Vodácká sezona na Sázavě neskončila ani nezačala

Vodácká sezona na Sázavě neskončila ani nezačala
Sázava pod Medníkem.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Letošní vodácká sezona na Sázavě je nekonečná. Pádluje se bez konce a začátku, protože řeka dole ve středních Čechách nestačila zamrznout a zeshora ji neustále zásobuje vodou Vysočina.

Vodácká sezona na Sázavě neskončila ani nezačala
Symbolem Pikovic jsou koleje Posázavského Pacifiku a řeka Sázava.
Autor snímku Kuba Turek

Spluli jsme 1. března klasický dolní úsek z Týnce nad Sázaviu do Pikovic. Kupodivu jsme v neděli byli jediní dva vodáci, ačkoliv svítilo slunce, bylo teplo a vody teklo tak akorát.

Moc jsme se nezdržovali. Na břeh jsem vystoupili je jednou, abychom si prohlédli jez-zabiják Kaňov. Na vodě jsme byli přesně 2:47 hodiny a ujeli jsme 17 kilometrů. Hladina byla ve výšce 81 cm na vodočtu v Nespekách. Znamenalo to techničtější jízdu mezi kameny,a le zároveň bezpečné splutí všech jezů.   

Horydoly.czRIVER GUIDE: Vodácký průvodce a kilometráž SÁZAVA

Co je na dolní Sázavě nového?

V Týnci nad Sázavou se dá stále parkovat zdarma na obecním parkovišti na pravém břehu řeky mezi Bisportem a tábořištěm. Teď před sezonou je táboření zdarma.

Jez je sjízdný nejlépe u pravého břehu. Pod zahrazenou šlajsnou ve středu řeky jsou nepříjemné kameny.

Jez Podělusy má zahrazenou a zcela nesjídnou sportovní propust u pravého břehu. Je tedy nutno šoupat v lodi po šikmé spádové desce do malého válečku pod jezem. Nejbezpečnější je to u pravé jezové kozy.

Jez Brejlov pořád chátrá. Prostřední štajsnu doporučujeme sjíždět jen delším lodím nebo raftům, protože pod hrazením se tvoří nepříjemně silný válec. Kajaky nebo obratné kanoe plují úplně vlevo průtrží. Má to ovšem háček - v proudu hned pod jezem je potřeba rychle točit doprava a pádlovat, co to dá, aby loď nebyla natlačena na levý břeh pod křoví, ale zároveň na vodáky čeká zóna vln a velkých kamenů.

Jez Kaňov je stále stejně smrtelný. Bezpodmínečně si ho prohlédneme zespoda z pravého břehu. Pokud se na to cítíme, skočíme šlajsnu uprostřed řeky a pod ní prorazíme vysoký kohout. Nebo přeplujeme řeku a po levém břehu pokorně přeneseme loď po břehu okolo jezu. Kdo se pokusí jez skočit na lodi jinde, než šlajsnou, se zlou se potáže. Voda pod ním je zdánlivě klidná, ale silný proud vodáka stahuje po hladinu, kde mu není pomoci.

Jízek v Krhanicích a pod ním rychlá, dlouhá vorová šlajsna s laškovnými vlnami, stále více získává přírodní charakter. Kdo neví, že projel bývalým jezem, ten si toho ani nevšimne.

Jez Pěnkava vyžaduje přesný nájezd do nepřehledné šlajsny, která teče zprava doleva. Pod šlajsnou se střetávají dva silné proudy a vytvářejí vlnu, ve které je třeba točit doprava. Vodáci tu dostávají silné "facky" zprava i zleva. Kdo nestrefí nájezd do jezu, nebo nedává pozor pod ním, toho si voda podá a pošle ho hlavou dolů. Kdo tento jez dobře nezná, mel by vystoupil na levém břehu a správný průjezd pořádně prohlédnout.

Následují dlouhé ale bezpečné peřeje až k Lesnímu jezu. Po zimních vichřicích jsou na březích polámané stromy a mnoho z nich spadlo i do řeky. Žádný nebrání plavbě, ale je vhodné se držet dál od břehu, aby se vodáci náhodou nenamotali do větví.

