Dejte nám vaše peníze a my už je nějak rozdáme!

Dejte nám vaše peníze a my už je nějak rozdáme!
Noční cyklojízda v Praze.
Autor snímku Mates
SDÍLEJ:

Socialistické Ministerstvo pro místní rozvoj pod vedením Rostislava Vondrušky rozházelo na poslední chvíli šedesát milionů korun z kapes daňových poplatníků. Tato akce má krycí název Cestovní ruch pro všechny. Mělo by jít především o podporu cestování seniorů, handicapovaných osob a dětí. Ministerstvo se pochlubilo, komu peníze odkleplo, ale odmítá zveřejnit, co za ně občané, kteří zaplatili daně, dostanou.

Jak na to

K čemu použijeme peníze? Neřekneme!

Ministerstvo pro místní rozvoj tají, k čemu konkrétně budou peníze rozdané z Národní podpory cestovního ruchu využité. Odmítá zveřejnit dokumentaci projektů, kterým peníze přidělilo.

To odporuje duchu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, který je postaven na zásadě, že vše, do čeho jsou investovány veřejné prostředky, je veřejné. Týká se to veškeré dokumentace, smluv, zápisů z jednání a dalších informací s výjimkou osobních a vysloveně tajných.

Nejprve jsme požádali tiskové oddělení ministerstva o dokumentaci k dotovanýcm projektům. To ústy Kateřiny Jegorovové odmítlo. Její argumentace byla odzbrojující jako od prosťáčka ze základní školy: "Údaje v žádostech jsou neveřejné."

Podle zákona jsme se tedy na ministerstvo obrátili s oficiální žádostí. Ředitelka odboru cestovního ruchu Jitka Fatková odmítla uveřejnění dokumentace k dotovaným projektům poněkud sofistikovaněji, využila úřednického newspeaku a vlastního výkladu paragrafů, aby nám nakonec vzkázala to samé co její kolegyně.

Ano rozuměli jsme dobře - co je nám do toho, co si u nich na ministerstvu pečou.

Požádali jsme tedy Jitku Fatkovou, aby nám umožnila přístup ke kompletní dokumentaci, až všechno zaúřaduje. Uvidíme, kdy to bude. Kdo ví, zda budou obě úřednice, se kterými jsme přišli v této kauze do styku, ještě na ministerstvu, když ministrem se stal místo sociálního demokrata Rostislava Vondrušky zástupce Věcí veřejných Kamil Jankovský. Jenže utajovací mánie neřádí jen na Ministerstvu pro místní rozvoj, ale také všude možně jinde. Redakce Horydoly na ni narazila například i v Krkonošském národním parku.

Můžeme se proto jen domýšlet, co se s našim i penězi bude dít.

Šedesát milionů v troubě

Budou to chmurné úvahy. Zdá se, že než platit daně na takové vyžírky, jako jsou úředníci Ministerstva pro místní rozvoj v čele s Rostislavem Vondruškou a prosebníci o dotace u jejich nohou, bylo by lepší naházet své poctivě vydělané bankovky do žumpy.

DOKUMENT: Kompletní přehled firem a projektů, které získaly finanční prostředky Národního projektu podpory cestovního ruchu.

Peníze od ministerstva si vysloužilo jedenatřicet firem v celkové výši 60 335 000 korun. Vybíráme namátkou pár absurdit.

Komerční projekty za veřejné peníze

Centrum Babylon v Liberci dostává dva a půl milionu na program Relax a golf 60+. Asi proto, že golfisté před důchodem vydělávají málo peněz.

Outdoorová cestovní kancelář Turistika a hory z Ostravy si bere skoro stejnou částku na Cestovní ruch pro všechny. Nemělo by to náhodou být tak, že cestovka se má živit zájezdy a platit z toho daně, místo toho aby pobírala peníze na své podnikání od občanů?

Provozovatel skiareálu na Lipně Lipno Servis přijímá milion a čtvrt na akci Lipno bez bariér. Až dosud jsme si mysleli, že podnikatelé v turistickém průmyslu odstraňují pro své hosty jakékoliv bariéry v rámci svého byznysu. Lipno Servis tuto logiku za pomoci úředníků ministerstva pro místní rozvoj otočil a my mu zaplatíme za to, aby více vydělal.

Internetový prodejce zájezdů Invia investuje státních dva a čtvrt milionu korun do programu Invia pro zralý věk. To už nám hlava nebere. Nemáme tušení, v čem jejich program za naše peníze prospěje občanům České republiky.

