Kolm-Saigurn, fantastický kout v Alpách na skialp a ledové lezení

Kolm-Saigurn, fantastický kout v Alpách na skialp a ledové lezení
Sjezd v prašanu pod Filzemkämmfelsen.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

V údolí Rauris na severu Hohe Tauern se dva tisíce let těžilo zlato. Před sto lety jeho zásoby došly a od té doby se po Goldbergruppe (zlatých horách) prohánějí skialpinisté, horolezci a vysokohorští turisté. Nejlepší východisko je Kolm-Saigurn ve studeném koutě na samém konci dlouhého Rauriser Tal.

Kolm-Saigurn, fantastický kout v Alpách na skialp a ledové lezení
Údolí potoka Lenzangerbach pod skalami Filzemkämmfelsen je oblíbenou sjezdovou trasou z Kolmkarspitze.
Autor snímku Hana Suchá
Jak na to

Booking.com

I v zimě se dá k velké chatě Sonnblickbasis Naturfreundehaus Kolm-Saigurn (1596 m) dojet autem. Musíte mít štěstí, že je silnice bude prohrnutá a posypaná. Jinak odstavíte auto na jednom ze dvou parkovišť. V každém případě však zaplatíte mýtné na Kolm-Saigurn Mautstrasse.

Teď na jaře vyjedete nahoru téměř jistě. V zimě buď hodíte batoh s lyžemi na ramena a vyjdete po silnici pěšky, nebo zatelefonujete na chatu a za 5 eur vás chatař vyveze svým terénním autem. V létě platí zákaz vjezdu pro osobní auta a turisty vozí místní autobus.

Kromě Sonnblickbasis, kde se dá uplatnit sleva na průkazku Alpenevereinu, stojí v Kolm-Saigurn ještě ubytovací hostinec Ammererhof

Pro lyžaře jsou tu hlavní cíle Sonnblick (3106 m), Schareck (3123 m), Hocharn (3254 m) a Kolmkarspitz (2529 m). Převýšení hodně přes kilometr a velké vzdálenosti je nutné překonat při jejich zdolávání. Náročnost túr zde připomíná spíš Západní Alpy, než jejich nižší Východní příbuzné.

Ledopád Kolm-Sai Hauptfall WI4/4+.

Pokud vládnou špatné podmínky kvůli počasí nebo lavinám, je na výběr v nejbližším okolí patnáct ledopádů Eisarena Kolm-Saigurn. Vyřádit se zde mohou především středně výkonní lezci, neboť obtížnost ledů se pohybuje od WI3 do WI5 a jejich délka nepřesahuje 60 metrů. Natrénovat lze přímo před chatou, kde stojí umělá ledová věž s horním jištěním.

VIDEO Barbara Fall Kolm-Saigurn

Hoher Sonnblick (Rauriser)

Prvotřídní túra vede trasou, kudy chodívali staří horníci. Obrovské převýšení 1500 metrů vás při plánování nenechá na pochybách, že je nutné vyrazit za svítání, pouze při spolehlivé předpovědi počasí a jistých lavinových podmínkách.

Většina trasy vede v otevřených severních svazích. To znamená, že lze očekávat dobrý sníh, nejspíš prašan. Zároveň může být ovšem utažený do deskovité soudržnosti, což velmi zvyšuje lavinové nebezpečí. Očekávejte spíš chladno a mráz, než příjemné stoupání na slunci.

Ze zastíněného kouta Kolm-Saigurn (název je prastarou zkomoleninou salcbursko-germánského bucharu a korutansko-slovanského místního označení "za horami") stoupáme strmě lesem pod ledopádovou stěnou. Nad posledním ledopádem Barbara se krajina otevře, les skončí a širokým úbočím dojdeme k chatě Neubau (novostavba). Ve výšce 2175 m je otevřená od Velikonoc do konce léta. Winterraum v ní přes zimu není k dispozici. Všude pod i nad chatou se těžilo zlato. Odhaduje se, že ve 14. a 15. století odtud pocházelo 10 % veškerého vytěženého zlata v Evropě.

Odbočka k horníkům

Pár stovek metrů vpravo od chaty stojí ruiny něčeho, co vypadá jako zbořený kostel. Je to ovšem Radhaus, neboli budova pro vodní kolo, spojená s drtírnou zlatonosné rudy. Sem se svážela vytěžená ruda s desítek okolních štol, aby se rozemlela a dostalo se z ní surové zlato.

Dopravní systém byl velmi zajímavý a narazíme na něj kousek nad chatou Neubau. Cesty pečlivě vyskládané z kamení vedou rovně přímo do kopce, jako když střelí. Jejich okraje jsou mírně zvednuté, což je obráceně proti normálním cestám, které vypouklým tvarem odvádějí dešťovou vodu. Tyto cesty se už za prvních mrazíků koncem léta začaly polévat vodou a do zimy se z nich staly ledové dráhy. Těmi jezdily tak zvané Sackzug (vlak z pytlů). Jutové pytle, podšité zdola vepřovou kůží, se naplnily vyrubanou horninou zhruba po půl metrického centu, svázaly se dohromad, a horníci na nich jako na saních sjeli do drtírny. Na strmých drahách jezdily tyto podivné vlaky jen o několika vagonech, ale dole v údolí byly známy dráhy, kde se spojovalo přes dvacet pytlů, což bylo více než tuna nákladu.

VIDEO Downhill Fraganter Scharte - Neubau - Kolm-Saigurn

Pokud chceme záležitost prozkoumat blíže, vydáme se doleva nahoru směrem na Fraganter Scharte ke Knappenhaus (2341 m), ke kterému nás dovede jedna z drah pro Sackzug. Dnes je to zřícenina, ale dříve to býval největší hospodářský a obytný dům pro horníky (staré německé označní pro hornickou činnost  bylo odvozeno od neustálého klepání) a také odtud byl vstup do většiny velkých štol v okolí. To bylo důležité především v zimě. Vždyť v roce 1850 dosahoval ledovec až k Neubau a teprve v roce 1870 ustoupil ke Knappenhaus. To umožnilo postavit lanovku na dopravu a materiálu a opustit nebezpečné svážení vytěžené rudy v pytlích. Základy horní stanice dráhy Bremserhäusl (brzdařský domek) stojí pár desítek metrů od Knappenhausu. Další základy domů a vstupy do štol můžeme pozorovat na skalnatých svazích okolo. 

Pak už je ale lepší na Sonnblick nechodit, ale vyjít na Fraganter Scharte (2754) a sjet si krásný široký prašanový žlab Wintergasse (zimní ulička), který nás dovede nazpátek k Neubau. Poněkud humorně působí okamžik, kdy se objevíme na sedélku. Pod námi se na dosah zjeví rozlehlé korutanské lyžařské středisko Mölltal Gletscher.

sj-teple336x280.jpg

Poslední horník a první chatař Rojacher

Od Neubau se ovšem chodí spíš na Sonnblick. Mineme tedy hornické památky, projdeme ledovcovým údolím a strmě vystoupáme na malou chatu Rojacherhütte (2718 m). Otevřená je pouze v létě. Přes zimu má otevřený malý winterraum v předsíni. Chatu postavil roku 1898 poslední zdejší horník Ignaz Rojacher za peníze nadšeného lyžaře a turisty jménem Wilhelm Ritter von Arlt.

Čin tohoto pražského rodáka Rittera byl pro vysokohorské lyžování stejně určující, jako postavení chaty Stüdlhütte na druhé straně tauernského hřebenu pro horolezectví, což učinil Johann Stüdl také z Prahy. Od té doby začaly odbíjet hodiny sportovně-rekreačního skialpinismu a horolezectví. Nezastavily se dodnes, a proto můžeme stoupat na Sonnblick i my.

Nahoře stojí chata Zittelhaus (3106 m) pojmenovaná po předsedovi spojeném Německém a Rakouském alpském spolku. Karl Alfred von Zittel, významný paleontolog a geolog, se sice zasloužil o vybudování chaty, ale už dříve zde postavil meteorologickou boudu Ignaz Rojacher na popud Wilhelma Rittera. Jejich následovníci vybudovali a dodnes provozují známou observatoř Sonnblick zkoumající vysokohorské počasí. Chata je otevřená od Velikonoc do června pouze o víkendech a za pěkného počasí. Poté má až do konce léta otevřeno každý den. V zimě je k dispozici winterraum.

Návrat ze Sonnblicku vede po vlastních stopách. Až pod Rojacherhütte je nutno počítat s větrem a umeteným sněhem, případně deskovými lavinami. K Neubau pak vede mírný sjezd údolím, kde si odpočineme. Následují široké prašanové a poměrně bezpečné svahy, ačkoliv místa dosahují značné strmosti. V žádném případě se tady nedoporučuje krájet svah příliš dlouhými oblouky. Čím kratší obloučky podél spádnice děláte, tím je tady vaše jízda bezpečnější. Nakonec zábavně a velmi strmě prokličkujete hustým lesem přímo do Kolm-Saigurn.

Kolmkarspitz nebo Kolmkarscharte 

Odpočinková túra vede z Kolm-Saigurn do vedlejšího údolí Lenzanger a na některý z okolních vrcholů. Nejčastěji se chodí jen do širokého sedla Kolmkarscharte (2298 m), nebo na oblý vrchol Kolmkarspitz (2529 m) či na vedlejší sedlo Bockhartscharte (2226 m).

VIDEO Downhill Kolmkarschare - Durchgangalm

Z Kolm-Saigurn vystoupáme lesem okolo hostince Ammererhof do bezejmenného sedélka. Sjedeme z něj (můžeme na pásech, protože sjezd není dlouhý) okolo salaší Gainschniggalm na široké louky u salaše Durchgangalm (1745 m). Sem vede od dolního parkoviště okolo potoka Lenzangerbach široká uježděná cesta, a proto tudy chodí také výletníci na sněžnicích. Hospoda je otevřená pouze v létě.

V zásadě existují tři možnosti, jak se odtud dostat na Kolmkarscharte a všechny vedou podél potoků. První hluboký žlab zprava strmě stoupá pod skalnatým hřebenem Filzenkämmfelsen. Je to vhodná volba, pokud se sníh změnil na bezpečný firn. Druhý žlab uprostřed je mírnější  a v případě potřeby lze z něho uhnout na lesem porostlý hřbet, což je výhodné v hlubokém sněhu. Třetí žlab úplně vlevo vede podél hlavního toku Lenzangerbach. Je nejpohodlnější, i když o něco delší. Nejdřív zprava mineme soukromou usedlost Filzenalm (1784 m), potom sledujeme stopu na Seekopf, a když se oddělí od potoka, pokračujeme stále zleva okolo něj až do strmého miskovitého údolíčka. V něm odbočíme doprava, překročíme potok a za pár minut jsme na výrazné vyvýšenině Lenzan (1982 m) uprostřed sněhových plání. Tady se všechny tři varianty výstupu setkávají. Až na sedlo Kolmkarscharte je cesta jednoduchá stále nahoru. V mracích je ovšem kvůli nedostatku záchytných bodů nutné použít GPS.

Skialpinistka stoupá od Filzenalm na Kolmkarscharte (2298 m).

Sjezd je nádherný. Vracíme se k vyvýšenině. Jedeme spíše vlevo pod skalami, protože tam nepřichází slunce a lze tedy očekávat prašan. Pokud máme obavy z lavin, sjedeme dolů po pravém břehu potoka Lenzangerbach a pak bezpečným terénem  na louku k chatám. Jsme-li si jisti, že lavinová situace je bezpečná, pokračujeme v dlouhatánském traverzu pod skalami Filzenkämmfelsen. Narazíme na obrovskou šikmou terasu a po ní jedeme až na konec. Vpravo pod námi je žlab s první výstupovou trasou. Do něj sjedeme v místech, kde vyúsťuje na louku.

Pak už zbývá jen krátké stoupání do lesního sedélka a sjezd točitou stezkou do Kolm-Saigurn, odkud jsme přišli.

