Elba na mořském kajaku

Elba na mořském kajaku
Pádlování okolo ostrova Elba na mořském kajaku.
Autor snímku Lenka Macková
SDÍLEJ:

Právě pročítám článek o mořských kajacích a vidím skvělý obrázek seakayaku a neuvěřitelné panorama okolo. Startuju počítač a začínám plánovat. Na mysl mi přišel ostrov Korsika - hm, možná je moc daleko, takže Elba.

Elba na mořském kajaku
Pádlování okolo ostrova Elba na mořském kajaku.
Autor snímku Lenka Macková
Jak na to

noze250x250.jpg

Srpnové ráno a do hlavy se vtírá myšlenka co tento rok za dovolenou. Něco u moře, žádné opalování, něco nového, něco blízko, finančně nenáročné, trošku adrenalinu.

Kajak musí ven oknem

Nakonec vyrážíme první týden v srpnu s obrovským pětimetrovým seakajakem na střeše směr Itálie. Jedná se o dvoumístný mořský kajak s vodotěsnými prostory. Zabral nám celý byt, ven ho musíme vyndat oknem.

Abychom mohli trénovat, zastavujeme nejdříve u Lago di Garda. Nasedáme, zafixujeme špricdeku a odrážíme se od břehu. Není to vůbec těžké, jako ženská část sedím vpředu a snažím se přizpůsobit tempu. Úžasná modrá voda, slunce pálí, řízky od maminky příjemně tíží v žaludku.

Elba, slunce nad Středozemním mořem.

Eskymák na jezeře

Pádlování a koordinaci kajaku za chvíli zvládáme, teď se naučit zvedat pro případ nouze. Naštěstí mužská polovička je zkušený kajakář, takže po otočení lodi směrem dolů jsem navigována přilnout se co nejvíce právě k ní a nehýbat se. Slepě důvěřuji s rukou na špricce pro případ, že by to nezlvádl. Ale zbytečně, nazpět jsme za chvíli, jen trošku litujeme, že jsme nevzali kolíčky na nos a cítíme modrou vodu až v hlavě.

Dobrá, to stačí, dojíme řízky a vyrážíme směr italské pobřeží a městečko Piombino. Parkujeme trošku výš, parkoviště u pobřeží je drahé a my chceme přece šetřit. Večer sledujeme náš cíl s lahví dobrého levného vína v ruce. Díváme se na ostrov kdesi v dáli a věříme, že to je on. Zdá se docela blízko, začínám se těšit na druhý den, cítím v břiše příjemné vzrušení.

 

Bojíme se trajektů

Je brzy ráno, slunce svítí a my vyrážíme. Rveme do vodotěsných prostor něco málo jídla, vařič, něco na spaní, foťák, mobil a samozřejmě přítelovu krabičku poslední záchrany s repelentem a ostatními nutnostmi, kterými je muž schopen zachránit svět.

Moře je klidné až moc. Nejprve se náš výlet jeví jako projíždka na šlapadlu, jen místo rukou používáme nohy. Později mi začíná vadit spousta trajektů mířících naším směrem. Začínám si uvědomovat, jak moc jsme proti nim malí, jak špatně nás proti slunci vidí. Chlap za mnou dělá, že je vše v pořádku, jen jeho ruce kmitají mnohem rychleji, začínám chápat, že má strach. Zabírám také a jedeme jak vítr.

Uff, minula nás... a takhle to pokračuje další dvě hodiny, než dorazíme na nejromantičtější místo, které ženské oko může spatřit - malý ostrůvek bez lidí a komerce s tím nejprůhlednějším mořem.

Báječné ostrůvky bez lidí

Vaříme, koupeme, opalujeme, procházíme, navštěvujeme malý kostelík. Lovíme šnorchl, který nám uplaval, a bojíme se žraloků, kteří tu určitě nejsou. Po několika hodinách strávených průzkumem vyrážíme dál.

Romantický ostrůvek v moři u pobřeží Elby.

Elba je teď vidět mnohem lépe, voda je stále klidná, trajekty jsou již naši kamarádi a my se jich přestáváme bát. Na pobřeží dorážíme za další dvě až tři hodiny, stíháme se ještě osprchovat od soli a koupit nějakou vodu, kterou chladíme pod síťkou na lodi.

