Jeden magor, jeden sen, 30 maratonů

Jeden magor, jeden sen, 30 maratonů
SDÍLEJ:

Žil, byl jednou jeden člověk a všichni, kterým vyprávěl o svém snu, si o něm šeptali, že je magor. Někteří si o tom nešeptali. Řekli mu to přímo do očí. A proč? Protože rád běhá maratony. Ne že by byl takový ten sportovec, co honí branky, body, vteřiny. Prostě ho to jenom baví. A protože ho to baví moc, řekl si, že je docela dobrý nápad zkusit běžet třicet maratonů za sebou. Každý den jeden.

Jeden magor, jeden sen, 30 maratonů
Kyffhäuser Bergmarathon. Ta paní v modrém následuje Ježíše (aspoň to má napsáno na tom triku). Koho ale následuje ten rohatý pán?!
Autor snímku René Kujan
Jak na to

René Kujan je reportér Horydoly a zároveň vede rubriku BĚŽCI.

Pane, vy jste magor!

První důležitý člověk, se kterým jsem oficiálně hovořil o projektu, na mě nejprve vytřeštil oči a pak vyslovil onu památnou větu: "Pane, vy jste magor!" Běžet tak dlouho v podzimních podmínkách severní Evropy kupodivu nikomu nepřipadalo moc normální.

Už když projekt začínal mít první obrysy, vkrádal se neodbytný pocit, že tomu všemu cosi chybí. Příliš jalové. Příliš připomínající zévu obrovskou, v níž zklamaný potápěč nenachází vůbec žádnou perlu.

Ten projekt je příliš velký, než aby měl dělat radost jen jednomu člověku. I sobi přeci vědí, že je dobré, když se radost násobí.

A tak došlo k tomu, že jsem se potkal s prvním důležitým člověkem – Petrou ze Sportovního klubu vozíčkářů Praha.

Proč zrovna Sportovní klub vozíčkářů?

Je to jedna z častých otázek. Zcela legitimních. Asi by mě taky napadla mezi prvními. Ačkoli pro mě to od začátku příprav projektu žádná velká otázka nebyla. Na světě existují miliony a miliardy lidí, kteří by nějakým způsobem potřebovali a uvítali pomoc druhých. Není v silách jednoho člověka pomoci všem.

Mě osud poměrně jasně a důrazně napověděl – pomoc půjde vozíčkářům. Nebudu zabíhat do detailů. Stačí, když řeknu, že jsem byl po jedné nezaviněné dopravní nehodě na místě spolujezdce rozlámaný jak onen bájemi opředený mraveneček.

V rámci operací, léčby a dlouhotrvajícího návratu mezi normální zdravý lid jsem měl možnost potkat mnoho lidí na vozíku. Věřte, že u většiny z nich to nebylo na základě jejich svobodného rozhodnutí, vozit se zbytek života na čtyřech kolečkách. A většinou to nebylo ani jejich vlastní vinou.

Překvapivě, tedy pro mne překvapivě, šlo hlavně o silné lidi s vůlí, odhodláním a odvahou. A bylo velmi poučné sledovat, jak někdo, kdo je na tom fyzicky hůř, se psychicky drží daleko lépe.

Stále jsem neodpověděl na otázku, proč zrovna SKV? Kdo jiný by měl pomáhat sportovcům než jejich nejbližší vývojový druh - tedy sportovci? Kdo jiný dokáže lépe pochopit, jak moc může člověku pohyb chybět a jak moc mu může dát, vrátí-li se k němu, byť třeba ve trochu jiné podobě? Ano, sportovci.

Sportem k trvale udržitelnému rozvoji

Předpokládejme pro tuto chvíli, že sportovci jsou ti dobrosrdeční lidé plní lásky k pohybu, kterým nejde především o peníze, moc a slávu, ale hlavně o zábavu, radost z pohybu, sounáležitost a přátelství. K takovým sportovcům bych se asi i hlásil.

Většinou ale odmítám být řazen do kategorie "sportovec." To, co provozuji, nepovažuji za sport. Odmítám se honit za nějakými fyzikálními hodnotami nebo posty v tabulkách a žebříčcích. Když na maratonu zrovna nedělám vodiče, nejradši nechám i sportovní hodinky doma. Nechám autopilota, ať si běží. Na čase nezáleží.

Jde o pohyb.Endorfiny vyplavující se do krve. Ten pocit, že svět je vlastně krásný. Tušíte správně, už bez svého „fetu“ nemůžu být. Každá dávka dobrá, každá dávka se počítá. A já pak míň vrčím na svět a lidi kolem si pochvalují, že se to se mnou dá chvílemi i vydržet.

Jsem spojenec Sportovního klubu vozíčkářů

V současnosti se účastním maratonských běhů u nás i v zahraničí. Za každý takto absolvovaný přípravný maraton zasílám na konto Sportovního klubu vozíčkářů Praha 300 Kč. V rámci projektu Spojenci SKV se může kdokoli připojit a věnovat vozíčkářům jakoukoli částku například za jeden uběhnutý kilometr, jeden uběhnutý maraton apod. První fanynka posílá SKV 100 korun za každý mnou absolvovaný přípravný maraton.