Počítačová a zprostředkovací firma Insyst Consulting z Plzně slibuje uspořádat rodinné a ozdravné pobyty na Šumavě za půl milionu korun. To se snad zbláznili oni i ministerští úředníci! Na zájezdech se má přece vydělávat a ne za ně žádat státní peníze.

Stejně tak pražská cestovní kancelář Alex, která vozí své klienty do Středomoří, dostává na Druhou dovolenou v Česku z našich peněz dva miliony korun.

Vrcholem nestoudnosti je dovozce drahých, neekologických, nebezpečných a snobských aut Hummer, který si zajistil z ministerstva dva a půl milionu korun na Nové produkty cestovního ruchu v tvrzi Hummer.

Redaktor lyžařského časopisu Freeski Lubomír Sušila vyžádal na svůj letní web Trails.cz o cyklistice v Beskydech šest set tisíc korun. Co za ty prachy udělá? Podle výšky investice by to měla být nejvýznamnější, největší a nejlepší cyklistická internetová stránka v Česku.

Když se nestydíte, nezasloužené prachy jsou vaše

A nejlepší nakonec: Chcete také peníze na svůj komerční projekt, na který jste jsi nedokázali našetřit a zároveň nepřesvědčili banku, aby vám půjčila? Nebo si hodláte jenom tak něco vymyslet, abyste zadarmo dostali peníze od Ministerstva pro místní rozvoj?

Máte čas do 16. srpna. Ministerstvo otevírá 2. výzvu Národního programu podpory cestovního ruchu. Když si tento krkolomný název přeložíte do běžné češtiny, vyjde vám, že do poloviny srpna můžete podat poníženou supliku na mnoha složitých formulářích a možná za ni dostanete peníze.

