Pevnost Sigiriya a Lví skála - nejdelší schody světa pro otrlé
Srí Lanka ukrývá prastarou monumentální skalní pevnost Sigiriya, která je zapsána na Seznamu světového dědictví UNESCO, a je jejím majestátním symbolem. Váže se k ní zajímavá historie, i množství tajemných pověstí. Nejednalo se pouze o pevnost, ale o skutečné umělecké dílo, kterým zůstává do dnes. Sigiriya byla vybudována na obrovské, asi 200 metrů vysoké Lví skále, na které se rozléhá dávná královská pevnost.
Při výšlapu na tuto skalní horu se zapotí i sportovci, ale námaha stojí za to. Navíc, kolik z vašich známých může tvrdit, že vyšli nejdelší schody světa? Nenechte se přemlouvat, zatněte zuby a vydejte se na výšlap! Jistě se řádně zapotíte, ale výsledek bude stát za to, to vám můžeme slíbit! Vycházet budete po točitém schodišti. Pokud nemáte rádi výšky, doporučujeme se raději moc nedívat dolů! A kolik že těch schodů vlastně je? Rovných 1860! To už je slušné číslo.
Kochejte se areálem Sigiriya z vrcholku Lví skály
Zhruba v polovině cesty na skálu se nachází galerie s malbami. Údajně jich zde bylo až 500, dochovalo se však pouze 22 portrétů místních půvabných služek bujných tvarů. Nebo se jednalo o konkubíny krále? To zůstává záhadou. Přestože se jich nedochovalo mnoho, stále jsou okouzlující podívanou. Barvy fresek jsou navíc opravdu původní. Zajímavé je, že se nejedná o náboženskou tématiku. Nikde jinde na Srí Lance podobné malby nenajdeme.
Do skály jsou vytesány obrovské lví tlapy s masivními drápy, které spatříte při výstupu nahoru. Odtud tedy vznikl název Lví skála. Údajně zde dříve stála obří socha lva, který střežil vchod do pevnosti. Opravdu existovala tak obří socha lva? To je jedna z dalších záhad, která zůstává nezodpovězena.
Na vrcholku hory si budete připadat jako v oblacích. Podle dávných legend měl právě zde král Kassapa, který vládl celé Srí Lance, trůn. Naskytne se vám nádherný pohled na exotické okolí. Sigiriya je opravdu obrovským areálem. Velkolepé zahrady se drží striktních geometrických pravidel, všechny cesty jsou vystavěny do pravých úhlů. Protikladem k těmto symetrickým zahradám je pak Zahrada kamenů a Terasová zahrada. Zde je plno obřích balvanů, které samozřejmě nejsou uspořádány dle žádných pravidel. Jsou zde také obrovská sršní hnízda, a spatříme zde také desítky makaků.
Pár tipů, jak si užít pevnost Sigiriya a Lví skálu na 100 %
Pokud budete mít dostatek sil, při sestupu ze skály navštivte jeskyni Kobří kápě. Z 2. století se zde dochovaly květinové motivy a starodávné nápisy. Někteří turisté o této možnosti nevědí, nebo na ni jednoduše zapomenou.
Jestliže se chcete vyhnout velkému množství turistů, je dobré vyrazit na cestu již brzy ráno. Díky tomu si návštěvu tohoto mimořádného místa opravdu užijete, a nebudete muset vystávat dlouhou frontu na vstupné. Později odpoledne je zde totiž zvědavých turistů nejvíce. Také si s sebou nezapomeňte přibalit velkou láhev vody, rozhodně ji budete potřebovat! V areálu navíc žádné nápoje nekoupíte.
Ostrované jsou na celou tuto monumentální oblast náležitě hrdí, a poté co načerpáte její atmosféru i vy, určitě se jim nebudete divit!
