Zelený ostrov Zakynthos

Zelený ostrov Zakynthos
Zakynthos, mořská želva caretta.
Autor snímku Markéta Weberová
SDÍLEJ:

AKTUALIZACE Zakynthos je nejzelenější řecký ostrov. Místní lidé mu říkají Zante. Návštěvníky okouzluje zelenomodrým mořem, nádhernou přírodou v horách a milými vesničany. Na jihu v zálivu Laganas kladou vejce na pískových plážích mořské želvy Caretta caretta.

Jak na to

Na ostrově Zakynthos žili společně dvojčata Artemis a Apollon. Byly to děti Dia s milenkou Létó, kterou pronásledovala Diova zákonitá manželka Héra. Artemis se narodila na ostrově Delos o jeden den dříve a pomáhala své matce při bratrově porodu. Okolo božských sourozenců se točí velké množství antických bájí. Artemis je bohyní měsíce, lovu, ochránkyní matek, umí uzdravovat, ale sesílá na lidí také nemoci a smrt. Římané jí říkají Diana. Apollon je bohem slunce, věštění, stád, umění, lukostřelby a moru. Podobně jako jeho sestra uzdravuje i zabíjí.

Artemis ve svých třiceti letech vyprosila Dia dary pro svůj osud: věčné panenství, luk a šípy, které by byly stejné jako zbraně jejího bratra, družinu mořských nymf a družinu říčních ryb, které by pečovaly o její oděv a vzrušení, když zrovna nelovila. Při tom byla tak krásná, že se do ní zamiloval každý bůh. Jednoho dne se bohyně koupala a přišel tam Akteon. Urazila se, že ji viděl nahou a a hlavně beze zbraně. Za trest ho bohyně proměnila v jelena a poštvala na něj jeho vlastní psy. Jindy se zamilovala do Oriona. Apollon ji vyzval k soutěži, kdo lépe střílí na vzdálený cíl, ona vyhrála, ale netušila, že střelila milence. Vyhodila potom jeho tělo na nebesa, kde můžeme vždy v zimě sledovat souhvězdí Orion.

Bohyně byla velmi urážlivá a vyžadovala úctu. Když jí zapomněl kalydonský král obětovat část úrody, poštvala k němu obrovského kance a tragický lov skončil smrtí několika lidí včetně syna Meleagra. Když se se královna Niobé vyhloubala na bohyni Leto, Artemis spolu s Apollonem jí zabili všech sedm dcer i sedm synů.

Apollon byl prorockým bohem pro slavnou věštírnu v Delfách, kde mu byl zasvěcen chrám. Napřed tam ovšem zabil draka Pýthona, který pronásledoval jeho matku před porodem.

Bůh se angažoval v Trojské válce na straně Tróje. Nejstarší verze legendy praví, že důvodem války byl únos Priamovy sestry Aiakovcem Telamónem, který se podílel na stavbě západní hradby. Podle Apollónovy věštby mělo být toto místo prolomeno. Moderní vykopávky prokázaly, že západní hradna byla z neznámých důvodů nejslabší.

Homér popisuje desátý rok trojské války tím, že dceru Apollónova kněze Chrýsa unesl velitel Řeků, mykénský král Agamemnón. Apollón proto seslal na achájský tábor mor až do doby, než král vrátil dceru otci. Jako náhradu vyžádal Achilleovu milenku Bríseovnu. Achilles na to odmítl za Agamemnóna bojovat. Následující boje se protahovaly, síly válečníků byly vyrovnané, ve válce intrikovalo spousta bohů. Nakonec se útočník Achilles setkal s obráncem Hektorem setkali v souboji muže proti muži, ve kterém Řek zabil Trójana. Homér tady končí, ale od Vergilia víme, že Achillea zanedlouho trefil šíp vystřelený Paridem, ale řízený Apollonem, do jediného zranitelného místa. Achillova pata mu způsobila krutou mučivou smrt na bitevním poli.

Legendárním příběhem je sázka, kdo je lepší hudebník. Satyr Marsyas s píšťalou vyzval boha Apollona s lyrou na umělecký souboj. Prohrál a byl stažen zaživa z kůže.   

Apollon je otcem Asklepia, boha lékařství. Součástí jeho družiny jsou sestry Múzy, dcery Dia a bohyně paměti Mnemosyne.  

KOSMAS.cz: Kupte si na cestu audio knihu Řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky.

Upozorňujeme na pár zajímavých míst, která byste neměli při návštěvě Zakynthosu minout.

Želvy na Gerakas a Dafni

Mořské želvy můžete pozorovat na plážích Gerakas a Dafni.

