Elba na mořském kajaku

Elba na mořském kajaku
Pádlování okolo ostrova Elba na mořském kajaku.
Autor snímku Lenka Macková
SDÍLEJ:

Právě pročítám článek o mořských kajacích a vidím skvělý obrázek seakayaku a neuvěřitelné panorama okolo. Startuju počítač a začínám plánovat. Na mysl mi přišel ostrov Korsika - hm, možná je moc daleko, takže Elba.

Elba na mořském kajaku
Pádlování okolo ostrova Elba na mořském kajaku.
Autor snímku Lenka Macková
Jak na to

noze250x250.jpg

Srpnové ráno a do hlavy se vtírá myšlenka co tento rok za dovolenou. Něco u moře, žádné opalování, něco nového, něco blízko, finančně nenáročné, trošku adrenalinu.

Kajak musí ven oknem

Nakonec vyrážíme první týden v srpnu s obrovským pětimetrovým seakajakem na střeše směr Itálie. Jedná se o dvoumístný mořský kajak s vodotěsnými prostory. Zabral nám celý byt, ven ho musíme vyndat oknem.

Abychom mohli trénovat, zastavujeme nejdříve u Lago di Garda. Nasedáme, zafixujeme špricdeku a odrážíme se od břehu. Není to vůbec těžké, jako ženská část sedím vpředu a snažím se přizpůsobit tempu. Úžasná modrá voda, slunce pálí, řízky od maminky příjemně tíží v žaludku.

Elba, slunce nad Středozemním mořem.

Eskymák na jezeře

Pádlování a koordinaci kajaku za chvíli zvládáme, teď se naučit zvedat pro případ nouze. Naštěstí mužská polovička je zkušený kajakář, takže po otočení lodi směrem dolů jsem navigována přilnout se co nejvíce právě k ní a nehýbat se. Slepě důvěřuji s rukou na špricce pro případ, že by to nezlvádl. Ale zbytečně, nazpět jsme za chvíli, jen trošku litujeme, že jsme nevzali kolíčky na nos a cítíme modrou vodu až v hlavě.

Dobrá, to stačí, dojíme řízky a vyrážíme směr italské pobřeží a městečko Piombino. Parkujeme trošku výš, parkoviště u pobřeží je drahé a my chceme přece šetřit. Večer sledujeme náš cíl s lahví dobrého levného vína v ruce. Díváme se na ostrov kdesi v dáli a věříme, že to je on. Zdá se docela blízko, začínám se těšit na druhý den, cítím v břiše příjemné vzrušení.

 

Bojíme se trajektů

Je brzy ráno, slunce svítí a my vyrážíme. Rveme do vodotěsných prostor něco málo jídla, vařič, něco na spaní, foťák, mobil a samozřejmě přítelovu krabičku poslední záchrany s repelentem a ostatními nutnostmi, kterými je muž schopen zachránit svět.

Moře je klidné až moc. Nejprve se náš výlet jeví jako projíždka na šlapadlu, jen místo rukou používáme nohy. Později mi začíná vadit spousta trajektů mířících naším směrem. Začínám si uvědomovat, jak moc jsme proti nim malí, jak špatně nás proti slunci vidí. Chlap za mnou dělá, že je vše v pořádku, jen jeho ruce kmitají mnohem rychleji, začínám chápat, že má strach. Zabírám také a jedeme jak vítr.

Uff, minula nás... a takhle to pokračuje další dvě hodiny, než dorazíme na nejromantičtější místo, které ženské oko může spatřit - malý ostrůvek bez lidí a komerce s tím nejprůhlednějším mořem.

Báječné ostrůvky bez lidí

Vaříme, koupeme, opalujeme, procházíme, navštěvujeme malý kostelík. Lovíme šnorchl, který nám uplaval, a bojíme se žraloků, kteří tu určitě nejsou. Po několika hodinách strávených průzkumem vyrážíme dál.

Romantický ostrůvek v moři u pobřeží Elby.

Elba je teď vidět mnohem lépe, voda je stále klidná, trajekty jsou již naši kamarádi a my se jich přestáváme bát. Na pobřeží dorážíme za další dvě až tři hodiny, stíháme se ještě osprchovat od soli a koupit nějakou vodu, kterou chladíme pod síťkou na lodi.

A teď najít příbytek - vidím ho za půl hodiny plavby u pobřeží, skalní převis bez jiného přístupu, než je ten z vody. Úžasný výběžek s průhlednou vodou a výhledem na východ bez lidí a zeleně.

