Svatý Bartoloměj / Saint-Barthélemy: prázdninový ostrov v Karibiku

Svatý Bartoloměj / Saint-Barthélemy: prázdninový ostrov v Karibiku
Caribbean region / Karibik.
Autor snímku Hotelbeds
SDÍLEJ:

Svatý Bartoloměj (Saint-Barthélemy, zkráceně St. Barths) je ostrov v souostroví Malé Antily na pomezí Karibského a Sargasového moře. Zřejmě byl čas od času navštěvován karibskými Indiány, ale stálé obyvatele získal až po Kolumbově objevu Ameriky.

Svatý Bartoloměj / Saint-Barthélemy: prázdninový ostrov v Karibiku
Columbier bay St Barthelelemy / Svatý Bartoloměj.
Autor snímku David Broad - Wikimedia

Kryštof Kolumbus objevil ostrov Svatý Bartoloměj během své druhé výpravy roku 1493. Pojmenoval ho po svém bratru Bartolomějovi.

Poté se ostrov dostal do francouzských rukou. Později byl ostrov francouzskou kolonií. V roce 1784 ho koupilo Švédsko a hlavní město pojmenovalo po svém králi Gustavia. Roku 1878 prodali Švédové ostrov nazpět Francouzům.

Společně s Francií vstoupil ostrov do Evropské unie, avšak roku 2009 rozhodl svatobartolomějský parlament o vystoupení. Od roku 2012 má tedy Svatý Bartoloměj status zámořského území. Stále ale spadá pod Francii. Nejvyšším představitelem je francouzský prezident, ale o vnitřních záležitostech rozhoduje místní parlament.

Na Svatém Bartoloměji žije necelých 10 000 stálých obyvatel. Platí se eurem.

Bez rasistických vtipů, prosím!

Za vrcholně nevhodné se na ostrově považují narážky na otroctví, pitvoření bělochů ve stylu černochů a zábavy na účet tmavé pleti. Vzpomínky na otroctví, které zrušili Švédové roku 1847, jsou stále živé. Někteří obyvatelé ostrova mají své předky mezi černými otroky, kteří sem byli dováženi z Afriky a průběžně jich zde žilo několik stovek.

Většina obyvatel jsou běloši a jejich kořeny sahají nejčastěji do francouzské Bretaně. Žijí zde ovšem také míšenci, kreolové a černí potomci otroků dovezených z Afriky. Tři čtvrtiny turistů přijíždějí z USA.

Na Svatém Bartoloměji je oficiálním jazykem francouzština. Díky turistickému ruchu se zde jednoduše domluvíte také anglicky.
Většina obyvatel jsou římští katolíci.

Booking.com

Ostrov Svatý Bartoloměj zabírá plochu pouhých 25 km² souše. Pro představu: takovou rozlohu má třeba Orlická přehrada, přehrada Liptovská Mara nebo průměrné okresní město v Čechách.

Pokladem Svatého Bartoloměje jsou pláže s bílým nebo narůžovělým pískem. Speciální zážitek nabízí pláž St. Jean, nad kterou velmi nízko přelétají startující letadla.

Karibik je domovem mnoha hudebních stylů, ve kterých se míchají, černošské, bělošské a kreolské tradice. Reggae, mambo, salsa, calypso, ska, zouk, merenque... Všechny můžete dosyta naposlouchat během proslulého festivalu, který na Svatém Bartoloměji probíhá každý rok v lednu. Celý měsíc se po nocích zpívá, tančí, hraje. Kromě karibské muziky si můžete vybrat jakýkoliv žánr od opery, přes klasikou hudbu až po nabroušený rock.

Celní předpisy odpovídají evropským zvyklostem

Z Evropy se létá na ostrov Svatého Bartoloměje nejčastěji přes blízkého Svatého Martina nebo přes vzdálenější Gaudelope, kde jsou letiště pro velká letadla. Všechny tři ostrovy jsou součástí Francie, a tudíž není potřeba vízum. Stačí cestovní pas, který platí aspoň 3 měsíce od data předpokládaného návratu. Turisté bez víza mohou pobývat na ostrově nejdéle 30 dní. 

Svatý Bartoloměj / Saint-Barthélemy.

