Vacíková utopila loď a brala stříbro

Kateřina Vacíková na řece Adda.
Autor snímku Dalibor Slovák
SDÍLEJ:

Šest medailí získali čeští sjezdaři na divoké vodě na prvních závodech světového poháru v italské Mezzaně. Životní formu potvrdila kajakářka Kateřina Vacíková.

Jak na to

Seriál světových pohárů pokračuje příští týden v rakouském Loferu. Na programu budou dva závody ve sprintu a jeden dlouhý sjezd.

Vodácké závody 2006 na Horydoly

Přinášíme komentované sportovní výsledky ve sportech, které se do novin a televize obvykle nedostanou. Zpravodajství připravujeme ve spolupráci s raftovou přílohou Sportovních novin a David Knebel Inspiration.

Vodácké závody: 2005, 2004, 2003

Oproti minulosti se závody v dlouhém sjezdu přesunuly o několik kilometrů výše. Cíl klasické trati tak bude tvořit slalomové centrum v Mezzaně. Sjezd se zkrátil zhruba o šest minut a náročnost značně poklesla.

Závodníci si vše vynahradí alespoň při sprintu, který své místo nezměnil a je skutečnou lahůdkou, které se jede v přírodním slalomovém kanále.

Pro orientaci laiků: řeka Noce teče v tomto úseku pod městečkem Mezzana. Na jejím druhém břehu stojí oblíbené lyžařské středisko Marilleva.

Mrůzková a Vacíková

I přes to, že v tréninku utopila loď, dokázala se oklepat a vystoupat na stupně vítězů v obou víkendových závodech. V klasickém sjezdu si Vacíková dojela pro stříbro a ve sprintu přidala bronz.

Dva starty a dvě zlata to je obvyklá bilance Michaly Mrůzkové. Itálie nebyla výjimkou.

Bronzový Slovák

Jak se o Mrůzkové hovoří jako o zlaté ženě, tak Tomáš Slovák si vysloužil přezdívku bronzový muž. Kajakář na květované lodi potvrdil, že už není jen sprinterem a nevadí mu ani delší tratě.

Těsně pod stupni vítězů skončil v obou případech kanoista Lukáš Uncajtik. V dlouhém sjezdu zajel 4. čas a ve sprintu dokončil závod jako pátý. Oba závody pro mladého singlíře dopadly velice smolně. V klasiku ho od bronzu dělila vteřina a ve sprintu to bylo ještě méně. Po prvním kole figuroval dokonce na 3. příčce. V jízdě druhé se však propadl o 2 místa vzad. Na bronz mu chyběly jen 3 desetiny sekundy.

Vítězství si ve sprintovém závodě zajistil sedminásobný mistr světa Ital Panato.

Která vyhraje světový pohár?

Michala Mrůzková letos neobhájí vítězství v celkovém pořadí světových pohárů. Za 2 týdny startuje na mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice. Od úterý se už bude připravovat v Račicích se svou partnerkou z deblkajaku Janou Blahovou. Kvůli přípravě na hladké vodě tak vynechá další tři závody světového poháru ve sjezdu. Díky tomu jí budou chybět body do celkového pořadí.

Booking.com

Přestože Mrůzková neobhájí prvenství, nemusí se pohár pro celkovou vítězku stěhovat z Čech. Kateřina Vacíková totiž zahájila skvěle a je reálnou kandidátkou na celkové vítězství.

V divokých vodách Noce si poprvé v kariéře dojela pro medaili ze světového poháru. V sobotním dlouhém sjezdu ji překonala jen kolegyně Michala Mrůzková a Kateřina mohla slavit stříbro. V nedělním sprintu se Vacíkové příliš nevěřilo. Kateřina nepatří k milovnici sprintů a navíc v Mezzaně se jí v týdnu při sprintovém tréninku nedařilo. V ledovcové vodě se převrátila a nezvládla eskymácký obrat. Její loď pak plavala korytem a zcela se zničila.

Ze šoku se, ale dokázala obdivuhodně vzpamatovat a dojela si i ve sprintu pro medaili. Tentokrát s bronzovým leskem.

Hodiny ukončily naděje

Třetí česká zástupkyni Lenka Lagnerová obsadila v klasiku 9. místo. Sprintový závod pro Lagnerovou netrval příliš dlouho. V první jízdě chybovala, natočila hodiny (otočila se špicí lodě proti proudu) a odmítla pokračovat.

Výborně si vedla juniorka Linda Vránová. V sobotu na dlouhé trati dojela 11. Ve sprintu si dokonce ještě polepšila a dojela si pro 8. místo.

Ve výborné formě se o víkendu předvedl kajakář Tomáš Slovák. Nejprve získal bronz v dlouhém závodě, když nestačil pouze na vítězného Němce Hoffa a stříbrného Francouze Hyboise. Bronz pro Slováka byl o prsa před dotírajícím Italem Benassim. Na cílové pásce oba dělilo jen 0,02 s.

Ve sprintu se pořadí oproti klasiku dost promíchalo. Vítězem se stal specialista na krátké tratě Jonathan Schoefield z Velké Británie před dalším sprinterem Nejcem Znidarčicem ze Slovinska. Na 3. místě dojel, stejně jako ve všech letošních mezinárodních akcích, náš Tomáš Slovák.