Jeden den na Berounce

Jeden den na Berounce
Berounka pod Berounem.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Berounka je řeka vodácké pohody, volejů, hospod, tábořišť, lesů, luk a památek. Někdo ji miluje a pádluje po ní rok co rok. Jiný ji opovržlivě nazývá Spojené rybníky berounské kvůli množství jezů a volejů. Pokud jste v Berounce zatím nesmočili pádlo, zkuste to s námi aspoň na jeden den. Projedeme spolu jeden z mála českých kaňonů.

Kaňon na dolním toku Berounky má české parametry - je nenápadný, poklidný a klidně ho můžete přehlédnout.

Alkazar nad Berounkou.

Na vodácký výlet po dolní Berounce nám stačí jen jeden den. Z Berouna do Řevnic je to po klidné, ale mírně tekoucí vodě patnáct kilometrů. To se dá zvládnout za pár hodin ve sportovním tempu, nebo při pohodlné jízdě s občasnými zastávkami od rána do večera.

Prosvištět řekou od jezu k jezu by byla škoda, protože Berounka stojí za bližší prozkoumání. Protéká totiž chráněnou krajinnou oblastí Český kras a okolí je přímo nabité historií.

34,2 km Beroun
Lodě spouštíme na vodu v Berouně pod železničním mostem. Jednodušší příjezd je hlavní silnicí po levém břehu, ale pokud se budete pro auto vracet vlakem, je výhodnější startovat z pravého břehu. Tady ústí do Berounky Litavka. Od nádraží jedeme po panelové cestě okolo továrny až k mostu. Cesta je určena jen pro dopravní obsluhu a ještě k tomu po ní vede cyklostezka. Lodě tedy vyložíme u řeky a autem se vrátíme na parkoviště u berounského nádraží.

Litavka v Berouně.

33,0 km Stříbrná podkova

Ranč Stříbrná podkova na levém břehu sice působí poněkud zanedbaně, ale budete-li mít štěstí, uvidíte běhat na stráních a loukách v jeho okolí stádo nádherných koní.

32,4 km Tetín
Na vysokých skalách vpravo nad řekou stával Tetín, velmi starý hrad a možné sídlo bájné Tety - sestry slavnější Libuše. Tady byla zavražděna svatá Ludmila, babička svatého Václava. Z hradu ovšem nezbylo nic, protože vápencová skála byla vítaným zdrojem stavební suroviny.

Berounka.

32,0 km Šanův kout
Série skal na levém břehu začíná skalní hradbou v Šanově koutě. Jsou to jediné lezecké skály podél Berounky, které zůstaly v přírodním stavu. Dále po proudu jsou už jenom bývalé lomy. Leze se tu tradičním způsobem po vlastním jištění, Pouze slaňovací kruhy a pár skob tu je umístěno nastálo.

Český kras, Srbsko, Šanův kout.

31,5 km Andělská stěna
Obrovská skalní stěna dál od řeky je od Šanova kouta oddělená bývalým zahradnictvím. Dnes se zde kvůli lámavosti neleze, ale stěna má význam pro horolezeckou historii. Tady byly vylezeny jedny z prvních výstupů v Českém krasu během 2. světové války. Za zahradnictvím je lesní rokle, kterou vede pěšina k prameni pitné vody vyvěrající ze skály.

Andělská stěna mezi Srbskem a Berounem.

30,9 km Alkazar
Obrovský vápencový lom je dnes eldorádem rekreačních horolezců. Velké množství středně těžkých výstupů je zde dobře zajištěných, ale zároveň také velmi oklouzaných kvůli velké popularitě. V lomu je bezplatné tábořiště, které je určené na jednu noc. Nelze přijet autem, ale lze sem jen připlout na lodi, přijít pěšky, nebo přijet na kole či na bruslích.

Alkazar, Český kras.

30,6 km Kačák
Zleva přitéká potok Kačák, též zvaný Loděnice. Za velké vody se dá splout na lodi. Nad ústím se tyčí horolezecká skála Pupek, na kterou vedou nejkrásnější výstupy v Českém krasu.

Berounka.

30,0 km Barrandova jeskyně
Za Pupkem následují v rychlém sledu další skály. Růžové abri je mimo hledáček horolezců, protože barevná skála není kvalitní a navíc zdejší lezení zakazují ochránci přírody. Dál od vody se tyčí Stěna Kotlů s nabídkou tradičníhi lezení po vlastním jištění. V hlubokém kuloáru až téměř pod vrcholem skal je vstup do populární Barrandovy jeskyně.

Barrandova jeskyně.

Za kuloárem se zvedá přímo od vody stěna Na Bříči, které se spíše říká Blážina. Za ní se ve svahu krčí ještě Vlastina stěna a Štítek. Naproti můžete slyšet odstřely z činného vápencového Kruhového lomu. 

Berounka.

29,3 km Srbsko
V obci Srbsko je vše připravené pro turisty na lodích, kolech, pro pěšáky, horolezce a třeba i motorkáře. Vlevo před fotbalovým hřištěm jsou v provozu dvě tábořiště, v obci jsou privát i hotely, fungují tu tři hospody (vodácká, trampská a hotelová) a přes řeku vede most k vlakové stanici.

Berounka.

28,7 km Tomáškův lom
Vpravo jsou zbytky obrovského vápencového Tomáškova lomu. Dnes zde vedou nejtěžší lezecké cesty v Českém krasu. Naproti je Plotna, menší, ale oblíbená lezecká stěna přímo u silnice.

25,3 km Karlštejn
Nejslavnější český hrad Karlštejn zahlédnete z řeky jen těžko. Je jakoby zastrčený mezi kopci v údolí na levém břehu. V Karlštejně funguje před mostem vlevo příjemný kemp. V Karlštejně je mnoho možností k najedení a případně přespání.

Karlštejn.

24,3 km Jez pod Karlštejnem
První jez na naší trase stejně jako další dva, je velmi nebezpečný! Vypadá jako dobře sjízdný, ale tvoří se pod ním vodní válec. Pokud ho neprorazíte v pevné lodi, nebo nepřejedete horem na nafukovačce, můžete se v něm utopit. Případná záchrana je téměř nemožná, protože od břehu odděluje jez propust, ve které se vytváří válec ještě horší než pod jezem. Přenášení lodí je nejlepší po levém břehu. Vpravo je k dispozici hotel s restaurací.

Berounka.

21,6 km Zadní Třebáň
O jezu v Třebáni lze říci to samé jako o předchozím v Karlštejně. Válec pod ním může být velmi nebezpečný. Lodě se přenášejí po levém břehu. Pod jezem je na ostrově další příjemný kemp. Oblíbený je především mezi rybáři.

19,5 km Řevnice
Jez v Řevnicích je nepravidelného tvaru, nízký a za nižšího stavu vody s opatrností sjízdný. Jezdívá se nejlépe úplně vlevo u náhonu, kde je protržený a bde tamtudy vodní jazyk. Jistější je ovšem jez jednoduše přenést po pravém břehu. V Řevnicích je také možné skončit plavbu, vytáhnout lodě pohodlně od jezu na most a tam je v klidu naložit na auto. Pokud jste nechali automobil v Berouně, každou půlhodinu tam jezdí z nedalekého řevnického nádraží vlak. U nádraží fungují dvě restaurace.

Pokud byste chtěli pokračovat až na soutok Berounky s Vltavou, čekalo by vás dvacet kilometrů po klidné hladině a tři nesjízdné jezy v Dobřichovicích, Mokropsech a Černošicích. Jestli míříte až do Prahy, přidejte nejméně dalších pět kilometrů po Vltavě a jez v Modřanech.


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Vítejte v Sasku, ve vánoční říši divů

Vítejte v Sasku, ve vánoční říši divů

Říká se, že Vánoce jsou v Sasku pátým ročním obdobím. Tuto mimořádnou, sváteční a domáckou atmosféru můžete vnímat všemi smysly a prožít jedinečným způsobem: staleté zvyky potěší každý rok znovu a znovu.... celý článek

2x7 publikací a map: Praha ožralá a Českolipsko

Na hory? Pod stan? S miminem?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Zimní turistika v horách. Jak začít a na co bychom měli pamatovat?

Zimní turistika v horách. Jak začít a na co bychom měli pamatovat?

Když se díváte na fotografie horolezců zdolávajících nejvyšší vrcholy světa, často si říkáte, proč jste se tam ještě nedostali? Chcete si vyzkoušet zimní vysokohorskou turistiku, ale nevíte, kde začít? Zimní
Nesbo a Ondra si zalezli na Pálavě

Nesbo a Ondra si zalezli na Pálavě

Norský spisovatel Jo Nesbo a český lezec Adam Ondra spolu vylezli vícedélkovou cestu na Martince. Jedná se o vápencovou skálu na Pálavě, kde je povoleno lezení pouze na podzim.
Středověk začal a skončil

Středověk začal a skončil

Středověk je ohraničen pádem Západořímské říše v roce 476 a pádem Konstantinopole roku 1453.
Nejmódnější pánská obuv pro sezonu podzim - zima 2022/23

Nejmódnější pánská obuv pro sezonu podzim - zima 2022/23

Obuv musí být především pohodlná, ale nesmírně důležité jsou také estetické vlastnosti. Ačkoli pánové obvykle nemají tendenci plnit svůj šatník až po okraj, pro různé příležitosti bude potřeba několik párů
Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Obertauern: obrovská alpská mísa plná čerstvého sněhu

Zimní sezona v Obertauern začíná 25. listopadu. Lyžařské středisko v klínu Radstadtských Taur připomíná obrovskou mísu naplněnou po okraj našlehanou sněhovou smetanou. Díky tomu má dostatek přírodního sněhu po celou zimu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoce v Polabí Přerov nad Labem, skanzen 17.11.-30.12. 17.11.
Historické betlémy - výstava Mělník, Regionální muzeum 19.11.-30.12. 19.11.
Výstava betlémů Nový Knín, Muzeum zlata 22.11.-18.12. 22.11.
Międzynarodowe Targi Turystyczne - veletrh Polsko, Varšava 24.-26.11. 24.11.
Boot - veletrh Německo, Berlín 24.-27.11. Lodě 24.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Písek, Portyč 24.-27.11. 24.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Spálené Poříčí, zámek 24.-26.11. 24.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům 25.-27.11. 25.11.
Krumlovský advent Český Krumlov 25.11.-6.1. 25.11.

Diskuse

Coinbase Login shayla, 26.11.2022 9:35, 119 příspěvků
American Express Login amarya, 26.11.2022 8:13, 119 příspěvků
Some popular websites tha... olivertech, 26.11.2022 5:02, 119 příspěvků
Dolní hlídač Kuba Turek, 25.11.2022 17:00, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 16:34, 4 příspěvky
Dolní hlídač zeměpisář, 25.11.2022 12:24, 4 příspěvky
Dolní hlídač Šlojíř, 25.11.2022 11:51, 4 příspěvky
Paráda Bětka, 25.11.2022 9:17, 120 příspěvků
Odkaz pro Mariaka Skiák, 24.11.2022 18:17, 33 příspěvků
Skinners Tomáš, 23.11.2022 20:11, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Minimalistická lehká obuv... Horydoly , 18.11.2022 15:18
Jak se chodí naboso? Horydoly , 18.11.2022 15:16
Re: Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:13
Naboso i v zimě? Horydoly , 18.11.2022 15:12
Barefoot Horydoly , 18.11.2022 15:09
Bruslení Horydoly , 15.11.2022 16:37
Zvedněte hlavy vzhůru! Sv... milan šupa, 10.11.2022 19:47
Horská střediska se těší ... Horydoly , 8.11.2022 23:38