Zdravá kloubní chrupavka v každém věku: Jak na to?

Zdravá kloubní chrupavka v každém věku: Jak na to?
Turistika - zdravé klouby, chrupavky i svaly.
Autor snímku Zlatymuflon.cz
SDÍLEJ:

Kloubní chrupavky nejsou nezničitelné. Jak stárneme, postupně se opotřebovávají a již bezchybně neplní svou primární funkci. Také ale může kloub, jehož je chrupavka součástí, postihnout chronické onemocnění, které na ni může mít taktéž negativní vliv. Proto je důležité se o klouby a chrupavky začít starat včas. Jak to ale udělat?

Luxus bezbolestného a plynulého pohybu si většina z nás začne plně uvědomovat až ve chvíli, kdy o něj přijdeme. Stát se to může z mnoha různých příčin. Viníkem může být například opotřebení kloubů po sportu nebo kvůli namáhavému zaměstnání, ve kterém můžete každý den ručně manipulovat s těžkými břemeny.

Proto se hodí vědět, jak vyživit a obnovit chrupavku v koleni. Minimálně alespoň do takové míry, aby pro vás nemusel být každý pohyb utrpením.

Kloubní chrupavka.  

Co je to kloubní chrupavka?

Chrupavka je pevná a pružná pojivová tkáň, která chrání klouby a kosti. Působí jako tlumič nárazů v celém těle.  Chrupavka na konci kostí dále snižuje jejich tření o sebe při používání kloubů. Je také hlavní tkání některých částí lidského těla, kterým dává jejich strukturu a tvar. (Jako příklad si můžeme vzít například chrupavku v nose nebo v uchu.) K poškození chrupavky může dojít náhle - například při sportovním zranění nebo jiném úrazu - ale může také dojít k chronickému problému, který ovlivňuje normální funkci kloubů. V takovém případě může rozvoj potíží trvat klidně roky.

Jak poznat, že není v pořádku?

U lidí se může poškození chrupavky projevit mnoha různými způsoby, které mohou souviset i s rozsahem jejího poranění nebo ztenčení.

Objevit se u vás může například:

 • Zánět
 • Omezení rozsahu pohybu
 • Ztuhlost
 • Bolest během pohybových aktivit
 • Bolest v době, kdy jste v klidu

V krajních případech (například během opravdu vážných úrazů) se může kus chrupavky dokonce odlomit a může dojít ke krvácení do kloubu. V takové chvíli pak lze pozorovat modřinu.

Nejčastější problémy s chrupavkou

U kloubního zdraví hraje roli několik faktorů, z nichž některé mohou být lehce protichůdné. (Například máte moc, anebo naopak málo pohybu.) Chce to tedy najít nějaký rozumný průsečík, aby všeho bylo tak akorát. Některé potíže pak mohou souviset například s nehodami nebo s genetickou predispozicí, která u vás může zvyšovat riziko některých chronických potíží.

Pozor si dávejte na:

 • Přímé nárazy (při sportu, při pádu…)
 • Opotřebení kloubů (namáhavou prací, sportem…)
 • Nedostatek pohybové aktivity
 • Pravidelnou prevenci u ošetřujícího lékaře

Co se týče dalších rizikových faktorů, které mohou přispět k rychlejšímu opotřebení chrupavky, patří k nim například obezita. Pokud tedy máte nějaká kila navíc, snažte se je v dohledné době dostat dolů.

Z dlouhodobého pohledu pak také hrozí problémy lidem, kteří jsou delší dobu imobilní. (Například senioři po operaci.) Proto, i když se třeba necítíte na svižné cvičení, snažte se alespoň trochu hýbat v doprovodu blízkých. Prospěšná bude i pouhá procházka.

Zdravý běh.

Jak podpořit zdraví kloubní chrupavky?

Obnovit kloubní chrupavku do původního stavu v době, kdy vám bylo dvacet, bohužel úplně nejde. To ale neznamená, že byste měli na snahu o podporu kloubního zdraví zcela zanevřít. Vyzkoušejte dlouhodobé užívání vícesložkové kloubní výživy, která může dokonce podpořit konzervativní léčbu některých chronických problémů s pohybovým aparátem. (Pozor, sama o sobě vás ale nevyléčí.)

Určitě by v takové kloubní výživě neměly chybět látky, ke kterým patří:

 • Glukosamin
 • Chondroitin
 • MSM
 • Kolagen
 • Kadidlovník pilovitý
 • Kurkumin

Takovou kloubní výživu pak lze užívat i v případě, že pravidelně sportujete a chcete se ujistit, že pohybovému aparátu nebude nic chybět.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Dotaz

Jez kližku a budeš v pohodě

 • Autor Piký
 • Datum a čas 31.3.2024 12:44
Reaguj
Dotaz

Zdravím, mě by zajímalo zda je lepší volit produkt, který již například kolagen obsahuje nebo je lepší se snažit nějakým doplňkem podpořit přirozenou tvorbu? Narazil jsem teď na tento produkt: Kloubní výživa Reflex Jointcare Pro - Fitnessprotebe.cz a příjde mi to jako celkem zajímavá volba, ale zkušenost s tím zatím nemám. Klasickou kloubní výživu užívám, ale účinek nějaký je, ale slabší než bych potřeboval.

