50 let Spojené arabské emiráty

50 let Spojené arabské emiráty
Dubaj.
Autor snímku WallMuralia
SDÍLEJ:

Spojené arabské emiráty během posledních padesáti let prošly proměnou, která patří mezi nejúspěšnější příběhy v rámci celého světa. Tato země se stala centrem globálních technologických inovací a vývoje. Patří mezi nejvyhledávanější turistické destinace.

Spojené arabské emiráty jsou federací sedmi konstitutivních emirátů:

Abú Dhabí (Abú Zabí)

Největší a nebohatší z emirátů. Většinu území tvoří poušť, zbytek jsou města a ostrovy. Pro vodáky je atraktivní umělý vodácký kanál.

Adžmán

Nejmenší emirát. Patří k němu dvě enklávy ve vnitrozemských horách Fudžajry. Důležitá je bezcelní zona.

Dubaj

Nejznámější a nejlidnatější emirát. Nabízí ruch velkoměsta budoucnosti, drahé nákupy, lyžařskou halu, bruslení v nákupním centru, golf, turistické výlety do pouště a kulturní skvosty.

Fudžajra

Nejvýchodnější emirát omývá moře v Ománském zálivu, zatímco ostatní emiráty patří k Perskému zálivu. Hajarské hory a jejich podhůří nabízí zajímavou přírodu. Poušť zde nenajdete.

Rás al-Chajma

Nejsevernější emirát a také poslední, který ke Spojeným arabským emirátům přidal. Stalo se roku 1972. Pro turisty je zde levněji. Cestovní ruch se zaměřuje na outdoorové aktivity.

Umm al-Kuvajn

Nejchudší emirát. Žije se tu autenticky, protože se zde nenašla ropa. Atrakcí je obrovský vodní park Dreamland.

Šardžá

Islámsky orientovaný emirát. Znamená to, že se zde netoleruje alkohol ani módní výstřelky. Sousedí se všemi ostatními emiráty.

Hlavním městem Spojených arabských emirátů je Abú Dhabí. Nejlidnatějším centrem je Dubaj se světovými unikáty, včetně nejvyšší budovy světa Burdž Chalífa, uměle vytvořených ostrovů Palm Islands a další.

VIDEO Rás al-Chajma

Populace Spojených arabských emirátů čítá 9,8 mil. obyvatel, což přibližně odpovídá České republice. Nicméně podíváme-li se na HDP těchto dvou zemí, Česká republika dosahuje 243,5 miliard USD, Spojené arabské emiráty 358,87 miliard USD.

Země je známá jako centrum mezinárodní spolupráce, lidé z více než 200 různých národností zde žijí, pracují nebo tuto zemi navštívili.

Úředním jazykem je arabština, ale angličtina vzhledem k mezinárodnímu charakteru Emirátů je velmi rozšířeným a používaným jazykem.

Státním náboženstvím je islám, další náboženství jsou v zemi plně tolerována.

PANORAMA Dubaj. Foto: Emirates
Kliknutím na snímek otevřete velké panorama.

Otevřenost Spojených arabských emirátů zahraničním návštěvníkům a rezidentům je podpořena vysokou úrovní politické stability. Každý ze sedmi emirátů má vlastního vládce emíra. Tito vládci společně tvoří Federální nejvyšší radu a volí ze svého středu jednoho, který se stane prezidentem Spojených arabských emirátů. Současným prezidentem je Jeho Výsost šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyen.

Spojené arabské emiráty jsou členem OSN, OPEC, WTO a řady dalších mezinárodních organizací. Země je také předním přispěvatelem zahraniční pomoci, zaměřuje se především na rozvojové projekty, humanitární pomoc v zemích, kde probíhají válečné konflikty, nebo kde došlo k přírodním katastrofám.

Spojené arabské emiráty a Česká republika: tři dekády partnerství

Spojené arabské emiráty jsou pro Českou republiku klíčovým obchodním partnerem a zároveň patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace českých turistů. Na základě ročních statistik mezinárodního letiště v Praze patří Dubaj od roku 2017 mezi top pět destinací v počtu přepravených pasažérů z Prahy. První čtyři měsíce v tomto roce byla Dubaj dokonce na první místě.

