Kanoisté roku 2004

SDÍLEJ:
Debl kánoe Volf - Štěpánek
Jak na to Kanoista roku 2004 1. Jaroslav Volf – Ondřej Štěpánek, C2 slalom, Dukla Praha 2. Tomáš Indruch, C1 slalom, Dukla Praha 3. Robert Knebel, K1 sjezd, SK UP Olomouc Slalom a sjezd - junioři 1.-2. Buchtel Michal 1.-2. Slováková Petra 3. Neset Jan Sjezd - senioři 1.-2. Knebel Robert 1.-2. Mrůzek Kamil 3. Slovák Tomáš Slalom - senioři 1. Volf Jaroslav - Štěpánek Ondřej 2. Indruch Tomáš 3. Pavelková Irena 4 Hilgertová Štěpánka 22 5 Jiras Marek 4 Máder Tomáš 6 Sadilová Marcela 3

Olympijské hry, mistrovství světa ve sjezdu, mistrovství Evropy ve slalomu, obě tyto soutěže ve slalomu juniorů a předmistrovské závody mistrovství Evropy i světa ve sjezdu juniorů. To byly vrcholy pro kanoisty na divoké vodě v právě ukončené sezóně.

Medailová žeň

Naši reprezentanti přivezli z těchto soutěží čtyřicet medailí. Čeští kanoisti tak opět potvrdili, že patří k absolutní světové špičce a drží dlouhodobě pozici jednoho z nejúspěšnějších sportů v naší zemi.

Olympiáda v Řecku

Sport v roce 2004 byl ve znamení olympijských her. V řecké metropoli měli svůj vrchol i slalomáři na divoké vodě. Na medaile z Barcelony, Atlanty a Sydney tam navázala dvojice Volf – Štěpánek ziskem bronzu. Pátými místy jí sekundovali tréninkový kolega Tomáš Indruch na singl kánoi a legenda tohoto sportu Štěpánka Hilgertová na kajaku. O síle českých kanoistů na divoké vodě mluví i to, že jsme do Řecka vyslali celkem šest lodí a všechny s ambicemi bojovat o stupně vítězů.

Slalom v Makedonii

Druhým vrcholem roku bylo pro slalomáře mistrovství Evropy v makedonském Skopje. Tam naši reprezentanti doslova excelovali. Dvojnásobnými mistry Evropy (individuální závod i závod družstev) se stala debl kánoe Volf – Štěpánek a stejně úspěšný byl i singl kanoista Tomáš Indruch. Bronzovou medaili získala také kajakářka Irena Pavelková. Slalomáři navíc v Makedonii vylovili z řeky Tresky zlato (kajakářky) a bronz (kajakáři) v závodě hlídek.

Sjezd v Německu

Neolympijský sjezd si odbyl vrchol při květnovém mistrovství světa v Garmisch-Partenkirchenu. Naši závodníci potvrdili výkonnostní vzestup a i při neúčasti Michaly Strnadové přivezli tři medaile a další čtyři čtvrtá místa. Nejvíce se dařilo kajakářům. Robert Knebel při svém posledním startu na MS vybojoval stříbro v dlouhém závodě. Tomáš Slovák přidal bronz ve sprintu a trojice Kamil Mrůzek, Robert Knebel a David Knebel získali titul mistrů světa v závodě hlídek. Pro české kajakáře to byla již třetí zlatá medaile z mistrovství světa v řadě.

Smolně dopadli individuální starty v Ga-Pa pro Kamila Mrůzka. Loňský i letošní vítěz série světového poháru obsadil ve sprintu i klasickém sjezdu nepopulární čtvrté místo. Naopak pro teprve dvacetiletého singl kanoistu Jana Hanuliaka je čtvrtá pozice ze sprintu skvělým umístěním.

Úspěšný rok završilo účinkování našich sjezdařů v seriálu světového poháru. Celkovou vítězkou se, spolu s již zmiňovaným Kamilem Mrůzkem, stala fenomenální Michala Strnadová. Ta si letos ze sjezdu odskočila k rychlostní kanoistice díky níž přišla o sjezdové mistrovství světa. Druhá místa v celkovém pořadí získala dvojice Vlček – Lisický na debl kánoi a Tomáš Slovák na kajaku.

Fenomenální junioři

Junioři měli neobyčejně úspěšný rok. Slalomáři letos získali jeden titul mistrů světa (3xC1 muži). Tři tituly mistrů Evropy (Michal Buchtel na kajaku mužů, Petra Slováková v kajaku žen a také hlídka žen na kajaku) a dalších sedm umístění na „bedně“ na mistrovství světa juniorů. Ve sjezdu se blýskl především Jan Neset. Tento singl kanoista mezi juniory zvítězil ve všech závodech, na jejichž start se postavil.