Labské Hrčáky u Přelouče na kajaku

Labské Hrčáky u Přelouče na kajaku
Kajaky odpočívají pod Labskými Hrčáky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

RIVER GUIDE Neuvěřitelné: Labe v Polabí je sice spoutané jezy a plavebními komorami do rovného koryta, ale u Přelouče se ještě jednou vzepne a ukáže lidem, že není jenom mrtvou Labskou vodní cestou pro velké lodě, ale živou řekou s peřejemi.

Jak na to

Labská vodní cesta je v Německu přerušena jedním jezem, v Česku na dolním Labi (Ústí nad Labem - Mělník) je osazena 5 jezy a na středním Labi (Mělník - Pardubice) osazena 17 jezy. Nesplavný úsek jsou pouze Hrčáky. Neustále se spekuluje o stavbě zdymadla Přelouč II, které by umožnilo plavbu lodí ze Severního moře až do Pardubic. Otázkou zůstává, zda plánovaná investice přes 3 000 000 000 Kč má ekonomický smysl a zda by se něco vozilo po vodě z Pardubic. Kolín s větší průmyslovou výrobou má přístav níže po řece, ale je téměř nevyužívaný a chátrá.

Dva a půl kilometru vln, rychlého proudu a několika zatáček začíná hned pod jezem v Přelouči a končí pod Slavíkovými ostrovy.

Když Labem teče dost vody po deštích nebo tání sněhu v Krkonoších, dosahuje vodácká obtížnost stupně až WW 2. Otevřené kanoe tady potřebují zkušeného kormidelníka, aby je voda nezalila.

Horydoly.czVodácký průvodce a kilometráž LABE

Při plavbě na kajaku jsme pluli rychlostí až 16 km/h. Moc jsme se nenamáhali, a proto rychlost proudu odhadujeme na 12-13 km/h. To je na velkou řeku pěkný kalup!  

Podívejte se na záznam plavby Strava.com. V ten okamžik protékalo Labem u Přelouče 65 kubických metrů vody za vteřinu a výška hladiny byla 110 centimetrů. Podívejte se na limnigraf Přelouč v Povodí Labe.  

Ačkoliv vlny a skalní prahy si obvykle spojujeme s prací přírody, na Labských Hrčácích je všechno jinak. Spád osm a půl metru, což je rozdíl hladin mezi jezy v Přelouči a Týnci nad Labem, zařídil člověk. Přesněji řečeno bagry a lopaty dělníků za 1. republiky Československé.

VIDEO Labské Hrčáky u Přelouče

V letech 1907 až 1911, poté během 1. světové války a nakonec ve 30. letech 20. století se regulovalo (tehdy se říkalo "kanalizovalo") Labe mezi Kolínem a Pardubicemi. Původní neregulované Labe meandrovalo obrovskými oblouky Polabím a inženýři ho napřímili v lichoběžníkovém korytu do dnešní podoby. Důvodem byl rozkvět paroplavby a převážení velkého objemu sypkých i pevných stavebních hmot. Vedlejším efektem kanalizace Labe bylo zmenšení škod, které páchaly velké povodně.

 

Jez seshora a těžba zespodu

Labské Hrčáky vznikly tak, že v roce 1927 byly postaven jez v Přelouči, na levém břehu byla spuštěna vodní elektrárna a u pravého břehu postavena plavební komora. Ta má světové prvenství v tom, že je sice od začátku provozuschopná, ale nikdy skrze ní žádná loď neproplula.

Zároveň odspodu proti proudu Labe pokračovalo prohlubování koryta a také těžba štěrkopísků z řeky. Bagry pracovaly až do roku 1936. Jenže pak se staly dvě věci - dělníci narazili na skalní podloží, které nebyli schopni zdolat, a vlastně jen prohrábli hlínu nad rostlou skálou. Vyrobili tak dlouhý skalní stupeň, na kterém se tvoří vlny.

A do toho zasáhla drsná politická situace v Evropě, kdy se ukázalo, že Německo chystá válku. Československo proto přesměrovalo velké peníze z kanalizace velkých řek na stavbu opevnění proti Hitlerovi.

Labská vodní cesta

Práce po celé délce Labe probíhaly s mnoha přestávkami až do 70. let 20. století. Byla vybudována souvislá vodní cesta z Mělníka do Chvaletic (zde je nejhořejší přístav kvůli dřívější dopravě uhlí do elektrárny) a plout se dá až pod Hrčáky. Izolovaný splavný úsek je od Přelouče do Pardubic.

Slavíkovy ostrovy jako rekreační zóna

V Přelouči to mělo za následek, že mnoho zemědělských pozemků se ocitlo na druhém břehu Labe. Roku 1923 je tedy vykoupilo město od Josefa Slavíka a několika dalších občanů. V průběhu let zde bylo zřízeno ragbyové hřiště pro armádní klub, fotbalové hřiště pro žákovské zápasy, veřejné koupaliště, chodilo se sem na procházky a  závodilo v motokrosu. Ve starém meandru Labe okolo Slavíkových ostrovů, částečně zazemněném, se rybaří. Po 2. světové válce byla postavena dřevěná lávka pro pěší v rámci cvičení ženijního vojska. Tu koncem 50. let zničil ledochod: Dnes je zde pevná kovová lávka.

Příroda si vzala hřiště i koupaliště nazpátek a ze Slavíkových ostrovů, které vlastně nejsou ostrovy, se stal klidná rekreační zóna a kus přírodě blízké krajiny v zemědělsko-průmyslovém Polabí.

Vnitřní prostor ostrovů vyplňují louky, nevelká pole a izolované lesíky. Souvislý pás stromových porostů lemuje slepé rameno a břeh Labe. Cesta skrze ostrovy ze severu na jih je lemována chráněnou lipovou alejí a na ostrově rostou dva chráněné duby.

Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

Doporučené vybavení

Nafukovací kanoe, krytá kanoe, kajak nebo mořský kajak, pádloplovací vestaházečkaboty do vodyfunkční prádlovodácká bundamalý lodní pytelvodovzdorné hodinkymapa nebo GPSlékárničkamobil, peníze na cestu vlakem zpět, suché oblečení a pojištění.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!... celý článek

Jednou zkusíš a víckrát nechceš jinak. Silnička je jiná dimenze cyklistiky

Jižní Čechy AKTUÁLNĚ 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

Koupací vyjížďka: Hostivařská přehrada, Podleský rybník a Slatina

AKTUALIZACE Slunce pálí, teploměr stoupá nad 30 stupňů, dusno by se dalo krájet. Lehce poobědváme a vyrážíme na koloběžkový výlet za koupáním. Naplánovali jsme tři plavání na trase - Hostivařskou přehradu, Podleský
Lanovkou na Lomnický štít

Lanovkou na Lomnický štít

AKTUALIZACE Lanovka z Tatranské Lomnice na Lomnický štít a zpět vyjde dospělého na 51 eur. Za to se dostane na nejvyšší osídlené místo na Slovensku. Je odtud jeden z nejlepších tatranských výhledů.
Houby AKTUÁLNĚ 2019

Houby AKTUÁLNĚ 2019

Přinášíme zprávy z lesů a luk. Přejeme dobrou chuť, ať už připravujete smaženici, sušíte nebo nakládáte jakékoliv jedlé houby!
Hřebenem Fagarášských hor

Hřebenem Fagarášských hor

AKTUALIZACE Nejvyšší rumunské hory Fagaraš / Muntii Fagarasului jsou o pár metrů nižší než Vysoké Tatry, ale za to jsou mohutnější, delší a deštivější.
Povzbuzení nastávajícím rodičům

Povzbuzení nastávajícím rodičům

AKTUALIZACE Nezoufejte, příchodem vašich potomků na svět nekončí horolezecká zábava (ačkoliv je o tom přesvědčena většina nastávajících matek a mnoho budoucích otců)!

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Horolezecký ženský sraz RHM Velká Británie, Lake District 13.-21.7. 13.7.
Transalp - etapový cyklomaraton Německo, Oberammergau 14.-20.7. 14.7.
4x Revelations Jablonec nad Nisou, Dobrá Voda 18.-20.7. Horská kola 18.7.
Horolezecké filmy Miroslava Šmída Police nad Metují, Terasy 20.7. 21:00
Dračí lodě Brno, přehrada 20.7.
Stodská 8 Stod, Slavoj Běh 20.7.
Kravařská lávka Praha, Novotného lávka 20.-21.7. 20.7.
Horský běh na Dvoračky
Rokytnice nad Jizerou 20.7.
Dračí lodě Výrovice 20.7.
Trans Brdy - cyklomaraton Lety Horská kola 20.7.

Diskuse

TDF Petr Š., 19.7.2019 20:32, 1 příspěvek
Bolesti kloubů Michala, 17.7.2019 12:52, 11 příspěvků
V údolí Roklice postavil ... libor, 16.7.2019 21:24, 1 příspěvek
Skautská nadace Jaroslava... Michael Beranek, 15.7.2019 22:29, 1 příspěvek
Bolesti kloubů JN, 15.7.2019 9:30, 11 příspěvků
Bolesti kloubů Karla, 15.7.2019 8:59, 11 příspěvků
Stanování u horské chaty ... Michael Beranek, 13.7.2019 22:06, 2 příspěvky
Stahování u Tebe Rouse Honza Šlouf, 13.7.2019 21:41, 2 příspěvky
Footbikes X e-bikes Pišišvor, 11.7.2019 23:52, 1 příspěvek
Kontrola na hranicích Menhart, 10.7.2019 19:46, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Severovýchod Slovenska na... Horydoly , 15.7.2019 2:30
KROK 2019 Horydoly , 9.7.2019 11:38
Tóny Dolomit / I suoni de... Horydoly , 8.7.2019 12:04
BMW je oficiálním vozem M... Horydoly , 8.7.2019 11:57
Šary Vary v Plzni Horydoly , 8.7.2019 11:43
Tatra kolem světa Horydoly , 8.7.2019 11:34
Re: Polsko Horydoly , 8.7.2019 11:29
GP Kaltmeyer Safe for Bike Horydoly , 2.7.2019 20:48