NAVŠTIVTE TAKÉ: Východ slunce na Adamově hoře
Zobrazit místo Turistika na větší mapě
Diskuse
Diskuze k článku
Trenink
Doporučení sedí! Chce to vyrazit jen pár hodin po půlnoci jinak se to nedá stihnout
- Autor Jana Bokšová
- Datum a čas 9.11.2018 15:18
Trenink
Sigiria je spis takovy treninkovy vyslap. Doporucuju jit i na sousedni skalu Pidirungala, osobne mi prijde hezci. A proc treninkovy vyslap? No protoze ze Sigirie vede cesta rovnou na Adam's Peak, kdy to chce vyrazit uz ve dve ve tri rano, aby jste stihli vychod slunce na vrcholu po vyslapu cca 5600 schodu a 1km prevyseni.
Malajsie: etnicky rozmanitá muslimská země
Skandinávie AKTUÁLNĚ 2026
Nejčtenější články
Fes To Marrakech Desert Tour 3 Days: The Classic Sahara Route in a Long Weekend
Skandinávie AKTUÁLNĚ 2026
Things to Do in Merzouga
Letištní kódy IATA-Codes
Malajsie: etnicky rozmanitá muslimská země
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Final Expedition - diashow | Zlín, Kongresové centrum | Přednáší Reinhold Messner | 24.4. | |
| Spezi - veletrh | Německo, Freiburg | 25.-26.4. Alternativní cyklistika | 25.4. | |
| Ekvádor na kajaku - diashow | Příbram, knihovna Jana Drdy | Přednáší Mikuláš Heger | 27.4. | 18:00 |
| Final Expedition - diashow | Praha, Kongresové centrum | Přednáší Reinhold Messner | 28.4. | |
| Norsko - diashow | Kladno, Hutník | Přednáší Martin Loew | 28.4. | 19:00 |
| Norsko - diashow | Kralupy nad Vltavou, Vltava | Přednáší Martin Loew | 29.4. | 19:00 |
| Slavnosti svobody | Plzeň | 1.-6.5. | 1.5. | |
| Kaktusy a sukulenty - výstava | Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy | 1.-24.5. | 1.5. | |
| ATM - veletrh | Spojené arabské emiráty, Dubai | 4.-7.5. | 4.5. | |
| Lodě na Labi | Nymburk | 6.-10.5. | 6.5. |
Diskuse
| Telegram 1win | PokerPhantom, 23.4.2026 13:02, 13 příspěvků |
| ivermectin lice | Pedroobsem, 23.4.2026 12:58, 48 příspěvků |
| Over the counter antibiot... | Eliaswenry, 23.4.2026 10:21, 48 příspěvků |
| Aobenthuri | Mimothythuri, 23.4.2026 10:20, 120 příspěvků |
| сюда cottonwoodcanyons | DavidNok, 23.4.2026 10:20, 8 příspěvků |
| APP | Honza, 21.4.2026 21:08, 2 příspěvky |
| Inu | Honza, 21.4.2026 20:57, 2 příspěvky |
| SCIC | Martina, 21.4.2026 11:04, 1 příspěvek |
| Dvojí ceny! | Evitík, 21.4.2026 5:44, 1 příspěvek |
| Obdivuhodné. | Ornyl, 20.4.2026 14:08, 6 příspěvků |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Jarní lyžování v Korutane... | Horydoly , 23.4.2026 11:03 |
| Re: v Česku | Maria Fixir, 22.4.2026 22:18 |
| v Česku | Alex Brido, 22.4.2026 22:17 |
| Re: CzechTourism | Horydoly , 20.4.2026 13:42 |
| Intimní wellness a neinva... | Horydoly , 16.4.2026 22:41 |
| Potkejme se na Bike Festu! | Horydoly , 16.4.2026 17:44 |
| Ministerstvo hospodářství? | Horydoly , 14.4.2026 17:40 |
| Městská cyklistika a Cykl... | Horydoly , 10.4.2026 22:47 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH