Big Mountain Pro 2008

Big Mountain Pro 2008
SDÍLEJ:
Jeremy Jones s přehledem vyhrál letošní freeridový vrchol sezóny Big Mountain Pro. Předvedl dvě bezchybné plynulé jízdy a byl jednohlasně zvolen vítězem snowboardové kategorie a většina ho zvolila i jako celkového vítěze tohoto freeridového contestu.

Světová lyžařská a snowboardová elita se sešla 24. února ve francouzském Chamonix, které je považováno za domov freeridingu. Ze Chamonix se závodníci, média a organizátoři akce přesouvají na dobrodružné výpravy po Alpách.

FOTO Big Mountain Pro 2008

Day 1-2

Day 3-5

Závod jedou nejlepší světový lyžaři a snowboardisté ve volném terénu, kteří se již podruhé snaží najít v Alpách ty nejtěžší a nejlepší volné terény současnosti.

Snowboardová elita

"Mým cílem nebylo vyhrát," říká jeden z nejzkušenějších freeriderů na snowboardu Jeremy Jones. "Přijel jsem si sem zajezdit a podívat se, co se tu děje." Přesto nakonec zvítězil.

Jeremy Jones je jezdcem firmy O’Neill a před nedávnem získal již posedmé titul Big Mountain Rider roku.

Na druhém místě v kategorii snowboardistů za ním skončil vítěz loňského roku Xavier de le Rue, který zvládl skvěle první jízdu. Na třetím byl rakouský rider ze stáje O´Neill Mitch Toelderer.

Nebezpečné skoky na lyžích

Lyžař Kaj Zackrisson ukázal impozantní dvojité dropy a nebezpečné sjezdy na obou plošinách. "Jsem rád, že jsem to už podruhé vyhrál," říká stále se usmívající švédský lyžař.

Za ním se umístil Aurelien Ducroz, francouzský lyžař z Chamonix, který hlavně zaujal svými dropy a sjezdem na druhé plošině, která byla vhodnější pro lyžaře než snowboardisty. Třetí místo obsadil švýcarský lyžař Phil Meier.

Ranking freeride tour

Pro rakouského snowboardisu Flo Orleye páté místo znamenalo, že si udržel své vedení na světovém žebříčku FWT i když celkově skončil pátý. Páté místo také zajistilo vedení na světovém žebříčku lyžaři Henrikovi Windstedtovi.

Jezdci sami sobě rozhodčími

Aby si závod zachoval svoji jedinečnost, byli to právě jezdci, kteří vybrali vítěze contestu. Čtyři hodiny závodníci seděli a na videu sledovali a hodnotili každou jízdu šestadvaceti pozvaných jezdců.

Ceny se udílely v La Grave. Letošní ročník závodu nabídl neuvěřitelné ježdění, nádherné hory a dobrou atmosféru.

Druhý den: sjezd nad Chamonix

Jezdci byli v sedm hodin ráno vyneseni helikoptérou do bodu určení. Někteří rideři byli u vytržení, jiné zachvátily mírné obavy, když viděli co je čeká. Strmost plošiny, která se nacházela 3000 metrů vysoko nad mořem, byla ohromná.

Po 75 minutách drsného stoupání na nejvyšší vrcholek, mohlo začít pravé freeridové ježdení. Počasí bylo stále nádherné a kluci předvedli skvělé jízdy.

Favority dne byli Jeremy Jonsen, Xavier de la Rue a Orley Flo na snowboardu a Seb Michaud a Cody Townsend na lyžích. Jak řekl Jeremy Jonesen: "Dnešek byl perfektní. Začali jsme krásným výšlapem nahoru a skončili perfektním freeridem a šplháním přes koryto řeky. Bylo to takové zábavné dobrodružství s přáteli."

První den: vyhlídkový běh

Big Mountain Pro odstartoval malebným během dolů udolím Blanche, poté co se nejlepší freerideři světa se shromáždili v horském resortu v městečku Chamonix.

Sníh tady nepadal už dobré tři týdny, ale zato bezchybné blankytně modré nebe odhalovalo úžasnou podívanou na Valle Blanche, jak řekl americký lyžař Cody Townsend: "Byl to snad ten nejlepší vyhlídkový běh, jaký jsem kdy zažil. Pořád mě ještě bolí za krkem z toho, jak sem koukal kolem sebe."

