Vodnatá Mohelka na kanoi

Vodnatá Mohelka na kanoi
Mohelka, Radek a Hoe podplouvají most v Radostíně.
Autor snímku Bára Šimanovská
SDÍLEJ:

"Zítra jedeme na Mohelku," rozhodujeme se na poslední chvíli. Sháníme z půjčoven lodě, jak se dá. Nakonec na rozvodněný potok vyrážejí pražský kajak, otevřená deblovka ze Stráže pod Ralskem a tři liberecká nafukovací orinoka.

Vodnatá Mohelka na kanoi
Vodácká dvojice na Mohelce.
Autor snímku Bára Šimanovská
Jak na to

Mohelka

Radostín-Chlístov
Trasa: 17 km, 6 hodin
Vodácká obtížnost: WW 1-2
Charakter: Proudící říčka. Přehledná proudnice, malé peřeje, meandry, padlé stromy v korytě.
Riziko: Samozáchrana je snadná, splutí je možné v neomezeně velkých skupinách, nebezpečí hrozí od padlých stromů.
Znalosti: Posádka musí ovládat všechny záběry.
Sjízdnost: Po velkých deštích.
Tábořiště: Nejbližší jsou v Dolní Bukovině a Klášteře Hradišti u koupališť.
Půjčovna: KH sport Mnichovo Hradiště.
Doprava: Autem po silnici z Mnichova Hradiště na Český Dub a pak dále podél Mohelky až do Radostína. Sem lze přijet také z Husy zadem okolo zámeckého parku Sychrov a po úzké silničce dolů k vodě.

Vody teče hodně. Nejvíc, co jsem kdy v Mohelce viděl. Stačilo by ještě pár centimetrů, a rozvodněná říčka by se vylila na okolní louky.

Deblovky nejsou to pravé

Lodě spouštíme na vodu u školy v zasněženém Radostíně. Všichni jsme tak trochu nejistí, protože obvykle jezdíme na kajacích. Manévrovat na deblkanoích v úzkém rychlém toku je dost pomalé a nešikovné.

Podjíždíme kamenný most a Mohelka nám ukazuje svoje vnady i zuby. Za dostatek vody v korytě platíme neustálým přenášením klád, kličkováním v meandrech, prorážením křoví a opatrným prohlížením všech jezů.

Neustálé přenášení

První jez není záludný a v singlu se dá sjet. Přesto budí silný proud v úzkém řečišti respekt. Zato druhý jez hned za Sychrovským dvoupatrovým železničním viaduktem ustivě obnášíme, protože se bojíme, že nezvládneme okamžitou změnu směru jízda hned pod ním doprava. Jen kajak se probíjí přes padlý kmen.

Mohelka.  

Následuje skluz a za ním další jez. Mezi tím přenášíme pár stromů. Po kotníky ve sněhu to není nic příjemného. Ve Třtí máme za sebou skoro dvě hodiny jízdy, tři jezy, několik padlých kmenů a tři kilometry řeky.

Proud posiluje Ještědka

Následuje dalších pět jezů, Klamorna, Trávníček, Letařovice, tři děsivě zarostlé úseky, kudy si prolamujeme cestu příděmi a helmami, a zprava konečně přitéká Ještědka. Přenášíme lodě na ní a jedeme po ní třicet metrů.

Mohelka.

Můžeme si ji odškrtnout v kilometráži, jako sjetý potok? Asi ne, ale dnes má vody, že by se na krátkém Topolinu dalo sjet několik kilometrů.

Tady jsou další dvě hodiny jízdy a devět kilometrů za námi.

Skluz pod mostem inzerovaný v kilometráži za této vody nevnímáme a jedeme vstříc jezu v Janovicích. Vím, že se před ním těžko zastavuje a ještě hůže se odhaduje, kde vlastně je. Stane se však to, co jsem očekával. Zastavit nikdo z nás v rychlém proudu nestačí a jez se zjevuje nenadále za pravotočivou zatáčkou.

Mohelka.

Nenápadný janovický jez

První orinoko se přes válec pod jezem elegantně přenese, deblovka ho špičkou proráží a sice plná vody, ale jakž-takž v pořádku zastavuje v laguně pod ním. Za ní ovšem nastává mela. Druhé orinoko opuští háček elegantním skokem na břeh, čímž odsuzuje kormidelníka k potupnému splutí jezu s lodí v podpaží přímo do válce. Do něho najíždí třetí orinoko a vystrkuje ho do odtékající vody. Posádka chvíli balancuje ve válci, ale poté háček opuští loď a skokem plavmo přeskakuje válec, kdežto kormidelník padá do vody a poslouchá rachot své helmy o kamení na dně. Nakonec se z válce dostáá spodem. V jezu opuští loď i kajakářka, ale má štěstí a ona i její loď a pádlo opuštějí válec bez cizí pomoci.

Celou melu pozorují dvě ženy ze zdejšího statku. Pozorovaly velmi podobnou scénu už před dvěma lety, kdy jsem jez sjížděl s malým synkem na kajaku a zvrhli jsme se za daleko menší vody pod jezem.

Mohelka.

Končíme za soumraku

Klidnější vodou dojedeme k jezu v Podhoře. Vlna pod ním je impozantní, ale bohužel nad jezem jsou umístěné dřevěné desky těsně nad vodu, takže na pokus o splutí si meusíme nechat zajít chuť.

Přeneseme a sklouzneme ze břehu do úžasně rychlé vody. Kromě první posádky si užíváme vlnky a běžící krajinu okolo nás. Vepředu je ovšem nutná neustálá ostražitost, protože padlý kmen nebo větev nad hladinou by mohkly způsobit velké komplikace.

Smráká se, naše jistota v rychlém proudu je otřesena vjezdem do zarostlého úseku, a tak končíme v lukách před Chlístovem. Celkem jsme ujeli sedmnáct kilometrů za šest hodin. Do soutoku s Jizerou nám tedy zbylo ještě sedm kilometrů.

Mohelka.

Doporučené vybavení

Kajak nebo singlkanoe, špricka, pádloplovací vesta, helma, házečka, boty do vody, neoprenové rukavice, neoprenový oblek, funkční prádlo, vodácká bunda, malý lodní pytel na drobnosti, vodovzdorné hodinky, mapa nebo GPS, lékárnička, mobil, jídlo a horké pití v termosce na cestu, nůžfotoaparát nebo kameračelovka. Peníze, doklady, pojištění. Suché oblečení a obuv. 

Horydoly.cz Mohelka na Horydoly

MOHELKA - vodácký průvodce a kilometráž

Vodnatá Mohelka na kanoi

Eskymování s prckem

Mohelka snad poteče

Vodáci, přišli jsme o další kousek řeky

Čtyři lehké řeky na jaro


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: helmy a helmy
inteligentní čtenář jistě pochopí, že helma má být nikoli uražená, ale správně utažená.
  • Autor Lukas B.
  • Datum a čas 30.3.2005 15:27
Reaguj
helmy a helmy
jsem jeden z těch uživatelů nesprávnějch helem.ano, dá se to brát "pozitivisticky". ale kdo někdy přičichl k certifikaci čehokoli, ať už máslovejch sušenek nebo silničních svodidel, dobře ví, že se při té slavné a téměř zbožštělé certifikaci měří zcela nerealistické situace a zpravidla se naměří irelevantní hausnumera. obecně se dá říct, že jak je která helma certifikovaná, s takovým označením se prodává (např. cyklistické helmy jako lezecké). závěrem tedy:- lepší aspoň nějaká helma než žádná (nejlepší integrálka na motorku)- lepší jakákoli helma správně uražená podle kebule, než ta ideální neseřízená- na pozitivismu není nic špatného, co dělám já, to je moje věc, když bych měl někomu poradit, tak jedině tu ěpeciální helmišku certifikovanou na rozvodnělé potoky obtížnosti WWI s hojným výskytem vrbiček.
Reaguj
Bud rada, ze aspon nevezli na kline decko jako posledne...
  • Autor Jegoric
  • Datum a čas 30.3.2005 11:04
Reaguj
pekny, ale hodily by se Vam mozna i vodacky helmy. lezecky na vodu nic moc.
  • Autor Jana
  • Datum a čas 30.3.2005 10:01
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Zimní letový řád Ryanair

Zimní letový řád Ryanair

Ryanair, evropská letecká jednička, spustil rekordní letový řád pro zimu 2026 s 1700 trasami do 35 zemí, včetně více než 140 nových tras.... celý článek

Ebolová krize v Kongu se stává další velkou zkouškou Afriky

Je pro vás lepší rotoped nebo eliptický trenažér?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Vintířova stezka / Gunthersteig

Vintířova stezka / Gunthersteig

Vintíř (německy Gunther) žil okolo roku 1000. Dnes je jeho mnišská práce vykládána jako spojovník mezi Německem a Čechami. Poněkud se zapomíná na jeho roli průvodce německých armád skrze české pohraniční
Livigno na kole: od rodinných cyklostezek po adrenalinový freeride

Livigno na kole: od rodinných cyklostezek po adrenalinový freeride

Vysokohorské scenérie, desítky kilometrů tras a infrastruktura, která patří ke světové špičce. Italské horské středisko Livigno si získalo pověst jedné z nejatraktivnějších cyklistických destinací v Evropě. Není proto náhodou, že letošní letní sezónu
Nejzajímavější kreativní projekty které zvládnete i bez zkušeností

Nejzajímavější kreativní projekty které zvládnete i bez zkušeností

Máte chuť vyzkoušet něco nového, ale myslíte si, že na tvoření nemáte dostatek zkušeností? Dobrou zprávou je, že mnoho kreativních projektů dnes zvládnou i úplní začátečníci. Díky připraveným sadám a jednoduchým návodům
Bystré v Orlických horách u Dobrušky

Bystré v Orlických horách u Dobrušky

Každá vesnice, osada i město mají historii starší, než bychom čekali. Někde žijí lidé již od doby kamenné, jinde od začátku letopočtu a v mnoha vsích začínají dějiny ve středověku. Bystré pod
Právo na město, nebo právo na zisk? Jak neregulovaný trh s byty požírá budoucnost českých měst

Právo na město, nebo právo na zisk? Jak neregulovaný trh s byty požírá budoucnost českých měst

Bydlení v České republice přestalo být vnímáno jako základní lidské právo nebo elementární sociální potřeba. V průběhu posledních dvou dekád se transformovalo v nejvýnosnější investiční aktivum, v bezpečný přístav pro globální i lokální spekulativní kapitál. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Olympijský šplh Praha, Tyršův dům 27.6.
Festival Krumlov Český Krumlov 17.7.-8.8. 17.7.
Pes, pomocník stád - výstava Praha, Národní zemědělské muzeum 21.7.-10.1. 21.7.
Máchovým krajem na kole Doksy, Termit Cykloturistika 22.7.
MTB Sudety Challenge - cyklomaraton Polsko, Stronie Slaskie 22.-25.7. Horská kola 22.7.
Zlatá pětka Emila Zátopka Plzeň 24.7.
Enduro Špičák 24.-26.7. Horská kola 24.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 25.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 25.7.
Zlatý maraton Emila Zátopka Plzeň 27.7.

Diskuse

Cialis 20mg price in USA Jameszen, 22.7.2026 10:44, 51 příspěvků
Клиника Детокс JoshuaRob, 22.7.2026 10:35, 15 příspěvků
cost of prednisone in canada RichardSpign, 22.7.2026 10:19, 15 příspěvků
Lhanebal Stephenjense, 22.7.2026 10:19, 11 příspěvků
Stephenjense OLanebal, 22.7.2026 10:14, 11 příspěvků
Timsothyenush OLanebal, 22.7.2026 10:14, 11 příspěvků
FobertProft IsmaelEvirm, 22.7.2026 10:07, 11 příspěvků
Lewiskit Gichardpow, 22.7.2026 10:06, 11 příspěvků
how can i get prednisone RichardSpign, 22.7.2026 9:29, 24 příspěvků
Вывод из запоя анонимно в... JesseDut, 22.7.2026 9:21, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Kennametal představuje Ne... Horydoly , 21.7.2026 3:59
Re: Jak se pohodlně orien... alexbof alexbof, 16.7.2026 15:52
Jak se pohodlně orientova... verlot1 verlot1, 16.7.2026 15:50
Triatlon Holten Horydoly , 5.7.2026 0:23
Re: Důvěra ve odborníka verlot1 verlot1, 3.7.2026 16:01
Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29