Příjemná Otava z Rejštejna

Příjemná Otava z Rejštejna
SDÍLEJ:

Závěr třídenní výpravy na jarní šumavské řeky obstarala Otava. Stříbropěnná princezna se nám ukázala v nejlepších šatech. Vlečku z dlouhých vln si ozdobila střapci bílých peřejí, jako šperky zářily sjízdné jezy a oblékla se do temně zeleného pláště hlubokých lesů. Náš rychlokurz jízdy na kajacích tedy poskočil z meandrů Vltavy, přes rychlou vodu na Řezné, do otavských peřejí.

Jak na to

VIDEOREPORTÁŽE
Lehké šumavské řeky na kajaku

Teplá Vltava / Moldau
Borová Lada - Lenora, WW 1, 19 km

Schwarze Regen / Černá Řezná
Zwieselau - Bettmannsäge, WW 2-, 14 km

Otava
Rejštejn - Sušice, WW 2, 15 km

V kempu Nové Městečko se paní v recepci diví: "Já myslela, že tu bude jenom pár vodáků, a přijelo tolik lidí!"

Kdo by to byl řekl, když je teplo, svítí slunce a Otava má ideální vodu... Nestačila otevřít ani všechny záchody a sprchy.

Ráno na vodu nespěcháme

Nevadí. Stejně se asi budeme zítra koupat. Dvojkové peřeje budou pro začátečníky na kajacích tak akorát.

Vstáváme jako správní vodáci. V devět se první z nás probírají ve spacích pytlích. V deset snídáme a před polednem opouští naše auta kemp. Mimochodem: Můžeme doporučit toto tábořiště v Novém Městečku i protější Annín trochu výše na druhém břehu Otavy. Jsou levné, příjemné a rozlehlé. V obou fungují jednoduché vodácké hospody, sprchy a záchody.

VIDEO
Stáhněte OTAVA, REJŠTEJN, CÍL SJEZDU 2009 (14 MB, MPG, 0:44 min)
Podívejte na YouTube (horší kvalita):

Parkujeme na návsi v Rejštejně u Losenice, pravobřežního přítoku Otavy. Přímo u mostu přes řeku je vyhrazené místo pro sjezdařské závody. Tady totiž končí klasická trať z Čeňkovy pily.

Sype to pěkně z kopce

Naše malá flotila startuje z Rejštejna. Jednak se nechceme plést sjezdařům na divoké vodě do závodů a druhak je pro nás úsek z Čeňkovy pily příliš těžký a nebezpečný. Třetí den na kajaku a jet Otavu z Rejštejna bude až až.

Řadíme se do kajakářského vláčku. Ještě varuji před záludným válcem u skály hned za Rajštejnem a vyplouváme. Velká řeka bere našim začátečníkům dech. Vlny jsou velké, proud silný a řeka to sype pěkně z kopce.

Otava je z Rejštejna krásně přehledná. Stačí sledovat prvního kajakáře, aby se nováčci nemuseli bát, a jistit zezadu někým trochu zkušeným.

První jez v Radešově splouváme

Přírodných peřejí se být nemusíme, ale je nutné dávat pozor na výtvory člověka. Hned první jez v Radešově pečlivě prohlížíme. Nakonec se rozhodujeme ke splutí jenom dva.

"Báro, jeď hned za mnou přesnou stopu," vydávám jednoduchý pokyn odvážné slečně. Dospělí raději přetahují lodě po pravém břehu.

Vjedeme do levé části jezu, uděláme esíčko okolo hromady kamení a jsme z toho venku. Euforie naběhne hodně rychle.

VIDEO
Stáhněte: VLTAVA, REGEN, OTAVA (122 MB, MPG, 6:23 min)
Podívejte na YouTube (horší kvalita):

V Radešově se na jarní vodu odvážně pouštějí nafukovací kanoe i turistické otevřenky. Mnohým posádkám chybí vesty, přilby i odpovídající oblečení. Několik jich potkáme, jak plavou v peřejích, nebo pod nimi vylévají vodu z lodí. Bavlněné triko a kraťasy jim na nedobrovolném pobytu v rychlém proudu asi nepřidávají.

