Jeden den na Berounce

Jeden den na Berounce
Berounka pod Berounem.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Berounka je řeka vodácké pohody, volejů, hospod, tábořišť, lesů, luk a památek. Někdo ji miluje a pádluje po ní rok co rok. Jiný ji opovržlivě nazývá Spojené rybníky berounské kvůli množství jezů a volejů. Pokud jste v Berounce zatím nesmočili pádlo, zkuste to s námi aspoň na jeden den. Projedeme spolu jeden z mála českých kaňonů.

Kaňon na dolním toku Berounky má české parametry - je nenápadný, poklidný a klidně ho můžete přehlédnout.

Alkazar nad Berounkou.

Na vodácký výlet po dolní Berounce nám stačí jen jeden den. Z Berouna do Řevnic je to po klidné, ale mírně tekoucí vodě patnáct kilometrů. To se dá zvládnout za pár hodin ve sportovním tempu, nebo při pohodlné jízdě s občasnými zastávkami od rána do večera.

Prosvištět řekou od jezu k jezu by byla škoda, protože Berounka stojí za bližší prozkoumání. Protéká totiž chráněnou krajinnou oblastí Český kras a okolí je přímo nabité historií.

34,2 km Beroun
Lodě spouštíme na vodu v Berouně pod železničním mostem. Jednodušší příjezd je hlavní silnicí po levém břehu, ale pokud se budete pro auto vracet vlakem, je výhodnější startovat z pravého břehu. Tady ústí do Berounky Litavka. Od nádraží jedeme po panelové cestě okolo továrny až k mostu. Cesta je určena jen pro dopravní obsluhu a ještě k tomu po ní vede cyklostezka. Lodě tedy vyložíme u řeky a autem se vrátíme na parkoviště u berounského nádraží.

Litavka v Berouně.

33,0 km Stříbrná podkova

Ranč Stříbrná podkova na levém břehu sice působí poněkud zanedbaně, ale budete-li mít štěstí, uvidíte běhat na stráních a loukách v jeho okolí stádo nádherných koní.

32,4 km Tetín
Na vysokých skalách vpravo nad řekou stával Tetín, velmi starý hrad a možné sídlo bájné Tety - sestry slavnější Libuše. Tady byla zavražděna svatá Ludmila, babička svatého Václava. Z hradu ovšem nezbylo nic, protože vápencová skála byla vítaným zdrojem stavební suroviny.

Berounka.

32,0 km Šanův kout
Série skal na levém břehu začíná skalní hradbou v Šanově koutě. Jsou to jediné lezecké skály podél Berounky, které zůstaly v přírodním stavu. Dále po proudu jsou už jenom bývalé lomy. Leze se tu tradičním způsobem po vlastním jištění, Pouze slaňovací kruhy a pár skob tu je umístěno nastálo.

Český kras, Srbsko, Šanův kout.

31,5 km Andělská stěna
Obrovská skalní stěna dál od řeky je od Šanova kouta oddělená bývalým zahradnictvím. Dnes se zde kvůli lámavosti neleze, ale stěna má význam pro horolezeckou historii. Tady byly vylezeny jedny z prvních výstupů v Českém krasu během 2. světové války. Za zahradnictvím je lesní rokle, kterou vede pěšina k prameni pitné vody vyvěrající ze skály.

Andělská stěna mezi Srbskem a Berounem.

30,9 km Alkazar
Obrovský vápencový lom je dnes eldorádem rekreačních horolezců. Velké množství středně těžkých výstupů je zde dobře zajištěných, ale zároveň také velmi oklouzaných kvůli velké popularitě. V lomu je bezplatné tábořiště, které je určené na jednu noc. Nelze přijet autem, ale lze sem jen připlout na lodi, přijít pěšky, nebo přijet na kole či na bruslích.

Alkazar, Český kras.

30,6 km Kačák
Zleva přitéká potok Kačák, též zvaný Loděnice. Za velké vody se dá splout na lodi. Nad ústím se tyčí horolezecká skála Pupek, na kterou vedou nejkrásnější výstupy v Českém krasu.

Berounka.

30,0 km Barrandova jeskyně
Za Pupkem následují v rychlém sledu další skály. Růžové abri je mimo hledáček horolezců, protože barevná skála není kvalitní a navíc zdejší lezení zakazují ochránci přírody. Dál od vody se tyčí Stěna Kotlů s nabídkou tradičníhi lezení po vlastním jištění. V hlubokém kuloáru až téměř pod vrcholem skal je vstup do populární Barrandovy jeskyně.

Barrandova jeskyně.

Za kuloárem se zvedá přímo od vody stěna Na Bříči, které se spíše říká Blážina. Za ní se ve svahu krčí ještě Vlastina stěna a Štítek. Naproti můžete slyšet odstřely z činného vápencového Kruhového lomu. 

Berounka.

29,3 km Srbsko
V obci Srbsko je vše připravené pro turisty na lodích, kolech, pro pěšáky, horolezce a třeba i motorkáře. Vlevo před fotbalovým hřištěm jsou v provozu dvě tábořiště, v obci jsou privát i hotely, fungují tu tři hospody (vodácká, trampská a hotelová) a přes řeku vede most k vlakové stanici.

Berounka.

28,7 km Tomáškův lom
Vpravo jsou zbytky obrovského vápencového Tomáškova lomu. Dnes zde vedou nejtěžší lezecké cesty v Českém krasu. Naproti je Plotna, menší, ale oblíbená lezecká stěna přímo u silnice.

25,3 km Karlštejn
Nejslavnější český hrad Karlštejn zahlédnete z řeky jen těžko. Je jakoby zastrčený mezi kopci v údolí na levém břehu. V Karlštejně funguje před mostem vlevo příjemný kemp. V Karlštejně je mnoho možností k najedení a případně přespání.

Karlštejn.

24,3 km Jez pod Karlštejnem
První jez na naší trase stejně jako další dva, je velmi nebezpečný! Vypadá jako dobře sjízdný, ale tvoří se pod ním vodní válec. Pokud ho neprorazíte v pevné lodi, nebo nepřejedete horem na nafukovačce, můžete se v něm utopit. Případná záchrana je téměř nemožná, protože od břehu odděluje jez propust, ve které se vytváří válec ještě horší než pod jezem. Přenášení lodí je nejlepší po levém břehu. Vpravo je k dispozici hotel s restaurací.

Berounka.

21,6 km Zadní Třebáň
O jezu v Třebáni lze říci to samé jako o předchozím v Karlštejně. Válec pod ním může být velmi nebezpečný. Lodě se přenášejí po levém břehu. Pod jezem je na ostrově další příjemný kemp. Oblíbený je především mezi rybáři.

19,5 km Řevnice
Jez v Řevnicích je nepravidelného tvaru, nízký a za nižšího stavu vody s opatrností sjízdný. Jezdívá se nejlépe úplně vlevo u náhonu, kde je protržený a bde tamtudy vodní jazyk. Jistější je ovšem jez jednoduše přenést po pravém břehu. V Řevnicích je také možné skončit plavbu, vytáhnout lodě pohodlně od jezu na most a tam je v klidu naložit na auto. Pokud jste nechali automobil v Berouně, každou půlhodinu tam jezdí z nedalekého řevnického nádraží vlak. U nádraží fungují dvě restaurace.

Pokud byste chtěli pokračovat až na soutok Berounky s Vltavou, čekalo by vás dvacet kilometrů po klidné hladině a tři nesjízdné jezy v Dobřichovicích, Mokropsech a Černošicích. Jestli míříte až do Prahy, přidejte nejméně dalších pět kilometrů po Vltavě a jez v Modřanech.


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Keramické trhy v Kostelci nad Černými lesy

Keramické trhy v Kostelci nad Černými lesy

FOTOGALERIE Ve středočeském městečku Kostelec nad Černými lesy se každoročně konají vyhlášené Keramické trhy.... celý článek

Německo AKTUÁLNĚ 2022

Casio: hodinky, kalkulačky, hudba

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Koloběžkový výlet na oppidum Stradonice

Koloběžkový výlet na oppidum Stradonice

FOOTBIKE GUIDE Stradonice možná byly nejvýznamnějším keltským oppidem v Evropě nebo snad sídlem prvního českého panovníka Marobuda z germánského rodu. Musel jsem se tam podívat, protože byly místem vědeckého triumfu mého pubertálního
Palohlavy, zaniklá obec pod Ralskem

Palohlavy, zaniklá obec pod Ralskem

Oblast Horních vsí, německy Oberdörfer se nacházela východně od Mimoně v severní částí Čech viz obrázek 1. Mísil se zde vliv českého a německého obyvatelstva. Důsledkem toho byl mimo jiné i fakt, že
Jaké jsou nejlepší sázkařské stránky v České republice?

Jaké jsou nejlepší sázkařské stránky v České republice?

Lidé se sázejí o cokoliv od nepaměti. Je to jedna z nejstarších her na světě.  
Májové víkendy v Tatrách v znamení lyžovačky

Májové víkendy v Tatrách v znamení lyžovačky

V sobotu 30. apríla štartuje vo Vysokých Tatrách týždeň lyžovačky na najvyššie položenej zjazdovke na Slovensku - v Lomnickom sedle. Viac ako 1,5 metra snehu a príjemná predpoveď počasia sľubujú ešte stále atraktívne jarné
Horská turistika versus trekking: jaký je rozdíl?

Horská turistika versus trekking: jaký je rozdíl?

Pěší turistika versus trekking. Jaký je v tom rozdíl? Je vůbec rozdíl mezi turistikou a trekkingem? Nebo je to totéž?

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Dřevolodní sympozium Horka 27.5. 16:00
Setkání čtenářů časopisu Turista Kozákov, Riegrova chata 27.5.
130 let důlního neštěstí Příbram, Březové Hory 27.-31.5. 27.5.
Šutr - běh Praha, Divoká Šárka 28.5.
Den elektrokol Příbram, Ebike Partners 28.5.
Modřanský Tarzan Praha, Sofijské náměstí Olympijský šplh 28.5.
EPO Survival Butov 28.5. 03:00
Ratolest Fest
Praha, Rašínovo nábřeží ZRUŠENO! 28.5.
Noční půlmaraton Ústí nad Orlicí 28.5.

Diskuse

drony na polské straně Kr... Lukas B., 25.5.2022 10:35, 10 příspěvků
Pozor Jakub, 24.5.2022 13:30, 10 příspěvků
povodně František II., 24.5.2022 9:21, 1 příspěvek
foto Kuba Turek, 20.5.2022 21:05, 4 příspěvky
foto Paddelman, 20.5.2022 15:07, 4 příspěvky
foto:-) Kuba Turek, 20.5.2022 10:58, 4 příspěvky
foto:-) Paddelman, 20.5.2022 10:18, 4 příspěvky
Vendulko nemáte zcela pravdu Michael Beránek, 19.5.2022 14:42, 27 příspěvků
Airsoft Petr S., 19.5.2022 12:54, 1 příspěvek
Potrava není vždy jídlo Pic, 17.5.2022 0:42, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48
Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05