Američan ze Santa Cruz - legendárního surfového města - přijel na Big Mountain Pro už podruhé a je opět nadšený. Vítěz minulého ročníku Xavier de la Rue se také vrátil, aby si zase užil trochu srandy.

Jeremy Jones, právě znovu zvolený Big Mountain Rider roku, také přijel a byl prostě rád, že zase vidí své kamarády z Evropy. "Je to pohoda, sejít se jednou v roce se všema klukama a strávit tejden ježdění v těch nejlepších podmínkách," říká Jeremy. "Celé závodění je tady druhotné. Je to o tom, že se sejdeme všichni pohromadě a zajezdíme si na těch nejlepších horách, ve skvělých podmínkách."

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Perly svinim nebo svini?
To jsou perly: strmost plosiny, vyhlidkovy beh ... BTW, heliskiing je ve Francii zakazan.Hore zdar, Lenka K.
  • Autor Lenka K.
  • Datum a čas 28.2.2008 22:55
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Skialpinismus zůstává olympijským sportem

Skialpinismus zůstává olympijským sportem

Skialpinismus zůstává v programu olympijských her i ve Francii 2030. Premiéru měl letos v Itálii.... celý článek

České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026

Vybavení na horolezecké akce

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Alpy AKTUÁLNĚ 2026

Alpy AKTUÁLNĚ 2026

WIPPTAL Co je v Alpách nového, jaké vládnou na horách podmínky pro horolezectví a turistiku, kde se lyžuje, jak fungují chaty i cokoliv jiného, co zajímá návštěvníky nejvyšších evropských hor.
Skialpinismus zůstává olympijským sportem

Skialpinismus zůstává olympijským sportem

Skialpinismus zůstává v programu olympijských her i ve Francii 2030. Premiéru měl letos v Itálii.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Země živitelka - veletrh České Budějovice, výstaviště 20.-25.8. 20.8.
Mezinárodní horolezecký filmový festival Teplice nad Metují 27.-30.8. 27.8.
IBF - veletrh Itálie, Misano 4.-6.9. 4.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 11.-16.9. 11.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 18.-20.9. 18.9.
COITM Čína, Peking 14.-16.10. veletrh cestovního ruchu 14.10.
EICMA - veletrh Itálie, Miláno 5.-8.11. Cyklistika a motocykly 5.11.
Czechbus - veletrh Praha, Letňany 24.-26.11. 24.11.
Boot - veletrh Německo, Berlín 26.-29.11. Lodě 26.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 4.-20.12. 4.12.

Diskuse

трипскан сайт Davidken, 23.7.2026 19:28, 13 příspěvků
Generic Tadalafil 20mg price Geraldgaf, 23.7.2026 18:55, 3 příspěvky
Marketink letiště V.H. Nobody, 23.7.2026 16:17, 6 příspěvků
Marketink letiště V.H. Honza, 23.7.2026 15:12, 6 příspěvků
Marketink letiště V.H. Nobody, 23.7.2026 11:56, 6 příspěvků
Inu Honza, 23.7.2026 11:42, 6 příspěvků
Inu Kuba Turek, 23.7.2026 10:55, 6 příspěvků
Inu Honza, 23.7.2026 6:45, 11 příspěvků
Inu Honza, 23.7.2026 6:40, 6 příspěvků
Když už se nediskutuje ta... Kosak, 22.7.2026 17:02, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Kennametal představuje Ne... Horydoly , 21.7.2026 3:59
Re: Jak se pohodlně orien... alexbof alexbof, 16.7.2026 15:52
Jak se pohodlně orientova... verlot1 verlot1, 16.7.2026 15:50
Triatlon Holten Horydoly , 5.7.2026 0:23
Re: Důvěra ve odborníka verlot1 verlot1, 3.7.2026 16:01
Slunečný svah ve Špindler... kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35
V Thermalu bude v rámci K... Horydoly , 23.6.2026 12:35
Karlovarský filmový festi... Horydoly , 23.6.2026 12:29