Motokáry pro zábavu

Motokáry pro zábavu
SDÍLEJ:
„Už jsi v tom někdy seděl?“ houkne na mě dispečer u startovacího domku. „Ne,“ opatrně hlesnu a není mě slyšet. Okolo řvou motory ze sekaček a motorových pil vytáčené do nejvyšších otáček.
Jak na to Nejlepší

Nejlepší motokárový areál je ve Vysokém Mýtě. Na pozemku těsně za městem je vedle sebe natěsnaná dráha pro začátečníky (tady jezdí slabší kubatury motokár), závodní trať světových parametrů (pro závodní motokáry) a polygon pro zdokonalování řidičů běžných automobilů.

Největší

Největší dráhu najdete v Praze - Radotíně v bývalých zelinářských sklenících.

Outdoor v kostce

Co je potřeba na skialp

Koně pro radost i zdraví

Zimní táboření

Feráty: pocity horolezců

Sněžnice okouzlily i lyžaře

Na koho v horách spoléhat

Dobrodružné lyžování

Curling: skrytý adrenalin

Voda: adrenalin pro děti i rodiče

Silní muži se sekyrami a pilami

„Tak poď, jí ti to ukážu, je to jednoduchý!“ rozpoznává mé nemotorné pohyby dispečer a zasvěcuje mě do základních pravidel motokárového sportu. Vybírám si jednu z nastartovaných kár. Zatím jen brumlá.

Sedám do spartánského laminátového sedátka, které vypadá jako by ho vymontovali z tramvaje. „Stačí šlapat na plyn, brzdu nepotřebuješ. Když dostaneš hodiny, nech projet ostatní, a pak se teprv znova rozjeď. Když budeš mít problémy, zastav tady u mě a vyřešíme je,“ končí rychlokurz jízdy v motokáře.

Moc to nejede, odhaduji třicítkou až padesátkou, ale v ostrých zatáčkách cítím, jak mi po asfaltu plavou malá kola na hranici smyku. Motor ječí, vnímám však jen jeho vibrace. Dostávám se do závodnické euforie. Chci všechny ostatní předjet, ale zatím předjíždějí oni mne. Někteří mi to dávají i o celý okruh.

Dispečer po deseti minutách dává pokyn k zastavení. Jsem zpocený, ruce mám vytahané jako opice a v hlavě prázdno. „Tak se asi cítí piloti formule 1, když si odkroutí své tři stovky kilometrů každý závod,“ napadá mě evidentně špatný příměr, ale v tu chvíli mám opravdu dost.

Zábava pro movité, sport pro sponzorované

Ačkoliv motokáry vypadají jako levné modely autíček, ježdění s nimi není nic laciného. Deset minut jízdy v nejjednodušších modelech pro začátečníky přijde na sto padesát až dvě stě korun. Přestup do vyšší třídy stojí ještě o polovinu více.

„Abych mohl jezdit na lepších a rychlejších strojích, musím na některých dráhách odjezdit určitý počet minut,“ říká soukromý reklamní agent Ondřej Mráz. „V Radotíně mě pustí na silnější káru jen v případě, že dosáhnu určitého času na jedno kolo. Potom jsem pro ně zárukou, že vozítko ovládnu.“

Jeho kamarád Petr Vokolý, se kterým svádí na dráhách prestižní souboje, dodává: „Hned první jízdu mi naskáčou mozoly. Je jedno jestli jedu nižší nebo vyšší třídu.“

V závodním provedení stojí motokára stovky tisíc korun a na provoz závodní stáje je třeba od sponzorů sehnat milióny korun za sezónu.

Co na sebe

K motokárovému ježdění nepotřebujete kromě přilbu, kterou vám organizátoři půjčí spolu s motokárou, vůbec nic jiného. Jestli se ovšem chcete projet více než jednou, lze doporučit ke koupi pár závodních rukavic. Malý volant totiž musíte krotit velkou silou, posilovače řízení jako v osobních autech jsou v kárách věcí neznámou.

Hygienu zvýší kukla na hlavu z jemné látky. Integrální přilby, které kryjí většinu hlavy, bývají totiž propocené. Nasadit si ji na hlavu hned po předchozím jezdci tedy nemusí být bez kukly vůbec příjemné. Kukla i rukavice bývají k dostání na každé větší motokárové dráze.

Jezdit můžete třeba v obleku, ale nejlepší je pohodlné triko sající pot, sportovní bunda (venku raději taková, která neprofoukne), rozšlápnuté tenisky a nějaké pevnější kalhoty. Pokud nevíte, co s penězi, kupte si závodní kombinézu.

Kde a jak se jezdí

Seznam drah, kde si můžete půjčit motokáru, najdete na internetu. Jejich kvalita se velmi liší. Jezdí se na parkovištích mezi hromadami pneumatik, na závodních tratích s bezpečnostními zónami i v bývalých garážích, starých továrnách nebo dokonce zeleninových sklenících.