Záliv je chráněný jako mořský národní park. Pracují zde dobrovolníci, kteří se starají o klid při hnízdění.

Na těchto plážích se nesmí používat slunečníky a v místech, kde želvy nakladly vejce, stojí dřevěné ohrádky s upozorněním pro turisty.

Na Dafni je pěkné šnorchlování. Pod vodou můžete potkat právě želvy. Je to velký zážitek.

Pokud se vám to nepoštěstí s maskou na obličeji, můžete si zaplatit tříhodinovou plavbu lodí spojenou s koupáním za patnáct eur a zaručeně je uvidíte. Nejlepší je vyplout z Limni Keri, což je nejpříjemnější letovisko na ostrově.

Nebo si můžete půjčit malý člun za zhruba 28 eur na dvě hodiny a můžete se na průzkum vypravit sami. Obojí se dá zvládnout i s malými dětmi a je to nezapomenutelný zážitek.

Asfaltové prameny na Marathia

Přístavní městečko Limni Keri je vzdálené od rušného hlavního města Laganas pár kilometrů na západ a je tam naprostý klid. Původně to bylo jezero, teď je vyschlé, ale v močálech hnízdí spousta vzácných ptáků.

V přístavu je pár příjemných taveren s výbornou řeckou kuchyní. Nabízí vše od tradičního gyrosu za pár korun až po čerstvě nalovené ryby a chobotnice. Jsou opravdu vynikající. Můžeme doporučit!

Jedna městská pláž je písčitá a ideální pro děti. Druhá je kamínková se stromy na pláži, což je v Řecku neobvyklé a velice příjemné. Na plážích fungují potápěčské základny, protože podmořský život je tady jeden z nejhezčích v Evropě.

V sousedství Limni Keri je pláž Marathia s asfaltovými prameny, které občas vyvěrají, takže pozor na nové plavky.

Modré jeskyně na západě

Podél západního pobřeží se nachází unikátní Modré jeskyně přístupné pouze z lodi. Voda uvnitř je azurově modrá. Můžeme se v nich vykoupat, i když v jeskyních žije osmnáct středomořských tuleňů. 

Dostanete se tam pouze s průvodcem, protože vás tam samotné na pronajatém člunu nepustí hlídkující policie. Volné moře je tu nebezpečné.

Pohádkovou pláž Navágio hyzdí vrak

Na severu navštívíte pohádkovou pláž Navágio, kterou můžete vidět na pohlednicích po celém Řecku. Bohužel ji dnes hyzdí zrezivělý vrak. Na pláž se můžete podívat lodí z nedalekého přístavu Porto Vromi, nebo v rámci celodenního výletu lodí okolo ostrova z města Zakynthos.

Pláž můžete přehlédnout z malé kovové vyhlídky, ze které jsou vidět úchvatné západy slunce.

Zemědělci a turisté žijí na jihu a východě

Na severovýchodním pobřeží najdete malé příjemné oblázkové pláže Makrigialos a pláž Xýngia, kde jsou sirné prameny.

Jih a východ ostrova Zakynthos se stejnojmenným přístavem už není tak zajímavý. Je více osídlený, je tu úrodná nížina a také mnoho přímořských letovisek. Mají sice ocenění modrou vlajkou, které zaručuje čistotu pláží, ale je zde spousta turistů a dokonce i mekáč.

Hlavní město Zakynthos

Hlavní město Zakynthos je hezké přístavní městečko. V roce 1953 postihlo ostrov velmi silné zemětřesení a většina staveb byla srovnána se zemí. Proto je zde většina budov nově postavená.

Můžete navštívit muzeum byzantského umění či knihovnu. Nad městem se tyčí benátská pevnost Froúrio, odkud je ohromující panoramatický rozhled.

Poté sejdete na nábřeží ke kostelu Agíou Dyonísou, který je uvnitř pokryt zlatými malbami a ikonami, projdete se po molu k majáku, odkud vyplouvají obrovské trajekty. Na nábřeží je spousta taveren, kde si můžete dát tradiční výbornou řeckou ledovou kávu frapé.

Pod městem Zakynthos začíná poloostrov Vasilikós. Jsou zde hezké dlouhé písečné pláže hlavně vhodné pro děti, nejznámější je Banana beach.

Booking.com

Ráj na zemi

Celý ostrov Zakynthos je pokrytý olivovými háji a mnoha nádhernými rostlinami. Rostou zde citronovníky, oleandry, cypřiše, eukalypty, ibišky a také vinná réva na vinicích. Připadáte si tady jako v rajské zahradě.

V horských vesničkách si můžete koupit výborný domací olivový olej, med nebo domácí víno a popovídat s velice příjemnými místními obyvateli. Můžete si zde zapůjčit kola, mopedy, auta a čtyřkolky. Doporučuji, pokud jedete s cestovní kanceláří, objednat si to přes ní. Finančně to vyjde nastejno jako na místě a máte jistotu, že jsou dopravní prostředky pojištěné.

Horydoly.czVYBERTE SI: Které destinace Češi milují a kam se vrací?

Zakynthos.

Kde ostrov leží

Zakynthos patří mezi sedm hlavních Jónských ostrovů v Jónském moři jihozápadně od pevninského Řecka.

Korfu, též zvaný Kerkyra  (Κέρκυρα)
Paxi (Παξοί)
Lefkáda (Λευκάδα)
Ithaki (Ιθάκη)
Kefalonia (Κεφαλλονιά)
Kythira (Κύθηρα)
Zakynthos (Ζάκυνθος) 

Do Jónského soustroví dále patří množství malých ostrovů, často neobydlených. 

Jónské moře je součástí Středozemního moře mezi Řeckem, Itálií a Albánií. Hlubina Calypso dosahuje hloubky 5121 m pod vodní hladinou a je tak nejhluším místem celého Středomoří.

Zakynthos.

Bohaté a neklidné dějiny

Ostrov Zakynthos má bohatou historii. Vybíráme z ní jen několik nejznámějších momentů:

Na ostrově žili lidé již před půl milionem let ve starší době kamenné (paleolit). První známí obyvatelé byli starořečtí Achájové (1500 let př.n.l) neboli Mykénové. Zakynthos ovládl král vedlejšího ostrova Kefalonie Arkisios, který poté podlehl králi Ithaky Odysseovi. Pod jeho velením se ostrované zúčastnili Trojské války (asi 1250 až 1200 př.n.l.). 

Když mykénská kultura padla nejspíš kvůli suchu, natlačili se na ostrov příslušnící tak zvaných mořských národů, ze kterých povstali okolo roku 1000 př.n.l. Arkadijci. Ti si z maloasijské vlasti přinesli kult bohů Apollóna a Artemis. Rozvinuli ho tak silně, že Artemidin chrám v Efesu, dnes v Turecku, je dodnes považován ze jeden ze Sedmi divů světa.

V průběhu Řecko-perských válek (500 př.n.l.) zůstal ostrov neutrální, v Peloponéských válkách (455 př.n.l.) se přidal k Athénám, ale válku vyhrála Sparta, čímž paradoxně zahájila hospodářský rozkvět Zakynthosu. To skončilo, když Hannibal ostrov vyplenil (218 př.n.l.). V Makedonské válce (217 př.n.l.) ovládla ostrov Makedonie a po ní Římská říše (191 př.n.l.). Admirál Fulvius ustanovil parlament, zákony a měnu (150 př.n.l.), čímž zadělal na druhý hospodářský a tentokrát i kulturní rozkvět.

V roce 34 přinesly Marie Magdalena a Marie Kleofášova na Zakynthos křesťanství. Během své cesty do Říma se zastavily v městečku Maries, kde se na jejich počest koná každoročně velkolepá slavnost.

Když Řím vyklidil své državy, nastal ve Středomoří chaos. Roku 467 zpustošili ostrov Vandalové, v roce 533 ho využili Byzantinci jako námořní stanici pro válku proti Vandalům v Itálii, v roce 880 byl cílem nájezdu arabských pirátů, roku 1099 byl dobyt pisánským vojskem a roku 1185 si ho podmanili Vikingové, neboli Normané z Království Sicilského, čili šlechtické rodiny Orsíni, d'Ánjou a Tókkos.

Zakynthos roku 1479 ovládli Turci a hned za dva roky ho pronajali Benátčanům za 500 zlatých ročně. Potřetí se začalo ostrovu hospodářsky dařit, což bylo tenkrát vidět na architektuře a hlavnímu městu se proto říkalo Řecká Florencie.

Po zániku Benátské republiky přišli roku 1797 francouzští republikáni a odstranili šlechtický systém zvaný Libro d’Oro. Šlechta proto roku 1798 podpořila dohodu Ruska s Tureckem a ostrov nechala obsadit společným vojskem obou mocností. Angličané to tak nenechali a roku 1809 se vylodila velká armáda na ostrově. Zbytek Řecka byl však stále obsazen Turky.

Zakynthos se stal jedním z center řeckého odboje. Na ostrově napsal báseň Dionissos Solomos, ke které složil hudbu Nikolas Mantzaros, a časem se z ní stala řecká národní hymna.

Řecko získalo nezávislost roku 1830 a Zakynthos se k němu připojil roku 1864. 


