Výlet do Dolních Věstonic a Pavlova

Výlet do Dolních Věstonic a Pavlova
Víno v Dolních Věstonicích.
Autor snímku Magdalena Šuková
SDÍLEJ:

Moji drazí kamarádi odevzdali ke konci týdne bakalářské práce a mně po víkendu začínalo zkouškové období. Ideální doba někam vyrazit a pročistit si hlavu. Pavel tudíž vymyslel úžasnou věc – pojedeme na výlet! Rovnou na Moravu. Přesnou lokalitu jsme dlouho domlouvali, až jsme nakonec vyrazili do Dolních Věstonic. 

Výlet do Dolních Věstonic a Pavlova
Dívčí hrad. Pohled na Pavlov a přehradu Nové Mlýny.
Autor snímku Magdalena Šuková

Sraz jsme určili na sobotní devátou hodinu ranní před Billou na Hlavním nádraží v Praze, kvůli nakoupení zásob na cestu.

V pátek jsem pracovala ještě dlouho do noci. Brzy ráno jsem tedy vstala a začala balit. Zvolila jsem krosnu a sbalila jsem se. Pak jsem si umyla hlavu, posilnila se na cestu snídaní a tradá tramvají rovnou na Hlavák prožít dobrodružství.

Vzhůru na dobrodružnou cestu

Za pět minut devět jsem dorazila na místo určení, kde samo sebou nikdo nebyl. Na čas přišel jen hlavní organizátor akce Pavel. Dalších deset minut pak pozoroval své dva telefony a zjišťoval pomocí příchozích SMS, že chodit někam v domluvený čas už není v dnešní době trendy. Pak se přiřítila Viky, následně za ní Káťa…

Společně jsme se vypravily na lov do krámu, zatímco Pavel hlídal zavazadla a čekal na poslední příchozí. Netrvalo dlouho a u regálů s víny jsem uviděla Míšu. Teď už nám chyběl jen Honza, který nezapomněl poslat zprávu, že sice přijde pozdě, ale pár Kozlíků mu koupit můžeme. Když jsme platily u pokladen, viděly jsme, že jsme komplet. Honza právě přišel.

Brno je zlatá loď...

Nákup jsme dali do zavazadel. Tedy abych to upřesnila: po zjištění, že moje zavazadlo je třikrát větší než všechna ostatní a je v něm dostatek místa, tak do mého zavazadla.

Podařilo se nám sehnat kupé přímo pro šest lidí, takže přítomnost nikdo cizího nám nehrozila. V 9:42 jsme se vlak vyřítili směrem na Brno. Cesta utíkala jako nikdy, všichni vytahovali zásoby jídla i alkoholu a těšili se na super víkend. Sluníčko příjemně svítilo a my zpívali staré vypalovačky a vzpomínali na mládí. Ani jsme se nenadáli a dojeli do Brna.

Na nádraží jsme koupili další zásoby jídla a alkoholu a vydali se na spoj do Šakvic. V Brně nás na nádraží ale ještě zaujala jedna věc - automat na med. Fakt bezva, hned jsme se vzpomněli na výpravyy do Rumunska a Černé Hory. Holt jiný kraj, jiný mrav. Náš vlak byl již přistaven a tak jsme jen nastoupili a zabrali další kupé. Příští stanici jsme vystupovali. V Šakvicích jsme přestoupili na autobus, který nás zavezl jednu zastávku do Dolních Věstonic.

Cesta do Dolních Věstonic.

Konečně jsme v Dolních Věstonicích

Zde jsme vystoupili a šli podle mapy k místu, kde jsme měli bydlet. Tam už čekala paní domácí s klíčem. Ubytování bylo opravdu skvostné. Spali jsme v  základní škole.  Náš pokoj byl rozlehlý a se spoustou postelí. Každý jsme si zabrali jedno lůžko, vyplnili jsme společnými silami papír s osobními údaji a vyrazili do šumu maloměsta. Místní paní nám doporučila navštívit restauraci Hájovnu na kraji vesnice. Hladoví po dlouhé cestě jsme se tam vypravili.

Restaurace z venku vypadala celkem pěkně. Protože bylo hezké počasí, posadili jsme se na terasu s tím, že jsme doufali, že nám slečna servírka otevře slunečník, abychom se neupekli. Naše prosby ohledně tohoto přání však nebyly vyslyšeny. Slečna slunečník neotevřela. Nabídka z naší strany, že si dokážeme slunečník otevřít sami, byla zamítnuta. K jeho otevření byl zapotřebí odborník.

Trochu znechuceni nad projevenou neochotou jsme se přesunuli do vnitřku budovy. Jídelní lístek byl velkým překvapením. Nešlo ani tolik o výběr jídel, jako o ceny. Ty byly srovnatelné s luxusními pražskými restauracemi. Nakonec si většina z nás dala smažák. Káťa si k němu objednala bylinkovou omáčku. Viky a Míša si objednaly kuřecí steak a Honza pstruha. Vše kromě smaženého sýru bylo celkem přijatelné. Ovšem onen sýr, to byl zážitek. Jednalo se o dva čtverce 5x5x0,3 cm, ze kterých kdo by se najedl, musel by být opravdu umělec.  Navíc bylinková omáčka nebyla domácí, nýbrž sajrajt z pytlíku plný éček.

