50 let Spojené arabské emiráty

50 let Spojené arabské emiráty
Dubaj.
Autor snímku WallMuralia
SDÍLEJ:

Spojené arabské emiráty během posledních padesáti let prošly proměnou, která patří mezi nejúspěšnější příběhy v rámci celého světa. Tato země se stala centrem globálních technologických inovací a vývoje. Patří mezi nejvyhledávanější turistické destinace.

Spojené arabské emiráty jsou federací sedmi konstitutivních emirátů:

Abú Dhabí (Abú Zabí)

Největší a nebohatší z emirátů. Většinu území tvoří poušť, zbytek jsou města a ostrovy. Pro vodáky je atraktivní umělý vodácký kanál.

Adžmán

Nejmenší emirát. Patří k němu dvě enklávy ve vnitrozemských horách Fudžajry. Důležitá je bezcelní zona.

Dubaj

Nejznámější a nejlidnatější emirát. Nabízí ruch velkoměsta budoucnosti, drahé nákupy, lyžařskou halu, bruslení v nákupním centru, golf, turistické výlety do pouště a kulturní skvosty.

Fudžajra

Nejvýchodnější emirát omývá moře v Ománském zálivu, zatímco ostatní emiráty patří k Perskému zálivu. Hajarské hory a jejich podhůří nabízí zajímavou přírodu. Poušť zde nenajdete.

Rás al-Chajma

Nejsevernější emirát a také poslední, který ke Spojeným arabským emirátům přidal. Stalo se roku 1972. Pro turisty je zde levněji. Cestovní ruch se zaměřuje na outdoorové aktivity.

Umm al-Kuvajn

Nejchudší emirát. Žije se tu autenticky, protože se zde nenašla ropa. Atrakcí je obrovský vodní park Dreamland.

Šardžá

Islámsky orientovaný emirát. Znamená to, že se zde netoleruje alkohol ani módní výstřelky. Sousedí se všemi ostatními emiráty.

Hlavním městem Spojených arabských emirátů je Abú Dhabí. Nejlidnatějším centrem je Dubaj se světovými unikáty, včetně nejvyšší budovy světa Burdž Chalífa, uměle vytvořených ostrovů Palm Islands a další.

VIDEO Rás al-Chajma

Populace Spojených arabských emirátů čítá 9,8 mil. obyvatel, což přibližně odpovídá České republice. Nicméně podíváme-li se na HDP těchto dvou zemí, Česká republika dosahuje 243,5 miliard USD, Spojené arabské emiráty 358,87 miliard USD.

Země je známá jako centrum mezinárodní spolupráce, lidé z více než 200 různých národností zde žijí, pracují nebo tuto zemi navštívili.

Úředním jazykem je arabština, ale angličtina vzhledem k mezinárodnímu charakteru Emirátů je velmi rozšířeným a používaným jazykem.

Státním náboženstvím je islám, další náboženství jsou v zemi plně tolerována.

PANORAMA Dubaj. Foto: Emirates
Kliknutím na snímek otevřete velké panorama.

Otevřenost Spojených arabských emirátů zahraničním návštěvníkům a rezidentům je podpořena vysokou úrovní politické stability. Každý ze sedmi emirátů má vlastního vládce emíra. Tito vládci společně tvoří Federální nejvyšší radu a volí ze svého středu jednoho, který se stane prezidentem Spojených arabských emirátů. Současným prezidentem je Jeho Výsost šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyen.

Spojené arabské emiráty jsou členem OSN, OPEC, WTO a řady dalších mezinárodních organizací. Země je také předním přispěvatelem zahraniční pomoci, zaměřuje se především na rozvojové projekty, humanitární pomoc v zemích, kde probíhají válečné konflikty, nebo kde došlo k přírodním katastrofám.

Spojené arabské emiráty a Česká republika: tři dekády partnerství

Spojené arabské emiráty jsou pro Českou republiku klíčovým obchodním partnerem a zároveň patří mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace českých turistů. Na základě ročních statistik mezinárodního letiště v Praze patří Dubaj od roku 2017 mezi top pět destinací v počtu přepravených pasažérů z Prahy. První čtyři měsíce v tomto roce byla Dubaj dokonce na první místě.

Češi do Dubaje létají na dovolenou i za obchodem, toto město je také častým přestupním bodem do exotických destinací. V říjnu tohoto roku patřila Dubaj mezi top deset destinací, z Prahy bylo celkem přepraveno 16 968 cestujících do této globální aglomerace. Dubaj je oblíbená zejména během zimních měsíců a české cestovní kanceláře očekávají tento trend i během letošní zimní sezóny.

