Letní turistická sezona
Prohlédněte si prezentace z MADI
Ministerstvo pro místní rozvoj (ppt, 0,2 MB)
Asociace hotelů a restaurací (ppt, 1 MB)
CzechTourism (ppt, 3 MB)
Na veletrhu cestovního ruchu MADI 2007 v Praze se vyjádřily největší sdružení, jak vidí právě uplynulou letní sezónu 2007/2008.
Přečtěte si krátké shrnutí jejich názorů.
Ministerstvo pro místní rozvoj
Zahraniční turisté přijížděli do ČR v období leden - září 2007, nejčastěji z Německa, Velké Británie a Itálie. V letním období přijíždí do hromadných ubytovacích zařízení nejvíce turistů z Německa, Velké Británie, Holandska, Itálie a USA.
Zahraniční turisté vynaložili v období leden - září 2007 na osobu a den v průměru 2488 Kč (v částce jsou zahrnuty i výdaje placené před příjezdem do ČR). V období červenec - září 2007 se jednalo o výdaje na osobu a den v průměru 2517 Kč (v částce jsou zahrnuty i výdaje placené před příjezdem do ČR).
V incomingu se rozrostla síť hotelů – i kvalitních, zatímco poptávka sice roste, ale častěji z řad méně lukrativní klientely (s výjimkou kongresové a golfové turistiky). Pro ČR je proto třeba jednak vyřešit úzká místa (doprava do některých míst, známé nešvary atd.), jednak zaměřit propagaci cíleně na vrstvy turistů s největším přínosem. K tomu potřebujeme i pomoc médií – každá negativní zpráva poškodí toto úsilí a je využita konkurenčními státy.
Pokud jde o výjezdy našich občanů, projevuje se zvýšený zájem o kvalitnější, respektive komplexnější služby, letecké zájezdy, roste poptávka po hotelech střední a vyšší třídy, u pobytových dovolených nabývá obliby all inclusive. Klienti stále častěji využívají nabídky first minute, kde mají při zlevněné ceně nejširší výběr zájezdů. Roste zájem o exotickou dovolenou, která se stává cenově přístupnou.
V České republice přibývají neustále ubytovací kapacity a tím, i přes zvyšující se zájem zahraničních turistů o ČR, ani v letní sezóně nedochází k obsazenosti, kterou bychom si přáli. Naším společným cílem by mělo být nalezení nového segmentu turistů, na který bychom se ve společné propagaci zaměřili.
Z pohledu turistických průvodců hodnotíme letošní sezónu jako velmi silnou. Nově jsme zaznamenali nárůst návštěvníků z balkánských zemí. Česká republika je trvale oblíbeným cílem pro návštěvníky z Ruska, Běloruska, Ukrajiny a Pobaltí. Cestovní kanceláře z posledně zmíněných zemí u nás většinou operují samostatně bez českého partnera.
Průvodcovských služeb využívají obvykle jen v Praze. Výlety do regionů obsazují většinou vlastním doprovodem. Stále větší počet individuálních návštěvníků, kteří si zajišťují cestu samostatně bez kontaktu s cestovní kanceláří, nás vede k hledání nových cest, jak nabídnout průvodcovské služby i jim.
Průvodci stále častěji spolupracují s hotely a informačními centry nebo přímo nabízí své služby na internetu. Úroveň služeb nabízených návštěvníkům v hlavním městě Praze se podle našeho názoru spíše zhoršuje. Během roku 2007 byl dokončen návrh evropského standardu pro kvalifikaci průvodce. Od zavedení tohoto standardu očekáváme zlepšení odborné a jazykové kvality nových průvodců a sjednocení kvalifikačních požadavků v zemích EU.
Cestovní ruch v Praze roste i nadále tempem, které převyšuje růst většiny ostatních evropských měst. Zároveň se však velmi významně proměňuje ve prospěch individuálních návštěvníků, kteří si svůj pobyt organizují sami, prostřednictvím internetu a s využitím informačních středisek. V současné době je individuálních turistů téměř 80 % a odtud vycházejí negativní pocity cestovních kanceláří z vývoje cestovního ruchu.
Zároveň míra investic plynoucích do výstavby nových ubytovacích zařízení v Praze je vyšší než růst objemu turismu, což se může odrážet v poklesávající vytíženosti ubytovacích kapacit.
V posledních letech se domácí cestovní ruch vyvíjí velmi pozvolna. Co je však pozitivní, jsou výdaje Čechů na jejich cesty, které, pokud vezmeme v úvahu cesty kratší, dovolené, jednodenní výlety a cesty služební, představují vyšší hodnoty než ty, které Češi utratí v zahraničí. Nejen letním trendem jsou kratší a častější cesty především o víkendech.
Stále více cestují senioři se svými vnoučaty. Prim hraje poznávací a také aktivní turistika. Češi jsou čím dál více náročnější na trávení svého volného času a také vyžadují nové a kvalitnější služby. Jsou ochotni investovat více do ubytování a vyhledávájí ubytovací kapacity vyšších kategorií se zázemím např. sportovní hřiště, sauna a bazén, úložny pro kola, prostory pro děti apod.