A teď najít příbytek - vidím ho za půl hodiny plavby u pobřeží, skalní převis bez jiného přístupu, než je ten z vody. Úžasný výběžek s průhlednou vodou a výhledem na východ bez lidí a zeleně.

Komáři mě nenechají spát

Pravda, není tam moc rovných ploch, proto zanedlouho uléháme každý na své půlce skály, zcela nazí a nepřikrytí. Sůl mě žere snad všude a komáři začínají svoji večeři. Celou noc řeším, co kdyby nám kajak odplaval, a co udělat, abych se zbavila komárů, přemýšlím, na co je vlastně takový repelent.

Ráno se budím celá rozlámaná, přítel již sedí na skále, zabalen do blíže nespecifikovatelných hadrů a dívá se na východ. Nechávám si počítat štípance na zadku a je jich 52. To mám tak velký zadek, nebo je zde tolik komárů?

Konec romantické noci

Romantika skončila. Jsme znechuceni, nevyspalí, slaní a trpíme svěděním. Hned nasedáme na bolavé zadky a vracíme se zpět. Je dopoledne a náš romantický ostrov se změnil na parkoviště drahých jachet. Už žádná romantika, jen děti křičící na svoje rodiče a rodiče křičící na nás.

Booking.com

Odjíždíme směr pevnina. Vlny jsou najednou velké, zjišťujeme, že se na nich dá jezdit. Vozíme se ale jen chvíli, najednou jsou větší než my a cítíme se sakramentsky malí. Makám jako ďábel, mám strach, ale vzrušuje mě to. Je to úžasné.

Dorážíme na pevninu, zjišťujeme, že naše auto postříkal nějaký sprejer, cítíme sůl i v žaludku, štípance stále bolí a ruce máme samý puchýř. Nicméně byl to super zážitek.


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

Doporučené vybavení na moře

Mýdlo a šampon můžete nechat doma, protože ve slané vodě nemydlí. Tmavé brýle a krém na opalování odolný proti vodě! Pokud používáte dioptrické brýle, připněte je pomocí gumičky okolo hlavy. Jestli máte čočky, zajistěte jejich hygienické a bezpečné uložení. Veškeré vybavení zabalte do nepromokavých vodáckých vaků.

* Občanský průkaz nebo cestovní pas, peníze, pojistka, platební karta, malý batůžek na chůzi po souši. Kamera a fotoaparát odolné proti vodě.
Potřeby pro orientaci (podrobná mapa, GPS, busola, případně lodní kompas, sportovní hodinky. Hodí se mobil s internetem kvůli podrobné předpovědi počasí).
Kempingové vybavení (čelovka, samonosný stan, karimatka, spacák - počítejte s neustálým větrem a noční rosou).
Kuchyňské vybavení (lžíce, nůž, zapalovač nebo křesadlo, plynový vařič, nádobí, termoska, utěrka).
Hygienické potřeby (dámské propriety, ručník, kartáček na zuby a zubní pasta, toaletní papír, lékárnička, antibakteriální gel, repelent).
Oblečení (vodácké boty, sandále nebo tenisky, čepice s kšiltem, funkční spodní prádlo, oblečení na spaní, ponožky, vodácká bunda nebo vodácký oblek, krátké nebo dlouhé kalhoty do lodi, triko nebo košile, kraťasy nebo kalhoty a softshellová bunda k pobytu na břehu). 
Jídlo (nejlépe na celou dobu pobytu).
Pití (cca 15 litrů vody na osobu vystačí při velkém šetření na 5 dní).
Vodácká výzbroj (mořský kajak, plovací vesta, krycí zástěra neboli špricka, házečka, karabina, pádlo + jedno náhradní pro skupinu, případně nafukovací záchranný vak na pádlo).
Potápění (potápěčské brýle, šnorchl a ploutve, pokud se vejdou do kajaku).

Horydoly.cz Mořské kajaky na Horydoly

5 základních pravidel na mořském kajaku 

Elba na mořském kajaku

Okolo Rujany na mořském kajaku

Korsika na mořském kajaku podél západního pobřeží

Zimní výlet po Labi na kajaku

Vltavský okruh po vodě

Vltavské sochy v Praze

Plujeme Prahou po Vltavě

Až ztichnou Bílé skály (Slapy - Štěchovice)

Krásy mořského pobřeží z kajaku

V Česku plují desítky mořských kajaků

Boom mořských kajaků sílí 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

já se tak těěěšššííímmmmm, až sleze to hnusné bílé a změní se to na modré a tekoucí! Viva aqua!!!!!! Boží moře!
  • Autor Zoufalec vodomil
  • Datum a čas 18.3.2005 09:55
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Svatba na podzim. Jaké stylizace budou nejlepší?

Svatba na podzim. Jaké stylizace budou nejlepší?

Svatba je příležitost, na kterou se musíte obléknout obzvlášť slavnostně. Stylizujte se podle ročního období, abyste nejen vypadali fantasticky, ale také se cítili pohodlně.... celý článek

Vávra vylovil stříbro z Tyršovky

Hameráček - závod na spodním úseku pro děti i pro dospělé

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Co si vzít na sebe na večeři s přáteli?

Co si vzít na sebe na večeři s přáteli?

Setkání s přáteli je vždycky důvodem k oslavě: nejenže si můžete užít příjemné chvíle s blízkými lidmi, ale můžete také... koupit si něco nového na sebe! Navrhujeme, jaké stylizace se hodí na večeři
Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

Irma la Douce na Plombergstein - lezecká túra snů

CLIMBING GUIDE Totální lezecký rauš: Obtížnost 4 UIAA, 6 délek, 20 nýtů, 240 metrů a nekonečný počet hodin. To je sportovně laděná cesta Irma la Deuce na Plombergstein v Solné komoře.
Klasický Karbunkulový hřeben

Klasický Karbunkulový hřeben

CLIMBING GUIDE Karbunkulový hřeben patří k absolutním klasikám ve Vysokých Tatrách. Který horolezec tuto dlouhou, exponovanou a při tom docela jednoduchou túru nelezl, jakoby v Tatrách snad ani nebyl. V létě se leze tato dvojková
Jak používat obrázky v marketingu

Jak používat obrázky v marketingu

Obrázky mají své místo v téměř každém aspektu vašich propagačních strategií. Níže uvádíme nejoblíbenější (a nejjednodušší) místa pro začlenění obrázků a vizuálů do vašeho marketingu.
25 kilometrů trailů na Dolní Moravě.

25 kilometrů trailů na Dolní Moravě.

Vyrazte na kolo s celou rodinou! Horský resort Dolní Morava otevřel nový Zelený trail, trať pro rodiny a začátečníky. Díky němu se Trail Park rozrostl na 25 kilometrů cest s nejrůznějšími důmyslnými překážkami,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Svatováclavské slavnosti Český Krumlov 23.-28.9. 23.9.
Houby - výstava Havlíčkův Brod, muzeum 26.-28.9. 26.9.
Gočárovy schody - cyklomaraton a běh Hradec Králové Horská kola 28.9.
Vinařská 10 - běh Chrudim   28.9.
Přes 3 jezy Praha, Císařská louka Skautský vodácký závod 28.9.
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 29.9.-2.10. 29.9.
Bobr cup - štafeta Litovel Kolo, kajak, běh 1.10.
Zamykání Lužnice Suchdol 1.10.
Ralsko Tour - cyklomaraton Hradčany, letiště Horská kola 1.10.
Hamerský potok - vodácké slavnosti Ratmírov 1.-2.10. 1.10.

Diskuse

Casino Bonusy Roman, 25.9.2022 1:38, 1 příspěvek
INU Honza, 24.9.2022 11:54, 1 příspěvek
Vlastní bydlení je k neza... Svatava, 22.9.2022 10:38, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Legimnes, 21.9.2022 17:47, 4 příspěvky
Žrádlo na cesty Lumens, 21.9.2022 16:55, 4 příspěvky
Divnej dnešní svět. Honza, 21.9.2022 12:55, 6 příspěvků
Temelín Šlojíř, 21.9.2022 10:34, 2 příspěvky
Velký Kopiniak - zajímavá... Kuba Turek, 20.9.2022 15:16, 9 příspěvků
Velký Kopiniak - zajímavá... Laďa Krejčí, 20.9.2022 14:21, 9 příspěvků
Outdoorové oblečení Sandra, 19.9.2022 18:54, 12 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07
Lodě na vltavské vodě Horydoly , 23.8.2022 11:54
Cestovní ruch Česko Horydoly , 23.8.2022 11:16