Mohelka snad poteče

Mohelka snad poteče
Mohelka, kajak na břehu u obce Podhora.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Dá-li pámbu, vodáci se tento týden svezou po malých českých říčkách. Leckde prší a lze tedy očekávat, že aspoň na pár hodin vystoupají hladiny na přijatelné minimum. Vzpomněl jsem si proto na moji oblíbenou jarní Mohelku, která stéká zpod Ještědu k Českému ráji.

Mohelka snad poteče
Jizera, most těsně pod ústím Mohelky.
Autor snímku Kuba Turek
Jak na to

Mohelka

Podhora-Zásadka
Trasa: 10 km, 3-4 hodiny
Vodácká obtížnost: WW 1
Charakter: Proudící říčka. Přehledná proudnice, malé peřeje, meandry, padlé stromy v korytě.
Riziko: Samozáchrana je snadná, splutí je možné v neomezeně velkých skupinách, nebezpečí hrozí od padlých stromů.
Znalosti: Posádka musí ovládat všechny záběry.
Sjízdnost: Po velkých deštích.
Tábořiště: Nejbližší jsou v Dolní Bukovině a Klášteře Hradišti u koupališť.
Půjčovna: KH sport Mnichovo Hradiště.
Doprava: Autem po silnici z Mnichova Hradiště na Český Dub. Bus jezdí ve všední dny.

Mohelka měla letos ideální vodu. Na kajaku byla sjízdná prakticky každý den od února do dubna.

Jenže prvního máje jako kdy utne. Koryto vyschlo.

Jen ať prší!

Teď svítá naděje, že i v horkém červenci si Mohelku budeme moci sešplouchnout aspoň na dolním toku. Modleme se, ať ještě trochu zaprší.

Mohelka sice pramení pod Ještědem, ale sjízdná bývá během tání sněhu obvykle z Hodkovic nebo až se Sychrova. Po letních deštích se koryto naplní od soutoku s Ještědkou v Libíči, či spíše ještě o něco níže z Podhory.

Z Podhory nás čeká po Mohelce deset kilometrů příjemně kudrnaté vody až do Jizery. Říčka není ve spodní části vůbec zarostlá. Nepříjemných je pouze několik padlých stromů a před nimi zátarasy z odpadků a větví.

Vodácké pomoci se nedovoláte

Na plastovém kajaku se dá většina jezů sklouznout. Vody přes ně moc neteče, a tak není třeba se příliš obávat jejich síly. Opatrnost je přesto na místě. Žádného vodáka, který by mohl pomoci v potížích, se tady na Mohelce téměř jistě nedovoláme.

Kajak dávám na vodu pod silničním mostem a zároveň pod jezem v Podhoře. Teče dost vody, a tak mohu plout hlavním korytem. Jinak se jezdí vlevo náhonem z mlýna.

Oproti minulým letům zmizel brod na devátém kilometru a železná spadlá lávka je už dobře průjezdná.

Zpustlé břehy

Stále stejný stav vládne na jezu v Chlístově. Betonové těleso na levé straně koryta sice stojí a je v něm dokonce i funkční šlajsna, ale vpravo je břeh protržený a tudy se dá prosmýknout úzkým korýtkem.

Festově vystavěný betonový jez u Buřínska se za velká vody dá skočit přes korunu do válce, ale většina vodáků dře své lodě po šikmé spádové desce vlevo.

Dlouho pádluji po klidné hladině, mezi zpustlými břehy, vlhkou lebedou a shnilými stromy.

Kamenná navigace v Mohelnici

Před Chocnějovicemi vystupuji na mohutném jezu. Bohužel je suchý, protože skoro všechnu vodu odvádí náhon do elektrárny vlevo. Normálně se jezdí náhonem a loď přenáší po silnici okolo elektrárny. Tentokrát jedu starým korytem. Vody je tak tak.

Točím se v meandrech. Už je to trochu únavné. Sjedu kamenitý stupeň v širokém korytě a přijíždím k jezu. Je jednoduchý a sjíždí se kdekoliv v celé šířce šikmé spádové desky. Za velké vody se pod ním ovšem tvoří nepříjemný válec, takže pozor!

Konečně pádluji v kamenné navigaci. Vplouvám na náves v Mohelnici. Pěkný jízek za zatáčkou má pod sebou nečekanou vlnku. Ocákla mne až za ušima.

Majestátní Jizera pod Zásadkou

Opatrně vplouvám do posledních rychlých a úzkých meandrů pod vesnicí. Minule jsem v nich nepřeskočil kládu těsně nad vodou, letos nepodjel nizoučkou lávku. V obou případech se přes překážku nakonec nějak dostanu. Ke zvrhnutí ale nebylo daleko.

Za pár okamžiků vplouvám do široké řeky. Nechávám se mohutným proudem bez hrábnutí pádlem do vody odnést pod velký most. Nad ním si ještě z dálky prohlédnu obrysy zříceniny zámku Zásadka a rozpadlých domů na břehu pod ním.

Příjemné vodácké odpoledne je za mnou. Teď už musím jenom přesednout z kajaku na bicykl schovaný v křoví a vrátit se těch deset kilometrů do Podhory pro auto. Autobus tady totiž jezdí jen velmi sporadicky a ještě ke všemu jen ve všední dny.

VIDEO Mohelka, jez v Mohelnici nad Jizerou

Doporučené vybavení

Kajak nebo singlkanoe, špricka, pádloplovací vesta, helma, házečka, boty do vody, neoprenové rukavice, neoprenový oblek, funkční prádlo, vodácká bunda, malý lodní pytel na drobnosti, vodovzdorné hodinky, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, jídlo a horké pití v termosce na cestu, nůžfotoaparát nebo kameračelovka. Peníze, doklady, pojištění. Suché oblečení a obuv.

 

Horydoly.cz Mohelka na Horydoly

MOHELKA - vodácký průvodce a kilometráž

Vodnatá Mohelka na kanoi

Eskymování s prckem

Mohelka snad poteče


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: proč?
jo, tak nějak, motat do toho nějaké záštiplné shazování končin více vzdálených od bydliště pisálka je nesmysl. nebo taky když na moravě najednou zaprší, tak sedáte do aut a jedete do západních čech? asi ne, většinou se vrhnete na nějakou zdivočelou lokální vodoteč kousek od baráku.
  • Autor Lukas B.,
  • Datum a čas 9.7.2008 09:02
Reaguj
Re: proč?
Doporučujeme navštívit rubriky Jeseníky, Beskydy a Javorníky, Bílé Karpaty, Ostrava, Brno, Podyjí.
Reaguj
Re: proč?
Myslím, že nejsou lidi ... z Prahy do Beskyd to bude přece jen trochu z ruky. I když taková Mohelnička pod Lysou horou, to je jinačí mazec či spíše skutečná krasavice ... troječková voda pouze s přirodními překážkami dvou a třímetrovými skoky ... pochopitelně jen po hospodu (dál už je i nějaký ten splav), ale musí být voda. Stávající přeháňky stačit nebudou.
  • Autor JiB
  • Datum a čas 8.7.2008 16:57
Reaguj
proč?
A co Morava a Slezsko - na to zapomínáte úplně pořád Pražáci
  • Autor Anonym
  • Datum a čas 8.7.2008 09:52
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Vinoř: rondel z doby kamenné a slovanské hradiště

Vinoř: rondel z doby kamenné a slovanské hradiště

Bestia triumphans! 7000 let existuje rondel v Praze Vinoři. Vybudovali ho naši předkové v době kamenné, tedy jen pomocí nástrojů ze dřeva, kamene a zvířecích kostí. 1000 let stojí nedaleké hradiště, které postavili... celý článek

Cyklonovinky 2026

Triatlonista Korous se uvařil v teplé vodě a poté absolvoval pochod mrtvol

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Cesta zlatou stezkou - místa, která stojí za návštěvu

Cesta zlatou stezkou - místa, která stojí za návštěvu

Cestování po stopách zlata není jen příležitostí vidět neobyčejná místa, ale také způsob, jak poznat historii, která po staletí formovala ekonomiky a přitahovala lidi snící o bohatství. Zlatá stezka vede napříč různými
Tanvaldská Kamenice pro začínající jezdce divokých vod

Tanvaldská Kamenice pro začínající jezdce divokých vod

AKTUALIZACE Začínající jezdci divokých vod a rekreační kajakáři se na dolní Kamenici svezou po ideální vodě. Dvojkové peřejky sice následují jedna za druhou, ale vždycky se mezi nimi najde pár desítek
Ikonická Údolní cesta na Supí hlavu v Jizerkách

Ikonická Údolní cesta na Supí hlavu v Jizerkách

CLIMBING GUIDE Roku 1920 to v Jizerských horách bylo jinak než dnes. Pohoří se jmenovalo Isergebirge, horolezectvím se zabývali rakouští Němci a k prvovýstupům se nabízela spousta logických směrů. Na Geierkopf (dnes známe
Teleskopické lyžařské hole: ano nebo ne?

Teleskopické lyžařské hole: ano nebo ne?

Při výběru lyžařského vybavení se většina lyžařů soustředí především na lyže a lyžařské boty. Lyžařské hůlky však hrají důležitou roli ve stabilitě, rytmu i celkovém komfortu na svahu. Jednou z častých otázek je,
Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu

Maledivy na talíři: od rybářských snídaní po večeře pod hladinou oceánu

RECEPT Je brzy ráno, vzduch je ještě těžký vlhkostí a z kuchyně se line vůně kokosu, limetky a čerstvě připraveného chleba roshi. Na stole přistává miska mas huni - jednoduchá směs tuňáka, kokosu,

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
The Dirtbag Past - přednáška Praha, Rock Point Havlíčkova Přednáší Alexander Megos (anglicky) 14.5. 18:00
Open House Praha 18.-24.5. 18.5.
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 6.-15.6. 19.5.
Sochy z písku - výstava Písek 20.5.-28.11. 20.5.
Rybářské dny - festival Vodňany 21.-23.5. 21.5.
Den botanických zahrad Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 22.5.
Pískoviště Písek 22.-24.5. Městská slavnost 22.5.
Muzejní noc
Plzeň 22.5.
Berounka Trails cyklomaraton Plzeň Horská kola 23.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   23.5.

Diskuse

best price for viagra 100mg DavidFrurf, 19.5.2026 16:13, 18 příspěvků
polymarket usa Geraldmib, 19.5.2026 16:05, 13 příspěvků
Inu Honza, 13.5.2026 21:07, 1 příspěvek
Asociace vodní turistiky ... Lukas B., 13.5.2026 12:34, 8 příspěvků
Asociace vodní turistiky ... Franta, 13.5.2026 10:02, 8 příspěvků
Významy slov PK, 12.5.2026 21:53, 6 příspěvků
Jizera není Vaše Kuba Turek, 12.5.2026 21:47, 8 příspěvků
Významy slov Honza, 12.5.2026 20:44, 6 příspěvků
Asociace vodní turistiky ... Michal, 12.5.2026 18:55, 8 příspěvků
Rybáři, vodáci? Úřady! Franta, 12.5.2026 14:26, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

THE MARCHE REGION AT ITW ... Horydoly , 16.5.2026 23:19
Aparthotel Svatý Vavřinec... Horydoly , 14.5.2026 22:16
Velký jarní úklid apasa2qa1@any.pink, 14.5.2026 19:00
Re: Fjällräven Horydoly , 6.5.2026 1:48
Stubai - lyžování do května Horydoly , 6.5.2026 1:43
Zimní outdoor sokarovskiy sokarovskiy, 5.5.2026 11:03
Zimní dovolená se psem nesteroid nesteroid, 5.5.2026 11:03
SkialpujFEST kiheto6821 kiheto6821, 24.4.2026 13:48