Na Svatém Bartoloměji platí stejné celní předpisy jako v kontinentální Francii. Je povoleno vézt s sebou pro osobní spotřebu 800 cigaret, 200 doutníků, 1 kg tabáku, 10 litrů destilátu, 90 litrů vína, 110 litrů piva.

Celníkům se ohlašuje dovoz i vývoz finančních prostředků přesahujících 10 000 EUR. Rozumí se tím hotovost v jakékoliv měně, šeky, cenné papíry, drahé kovy a drahé kameny.

Limity jsou stanoveny na osobu. Přijíždí-li skupina lidí v příbuzenském vztahu nebo se společným zájmem, platí limit pro celou skupinu dohromady.

Psi, kočky a jiná domácí zvířata musejí mít Evropský veterinární pas, být očipovaná a očkovaná proti vzteklině. Zakázaný je dovoz bojových plemen psů.

Je zakázáno dovážet materiály s pedofilní tématikou, nebezpečné látky, narkotika a ostatní drogy.

Počasí: nejhezčí jsou Vánoce

Kvůli poloze ostrova blízko rovníku zde celoročně vládne tropické klima. Teplota se pohybuje od 22 do 32 stupňů Celsia. Od prosince do května panuje sezona bez srážek. Vzduch je překvapivě suchý. Od července do listopadu je sezona dešťů. Během ní přicházejí hurikány.

Špičková turistická sezona je na Svatém Bartoloměji v prosinci. Na Vánoční svátky se sem sjíždějí bohatí a známí lidé, především z USA, Kanady a Mexika. V lednu a únoru je zde o poznání levněji a také méně návštěvníků.

Kolik stojí cesta, ubytování a jídlo?

Na Svatém Bartoloměji fungují standardní banky a bankomaty. Platí se eurem. Směna za jiné světové měny, nebo platba kreditními kartami je v americkém stylu velmi jednoduchá a bezpečná.

V přístavu Gustavia je bezcelní zóna. Zákazník zde může nakoupit poměrně levně luxusní zboží, především parfémy, šperky a oděvy. Butiky a luxusní obchůdky v okolí bezcelní zóny nabízejí další šperky, módu a jiný luxus za statisíce korun. V okamžiku zde můžete utratit celé své jmění.

Zpáteční letenka z Prahy v ekonomické třídě přijde na zhruba 30 000 Kč. Přenocování v levném hotelu nepořídíte pod 1500 Kč. Hotel střední třídy přijde na 10 000 Kč za noc. Na jídlo v levné restauraci si připravte 600 Kč. Místní specialita humr stojí v restauraci nejméně 1200 Kč.

Týdenní zájezd s dopravou stojí nejméně 70 000 Kč. Pokud hledáte hotel o několik řádů dražší, přidejte k této částce nejméně dvě nuly a užijte si dovolenou v jednom z nejluxusnějších hotelů světa. Hotel Eden Rock nabízí jen pár apartmánů, ale také gurmánské restaurace, z nichž jedna je přímo na pláži, lázně, vlastní galerii, pronajaté jachty, privátní taxi a vlastně cokoliv, na co host může pomyslet.

Svatý Bartoloměj / Saint-Barthélemy.

Ubytování na Svatém Bartoloměji poskytují tři desítky hotelů. Většina jich je drahých a velmi malých s několika pokoji či apartmány. Daleko více hostů bydlí v několika stovkách soukromých vil.

Na ostrově se ubytuje každoročně sto tisíc návštěvníků. Stejné množství přijede jen na jeden den v obřích lodích během okružních plaveb Karibikem, nebo sem připluje na výlet z vedlejšího ostrova Svatý Martin. Velká část stálých hostů připlouvá na vlastních jachtách.

Pro zajímavost: luxusní vilu na pláži si můžete koupit za několik desítek milionů eur.

Na Svatém Bartoloměji se v obchodech nesmlouvá. Individuální prodej luxusního zboží probíhá podle pravidel, které si stanoví prodejce i nakupující. Spropitné se platí ve službách v podobné výši, jako v Evropě.

Jídlo: ostří kreolové a jemní Francouzi

Na Svatém Bartoloměji se v levnějších restauracích mixuje ostrá kreolská a jemná, uměřená francouzská kuchyně. Dražší podniky jsou vedeny spíše v koloniálním francouzském stylu.

