Tlustec nerozemelou na štěrk

Tlustec nerozemelou na štěrk
Tlustec. Dramatické výhledy na České Středohoří.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Na Tlustec vedla dříve červená turistická značka a modrá značka ho obcházela. Dnes již ani jedna z nich neexistuje. Na vrchol se tedy dostaneme lomařskou silničkou nebo hlubokým bukovým lesem bez cest.

Tlustec nerozemelou na štěrk
Tlustec. Kamenné moře a bukový les pod vrcholem.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Doprava

Vlakem do Brniště, nebo autem či autobusem do Postřelné na silnici Mimoň - Jablonné v Podještědí.

Doporučené vybavení

Pohorky, dalekohled, mapa nebo GPS, busola, mobil, lékárnička.

Pozor!

Lomové okraje jsou převislé a hrozí jejich zřícení. Není radno k nim přistupovat příliš blízko.

Od roku 1968, kdy železnice vymyslela plán, jak z Tlustce vytěžit nejlepší čedič, přes rok 1982, kdy se začal mýtit les, přes 1991, kdy se zde opravdu kámen začal těžit, přes několik krachů těžebních firem v 90. letech až do dnešních dnů, se táhnou spory mezi těžaři a ochránci přírody, zda je možné kopec odtěžit či ne.

Poslední rozhodnutí zatím padlo, když letos v říjnu Ministerstvo životníhi prostředí neudělilo těžařům výjimku a těžbu znemožnilo. S tíl se lomaři nesmířili a v médiích vyhlísili, že se budou s Ministerstvem soudit. Na Tlustec tedy nemohou lomaři ani turisté a nejistota stále zůstává. Zákaz vstupu na na nádherný vyhlídkový vrchol tedy trvá už čtyřicet let.  

Horydoly nabízejí fotogalerii a krátký film, abyste si mohli udělat představu o krásách Tlustce a zároveň, jak hluboko se lom zahryzl do krajiny:

Vítězství místních ekologů

"Je to poprvé, co se ekologickému sdružení podařilo porazit báňský úřad ve správním sporu," řekl podle zpravodajství České tiskové agentury předseda Sdružení na záchranu kopce Tlustec Miroslav Šimonek. Bojuje za to, aby kopec zůstal v krajině a neuskutečnily se plány na jeho úplné odtěžení.

Báňský úřad musí zaplatit soudního řízení. "Soud konstatoval, že báňský úřad s arogancí ignoroval včas sdělené stanovisko Ministerstva životního prostředí, že na změněný záměr těžby je nezbytné provést nové posouzení vlivů na životní prostředí," uvádí v tiskové zprávě místopředseda Sdružení Tomáš Řízek.

Poslední spory se datují od roku 1994. Tehdy, tři roky po začátku těžby na Tlustci, začali protestovat místní lidé, kteří se organizovali v Hnutí Duha Česká Lípa a Sdružení pro záchranu kopce Tlustec Postřelná. V současné době se v lomu netěží.

Dominanta kraje

Tlustec ukrývá obrovské bohatství kvalitního čediče, který se používá především jako podloží pod železniční koleje. Spolu s nedalekým Klíčem a Ralskem je dominantním osamělým vrchem převyšující okolí o tři sta výškových metrů. Jde o poslední výběžky vulkanického Českého středohoří.

Na Tlustec vedla dříve červená turistická značka a modrá značka ho obcházela. Dnes již ani jedna z nich neexistuje. Na vrchol se tedy dostanete nejpohodlněji po asfaltové silnici spojující jednotlivá patra lomu. Silnice začíná u železniční zastávky Brniště v blízkosti drtičky štěrku. Vstup na silnici je ovšem z bezpečnostních důvodů zakázán, stejně jako vstup do všech báňských děl.

Horydoly.czČtěte více o byrokracii: Ohrožený Tlustec

Staré buky nad Postřelnou

Daleko zajímavější je výstup z opačné strany. Z nejjižnějšího konce obce Postřelná mírně stoupá široká lesní úvozová cesta. Až po ní dojdeme na louku, ze které se dáme lesem přímo vzhůru. Prudkým svahem kličkují serpentiny opuštěné svážnice s mnohými kamennými odvaly. Stoupáme hlubokým, bukovým lesem až ke kamennému moři. Překročíme ho a za chvíli jsme na zarostlé louce plochého vrcholu Tlustce.

Nejvyšší bod Tlustce (591 m) je v křoví poblíž triangulačného bodu. Výhled je ovšem od okraje lomu na severozápad především k Lužickým a Krušným horám.

Turistické značky se úpatí Tlustce vyhýbají. Cyklostezka vede po silnici z Jabloného v Podještědí do Brniště. Pod Tlustcem teče z jihu Ploučnice a ze západu Panenský potok.


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Nelze konzumovat krajinu

Stoprocetně souhlasím s paní Polákovou. Tlustec je tu stamilióny let. Naše generace nemá právo, aby ho za pár let spotřebovala, vyzmizíkovala. Jsou důležitější hodnoty, než je zisk těžaře, neboť jen o ten mu jde. Samotný kámen na železniční podloží se těží i leckde jinde a ta současná těžba plně dostačuje. A hezké řečičky o rekultivaci, to je snaha opít nás rohlíkem. Hádám, že tomu už neuvěří ani ten nejdůvěřivější člověk.

Reaguj
Poděkování
Poděkování patří všem,kteří se podíleli na zákazu těžení na Tlustci.Ono je to tak,že kdo nebydlí v místě,kde se děje podobná věc,nebo i horší,nechápe a nebo nechce pochopit obavy občanů,kteří v místě bydlí,vždyť kopec Tlustec je nejen krásnou dominantou kraje,ale chrání okolí od silných vichrů. Loni byl vítr tak velký,že to právě nám odneslo kus střechy,nechci ani domyslet,jak bychom dopadli,kdyby kopec neexistoval.A prohlášení těžařů,že Tlustec po vytěžení daj do původního stavu je směšné až urážející.Krása přírody není pro peníze,ale pro potěchu,dává nám dost,nechme ji taky trochu zregenerovat a nebuďme lhostejní i k místům,od nás vzdálenějších...
Reaguj
Díky za inspiraci
Autorovi děkuji za tip na hezký výlet. Fotky jsou moc hezké. Určitě tam vyrazíme! Záslužná činnost - psaní takových příspěvků!
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Brdy AKTUÁLNĚ 2019

Brdy AKTUÁLNĚ 2019

KALENDÁŘ TURISTICKÝCH AKCÍ Pražské, plzeňské a středočeské hory Brdy jsou divoké, vysoké, romantické a přitom je mají obyvatelé velkých měst doslova za humny. Čtěte novinky z Brd.... celý článek

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2019

Veletrh Holiday World pořád stojí za návštěvu

registrovat

Ubytování Česko a Slovensko? Chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny na MegaUbytko.cz.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Vasův běh na lyžích, kole i pěšky

Nejslavnější běžkařský závod světa Vasův běh má letní varianty na horském kole a běžecky po vlastních. Délka všech tras je 90 kilometrů. Zájem je obrovský, a proto se i letos na devadesátikilometrové trati
Jen tak se proběhnout

Jen tak se proběhnout

AKTUALIZACE Milovníci běhání mají v Praze celou řadu míst, kam si chodí udržovat fyzičku. Nabízíme několik tipů na místa, která mají polykači kilometrů nejvíce v oblibě. Zejména v parcích se budete muset obrnit
Kuponovník vám ušetří peníze při nakupování

Kuponovník vám ušetří peníze při nakupování

Slevy, akce, kódy, kupony, výhody a doprava zdarma! Internetový portál Kuponovnik.cz zpřístupňuje zákazníkům slevové kupony, kódy a akční nabídky českých internetových obchodů i kamenných prodejen. Přináší stovky slev, zvýhodněných nabídek a slevových kódů z e-shopů.
Lyžování ve Francii bez problémů

Lyžování ve Francii bez problémů

AKTUALIZACE Lyžování ve Francii je zážitek. Abyste si ho nezkazili zbytečnými problémy, připravíme vás na ně. Co se může stát a jak tomu předcházet, radí zkušení průvodci.
Dlouhá cesta na Zinalrothorn

Dlouhá cesta na Zinalrothorn

CLIMBING GUIDE 1991, Trift, Walliské Alpy. Sedím v potemělém podkrovním pokoji horské chaty a hlavou se mi honí zážitky uplynulého dne. Brzké vstávání, ranní chlad, výšlap na první alpský vrchol, výhledy na Matterhorn,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Free - veletrh Německo, Mnichov 20.-24.2. 20.2.
Holiday World - veletrh Praha, Holešovice 21.-24.2. Cestovní ruch 21.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 21.-24.2. 21.2.
Polovníctvo a rybárstvo - veletrh Nitra, Agrokomplex 22.-24.2. 22.2.
Sport Expo - veletrh Polsko, Kielce 22.-24.2. 22.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 22.-24.2. Cestovní ruch 22.2.
Babia Hora - diashow Oravská Polhora, Slaná voda 22.-24.2. 22.2.
Cyklocestování - festival Frýdek-Místek, Vlast 22.-24.2. 22.2.
Horobál Frenštát pod Radhoštěm 22.-23.2. 22.2.
Rovaniemi 150 - cyklomaraton Norsko 22-28.2. Snowbike 22.2.

Diskuse

Bez peněz do chaty nelez pieda, 22.2.2019 16:48, 6 příspěvků
Imunita Karla, 22.2.2019 14:25, 6 příspěvků
Orthomol Pavel, 22.2.2019 13:17, 3 příspěvky
Imunita Lenka, 21.2.2019 11:48, 6 příspěvků
Imunita Karla, 20.2.2019 10:58, 6 příspěvků
Imunita Lenka, 19.2.2019 13:24, 6 příspěvků
hrady a zámky Hankos, 18.2.2019 7:25, 1 příspěvek
To snad ne ?!? prt, 17.2.2019 21:08, 5 příspěvků
Urban vs trexx Kuba Turek, 16.2.2019 17:30, 5 příspěvků
Urban vs trexx Roma, 16.2.2019 15:41, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Holiday World 2019 Horydoly , 19.2.2019 23:33
Travelfest 2019 Horydoly , 19.2.2019 0:16
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.2.2019 23:44
Mahacup Horydoly , 17.2.2019 2:35
Nebojte se! Je možné zlom... milan šupa, 14.2.2019 18:41
Re: V čem chodíte běhat? Seny Petrovič, 12.2.2019 21:17
Přednášky, které se na ST... Horydoly , 8.2.2019 23:06
Re: Slatiňany diashow a p... Horydoly , 7.2.2019 17:35