Silesianka: 34 rozhleden ve Slezsku

Silesianka: 34 rozhleden ve Slezsku
Rozhledna Blahutovice.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Výlety na rozhledny patří do sudetského folkloru už 150 let. Zájem o výhledy do krajiny neutuchá ani dnes. Česko-polské pohraničí ve Slezsku proto sdružilo 34 významných rozhleden, vyhlídek a věží pod jeden název Silesianka.    

Silesianka je turistická stezka, produkt cestovního ruchu, výsledek přeshraniční spolupráce, eurounijní projekt... jak kdo chce. Hlavně ale umožňuje turistům navštívit 22 českých a 11 jedenáct polských rozhleden.

VIDEO Silesianka na podzim

AUDIO vysílá Radio Beat Radio Beat.a Horydoly Horydoly.cz

Pokud se kromě samotné turistiky zúčastníte sběru razítek, využijete QR kódy nebo dokonce zaznamenáte své návštěvy ve vandrovní knížce, je už jen bonus pro vás a hlavně pro vaše děti. Pokud jste pilní sběratelé, můžete nakonec získat drobné upomínkové předměty v regionálních turistických infocentrech.

Silesianka.

Právě na podzim jsou výlety za vyhlídkami nejlepší. Čistý chladný vzduch umožňuje daleké rozhledy, příroda pod nohama je barevná a ostatních návštěvníků je jen málo. Nebudete se s nimi tlačit na ochozech rozhleden.

Do systému Silesianka patří jak tradiční a známé rozhledny, tak městské historické věže a také nové rozhledny, které poskytují nepříliš obvyklé výhledy.

Seznam rozhleden Silesianka

Rytířská bašta ve Wodzisławiu Śląskim
Rytířská bašta ve Wodzisławi Śląském, nazývaná romantickou věží, je novogotická, téměř 20 metrů vysoká věž stylizovaná do podoby středověké bašty. Patří k hlavním symbolům města. Jedná se o pozůstatek bývalého loveckého zámečku, postaveného v letech 1867-1868 v městském lese na Hradišti (Grodzisku). 

Vyhlídková věž ve Włodzieninie
Věž kostela svatého Mikuláše ve Włodzienině je pozůstatkem gotického chrámu. Z vyhlídky na vrcholu věže se naskýtá malebný výhled na Opavskou pahorkatinu a Jeseníky s Pradědem.

Vyhlídková věž na zřícenině hradu v Tworkowie
Vyhlídkové místo se nachází v hodinové věži zříceniny hradu v Tworkowě. Kdysi zde stála středověká tvrz postavená v gotickém slohu. Na zdi hradní věže se dochoval erb rodiny von Saurma-Jeltsch a letopočet 1872, tedy rok poslední přestavby.

Vyhlídkové místo v Arboretu Moravské brány v Raciborzu
Z vyhlídky v Arboretu Moravské brány v polské Ratiboři je krásný výhled na bludiště vytvořené živým plotem zvané Kouzelná zahrada. Má neopakovatelný půvab v každém ročním období. V lesním prostředí si odpočinete a na dobře značené stezce zdraví, kterou zvládne každý, si také zlepšíte svou fyzickou kondici. V Arboretu je pro děti připravena Naučná přírodovědná stezka Zelená třída a minizoo.

Rozhledna a vyhlídkové místo v Pogrzebieniu
Objekt stojí na kopci, jehož úbočí klesá do údolí Odry. Z rozhledny se naskýtá výhled na protipovodňovou nádrž Racibórz. Na západním horizontu jsou vidět Jeseníky s Pradědem, směrem na jih je Lysá hora v Moravskoslezských Beskydech, směrem na jihovýchod Slezské Beskydy a na východě halda Szarlota.

Rozhledna v Pietrowicach Wielkich
Rozhledna v Pietrowicach Wielkich stojí u historického dřevěného poutního kostelíku svatého Kříže. Za dobrého počasí je z rozhledny vidět Moravskou bránu a podhůří Slezských Beskyd a Krkonošsko-jesenického pohoří. Po návštěvě rozhledny si můžete odpočinout v nedaleké solankové gradovně a užít si procházku uprostřed zeleně. Poblíž rozhledny najdete místo pro opravu kola a parkoviště pro auta.

Dvoupodlažní vyhlídkové místo v Mszanie
Dvoupodlažní vyhlídkové místo se nachází v Mszaně a u něho stojí tabule popisující dějiny hornictví. Tabule obsahují informace o zavřených i stále provozovaných dolech, mj. Borynia, Jastrzębie, Zofiówka a Marcel, které můžete z vyhlídkového místa vidět.

Rozhledna na Hraničních meandrech Odry
Poblíž bývalého hraničního přechodu v Bohumíně - Chałupkách tvoří řeka Odra malebné zákruty. Vyskytují se na 7 kilometrech toku a část z nich můžete vidět z rozhledny.

Vyhlídková věž v staré městské radnici v Głubczycach
Rozhledna v Głubczycíc se nachází v samotném centru města v budově Staré městské radnice. Vyhlídková terasa rozhledny vznikla ve 20. století. Dnes v budově radnice sídlí muzeum a knihovna.

Rozhledna v Baborowie
Z vyhlídkové terasy se naskýtá výhled na okolní obce a Hrubý Jeseník. U věže je turistické odpočívadlo a naučné tabule.

Vyhlídkové místo v Grabówce
Z vyhlídkového místa v Grabówce se naskýtá výjimečný výhled na rezervaci Wielikąt. Díky nainstalovanému dalekohledu můžete obdivovat také panorama hor. Horská pásma zobrazuje tabule umístěná u vyhlídky, doplněná o zvířata, která v okolí žijí. Wielikąt je úchvatný komplex rybníků a jedna z největších ptačích oblastí v Polsku.

Vyhlídková věž Vikštejn
Zřícena hradu Vikštejn ční na vysokém skalním ostrohu nad řekou Moravicí. Historie vzniku hradu sahá do druhé poloviny 13. století. Z vyhlídky lze spatřit údolí řeky a nedalekou kopcovitou krajinu.

Veselská rozhledna
Z desetimetrové rozhledny se nabízí výhledy nejen na Moravskou bránu. Jedná se o futuristickou stavbu s betonovým podstavcem obsypaným břidlicí, jednou ze zdejších typických hornin. Posezení v okolí rozhledny jsou v černobílé barvě a v krajině rozehrávají šachovou partii jezdec, pěšec, střelec a věž.

Rozhledna Velký Javorník
Dřevěná rozhledna se zázemím byla postavena na stejnojmenném kopci jihozápadně od Frenštátu pod Radhoštěm. Malebná místní architektura se přenesla na její celkovou podobu. Stavba měří 26 m a návštěvníkům nabízí výhledy od oblasti Poodří až po Lysou horu hned ze dvou výškových úrovní.

Rozhledna Těchanovická vyhlídka
Dřevěná rozhledna Těchanovická vyhlídka dosahuje výšky 12 m. Z rozhledny lze shlédnout nejen přilehlé obce či vodní nádrž Kružberk na řece Moravici, ale také bývalou sopku Velký Roudný a majestátný Praděd. Při samotném pěším výletě doporučujeme navštívit nedalekou Raabovu štolu v Zálužné.

Hrad Štramberk s věží Trúba
Středověká zřícenina hradu s věží Trúba (lidově Kulatina), vysokou 40 m, je dominantní ozdobou města Štramberk. Věž se stala turistickou rozhlednou před téměř 120 lety. Za dobrého počasí se z rozhledny nabízí krásné výhledy na města Nový Jičín a Příbor, ale také na blízké vrcholky Bílé hory či vzdálenější panorama Jeseníků a Beskyd. Navštívit lze další zajímavá místa, např. nedaleký Národní sad s jeskyní Šipka, jež je významným nalezištěm pozůstatků pravěkého života.

Rozhledna Šibenice Stěbořice
Celobetonová stavba s výškou 13 m je architektonicky atypickou rozhlednou připomínající vojenský bunkr. Nachází se na stejnojmenném vrchu v obci Stěbořice. Zázemí rozhledny doplňuje vojenské cvičiště pro děti a vnitřní stálá expozice o výstavbě bunkrů na Opavsku. Z rozhledny se nabízí nádherné výhledy na Opavu a Opavskou pahorkatinu, na Velký a Malý Roudný a na nejvyšší horu Moravskoslezského kraje, Praděd v Jeseníkách. V případě pěkného počasí také na Beskydy.

Rozhledna Šance Jakubčovice
Nachází se na okraji Jakubčovic u města Hradec nad Moravicí. Dřevěná stavba na betonových pilířích dosahuje výšky 16 metrů. Za příznivého počasí můžete spatřit nejen široké okolí Opavska, ale také nejvyšší vrcholy Beskyd a Jeseníků.

Strážní věž hradu Starý Jičín
Na Starojickém kopci nedaleko obce Starý Jičín se nachází zřícenina stejnojmenného středověkého hradu a strážní věž vysoká 20 m. Původně na tomto místě bývala dřevěná tvrz. Z hradní věže se naskýtá výhled do širokého okolí Moravské brány, přičemž lze zahlédnout např. Hostýnské vrchy či hrady Helfštýn a Hukvaldy. K návštěvě v okolí lze doporučit barokní zámek Kunín.

Rozhledna Sosnová
Dřevěná rozhledna na Anenském vrchu je vysoká 25 metrů a z vyhlídkového ochozu je možné prohlédnout široké okolí Nízkého Jeseníku, směrem na severozápad je pak možné vidět i vrchol Pradědu. V blízkém okolí je možné navštívit Anninu studánku s kaplí svaté Anny.

Rozhledna Slatina
Na vršku Okrouhlík se tyčí dřevěná rozhledna se stejnojmenným názvem. Střecha objektu je koncipována do atypického šestiúhelníku. Zázemí doplňuje přístřešek s lavičkami. Z plošiny ve výšce 12 metrů lze spatřit Ostravskou pánev, Oderské vrchy, Beskydy i Jeseníky. Zajímavým nejbližším místem k výletu je město Bílovec, kde se nachází větrný mlýn a muzeum.

Rozhledna Pohoř - Olšová
Tvar 17 m vysoké rozhledny je inspirován znakem města Oder - strážní věží. Po zdolání 64 schodů se vám otevřou úchvatné pohledy na pohoří Beskydy, Jeseníky a také dálnici vinoucí se Moravskou bránou. V okolí je možné navštívit Flascharův důl v Odrách.

Památník slezského odboje na Ostré hůrce
Poblíž obce Háj ve Slezsku se nachází Ostrá hůrka neboli také Vršek nad Hájem. Jedná se o historicky významné místo spjaté se Slezany. Již při výstupu na hůrku se naskýtá výhled na nádhernou Hlučínskou pahorkatinu a krajinu údolí řeky Opavy. Tímto fascinujícím historickým místem vede přes 7 km dlouhá naučná stezka Hájecké chodníčky, jež propojuje předválečná opevnění, bunkry, sruby a tvrze.

Věž Staré radnice Ostrava
Původní radniční věž města Ostravy na Masarykově náměstí dnes slouží jako Ostravské muzeum. Budova byla několikrát přestavována a dokonce v minulosti do ní udeřil blesk. Z výšky 36,5 m lze z historické věže spatřit městské obvody Slezská Ostrava, Moravská Ostrava, Poruba a blízké významné objekty města, například kostel svatého Václava, Novou radnici, Slezskoostravský hrad, haldu Ema, Dolní oblast Vítkovice a Divadlo loutek.

Ostrava.

Vyhlídková věž Nové radnice Ostrava
Nepřehlédnutelná železobetonová dominanta, kterou zdobí hodinový ciferník s průměrem 3,5 m, dosahuje výšky 85,6 m. Vyhlídková věž byla vybudována na levém břehu řeky Ostravice v roce 1930, v období zlatého věku průmyslové Ostravy, a díky tomu nese název „Nová radnice“. Za jasného počasí lze spatřit nejen krásné pohoří Jeseníků a Beskyd, ale také polské příhraničí (město Rybnik, halda Szarlota).

Vysoká pec č. 1 s nadstavbou Bolt Tower Ostrava
Vyhlídková věž Bolt Tower (česky nýtovaná věž), jako součást průmyslové Dolní oblasti Vítkovice, je zajímavým symbolickým objektem spojujícím prvky nové architektury se starým industriálním dědictvím minulého století. Unikátní věž nabízí nejen všeobjímající výhled na Ostravu a blízké okolí, ale také možnost příjemně strávit čas v oblacích např. při pití kávy. Nástavba vysoké pece č. 1 vysoká 25 m.

Ostrava, Vítkovice. Vysoká pec číslo 1.

Městská věž Hláska Opava
… nebo také Strážkyně Opavy patří k vůbec nejstarším budovám ve městě. V minulosti plnila různé funkce, kromě obchodních krámků tady našlo prozatímní útočiště i divadlo. Z ochozu ve výšce 35 m budete mít Opavu jako dlani a při dobré viditelnosti dohlédnete až na majestátní vrchol Jeseníků Praděd!

Rozhledna Kanihůra
Jedná se o radiotelekomunikační vysílač s vyhlídkovou plošinou ve výšce cca 26 m. Za úžasnými výhledy na celý masiv Moravskoslezských Beskyd musíte po ocelovém schodišti zdolat 137 schodů.

Vyhlídková věž Hošťálkovice
Celodřevěná zastřešená vyhlídková věž s výškou 8 m a vyhlídkovou plošinou ve výšce 5 m. To je rozhledna nacházející se na stráni v ostravském městském obvodu Hošťálkovice. Z ochozu vyhlídkové plošiny lze shlédnout celou ostravskou aglomeraci včetně nedaleké dálnice směřující do Polska.

Rozhledna Halaška
Téměř 30metrová atypická ocelová rozhledna se vypíná mezi stromy na kopci Kopřivná na území města Budišov nad Budišovkou. Má čtvercový půdorys a skleněnou střechu k pozorování noční oblohy. Od Pradědu přes Kružberskou přehradu, opavskou a ostravskou nížinu po Beskydy - takový výhled lze spatřit z ochozu rozhledny. Přilehlé okolí láká k návštěvě přírodního dědictví s názvem Krajina břidlice. Vyčerpávající informace najdete v místním Muzeu břidlice.

Rozhledna Bílá hora
Rozhledna na Bílé hoře, nacházející se na pomezí Kopřivnice a Štramberka, poskytuje impozantní pohled na Ostravsko, Palkovické hůrky se zříceninou hradu Hukvaldy a Beskydy. Okolí Bílé hory bylo prohlášeno za evropsky významnou přírodní lokalitu.

Rozhledna Blahutovice
Na vesnicí Blahutovice u Jeseníku nad Odrou stojí kuželová věž, kterou do kruhu obepíná ocelové vřetenovité schodiště a 8 dřevěných trojúhelníkových pilastrů. Rozhledna ční do výšky 27,5 m. Ochoz je umístěn ve výšce 15 m a nabízí možnost shlédnout scenérii Beskyd s Lysou horou, Hostýnských a Oderských vrchů a chráněnou krajinnou oblast Poodří.

Rozhledna Blahutovice.

Bezručova vyhlídka Kopřivnice
Nedaleko Bílé hory, na Lašské naučné stezce, na vrcholu kopce Brdy naleznete dřevěnou 13 metrů vysokou čtyřpodlažní Bezručovu vyhlídku. Po zdolání 45 schodů se budete kochat pohledem na celé město.