Základem domácího stravování jsou ryby, rýže a ovoce. Místní lidé je dochucují charakteristickým africkým a asijským kořením.

Fauna a flora na sopečném ostrově

Horniny jsou sopečného původu, a proto velmi úrodné. Svatý Bartoloměj je pozůstatek jedné z mnoha sopek, ze kterých jsou tvořeny Malé i Velké Antily v Karibiku.

Příjmy ostrova dříve plynuly z těžby soli. Dnes je ekonomicky důležitý luxusní cestovní ruch.

Na ostrově žijí téměř všude leguáni jedlí. Vypadají sice divoce, ale lidí si nevšímají. Jejich potravou je výhradně ovoce. Jsou to chráněná zvířata, protože dříve je obyvatelé kvůli výbornému masu téměř doslova vyjedli.

Podvodní svět okolo ostrova je přírodní rezervací. Dá se tu potápět na nádech, šnorchlovat i provádět přístrojové potápění. Křišťálově čistá voda obklopuje korálové útesy do hloubky 30 metrů.

V pestrém podmořském světě žijí olihně, murény, mořské želvy a mnoho dalších živočichů. Na skalnatém pobřeží hnízdí mořští ptáci terejové a faetoni.

Zátoky jsou lemované nízkými kopci, které nezadrží dešťové mraky. Závětrné pobřeží je proto porostlé suchomilnou vegetací. Rostliny tu přesto hýří pestrými barvami. Suché podnebí příliš nepřeje zemědělství. Pokusy o pěstování bavlny se nezdařily. Zato se daří cukrové třtině a banánům.

Doprava

Většina cestovatelů přilétá na vedlejší ostrov Svatý Martin, kde je velké mezinárodní letiště. Na Svatý Bartoloměj pak připlouvají trajektem nebo přelétají malým letadlem. Ze Svatého Martina na Svatého Bartoloměje létá pravidelná linka Barth Commuter.

Letiště na ostrově Svatý Bartoloměj je určeno pouze pro malá letadla, což znamená, že zde přistávají především soukromé letouny. Letiště se pravidelně umísťuje v žebříčcích nejnebezpečnějších letišť světa. Přistávací dráha měří pouhých 661 metrů, navíc se přistává přes kopec rovnou k moři. Piloti zde mohou létat jen po absolvování speciálních zkoušek.

Malé Antily včetně ostrova Svatého Bartoloměje jsou oblíbenou zastávkou luxusních zámořských parníků. Obří lodě připlouvají na několikadenních okružních plavbách do přístavů a z nich se vyhrnou na pár hodin turisté. Obvykle si projdou hlavní město Gustavia, obchody a restaurace, a večer se nalodí a plují k dalšímu ostrovu.

Na Svatém Bartoloměji nefunguje veřejná hromadná doprava. Je tedy nutno si půjčit automobil nebo jezdit taxíkem. K řízení auta stačí český řidičský průkaz. Mezinárodní řidičský průkaz není nutný. Ovšem pozor! Většina zdejších betonových silnic je úzkých a klikatých ve členitém terénu. K dispozici jsou pouze dvě čerpací stanice, jedna u letiště a druhá v Lorentu. Obě mají v neděli zavřeno. Na letišti je v provozu automatický stojan výhradně na platební karty, ale s evropskými mívá podle zkušeností cestovatelů problém. Nelze tedy na tento zdroj pohonných hmot úplně spoléhat.

Taxislužba funguje na telefon anebo můžete využít dvě stanoviště místních taxikářů. Jedno je v hlavním městě Gustavia u přístavu a druhé na letišti.

Svatý Bartoloměj / Saint-Barthélemy.

Důležité kontakty

Nemocnice a lékárny jsou soustředěny v hlavním městě Gustavia. Nezapomeňte se před cestou dobře pojistit, protože ceny za ošetření jsou vysoké a případný transport zpět do České republiky je pro zraněného či nemocného pacienta velmi drahý.

Očkování není povinné, ale doporučuje se proti žloutence typu A a B.

Bezpečnostní situace je srovnatelná s Evropou. Kriminalita je nižší než v Evropě. Pozor je třeba dávat pouze na kapsáře a hotelové zloděje.

Telefony
Zdravotnická záchranná služba 15
Hasiči 18
Policie 17
Námořní záchranná služba 16

Francouzské velvyslanectví, které diplomaticky zastupuje ostrov Svatého Bartoloměje, sídlí na adrese Velkopřevorské náměstí 2, Praha 1. Tel. +420 251 17 17 11. E-mail consulat@france.cz. Web https://cz.ambafrance.org 

Český honorární konzulát pro Svatý Bartoloměj sídlí na ostrově Gaudalope, 19 Convenance Gate, 97122 Baie-Mahault. Tel. +590 (0) 590 32 72 72. E-mail: guadeloupe@honorary.mzv.cz. Poskytuje konzulární služby pouze v omezeném rozsahu.

Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Horydoly.cz DIVNÉ ZEMĚ na Horydoly

Malý ostrov Nauru žil nad poměry a teď krachuje

Libérie: černoši utlačují černochy

Kuvajt: chudá poušť a levná ropa pod zemí

Ruská Moskva chce být třetím Římem

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Everest Base Camp Trekking

Everest Base Camp Trekking

Imagine you're limited by the world's most elevated tops in your encompassing and the entire environment gives a feeling of unwinding, harmony, and great, that is where Everest Base Camp falsehoods.... celý článek

Thajsko se znovu otevírá turistům z celého světa

Manaslu Trekking in Nepal

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Léto a cestování přináší otoky nohou. Pomůže žilní gymnastika a chladivý gel

Léto a cestování přináší otoky nohou. Pomůže žilní gymnastika a chladivý gel

Oteklé kotníky a lýtka, bolest a k tomu zhoršený stav křečových žil. To je daň za teplé letní počasí, ale i mnohahodinové cestování na dovolenou. Při dlouhém sezení v dopravním prostředku totiž dochází k většímu hromadění
Ghorepani Poon Hill Trek

Ghorepani Poon Hill Trek

Ghorepani Poon Hill Trek is a journey that passes through the unbeaten paths between the forest blossomed by Rhododendron flowers. The trek blesses you with the mesmerizing views of Sunrise and Sunsets

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Hory a mesto - festival Bratislava, Lumiere a Rača 11.-15.5. 15.5.
Yachtfestival - veletrh Německo, Hamburg 27.-29.5. Lodě a čluny 27.5.
Český kras z ptačí perspektivy - fotovýstava Svatý Jan pod Skálou, infocenrum Českého krasu 9.10.-31.5. Fotografoval Jiří Jiroušek 31.5.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 9.6.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
GO a Regiontour - veletrh Brno, Výstaviště 20.-23.10. 20.10.
Vertical Pro - veletrh Německo, Friedrichshafen 25.-26.11. 25.11.
Polabské vánoční trhy Lysá nad Labem 2.-18.12. 2.12.

Diskuse

Potrava není vždy jídlo Pic, 16.5.2022 0:05, 24 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Vendulka, 15.5.2022 20:16, 24 příspěvků
Potrava není vždy jídlo Michael Beranek, 15.5.2022 16:47, 24 příspěvků
Uherák! Kuchař, 15.5.2022 12:10, 24 příspěvků
Things to know about Meta... john, 14.5.2022 7:23, 118 příspěvků
MetaMask Log steffan, 13.5.2022 19:51, 118 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:44, 24 příspěvků
zasoby stravování Honza, 13.5.2022 10:38, 24 příspěvků
Tomáš Hanák Petr Š., 12.5.2022 10:43, 4 příspěvky
Re: další test Horydoly, 12.5.2022 10:13, 6 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Praha odstraňuje bariéry ... Horydoly Open, 1.5.2022 15:26
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 10:02
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 28.4.2022 9:59
Praha bude hostit Světový... Horydoly Open, 27.4.2022 11:10
Vodácké závody 2022 Horydoly Open, 27.4.2022 9:05
Češi si již vybírají svou... Horydoly , 26.4.2022 12:40
Re: Expedície 2022 festival Horydoly , 24.4.2022 10:29
Expedície 2022 festival Horydoly Open, 24.4.2022 10:24