Únorová Chrudimka

Únorová Chrudimka
SDÍLEJ:
Je začátek února - čas zimních radovánek. Děti stavějí sněhuláky, sáňkují, klouzají se po zamrzlých rybnících a neposypaných silnicích. Neopatrní pěšci či běžci se často stávají ležci, zblízka se seznamují s matičkou zemí a následně se sestřičkami na chirurgických odděleních.
Jak na to Jak to viděl Kanár

HURÁ, jedeme na vodu!

HURÁ, pěkně to valí! HURÁ, konečně zase na vodě!

HURÁ, jez. Bude legrace! GLOGLOGLOGLOGLO! BRRR!

HURÁ, není mi zima! HURÁ, je to sranda!

HURÁ, stojí mi! Ta svíce! GLOGLOGLOGLOGLOGLO! Do prdele! BRRRRRRR!

HURÁ, je to sranda! VISÍM! DO PRDELE, pod vodu ne! GLOGLO - pod vodou! HELP - nad vodou! GLOGLO - pod vodou! HELP - nad vodou! GLOGLO - pod vodou! HELP - nad vodou! DO PRDELE - pod vodu! GLOGLOGLO GLOGLOGLO GLOGLOGLO GLOGLOGLOGLOGLO! DO PRDELE! DO PRDELE! DO PRDELE!

BRRRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRRRRRR R RRRRRR RRRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRRR! Pitomá voda!

BRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRR! Pitomej kajak!

BRRRRRRRR RRRRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRRRRRR! Pitomej Kanár!

BRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRR! Pitomej nápad!

BRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRR RRRRRRRRR RRRRRRRRRRRRRR RRRRRRRRRRRRRRR! Nejvyšší čas prohlásit letošní sezónu za uzavřenou!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Kanár

Vodácká obtížnost popsané části toku: WW I - WW II

Charakter: širší říčka, která se přeměňuje na nížinný tok

Riziko: samozáchrana je snadná, nebezpečí hrozí jen na jezech

Znalosti: vodáci mají dobře ovládat loď

Sjízdnost: 110 cm na vodočtu ve Slatiňanech

Tábořiště: nejbližší je v Seči u přehrady

Literatura: Kilometráž českých a moravských řek. Shocart, Zlín 1998

Půjčovny: Wiky Slatiňany

Doprava: železnice vede podél řeky ze Slatiňan, silnice ji sleduje celou

Doporučené vybavení

plastový kajak, zavřená kanoe, nafukovací kanoe

pádlo

plovací vesta

přilba

neoprenový oblek včetně rukavic a ponožek

nepromokavá bunda

funkční prádlo

malý lodní pytel na drobnosti

kilometráž + mapa

vodovzdorné hodinky

lékárnička

mobil

jídlo na cestu

horký nápoj v termosce

Tělo je také vystavené nešvaru zvanému lyže, který někteří škodolibí lidé rafinovaně označují jako zimní sport. V tom, že se člověk půl dne drápe na nějaký kopec, cestou mu omrzají oblíbené části jeho těla a nemůže se zbavit trýznivých myšlenek na svou svačinu ležící v batohu nezvěstného přítele a to všechno jenom kvůli tomu, aby cestou dolů stačil zlámat co nejvíce klacíků, větviček, stromků ba i stromů lemujících uzounkou cestičku zvanou turistická stezka, však většina z nás sport nevidí.

Pokojová teplota

Není proto divu, že se skupinka pěti Kačerů z Chrudimi 5. února 2004 v 15:30 sešla na loděnici ambiciozního vodáckého sdružení a vyrazila na nespoutanou Chrudimku.

Měl jsem upřímnou radost, že se mi podařilo sestavit tak početný a perspektivní tým plný mladých talentů i vyzrálých mazáků: Lenka a Petr Celnarovi, Nuny, Kanár a já. Když jsme dovázali poslední loď, naše zeleňoučké autíčko značky Lada z našeho počtu zas tak velkou radost nemělo. A když se ještě na závěr, s rozjařeným výrazem a bez sebemenšího zaváhání, usadil vedle mě Nuny, bylo patrné, že jsme u něj ztratili veškeré sympatie. Přeci jenom se teprve zajíždí, a tak by se nemělo tolik týrat. No snad mi to někdy odpustí a budem zase kamarádi!