Bezručova vyhlídka Hradec nad Moravicí
V zámeckého parku se nachází vyhlídková plošina, kterou podpírají 4 kamenné pilíře. Dlouhou dobu nesla název Wilhelmshöhe (na počest císaře Viléma), nicméně po 2. světové válce získala název po slezském básníkovi Petru Bezručovi. Vyhlídka zaručuje nádherný rozhled na Červený a Bílý zámek, město Hradec nad Moravicí a blízkou Opavu.

INFO: Silesianka

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Silesianka: 34 rozhleden ve Slezsku

Silesianka: 34 rozhleden ve Slezsku

Výlety na rozhledny patří do sudetského folkloru už 150 let. Zájem o výhledy do krajiny neutuchá ani dnes. Česko-polské pohraničí ve Slezsku proto sdružilo 34 významných rozhleden, vyhlídek a věží pod jeden... celý článek

Sněžka z polské strany

Jak se skládá dřevo?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Silesianka: 34 rozhleden ve Slezsku

Silesianka: 34 rozhleden ve Slezsku

Výlety na rozhledny patří do sudetského folkloru už 150 let. Zájem o výhledy do krajiny neutuchá ani dnes. Česko-polské pohraničí ve Slezsku proto sdružilo 34 významných rozhleden, vyhlídek a věží pod jeden
Nejlepší kousek Jeseníků

Nejlepší kousek Jeseníků

AKTUALIZACE Chcete si užít na běžkách nejkrásnější hřebenovku Jeseníků? Vyražte z Ovčárny do Klepáčova. Desetikilometrový horský hřeben snese srovnání snad jen s Krkonošemi. Pro běžkaře po něm vede obvykle dobře upravená stopa.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Boot - veletrh Německo, Berlín 30.11.-3.12. Lodě 30.11.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Český Těšín, Petrklíč 1.-3.12. 1.12.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 1.-17.12. 1.12.
Laviny - přednáška Liptovský Mikuláš, Múzeum ochrany prírody Konference 2.12. 17:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Praha, Světozor 2.-3.12. 2.12.
Advent Česko 3.-24.12. 3.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řepiště, U Máně 2.11.-3.12. 3.12. 18:00
Přílet anděla České Budějovice, Náměstí Přemysla Otakara II. 5.12.
Ski Opening Špindl Špindlerův Mlýn 9.12.
Zimní slunovrat Česko 22.12.

Diskuse

Zaevidoval bych to E, 2.12.2023 10:53, 49 příspěvků
Proboha . . . . Kuba Turek, 1.12.2023 21:32, 49 příspěvků
Proboha . . . . Zadna JPP, 1.12.2023 20:55, 49 příspěvků
Proboha . . . . Michael Beranek, 1.12.2023 19:32, 49 příspěvků
Proboha . . . . Honza, 1.12.2023 14:55, 49 příspěvků
Proboha . . . . Matej, 30.11.2023 22:39, 49 příspěvků
Proboha . . . . Michael Beranek, 30.11.2023 16:33, 49 příspěvků
Shrnuti X, 30.11.2023 13:45, 49 příspěvků
Shrnuti nejdůležitější Kapitán Amerika, 30.11.2023 12:08, 49 příspěvků
Pohádka Krkonoše Jana Boksova, 30.11.2023 11:07, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Turisté tráví nejvíce čas... Horydoly , 2.12.2023 21:53
Darujte k Vánocům zážitky... Horydoly , 2.12.2023 21:50
Vánoce Horydoly , 2.12.2023 21:44
Náš svět, takový jak jsme... milan šupa, 23.11.2023 19:52
Expedície Bratislava Horydoly Open, 21.11.2023 11:15
Lyžařská sezóna na Monínc... Horydoly , 20.11.2023 0:10
Zima môže začať Horydoly , 20.11.2023 0:04
Re: Pojištění Horydoly Open, 16.11.2023 23:12