Střední Vavřinec: zase jsem nadělal do vlastního hnízda

Střední Vavřinec: zase jsem nadělal do vlastního hnízda
Vavřinecký potok, Toušice.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Jako bych to neznal! Dolní Vavřinec je špinavý, zapadaný, smrdí a je všeobecně hnusný. Jenže kompletace je nutná, a tak sedám odpoledne v Toušicích do kajaku a využívám vodu vypuštěnou díky výlovu Vavřineckého rybníka. Mimochodem - výlov končí až dnes 28. října.   

Kus Vavřineckého potoka z Toušic do Klášterní Skalice jsem ještě nesplul. Do kompletního poznání mi tedy chybí sedm kilometrů.

Za hodinku bych měl tento kousek sfouknout. Naivně si to myslím. Jsem optimista.

Pod silničním mostem v Toušicích trochu dřu o kamení, ale dál už je to lepší. Jedu přes několik nízkých splavů, nebo spíš hrázek z naskládaného kamení a vjíždím mezi stromy. Břehy se zahušťují, mizí poslední stavení a já si toho ani pořádně nevšimnu.

Pak mi došla baterka v kameře a už bylo všechno na levačku. 

Horydoly.czČtěte také: Prasečí peklo na Výrovce

Když se neutopím, tak mě zastřelí

Baví mě pádlovat, do každého oblouku opatrně kouknu, aby mě nepřekvapil nějaký zátaras. A stejně překvapil. Říčka se rychle zúží, sklopí do levotočivé zatáčky a tobogan mě zaveze pod strom, který jsem neviděl. Stačím se akorát zaklonit, zvednout špičku kajaku, aby se nezabořil do spleti větví a vesnického bordelu, a uvědomit si, že je to v prdeli. Můžu se utopit, jestli budu mít smůlu.

Mám štěstí. Vykopu se z kajaku a vyplavu na zpěněnou hladinu. Rukama šátrám po něčem pevnějším, než je naplavený odpad, nohy my zatím bere proud a tlačí mě pod strom. Tam teda rozhodně nechci, a tak se hrabu ven. Na slizký bahnitý břeh se hrabu po břiše. Sláva! Kajak zůstal na hladině a pádlo se vrtí ve změti odpadu. Vytáhnu je ven a umiňuji si, že se příště fakt kouknu na každé podezřelé místo hodně zdaleka.

Předsevzetí mi vydrží až do konce plavby, jak se bojím. Vylézám z lodi snad dvacetkrát, ale jenom dvakrát to bylo zbytečné. Těch sedm kilometrů mi nakonec bude trvat tři hodiny pádlování a přetahování.

Strašík si pamatuje, jak se má protrhnout

Ještě než se dostanu na bývalý rybník Strašík, vylézám z lodi čtyřikrát. Vždycky sklouznu po strmém břehu po pás do hnědé vody. Na dně vypuštěného rybníka se děje něco zvláštního: potok se v docela velké rychlosti rozděluje. Naštěstí se na této bifurkaci rozhoduji správně a volím pravou strouhu. Od loňské povodně, která protrhla hráz, už stačilo bahno zarůst dvoumetrovými kopřivami a křídlatkami, kterým zdatně konkuruje ostatní buřina.

Jedu pořád rovně, ale nevidím kam. Pádlem jenom lehce kormidluji a napínám zraky a slechy, abych zaregistroval případné nebezpečí. Zastaví mě hukot a nízká lávka ze tří klád. Otočím kajak nosem proti proudu, což lze v této šířce koryta tak akorát, a vystoupím. Nastává mi pravá potokářská šichta. Každý krok udělám tak, že hodím kajak před sebe a prorazím si tím cestu vpřed skrz středočeskou džungli. Třicet metrů mi trvá vysilující čtvrthodinu.

Těsně za lávkou začíná sjízdná kaskáda v místě protržené hráze. Vybodnu se na ní a do vody vklouznu na kajaku až ve velké tůni pod ní. Tam přitéká i druhá strouha zleva.

Rybník Strašík je důkazem, krajina si všechno pamatuje a nic si nenechá líbit! Rybník byl založen Sázavským klášterem v polovině 15. století na místě kouřimského popraviště. Asi po něm získal své jméno. V roce 1596 se při povodni hráz protrhla a voda zaplavila Kouřim. Rybník byl opraven, znovu napuštěn a sloužil až do 19. století. Jeho přeměna na pastvinu trvala jen do roku 1954, kdy byl opraven a vrácen svému účelu. Vodní hladina zabírala tehdy i potom 11 hektarů. V roce 2013 přišla znovu velký povodeň, hráz se podruhé protrhla a záplavy Kouřimi se opakovaly. Rybník je v současnosti vypuštěný, ale opravě brání jen dohady o vlastnictví mezi Povodím Labe a městem Kouřim. Kdy přijde další zkáza z nebe, nedokážeme odhadnout, ale je téměř jisté, že Vavřinec se jednoho dne zase zvedne.

Kouřimské mlýny v romantickém údolí

Pěknými peřejkami podél skal a romantickým lesem dopluji k mlýnu Pášov, dnes je tady letní tábor, a který bral vodu ze Strašíku dnes vyschlým bočním přepadem. Za chvilku míjím budovu výměníku na levém břehu, za ní skálu a už jedu přes jez. Je šikmý a v pravé části sjízdný. Dole prokličkuji mezi balvany a nánosy dřeva.

Tady už to znám. Za sucha jsme tady udělali expedici na koloběžkách po okolních přemyslovských hradištích.

Vavřinecký potok za nízké letní vody u mlýna Bukačov před Kouřimí.

Pokračuji okolo velkého mlýna Bukačov k jezu Panského mlýna. Ten je nesjízdný především kvůli velkým kamenům naházeným pod jez v celé jeho šířce. Experimentálně to ověřuji, když se pokouším seskočit ho úplně vlevo u bývalého stavidla, a zaklíním se pod balvany. Vyprošťovací práce mi vzaly zase nějaký čas a večer už byl pomalu na krku.

Vavřinecký potok (Kouřimka) se v Kouřimi každou chvíli vylije z břehů.

Dojíždím v klidu do Kouřimi, vysoko na levém břehu občas zahlédnu mezi stromy gotické hradby, na potoce plave hejno hus a kačen, dobří sousedé sypou domácí odpad rovnou do vody, prostě vesnická idylka.

Pod Kouřimí voda pořádně zasmrdí po močůvce ze zdejšího velkokravína. Hledám vysoký jez. V hlubokých meandrech několik metrů pod silnicí ho nacházím a koukám, jakou měla při loňských povodnách voda sílu. Zbyly z něj jen roztrhané kusy betonu a cihlových zdí.

Vavřinecký potok protéká pod Kouřimskou skálou.

Zdá se, že jízda bude skvěle pokračovat, zábavné proudy v meandrech střídají nízké stupně, někdy umělé a někdy přírodní prahy, na kterých se voda vždycky rozeběhne. Jenže po pár stech metrech tomu Vavřinec udělá přítrž. Několik výživných zátarasů mi z vodáckého výletu dělá peklo. Vždy to vypadá stejně:

V proudu se vysoukám z těsného kajaku, zapadnu po pás do vody, mazlavým blátem se vyškrábu na několikametrový břeh, táhnu loď po čerstvě zoraném poli a hledám co nejnižší břeh, pak stejně skočím s metru či dvou do proudu a modlím se, aby se špička nezapíchla do dna. Nevím, zda-li jsem předložil důkaz Boží existence nebo spíš neexistence, ale dva ze šesti pokusů skončily poněkud komicky uprostřed koryta ve stojce bez pohybu. Osvobodil jsem se až energickými šukacími pohyby, které zná každý vodák, který se vydá do mělkých vod.

Pádlování nad posledním jezem urychlí střelba. Když jsem se neutopil nahoře, zastřelí mě dole, pomyslel jsem si a začal hodně nahlas pískat. Během přenášení kaskády, která vznikla při dávném protržení Hrázského rybníka, který se dnes pozná už jenom podle mohutné hráze podél polí, mi nad hlavou hvízdají broky. Naštěstí jsem krytý pod úrovní terénu jako voják v zákopu, a tak mohu pozorovat tlupu ostrostřelců, kteří šlapou podvečerem po louce, aby zabili pár zvířátek. Zda je strefili, nevím, ale mě nedostali.

Kaskáda se nedá splout, ačkoliv by mohla poskytnout zajímavé peřeje do esíčka, protože je zavalená mohutnými padlými stromy.

Stejně v klidu jako já zůstal rybář na břehu. Na rozdíl ode mne, který má na sobě zářivě červenou bundu a žlutou plovací vestu a ještě k tomu hvízdám, on sedí tiše a nenápadně v zeleném vaťáku na břehu. "Dokážete to sjet?" prohodil místo pozdravu. To je výzva! Kouknul jsem se, vymyslel jak se vyhnout rozbité konstrukci na koruně a po šikmé kamenné desce sešoupnu poslední jez. Ještě jednou přenáším a se soumrakem končím v Klášterní Skalici.

Výrovka v Klášterní Skalici.

"Dobrýýýdééén!" slušně zdraví dva kluci na skateboardu a po chvíli stejně, ale vysokými hlásky, dva špunti. Detailně pozorují, jak se svlékám z hnusného zabahněného neoprénu, převlékám do suchého oblečení, které jsem si nechal na vybetonovaném odpočívadle u silnice v igelitové tašce. Z jejich komentářů je jasné, že obsah tašky znají, ale nic se neztratilo. Ještě odemknu od sloupu koloběžku, přicvaknu k němu cyklistickým zámkem kajak a veškeré mokré vybavení, a tradá pro auto do Toušic. Když se po hodině vrátím do Klášterní Skalice, s klukama se rozloučím a každý si jdeme po svém - oni na večeři domů a já naložím loď a jedu na plný plyn na pozdní svačinu k nejbližší benzínce.

Vavřinecký potok (Toušeň - Klášterní Skalice)

33,7 Toušice, nízký silniční most
31,8 Strašík, hráz rybníka
30,7 Bukačovský mlýn, jez 2,5 m
30,4 Panský mlýn, jez 0,6 m, nesjízdný
29,8 Kouřim, silniční most
27,1 Klášterní Skalice, jez 2,5 m, nad ním poničená lávka
26,7 Klášterní Skalice, silniční most

Doba splutí: 2-3 h, 7 km
Vodácká obtížnost: WW 1 
Charakter: zarosté, hlinité a místy skalnaté koryto, často zapadané
Riziko: padlé stromy v peřejích
Znalosti: posádka musí dobře ovládat loď, dvoučlenné posádky musejí být sehrané.
Sjízdnost: jen po velkých deštích, jarních táních a při plánovaném vypouštění rybníka Vavřinec.
Půjčovny: nejbližší jsou v Praze viz SEZNAM.
Doprava: tok křižuje v obcích silnice, železnice a autobusy jsou o víkendu nepoužitelné.

Doporučené vybavení: Plastový kajak nebo kanoe, pádloplovací vesta, přilba, házečka, neoprenový oblek, nepromokavá bunda, neoprenové botičky, funkční prádlo, malý lodní pytel na drobnosti, mapa, vodovzdorné hodinky, lékárnička, mobil, jídlo na cestu, horký nápoj v termosce.

Horydoly.czVODÁCKÝ PRŮVODCE: Vavřinecký potok

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Fůj, takhle hnusně otitulovat takový bezvadný potok!

Jojo, už jsem četl tvorbu z Tvojí zahrádky :-) Podle fotek jsi měl o hodně víc vody a asi proto šlo přejet víc včetně lávky před strašíkovskou kaskádou.

Ohledně přítoku do Strašíku si myslím taky, že kdybych táhnul loďku po levém břehu cca 300-400 metrů, vyhnul bych se neustálému přelézání a vylézání.

Obávám se, že příští nebo přespříští rok Strašík už neprojedeme, protože zaroste. Roste to tam strašně rychle.

Reaguj
Fůj, takhle hnusně otitulovat takový bezvadný potok!

Jj, beru na vědomí. A trocha vlastní reklamy: http://www.raft.cz/Clanek-Dolni-Vyrovka-je-opravdu-zavlazovaci-kanal.aspx?ID_clanku=1463

Měj se hezky.

  • Autor Václav
  • Datum a čas 3.11.2014 12:47
Reaguj
Fůj, takhle hnusně otitulovat takový bezvadný potok!

To víš, ono to vypadá jednoduše, když píšeš tak, aby si to mohlo přečíst hodně lidí a rozumělo tomu... :-)  A pak tomu někdo řekne bulvár.

Ohledně splutých kilometrů teda můžu závidět. Já myslel, že okolo Peček jsi ještě neplul. Ale kdybys mířil na vršek, klidně bych se přidal.

Reaguj
Fůj, takhle hnusně otitulovat takový bezvadný potok!

Na opovrhovaného outdoorového bulvaristu jseš až překvapivě pečlivý, překvapuješ... :-) Já jsem Starou Kouřim a okolí objevil poměrně nedávno a jsem jí fascinován. Procházíš se po lese a bereš do rukou šutry ze základů zdí, co tam stály před tisícem roků... Splav pod skalami slovanského hradiště byl svým způsobem součástí téhle badatelské radosti. Proto jsem ocenil, že jsi historii zakomponoval do svého putování. A jinak - já už mám Výrovku splutou celou od rybníku k ústí. Ale vršek nad rybníkem pořád ještě zůstává krajinou se lvy či draky.... Ani nevím o nikom, kdo by tam tudy kdy plul. Tož uvidíme.

