Labské Hrčáky u Přelouče na kajaku

Labské Hrčáky u Přelouče na kajaku
Kajaky odpočívají pod Labskými Hrčáky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

RIVER GUIDE Neuvěřitelné: Labe v Polabí je sice spoutané jezy a plavebními komorami do rovného koryta, ale u Přelouče se ještě jednou vzepne a ukáže lidem, že není jenom mrtvou Labskou vodní cestou pro velké lodě, ale živou řekou s peřejemi.

Jak na to

Labská vodní cesta je v Německu přerušena jedním jezem, v Česku na dolním Labi (Ústí nad Labem - Mělník) je osazena 5 jezy a na středním Labi (Mělník - Pardubice) osazena 17 jezy. Nesplavný úsek jsou pouze Hrčáky. Neustále se spekuluje o stavbě zdymadla Přelouč II, které by umožnilo plavbu lodí ze Severního moře až do Pardubic. Otázkou zůstává, zda plánovaná investice přes 3 000 000 000 Kč má ekonomický smysl a zda by se něco vozilo po vodě z Pardubic. Kolín s větší průmyslovou výrobou má přístav níže po řece, ale je téměř nevyužívaný a chátrá.

Dva a půl kilometru vln, rychlého proudu a několika zatáček začíná hned pod jezem v Přelouči a končí pod Slavíkovými ostrovy.

Když Labem teče dost vody po deštích nebo tání sněhu v Krkonoších, dosahuje vodácká obtížnost stupně až WW 2. Otevřené kanoe tady potřebují zkušeného kormidelníka, aby je voda nezalila.

Horydoly.czVodácký průvodce a kilometráž LABE

Při plavbě na kajaku jsme pluli rychlostí až 16 km/h. Moc jsme se nenamáhali, a proto rychlost proudu odhadujeme na 12-13 km/h. To je na velkou řeku pěkný kalup!  

Podívejte se na záznam plavby Strava.com. V ten okamžik protékalo Labem u Přelouče 65 kubických metrů vody za vteřinu a výška hladiny byla 110 centimetrů. Podívejte se na limnigraf Přelouč v Povodí Labe.  

Ačkoliv vlny a skalní prahy si obvykle spojujeme s prací přírody, na Labských Hrčácích je všechno jinak. Spád osm a půl metru, což je rozdíl hladin mezi jezy v Přelouči a Týnci nad Labem, zařídil člověk. Přesněji řečeno bagry a lopaty dělníků za 1. republiky Československé.

VIDEO Labské Hrčáky u Přelouče

V letech 1907 až 1911, poté během 1. světové války a nakonec ve 30. letech 20. století se regulovalo (tehdy se říkalo "kanalizovalo") Labe mezi Kolínem a Pardubicemi. Původní neregulované Labe meandrovalo obrovskými oblouky Polabím a inženýři ho napřímili v lichoběžníkovém korytu do dnešní podoby. Důvodem byl rozkvět paroplavby a převážení velkého objemu sypkých i pevných stavebních hmot. Vedlejším efektem kanalizace Labe bylo zmenšení škod, které páchaly velké povodně.

 

Jez seshora a těžba zespodu

Labské Hrčáky vznikly tak, že v roce 1927 byly postaven jez v Přelouči, na levém břehu byla spuštěna vodní elektrárna a u pravého břehu postavena plavební komora. Ta má světové prvenství v tom, že je sice od začátku provozuschopná, ale nikdy skrze ní žádná loď neproplula.

Zároveň odspodu proti proudu Labe pokračovalo prohlubování koryta a také těžba štěrkopísků z řeky. Bagry pracovaly až do roku 1936. Jenže pak se staly dvě věci - dělníci narazili na skalní podloží, které nebyli schopni zdolat, a vlastně jen prohrábli hlínu nad rostlou skálou. Vyrobili tak dlouhý skalní stupeň, na kterém se tvoří vlny.

A do toho zasáhla drsná politická situace v Evropě, kdy se stávala nad slunce jasné, že Německo chystá válku. Československo proto přesměrovalo velké peníze z kanalizace velkých řek na stavbu opevnění proti Hitlerovi.

Labská vodní cesta

Práce po celé délce Labe probíhaly s mnoha přestávkami až do 70. let 20. století. Byla vybudována souvislá vodní cesta z Mělníka do Chvaletic (zde je nejhořejší přístav kvůli dřívější dopravě uhlí do elektrárny) a plout se dá až pod Hrčáky. Izolovaný splavný úsek je od Přelouče do Pardubic.

Slavíkovy ostrovy jako rekreační zóna

V Přelouči to mělo za následek, že mnoho zemědělských pozemků se ocitlo na druhém břehu Labe. Roku 1923 je tedy vykoupilo město od Josefa Slavíka a několika dalších občanů. V průběhu let zde bylo zřízeno ragbyové hřiště pro armádní klub, fotbalové hřiště pro žákovské zápasy, veřejné koupaliště, chodilo se sem na procházky a  závodilo v motokrosu. Ve starém meandru Labe okolo Slavíkových ostrovů, částečně zazemněném, se rybaří. Po 2. světové válce byla postavena dřevěná lávka pro pěší v rámci cvičení ženijního vojska. Tu koncem 50. let zničil ledochod: Dnes je zde pevná kovová lávka.

Příroda si vzala hřiště i koupaliště nazpátek a ze Slavíkových ostrovů, které vlastně nejsou ostrovy, se stal klidná rekreační zóna a kus přírodě blízké krajiny v zemědělsko-průmyslovém Polabí.

Vnitřní prostor ostrovů vyplňují louky, nevelká pole a izolované lesíky. Souvislý pás stromových porostů lemuje slepé rameno a břeh Labe. Cesta skrze ostrovy ze severu na jih je lemována chráněnou lipovou alejí a na ostrově rostou dva chráněné duby.

Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

Doporučené vybavení

Nafukovací kanoe, krytá kanoe, kajak nebo mořský kajak, pádloplovací vestaházečkaboty do vodyfunkční prádlovodácká bundamalý lodní pytelvodovzdorné hodinkymapa nebo GPSlékárničkamobil, peníze na cestu vlakem zpět, suché oblečení a pojištění.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Koupání u Tábora a Soběslavi

Koupání u Tábora a Soběslavi

AKTUALIZACE Koupání v okolí Tábora a Soběslavi je skvostné. Nabízí se tu řeka Lužnice, pískovny, rybníky a veřejné plovárny. V jejich okolí lze najít množství pláží, tábořišť, kempů a chatových osad.... celý článek

Koupání na Šumavě

Rum Bumbu z Barbadosu

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Vodňanská Blanice

Vodňanská Blanice

RIVER GUIDE Blanice proudící ze Šumavy do jižních Čech je řeka mnoha tváří. Nejpopulárnější je úsek divoké vody mezi Husincem a Strunkovicemi, kde se pořádají vodácké závody a veřejná splutí.
Koupání u Tábora a Soběslavi

Koupání u Tábora a Soběslavi

AKTUALIZACE Koupání v okolí Tábora a Soběslavi je skvostné. Nabízí se tu řeka Lužnice, pískovny, rybníky a veřejné plovárny. V jejich okolí lze najít množství pláží, tábořišť, kempů a chatových osad.
Koupání na Šumavě

Koupání na Šumavě

Přinášíme přehled možností, kde se na Šumavě vykoupat. Kromě krytých bazénů, aquaparků a letních koupališť, které najdete v našem seznamu, jsou pod horami desítky oblíbených míst na řekách a potočních tůních.
Steyr, když je vody akorát

Steyr, když je vody akorát

AKTUALIZACE Alpské řeky nejsou líné, poskakují, dovádějí a při tom mají pořádný tah. Kromě toho jsou řádně studené. Nejbližší Steyr stéká z úbočí Mrtvých hor (Totes Gebirge) pod lyžařským střediskem Hinterstoder. Na
Koupání v Praze

Koupání v Praze

KDE A JAK SE VYKOUPAT? Přírodní koupaliště a kryté bazény! Přinášíme přehled možností, kde se v Praze vykoupat.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Dny růží
Jindřichův Hradec, Zahradní centrum 21.-30.6. 21.6.
Lidová architektura Kokořínska - fotovýstava Mělník, Regionální muzeum 25.6.-25.8. 25.6.
Race to the Midnight Sun USA, Yukon 26.-30.6. Vodácký maraton 26.6.
Folklorní festival Strážnice, skanzen 27.-30.6. 27.6.
Trek and Down Český Krumlov Běh a lodě 28.6.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 28.-29.6. 28.6.
Dunajec - letná škola kanoistiky Červený Kláštor 29.6.-6.7. 29.6.
Drásal - cyklomaraton Holešov Horská kola 29.6.
Vinařská 50 - cyklomaraton Šatov Horská kola 29.6.
O pohár starosty - cyklistické závody Česká Kamenice Horská kola 29.6.

Diskuse

Lidl oblečení Kája, 24.6.2019 20:06, 11 příspěvků
Deutsche Sprache - schwer... Michael Beranek, 24.6.2019 11:35, 1 příspěvek
Mravenci v domě Denisa, 24.6.2019 10:46, 5 příspěvků
Mravenci v domě Eva, 20.6.2019 23:16, 5 příspěvků
Prosečnice Láďa, 19.6.2019 23:20, 3 příspěvky
Plavky Hana, 19.6.2019 15:09, 1 příspěvek
Porsečnice prt, 19.6.2019 11:27, 3 příspěvky
Porsečnice Pišišvor, 18.6.2019 23:58, 3 příspěvky
Koleno operace Petr, 17.6.2019 14:38, 8 příspěvků
Dogtra Pathfinder Lenka Novotná, 17.6.2019 14:23, 7 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: články Kuba Turek, 23.6.2019 22:45
Výšlap romantickou přírod... Horydoly Open, 23.6.2019 22:35
Re: články Horydoly Open, 23.6.2019 22:33
Re: Kozy Milkovice v srpn... Horydoly Open, 19.6.2019 23:10
Čína Horydoly , 19.6.2019 2:02
Odhalení pravdy! Francouz... milan šupa, 14.6.2019 18:35
Údolí salaší: Grossarltal... Horydoly , 12.6.2019 23:10
Bike Valachy Horydoly Open, 12.6.2019 12:00