Lesní jez se podobá jezu Pěnkava. Najíždí se do nejasné bývalé šlajsny zprava doleva. Problémy tady musí řešit vodáci dva najednou. Proud silně snáší lodě doprava mimo šlajsnu a zároveň pod šlajsnou naházel majitel malé vodní elektrárny obrovské kameny, kterým se téměř nelze vyhnout. Všem vodákům lze jedině doporučit jez prohlédnout z pravého břehu, případně rovnou zastavit v levé části rozbité koruny vlevo a jez přes ní přetáhnout. Nafukovací a laminátové lodě by za stavu pod 100 cm na vodočtu Nespeky neměly jezdit vůbec, protože jim hrozí proražení.

Následují největší peřeje na dolní Sázavě, které nejsou záludné, ale háčkům připraví nepříjemné studené koupele. Končí v Kamenném Přívozu. Tady se dá na levém břehu u mostu najíst a napít ve vodácko-rybářské hospodě.

Jez Kamenný Přívoz se splouvá jasným vodním jazykem s několika vlnami, který sviští mírně vpravo od středu řeky. Najdete ho jednoduše, protože  jinudy se prostě jet nedá.

Jez Žampach je moderní, nezáludný, ale má málo vody, protože mu ji krade malá vodní elektrárna. Buď můžete v lodi seskočit zahrazenou šlajsnou v levé části řeky, nebo sešoupnout šikmou spádovou desku těsně vpravo vedle pravé jezové kozy, nebo přejet úplně doprava, kde přes korunu jezu přetéká nejvíc vody, ale za to pod jezem čeká kamenitá mělčina, kterou se loď jen těžko promotává. Všechny tři průjezdy neudělají vaší lodi dobře, ať si vyberete, jaký chcete.

Pikovice, Sázava.

Proplujeme kaňonem Zlaté řeky mezi trampskými osadami slovutných jmen, mineme Pikovickou jehlu a po klidné vodě dorazíme k mostu v Pikovicích. Doprava odtud se stále zlepšuje. Zapojením do pražského systému ROPID přibyly logické autobusové spoje buď rovnou nazpátek do Prahy (pokud bychom pluli s nafukovací lodí), nebo s přestupem v Davli nazpátek do Týnce. 

My raději používáme vlak. Po ránu odvezeme lodě do Týnce, kde s nimi počká jeden vodák, a druhý sveze auto do Pikovic, skočí na vlak a za necelou hodinu je nazpátek v Týnci. Je příjemné dojet na lodi do cíle a hned se převléknout do suchého oblečení, naložit lodě do aut a bez čekání odjet. Navíc zastávka Petrov u Prahy (tak se jmenuje stanice vlaku v Pikovicích) je nově osazená moderním přístřeškem proti dešti, informační tabulí a reproduktorem, který hlásí příjezd, popřípadně zpoždění vlaku.

Pikovice, Sázava.

Nezapomeňte s sebou vzít nějaké peníze. Vlak z Pikovic do Týnce stojí 36 Kč a parkování v Pikovicích 50 Kč/den. Dříve oblíbené parkování bez poplatku u mostu obec vodákům už definitivně zakázala a kontroluje, zda tady parkující opravdu jen místní lidé. 

V Pikovicích fungují dvě hospody s jídlem i mimo letní sezonu.

Horydoly.czRegion: SÁZAVA a POSÁZAVÍ

Pikovice, Sázava.

Doporučené vybavení

Plastový kajak či kanoe nebo nafukovací kanoe, pádlo, špricdeka, plovací vesta, přilba, házečka, neoprenové kalhoty, nepromokavá bunda, neoprenové boty, neoprenové rukavice, teplé funkční prádlo, funkční ponožky, malý lodní pytel na drobnosti, zavírací nůž, lékárnička, outdoorový mobil, horký nápoj v termosce a sladké jídlo, kilometráž, odolný fotoaparát nebo kamera, sportovní hodinky, peníze na dopravu, parkování a zahřátí do hospody.

Nechejte se inspirovat ke splutí Sázavy na kanoi, kajaku či raftu. Staňte se odběratelem YouTube video kanálu Horydoly.

Kanoe: Čerčany - Týnec

Kanoe: Týnec - Pikovice

Kajak: Týnec - Pikovice

Kajak: Týnec - Pikovice

Kanoe: Krhanice - Pikovice

Kajak: Krhanice - Pikovice

Kajak: Krhanice - Žampach

Kajak: Lesní jez - Kamenný Přívoz

Kajak: Žampach - Pikovice

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Koloběhsport se stěhuje z Plzně do Starého Plzence

Koloběhsport se stěhuje z Plzně do Starého Plzence

Plzeňská prodejna koloběžek se stěhuje na novou adresu. Koloběhsport odchází z centra Plzně na Masarykovo náměstí 37 ve Starém Plzenci.... celý článek

40 % úrazů na koloběžce se stane při první jízdě

Outdoorové novinky z Prahy

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Smrt 25leté Radky na Drachenwandu nebyla žádná náhoda

Smrt 25leté Radky na Drachenwandu nebyla žádná náhoda

Vracíme se ke smrtelné nehodě mladé české turistky Radky na ferátě Drachenwand, za kterou nesou odpovědnost organizátoři podivné cestovní kanceláře Happy Bus - samozvaný vůdce Dalibor Urban a jeho přítelkyně Kateřina Prejzková.
Výlovy rybníků 2020 září

Výlovy rybníků 2020 září

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. O nadcházejícím víkendu se budou vylovovat zajímavé rybníky Stavičný u Strakonic, Zmola v Kunovicích a Letadlo u Aše.
Getzn, pečený bramborový knedlík z Chebu

Getzn, pečený bramborový knedlík z Chebu

RECEPT Pečený knedlík ze syrových brambor je specialitou starého německého Chebska / Egerlandu.
IATA sci-fi? Do letadel bezpečně s testy na covid-19

IATA sci-fi? Do letadel bezpečně s testy na covid-19

Alexandre de Juniac, generální ředitel mezinárodní asociace letecké dopravy IATA, vyzývá, aby byl v zájmu renesance globální letecké dopravy vyvinut a mezinárodně přijat rychlý, přesný, dostupný a snadno realizovatelný systém testování viru Covid-19
Mezinárodní festival outdoorových filmů spustil předprodej vstupenek

Mezinárodní festival outdoorových filmů spustil předprodej vstupenek

Dům kultury města Ostravy zahájil předprodej vstupenek na XVIII. Mezinárodní festival outdoorových filmů & Tourfilm.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Heckel 100 - fotovýstava Turnov, Muzeum Českého ráje 10.9.-1.11. 10.9.
40 let HO Jiskra Tanvald - výstava Desná, Riedlova vila 10.9.-30.10. 10.9.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 10.-30.10. 10.10.
Výstava oskeruší
Strážnice, Městské muzeum 11.10.-8.1. 11.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Nová Baňa, Vatra 19.10.-11.11. 19.10.
Festival dokumentárních filmů Jihlava 27.10.-1.11. 27.10.
ILTM Asia - veletrh Čína, Šanghaj 28.-30.10. Luxusní cestování 28.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řapiště, U Máně 29.10.-15.11. 29.10. 18:00
Jak se plánuje Praha - přednáška Praha, Neobyčejná klubovna Přednáší Marek Vácha 29.10. 15:10
Mezinárodní festival outdoorových filmů Polsko, Cieszyn, Oranzeria 30.10.-19.11. 30.10.

Diskuse

Šárka Prkoš, 29.10.2020 10:19, 1 příspěvek
Artroza Jitka, 28.10.2020 15:16, 10 příspěvků
Kontakty z mobilu Horydoly , 24.10.2020 22:18, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Horydoly , 24.10.2020 22:14, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Pavel, 24.10.2020 6:39, 8 příspěvků
Sexuální problém David, 24.10.2020 1:46, 9 příspěvků
Gratulki k přežití Skiák, 23.10.2020 13:25, 1 příspěvek
Komfort nošení Kuba Turek, 22.10.2020 12:24, 8 příspěvků
Bolesti Jitka, 22.10.2020 12:00, 22 příspěvků
Hodinky zničené? Kuba Turek, 22.10.2020 11:25, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Vyrazte na výlet do přírody Horydoly , 29.10.2020 22:04
Re: Výlov Hostivický rybník Kuba Turek, 27.10.2020 17:30
Výlov Hostivický rybník? Horydoly , 27.10.2020 17:30
Re: Střední Čechy - cyklo... Horydoly , 26.10.2020 13:10
Strategie rozvoje Krkonoš Horydoly , 26.10.2020 13:03
Skialpinistická zácpa na ... Horydoly , 26.10.2020 11:24
HP TRONIC pomůže s trasov... Horydoly Open, 21.10.2020 16:39
Muži s hlubokým hlasem js... Horydoly , 20.10.2020 1:18