Češi do Dubaje létají na dovolenou i za obchodem, toto město je také častým přestupním bodem do exotických destinací. V říjnu tohoto roku patřila Dubaj mezi top deset destinací, z Prahy bylo celkem přepraveno 16 968 cestujících do této globální aglomerace. Dubaj je oblíbená zejména během zimních měsíců a české cestovní kanceláře očekávají tento trend i během letošní zimní sezóny.

Obchod mezi Spojenými arabskými emiráty a Českou republikou je na vzestupu. Emiráty jsou pro český export nejdůležitějším trhem v rámci regionu Blízkého východu. Podle statistik Czech Trade objem exportu z České republiky do Spojených arabských emirátů v roce 2020 dosáhl 14,5 miliard Kč, zatímco import na český trh činil 2,1 miliardy Kč. Klíčovými oblastmi pro český export jsou automobilový průmysl, digitální technologie, energetika, chemický průmysl, obranný průmysl a reality.

Booking.com

Klíčová data v historii Spojených arabských emirátů

2. prosince 1971 – založení Spojených arabských emirátů
SAE jsou federací sedmi emirátů – Abú Dhabí, Dubaj, Šardžá, Ras al-Khaimah, Ajman, Umm al-Kuvajn a Fudžajra. Jeho Výsost šejk Zayed bin Sultan Al Nahyan byl prvním prezidentem a je známý též jako Otec národa. Ve své pozici působil až do smrti v roce 2004. Jeho syn Jeho Výsost šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan je současným prezidentem SAE.

1973 – zavedení Dirhamu do oběhu

1979 – Královna Alžběta II. navštívila SAE
Během své návštěvy slavnostně otevřela přístav Jebel Ali a Dubajské centrum obchodu. "Jedním z dávných lidských snů je proměnit poušť v zeleň a mořskou vodu v pitnou. Tady v Dubaji se tento sen stane skutečností," řekla královna při své návštěvě.

1982 – Mezinárodní letiště Abú Dhabí zahájilo provoz

1985 – První lety Emirates
25. října se uskutečnily první lety Emirates z Dubaje do Karáčí a Bombaje. Aerolinky provozovaly pronajaté letouny Boeing 737 a Airbus 300 B4.

1990 – První letecký veletrh Dubai AirShow

1999 – Otevření hotelu Burdž Al Arab
Jeden z nejvyšších hotelů světa, je navržený tak, aby připomínal plachetnici, stojí na umělém ostrově, 280 metrů od pláže Jumeirah, spojený s pevninou soukromým mostem. Jeho stavba trvala 5 let.

2006 – První celostátní volby do Federální národní rady

1. července 2010 – Emirates přilétá do Prahy
První letadlo Emirates přiletělo z Dubaje do Prahy v 14:50. Na palubě Airbusu A330-200 byli kromě Sira Tima Clarka, prezidenta Emirates Airline, také cestující z 24 zemí.

2010 – Otevření Burdž Chalífy
Nejvyšší budova světa a srdce Dubaje. Impozantní stavba s výškou 828 m nabízí nezapomenutelný výhled ze dvou vyhlídkových plošin At the Top v 124. a 125. patře a z nejvyšší vyhlídkové plošiny na světě v 148. patře (555 m).