Nedalo se nic dělat, jídlo jsme hlady snědli, a protože nám slušné vychování nedalo, stejně jsme dali servírce dýško. U restaurace bylo krásné dětské hřiště, a tak jsme si tam aspoň pořádně zablbli. Sice jsme nesplňovali věk dle řádu, ale váhové předpoklady ano.

Poté jsme si řekli, že je potřeba někam vyrazit. Na kopci jsme viděli hrad. Bez mapy a ostatních věcí jsme tedy vyrazili na výlet. Cesta se klikatila podél vinic, a když se člověk zastavil, aby si vydechl, čekal ho skvostný pohled na vodní nádrž Nové Mlýny.

Když už to vypadalo, že umřeme horkem, přišli jsme do moc hezkého listnatého lesa. Narazili jsme na označenou cestu přímo k hradu. Tou jsme vyšli nahoru, abychom zjistili, že se jedná o Dívčí hrady (Děvičky, Maidburg) ze 14. století. Celý jsme si ho prohlédli. Nejhezčí byla panoramata. Výhled jsme měli na vodu a na obec Pavlov pod námi. Po dlouhém odpočinku a rozjímání jsme se vydali zase směrem dolů. Teď ovšem již po značené cestě. Jelikož měl začít v 17:30 hokej, zastavili jsme se ve vinárně U Langrů pod kopcem, kde měli televizor. Jednalo se od zápas Česko - Slovensko. Obě strany měly v naší skupině příznivce, jelikož Míša je Slovenka a fandila svým.

Přečtěte si také: Stolová hora na Pálavě

Ve sklípku.

Obsluha v této restauraci byla o 180 stupňů jiná než v Hájovně. Chovali se k nám vstřícně, dokonce jsme si mohli pohnout se stoly, abychom lépe viděli na televizi. Nemluvě o cenách, které byly víc než přijatelné! Paní za barem se nezdráhala vyhovět jakémukoliv našemu přání a opravdu nám zlepšila náladu, i když hokej jsme nakonec nevyhráli a Míša se mohla radovat.

V deset hodin restauraci zavírali, nakoupili jsme tedy víno na večer a šli dál. Chtěli jsme si dát ještě někde pivo na dobrou noc, a tak jsme se stavili v restauraci na náměstí. Bohužel, zahrádka již byla zavřená, a tak jsme vevnitř poseděli opravdu jen na jedno a vydali se k našemu ubytování do školy.  Zde jsme strávili příjemný zbytek večera při konzumaci místního vína a hraní společenských her.

Ráno jsme vstávali kolem desáté hodiny. Bylo potřeba se zkulturnit. Já si zabalila saky paky, protože jsem musela odjet dříve. Výlet byl naplánován do Pavlova. V 11:30 dorazily do školního apartmánu naše další holky. Kristýna, Jarča a Marta. Ty byly také tak laskavé, že nám v Praze zakoupily snídani, na kterou jsme zapomněli, a nebýt jich, byli bychom umřeli hlady.

Holky se rychle ubytovaly a mohli jsme vyrazit směr Pavlov. Po včerejším výletu se nám již nechtělo lesem, tak jsme to vzali po silnici. Cesta byla příjemná a utíkala. Naštěstí okolo vody foukal vítr. Znovu se nám naskytoval pohled na vodu, tentokrát však obohacený lidmi, kteří zde vykonávali vodní sporty jako windsurfing, kiteboarding a další. Náhle se tak vodní plocha proměnila na záplavu barevného sportovního náčiní.

Nedalo se svítit, museli jsme se na ty sportovce zajít podívat zblízka. Milý pán z vrátnice nás pustil do areálů Yacht Clubu Dyje Břeclav. Podívaná to byla nevídaná. Sedět u vody a pozorovat zajímavé dění jsme vydrželi skoro hodinu. Pak se ale o slovo přihlásil hlad. Šli jsme na jisto do Pavlovic. Tam jsme narazili na pěknou hospůdku U Jurigů, kde měli i rozumné ceny. Šli jsme na zahrádku, doufajíce, že tentokrát už nám obsluha vyhoví a otevře slunečník. Nestalo se tak. Opět jsme byli odmítnutí, tentokrát kvůli údajnému velkému větru. Znovu jsme tedy museli být vevnitř. Pan číšník byl však milý muž. Jaké pak bylo překvapení, když každý dostal k jídlu jen po dvou knedlících! Naštěstí hned po přinesení jídel donesl milý hospodský ještě talíře plné dalších knedlíků na přidávání. To jsme si oddechli!