Zobrazit místo Turistika na větší mapě

Ostrovy ve Středozemním moři

Antipsara

Elba

Ischia (na dně je připoutaný obr Tyfon) 

Karpathos (žili zde Titáni)

Korčula

Korsika

Kos

Kréta

Kypr (zdejší král Pygmalion se zamiloval do bohyně Afrodity)

Mallorca

Malta

Rhodos (bůh Helios zde oplodnil vílu Rhode)

Samos (narodila se tu Héra)

Sicílie (Kyklop Polyfemos zde uvěznil Odyssea v jeskyni)

Šipan

Vis

Zakynthos (žila zde božská dvojčata Artemis a Apollón)

 
SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Cestovatel
To spíš ostrov hyzdí turisté na 4kolkách!
  • Autor OJ
  • Datum a čas 18.1.2010 20:24
Reaguj
Hyzdi vrak? :o)))
Ten vrak je zrovna jedna z veci, ktera by me tam tahla. Jinak rovnez doporucuji nedalekou Kefalonii, s pritelkyni jsme ji minuly rok obepluli na seakajaku. Doporucuji.
  • Autor Ales
  • Datum a čas 15.1.2010 06:53
Reaguj
Celkem 2 příspěvky v diskuzi


Jaro začne ve středu před půlnocí

Jaro začne ve středu před půlnocí

Jarní rovnodennost nastává v okamžiku, kdy střed slunečního kotouče stane přesně nad rovníkem a Slunce vstoupí do znamení Berana. Den a noc jsou stejně dlouhé (12 hodin). Od této chvíle se Slunce vrací... celý článek

Přátelská poušť v Izraeli

DNES Vlajka pro Tibet 2019

registrovat

Hledáte ubytování v Česku nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Turistický informační portál WhereToStay.Tips kde naleznete fantastické rady kde se ubytovat, kde jíst a co vidět, v lokalitách celého světa.

Nejčtenější články

Himálaje AKTUÁLNĚ 2019

Himálaje AKTUÁLNĚ 2019

LETECKÁ NEHODA LUKLA Malé zprávy z nejvyšších hor naší planety.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Světové setkání karavanistů Heřmanův Městec, Konopáč 18.-22.4. 18.4.
Velikonoce v ZOO Brno, ZOO 19.-22.4. 19.4.
Velikonoce v ZOO Hluboká nad Vltavou, ZOO 20.4.
Gruzie a severní pól - přednáška Praha, Národní muzeum Přednáší Jan Homola a Richard Santus 24.4. 19:00
Srí Lanka - diashow Plzeň, Papírna Přednáší Martin Loew 25.4. 19:00
Travelfest - veletrh České Budějovice, Výstaviště 25.-28.4. 25.4.
City Nature Challenge Praha 26.-29.4. Fotografování přírody 26.4.
Spezi - veletrh Německo, Germersheim 27.-28.4. Alternativní cyklistika 27.4.
Neznámá země Zlín 15.-30.4. Cestovatelský festival 30.4.
Asie na koloběžce Praha, Neobyčejná klubovna Přednášejí Sluníčkoví koloběžkáři 5.5. 18:30

Diskuse

Sportovní výkonnost Vojtech, 19.4.2019 14:19, 2 příspěvky
Elektro kolo nebo elektro... Karel, 19.4.2019 11:26, 5 příspěvků
Porod císařem Katka, 19.4.2019 11:09, 5 příspěvků
Pojmy a dojmy? Účetní, 19.4.2019 1:27, 18 příspěvků
Sportovní výkonnost Michalec, 18.4.2019 19:21, 2 příspěvky
mierne popletene Podrobnosti, 18.4.2019 14:45, 4 příspěvky
Chybi Alisy Bike Babi leto Horydoly , 16.4.2019 17:12, 15 příspěvků
Opalovaci krem Jana Bokšová, 16.4.2019 17:04, 3 příspěvky
Opalovaci krem Petr, 16.4.2019 14:18, 3 příspěvky
most inteligence a nekvalita Lukas B., 16.4.2019 14:11, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Světové památky Horydoly , 18.4.2019 23:14
Restaurace a hospody Horydoly , 18.4.2019 23:10
Ve Špindlu startuje letní... Horydoly , 18.4.2019 21:06
Jizerské hory pro turisty Horydoly , 18.4.2019 19:45
Velká cena Kouřimi Horydoly , 15.4.2019 20:37
Cestovný ruch v Bardejove... Horydoly , 15.4.2019 10:33
Sezóna ve Špindlu ještě n... Horydoly , 4.4.2019 16:44
EXPEDÍCIE 2019 Horydoly , 1.4.2019 22:54