  • Autor Václav
  • Datum a čas 2.11.2014 22:50
Reaguj
Fůj, takhle hnusně otitulovat takový bezvadný potok!

Nojo, jezdíme takovéhle věci :-) U Vavřince mi chybí splout ještě spodek z Radimi do Labe. Už to mám nakoukané několikrát z kola a koloběžky, ale zatím se nesešel volný termán s chutí a dostatekem vody :-(

Ke každému článku se snažím já i kolegové přidávat nějaké turisticko-historické zajímavosti. Takže je to i v článcích o Vavřinci a také proto, že protéká fest historickou krajinou, zřejmě starší než Pražská kotlina.

Chystám něco o Kouřimi a okolí (vlastně o třech kopcích a třech osídleních, které vzkvétaly od nejstarších dob až do doby, kdy radní prošvihli stavbu hlavní železniční trati) a také o zanikém kláštěře v Klášterní Skalici - a tak mám něco nasbírané už z toho.

Taky jsem si udělal během let pár poznámek na papír a speciálně o rybničních hrázích jsme si to poznamenal až teď. Mlýny jsem už měl projeté na kole a je tedy jasné, že musely mít nad sebou někde rybníky. 

Pak jsem podle papírových map z 3. vojenského mapování, které mám v redakci, jel prstem po potoce a hledal názvy rybníků. Tak jsem přišel především na Hrázský rybník (protože i když řeč rakouských map je němčina, zde bylo skoro všechno české obyvatelstvo, a tak německé názvy jsou jen fonetické přepisy z češtiny).   

 

O Hrázském rybníku jsem se chytil právě tam, protože jinde jsem název nemohl najít. Podobně dobrý zdroj jsou i historické mapy na Mapy.cz, i když je to jen tzv. otisk.

Pak jsem šel na webu do katastrálních map a tam se ona polní trať jmenuje také tak a navíc je pod hrází zapsaná stavební parcela, což jasně značí, že tam byl mlýn. Pak už  jsem jenom jednoduše vyhledal bližší podrobnosti:

http://vodnimlyny.cz/mlyny/mlyn/224-mlyn-hrazsky 
a dokonce jsme našel i zajímavou fotogalerii na Facebooku:
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.592825234109807.1073741841.588283097897354&type=1 

O Strašíku toho je napsáno víc, protože to byl velký klášterní rybník a navíc Kouřim pod ním byla důležitým městem, většinu existence hned druhým nejvýznamnějším po Praze.

Tady je pár zdrojů:
Podrobný popis povodně: http://www.kourim-radnice.cz/data/doc/servis/01cervenec-servis.pdf 
Video po povodni: https://www.youtube.com/watch?v=B2PmXg0F1Q8
Aktuální stav: http://kolinsky.denik.cz/zpravy_region/hraz-rybnika-strasik-bude-opravena-kdo-ji-zaplati-20140211.html
Okolí Kouřimi: http://www.kourim-radnice.cz/history/tour18.html 

A samozřejmě Wikipedie a Wikimedia. Stačí?

Reaguj
Fůj, takhle hnusně otitulovat takový bezvadný potok!

Já myslím, že ty se jen tak děláš, že ve skutečnosti jseš taky tajný ctitel tohodle potoka, jinak by jsi tam zase nejezdil po tom prasečím pekle.... :-) Každopádně mě letos Vavřinec zase dostal plavbou ze startu až do Toušic. Byla totiž perfektně pestrá - nahoře divoká voda, potom meandry, romantika Vlčího dolu, trochu zapadané vrbičkárny pod Toušicemi (tak akorát) a nakonec peřeje pod Strašíkem jako sladká tečka .... Fakt jsme si to užili. MImochodem - kde jsi nasbíral ty bezvadné místopisné informace o mlýnech a rybnících, jestli to není tajemství?

  • Autor Václav
  • Datum a čas 2.11.2014 19:36
Reaguj
Fůj, takhle hnusně otitulovat takový bezvadný potok!

Ahoj Václave, vyznavači Vavřineckého hnusu!

Já to moc neslyšel, kouknul jsem se z lodě za roh, nic jsem tam špatného neviděl a zátaras byl až pod zatáčkou, tak mě to tam vzalo. Klasická chyba hloupého blbce, řekl bych...

