Příjemná Otava z Rejštejna

Příjemná Otava z Rejštejna
SDÍLEJ:

Závěr třídenní výpravy na jarní šumavské řeky obstarala Otava. Stříbropěnná princezna se nám ukázala v nejlepších šatech. Vlečku z dlouhých vln si ozdobila střapci bílých peřejí, jako šperky zářily sjízdné jezy a oblékla se do temně zeleného pláště hlubokých lesů. Náš rychlokurz jízdy na kajacích tedy poskočil z meandrů Vltavy, přes rychlou vodu na Řezné, do otavských peřejí.

Jak na to

VIDEOREPORTÁŽE
Lehké šumavské řeky na kajaku

Teplá Vltava / Moldau
Borová Lada - Lenora, WW 1, 19 km

Schwarze Regen / Černá Řezná
Zwieselau - Bettmannsäge, WW 2-, 14 km

Otava
Rejštejn - Sušice, WW 2, 15 km

V kempu Nové Městečko se paní v recepci diví: "Já myslela, že tu bude jenom pár vodáků, a přijelo tolik lidí!"

Kdo by to byl řekl, když je teplo, svítí slunce a Otava má ideální vodu... Nestačila otevřít ani všechny záchody a sprchy.

Ráno na vodu nespěcháme

Nevadí. Stejně se asi budeme zítra koupat. Dvojkové peřeje budou pro začátečníky na kajacích tak akorát.

Vstáváme jako správní vodáci. V devět se první z nás probírají ve spacích pytlích. V deset snídáme a před polednem opouští naše auta kemp. Mimochodem: Můžeme doporučit toto tábořiště v Novém Městečku i protější Annín trochu výše na druhém břehu Otavy. Jsou levné, příjemné a rozlehlé. V obou fungují jednoduché vodácké hospody, sprchy a záchody.

VIDEO
Stáhněte OTAVA, REJŠTEJN, CÍL SJEZDU 2009 (14 MB, MPG, 0:44 min)
Podívejte na YouTube (horší kvalita):

Parkujeme na návsi v Rejštejně u Losenice, pravobřežního přítoku Otavy. Přímo u mostu přes řeku je vyhrazené místo pro sjezdařské závody. Tady totiž končí klasická trať z Čeňkovy pily.

Sype to pěkně z kopce

Naše malá flotila startuje z Rejštejna. Jednak se nechceme plést sjezdařům na divoké vodě do závodů a druhak je pro nás úsek z Čeňkovy pily příliš těžký a nebezpečný. Třetí den na kajaku a jet Otavu z Rejštejna bude až až.

Řadíme se do kajakářského vláčku. Ještě varuji před záludným válcem u skály hned za Rajštejnem a vyplouváme. Velká řeka bere našim začátečníkům dech. Vlny jsou velké, proud silný a řeka to sype pěkně z kopce.

Otava je z Rejštejna krásně přehledná. Stačí sledovat prvního kajakáře, aby se nováčci nemuseli bát, a jistit zezadu někým trochu zkušeným.

První jez v Radešově splouváme

Přírodných peřejí se být nemusíme, ale je nutné dávat pozor na výtvory člověka. Hned první jez v Radešově pečlivě prohlížíme. Nakonec se rozhodujeme ke splutí jenom dva.

"Báro, jeď hned za mnou přesnou stopu," vydávám jednoduchý pokyn odvážné slečně. Dospělí raději přetahují lodě po pravém břehu.

Vjedeme do levé části jezu, uděláme esíčko okolo hromady kamení a jsme z toho venku. Euforie naběhne hodně rychle.

VIDEO
Stáhněte: VLTAVA, REGEN, OTAVA (122 MB, MPG, 6:23 min)
Podívejte na YouTube (horší kvalita):

V Radešově se na jarní vodu odvážně pouštějí nafukovací kanoe i turistické otevřenky. Mnohým posádkám chybí vesty, přilby i odpovídající oblečení. Několik jich potkáme, jak plavou v peřejích, nebo pod nimi vylévají vodu z lodí. Bavlněné triko a kraťasy jim na nedobrovolném pobytu v rychlém proudu asi nepřidávají.

