Elba na mořském kajaku

Elba na mořském kajaku
Pádlování okolo ostrova Elba na mořském kajaku.
Autor snímku Lenka Macková
SDÍLEJ:

Právě pročítám článek o mořských kajacích a vidím skvělý obrázek seakayaku a neuvěřitelné panorama okolo. Startuju počítač a začínám plánovat. Na mysl mi přišel ostrov Korsika - hm, možná je moc daleko, takže Elba.

Elba na mořském kajaku
Pádlování okolo ostrova Elba na mořském kajaku.
Autor snímku Lenka Macková
Jak na to

noze250x250.jpg

Srpnové ráno a do hlavy se vtírá myšlenka co tento rok za dovolenou. Něco u moře, žádné opalování, něco nového, něco blízko, finančně nenáročné, trošku adrenalinu.

Kajak musí ven oknem

Nakonec vyrážíme první týden v srpnu s obrovským pětimetrovým seakajakem na střeše směr Itálie. Jedná se o dvoumístný mořský kajak s vodotěsnými prostory. Zabral nám celý byt, ven ho musíme vyndat oknem.

Abychom mohli trénovat, zastavujeme nejdříve u Lago di Garda. Nasedáme, zafixujeme špricdeku a odrážíme se od břehu. Není to vůbec těžké, jako ženská část sedím vpředu a snažím se přizpůsobit tempu. Úžasná modrá voda, slunce pálí, řízky od maminky příjemně tíží v žaludku.

Elba, slunce nad Středozemním mořem.

Eskymák na jezeře

Pádlování a koordinaci kajaku za chvíli zvládáme, teď se naučit zvedat pro případ nouze. Naštěstí mužská polovička je zkušený kajakář, takže po otočení lodi směrem dolů jsem navigována přilnout se co nejvíce právě k ní a nehýbat se. Slepě důvěřuji s rukou na špricce pro případ, že by to nezlvádl. Ale zbytečně, nazpět jsme za chvíli, jen trošku litujeme, že jsme nevzali kolíčky na nos a cítíme modrou vodu až v hlavě.

Dobrá, to stačí, dojíme řízky a vyrážíme směr italské pobřeží a městečko Piombino. Parkujeme trošku výš, parkoviště u pobřeží je drahé a my chceme přece šetřit. Večer sledujeme náš cíl s lahví dobrého levného vína v ruce. Díváme se na ostrov kdesi v dáli a věříme, že to je on. Zdá se docela blízko, začínám se těšit na druhý den, cítím v břiše příjemné vzrušení.

 

Bojíme se trajektů

Je brzy ráno, slunce svítí a my vyrážíme. Rveme do vodotěsných prostor něco málo jídla, vařič, něco na spaní, foťák, mobil a samozřejmě přítelovu krabičku poslední záchrany s repelentem a ostatními nutnostmi, kterými je muž schopen zachránit svět.

Moře je klidné až moc. Nejprve se náš výlet jeví jako projíždka na šlapadlu, jen místo rukou používáme nohy. Později mi začíná vadit spousta trajektů mířících naším směrem. Začínám si uvědomovat, jak moc jsme proti nim malí, jak špatně nás proti slunci vidí. Chlap za mnou dělá, že je vše v pořádku, jen jeho ruce kmitají mnohem rychleji, začínám chápat, že má strach. Zabírám také a jedeme jak vítr.

Uff, minula nás... a takhle to pokračuje další dvě hodiny, než dorazíme na nejromantičtější místo, které ženské oko může spatřit - malý ostrůvek bez lidí a komerce s tím nejprůhlednějším mořem.

Báječné ostrůvky bez lidí

Vaříme, koupeme, opalujeme, procházíme, navštěvujeme malý kostelík. Lovíme šnorchl, který nám uplaval, a bojíme se žraloků, kteří tu určitě nejsou. Po několika hodinách strávených průzkumem vyrážíme dál.

Romantický ostrůvek v moři u pobřeží Elby.

Elba je teď vidět mnohem lépe, voda je stále klidná, trajekty jsou již naši kamarádi a my se jich přestáváme bát. Na pobřeží dorážíme za další dvě až tři hodiny, stíháme se ještě osprchovat od soli a koupit nějakou vodu, kterou chladíme pod síťkou na lodi.

