Bezručovo údolí je nejdelší v Krušných horách

Bezručovo údolí je nejdelší v Krušných horách
Cykloturistický bivak u Červeného rybníku v prameništi Chomutovky. Karimatky zleva: samonafukovací Therm-a-rest, nafukovací Crivit a nafukovací Decathlon Forclaz.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Cyklostezka Bezručovým údolím vede z Chomutova k Hoře Svatého Šebestiána na hřebeni Krušných hor.  V dolních partiích teče hluboce zaříznutá říčka Chomutovka, ve středních části je zalesněné smrkovými lesy a na hřebenech se táhnou obrovská rašeliniště. 

Bezručovo údolí je nejdelší v Krušných horách
Rašeliniště u Hory Svatého Šebestiána, prameniště Chomutovky.
Autor snímku ARCHIV Adapterra Awards

Bezručovo údolí je 13 km dlouhé a tedy patří mezi nejdelší v Krušných horách. Před 2. světovou válkou neslo název Grundtal. 

V údolí jsou dostupné krásné vodopády. Největší jsou Karlův vodopád, Medvědí vodopády, Dolní vodopád Chomutovky a Vodopád Chomutovky u Hory svatého Šebestiána. "Jsou to krasosmutná a zádumčivá místa," říká zdejší turistický průvodce Petr Mikšíček. "Nejlepší doba na pěší nebo cyklistickou návštěvu je přelom října a listopadu, protože příroda je nejbarevnější, rozhledy daleké a počasí bývá stabilní."  

Chomutovka.

Ráj pro cyklisty, bruslaře a turisty

Cyklostezka č. 3078 začíná v centru Chomutova u Magistrátu a vede k severozápadu. V Bezručově ulici se k ní připojuje modrá turistická značka od chomutovského nádraží. U Hamerského rybníka na okraji města se k nim přidává ještě naučná stezka.

Za zahrádkářskou osadou se cesty pro pěší a cyklisty oddělují, ačkoliv vedou souběžně stejným údolím. Cyklisté, koloběžkáři a in-line bruslaři tady nevadí turistům. 

Podél Chomutovky se jede okolo Prvního a Druhého Dolského mlýna. U Prvního je pomník věnovaný původně Aloisu Schmidtovi z 1896. Pamětní deska byla v roce 1946 nahrazena deskou Petra Bezruče. Alois Schmidt byl profesor chomutovského učitelského ústavu a průkopník turistiky. Slezský básník Petr Bezruč neměl s Chomutovem nikdy nic co do činěním, ale komunisté ho rádi recitovali.

V Bezručově údolí stávaly tři dolské mlýny, které posléze sloužily jako výletní restaurace. Do dnešní doby zůstaly zachovány první dva. Restaurace První mlýn a Druhý mlýn jsou tak příjemnými zastávkami při prozkoumávání krás Bezručova údolí. "Mlýny nemlely obilí, ale jednalo se o hamry - zde se mlela ruda a zkujňovaly vytěžené kovy," připomíná Petr Mikšíček.

Krušné hory.

Vyberte jeden ze tří potoků

U bývalého Třetího Dolského mlýna ústí do Chomutovky Kamenička a Křimovský potok, na kterých jsou postavené přehradní nádrže s pitnou vodou. Až sem vede cyklostezka s hladkým asfaltem.

Booking.com

Podél Chomutovky pokračuje po dobrém povrchu značená cyklotrasa 3079 do obce Hora Svatého Šebestiána. Po cestě můžeme obdivovat dva malé vodopády. Říčka pramení západně od obce v obrovských rašeliništích na hlavním krušnohorském hřebenu někde mezi Jelení horou a Skelným vrchem. Přístup sem nevede, jednak protože je zde přísná rezervace a jednak se v mokrých bažinách vlastně ani nedá určit.

Ujeli jsme 17 km a neustále jsme stoupali celkem 500 m.

Chomutovka.

Pokud od Třetího Dolského mlýna zvolíme cyklotrasu 3078, stoupáme podél Kameničky. Stejnojmenné vodní dílo je nejfotogeničtější místo Bezručova údolí. Přehrada byla postavena 1904 pod názvem údolní přehrada Císaře Františka Josefa. Hráz je vysoká 44 m a 153 m. Koruna připomíná hradní cimbuří. 

Jedeme okolo hájovny Nový dům, Starého a Červeného rybníka. Na závěr dorazíme po silnici do bývalé vesnice Reitzenhain. Na českém břehu říčky Černá stojí již jen jeden dům, na německém břehu je stejnojmenná vesnice. Tady vedl přeshraniční železniční most na druhdy významné trati Křimov - Reitzenhain.

"Krušné hory bylo nejobydlenější pohoří Evropy," připomíná Petr Mikšíček. "Městečka tady běžně stála v nadmořských výškách 700 - 1000 m. Dnes jsou menší než ve středověku a místo těchto měst máme spíš vesnice."

Krušné hory.

Stoupáním podél Křimovského potoka nás vede cyklotrasa 3088 do Křimova k železnici.

Křimov bývalo důležité nádraží. Dodnes přes něj vede horská železniční trať Chomutov - Vejprty a dál přes krušnohorský hřeben do Annabergu a Chemnitz. Hlavním důvodem pro stavbu dráhy byla doprava hnědého uhlí z Mostecké pánve do Saska. Uhlí u Lipska ještě tehdy nebylo objeveno. Povolení na dráhu vydal 1868 český ministr obchodu Ignaz von Plener. Koncesi na stavbu obdržela Buštěhradská dráha, která trať napojila na svou železniční síť. Provoz byl zahájen 1872.

Technicky náročná trať z Chomutova stoupá na hřeben Krušných hor a poblíž Kovářské překonává nadmořskou výšku 875 metrů. Dále klesá k vejprtskému nádraží ve výšce 715 metrů.

Chomutovka.

Po vzniku Československa byla Buštěhradská dráha zestátněna a její tratě začleněny do sítě Československých státních drah. Kromě nákladního provozu denně využívalo okolo 800 lidí, kteří dojížděli za prací do Vejprt a do Německa. Jednou týdně do Vejprt jezdil rekreační rychlík z Prahy. Intenzivní využití trati ukončila světová hospodářská krize.

25. září 1938 henleinovci odpálili trať u Vejprt a způsobili vykolejení lokomotivy s několika vagóny. Lehce zranění železničáři museli ustoupit ke stanovišti stráže obrany státu v Novém Zvolání. Čeští železničáři se na trať vrátili 21. května 1945, kdy do Vejprt přijel obrněný vlak, jehož úkolem bylo zajistit bezpečnost na pohraniční trati. Spojení s Německem bylo přerušeno. K obnovení přeshraničního provozu došlo zase až 1993.

Chomutovka.

Z Křimova odbočovala vedlejší trať do Reitzenhain, po které 1875 - 1948 jezdily osobní a především nákladní vlaky. V době největší slávy po ní bylo přepraveno půl milionu tun uhlí ročně, jezdili po ní osobní vlaky a také jednou denně rychlík do Lipska. V roce 1948 byl na trati ukončen provoz a do roku 1959 sloužila jako vlečka do stanice Hora Svatého Šebestiána, kde se odkládaly nepojízdné vagony. 

Trať překonávala pomocí velkého železného viaduktu Bezručovo údolí. Státní hranici křižovala po dalším viaduktu přes říčku Černá / Schwarze Pockau v obci Reitzenhain a dál klesala do saského Marienberg. Z českého Reitzenhainu zbyl už jen jeden dům. Na německé straně je normální vesnice. Trať lze na obou stranách hranice sledovat pěšky, ale viadukty jsou odstřeleny, koleje sneseny, drážní domky zbořeny, zastávky prodány do soukromých rukou.

INFO: Zaniklá železniční trať Křimov - Reitzenhain (brožura) a Mapa současného stavu tratě a Zaniklá železniční trať Křimov - Reitzenhain (web) a Zaniklá železniční trať Křimov - Reitzenhain (foto) 


Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě

Horydoly.cz KRUŠNÉ HORY na kole

Hlavní hřeben Přes Krušné hory na kole

Traily Klínovec: Azur, Rubin a Baron

Cyklostezka Z Ostrova do Jáchymova po staré železnici

Cyklostezka Bezručovo údolí je nejdelší v Krušných horách

Cykloturistika Z Klínovce do Prahy za dva dny na kole

Fláje Tudy odplul prales z Krušných hor

Tragedie Německý biker se zabil na trailech Bouřňák

Business Skiareál Klínovec není možné udržet bez silného cyklistického léta

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Stovky cyklistů oslavily Světový den kola průjezdem Prahy

Stovky cyklistů oslavily Světový den kola průjezdem Prahy

Dokonce i rodiny s dětmi na kolech projely místa běžně určená jen těm nejodvážnějším, například pražskou Severojižní magistrálu. Zahraniční zkušenosti ukazují, že kolo do města patří a je důležitou součástí dopravního mixu. "Díky... celý článek

Na kole v Krkonoších? Rozpaky jsou na místě

Cyklonovinky 2024

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Pro snazší zvládnutí horského terénu křižují nejvyšší české hory Krkonošské cyklobusy, resp. turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších, a otevírají tak širší možnost, jak si užít cykloturistiku v horských partiích, s využitím lanových drah,
Krkonošské cyklobusy 2024

Krkonošské cyklobusy 2024

Krkonošské cyklobusy přepravují cykloturisty, kola i pěší turisty. Jejich pravidelné linky projíždějí Krkonoše tam a zpět. Navazují na další vlaky, autobusy a lanovky. Provoz začíná 25. května a končí 29. září. 
Bike maraton Vysočiny startuje v Kněžicích

Bike maraton Vysočiny startuje v Kněžicích

Předvýběr.CZ Bike Maraton Vysočina se koná nadcházející sobotu 25. května.
Pechek obhájil titul cyklistického maratonce Vysočiny

Pechek obhájil titul cyklistického maratonce Vysočiny

Do cíle 19. ročníku dvaačtyřicetikilometrového Předvýběr.CZ Bike Maratonu Vysočiny 2024 s časem 1:20:43 dorazil třicetiletý Jan Pechek pro zlatou medaili.
Závod Míru, poslední prověrka nejlepších mladých cyklistů planety

Závod Míru, poslední prověrka nejlepších mladých cyklistů planety

Závod Míru je nejlepší závod mladých cyklistů do 23 let v Evropě a možná na celém světě. Téměř všichni jezdci v popředí Tour de France úspěšně závodili v Jesenikách.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Outdoor Trade Show - veletrh Velká Británie, Liverpool 18.-20.6. 18.6.
Beskidy Trophy Polsko, Istebna 20.-23.6. Etapový cyklomaraton 20.6.
Letní slunovrat Česko 20.6.
Kamenický cyklomaraton Kamenice nad Lipou Horská kola 22.6.
Valachy Man Nový Hrozenkov 22.-23.6. Triatlon 22.6.
Pojizerský triatlon Bakov nad Jizerou, koupaliště Plavání, kolo, běh 23.6. 10:00
ISPO China - veletrh Čína, Shanghai 28.-30.6. 28.6.
Vinařská 50 - cyklomaraton Šatov Horská kola 29.6.
1000 miles Nová Sedlica Ultramaraton kola, koloběžky, běh 30.6. 15:00
ILTM Asia - veletrh Singapur 1.-4.7. Luxusní cestování 1.7.

Diskuse

mueller JosephPat, 20.6.2024 3:42, 118 příspěvků
Earnesthaide Shanebal, 20.6.2024 3:41, 118 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Horydoly, 19.6.2024 12:47, 7 příspěvků
Skály Bezděčín Nikotýn, 19.6.2024 6:13, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Horydoly, 18.6.2024 11:36, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Vlastik, 18.6.2024 11:16, 7 příspěvků
Skály Bezděčín - otázka z... Piký, 18.6.2024 9:33, 7 příspěvků
Skály Bezděčín Honza, 18.6.2024 8:53, 7 příspěvků
Skály Bezděčín Vlastik, 18.6.2024 6:45, 7 příspěvků
zajímavé lukas B., 17.6.2024 17:49, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mořské kajaky Horydoly Open, 17.6.2024 12:10
Cyklistický závod L´Etape... Horydoly , 15.6.2024 3:43
Pádlojízda po Vltavě Horydoly , 4.6.2024 12:39
Vodácké závody 2024 Horydoly , 4.6.2024 12:30
Středočeský kraj se připo... Horydoly , 4.6.2024 2:30
Nebuďme vesmírným zákonem... milan šupa, 29.5.2024 19:47
Malý ukrajinský Picasso Horydoly , 21.5.2024 12:59
Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22