Jozef Lahký asi zabije ještě hodně vodáků

Jozef Lahký asi zabije ještě hodně vodáků
Dunajec, zimný splav 2012.
Autor snímku Pieniny sport centrum
SDÍLEJ:

Na Hronu u vsi Hronská Dúbrava utonul vedoucí tříčlenné skupiny velkých raftových člunů. Neštěstí má zřejmě tři příčiny - pádlování bez plovací vesty, neznalost řeky a z velké části se na něm podílel i projektant jezu spolu se stavitelem.

Frekventovaný úsek Hronu dnes ve čtvrtek 21. července splouvaly tři rafty, každý s desetičlennou posádkou.

Pádlovala v nich mládež ve věku od od deseti do sedmnácti let. Každý člun kormidloval jeden dospělý. Všichni měli na sobě plovací vesty až na šestatřicetiletého muže, který byl vedoucím celé skupiny z Ruské federace.

Bez vesty neměl naději na přežití

V Hronu teklo dost vody, ale nešlo o nijak nebezpečný stav. Rafty vjely do stavby nového jezu, u kterého se staví malá vodní elektrárna. Všechny se převrátily, ale devětadvacet dětí i dospělých vyplavalo a zachránilo se v proudu pod jezem. Jenom vedoucí bez vesty nebyl k nalezení.

Záchranáři ho našli až po několika hodinách, kdy už nežil. Utopil se.

Jasné je, že s plovací vestou by měl nebohý muž velkou šanci na přežití. To ovšem nebyla jediná a možná ani hlavní příčina jeho smrti. Nevíme přesně, co se nad jezem odehrálo, ale můžeme s velkou pravděpodobností odhadnout, jak šly události po sobě.

Projektant varuje před vlastním dílem

U Hronské Dúbravy se staví malá vodní elektrárna. Dříve idylický a bezpečný úsek romantické řeky se změnil v mrtvé betonové monstrum. Před stavbou je značka, která doporučuje vystoupit na břeh, dlouze přenášet lodě po břehu a pod ním zase nasednout. Tak to dělá většina vodáků.

"Napriek výstražným tabuliam, takisto výstupnej a nástupnej rampe zriadenej pre vodákov, viackrát sa stalo, že rafteri sa tu pustili už aj cez štrkovú priepusť. Je to absolútne hazardérstvo, inak sa to nedá nazvať," řekl slovenskému deníku Sme projektant zdejší vodní elektrárny Jozef Lahký z ateliéru LDC.

Je hloupý nebo jsou mu mrtvoly ukradené?

K tomu je nutné dodat, že ke smrtelné nehodě přispěl projektant i sám osobně. Těžko mu to bude někdo u soudu dokazovat, ale posuďte sami: Přistává se necelých padesát metrů nad jezem u prudkého betonového svahu. Za vyšší vody se na této šikmé lavici špatně přistává zkušeným vodákům na kanoích, natožpak nezkušeným posádkám na raftech. Rychlý proud je chtě nechtě žene do nedostavěného jezu.

Ani když vodáci vystoupí, přenesou lodě po břehu a šoupnou lodě do vody na určeném místě, nemají vyhráno. Za větší vody tam vede silný vratný proud až pod jez.

Podle projektu není na jezu naplánovaná vodácká propust a rybí přechod má být široký pouhý metr. To na vodácky frekventované řece, která je pro slovenské vodáky obdobně atraktivní jako pro české Vltava, velmi neprozíravé. Bohužel je jasné, že v Hronské Dúbrave se budou topit další lidé. Projektant zdejší malé vodní elektrárny Jozef Lahký má tak na triku budoucí mrtvoly. Buď to neví a je tak hloupý, nebo to ví a je tak cynický.

Váhostav nedává moc času na přemýšlení

Aktuální nebezpečí utonutí ještě zvyšuje stavební firma, kterou je Váhostav. Zákaz plavby umístila na břeh necelých padesát metrů před jez. Další cedule s dopravní značkou Jiné nebezpečí visí na provizorním mostě ve středu řeky přímo nad stavěništěm.

Vodáci, kteří zaludnost v podobě stavby na řece nečekají, tedy nemají moc času na rozmýšlení a zastavení. Pokud je proud silnější, jako v současné době, mohou mít problémy vůbec se dostat ke břehu ihned poté, co zpozorují nebezpečí. Padesát metrů je sakramentsky málo na manévry v proudu s velkou neohrabanou lodí!