U Rákosníčka jsem objednal téměř pokojovou teplotu -15 stupňů Celsiových, takže Nuny mohl směle vyrazit jenom v krátkém neoprénu a rukavičky mohl ledabyle ponechat v autě. Jako první vykročil k vodě neohrožený Kanár. Když však okusil teplotu vody, začal se bezmocně dobývat do zamčeného auta a na zamrzlý Práčov nemyslel nikdo.

Čtyři rozplavby

Teď už ale není cesty zpět. Ještě skupinová fotografie a vzhůru dolů po proudu až do Chrudimi. Pozvolna proplouváme Svídnicí, zavěšujeme se v každém vracáčku a zastavujeme až nad jezíkem. Kanár nás upozorňuje, že jsme zapomněli zahájit vodáckou sezónu 2004, takže to rychle napravujeme. Přemýšlíme, jak šoupnem svídnickej jezík.

Nuny navrhuje, abychom jeli všichni najednou, bok po boku. Já a Kanár se však rozhodujem pro tradiční bokovku. Jedu první, a tak si můžu krásně zblízka prohlédnout první rozplavbu letošní sezóny. Kanár se ve vodě cítí jako doma a vypadá docela spokojeně. My mu jeho upřímnou radost nezávidíme a radujeme se s ním. Necháváme se volně snášet, dokud nás proud nedoveze k dalšímu oblíbenému místečku. Je na čase vyzkoušet, jestli nám to po zimě ještě stojí a laškovné rozhraní na začátku Škrovádu je k tomu ideální.

Kanárovi to stojí znamenitě a předvádí ukázkovou svíci. Všichni z ní mají ohromnou radost. Teda kromě Kanára, který nám ukazuje, že umí (uměl) zvedat na obě strany. Po neúspěšném pokusu na levé straně následuje neúspěšný pokus na straně pravé a máme tu druhou rozplavbu nové sezóny v podání Kanára. Na Kanárovi je znát, že se postupně vypracovává při opakovaném vylévání a nasedání a již při třetí rozplavbě sezóny dosahuje vynikajícího času, s kterým je očividně nadmíru spokojen. Ale nepředbíhejme!

Co to je za ptáka?

Jak tak míjíme Škrovád a blížíme se ke Slatiňanům, začíná se pomalu šeřit. "Co to támhle visí za ptáka?", zeptá se najednou Nuny. Odpovědi se od nás však nedočkává, protože my zmateně civíme po obloze a nic nenacházíme. "No tak nevím jestli za ptáka, ale jinak je to Kanár!" odpovídá si sám. Okamžitě sklápíme hlavy zpátky k vodě a naskytuje se nám nádherný pohled na Kanára bojujícího se zákeřnou větvičkou uprostřed řeky. Kanár nakonec souboj vyhrává, ale během jeho zápolení kajak, místo aby poslušně počkal, pokračuje dále po proudu. Kanár se sice ještě chvíli zapírá o dno, ale nakonec kapituluje.

Když opouštíme Slatiňany, je už tma. Naštěstí to tady známe nazpaměť, takže nás přeci nemůže nic překvapit. Jez v Presech sjíždíme, ale jez U Velryby ze cvičných důvodů přenášíme. Chceme se pocvičit v nasazování šprajdy ve ztížených podmínkách. Kanár objevuje skvělý tobogán, takže jeden po druhém hladce kloužeme ze svahu až do vody. Paráda! Jenom Péťa doplatil na svou lenost. Nechtělo se mu vláčet kajak tak daleko, tak to zkusil jinde. Bohužel pro nás, napjaté diváky, nebylo ve tmě téměř nic vidět. O to více jsme se tedy soustředili na zvuk, který také nebyl k zahození. Kvůli přílišnému expresivnímu zabarvení si ho však radši nechám pro sebe.

Nejdůležitější je však fakt, že se urodila čtvrtá rozplavba nově započaté sezóny. Na loděnici připlouváme o půl sedmé. Nuny se neobtěžuje převlékáním, loučí se a vykračuje k domovu se slovy, že už má určitě napuštěnou vanu. Nám musí stačit loděnice, kde je větší zima než venku, ale vidina suchého oblečení nás pohání magickou silou. Kanár prohlašuje, že pro letošek už si vody užil až až, a odjíždí na kole směrem severo-severo-západ. Mě teď ještě čeká usmiřování se žigulíčkem. Tak mi držte palce!!!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

limit
Uvedený limit (110)se vztahuje ke starému limnigrafu u železničního mostu, kde už několik let nikdo nic neodečte. Lépe se informovat na vodočtu na jezu ve Slatiňanech min. 30 (ale je také na odchodu) nebo limnigraf ve Svídnici (hlášený na www.pla.cz) min. 50.
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Z Prahy na Vysočinu v nafukovacím kajaku

Z Prahy na Vysočinu v nafukovacím kajaku

Zhruba 90 km zdolal s nafukovacím dvojkajakem Jan Blesk Doubrava během recesistického závodu Poutnický Top Gear. Trasa je každý rok jasná: z Prahy Hostivaře do Keblova u Němčické přehrady. Pěšky, na kole, na... celý článek

Člnkovanie na Štrbském plese: půjčte si lodičku

Utopila se na Otavě pod jezem Štěkeň

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Vltava a Povltaví AKTUÁLNĚ 2021

Vltava a Povltaví AKTUÁLNĚ 2021

OHEŇ NA RADAVĚ Co je nového v povodí nejdelší české řeky?
Enže (Enns) pro vodní turisty

Enže (Enns) pro vodní turisty

AKTUALIZACE Enže nepatří k nejfrekventovanějším divokým vodám v Rakousku. A to ani v červencové sobotě při ideálním počasí i stavu vody. Město Radstadt, ze kterého se vyráží na nejčastěji splouvaný úsek, je spíše známé jako
Sázava AKTUÁLNĚ 2021

Sázava AKTUÁLNĚ 2021

POSÁZAVSKÝ PACIFIK Zprávy z divoké řeky, která teče z Vysočiny k Praze. Sázava a Posázaví jsou oblíbenými místy pro vodáky, turisty, cyklisty i horolezce.
Utopila se na Otavě pod jezem Štěkeň

Utopila se na Otavě pod jezem Štěkeň

ČERNÁ VDOVA Žena splouvající na kanoi otavský jez Štěkeň u Strakonic přišla o život.
Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

Půjčovny lodí a vodáckých potřeb v Česku a na Slovensku

AKTUALIZACE Největší seznam půjčoven lodí na českých a slovenských řekách. Přidáváme významné půjčovny v dalších vodácky atraktivních zemích. Půjčit si můžete kánoe, kajaky, rafty, nafukovací kánoe, nebo třeba pramice.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
CIBTM - veletrh Čína, Shanghai 30.7.-2.8. 30.7.
Dračí lodě České Budějovice, soutok Malše a Vltavy 31.7.
IBTM - veletrh Mexico, Mexico City 18.-19.8. 18.8.
Lodě na Labi Nymburk 20.-22.8. 20.8.
Dračí lodě Olomouc 21.8.
Dračí lodě Praha, Malá Chuchle 21.8.
Vltava - Čertovy proudy Lipno 25.-28.8. Vypouštění přehrady a závody 25.8.
Dračí lodě Bezdrev 28.8.
Dračí lodě Plumlov 28.8.
Jihlava - splutí Mohelno 29.8.

Diskuse

Registr zakázaných osob Novinář, 28.7.2021 16:30, 1 příspěvek
Fojtík Kuba Turek, 26.7.2021 10:57, 5 příspěvků
Fojtík Michael Beranek, 26.7.2021 9:03, 5 příspěvků
Fojtík Kuba Turek, 25.7.2021 20:53, 5 příspěvků
INU Horydoly , 25.7.2021 20:49, 3 příspěvky
INU Honza, 24.7.2021 13:47, 3 příspěvky
Catering Petr Šlajer, 22.7.2021 15:29, 1 příspěvek
Trampové - Mea Culpa.... Michael Beránek, 22.7.2021 13:16, 5 příspěvků
Fojtík Fojtík, 22.7.2021 12:39, 5 příspěvků
červená řepa pomůže zvýši... Břetislav, 20.7.2021 18:14, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

For Bikes a Holiday World... Horydoly Open, 28.7.2021 15:59
Komunikace mezi lezcem a ... Horydoly Open, 26.7.2021 16:40
Brašna na ramenní popruh/... Petr Šlajer, 22.7.2021 15:19
#ObjavUdržateľnéSlovensko Horydoly Open, 17.7.2021 23:20
Zlínský půlmaraton Horydoly , 16.7.2021 23:20
Nova casting na cestovate... Horydoly , 16.7.2021 16:40
KLM - letový řád na zimní... Horydoly , 12.7.2021 20:46
TRC Index Horydoly , 12.7.2021 20:36