Labské Hrčáky u Přelouče na kajaku

Labské Hrčáky u Přelouče na kajaku
Kajaky odpočívají pod Labskými Hrčáky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

RIVER GUIDE Neuvěřitelné: Labe v Polabí je sice spoutané jezy a plavebními komorami do rovného koryta, ale u Přelouče se ještě jednou vzepne a ukáže lidem, že není jenom mrtvou Labskou vodní cestou pro velké lodě, ale živou řekou s peřejemi.

Jak na to

Labská vodní cesta je v Německu přerušena jedním jezem, v Česku na dolním Labi (Ústí nad Labem - Mělník) je osazena 5 jezy a na středním Labi (Mělník - Pardubice) osazena 17 jezy. Nesplavný úsek jsou pouze Hrčáky. Neustále se spekuluje o stavbě zdymadla Přelouč II, které by umožnilo plavbu lodí ze Severního moře až do Pardubic. Otázkou zůstává, zda plánovaná investice přes 3 000 000 000 Kč má ekonomický smysl a zda by se něco vozilo po vodě z Pardubic. Kolín s větší průmyslovou výrobou má přístav níže po řece, ale je téměř nevyužívaný a chátrá.

Dva a půl kilometru vln, rychlého proudu a několika zatáček začíná hned pod jezem v Přelouči a končí pod Slavíkovými ostrovy.

Když Labem teče dost vody po deštích nebo tání sněhu v Krkonoších, dosahuje vodácká obtížnost stupně až WW 2. Otevřené kanoe tady potřebují zkušeného kormidelníka, aby je voda nezalila.

Horydoly.czVodácký průvodce a kilometráž LABE

Při plavbě na kajaku jsme pluli rychlostí až 16 km/h. Moc jsme se nenamáhali, a proto rychlost proudu odhadujeme na 12-13 km/h. To je na velkou řeku pěkný kalup!  

Podívejte se na záznam plavby Strava.com. V ten okamžik protékalo Labem u Přelouče 65 kubických metrů vody za vteřinu a výška hladiny byla 110 centimetrů. Podívejte se na limnigraf Přelouč v Povodí Labe.  

Ačkoliv vlny a skalní prahy si obvykle spojujeme s prací přírody, na Labských Hrčácích je všechno jinak. Spád osm a půl metru, což je rozdíl hladin mezi jezy v Přelouči a Týnci nad Labem, zařídil člověk. Přesněji řečeno bagry a lopaty dělníků za 1. republiky Československé.

VIDEO Labské Hrčáky u Přelouče

V letech 1907 až 1911, poté během 1. světové války a nakonec ve 30. letech 20. století se regulovalo (tehdy se říkalo "kanalizovalo") Labe mezi Kolínem a Pardubicemi. Původní neregulované Labe meandrovalo obrovskými oblouky Polabím a inženýři ho napřímili v lichoběžníkovém korytu do dnešní podoby. Důvodem byl rozkvět paroplavby a převážení velkého objemu sypkých i pevných stavebních hmot. Vedlejším efektem kanalizace Labe bylo zmenšení škod, které páchaly velké povodně.

 

Jez seshora a těžba zespodu

Labské Hrčáky vznikly tak, že v roce 1927 byly postaven jez v Přelouči, na levém břehu byla spuštěna vodní elektrárna a u pravého břehu postavena plavební komora. Ta má světové prvenství v tom, že je sice od začátku provozuschopná, ale nikdy skrze ní žádná loď neproplula.

Zároveň odspodu proti proudu Labe pokračovalo prohlubování koryta a také těžba štěrkopísků z řeky. Bagry pracovaly až do roku 1936. Jenže pak se staly dvě věci - dělníci narazili na skalní podloží, které nebyli schopni zdolat, a vlastně jen prohrábli hlínu nad rostlou skálou. Vyrobili tak dlouhý skalní stupeň, na kterém se tvoří vlny.

A do toho zasáhla drsná politická situace v Evropě, kdy se ukázalo, že Německo chystá válku. Československo proto přesměrovalo velké peníze z kanalizace velkých řek na stavbu opevnění proti Hitlerovi.

Labská vodní cesta

Práce po celé délce Labe probíhaly s mnoha přestávkami až do 70. let 20. století. Byla vybudována souvislá vodní cesta z Mělníka do Chvaletic (zde je nejhořejší přístav kvůli dřívější dopravě uhlí do elektrárny) a plout se dá až pod Hrčáky. Izolovaný splavný úsek je od Přelouče do Pardubic.

Slavíkovy ostrovy jako rekreační zóna

V Přelouči to mělo za následek, že mnoho zemědělských pozemků se ocitlo na druhém břehu Labe. Roku 1923 je tedy vykoupilo město od Josefa Slavíka a několika dalších občanů. V průběhu let zde bylo zřízeno ragbyové hřiště pro armádní klub, fotbalové hřiště pro žákovské zápasy, veřejné koupaliště, chodilo se sem na procházky a  závodilo v motokrosu. Ve starém meandru Labe okolo Slavíkových ostrovů, částečně zazemněném, se rybaří. Po 2. světové válce byla postavena dřevěná lávka pro pěší v rámci cvičení ženijního vojska. Tu koncem 50. let zničil ledochod: Dnes je zde pevná kovová lávka.

Příroda si vzala hřiště i koupaliště nazpátek a ze Slavíkových ostrovů, které vlastně nejsou ostrovy, se stal klidná rekreační zóna a kus přírodě blízké krajiny v zemědělsko-průmyslovém Polabí.

Vnitřní prostor ostrovů vyplňují louky, nevelká pole a izolované lesíky. Souvislý pás stromových porostů lemuje slepé rameno a břeh Labe. Cesta skrze ostrovy ze severu na jih je lemována chráněnou lipovou alejí a na ostrově rostou dva chráněné duby.

Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

Doporučené vybavení

Nafukovací kanoe, krytá kanoe, kajak nebo mořský kajak, pádloplovací vestaházečkaboty do vodyfunkční prádlovodácká bundamalý lodní pytelvodovzdorné hodinkymapa nebo GPSlékárničkamobil, peníze na cestu vlakem zpět, suché oblečení a pojištění.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


České veletrhy cestovního ruchu se odkládají

České veletrhy cestovního ruchu se odkládají

Veletrhy Holiday World v Praze a GO/Regiontour v Brně byly přesunuty na říjen a listopad. Jisté ovšem není nic, protože všechno závisí na tom, zda Andrej Babiš ve funkci předsedy vlády zvládne pandemii koronaviru.... celý článek

Vnitřní komín na Sedlo v Jizerkách

Trail Running Cup obsahuje 3 maratony a 5 dalších běhů

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Beskydy AKTUÁLNĚ 2021

Beskydy AKTUÁLNĚ 2021

Přinášíme novinky z Beskyd, Javorníků, hor a podhůří na severní Moravě.
Hostýnské vrchy: kam vyrazit?

Hostýnské vrchy: kam vyrazit?

Současná koronavirem ovlivněná cestovatelská situace je tristní. I proto se většina z nás dívá spíše na mapu České republiky než do zahraničí. Vydat se mimo naši zemi není jednoduché. Potřebujete negativní testy
Patříte mezi vyznavače adrenalinu? Vyzkoušejte snowkiting

Patříte mezi vyznavače adrenalinu? Vyzkoušejte snowkiting

Zimní období nabízí celou řadu sportovních aktivit. Patří mezi ně také snowkiting. Jedná se o zimní outdoorovou aktivitu, která si nachází stále více příznivců.
3 hlavní principy účinných reklamních bannerů

3 hlavní principy účinných reklamních bannerů

Seznamte se s hlavními principy účinných stacionárních reklamních bannerů. Jejich znalost vám umožní oslovit nové potenciální zákazníky s vaším produktem. Povzbudí je také k tomu, aby využili právě vaše služby. Bannery jsou stále
Jak pečovat o pleť při zimním lyžování?

Jak pečovat o pleť při zimním lyžování?

Ať už jedete na hory v rámci Vánoc, Silvestra nebo jenom tak, ve všech případech platí, že se musíte pořádně připravit. Nejde jen o kontrolu dostupných termínů a revizi zimního vybavení, ale i o

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Bajkal - diashow On-line Přednáší Martin Loew 24.2. 20:00
Šumavský Skimaraton Modrava 27.-28.2. Běžky 27.2.
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.
Ďumbier - konec lezení   Lezení povoleno 15.12.-28.2. 28.2.
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
Vltava - povolené splutí Borová Lada Povolené splutí 15.3.-31.5. 15.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.
Sázava - odemykání Týnec 27.3.
Chrudimka - splutí Seč 27.3.
Doubrava - odemykání Pařížov 2.-3.4. 2.4.

Diskuse

to snad ne Kuba Turek, 23.2.2021 10:31, 4 příspěvky
Dojezd Kuba Turek, 23.2.2021 10:28, 4 příspěvky
Dojezd Šlojíř, 23.2.2021 10:22, 4 příspěvky
Elektrokoloběžka Marek, 22.2.2021 19:38, 12 příspěvků
Výběr masturbátoru Jiří, 22.2.2021 17:08, 12 příspěvků
to snad ne Hodinkář, 22.2.2021 12:34, 4 příspěvky
Elektrokoloběžka Karel, 20.2.2021 21:47, 12 příspěvků
Výběr masturbátoru Robert, 20.2.2021 20:50, 12 příspěvků
nerozumím Kuba Turek, 19.2.2021 12:19, 4 příspěvky
nerozumím Pissss, 18.2.2021 19:11, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Ubytování a život v Livignu Horydoly , 24.2.2021 10:10
Německá turistická centrá... Horydoly , 23.2.2021 23:13
Resort Valachy se připrav... Horydoly , 12.2.2021 20:49
Dolní Morava spustila lan... Horydoly , 12.2.2021 11:56
Letci Lumiwingsu vsadili ... Horydoly , 11.2.2021 22:41
Práce v reklamě a marketingu Horydoly Open, 10.2.2021 1:12
Vakcína! Moje osobní legi... milan šupa, 5.2.2021 19:50
Němci nechápou, proč čes... Horydoly Open, 5.2.2021 9:38