání u Tábora a Soběslavi

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupání u Tábora a Soběslavi

Koupání u Tábora a Soběslavi

AKTUALIZACE Koupání v okolí Tábora a Soběslavi je skvostné. Nabízí se tu řeka Lužnice, pískovny, rybníky a veřejné plovárny. V jejich okolí lze najít množství pláží, tábořišť, kempů a chatových osad.
Koupání v Ostravě

Koupání v Ostravě

Přinášíme přehled možností, kde se v Ostravě a okolí vykoupat. Přírodní koupaliště a kryté bazény.
Koupání v Brně a okolí

Koupání v Brně a okolí

AKTUALIZACE Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Brně vykoupat.
Koupání v Plzni: venku i v bazénu

Koupání v Plzni: venku i v bazénu

AKTUALIZACE Vodní nádrže v okolí Plzně mívají dobrou vodu ke koupání na začátku léta a potom zase koncem srpna. O prázdninách se kvůli teplému počasí obvykle tvoří velké množství sinic.
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Buskers fest - pouliční umění České Budějovice 17.-21.6. 17.6.
Olympijský běh České Budějovice, Hanace Přednášejí manželé Motaní 19.6.
Olympijský běh Most, Autodrom 19.6.
Den žiraf Jihlava, ZOO 21.-22.6. 21.6.
Jihlavské havíření Jihlava 21.-23.6. 21.6.
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.
Zvonečkový jarmark Rožnov, skanzen Keramika a hrnčířství  22.6.
Královské stříbření Kutná Hora 22.-23.6. 22.6.
Zlatá koloběžka Plzeň 22.-23.6. 22.6.
Netopýří den Hluboká nad Vltavou, ZOO 22.6.

Diskuse

Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků
Mravenci v domě Denisa, 17.6.2019 0:41, 3 příspěvky
Mravenci v domě Horydoly , 16.6.2019 12:01, 3 příspěvky
Mravenci v domě Eva, 15.6.2019 9:21, 3 příspěvky
Klasika ale radši ne, 14.6.2019 16:13, 1 příspěvek
jakej Šénflek?? neregistrovaný, 12.6.2019 21:30, 1 příspěvek
Blanice - doprava a uzavírky vodák Marek, 11.6.2019 15:17, 1 příspěvek
Co s sebou Hihoihi, 10.6.2019 9:55, 9 příspěvků
pohory Makara Netopýr, 6.6.2019 13:15, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00
Na světě je strategie roz... Horydoly , 23.5.2019 23:42
Trail Praha na Petříně dá... Horydoly , 20.5.2019 22:16
Baranie a Priečné Horydoly , 19.5.2019 11:20
Знакомства для секса Raymondset Raymondset, 16.5.2019 18:47
Akce v Praze Horydoly Open, 16.5.2019 12:08