A to ještě připočtěme čas na přemýšlení, co vlastně znamená dopravní značka "Jiné nebezpečí" s vykřičníkem uprostřed trojúhelníku. To je přece výstražná značka a ne zákazová! Na silnicích označuje místa, kde mají řidiči dávat pozor a raději zpomalit, ale nezakazuje do těchto míst vjíždět. To samé tedy vodáci očekávají i na řece.

Proč někdo z Váhostavu nedal na břeh třeba dvě stě metrů před stavbou první velké upozornění, potom značku "Zákaz vjezdu" nebo "Stop" a pak velkou šipku, kde se má bezpodmínečně vystupovat? Anebo aspoň obrázek lebky se zkříženými hnáty. Asi proto, že by se nad tím musel předem zamyslet.

Černá vdova 2011 na HORYDOLY

Rafterka se utopila na Belé
Turistka spadla z Roháčů
Spadl z Mont Blanku
Zabil se ve Wilder Kaiser
Slovenský senior zemřel při turistice
Polský horolezec se zřítil ve Vysokých Tatrách
Zkušená kajakářka se utopila na Lieser
Jez Řepčín na řece Moravě zase zabíjel
Smrt ve Studeném potoce
Turista se zabil na Roháči
Pád z Grandess Jorasses
Ledolezec spadl v Malé Fatře
Českého snowboardistu zasypala lavina v Gruzii
Polská lyžařska zemřela v Lomnici
Maďarské horolezce vzala lavina z Lomnického štítu
Český horolezec zemřel na Aconcagua
Dívka na lyžích se zabila v lese
Snowboardista se zabil na Neklidu
Vodák se utopil na Bystřici
Bruslař se utopil pod Vyšehradem

Černá vdova 2010
Černá vdova 2009
Černá vdova 2008
Černá vdova 2007


Zobrazit místo Hron na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

krivé obvinenie

Když někdo postaví křižovatku, kdy by se mohli chodci a řidiči jednoduše zabít, tak mu to taky nikdo nedovolí. V Čechách ani na Slovensku. Postavit tak strašný jez jak se plánuje, ale nikomui nevadí?

 • Autor vodák Marek
 • Datum a čas 7.6.2012 16:18
Reaguj
krivé obvinenie

Každý jeden ide na splav na vlastné riziko a to, že si z frajeriny nedá vestu, je čisto iba jeho problém  a musí niesť za to následky. Samozrejme toto sa nemalo stať, ale prečo obviňovať za to nevinných ľudí? nechápem. Elektráreň bola označená a to tým, že je tam zakázané preplávanie. Aj ten, kto značky neovláda (čo ho teda neospravedlňuje, keď ide v tomto prípade na vodu), tak by mal vedieť, že červená znamená zákaz a tá značka je prevažne červená. a po pravej strane toku sú značky na vynášanie plavidiel, či označenie, že bude nasledovať hať. Keďže značka odporúča vyniesť si plavidlo. logicky z toho vyplýva, že by tak aj mal urobiť.

Reaguj
Takže abychom ten smutný případ nějak uzavřeli. Zde je vyjádření očitých svědků nehody:http://spravy.pravda.sk/muza-co-zmizol-pri-splavovani-hrona-stale-hladaju-fvl-/sk_ckronika.asp?c=A110722_095712_sk_domace_p60
 • Autor Anna
 • Datum a čas 28.7.2011 15:43
Reaguj
Re: Re: Re: Vážená redakce
Děkuji.
Reaguj
Re: Re: Vážená redakce
O.K. Polepším se.
 • Autor NL
 • Datum a čas 26.7.2011 22:13
Reaguj
Re: Vážená redakce
Protože jste názory Anny a Nobodyho přímo označil za "debilní." To je za hranou toho, co jsme na Horydoly ochotni tolerovat. Přitom diskutující udržují až na drobné výjimky, kdy neudrželi nervy na uzdě, všechny zdejší diskuse velmi kultivované. Uděláme vše proto, aby tomu tak bylo i nadále. Už kvůli tomu, aby mělo smysl zde diskutovat a přemýšlet nad cizími argumenty a ne se nechat hloupě urážet.
Reaguj
Vážená redakce
V mém příspěvku bylo 2 x slovo debilní, které je i v dalším příspěvku a já pouze na tento příspěvek reagoval. Můžu se zeptat, proč byl můj příspěvek smazán a ten na který jsem reagoval tam pořád ještě je ? Děkuji za odpověď.
 • Autor NL
 • Datum a čas 26.7.2011 21:18
Reaguj
Re: Re: nevěřím vlastním očím
Bohužel, ale v tomto případě s tebou musím souhlasit.
 • Autor NL
 • Datum a čas 26.7.2011 21:15
Reaguj
Re: nevěřím vlastním očím
BINGO NL. Vždyť furt říkám, že jsem nána pitomá. Ještě, žes mi to vysvětlil. Já fakt myslela, že za každého ubodaného může výrobce nožů.
 • Autor Anna
 • Datum a čas 26.7.2011 20:56
Reaguj
nevěřím vlastním očím
Redakce HORYDOLY vymazala diskusní příspěvek kvůli vulgaritám namířeným proti ostatním diskutujícím.
 • Autor NL
 • Datum a čas 26.7.2011 20:40
Reaguj
Celkem 53 příspěvků v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2020

Řeky AKTUÁLNĚ 2020

DUNAJ-ODRA-LABE Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

Vodácká zpráva z podzimní Vltavy

TEST Outdoorové hodinky Honor Watch GS Pro

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Sázava AKTUÁLNĚ 2020

Sázava AKTUÁLNĚ 2020

POSÁZAVSKÝ PACIFIK Zprávy z divoké řeky, která teče z Vysočiny k Praze. Sázava a Posázaví jsou oblíbenými místy pro vodáky, turisty, cyklisty i horolezce.
Na tom bošileckym mostku hrály dvě panny v kostku

Na tom bošileckym mostku hrály dvě panny v kostku

Jihočeský Bošilec je stranou hlavních silnic, ale jeho kostel je vidět do daleka. Cesta ze vsi ke kostelu svatého Martina vede odedávna po bošileckém mostku. Most i kostel mají gotické základy
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.
Na tom bošileckym mostku hrály dvě panenky v kostku

Na tom bošileckym mostku hrály dvě panenky v kostku

Jihočeský Bošilec je stranou hlavních silnic, ale jeho kostel je vidět do daleka. Cesta ze vsi ke kostelu svatého Martina vede odedávna po bošileckém mostku. Most i kostel mají gotické základy
Kajakowy splyw Galindów - vodácká trasa po Mazurských jezerech

Kajakowy splyw Galindów - vodácká trasa po Mazurských jezerech

Nejkratší spojení dvou velkých polských jezer Sniardwy a Niegocin, neboli měst Orzysz a Gyžicko v Mazurech, vede po vodě. Vodáci na turistických kajacích mezi nimi proplouvají dalšími úzkými jezery.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Heckel 100 - fotovýstava Turnov, Muzeum Českého ráje 10.9.-1.11. 10.9.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Nová Baňa, Vatra 19.10.-11.11. 19.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řapiště, U Máně 29.10.-15.11. 29.10. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Polsko, Cieszyn, Oranzeria 30.10.-19.11. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Modra, Mier 30.-31.10. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Litomyšl, Kotelna 1.-3.11. 1.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Děčín, Sněžník 2.-4.11. 2.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Praha, Městská knihovna, Kayak Beach Bar, Za plotem 3.11.-4.12, 3.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Opava, Kupé a Mír 4.-8.11. 4.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Horní Slavkov, Městské kulturní středisko 5.-17.11. 5.11.

Diskuse

re Skiák, 30.10.2020 14:54, 6 příspěvků
re petrsss7, 30.10.2020 12:29, 6 příspěvků
Šárka Novinář, 30.10.2020 9:13, 2 příspěvky
Šárka Prkoš, 29.10.2020 10:19, 2 příspěvky
Artroza Jitka, 28.10.2020 15:16, 10 příspěvků
Kontakty z mobilu Horydoly , 24.10.2020 22:18, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Horydoly , 24.10.2020 22:14, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Pavel, 24.10.2020 6:39, 8 příspěvků
Sexuální problém David, 24.10.2020 1:46, 9 příspěvků
Gratulki k přežití Skiák, 23.10.2020 13:25, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

V zimě se na české hory c... Horydoly , 31.10.2020 22:22
Vyrazte na výlet do přírody Horydoly , 29.10.2020 22:04
Re: Výlov Hostivický rybník Kuba Turek, 27.10.2020 17:30
Výlov Hostivický rybník? Horydoly , 27.10.2020 17:30
Re: Střední Čechy - cyklo... Horydoly , 26.10.2020 13:10
Strategie rozvoje Krkonoš Horydoly , 26.10.2020 13:03
Skialpinistická zácpa na ... Horydoly , 26.10.2020 11:24
HP TRONIC pomůže s trasov... Horydoly Open, 21.10.2020 16:39