Medvědy potká turista v Evropě leckde. Známé jsou tím rozlehlé lesní komplexy v Rumunsku. Také v hlubokých polských lesích žije hodně huňáčů. V Bukovských vrších a Bieszczadech na polsko-slovensko-ukrajinských hranicích mají medvědi i vlci mimořádně vhodné životní podmínky. Obrovská plocha lesa jim poskytuje dostatek potravy i úkrytů. Chovají se tu přirozeně. V Česku je jich nejvíc v Beskydech.

Medvědi nemají zájem o lidské maso
Na zaručené rady, co dělat při útoku medvěda, raději zapomeňte. Vojenskou pušku Mauser nejspíš s sebou mít nebudete. Rozběhnout se s křikem tváří v tvář velké šelmě vás ani nenapadne. Lehnout si na zem a dělat mrtvého, i když si vás medvěd odtáhne k sobě do brlohu, se také neodvážíte.

1. Potraviny zavěste na strom!
Medvěd je převážně býložravec. Maso na jídelníček přidává jen ze zdechlin, případně si pochutná na červech, hmyzu, slimácích, nebo uloví drobné hlodavce či obojživelníky. Také by si rád dal něco z vašich zásob.
Vůně potravin ho spolehlivě přiláká. Klidně vám hrábne do stanu, nebo vytáhne batoh zpod vaší hlavy. Proto je důležité jídlo zavěsit na strom, kam medvěd nedosáhne. Ideálně ve vzdálenosti 100 metrů od vašeho noclehu. Stejně tak jídlo by se mělo vařit a konzumovat daleko od místa na spaní.
O odpadky z vaření, nebo zapomenuté jídlo na stole či před stanem může mít zájem i vlk. Ten je ovšem tak rychlý a zároveň tichý, že ho v noci vůbec nezaregistrujete. Chybějící potraviny odečtete až ráno.
2. Medvědy nestrašte!
Medvědi na člověka neútočí, pokud nemají důvod. Když už se ale do vás pustí, způsobí vám nejspíš vážné tržné rány na hlavě, rukou a nohou.
Útok nastává jen ze dvou příčin. Buď ho překvapíte a on na nepříjemné vyrušení zareaguje zkratem a vrhne se na vás. Například se mu propadnete do zimního brlohu, vykouknete na něj při sběru malin, nevyhnete se mu na úzké stezce, odháníte ho od kontejneru s odpadem. Mimochodem: dokáže vyvinout rychlost 60 km/h.
Anebo omylem vstoupíte mezi medvědici a její medvíďata. Stará pak brání své mladé a cíleně si vás vybere za terč hněvu.
3. Nebojte se, ale repektujte je!
Naopak hrozivě vypadající medvěd stojící na zadních tlapách, není nebezpečný. Ví o vás už dávno a jen se snaží získal lepší přehled o situaci. Má sice slabý zrak, ale za to výborný sluch a hlavně čich.
Z medvědů v přírodě není třeba mít strach, ale je životně důležité respektovat jejich teritorium a zvyky. Od prosince do února spí, pak se probudí a pomalu začíná hledat něco k snědku. Rozhodně nestojí o žádné pošťuchování, fotografován či filmování.

Medvědi na Horydoly
Uteč, nebo střílej!
Čo robiť pri stretnuti s medveďom
Zaplaťpámbů za slovenské perlustrace
Medvěd na Lúčanské Fatře
Medvěd na Andrejcové
Gumou a olovem na medvědy v Tatrách
Švédové odstřelí 305 medvědů
Noční výstup na Bystrou
Medvědice naháněla lovce
Na polár jsem se dostal náhodou
Pokuta za odstřel ledního medvěda v Norsku je 30 000 Kč
Medvědí stezka na Šumavě
Les Arbesbach slouží jao útulek pro vysloužilé medvědy
Lední medvěd v ohrožení