Co je pod skotským kiltem?

Co je pod skotským kiltem?
SDÍLEJ:
Do skotského Edinburghu a jeho okolí se na začátku května vypravila čtveřice žen ve věku od 25 do 30 let. Jedna z nich totiž vyhrála v soutěži britské turistické centrály VisitBritain čtyřdenní výlet s ubytováním a plným servisem.
Jak na to

Itinerář výletu do Edinburghu

Pátek

Letiště

Z letiště se do hotelu dostanete taxíkem nebo autobusem ze stanoviště č. 18 od haly mezinárodních příletů. Během 25 minut vás odveze k hlavnímu nádraží nedaleko hlavního městského bulváru Princes Street.

Sobota

Dopoledne

Až posnídáte třeba "full Scotish breakfast" sestávající z pečené slaniny, vejce, párku, fazolí a mnoha dalších přísad, vyražte na prohlídku města. Kromě hradu se skotskými korunovačními klenoty doporučujeme procházku po hlavní historické třídě Royal Mile, návštěvu parlamentu a pěkný výhled na město i na námořní přístav od pomníku admirála Nelsona.

Nejsou-li vám proti srsti šedočerné kamenné domy všude, kam se podíváte, projděte se čtvrtěmi New Victorian Town a New Georgian Town. Uvidíte čistý příklad britské architektury 18. a 19. století.

Odpoledne

Vydejte se na mohutnou královskou jachtu Royal Yacht Brittania zakotvenou v edinburghském přístavu Leith. Na pěti palubách poznáte, jak to chodilo na jednom z nejluxusnějších plavidel světa. Jak se tam dostat: autobusem Majestic Tour ze stanice Waverley Bridge v centru města. Stanici nelze přehlédnout, pokud půjdete po Princes Street na východ a u památníku spisovatele Waltera Scotta se rozhlédnete kolem sebe.

Večer

Strašidelnou pouť Edinburghem začíná na rohu Ramsey Lane a Castle Hill u vstupu do hradu. Nechte se provést večerním starým městem. Uslyšíte zasvěcené příběhy města, v němž dýchá historie z každého kouta, navštívíte místa úkladných vražd a poprav z dávné historie. 

Po prohlídce doporučujeme ochutnat skotské pivo v některé z hospůdek v podhradí ve čtvrti Royal Mile. Ve skotských hospodách se nekouří a platí při objednávce na baru.

Neděle

Celodenní výlet na Vysočinu

Vydejte se na nedělní výlet na Vysočinu (Highlands), jejíž nádherná krajina začíná pouhých 45 minut jízdy od hlavního města. Odjezd v 9:30 z High Street v centru města 5 minut chůze od Princes Street směrem k edinburghskému hradu a 20 minut od hotelu. 

Cesta luxusním mikrobusem s titulem Jezera, údolí a whisky vás zavede do nejkrásnějších míst jihovýchodní Vysočiny, která se zvedá za středověkou metropolí Skotska Perthem. Po cestě minete skotský osmý div světa, technicky dokonalý železniční most přes řeku Forth, ucítíte těžkou vůni hustého Birnamského lesa známého z Shakespearova Macbetha ("Macbethe, jsi neporazitelný, dokud Birnamský les tvůj Dunsinanský hrad ti nezteče!") a – budete-li mít štěstí – zahlédnete lososy, táhnoucí k pramenů přes vodopády řeky Braan.

Těsně po poledni byste se měli dostat do malého města Pitlochry uprostřed Vysočiny na oběd a následnou procházku po okolí. Máte na vybranou mezi návštěvou palírny čisté skotské sladové whisky, nebo zajímavé přehrady, kterou překonávají lososi prostřednictvím soustavy speciálně vybudovaných stupňů.

Po vyjížďce úbočími jezer Loch Tummel a Loch Tay navštívíte význačná místa skotské historie: ve Fortinaglu se měl údajně narodit Pilát Pontský, v Braes of Balquhidder odpočívá legendární bojovník za práva chudých Rob Roy.

Večer

Restaurace Outsider

Vyražte na večeři do brasserie, která se nachází – jak jinak – opět pod hradem. Po dni zážitků horách přijde dobrá večeře o třech chodech s dobrým vínkem vhod, navíc s krásným výhledem na večerní scenérii Edinburghu. Okolí skýtá mnoho možností po večeři posedět v útulném baru a ochutnat whisky nebo whisky s medem Drambuie.

Pondělí

Dopoledne

Vychutnejte si historickou metropoli Edinburgh z výšky. Pro méně náročné doporučujeme vršek nad centrem města Calton Hill s pomníkem admirála Nelsona a pěkným výhledem na Staré město i přístav Leith. Ti, kdo si chtějí udělat větší procházku a nadýchat se z hluboka čerstvého vzduchu, by měli vyrazit na vyšší horu Arthur´s Seat. Kousek od centra nad supermoderní budovou nového skotského parlamentu a rezidencí britské královny Hollyrood se vypíná masivní zelený kopec. Představte si ho jako zhruba třikrát zvětšený pražský Vítkov.

Odlet

Pro cestu na letiště zvolte Airlink Shuttle. Je to rychlá a nejlevnější cesta, jak se dostat k letadlu. Jízdenka se kupuje přímo u řidiče nebo v Edinburgh and Scotland Information Centre na Princes Street. Jednosměrná jízdenka stojí 3 libry. Autobusy odjíždějí každých 10 minut ze stanice Waverley Bridge v centru města.

"Skouknu Tower, koupím brak, na večeři vezmu frak, jídlo, párty noc a den, my jim to tam rozjedem!" To je heslo, které bylo klíčem k zážitkům v jednom z nejkrásnějších skotských měst.

Podívejte se na fotogalerie:

Edinburgh - historické centrum

Edinburgh - dámská jízda

Higlands - ostrov Skye

Highlands - Cairn Gorm

Vedoucí zájezdu Evička a autorka vítězného hesla má narozeniny přesně v den odletu. Hned dostává přezdívku Birthday girl. Posádku tvoří Kačka, neúnavná Energetic girl Kačka, rozvážná Mystic girl Jolana a Guide girl Romana. Ta všechno ví, všude byla dvakrát a hlavně má od všeho klíče.

Bludiště v hotelu

Je pátek večer, míříme přes celou Evropu z Prahy do Edinburghu. Pustí nás tam na občanku? Nebudou se nás na něco ptát? Let i kontrola na skotském letišti však probíhají hladce. Hurá do Skotska!

Taxík nás veze do hotelu Argyll Town House na Rothesay Street v centru města. Po půlhodince bušení na dveře a beznadějném mačkání zvonku si Guide girl všimla nápisu na dveřích, že recepce je ve vedlejší budově. Máme vyhráno! Ale ne tak úplně. Čísla pokojů ukazují na horní patra. Šplháme s veškerou bagáží úzkými schody, abychom pak pokoje nalezly v suterénu.

Bereme to jako večerní rozcvičku a ještě před půlnocí vyrážíme na noční obhlídku města. Honosný hrad Edinburgh Cestou do místních klubů a pubů nás uchvátila honosná a opravdu nádherná dominanta zdejšího hradu, který se pánovitě tyčí nad městem.

Skotské dobroty

Hned na první ochutnání jsme si oblíbili cider – něco mezi moštem, pivem a vínem. Stihly jsme zkonzumovat nemalé množství, takže oslava narozenin Birthday girl se vydařila. Atmosféra v klubech velice příjemná, spousta milých lidí, kteří neváhají oslovit a nezištně poklábosit.

První noc ve Skotsku je za námi. Pravda, moc jsme toho nenaspaly, ale nadšení a zvědavost nás vystrkují z postele. Ve vedlejší budově hotelu nás čeká snídaně. Full Scottish Breakfast tomu říkají. A tak ochutnáváme libové klobásky, míchaná vajíčka, fazolky, žampiony a toasty s pomerančovou marmeládou.