Jez v Dlouhé Vsi se změnil

Následuje několik příjemných stupňů a dlouhých peřejí. Míjíme kempy v Anníně a Novém Městečku. Přijíždíme ke kamennému mostu. Proplouváme pod prostředním obloukem, svezou nás další rychlé peřeje úzkým korytem a potrápí protiproudy v místě, kde vrací náhon zprava vodu do řečiště.

Kdybychom zaplavali, pochytáme vybavení o kousek dál na vzdutí jezu Dlouhá Ves. Poznáme ho podle chaloupky na kuří nožce na levém břehu (doslova!) .

Jez známe. Stejně si ho ale jdeme prohlédnout. A ejhle! Vpravo, kde se vždycky skákal, se vytvořil mohutný válec. Vlevo to nejde. Uprostřed je vidět sjízdný stupeň. Není ale z hladiny přesně jasné, kudy se do něj strefit.

Zapichuju se do historického hřebu

Stavíme tedy záchranu s házečkou a navigátorku v jedné osobě na břeh. Pro splutí se zase rozhodujeme jenom já a Bára. "Jeď přesně za mnou. Hanka nám ze břehu ukáže směr. Skok je sice kolmý a vysoký, ale v pohodě dopadneš na šikmou desku a po ní se svezeš do hluboké vody pod jezem," žoviálně popisuji, co bude následovat. "Jenom se pořádně rozjeď a skoč co nejdál."

Takže se pořádně rozjedu, skočím ...a zapichuju se do šikmé desky! Chvilku mudruji, co se stalo. Voda mě tlačí do zad. Pak vidím, že jsem špičkou nabral velký historický hřebík v dřevěné desce pod jezem.

Dá to sice práci, ale kajak rozhýbu a bokem odplouvám do vln pod jezem. Chvilkové zaváhání mě stojí krysu. O eskymácký obrat se ani nepokusím, stejně ho neumím. Rodiče odvolávají Báru z řeky a musí s nimi potupně loď přenést po levém břehu. (Příhoda pod jezem je dobře vidět na zdejším videu.)

Poslední jez Páteček se opravuje

V klídku pádlujeme k poslednímu jezu Páteček. Slibuji, že ho prohlédneme a sjedeme při levém břehu. Živě popisuji, co se stane, když netrefíme přesný nájezd do úzkého jazyka a spadneme do dlouhého nebezpečného válce.

Jenže vodák míní a stavbaři mění. Opravují lávku těsně pod jezem a nechávají v korytě stát lešení. Jez tedy obnášíme po vysoké kamenné navigace na pravém břehu. "Tohle nejedeme," odmítá naše malá výprava sklouznutí po kamenné zdi do řeky. Nedbají varování, že dál to bude horší.

Táhnou lodě po břehu dál. Nakonec je z toho sklouznutí ze tří metrů a poslední cvaknutí. Beránek se koupe. Kilometr před cílovou Sušicí je to tedy výkon! Po třech dnech na vodě suchý nedojede. Aspoň si vyzkoušel, jak rychle se kajakář zvrhne a jak vystoupí z kajaku hlavou dolů do řeky.

Hanka se sice za celý víkend jarních šumavských řek nekoupala ani jednou. Za to si natrhla zadek. Při lovení Beránka vyskočila z kajaku a zprudka dosedla na zásyp břehu z lomového kamene. Protrhla si nejen neoprenový oblek, ale také spodní kalhotky a také pozadí. Ještě po týdnu má jizvu a modřinu přes půl zadku.


Zobrazit místo Otava na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Nechutná přezdívka

!