Varianta výstupu na Kolmkarspitz směřuje od salaší Durchgangalm, okolo usedlosti Filzenalm a zprava na oblý hřbet, která nás dovede na předvrchol Seekopf (2414 m) a po hřebeni na samotný hřeben. Sjíždí se stále po hřebenu až do pásma lesa.

Na sedlo Bockhartscharte vede značená cesta od Filzenalm přímo vzhůru lesem a nad ním rovnou do sedla. Sjezd vede po vlastních stopách.

Schareck

Túra pro pořádné chlapy a ženy zavádí skialpinisty na Schareck. Tady nic neokecají a budou muset ukázat, co v nich je. K tomu nasadí mačky, vytáhnou cepín a možná, že i přespí ve winterraumu.  

Z Kolm-Saigurn (1596 m) se stoupá nejprve po louce okolo hostince Ammererhof, potom okolo salaše a údolíčkem skrze les přímo nahoru. Pokud trefíme turistickou značku směrem na chatau Niedersachsenhaus, bude to jedině dobře. Dá se ale také stoupat podle citu, nebo po vyšlapané stopě, najdeme-li nějakou pohodlnou. Nad lese je orientace jasná. Stoupáme obrovskou sněhovou plání k sedélku Riffelscharte. Po pravé ruce máme nákladní lanovku na chatu.

Horydoly.czVIDEO: Jak utrhnout lavinku v Riffelscharte

Pod sedélkem uhneme doleva a na skalnatý hřeben se dostaneme zleva. Pokud bude tvrdý sníh, budeme muset nejspíš použít cepín. Na hřebeni se ocitneme pár desítek metrů vpravo od vrcholové pyramidky Filzenkämmfelsen (2522 m). Po hřebeni dojdeme k chatě Niederschsenhaus (2472 m) v sedélku Riffelscharte. Tady se musíme rozhodnout, zda přespíme v malém winterraumu, nebo zda budeme pokračovat. Jsme totiž sotva v polovině túry a už máme v nohách převýšení tisíc metrů. Chata je otevřená pouze přes léto.

Stoupání z Kolm-Saigurn na Niedersachsenhaus.

Z chaty sjedeme do sněhového kotle Bräuwinkel (pivnice) a nad námi se zvednou tři zasněžené rokle. Pravá je těžká a musí se v ní regulérně lézt v těžkém ledu.  Prostřední má sklon 45 stupňů a levá o něco méně. Všechny mají převýšení 800 metrů. To se dá ve sněhu pohodlně vylézt bez jištění. Je nutno ale nasadit mačky, vzít do ruky turistický cepín a lyže připnout na batoh. Nahoře ještě čeká ledovcový svah Schareckkees až na vrchol Schareck (3123 m).

Z druhé strany vede lanovka z lyžařského střediska Mölltal. Do něho sjedeme po ledovci Mölltaler Gletscher. Snažíme se ale traverzovat stále vpravo a co nejvýše, abychom neztratili výšku. Chceme se dostat do Fraganter Scharte (2754 m) a z tohoto sedla sjet širokým prašanovým žlabem Wintergasse k chatě Neubau a dál do Kolm-Saigurn. Nad Neubau se připojíme k cestě ze Sonnblicku.

Hocharn

Túra s převýšením 1700 metrů je jednoduchá a při tom složitá. Vyžaduje výbornou kondici a schopnost orientace v terénu bez jasných linií. Z Kolm-Saigurn (1596 m) se stoupá mezi ledopády letní trasou Erfurterweg (Erfurtskou cestou) pod východní stěnu Hocharnu. Ta končí ledovcovým svahem Hocharnkees a samotným vrcholem Hocharn (3254 m) . Sjezd vede po stejné trase.

Východní hřeben na Sonnblick (3106 m) a východní stěna Hocharn (3254 m). 