Dochvilnost se vyplácí

Míříme na Edinburghský hrad, od kterého se nám otevírá překrásný pohled na celé město i moře za ním. Je rozlehlý, a tak nám jeho prohlídka zabere skoro celé odpoledne. Historii celého Skotska, jehož srdcem je hrad od nepaměti, dokreslují figuríny panovníků a panovnic. Máme dojem, že bychom je měly pozdravit. Fotíme jako divé, abychom si zachovaly alespoň kousek té nádhery ve vzpomínkách.

Přepadá nás hlad, stavujeme se na pořádné kafe a toasty. Pozorujeme cvrkot a připadáme si úžasně kosmopolitně v chumlu světových národností.

Městským autobusem jedeme na královskou jachtu Britannia, která je zakotvená v edinburghském přístavu Leith. Vystupujeme ale předčasně, a tak po dlouhém pěším pochodu přicházíme pozdě. Tohle zdržení nás hodně zamrzelo, velká historická loď Jejího Veličenstva vypadá i z vnějšího pohledu nádherně a uvnitř se jistě skrývají spousty zajímavostí. Zavírací hodina je ale neúprosná.

Včas dojíždíme zpátky do centra, aby nám neutekl další plánovaný zážitek, kterým je noční strašidelná pouť Edinburghem zvaná Witchery tour. Duch Adam nás provází starými zapadlými uličkami, které během denní prohlídky ušly naší pozornosti. Každou chvíli odněkud zaburácí nečekaný skřek, rána, anebo se mezi nás vyřítí ohyzdná postava strašidla.

Tma, nezvykle autenticky vyprávěné příběhy a nečekaná překvapení nás zanesly o pár století zpět do historie tohoto fascinujícího města. Po skončení originální prohlídky nacházíme hospodu, kde to žije! Pohupujeme se s pivem v ruce a běhá nám mráz po zádech z toho, že jsme tady. V nádherném, živém a velmi skotském Edinburghu.

Cesta na Vysočinu

Je hezky, po snídani vyrážíme na sraz do centra města, kde máme zamluvená místa na okružní jízdu po Vysočině. Projíždíme přes město směrem na sever ke středověké metropoli Skotska Perthu. Všude se pasou ovce, krávy a občas i koně. Další zastávkou je městečko Aberfeldy a v něm světově známá palírna pravé skotské whisky Dewar´s. Po posilnění lahodným mokem, který v sudech ležel nejméně dvanáct let, jdeme ještě přímo do provozu, kde se whisky pálí. Mimochodem, ani jedna z nás whisky běžně nepije, ale tohle bylo něco úplně jiného. Prostě úžasná chuť.

V Pitlochry, městečku uprostřed kopců Vysočiny, obědváme. Losos a jehněčí v restauraci Black Watch Inn chutnají báječně. Blafl Watch byla donedávna tradiční skotská jednotka britské armády. V dubnu ji po mnoha letech zrušili a všichni jsou tu z toho smutní.

Výklad průvodce se nemohl nestočit na skotské sukně kilty. Samozřejmě nás zajímala také historie, ale hlavní otázka byla: "Opravdu pod sukní Skotové nic nenosí?" … no, prozradili bychom vám to, ale nemůžeme. Musíte si na to zajet do Skotska sami.

Ráno po snídani nám už do odletu nezbývalo moc času, a tak jsme se rozhodly navštívit jen hlavní obchodní třídu Princes Street. Ulice rozděluje Edinburgh na staré a nové město. Na jedné straně ulice jsou obchody a na druhé je vstup do zahrady lemovaný růžovými sakurami s výhledem na hrad.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


V horách sNím Pacific Crest Trail

V horách sNím Pacific Crest Trail

RECENZE Převést cestovatelský deník do čtivé formy není jednoduché. V případě Terezy Kopecké se to nepovedlo. Pro autorku je kniha jistě hezkou vzpomínkou na několikaměsíční trek, čtenáře však po prvních několika... celý článek

10 rad pro cestování s dětmi

Turkey Tourism Covid-19 Information

registrovat

Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Emirates vrátila peníze pasažérům