Pokud vám nebude vadit, že jste si je vzali z kapes vašich spoluobčanů a zároveň je získali na úkor vašich slušnějších konkurentů, kteří o mrzký peníz nežádali, užijte si je. Jistě vás budou hřát ve slamníku nebo pod polštářem.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Peníze nejsou dílem náhody
Reklamu vymazala redakce HORYDOLY.
 • Autor lidatr
 • Datum a čas 9.11.2010 08:02
Reaguj
Re: Re: jaké další informace chcete?
Kterýkoliv soud by zcela jistě dal za pravdu Anně. V případě pochybností, prostudujte si dosavadní judikaturu.To je ovšem podle mne detail, po konečném schválení to samozřejmě je jinak. A zejména - to, že sám fakt dotování podnikatelských aktivit brutálně deformuje tržní prostředí a tudíž je přímou cestou do pekel (v podnikatelské sféře - neplést s jinými sektory! - nic jiného než tržní prostředí nemá co dělat) je myslím nabíledni ...
 • Autor Doktor
 • Datum a čas 27.10.2010 20:09
Reaguj
Každá koruna dobrá
Reklamu vymazala redakce HORYDOLY.
 • Autor lidatr
 • Datum a čas 13.10.2010 08:14
Reaguj
Re: jaké další informace chcete?
Díky za právnický rozklad. Shodujete se v podstatě s MMR. Já to vidím jinak: Ministerstvo rozhodlo o přidělení dotací na základě předložených projektů. Uveřejnilo seznam firem, peníze a názvy projektů - to znamená, že nějaké rozhodnutí učinilo. Já chci vědět, z jakých podkladů vycházelo. (Následné řízení je jiná věc.) Co je na tom tak obtížného, ukázat pozadí rozhodovacích procesů?
Reaguj
jaké další informace chcete?
No to je mi zase pěkné dohadovaní. Paragrafy pan Turek cituje hezky, ale argumentaci by měl zahájit na základě odmítnutí jeho žádosti. V ní se píše:MMR zveřejnilo pouze návrh na přidělení dotace, MMR zatím nepodpořilo finančně ani jeden subjekt, MMR vyzve subjekty k předložení druhé vlny dokladů, MMR ty doklady zkontroluje a případně vydá Rozhodnutí o poskytnutí dotace. Čili v tuto chvíli je rozhodnutí v přípravě a vztahuje se na něj §11 odst.1b InfZ. P.S. udělejte už konečně něco s tou diakritikou.
 • Autor Anna
 • Datum a čas 20.7.2010 08:51
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co je šeptem, to je čertem
Moje peníze jsou definitivně ztraceny už díky samotné existenci dotací, které pouze vytváří korupční protředí. V tomto ohledu nehodlám suplovat práci policie, na to je můj čas příliš drahý a výsledek na "mé peníze" je nulový.Dle vaší reakce soudím, že jste zřejmě existenčně závislý na systému dotací, ať již jako další z armády úředníků podílejících se na dotační mašinérii, nebo jako jejich příjemce, což hodně objasňuje.
 • Autor Bk
 • Datum a čas 20.7.2010 08:08
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co je šeptem, to je čertem
S něčím konkrétním? To jsi nepostřehl, o co jde v článku, pod kterým diskutuješ? Chtěli jsme se (redakce Horydoly) podívat, na co budou vydané peníze daňových poplatníků a zprostředkovat to našim čtenářům. Ačkoliv nám ministerstvo zatrhlo tipec, přesto je to podle mne dobrý výsledek - už víme, že zrovna tenhle program je černá díra na peníze a řekli jsme to našim čtenářům. Více udělat nemůžeme, protože ulohou médií je informovat.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co je šeptem, to je čertem
Kubo, vono by se samo.... Pěkné h.... Jakýkoliv systém se skládá z drobností, ale klíčových. To, že máš nějakou praxi z prostředí neziskovek, tak to je milé. Takže nepochybně víš, co je MONIT, BENE-FILL, BENEFIT, ISPROFIN, ex-ante a ex-post kontroly, CBA, ŽOP, monitorovací zprávy. Voláš po zveřejňování všeho, i zápisů z jednání apod. A jak to asi chceš, na konci kolikátého už programového období, udělat? Na veřejnou podporu máš názor jako na bubáka, o "de minimis" jsi se nestihl ještě zmínit, ale znáš jí jistě také... Kolikrát jsi seděl na monitorovacích výborech? Kolika kontrol, hodnocení apod. jsi se zúčastnil? Kolik žádostí jsi osobně napsal a obhájil? Je mi to ve finále jedno, jen jsem háklivý na ty, kdo akorát kydaj špínu na spoustu lidí, kteří se snaží nejen jako úředníci, ale i žadatelé prostě dělat to, co jde v rámci nějakých pravidel a snaží se to dělat co nej. Jistě, nejen v dotacích je spousta marastu, stejně jako i jinde v naší společnosti, ale vždy je lepší místo obecných blábolů přijít s něčím konkrétním. To by podle mne měla být právě práce novináře, za kterého se tak rád prohlašuješ. A můžeš třeba začít právě u "neziskovek"... Znalost prostředí je totiž velkou výhodou :-)) Tak zase někdy, ve virtuálu, Ty jeden novináři :-) Honza Pok. :-)
 • Autor Honza Pok.
 • Datum a čas 20.7.2010 00:33
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Co je šeptem, to je čertem
Honzo, zase takový prosťáček nejsem. 1) Svého času jsem vedl jako knihovník jednu vysokoškolskou knihovnu, která mj. žádala o peníze všude možně a docela se je dařilo získávat. 2) Samozřejmě znám zásady všech možných dotací, navíc je v oblasti cestovního ruchu pracovně sleduji už hezkých pár let. 3) Samozřejmě jsem si před napsáním tohoto článku nastudoval program Cestovní ruch..., o kterém píšu. 4) Samozřejmě znám informační zákon, který jsem využil. Jednou jsem o něm dokonce přednášel slovenským soudcům v Modre spolu s jeho poslaneckým autorem Oldřichem Kužílkem. 5) Nezlob se, dále nebudu konkrétní. Když jsme probírali s jedním mým známým ředitelem poměrně velké neziskovky s několika zaměstnanci a mnoha externisty, říkal mi, že dospěl k dlouhodobé ekonomické výtěžnosti 30 %. Všechno si při tom dělají vlastními silami. Necelých 50 % zase odhadl další můj známý z personální firmy. Někde mezi tím se pohyboval odhad důvěryhodné firmy, která nám nabídla, že pro nás získá dotace, když si zřídíme pobočku se zaměstnanci mimo Prahu. A to ještě nepočítám ztáty, které vzniknou v samotném státním aparátu, že vůbec takovou práci dělá. 6) Moje manželka je účetní a má spoustu známých na stejných postech od berňáků, přes veřejnoprávní instituce a nadace až po soukromé firmičky. Všechny, které přišly do styku s dotacemi, vyprávějí hororové příběhy, jak se dotace získávají, falšují anebo prostě se jenom snaží vyhovět nesmyslným požadavkům úředníků. 7) Svými dotazy možná zatěžuju ministerstvo, ale od toho tam ty lidi sakra sedí, ne? Kdyby to automaticky uveřejňovali hned, tak se nebudu muset ptát. Každý žadatel má přece povinnost odevzdávat své projekty digitálně a sám píšeš, že jsou někde v počítačích uložené. Tak ať je úředníci ukládají na správné veřejné místo a nebudu nikoho muset otravovat. Prostě se kouknu, když mě to bude zajímat. 8) Nemám averzi k úředníkům, pokud dělají smysluplnou práci v můj prospěch. Po zkušenostech, které mám (zaměstnanec státní správy, velkých komerčních firem, OSVČ a majitel dvou malých sro), jsem přesvědčený, že kdyby polovina odešla do minuty na dlažbu, vůbec nic by se nepoznalo, další čtvrtina by postupně předala svoji agendu nástupcům a zbyla by jen poslední čtvrtina, bylo by to akorát. Pak by se zjednodušily zákony a zbyla by třeba desetina současného stavu úředníků. To by bylo tak akorát.
Reaguj
Re: Re: Re: Re: Re: Co je šeptem, to je čertem
Pokud Vám jsou známy skutečnosti o zneužívání dotací, falšování účetních dokladů apod. obrattě se na relevantní místa :-) Jde přece i o Vaše peníze... Praxi mám dostatečnou.
 • Autor Honza Pok.
 • Datum a čas 19.7.2010 20:01
Reaguj
Celkem 31 příspěvků v diskuzi


registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

Na jakých řekách se plánují vodní elektrárny?

V současné době je v plánu 5 nových malých vodních elektráren na řekách, které se intenzivně využívají k vodní turistice. Asociave vodní turistiky a sportu  je ve všech řízení účastníkem a snaží se v této věci prosazovat
Paseo se přejmenovalo na Leisure websites a zkrachovalo

Paseo se přejmenovalo na Leisure websites a zkrachovalo

Internetový podnikatel Josef Jarmara poslal svoji firmu Leisure websites do insolvece. Občanům této země nechal svůj dluh přes jeden a půl milionu korun.
Vertical Pro Premiere Comes to a Successful Conclusion

Vertical Pro Premiere Comes to a Successful Conclusion

Motorised rope winches, dual-texture climbing holds and triple-lock carabiners: the first edition of Vertical Pro provided a meeting point for gaining and exchanging information and networking for everyone who spends time
Petzl vyrobil nebezpečný ferátový set! Ihned se ho zbavte!

Petzl vyrobil nebezpečný ferátový set! Ihned se ho zbavte!

Ferátový set Petzl Scorpio Eashook Lanyard stahuje francouzský výrobce z trhu, z obchodů i od zákazníků. Výrobní vada může způsobit smrt ferátisty.
Outlet Arena Moravia oslaví třetí narozeniny

Outlet Arena Moravia oslaví třetí narozeniny

Letos oslaví ve dnech 19. až 21. listopadu Outlet Arena Moravia (OAM) již třetí rok svého působení v Moravskoslezském kraji. Pro veřejnost je připravena narozeninová oslava a výrazné dodatečné slevy a výprodeje včetně

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vánoční výstava Litomyšl, zámek 3.12.-13.2. 3.12.
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 6.-9.12. 6.12.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Malá Úpa, Celnice 10.-11.12. 10.12.
Vánoční výstava Čáslav, Kalabousek 1661 11.11.-23.12. 23.12.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 26.11.-2.1. 2.1.
Vánoční výstava Tábor, Galerie 140 25.11.-7.1. 7.1.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 9.-12.2. 9.2.
Boat Show - veletrh Bratislava, Incheba 10.-13.3. Cyklistika, lodě, rybářství 10.3.
Bike Show - veletrh Dánsko, Kodaň 12.-13.3. 12.3.
Holiday World - veletrh Praha, Letňany 18.-20.3. 18.3.

Diskuse

assignment writing help noaho liver, 7.12.2021 6:43, 117 příspěvků
Rozlučka s demagogy Martys, 5.12.2021 17:21, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 23:51, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Martys, 4.12.2021 19:50, 27 příspěvků
Aneb když má Babiš hodně ... Kuba Turek, 4.12.2021 18:47, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 18:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá PK, 4.12.2021 16:04, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Martys, 4.12.2021 13:56, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Horydoly, 3.12.2021 17:03, 27 příspěvků
Omluva se přijímá Linda, 3.12.2021 13:44, 27 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Pointa online nakladatelství Horydoly Open, 3.12.2021 12:40
Karin Mack: Pod víčky Horydoly , 1.12.2021 0:27
Na virtuálních charitativ... Horydoly , 30.11.2021 14:20
Tádžikistán na dostřel Ta... Horydoly , 24.11.2021 13:47
Czech Travel Market Horydoly , 21.11.2021 22:51
Re: Koronavirus Horydoly Open, 21.11.2021 1:46
Coronavirus alert level a... Horydoly , 17.11.2021 11:16
Lidem postiženým tornádem... Horydoly , 10.11.2021 15:56