Výlet k raketové základně v Brdech

Výlet k raketové základně v Brdech
Bývalá raketová základna v Brdech.
Autor snímku Jana Bečková
SDÍLEJ:

Po delším plánování jsme uskutečnili výlet k bývalé raketové základně v brdských lesích. Vyšli jsme z vesnice Podbrdy a směřovali k vrchu Jistevník v nadmořské výšce 606 m. Orientovali jsme se podle mapy a navigace.

Výlet k raketové základně v Brdech
Raketová základna v Brdech.
Autor snímku Jana Bečková

K základně je také možné dojít po modré turistické značce z Všeradic a pak od Stožce po široké asfaltové cestě.

Stoupáme podmáčeným lesem po rychlém tání sněhu a hledáme suchá místa mimo lesní cesty. Po hodině se dostáváme na silnici, která vede po vrstevnici. Odtud je nádherný výhled do krajiny. V dálce vidíme Karlštejn. Toto již bylo vojenské ochranné pásmo před rokem 1989 nepřístupné.

Zde nás čeká nejprudší stoupání k  široké asfaltové silnici, která vede od Stožce. Pak už je to po rovině k raketové základně. Cestou nás překvapuje led a sníh a hlavně ohromné louže, které spíš připomínají mokřady. Je to pozůstatek rychlého oteplení.

Pět kilometrů okolo plotu

U základny s komplexem budov a vysokým komínem má stanoviště ostraha se psy. Nejprve sledujeme plot a pak betonové vysoké ohrazení základny.

Chceme obejít celou základnu a případně se podívat dovnitř. Jdeme podle drátěného plotu a pod námi vede červená turistická značka na Skalku. Pak se dostáváme k betonové zdi a pomalu ji obcházíme podmáčenou cestou až k vjezdové bráně na druhé straně areálu. Odtud již vidíme monumentální stavby uvnitř základny.

Dovnitř jsme se nakonec neodvážili, protože jsme všude četli nové varovné nápisy Zákaz vstupu

Ona dvacet metrů vysoká stavba na masivních sloupech je podle pamětníků radarová rampa. Rakety byly umístěny pod zemí.

Obešli jsme celý areál, což je zhruba pět kilometrů, a vydali se na zpáteční cestu. Vrátili jsme se opět k vrcholu Jistebník a pak po suché lesní cestě, která končí nad Drahlovicemi. Odtud jsme došli podle lesa do Podbrd a pak na nádraží do Všeradic.

Na brdských Hřebenech jako na Klondajku

Protiletadlová raketová základna v Brdech byla přezdívána Klondajk. Důvodem byla nepřístupnost a chladné a vlhké klima.

Byla vybudována v letech 1981-1985 na hřebeni mezi vrcholy Jistevník (606) a Vrážky (577) jako jedna z největších v Československu. Byla snad vyzbrojena raketami dalekého doletu S-200. Mylnou informací je, že tato základna měla sloužit k obraně Prahy. Rakety dalekého dosahu S-200 Vega mohly zasahovat vzdušné cíle ještě nad územím protivníka a byly určené k ničení cílů letících ve velkých výškách, rušících letounů nebo bombardovacích svazů. Byly součástí protivzdušné obrany komunistických států Varšavské smlouvy a zcela podřízené sovětskému velení.

Komplex byl rozdělen do třech částí, mezi nimiž bylo zahrnuto zázemí pro personál (kasárna, kuchyně, kino, posilovna), technická část (požární stanice, čerpací stanice pohoných hmot) a palebné postavení (raketová sila, podzemní prostory s výpočetní technikou a tři rampy pro radiolokátory).

Po roce 1995 zde byly umístěny rakety středního doletu S-75 Dvina a krátkého doletu S-125 Něva. Základna byla zrušena v roce 2002. Dnes je opuštěná a nevyužívaná. Část objektu přešla do rukou soukromých vlastníků a část patří městu Dobříš.

Raketová základna v Brdech.

Horydoly.cz Zajímavá místa v Brdech na HORYDOLY

Zasněžená barokní Skalka

Padrť: Šumava v Brdech

Strážný na brdských Hřebenech

Kamení, kopce a prudké sjezdy na Stožec

Valdek hluboko v Brdech

Lezecký Klobouček v Brdech

Horolezecká Babka

Černolice, horolezecká podzimní lahůdka

Mrtnická (Neřežínská) skála


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2025

Řeky AKTUÁLNĚ 2025

MORAVA Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

Turisté opouštějí kempy: Jak na noční kempování pod hvězdami? Jaký zvolit spacák a podložku pro pohodlný spánek?