Když jsme dojedli, nezbývalo než zaplatit a vydat se hledat  vinný sklípek, kde by bylo možné posedět a trochu degustovat. Dle internetu jsme měli tip na vinařství u Topolanských. To jsme opravdu vyhledali a návštěva stála za to! Paní Topolanská, která toto vinařství vlastnila s manželem, byla opravdu velice laskavá. Ihned jsme se s ní na degustaci domluvili a mohlo se začít. Jednalo se o několik druhů vín a o každém jsme se dozvěděli nějakou tu zajímavost. Dokonce nám ukázala i sklepení a pověděla nám o výrobě a náročnosti obživy touto prací.

Horydoly.cz Přečtěte si kulinářský výlet od Vlastika: Na výletě Maloskalskem

Ve sklípku.

K jídlu jsme si objednali chléb se sádlem, který se ke konzumaci vín náramně hodil. Paní Topolanská nám navíc donesla zbytek domácí slaniny. Opravdu dlouho jsme se nesetkali s tak ochotným a milým člověkem. Na konci degustace, když už jsme byli všichni tak trochu v náladě, nalila nám každému jako bonus po jednom padesátiprocentním panáku pálenky z vína. Prý jsme jí taktéž byli sympatičtí! To se pozná, bezva lidi se prostě přitahují!

Čas kvačil a já musela jet zpět do Prahy, jelikož v pondělí začínaly zkoušky. Tudíž jsem se se všemi kamarády rozloučila a vyrazila na autobus. Ten brzy přijel a odvezl mě na nádraží, kam po chvilce přijel vlak.

INFO: Fotoalbum Sweetsmoke 

Horydoly.cz Více od autorky na HORYDOLY: Český ráj o Velikonocích


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Nadpis

Btw. To nejsou Pavlovice, ale Pavlov.... teď jsem si toho všimla...  pardon... 

  • Autor Majda
  • Datum a čas 11.6.2012 18:37
Reaguj
Na fotkách pracujeme

Aho Majdo, pracujeme na tom. Děkujeme za inspirativní článek a fotky! Tak za hodinku to bude hotové.

Andrea - editorka

Reaguj
FOTO

Ahoj, nešlo by to nějak udělat, aby ty fotky byly menší? Já už to bohužel nemůžu zeditovat a vypadá to strašně. Díky....

  • Autor Majda
  • Datum a čas 11.6.2012 17:25
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy... celý článek

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Burčák na kole jižní Moravou

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Bazoš spustil tmavý režim v mobilní aplikaci

Bazoš spustil tmavý režim v mobilní aplikaci

Tmavý režim se stěhuje z největších světových mobilních aplikací do předních českých a slovenských aplikací. Zatím poslední ohlásil nabídku tmavého režimu inzertní server Bazoš.cz / Bazoš.sk. 
Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Horské hřiště Spieljoch v alpském údolí Zillertal

Pokud cestujete s dětmi do rakouského Zillertalu, určitě se zastavte v městečku Fügen jen pár kilometrů od sjezdu z Inntalské dálnice a vydejte se na průzkum adventure hřiště Spieljoch.
Žulový Pelikán v polských Jizerkách

Žulový Pelikán v polských Jizerkách

CLIMBING GUIDE Velký a Malý nebo Jižní a Severní - v každém případě Pelikán. Dvě žulové skály na hřebenech Jizerských hor, za polskou hranicí, jsou dokonale ukryté v lese, že se na ně začalo
TEST Expreska Simond Rocky Klimb

TEST Expreska Simond Rocky Klimb

Levné expresky Simond Rocky Klimb testujeme půldruhého roku. Doporučujeme je především lezeckým začátečníkům (kvůli láci), softmoverům (kvůli bezpečné manipulaci) a horolezcům (nebude jim líto, když je ztratí nebo nechají na skále). 
Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

15 tobogánů a klouzaček, 18 bazénů, blahodárná geotermální voda, relaxační zóna a úžasný saunový svět. Perfektní spojení slunečného odpočinku, zábavy a sportovního vyžití poskytuje modernizovaný aquapark Bešeňová.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Eigasai - japonské filmy Praha, Lucerna 24.-26.9. 24.9.
Bouldering - mistrovství České republiky Slaný, Masarykovo náměstí 24.-25.9. 24.9.
Řepařská drážka - nostalgický vlak Kolín 25.-26.9. Řepánkovy slavnosti 25.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Den hrdinů - ukázky záchranných složek Praha, Holešovice 25.9. 13:00
Svatováclavské slavnosti Kutná Hora   25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.

Diskuse

Cesta hrdinov SNP je fake! Igor Hnízdo, 26.9.2021 2:32, 2 příspěvky
Online exam helper Exam Help Online, 25.9.2021 7:46, 118 příspěvků
Java Assignment Help Java Assignment Help, 25.9.2021 5:34, 118 příspěvků
Slaňovátko Michael Beránek, 24.9.2021 15:50, 13 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 8 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 8 příspěvků
Re: Re: Dülfer pálí Lukas B., 20.9.2021 8:11, 13 příspěvků
Nadoblačná hřebenovka Sosice, 20.9.2021 0:04, 3 příspěvky
Praha JanaTeron123, 19.9.2021 15:59, 4 příspěvky
Re: Re: Dülfer pálí Honza, 19.9.2021 11:18, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55