 • Autor Libor
 • Datum a čas 30.3.2024 08:21
Reaguj
INU

Ono je spousta návodů a přípravkú pro léčení, ovšem vždy záleží na celkovém stavu organizmu. Tak např. můžete hltat ve velkém všechny  doporučené preparáty, ale máte li křečáky a v čudu krevní oběh stejně je to k ničemu. Stejně tak jak se hýbat a cvičit, pokud je někdo rád, že udělá pár kroků a navíc ma vadné plíce či dušnost a astma. Ono je vždy třeba nejprv regenerovat celý organizmus ergo životosprávu. A kde začít poznává nejlíp člověk sám co mu pomáhá. .Někdy jsou to posty, jindy vybraná strava A pohyb, ovšem nejdúležitější je zdravý vzduch a dýchání..  Tam je vřak vždy třeba začít, Ovšem bohužel onen covid tu dělá paseku a nějaké očkování to nespraví. A prevence zatím jasná není. A Zdravý horský vzduch v potřebné míře si také dnes ovšem nemůže dovolit každý. To naši dávní předkové si s tímhle starost dělat nemuseli.

 • Autor Honza
 • Datum a čas 17.3.2024 20:56
Reaguj
Chrupavka

Myslím, že by mohlo pomoc i pravidelné užívání rybího tuku s vitamíny a Omega-3 kyselinami.

 • Autor Lipo
 • Datum a čas 17.3.2024 00:16
Reaguj
Celkem 4 příspěvky v diskuzi


Skály v údolí Vrchlice: plotny u Malešova

Skály v údolí Vrchlice: plotny u Malešova

AKTUALIZACE Okolí Kutné Hory je malý lezecký ráj. Přímo ve městě se leze v Yosemitu, což je pás pískovcových skal na Královské vycházce. Další rulové plotny i pískovcové stěny najdete v historickém centru (skály... celý článek

Kdo otrávil orly mořské pod Brdy?

Aprílové počasí na Šumavě a v Krkonoších

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Vzdělávání – cesta k horolezeckému úspěchu?

Vzdělávání – cesta k horolezeckému úspěchu?

Nový systém vzdělávání představil Český horolezecký svaz a reakce na něj přišly od členů prakticky okamžitě. Instruktor poskytuje metodickou přípravu, trenér se zaměřuje na výkonnostní stránku svěřenců. Oba vzdělávací směry jsou
Jak si vybrat nejlepší stránku na sázení pro české hráče?

Jak si vybrat nejlepší stránku na sázení pro české hráče?

Chcete si užít spoustu zábavy při sázení bez jakýchkoli problémů? Pak si musíte vybrat tu správnou sázkovku. Ne všechny totiž nabízí stejnou úroveň služeb a příležitostí.
Jak živé barvy bot mohou proměnit každý outfit?

Jak živé barvy bot mohou proměnit každý outfit?

Ve světě módy, kde často dominují bezpečné, neutrální odstíny, živé barvy bot představují osvěžující závan originality, přidávají charakter a osobnost každému outfitu. Ať už jste milovníkem casual stylu, nebo preferujete elegantní,
Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Fejfar dál vládne běhu na Petříně

Vůně a obrazy kvetoucích třešňových stromů jako při májové premiéře před deseti lety vytvořily kulisy Trailu Praha i v půlce března. Místy vysvitlo teplé sluníčko, běželo se i kolem líbajících se milenců u sochy
Malý Javorový štít, nepříjemná zimní hřebenovka

Malý Javorový štít, nepříjemná zimní hřebenovka

Zase jsme jednou naběhli na připravené vidle! Přelezli jsme celý hřeben Malého Javorového štítu ve Vysokých Tatrách. Místo očekávané lehké vyhlídkové túry jsme absolvovali těžký celodenní boj je skálou, trávou

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tourbusiness - veletrh Bělorusko, Minsk 18.-20.4. 18.4.
Dunajec - otvorenie vodáckej sezóny Červený Kláštor 19.-21.4. 19.4.
Speleoforum Sloup 19.-21.4. 19.4.
Bratislava - Vídeň Bratislava Koloběžkový závod 20.4.
Predator race Monínec 20.-21.4. 20.4.
Svätojurský cyklomaraton Svätý Jur Horská kola 20.4.
Bajkonur - orientační závod na kolech Pikovice Scorelauf dvojic MTB 20.4.
Sázava - historická plavba Horka 20.4.
Kamenice - rafting Plavy 20.-21.4. 20.4.
Bakovský půlmaraton Bakov nad Jizerou 20.4.

Diskuse

Nedej na nějaké rádobychy... Michael Beranek, 18.4.2024 17:34, 10 příspěvků
Prostě nehoda Horydoly, 18.4.2024 11:52, 10 příspěvků
Prostě nehoda EH, 18.4.2024 11:41, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Lyžař, 18.4.2024 10:27, 10 příspěvků
Marťan se zastyděl? Prkoš, 18.4.2024 10:16, 10 příspěvků
Test test, 16.4.2024 18:32, 1 příspěvek
Jazyk Veronika, 15.4.2024 18:53, 10 příspěvků
milovníku cizích termitů PK, 15.4.2024 18:16, 10 příspěvků
INU IP, 15.4.2024 17:11, 10 příspěvků
z prde.. klika PK, 15.4.2024 10:05, 10 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

ČSK media - změny na PR p... Horydoly , 19.4.2024 12:00
S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09