Labské Hrčáky u Přelouče na kajaku

Labské Hrčáky u Přelouče na kajaku
Kajaky odpočívají pod Labskými Hrčáky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

RIVER GUIDE Neuvěřitelné: Labe v Polabí je sice spoutané jezy a plavebními komorami do rovného koryta, ale u Přelouče se ještě jednou vzepne a ukáže lidem, že není jenom mrtvou Labskou vodní cestou pro velké lodě, ale živou řekou s peřejemi.

Jak na to

Labská vodní cesta je v Německu přerušena jedním jezem, v Česku na dolním Labi (Ústí nad Labem - Mělník) je osazena 5 jezy a na středním Labi (Mělník - Pardubice) osazena 17 jezy. Nesplavný úsek jsou pouze Hrčáky. Neustále se spekuluje o stavbě zdymadla Přelouč II, které by umožnilo plavbu lodí ze Severního moře až do Pardubic. Otázkou zůstává, zda plánovaná investice přes 3 000 000 000 Kč má ekonomický smysl a zda by se něco vozilo po vodě z Pardubic. Kolín s větší průmyslovou výrobou má přístav níže po řece, ale je téměř nevyužívaný a chátrá.

Dva a půl kilometru vln, rychlého proudu a několika zatáček začíná hned pod jezem v Přelouči a končí pod Slavíkovými ostrovy.

Když Labem teče dost vody po deštích nebo tání sněhu v Krkonoších, dosahuje vodácká obtížnost stupně až WW 2. Otevřené kanoe tady potřebují zkušeného kormidelníka, aby je voda nezalila.

Horydoly.czVodácký průvodce a kilometráž LABE

Při plavbě na kajaku jsme pluli rychlostí až 16 km/h. Moc jsme se nenamáhali, a proto rychlost proudu odhadujeme na 12-13 km/h. To je na velkou řeku pěkný kalup!  

Podívejte se na záznam plavby Strava.com. V ten okamžik protékalo Labem u Přelouče 65 kubických metrů vody za vteřinu a výška hladiny byla 110 centimetrů. Podívejte se na limnigraf Přelouč v Povodí Labe.  

Ačkoliv vlny a skalní prahy si obvykle spojujeme s prací přírody, na Labských Hrčácích je všechno jinak. Spád osm a půl metru, což je rozdíl hladin mezi jezy v Přelouči a Týnci nad Labem, zařídil člověk. Přesněji řečeno bagry a lopaty dělníků za 1. republiky Československé.

VIDEO Labské Hrčáky u Přelouče

V letech 1907 až 1911, poté během 1. světové války a nakonec ve 30. letech 20. století se regulovalo (tehdy se říkalo "kanalizovalo") Labe mezi Kolínem a Pardubicemi. Původní neregulované Labe meandrovalo obrovskými oblouky Polabím a inženýři ho napřímili v lichoběžníkovém korytu do dnešní podoby. Důvodem byl rozkvět paroplavby a převážení velkého objemu sypkých i pevných stavebních hmot. Vedlejším efektem kanalizace Labe bylo zmenšení škod, které páchaly velké povodně.

 

Jez seshora a těžba zespodu

Labské Hrčáky vznikly tak, že v roce 1927 byly postaven jez v Přelouči, na levém břehu byla spuštěna vodní elektrárna a u pravého břehu postavena plavební komora. Ta má světové prvenství v tom, že je sice od začátku provozuschopná, ale nikdy skrze ní žádná loď neproplula.

Zároveň odspodu proti proudu Labe pokračovalo prohlubování koryta a také těžba štěrkopísků z řeky. Bagry pracovaly až do roku 1936. Jenže pak se staly dvě věci - dělníci narazili na skalní podloží, které nebyli schopni zdolat, a vlastně jen prohrábli hlínu nad rostlou skálou. Vyrobili tak dlouhý skalní stupeň, na kterém se tvoří vlny.

A do toho zasáhla drsná politická situace v Evropě, kdy se ukázalo, že Německo chystá válku. Československo proto přesměrovalo velké peníze z kanalizace velkých řek na stavbu opevnění proti Hitlerovi.

Labská vodní cesta

Práce po celé délce Labe probíhaly s mnoha přestávkami až do 70. let 20. století. Byla vybudována souvislá vodní cesta z Mělníka do Chvaletic (zde je nejhořejší přístav kvůli dřívější dopravě uhlí do elektrárny) a plout se dá až pod Hrčáky. Izolovaný splavný úsek je od Přelouče do Pardubic.

Slavíkovy ostrovy jako rekreační zóna

V Přelouči to mělo za následek, že mnoho zemědělských pozemků se ocitlo na druhém břehu Labe. Roku 1923 je tedy vykoupilo město od Josefa Slavíka a několika dalších občanů. V průběhu let zde bylo zřízeno ragbyové hřiště pro armádní klub, fotbalové hřiště pro žákovské zápasy, veřejné koupaliště, chodilo se sem na procházky a  závodilo v motokrosu. Ve starém meandru Labe okolo Slavíkových ostrovů, částečně zazemněném, se rybaří. Po 2. světové válce byla postavena dřevěná lávka pro pěší v rámci cvičení ženijního vojska. Tu koncem 50. let zničil ledochod: Dnes je zde pevná kovová lávka.

Příroda si vzala hřiště i koupaliště nazpátek a ze Slavíkových ostrovů, které vlastně nejsou ostrovy, se stal klidná rekreační zóna a kus přírodě blízké krajiny v zemědělsko-průmyslovém Polabí.

Vnitřní prostor ostrovů vyplňují louky, nevelká pole a izolované lesíky. Souvislý pás stromových porostů lemuje slepé rameno a břeh Labe. Cesta skrze ostrovy ze severu na jih je lemována chráněnou lipovou alejí a na ostrově rostou dva chráněné duby.

Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

Doporučené vybavení

Nafukovací kanoe, krytá kanoe, kajak nebo mořský kajak, pádloplovací vestaházečkaboty do vodyfunkční prádlovodácká bundamalý lodní pytelvodovzdorné hodinkymapa nebo GPSlékárničkamobil, peníze na cestu vlakem zpět, suché oblečení a pojištění.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2022

KOPŘIVNÁ Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.... celý článek

Praděd a Dlouhé stráně trpí koloběžkami

Grossglockner Hochalpenstrasse

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Vltava ze Zlaté Koruny do Českých Budějovic, vodácký tip na víkend

Vltava ze Zlaté Koruny do Českých Budějovic, vodácký tip na víkend

Nejkrásnější vodácký úsek Vltavy začíná u kláštera Zlatá Koruna a končí v metropoli České Budějovice. Dva dni pádlujeme v přírodním korytě mezi zalesněnými kopci, pod středověkými hrady a na vltavské poměry tudy pluje jen málo
KTM Macina Race - elektrický trailbike

KTM Macina Race - elektrický trailbike

TEST Elektrokolo KTM Macina Race je příjemný stroj na projížďky krajinou bez ohledu, zda jedete po rozbité asfaltce, vesnické polňačce, nebo jste si vybrali strmou lesní pěšinu do kopce či
Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Pro snazší zvládnutí horského terénu křižují nejvyšší české hory Krkonošské cyklobusy, resp. turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších, a otevírají tak širší možnost, jak si užít cykloturistiku v horských partiích, s využitím lanových drah,
Poznat kulturu a naučit se jazyk? Au pair je jasná volba

Poznat kulturu a naučit se jazyk? Au pair je jasná volba

Zdokonalit se v cizím jazyce, procestovat kus světa a ještě si při tom vydělat slušné peníze je snem mnoha studentů. I proto se vedle pracovních pobytů v zahraničí drží na předních příčkách v oblíbenosti také
Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

Skalní stěna Kotek pod hradem Maškovec na Vltavě

CLIMBING GUIDE Vltava je lemována většími či menšími skálami, po kterých lezou horolezci. Na svém toku se totiž zařezává do skalnatých údolí. Jedna z malých lezeckých oblastí je Kotek pod zříceninou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Procházka po městě s kocourkem Švarcíkem Mělník, Regionální muzeum 10.8. 09:30
Kozí mejdan Milkovice 11.-14.8. Kulturně společenský festival 11.8.
Chodské slavnosti Domažlice 12.-14.8. 12.8.
Pojizerský Pacifik - nostalgické vlaky Martinice 13.-14.8. 13.8.
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
O vodňanského kapra Vodňany Koloběžky 13.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 13.8.
Sraz packrafterů
České Budějovice, vodácký areál České Vrbné 19.-21.8. 19.8.
Matterhorn Ultraks Švýcarsko, Zermatt 19.-21.8. 19.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 20.-21.8. Vypouštění přehrady a závody 20.8.

Diskuse

Coinbase wallet Mark Clark, 8.8.2022 11:01, 119 příspěvků
Why is my Coinbase accoun... Demarion, 8.8.2022 10:59, 119 příspěvků
How to transfer funds bet... Thomas, 8.8.2022 8:49, 119 příspěvků
k čemu? Miloš Blažek, 7.8.2022 11:56, 4 příspěvky
k čemu? Petr, 6.8.2022 22:46, 4 příspěvky
k čemu? Vilda, 6.8.2022 8:58, 4 příspěvky
Milion Vanda, 6.8.2022 8:23, 8 příspěvků
Český turista se zřítil v... Miloš Blažek, 5.8.2022 22:57, 4 příspěvky
propast Milan, 3.8.2022 15:15, 3 příspěvky
někdy okolo 2001? Lukas B., 3.8.2022 12:53, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41