Jez v Dlouhé Vsi se změnil

Následuje několik příjemných stupňů a dlouhých peřejí. Míjíme kempy v Anníně a Novém Městečku. Přijíždíme ke kamennému mostu. Proplouváme pod prostředním obloukem, svezou nás další rychlé peřeje úzkým korytem a potrápí protiproudy v místě, kde vrací náhon zprava vodu do řečiště.

Kdybychom zaplavali, pochytáme vybavení o kousek dál na vzdutí jezu Dlouhá Ves. Poznáme ho podle chaloupky na kuří nožce na levém břehu (doslova!) .

Jez známe. Stejně si ho ale jdeme prohlédnout. A ejhle! Vpravo, kde se vždycky skákal, se vytvořil mohutný válec. Vlevo to nejde. Uprostřed je vidět sjízdný stupeň. Není ale z hladiny přesně jasné, kudy se do něj strefit.

Zapichuju se do historického hřebu

Stavíme tedy záchranu s házečkou a navigátorku v jedné osobě na břeh. Pro splutí se zase rozhodujeme jenom já a Bára. "Jeď přesně za mnou. Hanka nám ze břehu ukáže směr. Skok je sice kolmý a vysoký, ale v pohodě dopadneš na šikmou desku a po ní se svezeš do hluboké vody pod jezem," žoviálně popisuji, co bude následovat. "Jenom se pořádně rozjeď a skoč co nejdál."

Takže se pořádně rozjedu, skočím ...a zapichuju se do šikmé desky! Chvilku mudruji, co se stalo. Voda mě tlačí do zad. Pak vidím, že jsem špičkou nabral velký historický hřebík v dřevěné desce pod jezem.

Dá to sice práci, ale kajak rozhýbu a bokem odplouvám do vln pod jezem. Chvilkové zaváhání mě stojí krysu. O eskymácký obrat se ani nepokusím, stejně ho neumím. Rodiče odvolávají Báru z řeky a musí s nimi potupně loď přenést po levém břehu. (Příhoda pod jezem je dobře vidět na zdejším videu.)

Poslední jez Páteček se opravuje

V klídku pádlujeme k poslednímu jezu Páteček. Slibuji, že ho prohlédneme a sjedeme při levém břehu. Živě popisuji, co se stane, když netrefíme přesný nájezd do úzkého jazyka a spadneme do dlouhého nebezpečného válce.

Jenže vodák míní a stavbaři mění. Opravují lávku těsně pod jezem a nechávají v korytě stát lešení. Jez tedy obnášíme po vysoké kamenné navigace na pravém břehu. "Tohle nejedeme," odmítá naše malá výprava sklouznutí po kamenné zdi do řeky. Nedbají varování, že dál to bude horší.

Táhnou lodě po břehu dál. Nakonec je z toho sklouznutí ze tří metrů a poslední cvaknutí. Beránek se koupe. Kilometr před cílovou Sušicí je to tedy výkon! Po třech dnech na vodě suchý nedojede. Aspoň si vyzkoušel, jak rychle se kajakář zvrhne a jak vystoupí z kajaku hlavou dolů do řeky.

Hanka se sice za celý víkend jarních šumavských řek nekoupala ani jednou. Za to si natrhla zadek. Při lovení Beránka vyskočila z kajaku a zprudka dosedla na zásyp břehu z lomového kamene. Protrhla si nejen neoprenový oblek, ale také spodní kalhotky a také pozadí. Ještě po týdnu má jizvu a modřinu přes půl zadku.


Zobrazit místo Otava na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Nechutná přezdívka

!

  • Autor Nobody
  • Datum a čas 27.3.2012 09:27
Reaguj
fuj, fakt nechutna rit
  • Autor buzmo
  • Datum a čas 8.5.2009 20:15
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Pořád mám nabito a jezdím

Pořád mám nabito a jezdím

Míra Suchý z dětských turistických oddílů Tuláci a Poutníci ochrnul od pasu dolů po neuváženém skoku do vody. Stalo se to už před mnoha lety. Díky speciálnímu terénnímu elektrickému vozíku se vracel... celý článek

Koupání v Praze

Vodácké vybavení na řeku

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Půjčovna lodí Jakubec doporučuje Lužnici, Sázavu, Vltavu a Otavu