Slovenská agentura pro cestovní ruch
Z doposiaľ získaných štatistických údajov zverejnených Ministerstvom hospodárstva SR je zrejmé, že devízové príjmy z aktívneho zahraničného cestovného ruchu Slovenskej republiky v prvom polroku 2007 dosiahli 11% nárast, čo je potešiteľné.
Menej optimistické sú údaje uvádzajúce počty ubytovaných zahraničných návštevníkov v slovenských ubytovacích zariadeniach, ktoré zaznamenali v porovnaní s rovnakým časovým obdobím predchádzajúceho obdobia pokles o 1,3 %.
Z pohľadu počtu českých návštevníkov ubytovaných v slovenských ubytovacích zariadeniach cestovného ruchu sú čísla opäť pozitívne, evidujeme nárast o 7,2 %. Veríme, že štatistické údaje na konci roku budú pozitívne a že silnejúca koruna radikálne neovplyvní záujem zahraničných turistov o návštevu Slovenska.
Chorvatské turistické sdružení
V roce 2007, poprvé od roku 2001, byl v Chorvatsku zaznamenán růst v počtu příjezdů a přenocování českých turistů. Podle údajů pro prvních 9 měsíců bylo realizováno o 10 % příjezdů a o 12 % přenocování více než ve stejném období minulého roku.
Oficiální statistiky uvádějí 663 337 zaregistrovaných příjezdů a 4 463 788 zaregistrovaných přenocovaní českých občanů v Chorvatsku, ale podle našich odhadů cca 30 % českých turistů se v Chorvatsku neregistruje. Odhadujeme, že konečný počet českých turistů, kteří stráví dovolenou v Chorvatsku, se v roce 2007 přiblíží 900 000. Češi jsou podle počtu hostů pro Chorvatsko tento rok na 4. místě za Němci, Slovinci a Italy a tvoří 8,2 % všech hostů.
Jaké jsou nyní aktuální trendy do budoucnosti? Aktivní dovolená v létě. Nesmírně nás těší, že stále více českých turistů objevuje Rakousko v létě. V letní sezóně 2007 jsme docílili rekordního růstu přenocování o 17 %.
Lyžařská dovolená v rakouských Alpách je stále v kurzu. Jde hlavně o prodloužené víkendy jak openingy při zahájení sezóny, tak jarní lyžování v dubnu a květnu. Někteří štamgasti přijíždějí dokonce vícekrát ročně. Celkově je možno vysledovat trend ke krátkodobým cestám.
Diskuse
Diskuze k článku
České hory AKTUÁLNĚ 2025/2026
Ralsko AKTUÁLNĚ 2026
Nejčtenější články
Praha AKTUÁLNĚ 2026
Kolik stojí kilometr jízdy autem podle vyhlášky?
Ryanair OTA June dossier
Novinky na tyrolské ubytovací scéně
Železniční slevy XIII: Měsíční cestování vlakem v Nizozemsku stojí 49 eur
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary | Karlovy Vary | 3.-11.7. | 3.7. | |
| Slovanské dny | Německo, Bärnau, Historický park | 4.-5.7. | 4.7. | |
| Slavnosti Jakuba Krčína | Třeboň | 17.-18.7. | 17.7. | |
| Bitva rytířů mělnických | Mělník, muzeum | Historická bitva | 1.8. | |
| Historický vojenský manévr | Německo, Bärnau, Historický park | 8.-9.8. | 8.8. | |
| Chodské slavnosti | Domažlice | 14.-16.8. | 14.8. | |
| Země živitelka - veletrh | České Budějovice, výstaviště | 20.-25.8. | 20.8. | |
| Bonsaje - výstava | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 24.-30.8. | 24.8. | |
| Mezinárodní horolezecký filmový festival | Teplice nad Metují | 27.-30.8. | 27.8. | |
| IBF - veletrh | Itálie, Misano | 4.-6.9. | 4.9. |
Diskuse
| pharmacy mexico online | RobertPek, 30.6.2026 3:01, 8 příspěvků |
| farmacia online envГo gr... | RichardNuh, 30.6.2026 2:54, 8 příspěvků |
| Prix du Viagra 100mg en F... | EdmundIncem, 30.6.2026 2:18, 8 příspěvků |
| farmacia online barata | PhillipGlort, 30.6.2026 1:58, 18 příspěvků |
| tramping | Kuba Turek, 29.6.2026 8:23, 2 příspěvky |
| tramping | Honza, 27.6.2026 8:40, 2 příspěvky |
| Inu | Honza, 23.6.2026 14:16, 1 příspěvek |
| krása | Paulse, 22.6.2026 22:05, 2 příspěvky |
| krása | Barča, 22.6.2026 21:44, 2 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Slunečný svah ve Špindler... | kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35 |
| V Thermalu bude v rámci K... | Horydoly , 23.6.2026 12:35 |
| Karlovarský filmový festi... | Horydoly , 23.6.2026 12:29 |
| Re: Combo ski | febit61013 febit61013, 19.6.2026 16:49 |
| Skialpy v Krkonoších | William Whitfield, 17.6.2026 11:44 |
| Re: Combo ski - hloupost | febit61013 febit61013, 17.6.2026 11:25 |
| Re: Monolyže | kiheto6821 kiheto6821, 16.6.2026 14:14 |
| Ženy v běhu | Horydoly , 11.6.2026 10:30 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH