Samos, bohatý ostrov po celou historii

Samos, bohatý ostrov po celou historii
Samos. Nákladní loď pluje podél pobřeží.
Autor snímku Milan Suchý
SDÍLEJ:

Samos byl vždy bohatý. Ostrov nebyl vždy řecký, nebyl svobodný, nebyl mocný. Ale bohatství v rukou jeho vládců i obyvatel představovala vždy těsná blízkost k turecké pevnině, pevné hradby, těžké červené víno, med, olivy a fíky.    

Samos, bohatý ostrov po celou historii
Krásné koupání v modrém moři u ostrova Samos.
Autor snímku Magda Suchá
Jak na to

Antická bohyně Héra (římská Juno) pochází z ostrova Samos. Jako nejvyšší olympská bohyně je sestrou a zároveň manželkou Dia a patronkou manželství i zrození. Héra dokázala měnit podobu, viděla budoucnost, vládla mlhám, bouřím a bleskům.

Ze třetí generace Titánů se Rheie a Kronovi narodila jako první. Otec Kronos ji snědl z obavy před povstáním svých dětí. Když byla Kronem vyvržena, odnesla ji matka Rheia na kraj země k šedému Okeanu, kde ji vychovala bohyně Thetis. Poté Héru spatřil bratr Zeus a zamiloval se. Dlouho ho odmítala, až se proměnil v kukačku, kterou hřála na ňadrech. Tam nabyl Zeus své podoby a znásilnil ji. Na svatbu byli pozváni všichni bozi. Nejvzácnější svatební dala matka země Gaia  - strom plodící zlatá jablka, který později střežily Hesperidky na Atlasu.

Héra porodila Diovi syna války jménem Ares, kterého rodiče ani ostatní bozi a polobozi neměli rádi. Dalším synem byl bůh ohně Héfaistos, kterého Héra zplodila sama, natruc Diovým záletům. Možná jejími dcerami jsou bohyně věčného mládí Hébé a Eileithýia, ale otcovství není jasné.

Mezi Héřiny vlastnosti patřila žárlivost. Nymfu Io proměnil Zeus v krávu, aby ji Héra nenašla. Když Héra zjistila, že bohyně Leto čeká dítě s jejím mužem, zakázala všem ostrovům, aby ji dovolily porodit na jejich půdě. Pronásledovala také potomky manželova vzplanutí. Zvláště ohyzdné byly intriky proti Heraklovi

KOSMAS.cz: Kupte si na cestu audio knihu Řecké báje a pověsti od Eduarda Petišky.

Kromě těchto výhod, které přetrvávají věky věků, žije Samos z turistiky. ...ačkoliv ani to není úplná novinka.

V šerém dávnověku se zde měla narodit Héra, pozdější manželka boha Dia. Onen Zeus byl sice nejvyšší v antickém pantheonu bohů, ale své místo musel tvrdě vybojovat ve válce s Titány, kteří sídlili na nedalekém ostrově Karpathos. Díky tomu dodnes vládne spolu se svými bratry Hádem, který má na starosti podzemí, a Poseidonem, jenž ovládá moře.

Oblázkové pláže, červené víno a starobylé památky

Ostrov Samos se nachází v severní části Egejského moře, je 1500 metrů od tureckého pobřeží. Měří 43 km na délku a 13 km na šířku, rozlohou 476 km2 patří mezi větší řecké ostrovy. Nejvyšší horou je Kerkis dosahující výšky 1434 m n.m.

Hlavní město se jmenuje Samos (též Vathy), dalšími důležitými městy je Karlovasi plné turistů a historický Pythagoreio, ve kterém je umístěno mezinárodní letiště. Na severu ostrova je rušné městečko Kokkari, kde běží noční život na plné obrátky a přes den se zde surfuje na mořských vlnách.

Na ostrově se nachází dvě památky zapsané v seznamu Světového dědictví organizace UNESCO. Héraion Samský patřil mezi největší chrámy starověkého Řecka. V současné době z něj zbyly jen trosky s patrným půdorysem a polovina jednoho ze sloupů. Pythagoreion byla antická pevnost, ze které se do dnešní doby zachovaly jen ruiny.

Pláže na ostrově jsou oblázkové, na jihu se dá najít i kombinace písku a oblázků. Výhodou je, že většina pláží je veřejná. Platí se tedy pouze služba navíc, typicky půjčení slunečníků a lehátek.

O kvalitě místního vína vypovídá, že Samos je dodavatelem mešního vína pro Vatikán, kde se používá při bohoslužebách v chrámu svatého Petra.

VIDEO Dovolená na ostrově Samos

Největšího rozkvětu dosáhl Samos za vlády tyrana Polykrata (238-522 př.n.l.), Ten zde postavil nedobytnou pevnost a udržel díky ní všechny nájezdníky v odstupu. Navíc vybudoval mohutné loďstvo a ovládl sousední ostrovy. Popraven byl perským satrapou Oroitem, kterému se podařilo ho vylákat z ostrova na pevninu. Podle pověsti o prstenu skončil Polykrates nabodnutý na kůlu v Sardách.

Poté se Sámos dostal pod kontrolu Perské říše. V období helénismu o vliv nad ostrovem soupeřili Ptolemaiovci a Seleukovci. Ve 2. století př. n. l. Samos ovládala Římská říše. Během středověku byl součástí Byzance (Východřímské říše) a pak jej získali Janované. Roku 1566 jej dobyli Osmané.

Obyvatelé ostrova se roku 1821 připojili k Řecké válce za nezávislost, ale neúspěšně. Kdo včas neutekl z ostrova, ten se pokusil utéci do staré Polykratovy pevnosti. Ani tak však neodolala tureckému válečnému běsnění, a když se rozpoutala řež i uvnitř, sami Řekové odpálili skladiště střelného prachu a zabili nejen dobyvatele, ale i sami sebe. Na tureckou odplatu nebylo třeba čekat dlouho - zabíjelo se po celém ostrově. Teprve 1835 získal ostrov v rámci Osmanské říše částečnou autonomii a roku 1912 byl začleněn do Řeckého království.

 

Matematik Pythagoras

Samos je také rodištěm matematika a filozofa Pythagora, o němž se vlastně neví, co přesně vymyslel, ačkoliv Pythagorovu větu se učí každý školák. V číslech spatřuje pythágorejská nauka stavební prvky světa. Nejmocnější je úplná a dokonalá desítka. Harmonie světa (Pythágorás ho jako první označil kosmos) je uspořádán do číselných vztahů, které dokázali Pythágorejci v trojúhelníku (prakticky to znali už Egypťané, Sumerové a Číňané), ale odvodili také výšku tónů od délky strun a objevili iracionální čísla. Pythagoras byl ze Samu nakonec vyhnán nebo sám utekl před vladcem tyranem Polykratem.

Obsah čtverce nad přeponou je roven součtu obsahů obou čtverců nad odvěsnami.

Součet úhlů v trojúhelníku se rovná dvěma pravým úhlům.

Samos.

Filozof Epikuros

Dalším rodákem ze Sámu je filosof Epikúros. Jeho etická nauka stanovila, že člověk se má zbavovat strastí, osvobodit se od strachu z bohů, smrti, nedostatku a utrpení. Do jisté míry byla jeho etika protispolečenská a bezbožná, protože odmítal představu o zájmu bohů o svět a lidský život. Současní znalci vidí v epikurejské etice sobectví a asociální individualismus. Také Epikuros ostrov Samos opustil ne zcela dobrovolně. Když odešel na povinnou dvouletou vojenskou službu do Athén, byly jeho rodině zabaveny nemovistosti během pozemkové reformy a Epikuros se již kvůli nouzi nemohl vrátit.  

* Je bůh ochotný zabránit zlému, ale neschopen toho? Pak je bezmocný. 
* Je schopen, ale neochotný? Pak je zlomyslný. 
* Je jak schopný, tak ochotný? Pak odkud se bere zlo? 
Není schopný ani ochotný? Tak proč ho nazývat bohem.

Samos.

Bajkař Ezop 

Na ostrově Samos zřejmě žil také nejslavnější bajkař historie Ezop. Historici si myslí, že pocházel z Malé Asie a stal se řeckým otrokem, který po nějaké době dostal svobodu. Skončil v Delfách svržen ze skály kvůli svatokrádeži. Byl fyzicky mrzákem, ale duševně obrem. Ezopovy bajky patří do zlatého fondu světové literatury, vydávají se a čtou dodnes.

Není moudrý ten, kdo ví mnoho, ale, ten, kdo ví, co je třeba.

Samos.

Atronom Aristarchos

Samos je hrdý na dalšího svého syna Aristarcha, tvůrce heliocentrického modelu vesmíru. Odešel do Alexandrie, kde se nacházelo centrum tehdejší evropské vědy. Dochoval se jen spisek O velikosti a vzdálenosti Slunce a Měsíce, který položil základy měření vzdálenosti mezi Zemí, Měsícem a Slunce. Všechnu ostatní práci mu připisují jeho následovníci - například složité stroje a přesné hodiny. Jako první prohlásil, že ve středu soustavy leží nehybné Slunce. Země oběhne kolem Slunce jednou za rok a jednou za den se otočí kolem své osy. V té době bylo známo pět planet, které se pohybovaly nerovnoměrně a někdy se dokonce zastavovaly a několik dní couvaly. Astronomové se snažili rozluštit tento proces, na který jim poskytl odpověď až Aristarchův systém.

Podle Aristarcha je Měsíc je třikrát menší (ve skutečnosti 81x), kdežto Slunce sedmkrát větší než Země (ve skutečnosti 109x). Vzdálenost ke Slunci je 19x větší než vzdálenost k Měsíci (ve skutečnosti 395x). Nepřesnost byla způsobena podceněním velikosti Slunce, ale metoda je správná. Přesnější měření bylo provedeno až v 17. století, tedy o dva tisíce let později! K dovršení všeho Aristarchos prohlásil, že vesmír je nekonečný a hvězdy jsou jiná Slunce. Nikdo mu sedmnáct set let nevěřil. Až astronom Mikuláš Koperník (1473–1543) myšlenku Aristarcha znovu objevil a dal tím antickému předchůdci za pravdu.

Ostrovy ve Středozemním moři

Antipsara

Ischia (na dně je připoutaný obr Tyfon) 

Karpathos (žili zde Titáni)

Korčula

Korsika

Kos

Kréta

Mallorca

Malta

Rhodos (bůh Helios zde oplodnil vílu Rhode)

Samos (narodila se tu Héra)

Šipan

Vis

Zakynthos

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Historické železnice a nostalgické vlaky

Historické železnice a nostalgické vlaky

AKTUALIZACE Přinášíme přehled historických železnic, nostalgických vlaků a železničních muzeí.... celý článek

Příroda jako lék: Proč je důležité trávit čas venku

Koupání v Praze

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.







Nejčtenější články

Dolní Mže: příjemné pádlování od jezu k jezu

Dolní Mže: příjemné pádlování od jezu k jezu

Mže pod přehradou Hracholusky se dá splout až do Plzně téměř kdykoliv. Přehrada vypouští dost vody, koryto není zatarasené balvany a většinu jezů je možné sjet na kanoi nebo kajaku. 20
Jak umělá inteligence mění outdoorové aktivity a cestování?

Jak umělá inteligence mění outdoorové aktivity a cestování?

Umělá inteligence mění svět outdoorových aktivit a cestování mnoha způsoby. Uvádíme inspirativní příklady.
Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Sirupy do koktejlů snadno připravíte doma

Ve spoustě koktejlových receptur se objevují sirupy. Nejčastěji ten základní, z cukru a bez další příchuti, ale některé koktejly můžete oživit i ochucenými sirupy. Pokud rádi dotahujete své mixologické umění do posledního detailu
Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Tandemový seskok: Jak probíhá a proč ho zažít

Představte si, jaký to je pocit, když stojíte na okraji letadla, cítíte adrenalin proudící celým tělem a vítr se vám opírá do tváře. A pak najednou vyrazíte volným pádem vstříc oblakům.
Slovníček ze silničního pelotonu. Abychom si rozuměli

Slovníček ze silničního pelotonu. Abychom si rozuměli

Silniční cyklisté, jejich týmy a samozřejmě také fanoušci závodění na kole používají slang. Speciální slova, výrazy a termíny zrychlují dorozumění a zároveň utužují silničářskou komunitu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kanufest Roudnice, vodácký kanál 26.-28.7. 26.7.
Šumavský cyklomaraton Zadov Horská kola 27.7.
Medvedie dni Vysoké Tatry, Hrebienok 27.-28.7. 27.7.
Za čest krále Sovinec 27.-28.7. Hradní slavnost 27.7.
Pohár povodí Ohře Doubí Vodácký maraton 27.7.
Pojizerský kros Bradlec Běh 27.7.
Parním vlakem Českým rájem Turnov Nostalgický vlak 27.7.
Den Ohře Kadaň, Střelnice 27.7.
Krušnoman Triatlon Most, Matylda   28.7.
High Jump Hřiměždice 2.-3.8. Skoky do vody 2.8.

Diskuse

jmescfvm purchase, 27.7.2024 2:06, 117 příspěvků
jez Touškov Standa, 26.7.2024 15:22, 4 příspěvky
Pravidla provozu elektrok... Honza, 25.7.2024 17:18, 5 příspěvků
Pravidla provozu elektrok... Horydoly, 25.7.2024 14:45, 5 příspěvků
Jaký zákaz? Honza, 25.7.2024 14:43, 12 příspěvků
Jaký zákaz? Horydoly, 25.7.2024 14:40, 12 příspěvků
Jaký zákaz? Honza, 25.7.2024 14:32, 12 příspěvků
Pravidla provozu elektrok... Honza, 25.7.2024 14:23, 5 příspěvků
Klasiky dobře Kladivo, 24.7.2024 11:24, 1 příspěvek
INU Honza, 24.7.2024 8:44, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Medvedie dni Horydoly , 26.7.2024 22:40
O přítomnosti, která je m... milan šupa, 25.7.2024 19:39
Dovolená na vodě ve střed... Horydoly Open, 21.7.2024 2:16
Zpravodaj akcí ve střední... Horydoly Open, 21.7.2024 2:07
Opět bude vyprodáno Horydoly , 16.7.2024 12:52
Příroda jako lék Horydoly , 16.7.2024 2:25
Cestování zvyšuje rizikov... Horydoly , 11.7.2024 13:53
Parním vlakem Českým rájem Horydoly , 9.7.2024 23:09