Jeden den na Berounce

Jeden den na Berounce
Berounka u Lipenců.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Berounka je řeka vodácké pohody, volejů, hospod, tábořišť, lesů, luk a památek. Někdo ji miluje a pádluje po ní rok co rok. Jiný ji opovržlivě nazývá Spojené rybníky berounské kvůli množství jezů a volejů. Pokud jste v Berounce zatím nesmočili pádlo, zkuste to s námi aspoň na jeden den. Projedeme spolu jeden z mála českých kaňonů.

Kaňon na dolním toku Berounky má české parametry - je nenápadný, poklidný a klidně ho můžete přehlédnout.

Alkazar nad Berounkou.

Na vodácký výlet po dolní Berounce nám stačí jen jeden den. Z Berouna do Řevnic je to po klidné, ale mírně tekoucí vodě patnáct kilometrů. To se dá zvládnout za pár hodin ve sportovním tempu, nebo při pohodlné jízdě s občasnými zastávkami od rána do večera.

Prosvištět řekou od jezu k jezu by byla škoda, protože Berounka stojí za bližší prozkoumání. Protéká totiž chráněnou krajinnou oblastí Český kras a okolí je přímo nabité historií.

34,2 km Beroun
Lodě spouštíme na vodu v Berouně pod železničním mostem. Jednodušší příjezd je hlavní silnicí po levém břehu, ale pokud se budete pro auto vracet vlakem, je výhodnější startovat z pravého břehu. Tady ústí do Berounky Litavka. Od nádraží jedeme po panelové cestě okolo továrny až k mostu. Cesta je určena jen pro dopravní obsluhu a ještě k tomu po ní vede cyklostezka. Lodě tedy vyložíme u řeky a autem se vrátíme na parkoviště u berounského nádraží.

Litavka v Berouně.

33,0 km Stříbrná podkova

Ranč Stříbrná podkova na levém břehu sice působí poněkud zanedbaně, ale budete-li mít štěstí, uvidíte běhat na stráních a loukách v jeho okolí stádo nádherných koní.

32,4 km Tetín
Na vysokých skalách vpravo nad řekou stával Tetín, velmi starý hrad a možné sídlo bájné Tety - sestry slavnější Libuše. Tady byla zavražděna svatá Ludmila, babička svatého Václava. Z hradu ovšem nezbylo nic, protože vápencová skála byla vítaným zdrojem stavební suroviny.

Berounka.

32,0 km Šanův kout
Série skal na levém břehu začíná skalní hradbou v Šanově koutě. Jsou to jediné lezecké skály podél Berounky, které zůstaly v přírodním stavu. Dále po proudu jsou už jenom bývalé lomy. Leze se tu tradičním způsobem po vlastním jištění, Pouze slaňovací kruhy a pár skob tu je umístěno nastálo.

Český kras, Srbsko, Šanův kout.

31,5 km Andělská stěna
Obrovská skalní stěna dál od řeky je od Šanova kouta oddělená bývalým zahradnictvím. Dnes se zde kvůli lámavosti neleze, ale stěna má význam pro horolezeckou historii. Tady byly vylezeny jedny z prvních výstupů v Českém krasu během 2. světové války. Za zahradnictvím je lesní rokle, kterou vede pěšina k prameni pitné vody vyvěrající ze skály.

Andělská stěna mezi Srbskem a Berounem.

30,9 km Alkazar
Obrovský vápencový lom je dnes eldorádem rekreačních horolezců. Velké množství středně těžkých výstupů je zde dobře zajištěných, ale zároveň také velmi oklouzaných kvůli velké popularitě. V lomu je bezplatné tábořiště, které je určené na jednu noc. Nelze přijet autem, ale lze sem jen připlout na lodi, přijít pěšky, nebo přijet na kole či na bruslích.

Alkazar, Český kras.

30,6 km Kačák
Zleva přitéká potok Kačák, též zvaný Loděnice. Za velké vody se dá splout na lodi. Nad ústím se tyčí horolezecká skála Pupek, na kterou vedou nejkrásnější výstupy v Českém krasu.

Berounka.

30,0 km Barrandova jeskyně
Za Pupkem následují v rychlém sledu další skály. Růžové abri je mimo hledáček horolezců, protože barevná skála není kvalitní a navíc zdejší lezení zakazují ochránci přírody. Dál od vody se tyčí Stěna Kotlů s nabídkou tradičníhi lezení po vlastním jištění. V hlubokém kuloáru až téměř pod vrcholem skal je vstup do populární Barrandovy jeskyně.

Barrandova jeskyně.

Za kuloárem se zvedá přímo od vody stěna Na Bříči, které se spíše říká Blážina. Za ní se ve svahu krčí ještě Vlastina stěna a Štítek. Naproti můžete slyšet odstřely z činného vápencového Kruhového lomu. 

Berounka.

29,3 km Srbsko
V obci Srbsko je vše připravené pro turisty na lodích, kolech, pro pěšáky, horolezce a třeba i motorkáře. Vlevo před fotbalovým hřištěm jsou v provozu dvě tábořiště, v obci jsou privát i hotely, fungují tu tři hospody (vodácká, trampská a hotelová) a přes řeku vede most k vlakové stanici.

Berounka.

28,7 km Tomáškův lom
Vpravo jsou zbytky obrovského vápencového Tomáškova lomu. Dnes zde vedou nejtěžší lezecké cesty v Českém krasu. Naproti je Plotna, menší, ale oblíbená lezecká stěna přímo u silnice.

25,3 km Karlštejn
Nejslavnější český hrad Karlštejn zahlédnete z řeky jen těžko. Je jakoby zastrčený mezi kopci v údolí na levém břehu. V Karlštejně funguje před mostem vlevo příjemný kemp. V Karlštejně je mnoho možností k najedení a případně přespání.

Karlštejn.

24,3 km Jez pod Karlštejnem
První jez na naší trase stejně jako další dva, je velmi nebezpečný! Vypadá jako dobře sjízdný, ale tvoří se pod ním vodní válec. Pokud ho neprorazíte v pevné lodi, nebo nepřejedete horem na nafukovačce, můžete se v něm utopit. Případná záchrana je téměř nemožná, protože od břehu odděluje jez propust, ve které se vytváří válec ještě horší než pod jezem. Přenášení lodí je nejlepší po levém břehu. Vpravo je k dispozici hotel s restaurací.

Berounka.

21,6 km Zadní Třebáň
O jezu v Třebáni lze říci to samé jako o předchozím v Karlštejně. Válec pod ním může být velmi nebezpečný. Lodě se přenášejí po levém břehu. Pod jezem je na ostrově další příjemný kemp. Oblíbený je především mezi rybáři.

19,5 km Řevnice
Jez v Řevnicích je nepravidelného tvaru, nízký a za nižšího stavu vody s opatrností sjízdný. Jezdívá se nejlépe úplně vlevo u náhonu, kde je protržený a bde tamtudy vodní jazyk. Jistější je ovšem jez jednoduše přenést po pravém břehu. V Řevnicích je také možné skončit plavbu, vytáhnout lodě pohodlně od jezu na most a tam je v klidu naložit na auto. Pokud jste nechali automobil v Berouně, každou půlhodinu tam jezdí z nedalekého řevnického nádraží vlak. U nádraží fungují dvě restaurace.

Pokud byste chtěli pokračovat až na soutok Berounky s Vltavou, čekalo by vás dvacet kilometrů po klidné hladině a tři nesjízdné jezy v Dobřichovicích, Mokropsech a Černošicích. Jestli míříte až do Prahy, přidejte nejméně dalších pět kilometrů po Vltavě a jez v Modřanech.


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Středomoří AKTUÁLNĚ 2024

Středomoří AKTUÁLNĚ 2024

BANKOMATY Zprávy od modrého moře, bílých pláží a žhavého slunce. Z Chorvatska, Řecka, Itálie a Francie. Z Egypta, Turecka a Izraele.... celý článek

Hodkovice a Bezděčín jsou v ohrožení

Strousberg - krach evropského železničního magnáta ve Zbirohu

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Jsou vrcholové kříže součástí alpské kultury?

Kříž na vrcholu hory není součástí naší alpské kultury - tvrdí Reinhold Messner, který je vůči vrcholovým křížům kritický.
Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Výhody a nevýhody krátkodobých půjček

Různé nepředvídané situace v každodenním životě mohou způsobit, že nutně potřebujete peníze, ale nemáte je rychle dostupné. Nehoda nebo velká oprava auta, rozbitá pračka nebo poškození domu - situace jsou různorodé.
Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí dům Papilonia Liberec

Motýlí domy Papilonia jsou umístěné v sedmi městech České republiky. Poslední byl otevřen v Liberci. Malí i velcí návštěvníci se v nich setkají tváří v tvář s tropickými motýly. Mohou je pozorovat i fotit z těsné blízkosti bez
Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

Zwerchwand-scharte: Pán je klasik?

CLIMBING GUIDE Grüss Gott! Der Meister ist ein Klassiker! Uznání od švýcarského horského vůdce mě sice těší, ale horolezecký výstup s jistícím lanem okolo hrudi a slaňování Dülferem nebyl můj plán, jak se
Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

Jízda na kole se psy: Co (ne)dělat?

V posledních letech se jízda na kole se psy stává (hned po běhu se psem) stále oblíbenějším trendem. Nejenže oběma přináší fyzické a psychické benefity, ale zároveň mezi psem a člověkem posiluje pouto.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Masožravé rostliny - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 14.-23.6. 14.6.
Dračí lodě Plzeň, Bory 16.-17.6. 16.6.
Loire 725 - vodácký maraton Francie, Roanne ZRUŠENO 16.-22.6. 16.6.
Outdoor Retailer - veletrh USA, Salt Lake City 17.-19.6. 17.6.
25 000 km vlakem po Evropě - fotovýstava Praha, městská knihovna Dittrichova 3.-17.6. Fotografoval Pavel Curda 17.6.
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Běh olympijského dne Česko 19.6.
Vltavská žula - křest horolezeckého průvodce Praha, Rock Pint, Havlíčkova 20.6. 18:30
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.

Diskuse

Shanebal OLanebal, 17.6.2024 18:41, 118 příspěvků
SOLanebal Gichardpow, 17.6.2024 18:26, 118 příspěvků
Dichaelrerce Lewiskit, 17.6.2024 18:18, 13 příspěvků
This Site Robertjam, 17.6.2024 18:09, 8 příspěvků
zajímavé lukas B., 17.6.2024 17:49, 1 příspěvek
Lhanebal IsmaelEvirm, 17.6.2024 17:26, 13 příspěvků
cesta na Kohout Pavel Šafařík, 16.6.2024 13:43, 1 příspěvek
sem asi ne pikovoda, 16.6.2024 3:23, 1 příspěvek
Autor Kuba Turek, 13.6.2024 22:45, 4 příspěvky
Autor Ženda, 13.6.2024 21:02, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22