Výzva pre návštevníkov ferát na Slovensku

Výzva pre návštevníkov ferát na Slovensku
Pokus o záchranu těžce zraněného ferátisty u Kremnice bohužel nevyšel.
Autor snímku Horská záchranná služba
SDÍLEJ:

Feráty dávajú možnosť návštevníkom, nehorolezcov nevynímajúc, vychutnať si čaro pohybu a postupu v strmej skalnej stene. V poslednom období však Horská záchranná služba eviduje stúpajúci trend zásahov na ferratách, a to najmä z dôvodu precenenia fyzických síl a schopností zachraňovaných osôb.

Horská záchranná služba preto vyzýva návštevníkov ferrát (nielen začiatočníkov a nehorolezcov), aby pred ich absolvovaním zvážili a zhodnotili svoje schopnosti, možnosti, očakávania a fyzické zdatnosti.

Cesty s dlhými a zvislými, niekedy previsnutými pasážami, vyžadujú silu v rukách (veľa sily!), vyžadujú potrebnú rýchlosť aj obratnosť a predpokladajú dobrú kondíciu a prípravu.

Ak vám dôjde sila, pád je takmer istý, preto ferátové cesty odporúčame absolvovať od najľahšej.

Horydoly.czVAROVÁNÍ: Smrtelný pád z feráty na Skalke

Na feráte sme v spoločnosti väčšinou neznámych ľudí, každý je sebestačný, ide sám pre seba a prípadné vracanie sa z feráty je problém nielen pre samotného ferátistu, ale aj pre ostatných návštevníkov, o ktorých nevieme, aké skúsenosti a kondíciu majú.

Bezpodmienečne je k výstupu potrebný sedací úväz (ťažšie úseky odporúčame liezť okrem sedacieho úväzu aj s prsným, alebo celotelovým úväzom), tlmič pádov, prilba a vhodná obuv. Ďalšou odporúčanou výzbrojou sú rukavice, horolezecké lano, slučka a karabína (tzv. odsedák).

Okrem toho, aby vás feráta nezaskočila, môžete sa na ňu pripraviť už doma. Odporúčame navštíviť webové stránky jednotlivých stredísk či ferát, kde sú popisy, fotky, hodnotenia a najmä informácie o klasifikácii ferát - stupne sú označené ako ľahké (A), stredne ťažké (B), ťažké (C), veľmi ťažké (D), extrémne ťažké (E) a extrémne náročný úsek (F), čo je v pravom slova zmysle horolezecká cesta obtiažnosti 7+ UIAA istená via ferratovým lanom. V takomto úseku v previse s prípadným vytláčaním tela mimo líniu lana je potrebná brilantná technika a veľmi silné ruky. Kroky musia byť premyslené a pred aj po prejdení týchto úsekov je potrebná prestávka na oddych.

Veríme, že aj neskúsení návštevníci už budú mať väčšiu predstavu o tom, čo ich čaká a čomu sa vyvarovať, prípadne ako majú ísť pripravení. Upozorňujeme, aby ste dávali pozor aj na počasie a v prípade akýchkoľvek nejasností ešte pred samotným výstupom kontaktovali infolinku HZS 052 78 777 11.

INFO: Horská záchranná služba

Doporučené vybavení

Přilba, ferátový set, ferátové rukavice, batoh 45 l, lékárnička, mobil, mapa nebo GPS, opalovací krém, tmavé brýle, bivakovací pytel, pevné kotníkové pohorky, čepice, kalhoty a bunda, návleky na boty, teplé rukavice, funkční prádlo, ponožky, softshellová bunda, čelovka. Peníze, doklady, pojištění, fotoaparát nebo kamera.

Na feráty horského typu: Lehký spací pytel nebo vložka do spacího pytle, které potřebujete na chatu, kde dostanete jen erární deky. Vhodné je vzít s sebou turistický cepín a mačky na případná zaledněná místa a krátké ledovce. Pokud máte s sebou slabší účastníky, nebo nováčky, vezměte s sebou horolezecké lano (stačí 20-30 m), pár karabin a několik smyček.

Horydoly.czCLIMBING GUIDE: Feráty na Horydoly

 

Vybavení pro feráty

Feráty - pocity horolezců
Ledovce a feráty
Deset omylů českých turistů
Proč ferátisté umírají a zraňují se?

Trénink na feráty

Schubert Pit: Lezení na zajištěných cestách
Dvě učebnice vysokohorské turistiky
Jako opičáci pod stropem
Strach a sebeovládání na vysokých lanech
SEZNAM: Lanové parky a centra

Průvodce po ferátách

Jak je feráta těžká? (stupnice obtížnosti)
Nejkrásnější feráty Dolomit (knižní průvodce)

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Letištní kódy IATA-Codes

Letištní kódy IATA-Codes

Letištní kódy se skládají ze třech velkých písmen. Mnohá letiště mají toto označení velmi dlouho. Pražské letiště v Ruzyni, tedy letiště Václava Havla, má mezinárodní zkratku PRG.... celý článek

Slovenský skialpinista zahynul u Obertauern

Jak se slaví Velikonoce? Vajíčka jsou všude.

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Ochutnáme něco doma kvašeného. Pickles?

Ochutnáme něco doma kvašeného. Pickles?

RECEPT Kvašené zelí nebo okurky čas od času ochutná každý. Kvasit neboli fermentovat lze ovšem téměř jakoukoliv zeleninu, houby a dokonce i mnohé druhy ovoce. Mistři kuchaři fermentují také maso, klobásy, salámy
Jarní veletržní víkend v Letňanech

Jarní veletržní víkend v Letňanech

Nenechte si ujít konglomerát outdorových veletrhů v Praze Letňanech. V Pražském veletržním areálu se koná Holiday World (cestovní ruch), Kolem světa (cestovatelský festival), For Bikes (cyklistika) a Sport Expo (sport).
Fakta v kostce - vybavení pro domácí posilování

Fakta v kostce - vybavení pro domácí posilování

Domácí silový trénink je stále populárnější. Mnoho lidí chce posilovat pravidelně bez návštěvy fitness centra. Proto roste zájem o kvalitní fitness vybavení.
Komořanské jezero pod Krušnými horami

Komořanské jezero pod Krušnými horami

Fascinující geologický děj se odehrál pod Krušnými horami - před 65 miliony let se tam rozlévalo slané moře, to se přes 20 miliony let změnilo na obrovské sladokovodní jezero, samovolně se
Hlúpy vrch a Kopské sedlo: skialpová túra do lyžařské minulosti

Hlúpy vrch a Kopské sedlo: skialpová túra do lyžařské minulosti

Letos je to sněhem v Tatrách bída. Napadlo ho málo, jezdí laviny a tvoří se krusta. Tyto podmínky ovšem prospěly Belianským Tatrám, kde se dají lyžovat svahy, kam bychom se jindy neodvážili.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 23.3.-5.4. 23.3.
Freeride World Tour Švýcarsko, Verbier 28.3.-5.4. 28.3.
Má vlast cestami proměn - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 1.-30.4. 1.4.
Velikonoce Veselý Kopec 3.-6.4. 3.4.
Mastník - splutí Sedlčany, kasárna 5.4.
Street Food Market Plzeň 5.4.
Veduty Českých Budějovic - výstava České Budějovice, Jihočeské muzeum 12.9.-6.4. 6.4.
Norsko - diashow Liberec, Krajská vědecká knihovna Přednáší Martin Loew 8.4. 18:00
PAF - festival potápěčské fotografie Tachov, Mže 10.-12.4. 10.4.
Valná hromada ČHS Praha 11.4.

Diskuse

IsmaelEvirm Lhanebal, 5.4.2026 17:31, 130 příspěvků
кактус казино - официальн... kaktus_skPa, 5.4.2026 17:20, 130 příspěvků
The wealthiest terpene pr... Jamescog, 5.4.2026 15:49, 7 příspěvků
Earnesthaide Dichaelrerce, 5.4.2026 15:22, 130 příspěvků
Timsothyenush Dichaelrerce, 5.4.2026 15:21, 130 příspěvků
Stephenjense OLanebal, 5.4.2026 15:14, 130 příspěvků
Hi! hex, 5.4.2026 14:21, 130 příspěvků
Lhanebal OLanebal, 5.4.2026 12:50, 130 příspěvků
Trading Made Clear NestorKnono, 5.4.2026 10:33, 4 příspěvky
aviatorbatery.in интернет... WilliamSnony, 5.4.2026 10:33, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Velikonoce v Lošticích Horydoly , 3.4.2026 22:52
Velikonoce v Jizerkách Horydoly , 3.4.2026 22:48
Na Budějovicku začíná 11 ... Horydoly , 3.4.2026 22:42
Velikonoce ve středních Č... Horydoly , 3.4.2026 22:39
Sváteční menu na hladině ... Horydoly , 3.4.2026 22:37
Velikonoce a duben na zám... Horydoly , 3.4.2026 22:33
Velikonoce Mělník Horydoly , 3.4.2026 22:29
Re: gamess sokarovskiy sokarovskiy, 1.4.2026 15:00