Vpravo bych řekl, že teklo o něco víc vody.

Lávku ve Strašíku jsem za "mého" stavu vody měl cca 20 cm nad vodou. Takže to podlejt ani přelézt nešlo. Proud byl dost silný, tak jsem nechtěl riskovat další koupání. Docela mě ale překvapilo, jak dno rybníka za rok rychle zaroste.

Mám ještě jednu historickou analogii. Když jsme se v létě omylem dostali na koloběžkovém výletě od Libušina jezírka k Bukačovskému mlýnu, tak jsme tam bloudili a nemohli se vymotat z údolí ven (viz foto tady v článku). Nahoře býci, dole dva jezy, cesty ven nebylo. Přes vrata jsme pozdravili mlynáře a ptali se ho na cestu (s tajnou nadějí, že nám otevře, nechá přejet přes dvůr a ocitneme se na normální silnici). Dostali jsme vynadáno, že lidi dneska vlezou člověku až do postele. Pak nás poslal nahoru na pastvinu, že nás tam bejci stejně dostanou. Tak jsme to vzali velmi opatrně okolo nich po pastvině, prolezli houštím spustili se po strmé skalnaté stráni a ocitli se deset metrů před jeho bránou z druhé strany, neboli třicet metrů od místa, kde jsme dostali vynadáno.

Když jsme si potom přečetli, že mlynáři z Bukačovského mlýna se od středověku hádali a dělali naschvály Pášovskému mlýnu (nad sebou) i Panskému mlýnu (v Kouřimi), bylo nám všechno jasné.

Viz 1431: „My purgmistr a konšelé přísežní oznamujeme, že jsme vyřkli a mocí tohoto zápisu vyříekáme z vuóle obecnie jednomyslné mezi mlynáři z Velikého a Prostředníeho mlýnuóv o nechuti a nelibosti, kteráž jsú a mezi nimi byly vznikly trvajiece až do sie chvíle najprve o ciestu k stavu mlýna Velikého, kteráž má býti ku potřebie v tom puóli pod skalú, v němž meznikóv sedm jest položeno tak, aby ciesta byla svobodná k stavu mlýna nadepsaného z ciesty mlýnské mezi ciestů a mezníky ustanovenými ku požitku mlýna Velikého vzláště k opravování stavu dřiéve řečeného, kterýž dělán býti má, nebo tvrzien, aby jinak výšen nebyl, než jakož od počátku jest založien, tak aby voda svobodně po dlážděnie spád měla. Dále břehové s obú stranů nemají býti výšeni, než jako od počátku jsú zasazeni. Vrbie ovšem znovu sadilé a přijaté, ježto roste do potoka mimo pňovie staré má býti vykleštěno a vysekáno i vyčištěno. A to vrbie, což potok dělí od stavu a ciesty mlýnské, k obci našie, ale na stavu, i s druhé strany potoka na mlynáře z mlýna Velikého, plot také z druhé strany od mlýna Prostřednieho (Vojtěchovského) zprava býti nemá, než z vuóli mlynáře z mlýna Velikého. A jestli by sie rozvodnilo v té splavnici k Velikému mlýnu, jedno prkno bez lsti má býti vyňato, aby voda svobodnější majecí proskok netopila mlýnu Hořiejšíemu (Drahonického). A což by bylo potřebie opraviti pro náměl u hrdla v stavu, mlynářie oba mají sobě opraviti bez nesnáze.“ 

Reaguj
Fůj, takhle hnusně otitulovat takový bezvadný potok!

To se pak nediv, že ses za trest málem utopil pod stromem.... :-) Mimochodem - proč jsi nad ním nezstavil na tom voleji, kde bylo už zdaleka slyšet hučení peřejky? Docela by mě zajímalo, proč všichni, co znám - včetně mě - zvolili pravé rameno potoka - že by to souviselo s politickou orientací? A co je v levém? Na tu lávku se nechalo najet přídí a vystoupit - a kaskádka pod ní byla opravdu hezky splavná.  Díky za doplnění faktografických informací. Upřímně doufám, že už ten rybník nikdo nenapustí. Nechtěl bych být v kůži obyvatel mlýna pod ním, když rupla hráz.... Navíc teď budu jezdit až do Kouřimi. Peřeje pod hrází byly fakt pěkné.

  • Autor Václav
  • Datum a čas 29.10.2014 16:51
Reaguj
Celkem 8 příspěvků v diskuzi


Lanové parky a centra

Lanové parky a centra

AKTUALIZACE. Přinášíme nejobsažnější přehled lanových parků a lanových center v Česku a na Slovensku. V seznamu najdete spojení a adresy na provozovatele. Vysoká lana totiž nejsou kvůli bezpečnosti volně přístupná. Při lezení musí být vždy... celý článek

Řeky AKTUÁLNĚ 2021

Burčák na kole jižní Moravou

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Bazoš spustil tmavý režim v mobilní aplikaci

Bazoš spustil tmavý režim v mobilní aplikaci

Tmavý režim se stěhuje z největších světových mobilních aplikací do předních českých a slovenských aplikací. Zatím poslední ohlásil nabídku tmavého režimu inzertní server Bazoš.cz / Bazoš.sk. 
Žulový Pelikán v polských Jizerkách

Žulový Pelikán v polských Jizerkách

CLIMBING GUIDE Velký a Malý nebo Jižní a Severní - v každém případě Pelikán. Dvě žulové skály na hřebenech Jizerských hor, za polskou hranicí, jsou dokonale ukryté v lese, že se na ně začalo
TEST Expreska Simond Rocky Klimb

TEST Expreska Simond Rocky Klimb

Levné expresky Simond Rocky Klimb testujeme půldruhého roku. Doporučujeme je především lezeckým začátečníkům (kvůli láci), softmoverům (kvůli bezpečné manipulaci) a horolezcům (nebude jim líto, když je ztratí nebo nechají na skále). 
RECEPT Sypané housky

RECEPT Sypané housky

Pečení housek je vyšší škola pekařského řemesla. Musejí být vláčné i křupavé, držet tradiční tvar, barvu a chuť. A měly by co nejdéle vydržet čerstvé.
Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

Bešeňová: vodní ráj v srdci Slovenska

15 tobogánů a klouzaček, 18 bazénů, blahodárná geotermální voda, relaxační zóna a úžasný saunový svět. Perfektní spojení slunečného odpočinku, zábavy a sportovního vyžití poskytuje modernizovaný aquapark Bešeňová.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Orchideje - výstava Praha, Botanická zahrada 23.9.-10.10. 23.9.
Pradědova stovka - běh Praděd  24.-25.9. 24.9.
Krakonošova stovka Vrchlabí, Dům dětí a mládeže 24.-25.9. Horský běh a chůze 24.9.
Eigasai - japonské filmy Praha, Lucerna 24.-26.9. 24.9.
Bouldering - mistrovství České republiky Slaný, Masarykovo náměstí 24.-25.9. 24.9.
Řepařská drážka - nostalgický vlak Kolín 25.-26.9. Řepánkovy slavnosti 25.9.
Dračí lodě Most, Matylda 7.-8.6. 25.9.
Den hrdinů - ukázky záchranných složek Praha, Holešovice 25.9. 13:00
Svatováclavské slavnosti Kutná Hora   25.9.
Rollo Liga - koloběžky Konstantinovy Lázně 25.-26.9. 25.9.

Diskuse

jak vázat tkaničky na pevno Břetislav, 26.9.2021 15:41, 2 příspěvky
E-scooter v Německu Břetislav, 26.9.2021 14:21, 9 příspěvků
Wer putzt der findet Šlojíř, 26.9.2021 13:12, 3 příspěvky
Cesta hrdinov SNP je fake! Igor Hnízdo, 26.9.2021 2:32, 2 příspěvky
Online exam helper Exam Help Online, 25.9.2021 7:46, 118 příspěvků
Java Assignment Help Java Assignment Help, 25.9.2021 5:34, 118 příspěvků
Slaňovátko Michael Beránek, 24.9.2021 15:50, 13 příspěvků
Longboard značka, 21.9.2021 8:45, 9 příspěvků
Longboard Gamster, 20.9.2021 18:15, 9 příspěvků
Re: Re: Dülfer pálí Lukas B., 20.9.2021 8:11, 13 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Střední Čechy turistické Horydoly , 23.9.2021 14:04
Festival růžových vín Horydoly , 22.9.2021 10:22
Fiasko v Afghánistánu! Po... milan šupa, 13.9.2021 19:33
Plzeň Horydoly , 28.8.2021 14:39
Vodní slalomáři míří na L... Horydoly , 27.8.2021 14:06
Vodáci v Boršově vytvořil... Horydoly , 27.8.2021 14:01
Sdílená auta / motorky Horydoly , 24.8.2021 18:11
Skautský institut Praha Horydoly , 19.8.2021 11:55