Půjčovna lodí Jakubec doporučuje Lužnici, Sázavu, Vltavu a Otavu

Půjčovna lodí Dušan Jakubec sídlí v Táboře u Lužnici, ale její kanoe a rafty brázdí také Vltavu, Otavu a Sázavu. Majitel je sám nadšený vodák a doporučuje svým klientům nejzajímavější úseky na vybraných řekách. 
Divoký rozsochatec Wilde Leck, krásná trojka ve Stubai

Divoký rozsochatec Wilde Leck, krásná trojka ve Stubai

CLIMBING GUIDE Lehké lezení v západoalpské ledovcové náladě, pohodlně jistitelné smyčkami, v pevné a chytovaté skále. Jen dva nýty v celé cestě! 13 délek horského lezení ve Stubaiských Alpách.
8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

8 míst v Dubaji, která si nesmíte nechat ujít

Nádherné pláže s bílým pískem, zelenomodré moře, přepychové hotely a naprostou bezpečnost nabízí Dubaj. Ať už se chystáte na dovolenou s dětmi, s partnerem nebo toužíte po dámské jízdě s kamarádkami, vyražte do srdce Emirátů
Sám sobě psem

Sám sobě psem

RECENZE Reprezentanta v triatlonu Jana Franckeho omrzela jeho sportovní disciplina a dal se na dlouhé závody divokou krajinou. Na Aljašce, v Kanadě a Anglii. V mrazu, vlhku a větru.
Harrachovy kameny v Krkonoších

Harrachovy kameny v Krkonoších

Krkonošský název "kameny" v Krkonoších označuje výrazné skalky na plochých hřebenech. Harrachovy kameny / Harrachsteine vyčnívají do krajiny nedaleko Zlatého návrší.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Za pokladem Voka IV. - dogtrekking Jedovnice, Olšovec ZRUŠENO 24.-27.6. 24.6.
Tour de France Francie 25.6.-18.7. Silniční cyklistika 25.6.
Malá slavnost lesa a dřeva Praha, Národní zemědělské muzeum 25.6.
Lobuche East - diashow Mikulov, Centrum volného času Přednáší Leoš Bařina 25.6. 18:00
Jihlavská 24MTB Jihlava, Heulos 26.-27.6. Horská kola 26.6.
Běhej lesy Vysočina Milovy 26.6.
Voda země - duatlon Otrokovice, Štěrkáč Běh, paddleboard 26.6.
Podralsko jaro - cyklomaraton Osečná Horská kola 27.6.
Jihlava - splutí Mohelno 27.6.
Horolezci Českého ráje - fotovýstava Mnichovo Hradiště, zámek 14.5.-27.6 Fotografoval Karel Vlček 27.6.

Diskuse

Dotazy Lukas B., 18.6.2021 16:11, 3 příspěvky
Dotazy Kuba Turek, 18.6.2021 14:38, 3 příspěvky
boty Michal, 18.6.2021 13:43, 1 příspěvek
Dotazy Climber Prague, 18.6.2021 11:38, 3 příspěvky
Dálkové pochody Horydoly , 16.6.2021 16:10, 2 příspěvky
Dálkové pochody Petr, 16.6.2021 13:33, 2 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Horydoly , 15.6.2021 23:17, 3 příspěvky
Někdo mluví o voze, někdo... Michael Beranek, 14.6.2021 13:16, 3 příspěvky
Lobuche? Lukas B., 14.6.2021 12:01, 2 příspěvky
Termíny? Michael Beranek, 14.6.2021 8:41, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Spodní prádlo Horydoly , 18.6.2021 10:58
Vyběhnete do žhavého Petřína Horydoly Open, 16.6.2021 12:50
Re: Koloběžky - závody Kuba Turek, 15.6.2021 11:50
Koloběžky Horydoly Open, 15.6.2021 11:42
Bike hero okolo měsíce Horydoly Open, 15.6.2021 9:56
Gutovka Open Horydoly , 10.6.2021 9:39
Cyklistické závody 2021 Horydoly , 10.6.2021 9:36
Světový den jízdního kola Horydoly Open, 3.6.2021 1:31