  • Autor Nobody
  • Datum a čas 27.3.2012 09:27
Reaguj
fuj, fakt nechutna rit
  • Autor buzmo
  • Datum a čas 8.5.2009 20:15
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Alpy AKTUÁLNĚ 2022

Alpy AKTUÁLNĚ 2022

LEDOVCE Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.... celý článek

Jak se jezdí ve Švýcarsku na elektrickém kole

Výlovy rybníků 2022 říjen - 1. část

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Letošní nálezy mrtvol, letadel a zbraní na švýcarských ledovcích

Letošní nálezy mrtvol, letadel a zbraní na švýcarských ledovcích

Švýcarské ledovce v tomto horkém létě hodně utrpěly, jejich plocha se o dost zmenšila. Odtály horní vrstvy sněhu a ledu. Odkryla se místa, která lidské oko nikdy nevidělo.
Lezecký Klobouček v Brdech

Lezecký Klobouček v Brdech

AKTUALIZACE "Hřeben vrcholu Kloboučku 1000 m n.m je na severním svahu zlomen v nedlouhý pás stěn," přečetli jsme si v horolezeckém průvodci. Hledáme dlouho. Hodně dlouho. Nakonec se ukazuje, že Klobouček má nadmořskou
Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Lanovky v Krkonoších jezdí také v září

Provoz sedačkových a kabinkových lanovek v Krkonoších je po prázdninách omezený, ale jsou stále v provozu. Přinášíme přehled jejich provozní doby.
Co dělat v září? Podívejte se na nové filmy!

Co dělat v září? Podívejte se na nové filmy!

Přemýšlíte, co budete dělat v září? Pokud nepatříte k aktivním sportovním typům, podívejte se na nové filmy v kinech, případně na jedné ze streamovacích platforem (Netflix, HBO Max, …).
Přes nejvyšší Brdy na koloběžkách

Přes nejvyšší Brdy na koloběžkách

FOOTBIKE GUIDE Horská silnice Aliance nás vylákala do Brd. Na koloběžkách jsme vyrazili do nejvyššího sedla v Brdech poblíž Toku. Končí léto. Zatím je sucho. Za pár dní přijdou podzimní deště.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Intermot - veletrh Španělsko, Madrid 4.-9.10. Cyklo a moto 4.10.
Designblok Praha 5.-9.10. 5.10.
Siam - diashow Heřmanův Městec, kino Přednáší David Hainall 6.10. 16:00
Dárkonoši od Ježíška po Santa Clause Uherské Hradiště, Slovácké muzeum 6.10.-8.1. Výstava 6.10.
Signal Praha 6.-9.10. Festival světla 6.10.
POVL - horolezecký festival
Kacanovy 7.-9.10. 7.10.
Festival vína Český Krumlov 7.10.-25.11. 7.10.
Mže - adventure vodácký závod dětí Plzeň 8.-9.10. 8.10.
Krumlovský vodácký maraton Vyšší Brod   8.10.
Velká zámecká - výstava o koních Pardubice, zámek 8.10. 13:00

Diskuse

rychlá půjčka do 24 hodin jan, 6.10.2022 16:43, 1 příspěvek
Boombon Boombon, 4.10.2022 8:02, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Seeker, 3.10.2022 16:37, 6 příspěvků
Cena? Horydoly, 3.10.2022 13:52, 6 příspěvků
proti pervitinu laciné a ... Lukas B., 3.10.2022 12:15, 6 příspěvků
JEN DOBŘE Honza, 3.10.2022 11:53, 1 příspěvek
Cena? Honza, 3.10.2022 11:43, 6 příspěvků
Cena? Lesní zákon, 3.10.2022 10:15, 6 příspěvků
Barefooty Šlojíř, 30.9.2022 12:56, 4 příspěvky
INU Horydoly, 30.9.2022 12:54, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Bobr Cup Horydoly , 2.10.2022 0:49
Běžecké závody 2022 Horydoly , 29.9.2022 12:48
KLM Premium Comfort Horydoly Open, 23.9.2022 13:41
Portugalský LUGGit vstupu... Horydoly Open, 23.9.2022 13:35
Re: Vysoké Tatry Horydoly , 12.9.2022 11:15
Re: Subscribing to Your S... Kuba Turek, 26.8.2022 0:16
Horydoly.cz Horydoly , 26.8.2022 0:13
Re: Výběr elektrokola linki@krolkaro.pl, 24.8.2022 12:07