Z Vysokých Tater mizí hosté

Z Vysokých Tater mizí hosté
Vysoké Tatry, Lomnický štít, vyhlídková plošina.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:
Počet návštěvníků Vysokých Tater už několikátý rok klesá. Ani letošek není výjimkou. Ovšem z čeho jsou nervozní hoteliéři, restauratéři, vlekaři a obce, z toho se radují chataři vysoko v horách. Jim přichází na vysokohorské chaty stále více klientů.

Proč tomu tak je? Dole pod horami jsou služby předražené a mizerné, navíc horské turistice a klimatickým lázním zdatně konkurují termální lázně poblíž velkých měst.

Hotely a služby jsou mizerné

Tatranské podnikání je stále z velké míry v rukou státu, obcí a málo aktivních molochů, kdežto termály provozují soukromé firmy.

K tomu je nutno připočítat dlouhodobé vlivy - Slováci nikdy nebyli velkými milovníky hor, Čechům se už nechce cestovat nepohodlnými vlaky, Rusové a Ukrajinci mohou za stejnou cenu jako do Tater letět třeba do Egypta a ještě k tomu bez víz.

Dálniční síť propojila celou Evropu, takže Alpy jsou vlastně blízko a srovnání slovenských služeb s rakouskými nebo italskými prostě nesnese stejná měřítka.

Chatám se prodlužuje sezona

Naopak na vysokohorských chatách se radují už druhým rokem z masivního návratu Slováků a Čechů do jejich hor. Protože chat je málo, stačí jim ke spokojenosti obsloužit jen turisty, horolezce a skialpinisty.

Těm mírné nepohodlí příliš nevadí, přes noční cestu hnusným vlakem se nějak přenesou a hotely pod horami jsou jim ukradené.

Díky kvalitnímu vybavení do hor a spolehlivé předpovědi počasí na internetu se turistická sezona velmi prodloužila. "Neexistuje špatné počasí, ale pouze nedostatečné vybavení," zní okřídlené rčení outdoorových výrobců. Turisté se podle toho řídí.

Mrtvá sezona v klínu hor se tak zkracuje jen na jaro a konec podzimu. Od Vánoc do dubna se lyžuje a leze s cepíny po skalách, od června do října trvá turistická a horolezecká sezona.

Smířili jsme se s úbytkem turistů i peněz

"Počet turistů ve Vysokých Tatrách v letošní letní sezoně meziročně klesl. Výrazněji se propadl hlavně počet návštěvníků z Polska a Maďarska," uvedla Česká tisková kancelář.

"Nechtěli jsme, aby byl celkový propad návštěvnosti vyšší než deset procent, což se nám podařilo," prozradil pro ČTK minimalistické plány Peter Chudý ze Sdružení cestovního ruchu Vysoké Tatry.

Během léta klesl počet ubytovaných hostí ve Vysokých Tatrách o pět procent a o patnáct procent se propadl počet jednodenních turistů.

To nic není proti minulé zimě. Tehdy nastal propad z roku na rok o celou třetinu!

Závratnou rychlostí ubývají ve Vysokých Tatrách především Poláci a Maďaři. Před pár lety se ztratili Němci. Tatranští provozovatelé sázeli na pobaltské státy, Ukrajinu a Rusko, ale to bylo jen plácnutí do vody. Pár Lotyšů, Litevců a Estonců se v horách objeví, ale jsou to spíše jednotlivci nebo rodiny, než velké skupiny.

Výborná sezona vysoko v horách

Nejlepším měsícem letní sezony se nakonec stalo září, zřejmě kvůli dvěma prodlouženým víkendům o státních svátcích a také pěknému stálému počasí.

"Kdyby taková dobrá sezona byla aspoň jednou za dva, tři roky," pochvaloval si pro Horydoly nájemce Téryho chaty v Tatrách Miro Jílek. "Je září a ještě nesněžilo, počasí je nádherné."

Podle jeho slov do Vysokých Tater chodí zase spousta Čechů a Slováků. Poláci a Maďaři ubyli. "Výborné je, že přichází dost lidí s malými dětmi. Večer je dají spát, zajdou do jídelny na pivko a je pohoda!"

Také všechny ostatní horské chaty měly o víkendech během celého září nabito a rezervace nepřijímaly už měsíce předem.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Pro Joža beze jména
Kde je ta slibovaná reakce?
Reaguj
Pro Joža beze jména
Železnice - státní firma, autobusy - firmy pod vlivem krajů, lanovky - vlastní je neprůhledná firma která tyje ze státních peněz, propagace a regulace cestovního ruchu - má pod palcem město Vysoké Tatry, horské chaty - většina patří lyžařům, horolezcům a turistům, hotely - pokud se dají dohledat vlastníci jsou to často privatizátoři z Mečiarových dob, atd...
Reaguj
Vážený pán Turek, poprosím Vás aby ste mi vysvetlili vaše konštatovanie:"Tatranské podnikání je stále z velké míry v rukou státu, obcí a málo aktivních molochů, kdežto termály provozují soukromé firmy."Následne budem reagovať. Ak to vôbec viete obhájiť.
 • Autor Jožo
 • Datum a čas 23.10.2009 22:13
Reaguj
Re: Re: Jak to je?
Souhlasim s Vildou. Muvil jsem o tom co stoji jezdit autem o tom co se uctuje kamaradum ne.
 • Autor Filipo
 • Datum a čas 12.10.2009 08:17
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Radši autem
Tak dobrá. Použiju výpočet Vildy. Pokud bych dnes Octavii prodal, tak rozdíl v ceně nákupu a prodeje činí 145000Kč. Najel jsem za tu dobu 164000Km. To znamená, že náklad na Km dělá 0,88Haléřů. Při spotřebě 5litrů na 100Km to dělá 1,3Kč na Km. A když využiju výčet nákladů od automechanika, tak to je 1Kč na Km. Navíc náklady na opravu Octavie jsou zhruba na 50% nákladů na opravu Alhambry. Když to poté sečtu, tak to dělá 3,18Kč/Km. Naprosto jednoduché. Může se stát, že se na autě něco po... a oprava bude drahá, ale NIKDY se nemůžu dostat v nákladech nad 4 Kč/Km. A na 6Kč/Km se nedostanu ani ve snu, natož nad 6Kč !!!! Dále nechápu, proč píšete, že nevíte kolik beru, když jsem vám to tady jasně napsal. Nemám ptřebu lhát, nebo si vymýšlet. Pokud vám vychází opravdu náklad nad 6Kč/Km tak musíte opravdu jezdit kovošrotem jak píše automechanik. Kupte si Octavku a uvidíte, jak se vám náklady sníží.
 • Autor Lyžník
 • Datum a čas 10.10.2009 09:19
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Radši autem
Poněkud se do toho navzájem zamotáváme. Podívejte se na konec této debaty, Vilda to tam zcela jasně vypočítává. Vycházím z těchto premis: 1) Nevím, kolik berete, jaké máte příjmy, v jakém servisu opravujete auto, jak jezdíte atd. Možná jste extrémní případ, který na autě dokáže ušetřit. 2) 5-6 Kč/km bez připočítání amortizace auta jsem vysledoval při přesném vedení nákladů v minulých letech na Mondeu a před tím na Sieře. Moji kamarádi jsou na tom se svými podobnými auty podobně. Všechno jsou to auta koupená za cca 100-150 000 Kč jako jetá. 3) Mé sledování potvrzuje vyhláška ministerstva financí, která stanoví náhrady za provoz soukromých vozidel pro podnikání nebo zaměstnání na 3,90 Kč/km + PHM. Tato částka se mírně hýbe každý rok, takže vloni byla 4,10 Kč, před tím zase méně.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Radši autem
Tak moment. Tvrdil jste cenu 5-6 Kč/Km plus cenu pořízení auta. Nyní jsme už na 4Kč včetně pořízení vozu a dokonce připouštíte i 3,90Kč. Tak to jsme už téměř na půlce co jste tvrdil 7.10. Jinak, Octavku pořád vlastním a dnes bych jí prodal kolem 100000Kč. Koupil jsem jí za 245000Kč. To dělá 145000Kč ten rozdíl. Ročně tedy 36250Kč a měsíčně 3020Kč !!! No vážený pane Turek. Za 3020 Kč měsíčně sotva zaplatím inkaso. Kde je to ostatní ??? Ale hlavně, kde je těch 147780Kč co jsem v mínusu ???? Pořád mě za ty 4 roky podle vyšeho výpočtu schází 2780Kč !!!!!!! Kalkulačka je mocná čerodějka..............
 • Autor Lyžník
 • Datum a čas 9.10.2009 21:17
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Radši autem
Máte pořád ještě Vaši oktávku? Odečtěte její současnou cenu od pořizovací a uvidíte, že na živobytí ještě budete mít. Dole to docela dobře vysvětluje Vilda. (Samozřejmě ty 4 Kč - tedy přesněji podle Blanky 3,90 Kč/km - je cena orientační, ale víceméně sedí.)
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Radši autem
A co pán Turemk myslí tou neuvěřitelnou hloupostí ??? Jak může pan Turek vědět jakým autem na plyn ten hlupák jezdí ? Co když se jedná o Škodu Forman z roku 1993, která v bazaru běžně stojí od 5 do 10 tis. kč ?? U takto starého auta je opravdu hloupost cena za 1km 4 Kč !!! Jinak mám dotaz, který pán Turek určitě bez problémů zodpov. Zapojil jsem mozek a kalkulačku a několikrát jsem to kontroloval a sedí to. Moje měsíční výplata je nyní přesně 20185Kč čistého. Do povýšení v prosinci 2008 byla moje čistá mzda 16500Kč . Octavku mám od listopadu 2005 a od koupě jsem najel 164000Km. To je 40000Km ročně !!!! Jak je tedy možné, že vůbec žiju. Žádný jiný příjem nemám. Podle vašeho jediného správného názoru a výpočtu jsem hrubě pod výši příjmu. Za ty 4 roky jsem vydělal celkem 836220Kč čistého a auto mě podle vášeho výpočtu stálo 984000Kč. Rozdíl tedy činí 147780Kč. Tolik jsem v mínusu - podle vašeho jediného správného názoru. Možná by stálo, zamyslet se sám nad sebou a RESPEKTOVAT údaje psané čtenářem. Určitě mě ten můj jednoduchý výpočet vysvětlíte.
 • Autor Lyžník
 • Datum a čas 9.10.2009 20:47
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Radši autem
Co tím má pán na mysli? Že nemohu reagovat na naprostou hloupost, kterou pronese někdo jiný?
Reaguj
Celkem 46 příspěvků v diskuzi


Český generál Vojcechovský utíkal s kozáky přes Bajkal před bolševiky

Český generál Vojcechovský utíkal s kozáky přes Bajkal před bolševiky

Co se asi honilo hlavou generálu Vojcechovskému v únoru 1920, když byl pověřen velením velkého sibiřského ledového pochodu přes zamrzlé jezero Bajkal? Ustupovaly při něm desetitisíce ruských protibolševických vojáků, zbytků bělogvardějských... celý článek

Slovensko-český časopis Hikemates

Tipy na originální vánoční dárky pro turisty

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

TEST Normální stan Coleman Nevada

TEST Normální stan Coleman Nevada

BLUES NA CESTU POSLEDNÍ Oblíbený stan Coleman Nevada se už dlouho nevyrábí, velké internetové obchodu ho doprodaly, ale v menších sportovních prodejnách je občas stále k dostání. Také na internetových burzách se občas
České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2022

České Švýcarsko AKTUÁLNĚ 2022

SOKOL SE VRÁTIL Malé, ale důležité zprávy z české i německé strany hranice, z kraje pískovcových věží a vysokých skalních masivů, z Českého a Saského Švýcarska.
Barefoot obuv napodobuje chůzi naboso

Barefoot obuv napodobuje chůzi naboso

ROZHOVOR Největší tuzemský prodejce barefoot obuvi Naboso.cz letos otevřel novou prodejnu v Praze Vysočanech. Celkem ročně prodá šedesát tisíc párů těchto bot.
Bude v budoucnosti pod Monte Rosou přehrada a velká vodní nádrž ?

Bude v budoucnosti pod Monte Rosou přehrada a velká vodní nádrž ?

Švýcarská federace hledá nové zdroje energie. Koncern Alpiq Holding se sídlem v Lausanne chce společně s Axpo Holding se sídlem v kantonu Aargau, s mezinárodní společností BKE Energie se sídlem v Bernu a společností Energie, Wasser,
Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat začíná opravdovou zimu a vrací nám světlo

Zimní slunovrat se odehraje ve středu 21. prosince přesně v 22:49 hodin. Noc je nejdelší a den nejkratší z celého roku. Důvodem je, že naše severní polokoule je nejvíce odchýlená od Slunce.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.
Sladké vánoce - výstava Praha, Chvalský zámek 26.11.-8.1. 26.11.
Pražská stovka Milín 2.-4.12. 2.12. 18:00
Zimní táboření na Hvězdě Police nad Metují 2.-4.12. 2.12.
Příbramské betlémy - výstava Příbram, galerie Drtikol 2.12.-8.1. 2.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Salon Nautique - veletrh Francie, Paříž 3.-10.12. Lodě 3.12.

Diskuse

zima Jana Bokšová, 2.12.2022 17:55, 1 příspěvek
tradiční bota Lukas B., 1.12.2022 13:09, 1 příspěvek
Správný počin Honza, 30.11.2022 11:48, 6 příspěvků
Re: Re: Iva Didová, Stand... Horydoly, 29.11.2022 22:40, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 22:06, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Michael Beranek, 29.11.2022 19:42, 134 příspěvků
zlatý poklad Honza, 29.11.2022 15:20, 1 příspěvek
Re: Re: Iva Didová, Stand... Honza, 29.11.2022 14:55, 134 příspěvků
Všechno má rub a líc. Honza, 29.11.2022 14:33, 134 příspěvků
Párty oblečení od MOHITO Mohito Party obleceni, 29.11.2022 12:27, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38