Na seznámení je dobré si zajezdit jen tak podle citu bez jakéhokoliv závodění. „Dostanete motokáru do ruky,“ říká Ondřej Mráz. Potom se teprve dívejte na časomíru a zkuste jet, co to dá.

A nakonec se pusťte do opravdového závodění. Můžete si to rozdat s přáteli během volného ježdění, později se klidně zúčastněte závodů, které provozovatelé drah čas od času vyhlašují. Někde se dokonce jezdí dlouhodobé amatérské poháry. „Na závody jeďte, až nebudete muset myslet na to, jestli zatáčku vůbec projedete,“ doporučuje Ondřej Mráz. „Okolo vás je během jízdy takový fofr, že budete rádi, když do vás někdo nevrazí, nebo dokonce někoho nesestřelíte vy.“ Hned po startu to vypadá, jako když se rozparádí hejno sršňů.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Klub českých turistů vystavuje na Holiday World

Klub českých turistů vystavuje na Holiday World

Klub českých turistů se ve dnech 12.-14. března představuje na veletrhu cestovního ruchu Holiday World ve vlastní expozici. Návštěvníci ji najdou na Pravřském veletržním areálu, v hale 4, ve stánku 4B14a.... celý článek

Praha AKTUÁLNĚ 2026

Klub slovenských turistov ztrácí členy

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Středomoří AKTUÁLNĚ 2026

Středomoří AKTUÁLNĚ 2026

Zprávy od modrého moře, bílých pláží a žhavého slunce. Z Chorvatska, Řecka, Itálie a Francie. Z Egypta, Turecka a Izraele.
Kultovní feráta Pisciadu

Kultovní feráta Pisciadu

VIA FERRATA GUIDE Feráta Pisciadu neboli Brigata Tridentina je kultovní trasou. Zvláště němečtí ferátisté ji považují málem za domovské vertikální hřiště. Je poměrně náročná, vede přehlednou skalní stěnou, zároveň poskytuje
Bruslení v Praze 2025/2026

Bruslení v Praze 2025/2026

Praha zprovozňuje zimní bruslařské plochy. Přinášíme přehled možností na bruslení v hlavním městě.
Dolomity a Julské Alpy 2026

Dolomity a Julské Alpy 2026

Přinášíme aktuální zprávy z Dolomit - Trentina a Jižního Tyrolska. Doplňujeme je o novinky z italských i slovinských Julských Alp.
Velké náměstí v Hradci Králové

Velké náměstí v Hradci Králové

Hradec Králové / Königgrätz není hrad a už vůbec ne královský. Název odkazuje na vedlejší hrádek, který patří královně. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kanada - diashow Hradec Králové, Adalbertinum Přednáší Martin Loew 16.3. 18:00
Oregon - diashow Mladá Boleslav, Škoda muzeum Přednáší Martin Loew 18.3. 19:00
Jeskyně Trucovna a Medvědí - diashow Vrchlabí, Krtek Přednáší Radko Tásler 19.3. 18:00
Dovolená - veletrh Ostrava, Černá louka 20.-21.2. 20.3.
For Boat - veletrh Praha, Letňany 20.-22.3. Vodní sporty 20.3.
Den vody - exkurze Brno, Žlutý kopec 21.-22.3. 21.3.
Vynášení Morany Mělník 22.3. 15:00
Norsko - diashow Přerov, Hvězda Přednáší Martin Loew 23.3. 18:00
Norsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 24.3. 18:00
Taipei Cycle - veletrh Taiwan 25.-28.3. 25.3.

Diskuse

If every frequently prote... ohizeleger, 16.3.2026 8:19, 57 příspěvků
Surgery elastin imbalance... iqiwuceqielh, 16.3.2026 8:05, 57 příspěvků
Bladder-drained nizagara ... zelutolqovek, 16.3.2026 8:03, 57 příspěvků
Viewed hand, well-contrac... agobakwog, 16.3.2026 7:59, 57 příspěvků
Were signs: slimex online... uredmoahaniv, 16.3.2026 7:53, 57 příspěvků
Calculate perihilar levit... uufuelujeracu, 16.3.2026 7:33, 57 příspěvků
Manometry decreases histo... edumoham, 16.3.2026 7:24, 57 příspěvků
T radiate agents stains, ... ecoxosehinaha, 16.3.2026 7:12, 57 příspěvků
Send sildenafil stepwise ... vupesigemeraw, 16.3.2026 7:11, 57 příspěvků
Sleep hypoxic, buy nizaga... lajureax, 16.3.2026 7:03, 57 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Leoš Šimánek zemřel Horydoly , 11.3.2026 0:40
Pražský veletržní areál v... Horydoly , 28.2.2026 17:46
Znovínský košt v Louckém ... Horydoly , 28.2.2026 17:44
Re: Textilky Slezan ve Fr... Horydoly , 17.2.2026 11:37
Re: Textilky Slezan ve Fr... Kuba Turek, 16.2.2026 22:26
Textilky Slezan ve Frýdku... Horydoly , 16.2.2026 22:25
Vloni prošlo českými leti... Horydoly , 16.2.2026 12:05
Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42