A teď najít příbytek - vidím ho za půl hodiny plavby u pobřeží, skalní převis bez jiného přístupu, než je ten z vody. Úžasný výběžek s průhlednou vodou a výhledem na východ bez lidí a zeleně.

Komáři mě nenechají spát

Pravda, není tam moc rovných ploch, proto zanedlouho uléháme každý na své půlce skály, zcela nazí a nepřikrytí. Sůl mě žere snad všude a komáři začínají svoji večeři. Celou noc řeším, co kdyby nám kajak odplaval, a co udělat, abych se zbavila komárů, přemýšlím, na co je vlastně takový repelent.

Ráno se budím celá rozlámaná, přítel již sedí na skále, zabalen do blíže nespecifikovatelných hadrů a dívá se na východ. Nechávám si počítat štípance na zadku a je jich 52. To mám tak velký zadek, nebo je zde tolik komárů?

Konec romantické noci

Romantika skončila. Jsme znechuceni, nevyspalí, slaní a trpíme svěděním. Hned nasedáme na bolavé zadky a vracíme se zpět. Je dopoledne a náš romantický ostrov se změnil na parkoviště drahých jachet. Už žádná romantika, jen děti křičící na svoje rodiče a rodiče křičící na nás.

Booking.com

Odjíždíme směr pevnina. Vlny jsou najednou velké, zjišťujeme, že se na nich dá jezdit. Vozíme se ale jen chvíli, najednou jsou větší než my a cítíme se sakramentsky malí. Makám jako ďábel, mám strach, ale vzrušuje mě to. Je to úžasné.

Dorážíme na pevninu, zjišťujeme, že naše auto postříkal nějaký sprejer, cítíme sůl i v žaludku, štípance stále bolí a ruce máme samý puchýř. Nicméně byl to super zážitek.


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

Doporučené vybavení na moře

Mýdlo a šampon můžete nechat doma, protože ve slané vodě nemydlí. Tmavé brýle a krém na opalování odolný proti vodě! Pokud používáte dioptrické brýle, připněte je pomocí gumičky okolo hlavy. Jestli máte čočky, zajistěte jejich hygienické a bezpečné uložení. Veškeré vybavení zabalte do nepromokavých vodáckých vaků.

* Občanský průkaz nebo cestovní pas, peníze, pojistka, platební karta, malý batůžek na chůzi po souši. Kamera a fotoaparát odolné proti vodě.
Potřeby pro orientaci (podrobná mapa, GPS, busola, případně lodní kompas, sportovní hodinky. Hodí se mobil s internetem kvůli podrobné předpovědi počasí).
Kempingové vybavení (čelovka, samonosný stan, karimatka, spacák - počítejte s neustálým větrem a noční rosou).
Kuchyňské vybavení (lžíce, nůž, zapalovač nebo křesadlo, plynový vařič, nádobí, termoska, utěrka).
Hygienické potřeby (dámské propriety, ručník, kartáček na zuby a zubní pasta, toaletní papír, lékárnička, antibakteriální gel, repelent).
Oblečení (vodácké boty, sandále nebo tenisky, čepice s kšiltem, funkční spodní prádlo, oblečení na spaní, ponožky, vodácká bunda nebo vodácký oblek, krátké nebo dlouhé kalhoty do lodi, triko nebo košile, kraťasy nebo kalhoty a softshellová bunda k pobytu na břehu). 
Jídlo (nejlépe na celou dobu pobytu).
Pití (cca 15 litrů vody na osobu vystačí při velkém šetření na 5 dní).
Vodácká výzbroj (mořský kajak, plovací vesta, krycí zástěra neboli špricka, házečka, karabina, pádlo + jedno náhradní pro skupinu, případně nafukovací záchranný vak na pádlo).
Potápění (potápěčské brýle, šnorchl a ploutve, pokud se vejdou do kajaku).

Horydoly.cz Mořské kajaky na Horydoly

5 základních pravidel na mořském kajaku 

Elba na mořském kajaku

Okolo Rujany na mořském kajaku

Korsika na mořském kajaku podél západního pobřeží

Zimní výlet po Labi na kajaku

Vltavský okruh po vodě

Vltavské sochy v Praze

Plujeme Prahou po Vltavě

Až ztichnou Bílé skály (Slapy - Štěchovice)

Krásy mořského pobřeží z kajaku

V Česku plují desítky mořských kajaků

Boom mořských kajaků sílí 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

já se tak těěěšššííímmmmm, až sleze to hnusné bílé a změní se to na modré a tekoucí! Viva aqua!!!!!! Boží moře!
  • Autor Zoufalec vodomil
  • Datum a čas 18.3.2005 09:55
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Nejčeštější hora Říp. Chce nám ji sebrat Slovák

Nejčeštější hora Říp. Chce nám ji sebrat Slovák

Polabské lány jsou na první pohled nudné, rovina je neutěšená a les aby pohledal. Nad nimi se zvedá jediná hora. Bájný Říp, kam přiovedl praotec Čech své lidi, aby se zde... celý článek

První sníh v Praze 2021

Lyžařská sezóna se blíží. Kam letos vyrazit na zimní dovolenou?

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.czNejčtenější články

Kdo si počká, ten se dočká

Kdo si počká, ten se dočká

Blíží se sice nejkrásnější ale zároveň také nejnáročnější období roku – adventní čas a po něm Vánoce. Navzdory očekávání, jež s sebou tyto svátky nesou a v kontextu událostí, které nyní hýbou celou
Markus Eder unveils The Ultimate Run from Zermatt peaks

Markus Eder unveils The Ultimate Run from Zermatt peaks

Italian tackles extreme powder, ice caves, castles and crevasses in the Alps.
Ďáblova prdel v České Kanadě

Ďáblova prdel v České Kanadě

Podzim je nejlepším obdobím k návštěvě Ďáblovy prdele. Ano. Čtete správně. Přesně tak trefně je pojmenován jeden z nejbizardnějších skalních útvarů České Kanady. Tato přírodní kuriozita se nachází mezi obcemi Terezín, Nový
Život v dodávce

Život v dodávce

RECENZE Po absolvování roku bydlení na cestách v Dodynce s přítelkyní Barborou a psem Samuelem autor zasedl a sepsal tuto knihu. Je to cestopis hlavně po evropských zemích, i když zavítá i do Maroka. Především ukazuje, že
Jágr nebo Pastrňák?

Jágr nebo Pastrňák?

OUTDOOR V KOSTCE Za pár měsíců začne zimní olympiáda. Mnozí z nás zasednou k televizi či před monitor počítače a budou napjatě sledovat výkony našich sportovců. A fandit! Každý podle svého gusta. Disciplín, ve kterých máme

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Sport Life - veletrh Brno, Výstaviště 26.-28.11. 26.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, Slovanský dům ZRUŠENO! 26.-28.11. 26.11.
Piolets d´Or Francie, Briancon 26.-29.11. Vyhlášení nejlepších horolezců 26.11.
Vánoční výstava Praha, Betlémská kaple 27.11.-3.1. 27.11.
Kolem světa Praha, Letňany 27.-28.11. Cestovatelský festival 27.11.
Ozvěny - festival Ostrava 4.-28.11. 28.11.
Konec lezení v Adršpachu
Broumovsko Povolené lezení 1.5.-30.11. 30.11.
Czech Travel Market - veletrh Praha, Letňany 30.11.-1.12. 30.11.
Himálaje - diashow Mnichovo Hradiště, kino Přednáší P. Bičíková 30.11. 18:00
Bystrická dolina - konec lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 1.12.

Diskuse

Fňuky fňuk ... Kuba Turek, 28.11.2021 12:16, 5 příspěvků
Fňuky fňuk ... Pišišvor, 28.11.2021 10:36, 5 příspěvků
Fňuky fňuk ... Barča, 28.11.2021 10:19, 5 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Kuba Turek, 28.11.2021 0:45, 5 příspěvků
Pozůstatky z mládí? Barča, 27.11.2021 23:02, 5 příspěvků
Brezina To je síla, 26.11.2021 11:27, 8 příspěvků
Brezina Martin Brož, 26.11.2021 10:26, 8 příspěvků
Kolem světa - upozornění Piký, 24.11.2021 17:54, 1 příspěvek
Chybí hlavní zásada Martin, 22.11.2021 17:54, 3 příspěvky
Levné lyže Kuba Turek, 20.11.2021 12:15, 29 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56
Lezečky Scarpa Horydoly , 10.11.2021 13:20
Silvester v Bardejovských... Horydoly Open, 2.11.2021 10:23
Plnost času nastává! Před... milan šupa, 28.10.2021 18:36