Frediving: Feel free!

Frediving: Feel free!
Dominikánská republika. Potápění u Bayahibe.
Autor snímku Ministerstvo cestovního ruchu Dominikánské republiky
SDÍLEJ:

Potápění s přístrojem se věnuji už dlouho, ale vždy mě také bavilo potápění na nádech, tzv. na hubu. Dostat se bez přístroje do třiceti metrů nebylo vůbec těžké. Když kamarád přišel s nápadem absolvovat kurz freedivingu, nebylo co řešit - říká slovenský reprezentant a instruktor potápěčských kurzů Martin Zajac.

Jak na to

POZOR! Zkoušení a provozování nádechového potápění v bazénu anebo ve volné vodě bez patřičných znalostí a dovedností, nebo bez odborného dohledu může mít tak jako i v jiných sportech (např. přístrojové potápění, horolezectví, motorismus) fatální následky.

Jak jsi se přes horolezectví dostal k freedivingu?

Lezení je nádherný sport, bohužel jsem musel po úraze na horském kole podstoupit dvě operace levého ramena a s aktivním lezením v horách byl konec.

Máš čas ještě na jiné sporty?

Díky pracovnímu vytížení jsem teď rád za každý freediv trénink, ale po návratech ze závodů pověsím dlouhé ploutve na chvilku na hřebík a začnu zase chodit do posilovny a na horské kolo! Doufám také, že bude u nás letos pořádná zima a že budou dobré podmínky na běžky, sjezdovky a že se dostanu taky do Tater na skialpy.

Jaké sporty využíváš jako přípravu na freediving?

Příprava jak na bazénové tak mořské závody není zdaleka podle mých představ. Optimální podmínky pro kvalitní trénink freedivingu ale má v naší zemi při daných podmínkách asi málokdo. Jak vytrvalostní tak i silové sporty jsou vhodné pro nádechové potápění, a jejich zařazení do tréninku se v průběhu sezony mění v závislosti na tréninkových cyklech.

Co je pro freediving z fyziologického hlediska nejdůležitější?

Objem plic je jeden z nejznámějších parametrů, ale pro rekreační nádechové potápěče není zdaleka tak důležitý a je častokrát přeceňovaný. Když se podívám kolem sebe na účastníky mistrovství světa, většinou to na první pohled nejsou žádní supermani s klenutým hrudníkem, najdeme zde jak vytrvalce tak i silově založené mezomorfní jedince, výjimkou nejsou ani atleti s větším množstvím podkožního tuku. Freediving se může naučit opravdu každý. Samozřejmě i ve freedivingu, tak jako v jiných sportech, jsou určité predispozice, ale ty bych pro rekreační formu nádechového potápění moc neřešil. Důležitá je hlavně motivace proč se vůbec věnovat freedivingu. Jde o to, co všechno chce člověk pro freediving – pro sebe – udělat a tomu většinou odpovídají i dosažené výkony. Důležité je neklást si zbytečně nízké, ale ani přehnaně vysoké limity svých výkonů, prostě nechat tuto otázku otevřenou a mít čistou hlavu!

Prý máte kurzistu, který se po třech dnech dostal do 40 metrů a vydrží pod vodou 6 minut. Čím to je, že někomu to jde hned?

Ano. Měli jsme v Dahabu kuranta, co dal po třech dnech tréninku statiku 6:30 minut, což byl kurzovní rekord a tento výkon by slušně obstál i na závodech, a čtvrtý den kurzu se potopil do 42 metrů. Přitom Tomáš neměl žádnou zvláštní přípravu, kromě asi šesti tréninků v bazénu před odjezdem na kurz, a ani sportovní minulost.

Jak říkám, freediving je hodně o hlavě - psychice, a Tomáš se už delší dobu věnuje thai-chi, józe a meditacím. Když má někdo hodně natrénováno, naplaváno, objem plic osm litrů, ale neumí se vypnout, zrelaxovat, relaxovat i za pohybu, pracovat s negativními pocity a koncentrovat se přitom na to, co pravě dělá, tak mu to moc nepomůže!

Co jsi vystudoval a čím se živíš?

Vystudoval jsem Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, trenérský směr Kondiční specialista. Spolu s Petrem Vonkou z Divers Direct jsme novou prodejnu s plaveckým a potápěčským vybavením v Berouně. Samozřejmě dělám kurzy freedivingu a kurzy přístrojového potápění a také ještě stále učím potápění na Karlově univerzitě.

Na závodech v Blue Hole jsi zažil blac kout. Jaké jsou při něm pocity? Jaké to je, když už víš, že se na hladinu sám nedostaneš?

Byl to můj první blackout na hloubkách. Nebyl to negativní zážitek, ale samozřejmě je dobré se podobným stavům vyhýbat. Měl jsem toho opravdu dost po šesti dnech trénování, kurzování závodění na Triple Depth. I když mentálně jsem byl připravený na ponor do hloubky 61 metrů bez ploutví, tělo jsem dostal přes jeho momentální možnosti. Ono rozpotápět se na závody, a přitom dělat freedivingový kurz pro lidi a mít s sebou ještě rodinu, není úplně ideální kombinace, a podle toho to taky dopadlo!

Jaká hrozí nebezpečí při provozování freedivingu?

Mezi největší a nejzávažnější problémy patří lung squeeze (poškození plic z podtlaku), různé formy barotraumat, dále máme stavy způsobené hypoxií (nedostatkem kyslíku) a to LMC zvaný samba (ztráta motorické kontroly) a BO neboli black out (ztráta vědomí).

Autorka je šéfredaktorkou potápěčského časopisu Buddy.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

freediving - kurz
www.apneaman.cz Martin Zajac osobne
  • Autor Misa
  • Datum a čas 5.3.2011 13:11
Reaguj
Re: Kde a kdy a za kolik?
Třeba www.freediving.cz :-))))
  • Autor Třeba takhle
  • Datum a čas 15.2.2011 13:11
Reaguj
Kde a kdy a za kolik?
Prosím o radu - jak se přihlásit do kurzu free divingu a kolik to asi stojí?
  • Autor Pišišvor
  • Datum a čas 12.2.2011 21:30
Reaguj
Celkem 3 příspěvky v diskuzi


registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

Rakouské dálniční známky, mýto v tunelech a na alpských silnicích

AKTUALIZACE Mezi turisty, kteří míří do Alp, se občas vedou diskuse, zda se vyplatí koupit dálniční známku, nebo jet mimo dálnice po vedlejších silnicích. Uvádíme proto současné ceny všech druhů
Mezi hotelovými hosty jsou zloději

Mezi hotelovými hosty jsou zloději

Zjistíte po odchodu hostů, že některé věci v pokojích scházejí? Portál Wellness Heaven se na to zeptal hoteliérů.
Morocco Travel Guide: Best Things to Do on a 10-Day Itinerary

Morocco Travel Guide: Best Things to Do on a 10-Day Itinerary

10 day Morocco tour from Casablanca on the ultimate 10-day Morocco tour from Casablanca. Discover imperial cities, the blue streets of Chefchaouen, and the Sahara Desert on an unforgettable grand
Morocco Family Tours - Safe, Private & Kid-Friendly Travel Experiences

Morocco Family Tours - Safe, Private & Kid-Friendly Travel Experiences

Morocco family tours are an ideal way to experience the country’s rich culture, diverse landscapes, and warm hospitality while traveling comfortably with children and loved ones. From colorful souks and historic
Maroko dovolená: jak si ji užít bez zbytečného stresu

Maroko dovolená: jak si ji užít bez zbytečného stresu

Chcete dovolenou, která voní kořením, chutná po mátovém čaji a přitom umí nabídnout i plážový klid? Maroko dovolená je přesně ten typ cesty, kde si můžete vybrat tempo podle sebe. Jeden den se ztratíte

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Úžasné ostrovy - diashow Teplice, Květen Přednáší Martin Loew 17.2. 18:00
Benátský karneval Benátky, Itálie 31.1.-17.2. 17.2.
Free - veletrh Německo, Mnichov 18.-22.2. 18.2.
Nautika - veletrh Chorvatsko, Záhřeb 18.-22.2. 18.2.
India, USA, Jemen - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Tomáš Klus, Dominik Hašek, Šimon Caban 18.2. 19:00
For Fishing - veletrh Praha, Letňany 19.-22.2. Rybářství a myslivost 19.2.
Hohe Jagd und Fischerei - veletrh Rakousko, Salzburg 19.-22.2. Lov a rybářství 19.2.
Utazás - veletrh Maďarsko, Budapešť 19.-22.2. 19.2.
Ferie - veletrh Dánsko, Kodaň 20.-22.2. Cestovní ruch 20.2.
Oregon - diashow Praha, Městská knihovna Přednáší Martin Loew 23.2. 19:00

Diskuse

Монтаж, ремонт, диагности... Диомид, 16.2.2026 2:53, 13 příspěvků
Как сделать шумоизоляцию ... ShumoizolyaciyaArokFug, 16.2.2026 2:16, 121 příspěvků
Euroshop18.ru: сравнение ... Proskeatirty, 16.2.2026 2:14, 121 příspěvků
dsaghre JamesVance, 16.2.2026 1:06, 7 příspěvků
Málo vina Vláda 23, 15.2.2026 22:18, 13 příspěvků
Lavinové nebezpečenstvo Míra z Karpat, 15.2.2026 10:35, 19 příspěvků
Hezké nalákali jste mě vodák Marek, 14.2.2026 2:20, 3 příspěvky
Jizerská 50 - trasa zde Horydoly, 11.2.2026 9:00, 2 příspěvky
??? Honza, 11.2.2026 8:10, 2 příspěvky
??? Honza, 11.2.2026 8:05, 2 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Mirabaud - požadavky ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:42
Mirabaud - požadavky pro ... uxeuen@mailto.plus, 13.2.2026 20:41
Jaké víno otevřít na Vale... Horydoly , 12.2.2026 12:03
Kam se ve středních Čechá... Horydoly , 12.2.2026 12:00
Jak si užít Valentýn, i k... Horydoly , 12.2.2026 11:52
Valentýn v jižních Čechách Horydoly , 12.2.2026 11:50
Největší farmářský trh v ... Horydoly , 11.2.2026 14:19
Dokonalá valentýnská komb... Horydoly , 11.2.2026 14:15