Odemykání středočeských řek
Vodáctví je ve středních Čechách nesmírně populární. Pyšní se více než stoletou tradicí. Rozšířilo se spolu s trampingem a umožnilo vnímat krásu řeky i jejího okolí. K nejoblíbenějším sjízdným řekám patří Sázava a Berounka.
Hlavní vodácká sezóna začíná odemykáním řek na konci března či začátku dubna. Ani letos tomu není jinak. Chystá se společné otevírání řek a jejich první splutí, organizované úklidy odpadků v okolí řek v rámci akcí Ukliďme Česko nebo Čistá řeka Sázava i řada tradičních závodů. Sezónu zahajují také parníky a výletní lodě na pravidelných linkách.
Tradiční odemykání Sázavy proběhne v Týnci nad Sázavou u Bisportu v sobotu 26. března. Sázava bude odemčena pomyslným klíčem, poté si vodáci užijí první letošní splutí po nejhezčím úseku z Týnce nad Sázavou do Pikovic.
Mrlina, která se řadí mezi nížinné řeky, které tiše plynou lesy, poli a lučinami, bude odemčena 23. dubna. Popluje se z Rožďalovic do Nymburka, kde odpoledne dojde ke slavnostnímu odemknutí Labe.
Neděle velikonoční bude dnem, kdy se uskuteční Velikonoční Mastník. 17. dubna se bude splouvat potok Mastník, protože právě v tento den jen na něm zajištěn dostatek vody. Splouvaný úsek ze Sedlčan do Radíče příjemně teče a meandruje.
Zahajování vodácké sezóny je ve středních Čechách spojeno s úklidem toků a jejich břehů. Mnohé akce probíhají v rámci akce Ukliďme Česko 2. dubna. Letos zároveň ve dnech 8.-10. dubna proběhne tradiční akce Čistá řeka Sázava. Dobrovolníci sbírají ze břehů vše, co tam nepatří.
Kromě toho se uskuteční několik každoročních závodů:
30. dubna Sázavský maraton ze Zlenic do Pikovic
21. května Český pohár vodáků Sázava z Týnce do Pikovic
21. května Vodácký maraton na Berounce z Dolan do Nezabudic
24.-26. června legendární etapový závod České Budějovice - Praha
6.-8. května Sázavské pádlo – jubilejní 50. ročník dětských vodácko-turistických oddílů z Krhanic do Pikovic
Všechny termíny najdete v Kalendáři outdoorových akcí na Horydoly.
Tradice paroplavby na českých řekách sahá až do roku 1865, kdy provoz zahájila dodnes funkční lodní linka z Prahy do Štěchovic. Historický parník Vltava, zapsaný jako kulturní památka, po této trase poprvé vyrazí v neděli 1. května. Linka z Prahy do Mělníka bude v provozu od 19. června. Výletní loď Král Jiří v Poděbradech sezónu zahájila již začátkem března. Od 1. července budou plují lodní linky na Slapské a Orlické přehradě.
VÝLET PO VLTAVĚ: Parníkem z Prahy na Slapy
V letošním roce na zápis do Seznamu nemateriálního kulturního dědictví UNESCO čeká voroplavba, provozovaná ve středních Čechách zejména na Vltavě už od 11. století. "Vorařskou tradici u nás připomíná a obnovuje zejména spolek Vltavan Davle. Staví vory, pořádá akce pro veřejnost, návštěvníci místního muzea se mohou v sezóně projet i na historickém šífu," připomíná Patrik Macho, koordinátor vodní, cyklistické a železniční turistiky Středočeské centrály cestovního ruchu.
Diskuse
Diskuze k článku
Cyklista vjel pod lokomotivu ve Zlíně
Brenta Alta - dobrodružná horolezecká normálka
Nejčtenější články
Jabloneček: zábavná vyjížďka na elektrokole
Columbia představuje řadu oblečení Diamond Peak Pro, která nabízí revoluční chladící technologii pro turistiku
Pampová tráva 'Sunningdale Silver' - elegantná dominanta modernej záhrady
Skateboard, waveboard a inline brusle - různé styly jízdy pro děti i dospělé
Jak se připravit na horskou turistiku v proměnlivém počasí
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Olympijský šplh | Praha, Tyršův dům | 27.6. | ||
| Festival Krumlov | Český Krumlov | 17.7.-8.8. | 17.7. | |
| Pes, pomocník stád - výstava | Praha, Národní zemědělské muzeum | 21.7.-10.1. | 21.7. | |
| Krkonošská 50 - běh | Špindlerův Mlýn | 1.8. | ||
|
Zadiel - začátek lezecké sezony
|
Povolené lezení 1.8.-31.1. | 1.8. | ||
| Welká Wodácká Pouť | Brno, Svratka | 1.-2.8. | 1.8. | |
| Podkrkonošský cyklomaraton | Lázně Bělohrad | Horská kola | 1.8. | |
| Bitva rytířů mělnických | Mělník, muzeum | Historická bitva | 1.8. | |
| Kanufest | Roudnice, vodácký kanál | 1.-2.8. | 1.8. | |
| Mělnický košt | Mělník, Regionální muzeum | 8.8. |
Diskuse
| Rarely disturbances rappo... | Good944, 31.7.2026 18:19, 9 příspěvků |
| Cheap Sildenafil 100mg | ElbertLooca, 31.7.2026 18:12, 6 příspěvků |
| Each faces unpredictable,... | HealthFan85, 31.7.2026 18:04, 9 příspěvků |
| The playgroups, concretio... | health_info, 31.7.2026 18:02, 9 příspěvků |
| Frustration, diagnose, ny... | SafeSource98, 31.7.2026 17:57, 9 příspěvků |
| Pills kill meningitic ter... | Well_Expert, 31.7.2026 17:57, 9 příspěvků |
| Sbírka | petr, 31.7.2026 17:22, 4 příspěvky |
| Opravte, prosím, nadpis | Andrea Černá - editorka Horydoly.cz, 29.7.2026 17:13, 2 příspěvky |
| Opravte, prosím, nadpis | Jirka, 29.7.2026 15:51, 2 příspěvky |
| Inu | Honza, 29.7.2026 14:13, 1 příspěvek |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Re: Jak games | sokarovskiy sokarovskiy, 30.7.2026 9:29 |
| Jak games | nesteroid nesteroid, 30.7.2026 9:28 |
| Jižní Čechy zvou na nejle... | Horydoly , 29.7.2026 13:59 |
| Re: Nordic Scating brusle | jalann jalann, 28.7.2026 7:05 |
| Re: games | sokarovskiy sokarovskiy, 26.7.2026 23:29 |
| games | nesteroid nesteroid, 26.7.2026 23:28 |
| Duchovně nevědomé lidstvo... | milan šupa, 26.7.2026 19:45 |
| Re: Combo ski | nesteroid nesteroid, 24.7.2026 22:06 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH