Zpívá hora Sangerberg?

Zpívá hora Sangerberg?
Sangerberg / Prameny. Volně vytékající kyselka.
Autor snímku Opicakuz
SDÍLEJ:

Chci krátce vylíčit dějiny tohoto městečka, které leží na svazích Císařského lesa a žilo poklidně, dokud nenávist a msta nezničily tento život a nevyhnaly nás do chladného světa. Takový obraz svého domova alespoň uchováváme ve své paměti, dokud nepřijde den, kdy se vrátíme.

Zpívá hora Sangerberg?
Sangerberg / Prameny.
Autor snímku ARCHIV Horydoly

Romantiku stranou, je třeba sklízet obilí!

Podle pověsti se zde měli už ve 14. století usadit poutníci, protože předpokládali, že uvnitř hor jsou velká ložiska rud. Měli štěstí. A jeden pocestný, který slyšel pod zemí tyto muže zpívat a nebyl s to si vysvětlit, odkud tóny přicházejí, se užasle zeptal: "Zpívá hora?" (Sang der Berg?). Z toho se dnes často odvozuje původ názvu tohoto městečka.

Jiná verze vychází z nářečního výrazu Sommaberg. Ten můžeme přeložit jako sluneční skvrna. Ve skutečnosti jsou zde některá místa, na nichž sníh dříve roztaje, a ta jsou proto úrodnější.

Roku 1454 se místo jmenuje ještě Sangenberg, ve středověké spisovné němčině znamená Samm snop obilí, v dialektu je to Sange. Správné označení by tedy bylo Sammaberg.

Cínové a stříbrné doly

Až do roku 1877 byl Sangerberg rozdělen do tří vesnic: Starý neboli Velký Sangerberg, Nový Sangerberg patřil k panství Bečov a Malý Sangerberg náležel klášteru Teplá - tato část obce se až do odsunu nazývala Abtei (opatství).

První písemná zmínka o Sangerbergu je z roku 1349. Císař Karel IV. daroval tehdy pozdější novosangerberskou část cínových a stříbrných dolů vévodovi Borso von Riesenburg, předkovi bečovských zámeckých pánů. Poté nastal značný rozvoj hornictví.

Sangerbergu společně s Krásnem bylo 1380 propůjčeno Chebské právo. Od té doby bylo místo vždy uváděno samostatně a nikdy jako součást panství, dostalo se mu kromě toho městského práva. "Dyweil die Werld stet" (pokud svět stojí) se píše v propůjčovací listině.

Jak vypravuje pověst, měl Sangerberg za třicetileté války v období hladu postoupit Chebské právo za obilí městečku Stadt Lauterbach (později Litrbachy, dnes Čistá). Jen městské právo si zachoval.

Tuto nejčernější kapitolu německých dějin připomíná ještě dnes Švédský most a kus lesa, který se nazýval Koňská stáj, protože tam jednu zimu strávil král Gustav II. Adolf se svým vojskem. Tou dobou musel být sangerberský kostel dostavěný roku 1616 protestantský. Bylo to ovšem jen po dobu zimního táboření, pak se do svatostánku opět vrátil katolický svatý Leonard (Linhart), kterému byl zasvěcen. Křtitelnice, na níž jsme my sangerberští byli pokřtěni, pocházela ještě z doby výstavby kostela. Byla zhotovena z jediného kusu žuly.

Horydoly.czVZPOMÍNKY: Prameny mezi válkami

Booking.com

Největšího rozmachu dosáhlo hornictví po roce 1648, když pro sebe získal větší oblast Hans rytíř z Pluhu (Hanuš z Pluhu) a na ní plánovaně těžil. Ve Smrkovci se hutnicky zpracovávalo stříbro, cín a železo. Ale také klášter Teplá začal na svém území s těžbou. Cínové lampy a svícny, stříbrné monstrance a kalichy měli v Sangerbergu a v klášteře Teplá ještě v posledních letech. Když se však ve štolách tvořila kyselina uhličitá, prodal baron Juncker Bigatto, bečovský pán, své území c.k. eráru. 1845 byla těžba zcela ukončena.

Obchod se solí, dobytkem a chmelem

Vláda Josefa II. přivedla celou monarchii k blahobytu, který se nevyhnul ani Sangerbergu. Nejprve se obchodovalo s dobytkem. V Galicii, Bukovině a Maďarsku se kupoval dobytek a hnal se do západních Čech, Bavorska a Saska.

Ale ještě jiný obchod proslavil Sangerberg daleko za hranicemi této oblasti: obchod s chmelem. Protože Čechy neměly dost soli a z Bavorska ji nechtěly dovážet vzhledem k vysokému clu, začali ji sangerberští dovážet se Solné komory. Aby se však využívalo jízdy tam, bral se s sebou žatecký chmel. Tak se rozvíjely obchod a směna, které se brzy rozšířily na celou Evropu, a je možno právem tvrdit, že majitelé největších chmelařských firem v Rakousko-Uhersku byli sangerberští občané.

Firma Danzer má tuto pověst ještě dnes. Protože tehdy ještě chybělo v místě bankovní spojení, dostala firma Danzer od c.k.ministerstva financí povolení tisknout vlastní peníze. Z toho se 1878 vyvinula spořitelní a záložní společnost, od roku 1938 Volksbank Sangerberg.

Protože však Sangerberg neležel na žádné z pozdějších železničních tratí, přestěhovalo se těžiště obchodu s chmelem do Žatce. A tehdy se objevil nový způsob obživy: cestovní ruch. V roce 1870 byl vybudován léčebný dům, pozdější plicní sanatorium a jímaly se prameny - Vincencův, Rudolfův a Giselin. Lázeňský dům vedly odborné síly a byl k dispozici hostům. 1910 byl vybudován známý a hojně navštěvovaný Wolfstein.

Odsun Němců z Československa

Avšak dvě války zabrzdily tento vývoj. A když mělo dojít k novému rozmachu, byli jsme vyhnáni. Přece však máme ještě právo na tento kousek země a my ze Sangerbergu za to budeme bojovat společně se všemi tisíci, dokud nebudeme vyslyšeni.

Owa offa kummt s jedra amol nau Songaberch!

Napsal Helmut Plescher pro Marienbad-Tepler Heimatbrief (Mnichov) po roce 1950. Mezitulky přidala redakce Horydoly


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra ovládl boulderingový Světový pohár v Meiringenu

Adam Ondra úspěšně zvládl večerní finále ve švýcarském Meiringenu a z prvního letošního závodu Světového poháru si odváží zlatou medaili. První místo v boulderingu si držel průběžně od kvalifikace a dokázal ho obhájit... celý článek

Houby AKTUÁLNĚ 2021

Valle Bavona je v boulderistickém hledáčku

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.
Počasie, sneh a lavíny 13.-19. marca na Slovensku

Počasie, sneh a lavíny 13.-19. marca na Slovensku

Napriek tomu, že začiatkom marce to už už vyzeralo, že zima nám ide skončiť, v predposledný marcový týždeň ukázala opäť svoju silu. Po výraznom oteplení začiatkom marca sa postupne začalo ochladzovať, povrch
204 cestovních kanceláří zkrachovalo

204 cestovních kanceláří zkrachovalo

V době pandemie koronaviru zkrachovalo 204 cestovních kanceláří. Z toho letos tento osud potkat pět desítek cestovek.
Svatý Bartoloměj / Saint-Barthélemy: prázdninový ostrov v Karibiku

Svatý Bartoloměj / Saint-Barthélemy: prázdninový ostrov v Karibiku

Svatý Bartoloměj (Saint-Barthélemy, zkráceně St. Barths) je ostrov v souostroví Malé Antily na pomezí Karibského a Sargasového moře. Zřejmě byl čas od času navštěvován karibskými Indiány, ale stálé obyvatele získal až po
Praha AKTUÁLNĚ 2021

Praha AKTUÁLNĚ 2021

ČAKOVICE Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Praha-Karlštejn - cyklomaraton Praha, Velká Chuchle Horská kola 24.4.
Ziitauer Gebirgslauf - běh Německo, Olbersdorf 25.4.
Etapák - koloběžky Louňovice 6.-9.5. 6.5.
Slavnosti svobody Plzeň 6.-9.5. 6.5.
KhaaKhaaPride Česká Lípa, Perla 7.-9.5. 7.5.
Noční běh Valachy Velké Karlovice 8.5.
Free Time - veletrh Polsko, Gdaňsk ZRUŠENO! 10.-11.5. 10.5.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 12.-16.5. 12.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 14.-15.5. 14.5. 17:00
Pochod Praha - Prčice  Prčice   15.5.

Diskuse

To těžko Horydoly , 16.4.2021 21:12, 2 příspěvky
To těžko ONDTOM36, 16.4.2021 20:49, 2 příspěvky
Zpěvník do tabletu Adam, 16.4.2021 15:56, 11 příspěvků
REHA- Maxi Bretislav, 15.4.2021 21:24, 1 příspěvek
Cesta SNP Přemovští, 14.4.2021 8:33, 1 příspěvek
Stan JanaTeron123, 13.4.2021 17:00, 1 příspěvek
Brněnské klasik K., 9.4.2021 11:26, 1 příspěvek
Vory pluly ještě dlouho p... historylover, 7.4.2021 9:38, 33 příspěvků
Mohou být jezy bezpečné? Michael Beranek, 4.4.2021 11:08, 1 příspěvek
A to jako fakt Kvido? Prkoš, 3.4.2021 21:05, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

снять общежитие отрадное Invillkib Invillkib, 16.4.2021 2:50
Co Čech, to cyklista Horydoly , 15.4.2021 20:15
Re: Spolulezec v Litoměři... Kuba Turek, 12.4.2021 1:36
Spolulezec v Litoměřicích... Horydoly Open, 12.4.2021 1:31
Inhalovanie minerálok Her... Horydoly , 11.4.2021 14:15
Cestovatelé během svátků ... Horydoly , 10.4.2021 0:04
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 7.4.2021 17:43
Re: Historická ťažba a sp... Horydoly , 6.4.2021 0:33