Emirates vrátila peníze pasažérům

Letecká společnost Emirates splnila svůj závazek a kompletně dokončila refundační proces, v němž bylo vráceno zákazníkům 6,3 miliard AED (zhruba 40 mld. Kč). Celkem bylo v souvislosti s pandemií Covid-19 vyřízeno 1,7 milionu žádostí.
10 rad pro cestování s dětmi

10 rad pro cestování s dětmi

AKTUALIZACE Na podzim cestuje mnoho rodičů s malými dětmi k moři nebo na hory. Hlavní důvody jsou tři: Na plážích se koupe méně lidí, ve městech je klid, zmizely největší dopravní zácpy,
V horách sNím Pacific Crest Trail

V horách sNím Pacific Crest Trail

RECENZE Převést cestovatelský deník do čtivé formy není jednoduché. V případě Terezy Kopecké se to nepovedlo. Pro autorku je kniha jistě hezkou vzpomínkou na několikaměsíční trek, čtenáře však po prvních několika
Libérie: černoši utlačují černochy

Libérie: černoši utlačují černochy

Libérie (Liberijská republika), země svobody, byla založena roku 1847 osvobozenými americkými otroky. Místo svobody ovšem přišel útlak ze strany nových osadníků, kteří byli díky svému dřívějšímu pobytu v Severní a Střední Americe
Turkey Tourism Covid-19 Information

Turkey Tourism Covid-19 Information

We would like to update you on the information of Turkey Tourism Industry during the Covid-19 Pandemic. In order to provide a safe and sound travel for all our guests, we

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ivanovice na Hané, Městský úřad 26.-28.11. 26.11.
IBTM - veletrh Španělsko, Barcelona 1.-3.12. 1.12.
Jak postavit bambusový dům v Indonésii - diashow on-line Přednáší Dana Bartošová 4.12. 20:00
ILTM - veletrh luxusního cestování Francie, Cannes 7.-10.12. 7.12.
Hoga - veletrh Německo, Norimberk 7.-9.2. 7.2.
Ples sportovců Teplice, Krušnohorské divadlo 27.2.
EurAsia Rail - veletrh Turecko, Istanbul 3.-5.3. Železnice 3.3.
BTL - veletrh Portugalsko, Lisabon 3.-7.3. 3.3.
Bike Show - veletrh Velká Británie, Londýn 5.-7.3. 5.3.
UITT - veletrh Ukrajina, Kyjev 24.-26.3. 24.3.

Diskuse

eshrdsed Tadeáš Gau, 26.11.2020 20:43, 1 příspěvek
Dovolená Jana33ma, 26.11.2020 13:10, 7 příspěvků
čurimurifuk Jana, 26.11.2020 11:57, 2 příspěvky
čurimurifuk Pišišvor, 25.11.2020 15:16, 2 příspěvky
Mastná pokuta Skiák, 22.11.2020 22:19, 17 příspěvků
Mastná pokuta Anonym, 21.11.2020 18:11, 17 příspěvků
Akné Petra, 20.11.2020 9:36, 1 příspěvek
Courmayeur vypadá strašid... Kuba Turek, 19.11.2020 12:33, 2 příspěvky
Courmayeur vypadá strašid... Skiák, 19.11.2020 10:25, 2 příspěvky
Whisky Tomáš, 19.11.2020 2:38, 3 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Mistrovství ČR v lezení n... Horydoly , 27.11.2020 11:59
Maraton Praha - Dobříš Horydoly , 25.11.2020 1:23
GO a Regiontour 2021 Horydoly , 24.11.2020 15:43
Re: Dotaz na možnost zveř... Horydoly Open, 24.11.2020 11:38
Re: Dotaz na možnost zveř... Kuba Turek, 24.11.2020 11:36
Re: Dotaz na možnost zveř... Horydoly Open, 24.11.2020 11:34
Re: Dotaz na možnost zveř... Kuba Turek, 24.11.2020 11:24
Dotaz na možnost zveřejni... Horydoly Open, 24.11.2020 11:21