Skialpové túry z Kolm-Saigurn, Goldberggruppe
Vrchol

výška m n.m.

převýšení m

výstup hod

sjezd hod

Sonnblick 3106 1500 4-6 1-2
Schareck 3123 1800 7-9 2-3
Hocharn 3254 1700 4-6 1-3
Kolmkarspitz 2529 1000 3-4 1-2

Doporučené vybavení

Lavinové vybavení (vyhledávačsondalopata) - nezapomeňte se předem informovat na lavinou situaci!
Skialpinistická výbava (lyže, pásy, hůlky, boty, lyžařské brýle)
Horolezecká výbava na ledovec (turistický cepínmačkypřilba) - není zcela nutné lanokarabinysmyčkyprusikyledovcové skoby.
Turistická výbava (batoh 45 l, zapalovač, čelovkamapa nebo GPSlékárničkamobilopalovací krémtmavé brýlebivakovací pytel)
Teplé oblečení (čepicekalhoty a bundanávleky na boty2 páry rukavicfunkční prádloponožky, fleece nebo softshell)
* Peníze, doklady, pojištění, fotoaparát nebo kamera.
* Horké pití v termosce a jídlo na dva dny.
* Lehký spací pytel nebo vložka do spacího pytle

Horydoly.czČTĚTE TAKÉ: Co je potřeba na skialpinismus

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

  • Autor PK
  • Datum a čas 21.4.2016 21:01
Reaguj
letos?

Ledy jsou už jenom rozbředlé zbytky scgované ve stínu. Asi se ještě dá dá něco vylézt, ale kvůli tomu ten teď už nemá cenu jezdit. Skialpové túry jsou pořád ještě skvělé, místy se prý ještě drží prašan. Níž se místa na slunci mění v pěkný firn.  Určitě do konce května se tam bude parádně lyžovat.    

Reaguj
letos?

Výborná inspirace. Dá se ještě letos? A ty sjezdy na videu vypadají jako na sjezdovkách, jak je to tam vyježděné.

Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Český generál Vojcechovský utíkal s kozáky přes Bajkal před bolševiky

Český generál Vojcechovský utíkal s kozáky přes Bajkal před bolševiky

Co se asi honilo hlavou generálu Vojcechovskému v únoru 1920, když byl pověřen velením velkého sibiřského ledového pochodu přes zamrzlé jezero Bajkal? Ustupovaly při něm desetitisíce ruských protibolševických vojáků, zbytků bělogvardějských... celý článek

TEST Lezečky Triop Start

Malý Jezdec - skalní maličkost na konec sezony

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhování firmy je citlivá logistická operace

Stěhovací službu obvykle vnímáme, jen když se stěhujeme do nového bytu. Jenže daleko více se stěhují firmy. Do nových objektů se přesouvají kanceláře, dílny, obchody i celé továrny.
Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Kurzy kryptoměn: Kdy je nejlepší čas na nákup kryptoměn?

Chcete-li investovat se ziskem, nakupujte, když jsou ceny nízké, a prodávejte, když jsou ceny vysoké.
TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

TOP 5 dámských zimních bund - nejen pěkné, ale i teplé

Zima je sympatické roční období. I když se vám to nelíbí a je vám chladno, správná bunda vás zahřeje nejen v teple, ale i v pohodlí. A hlavně v ní budete vypadat skvěle. Představujeme náš top
Jak vsadit Fantom (FTM)?

Jak vsadit Fantom (FTM)?

Fantom je alternativou k Ethereu a představuje blockchain první vrstvy, na kterém můžete vsadit Fantom (FTM) a vydělávat pasivní příjem z kryptoměn.
Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Pozor na revmatoidní artritidu. Znáte její příčiny?

Když jsme mladí, máme pocit, že jsme všemocní. Můžeme běhat, skákat a věnovat se i dalším aktivním činnostem. Vlivem různých faktorů, mezi které patří i stárnutí, se ale u mnoha z nás v průběhu času vyskytnou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Sladké vánoce - výstava Praha, Chvalský zámek 26.11.-8.1. 26.11.
Pražská stovka Milín 2.-4.12. 2.12. 18:00
Zimní táboření na Hvězdě Police nad Metují 2.-4.12. 2.12.
Příbramské betlémy - výstava Příbram, galerie Drtikol 2.12.-8.1. 2.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Mikulášská Orlice Perná   3.12.

Diskuse

zima Jana Bokšová, 2.12.2022 17:55, 1 příspěvek
tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 1 příspěvek
Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38