Projekt má svůj vlastní variabilní symbol a na transparentní sbírkový účet se můžete prostřednictvím internetu kdykoli podívat a sami zkontrolovat, co se s penězi děje.

INFO: Na oficiálních stránkách www.run30.net získáte více informací o projektu i spolupráci se Sportovním klubem vozíčkářů, nejnovější zprávy a reportáže z maratonů.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Řeky AKTUÁLNĚ 2026

Řeky AKTUÁLNĚ 2026

PLOUČNICE Voda pro vodáky teče jenom někde a někdy. Přinášíme informace, které by vás mohly zajímat, pokud se chystáte na prázdninové putování po řece i víkendové splutí potoka. Přidáváme tipy ze zahraničí.... celý článek

Od turistických stezek k live výsledkům: jak se mění víkendová zábava Čechů

Velkoformátové dlažební desky: moderní řešení pro terasy a zahradní chodníky

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Poslední z Méďů. Příběh medvěda, který zůstal sám nad Berounem

Poslední z Méďů. Příběh medvěda, který zůstal sám nad Berounem

Na Městské hoře v Berouně dnes žije už jen Kuba, poslední z legendárních medvědů z večerníčku Méďové. Příběh slavné trojice i tiché atmosféry místního medvědária dodnes přitahuje malé i velké návštěvníky.
Nejlepší SPF na obličej: Jak vybrat ten pravý pod make-up i pro citlivou pleť?

Nejlepší SPF na obličej: Jak vybrat ten pravý pod make-up i pro citlivou pleť?

Hledáte nejlepší SPF na obličej, který vaši pokožku spolehlivě ochrání před předčasným stárnutím, pigmentovými skvrnami a vráskami, ale zároveň na pleti nevytvoří mastný film? Časy, kdy byly krémy s ochranným faktorem husté,
Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka Českým Švýcarskem patří mezi nejzajímavější dálkové trasy, které můžete v Evropě projít. 100 kilometrů a 6 etap se dostalo mezi 24 nejkvalitnějších dálkových pěších tras v Evropě. Hřebenovka získala certifikát Leading Quality Trails.
Kam v létě vyrazit, když nechcete dovolenou mezi davy?

Kam v létě vyrazit, když nechcete dovolenou mezi davy?

Oblíbená přímořská letoviska mají své výhody. Jsou dostupná, dobře známá a většinou nabízejí kompletní turistické zázemí. Jenže právě proto bývají v hlavní sezoně přeplněná, dražší a pro mnoho cestovatelů už trochu předvídatelná.
Od hor až do města. ZAJO slaví 30 let a přináší kolekci, která nemá kompromisy

Od hor až do města. ZAJO slaví 30 let a přináší kolekci, která nemá kompromisy

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Nová kolekce ZAJO přichází přesně v roce, kdy značka slaví 30 let své cesty v horách i ve městě. Tři dekády vývoje, zkušeností a neustálého hledání rovnováhy mezi funkčností, jednoduchostí a stylem se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Loire 725 - vodácký maraton Francie, Roanne 14.-20.6. 14.6.
Yukon River Quest USA, Whitehorse 17.-20.6. Vodácký maraton 17.6.
Zugspitz Extremberglauf Německo, Garmisch-Partenkirchen 18.-20.6. Horský běh 18.6.
Balonové hemžení Bělá pod Bezdězem 18.-21.6. 18.6.
Bike sraz na Vysočině Vír 19.-21.6. Horská kola 19.6.
Moravia Sport Expo - veletrh Olomouc, Flora 19.-20.6. 19.6.
Slavnosti pětilisté růže Český Krumlov 19.-21.6. 19.6.
Peakfest Jizerka 19.-21.6. 19.6.
Masožravé rostliny - výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 19.-28.6. 19.6.
Krakonošova 100 Vrchlabí 19.-20.6. 19.6.

Diskuse

ufc 330 fight card Daviddog, 18.6.2026 6:18, 49 příspěvků
нажмите здесь vodkabet-vo... DennisRof, 18.6.2026 5:14, 8 příspěvků
mexico medicine Richardtaf, 18.6.2026 4:44, 18 příspěvků
pharmacy in mexico online Richardtaf, 18.6.2026 4:16, 49 příspěvků
apotek leverans samma dag JamesPrift, 18.6.2026 3:57, 3 příspěvky
vГ¤rktabletter recept HaroldImify, 18.6.2026 3:40, 49 příspěvků
Inu kolik stály boty ve s... Honza, 17.6.2026 21:30, 3 příspěvky
Inu kolik stály boty ve s... Horydoly, 17.6.2026 19:00, 3 příspěvky
Diky Kuba Turek, 17.6.2026 18:48, 2 příspěvky
Diky Tichacek, 17.6.2026 18:12, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Skialpy v Krkonoších William Whitfield, 17.6.2026 11:44
Re: Combo ski - hloupost febit61013 febit61013, 17.6.2026 11:25
Re: Monolyže kiheto6821 kiheto6821, 16.6.2026 14:14
Ženy v běhu Horydoly , 11.6.2026 10:30
Zdravotní pojišťovna mini... Horydoly , 5.6.2026 23:08
HERO SÜDTIROL DOLOMITES Horydoly , 4.6.2026 9:56
Prokletije febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:01
Albánie febit61013 febit61013, 25.5.2026 19:00