2021 – Expo 2020 v Dubaji otevírá brány
První světová výstava Expo pořádaná v regionu Blízkého východu, Afriky a jižní Asie (MEASA) potrvá do konce března 2022. Na výstavě se představí 190 zemí včetně České republiky a Slovenska. Od zahájení v říjnu 2021 přivítala akce více než 2 miliony návštěvníků z celého světa.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz ZEMĚ na Horydoly

Malý ostrov Nauru žil nad poměry a teď krachuje

Libérie: černoši utlačují černochy

Spojené arabské emiráty slaví 50 let

Kuvajt: chudá poušť a levná ropa pod zemí

Ruská Moskva chce být třetím Římem

Svatý Bartoloměj: prázdninový ostrov v Karibiku

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Brusel - Praha přímý noční vlak

Brusel - Praha přímý noční vlak

Čtyři země a čtyři evropské metropole na jedné trase. Nově je propojuje prodloužená linka nočního vlaku společnosti European Sleeper vedoucí z Bruselu do Prahy. ... celý článek

Jaro začíná dnes nad ránem

Velikonoce zalité krví i v magickém duchu středověku. Znáte zvyky z ciziny?

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Jaro začíná dnes nad ránem

Jaro začíná dnes nad ránem

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací
Velikonoce zalité krví i v magickém duchu středověku. Znáte zvyky z ciziny?

Velikonoce zalité krví i v magickém duchu středověku. Znáte zvyky z ciziny?

České velikonoční tradice cizincům připadají poněkud zvláštní. Co když se ale podíváme na Velikonoce zblízka v dalších koutech světa? Zjistíme, že svérázných zvyků je na každém kontinentu víc než dost. Které
Brusel - Praha přímý noční vlak

Brusel - Praha přímý noční vlak

Čtyři země a čtyři evropské metropole na jedné trase. Nově je propojuje prodloužená linka nočního vlaku společnosti European Sleeper vedoucí z Bruselu do Prahy. 
Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Poznejte nejkrásnější řecké ostrovy

Je jich asi 2,5 tisíce, jen 200 z nich je obydlených. Některé jsou kosmopolitními hvězdami na mapě světových letovisek, zatímco charakter a atmosféra jiných se po staletí příliš nemění.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 11.-14.4. 11.4.
Regiony České republiky - veletrh Lysá nad Labem 11.-14.4. 11.4.
Kuba - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 15.4. 19:00
Ladakh - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Jan Netrval 15.4. 18:30
Koloběžkami přes ostrov Kuba - diashow Praha, Klub cestovatelů Přednáší Marek Balicki 16.4. 18:30
Island - diashow Kralupy nad Vltavou, Vltava Přednáší Martin Loew 16.4. 19:00
Nauticampo - veletrh Portugalsko, Lisabon 17.-21.4. Turismus a karavaning 17.4.
Island - diashow Kladno, Hutník Přednáší Martin Loew 17.4. 19:00
Stones, Trees, Clouds - fotovýstava Praha, Tibet Open House 26.3.-17.4. Fotografoval Petr Králík 17.4.
Island - diashow Mladá Boleslav, Škoda muzeum Přednáší Martin Loew 18.4. 19:00

Diskuse

není to blbost? Skiák, 12.4.2024 23:31, 1 příspěvek
INU Honza, 11.4.2024 15:09, 1 příspěvek
Jednoduchá matematika . . . Honza, 11.4.2024 15:06, 15 příspěvků
Jednoduchá matematika . . . michael Beranek, 11.4.2024 10:38, 15 příspěvků
INU Honza, 9.4.2024 8:51, 15 příspěvků
Zimní cesta Tom, 8.4.2024 5:17, 1 příspěvek
INU Honza, 7.4.2024 20:10, 1 příspěvek
ekologické dálnice Co to je za nápad?, 6.4.2024 12:22, 4 příspěvky
ekologické dálnice Honza, 6.4.2024 10:36, 4 příspěvky
ekologické dálnice Novinář, 5.4.2024 13:11, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

S Winterbergem na Dobešku Horydoly , 11.4.2024 0:02
Re: Praha Horydoly Open, 10.4.2024 10:32
Tipy na dámské běžecké bo... Horydoly Open, 10.4.2024 10:11
Zákolany Horydoly , 8.4.2024 18:24
Lojzovka Horydoly , 8.4.2024 18:23
Re: Praha Kuba Turek, 8.4.2024 18:13
Re: Praha Horydoly Open, 8.4.2024 18:09
Re: Divoká Šárka Kuba Turek, 6.4.2024 19:21