Komáři mě nenechají spát

Pravda, není tam moc rovných ploch, proto zanedlouho uléháme každý na své půlce skály, zcela nazí a nepřikrytí. Sůl mě žere snad všude a komáři začínají svoji večeři. Celou noc řeším, co kdyby nám kajak odplaval, a co udělat, abych se zbavila komárů, přemýšlím, na co je vlastně takový repelent.

Ráno se budím celá rozlámaná, přítel již sedí na skále, zabalen do blíže nespecifikovatelných hadrů a dívá se na východ. Nechávám si počítat štípance na zadku a je jich 52. To mám tak velký zadek, nebo je zde tolik komárů?

Konec romantické noci

Romantika skončila. Jsme znechuceni, nevyspalí, slaní a trpíme svěděním. Hned nasedáme na bolavé zadky a vracíme se zpět. Je dopoledne a náš romantický ostrov se změnil na parkoviště drahých jachet. Už žádná romantika, jen děti křičící na svoje rodiče a rodiče křičící na nás.

Booking.com

Odjíždíme směr pevnina. Vlny jsou najednou velké, zjišťujeme, že se na nich dá jezdit. Vozíme se ale jen chvíli, najednou jsou větší než my a cítíme se sakramentsky malí. Makám jako ďábel, mám strach, ale vzrušuje mě to. Je to úžasné.

Dorážíme na pevninu, zjišťujeme, že naše auto postříkal nějaký sprejer, cítíme sůl i v žaludku, štípance stále bolí a ruce máme samý puchýř. Nicméně byl to super zážitek.


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě

Doporučené vybavení na moře

Mýdlo a šampon můžete nechat doma, protože ve slané vodě nemydlí. Tmavé brýle a krém na opalování odolný proti vodě! Pokud používáte dioptrické brýle, připněte je pomocí gumičky okolo hlavy. Jestli máte čočky, zajistěte jejich hygienické a bezpečné uložení. Veškeré vybavení zabalte do nepromokavých vodáckých vaků.

* Občanský průkaz nebo cestovní pas, peníze, pojistka, platební karta, malý batůžek na chůzi po souši. Kamera a fotoaparát odolné proti vodě.
Potřeby pro orientaci (podrobná mapa, GPS, busola, případně lodní kompas, sportovní hodinky. Hodí se mobil s internetem kvůli podrobné předpovědi počasí).
Kempingové vybavení (čelovka, samonosný stan, karimatka, spacák - počítejte s neustálým větrem a noční rosou).
Kuchyňské vybavení (lžíce, nůž, zapalovač nebo křesadlo, plynový vařič, nádobí, termoska, utěrka).
Hygienické potřeby (dámské propriety, ručník, kartáček na zuby a zubní pasta, toaletní papír, lékárnička, antibakteriální gel, repelent).
Oblečení (vodácké boty, sandále nebo tenisky, čepice s kšiltem, funkční spodní prádlo, oblečení na spaní, ponožky, vodácká bunda nebo vodácký oblek, krátké nebo dlouhé kalhoty do lodi, triko nebo košile, kraťasy nebo kalhoty a softshellová bunda k pobytu na břehu). 
Jídlo (nejlépe na celou dobu pobytu).
Pití (cca 15 litrů vody na osobu vystačí při velkém šetření na 5 dní).
Vodácká výzbroj (mořský kajak, plovací vesta, krycí zástěra neboli špricka, házečka, karabina, pádlo + jedno náhradní pro skupinu, případně nafukovací záchranný vak na pádlo).
Potápění (potápěčské brýle, šnorchl a ploutve, pokud se vejdou do kajaku).

Horydoly.cz Mořské kajaky na Horydoly

5 základních pravidel na mořském kajaku 

Elba na mořském kajaku

Okolo Rujany na mořském kajaku

Korsika na mořském kajaku podél západního pobřeží

Zimní výlet po Labi na kajaku

Vltavský okruh po vodě

Vltavské sochy v Praze

Plujeme Prahou po Vltavě

Až ztichnou Bílé skály (Slapy - Štěchovice)

Krásy mořského pobřeží z kajaku

V Česku plují desítky mořských kajaků

Boom mořských kajaků sílí 

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

já se tak těěěšššííímmmmm, až sleze to hnusné bílé a změní se to na modré a tekoucí! Viva aqua!!!!!! Boží moře!
  • Autor Zoufalec vodomil
  • Datum a čas 18.3.2005 09:55
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Jak přepravovat psa nebo kočku autem?

Jak přepravovat psa nebo kočku autem?

Domácí mazlíčci často doprovázejí své majitele na cestách. Pokud je berete s sebou autem, platí pro vás především povinnosti stanovené zákonem na ochranu zvířat proti týrání a zákonem o provozu na pozemních komunikacích.... celý článek

Výzvu italského premiéra na plošné uzavření lyžařských středisek by Česko mělo odmítnout

Dolní Ohře za velké vody: nuda na hladině

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Biatlon: cesta k masám

Biatlon: cesta k masám

Na lyžích se střílelo a lovilo, případně válčilo tisíce let. Záviselo vždy na tom, kterou část Země zasáhla doba ledová a jak vysoko do hor se posunovalo obyvatelstvo. Teprve roku 1902 uspořádali
Libérie: černoši utlačují černochy

Libérie: černoši utlačují černochy

Libérie (Liberijská republika), země svobody, byla založena roku 1847 osvobozenými americkými otroky. Místo svobody ovšem přišel útlak ze strany nových osadníků, kteří byli díky svému dřívějšímu pobytu v Severní a Střední Americe
České lyžování propaguje CzechTourism za 17 milionů korun

České lyžování propaguje CzechTourism za 17 milionů korun

17 milionů korun platí CzechTourism za reklamu na tuzemská lyžařská střediska. Vládní agentura na podporu cestovního ruchu vydává tyto peníze především na internetovou inzerci. 
Dunaj z Vídně do Bratislavy (skoro) na seakajaku a kanoi

Dunaj z Vídně do Bratislavy (skoro) na seakajaku a kanoi

Myšlenka dát si Dunaj na seakajaku ve mě ležela od doby, kdy jsme stejnou trasu jeli po Dunajské cyklostezce a v Hainburgu potkali skupinu kajakářů jedoucích každoroční cestu do moře Tour International
Investice do českých lyžařských středisek 2020

Investice do českých lyžařských středisek 2020

Horská střediska investovala přes půl miliardy korun do nadcházející zimní sezony. Kromě výstavby čtyř nových lanových drah šly peníze do zasněžovacích zařízení, techniky pro úpravu tratí a bezpečnostních prvků na sjezdovkách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Výstava oskeruší
Strážnice, Městské muzeum 11.10.-8.1. 11.10.
Advent v proměnách času - výstava Mělník, Regionální muzeum 20.11.-3.1. 20.11.
Vánoční Veselí Veselí 28.11.-31.12. 28.11.
Rozsvícení vánočního stromu Sudoměřice 29.11.
Bystrická dolina - konec lezení
Harmanec Povolené lezení 15.7.-1.12. 1.12.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 1.-3.12. 1.12.
Taxis Gladiator Race Pardubice, závodiště 4.-5.12. 4.12.
Jak postavit bambusový dům v Indonésii - diashow on-line Přednáší Dana Bartošová 4.12. 20:00
Praha - Dobříš maraton Praha 5.-6.12. 5.12.
Rozsvícení vánočního stromu Boršice u Blatnice 6.12.

Diskuse

Zima Lucie, 29.11.2020 16:32, 8 příspěvků
Max Kvido, 28.11.2020 9:47, 3 příspěvky
eshrdsed Tadeáš Gau, 26.11.2020 20:43, 1 příspěvek
Dovolená Jana33ma, 26.11.2020 13:10, 7 příspěvků
čurimurifuk Jana, 26.11.2020 11:57, 2 příspěvky
čurimurifuk Pišišvor, 25.11.2020 15:16, 2 příspěvky
Mastná pokuta Skiák, 22.11.2020 22:19, 17 příspěvků
Mastná pokuta Anonym, 21.11.2020 18:11, 17 příspěvků
Akné Petra, 20.11.2020 9:36, 1 příspěvek
Courmayeur vypadá strašid... Kuba Turek, 19.11.2020 12:33, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Virtuální galerie Kutná Hora Horydoly , 27.11.2020 22:47
Mistrovství ČR v lezení n... Horydoly , 27.11.2020 11:59
Maraton Praha - Dobříš Horydoly , 25.11.2020 1:23
GO a Regiontour 2021 Horydoly , 24.11.2020 15:43
Re: Dotaz na možnost zveř... Horydoly Open, 24.11.2020 11:38
Re: Dotaz na možnost zveř... Kuba Turek, 24.11.2020 11:36
Re: Dotaz na možnost zveř... Horydoly Open, 24.11.2020 11:34
Re: Dotaz na možnost zveř... Kuba Turek, 24.11.2020 11:24