Láník, půlláník a čtvrtláník

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Na koloběžkách z Hrubé Skály do Bakova: poslední koupání v srdci Českého ráje

Na koloběžkách z Hrubé Skály do Bakova: poslední koupání v srdci Českého ráje

Konec prázdnin znamená také konec koupání v přírodě - pokud nejste otužilci, kterým plavecká sezona teprve začíná. Naposledy jsme se vykoupali v Českém ráji, když jsme projeli na koloběžkách jeho srdcem z Hruboskalska k Jizeře
Lovecká sezona ve Středočeském kraji

Lovecká sezona ve Středočeském kraji

AKTUALIZACE Střední Čechy, které jsou největším regionem České republiky, se vyznačují nejen krásnou přírodou, pohádkovými hrady a zámky, bohatým kulturním životem, ale i pestrými loveckými možnostmi. Na lovy v bažantnicích, oborách i ve volných
Na horách se citelně ochladilo, nepodceňujte vybavení a vyhněte se úrazu

Na horách se citelně ochladilo, nepodceňujte vybavení a vyhněte se úrazu

Každý rok zasahuje horská služba u desítek zbytečných úrazů, kterým se dalo předejít lepší přípravou. Hory lákají svou krásou, ale jsou nevyzpytatelné.
Druhá letní dovolená na MTB v Dolomitech: Madonna di Campiglio & Val di Sole 2025

Druhá letní dovolená na MTB v Dolomitech: Madonna di Campiglio & Val di Sole 2025

Pokud vám nestačila klasická dovolená u moře a chcete spojit pohyb s výhledy na Dolomity, oblast Madonna di Campiglio a Val di Sole je pro vás ideální volbou. Nadchne fanoušky horské cyklistiky všech úrovní,
Madonna di Campiglio a Val di Sole: Druhá dovolená, která vás dostane

Madonna di Campiglio a Val di Sole: Druhá dovolená, která vás dostane

Madonna di Campiglio a Val di Sole nabízejí dobrodružství pro každého, kdo miluje hory a adrenalinem nabité zážitky. Od pohodových horských procházek po náročné via ferraty v Brentských Dolomitech - každý tu najde svou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 12.-17.9. 12.9.
Veduty Českých Budějovic - výstava České Budějovice, Jihočeské muzeum 12.9.-6.4. 12.9.
Botanická zahrada 250 let Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 15.-21.9 15.9.
Dračí lodě - školní posádky Most, Mostecké jezero 17.9.
Podzimní běh Europlantu Praha, Horní Počernice 17.9. 18:00
20 let přívozů v Pražské integrované dopravě Praha, Podhoří 17.9. 13:00
Mělnické vinobraní Mělník 19.-21.9. 19.9.
Bzenecké vinobraní Bzenec 19.-20.9. 19.9.
1000 Seen - vodácký maratón Německo, Labussee 19.-21.9. 19.9.
Vinobraní Velké Pavlovice 19.-20.9. 19.9.

Diskuse

sem asi ne Klekí Petra, 16.9.2025 23:13, 1 příspěvek
Inu Honza, 13.9.2025 20:53, 12 příspěvků
Inu Kuba Turek, 13.9.2025 14:11, 12 příspěvků
Inu Honza, 13.9.2025 12:52, 12 příspěvků
únava a vyčerpání? Lukas B., 12.9.2025 12:22, 12 příspěvků
únava a vyčerpání? Honza, 11.9.2025 14:41, 12 příspěvků
Chyba v článku Ondráčková, 11.9.2025 14:30, 5 příspěvků
Pomoc Horal, 11.9.2025 13:24, 12 příspěvků
Pomoc Vodák, 10.9.2025 17:38, 12 příspěvků
únava a vyčerpání? Lukas B., 10.9.2025 15:08, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Krumlovský vodácký maraton Horydoly , 9.9.2025 22:28
Filmový festival Voda, mo... Horydoly , 9.9.2025 4:03
Re: Galasova cyklojízda Horydoly , 8.9.2025 11:48
Využite priaznivé počasie... Horydoly , 8.9.2025 11:46
Prague Horydoly Open, 8.9.2025 11:34
NN NIGHT RUN Horydoly , 5.9.2025 1:24
Direct Alpine na MHFF v T... Horydoly , 29.8.2025 13:03
Mezinárodní horolezecký f... Horydoly , 27.8.2025 12:28