Obchod mezi Spojenými arabskými emiráty a Českou republikou je na vzestupu. Emiráty jsou pro český export nejdůležitějším trhem v rámci regionu Blízkého východu. Podle statistik Czech Trade objem exportu z České republiky do Spojených arabských emirátů v roce 2020 dosáhl 14,5 miliard Kč, zatímco import na český trh činil 2,1 miliardy Kč. Klíčovými oblastmi pro český export jsou automobilový průmysl, digitální technologie, energetika, chemický průmysl, obranný průmysl a reality.

Booking.com

Klíčová data v historii Spojených arabských emirátů

2. prosince 1971 – založení Spojených arabských emirátů
SAE jsou federací sedmi emirátů – Abú Dhabí, Dubaj, Šardžá, Ras al-Khaimah, Ajman, Umm al-Kuvajn a Fudžajra. Jeho Výsost šejk Zayed bin Sultan Al Nahyan byl prvním prezidentem a je známý též jako Otec národa. Ve své pozici působil až do smrti v roce 2004. Jeho syn Jeho Výsost šejk Khalifa bin Zayed Al Nahyan je současným prezidentem SAE.

1973 – zavedení Dirhamu do oběhu

1979 – Královna Alžběta II. navštívila SAE
Během své návštěvy slavnostně otevřela přístav Jebel Ali a Dubajské centrum obchodu. "Jedním z dávných lidských snů je proměnit poušť v zeleň a mořskou vodu v pitnou. Tady v Dubaji se tento sen stane skutečností," řekla královna při své návštěvě.

1982 – Mezinárodní letiště Abú Dhabí zahájilo provoz

1985 – První lety Emirates
25. října se uskutečnily první lety Emirates z Dubaje do Karáčí a Bombaje. Aerolinky provozovaly pronajaté letouny Boeing 737 a Airbus 300 B4.

1990 – První letecký veletrh Dubai AirShow

1999 – Otevření hotelu Burdž Al Arab
Jeden z nejvyšších hotelů světa, je navržený tak, aby připomínal plachetnici, stojí na umělém ostrově, 280 metrů od pláže Jumeirah, spojený s pevninou soukromým mostem. Jeho stavba trvala 5 let.

2006 – První celostátní volby do Federální národní rady

1. července 2010 – Emirates přilétá do Prahy
První letadlo Emirates přiletělo z Dubaje do Prahy v 14:50. Na palubě Airbusu A330-200 byli kromě Sira Tima Clarka, prezidenta Emirates Airline, také cestující z 24 zemí.

2010 – Otevření Burdž Chalífy
Nejvyšší budova světa a srdce Dubaje. Impozantní stavba s výškou 828 m nabízí nezapomenutelný výhled ze dvou vyhlídkových plošin At the Top v 124. a 125. patře a z nejvyšší vyhlídkové plošiny na světě v 148. patře (555 m).

2021 – Expo 2020 v Dubaji otevírá brány
První světová výstava Expo pořádaná v regionu Blízkého východu, Afriky a jižní Asie (MEASA) potrvá do konce března 2022. Na výstavě se představí 190 zemí včetně České republiky a Slovenska. Od zahájení v říjnu 2021 přivítala akce více než 2 miliony návštěvníků z celého světa.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz ZEMĚ na Horydoly

Malý ostrov Nauru žil nad poměry a teď krachuje

Libérie: černoši utlačují černochy

Spojené arabské emiráty slaví 50 let

Kuvajt: chudá poušť a levná ropa pod zemí

Ruská Moskva chce být třetím Římem

Svatý Bartoloměj: prázdninový ostrov v Karibiku

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

Naplánujte si cestování během léta efektivně a pohodlně. Představujeme vám užitečné aplikace, které se stanou vašimi parťáky při objevování nových míst. Vše mezi sebou snadno nasdílíte, ať má každý člen výpravy... celý článek

TOP 4 tipy na levné cestování

Annapurna Circuit Trek with Tilicho Lake

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

TOP 4 tipy na levné cestování

TOP 4 tipy na levné cestování

Dovolená za levno nebo cestovatelská výprava ještě levněji? Turistika za malé peníze do dalekých zemí je snem mnoha cestovatelů. Abychom opravdu ušetřili, je dobré si předem ujasnit naše finanční možnosti
Batohy: kolik jich potřebujete?

Batohy: kolik jich potřebujete?

Každý z nás potřebuje několik batohů. Nejméně jeden městský batůžek, druhý sportovní batoh podle svého zaměření a třetí velký batoh na cestování.
S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

S těmito aplikacemi pro cestovatele si užijete léto ještě víc

Naplánujte si cestování během léta efektivně a pohodlně. Představujeme vám užitečné aplikace, které se stanou vašimi parťáky při objevování nových míst. Vše mezi sebou snadno nasdílíte, ať má každý člen výpravy

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Touristik a Caravaning - veletrh Německo, Lipsko 16.-20.11. 16.11.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 15.-17.1. 15.1.
Interalpin - veletrh Rakousko, Innsbruck 19.-21.4. Horské technologie 19.4.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48