Klínovec - cykloturisté v trailcentru
"Můžete jen na modrý, červený a černý trail!" prohlašuje mladík, který půjčuje horská kola na Klínovci. "Jak vidím, tak asi pojedete jen modrou." Není se mu co divit, když parkujeme plně naložené cykloturistické bicykly a sedláme celoodpružená kola, sundáváme cyklopřilby a soukáme na hlavy integrální helmy.
Před jízdou objedeme několik koleček pumptracku v místní skill zóně. Zvykneme si na řazení, větší rozměry bicyklu a výhled z integrální helmy. Přejedeme pár úzkých lávek na rovnováhu u horní stanice lanovky
Tři místní flow traily sjíždíme jeden po druhém hezky podle obtížnosti.
Jsou ve velmi dobrém stavu, ačkoliv na Klínovci se už blíží konec sezony a navíc pršelo v jednom kuse dva týdny a slejvák skončil až nad ránem.
Modrý Azur (10 km) začíná zpevněnou pěšinou v hezkém smrkovém lese, postupně přibývá klopených zatáček a boulí. V zásadě se tudy dá jet na hardtailu. Potkáváme proto několik rodinek. Jedno dítě jede dokonce kuriozně na odrážedle.
Červený Rubin (8 km) se oproti Azuru sklopí více s kopce. Na četných boulích, lavicích a dvojácí lze podle chuti skákat nebo je přejíždět. Klopené zatáčky jsou vyšší a tedy rychlejší. Občas se objeví krátký kamenitý úsek. Je to velmi zábavná a dlouhá trať, která nemá v Čechách konkurenci.
Černý Baron (6 km) má několik velmi odlišných sekcí. Nejprve se skáče přes lavice podél sjezdovky. Pak se točí v sérii vysokých hliněných klopenek. Následují strmé zatáčky a kamenité traverzy v lese vyšperkované několika úseky rock garden. Tady znamená rychlejší jízda vyšší bezpečnost.
MAPA: stáhněte mapu Klínovec trailpark
Všechny tratě se sjíždějí u lanovky, která vyjíždí z parkoviště od Jáchymova. Jezdí se tedy na jižních zalesněných svazích Klínovce. Převýšení je necelých 500 metrů.
Disciplinovaně se držíme na modrém, červeném a černém flow trailu. Do sjezdových a endurových tratí s oranžovým označením jen uctivě nahlížíme. To je pro nás cykloturisty nesjízdný level.
Všude okolo nás vidíme defekty. Cyklisté píchají duše, trhají pneumatiky a rozbíjejí ráfky. Pro jednoho bikera letí vrtulník a dalšího sváží horská služba na terénní čtyřkolce.
STRAVA.com: stáhněte GPX Klínovec - Azur, Rubin, Baron
Ceny: lanovka a půjčovna
Klínovec nabízí 30 km trailů obsluhovaných sedačkovou lanovkou. Jízdenky se kupují nahoře i dole, protože do Jáchymov i na Klínovec lze přijet autem. Pokud si půjčíte bike, dostanete ho nahoře a vrátíte ho dole.
V půjčovně jsou k dispozici celoodpružená trailová kola Mondraker Foxy R 2023. Má hliníkový rám, nastavitelnou sedlovku, zdvih vepředu 160 mm a 150 mm vzadu. Pro zdejší ježdění je to zcela dostatečný stroj. V obchodech se letos prodával za zhruba 125 000 Kč.
MARTIN KOKY: Klínovec nelze udržet bez cyklistického léta
Pokud si půjčíte koloběžku se širokými pneumatikami, horko těžko sjedete aspoň modrý trail.
Půjčení kola a celodenní permanentka na lanovku stojí 1950 Kč.
Půjčení koloběžky a jedna jízda lanovkou vyjde na 500 Kč.
Celodenní permanentka na lanovku se prodává za 750 Kč.
S nandáváním kola na sedačkovou lanovku a sundáváním nahoře pomáhá cyklistům obsluha. Jedna sedačka je cyklistům k dispozici u kasy, aby si mohli předem "nasucho" vyzkoušet, jaký ze způsobů uchycení jejich kola je nejjednodušší.
V místě, kde se nad dolní stanicí lanovky setkávají všechny tři traily, stojí velký bufet. Zde se setkává většina bikerů, protože tady mají nejlevnější jídlo a pití široko daleko.
Trailpark Klínovec je v provozu každý den od května do října.
INFO: Trailpark Klínovec
Doporučené vybavení
Celoodpružené kolo, integrální helma, chrániče páteře, kolen a loktů, cyklistické rukavice, nepromokavá bunda i kalhoty, funkční prádlo, ponožky, brýle. Nářadí, lepení, pumpička, cyklobatoh nebo ledvinka, lékárnička. Doklady, peníze, pojištění.
Elektronika: outdoorová kamera nebo kompaktní fotoaparát, mobil, chytré hodinky.
Zobrazit místo Běžky a kola na větší mapě
KRUŠNÉ HORY na kole
Hlavní hřeben Přes Krušné hory na kole
Traily Klínovec: Azur, Rubin a Baron
Cyklostezka Z Ostrova do Jáchymova po staré železnici
Cyklostezka Bezručovo údolí je nejdelší v Krušných horách
Cykloturistika Z Klínovce do Prahy za dva dny na kole
Fláje Tudy odplul prales z Krušných hor
Tragedie Německý biker se zabil na trailech Bouřňák
Business Skiareál Klínovec není možné udržet bez silného cyklistického léta
Diskuse
Diskuze k článku
Jak se správně starat o kola, elektrokola, paddleboardy či sportovní kočárky?
Loňský hattrick Pechkovi nestačil. Odváží z Vysočiny čtvrté zlato
Nejčtenější články
Střední Čechy AKTUÁLNĚ 2026
Vltavská cyklistická cesta
UCI Marathon: Valero and Weinbeer Win in the Pyrenees
Dolní Pojizeří a Polabí: kouzlo krajiny na kole nebo v kanoi
Na Konopišti se závodilo v triatlonu
Regiony
Kalendář akcí Zobrazit všechny akce
| AKCE | KDE | INFO | KDY | ČAS |
|---|---|---|---|---|
| Eurobike - veletrh | Německo, Frankfurt | 24.-28.6. Cyklistika | 24.6. | |
| Vinařská 50 - cyklomaraton | Šatov | Horská kola | 27.6. | |
| MTB Trilogy - etapový cyklomaraton | Teplice nad Metují | 4.-6.7. Horská kola | 4.7. | |
| Maratona dles Dolomites - cyklomaraton | Itálie, Alta Badia | Silniční kola | 5.7. | |
| 1000 miles | Nová Sedlica | Ultramaraton kola, koloběžky, běh | 5.7. | |
| Karpatský pedál - cyklomaraton | Javorník | Horská kola | 11.7. | |
| Salzkammergut - cyklomaraton | Rakousko, Bad Goisern | Horská kola | 18.7. | |
| Kopřivnický drtič - cyklomaraton | Kopřivnice | Horská kola | 18.7. | |
| Vysočina - silniční | Nové Město na Moravě | 13.-14.8. Horská kola | 18.7. | |
| MTB Sudety Challenge - cyklomaraton | Polsko, Stronie Slaskie | 22.-25.7. Horská kola | 22.7. |
Diskuse
| cymbalta medication dulox... | DavidCow, 25.6.2026 3:23, 63 příspěvků |
| Modafinil for ADHD and na... | Richardmeaps, 25.6.2026 3:23, 48 příspěvků |
| Modafinil for focus and p... | Matthewfup, 25.6.2026 2:37, 63 příspěvků |
| order Provigil without pr... | Matthewfup, 25.6.2026 2:35, 48 příspěvků |
| buy cenforce cenforce | DonaldGow, 25.6.2026 2:33, 3 příspěvky |
| https://sites.google.com/... | MichaelAcers, 25.6.2026 2:27, 8 příspěvků |
| Inu | Honza, 23.6.2026 14:16, 1 příspěvek |
| krása | Paulse, 22.6.2026 22:05, 2 příspěvky |
| krása | Barča, 22.6.2026 21:44, 2 příspěvky |
| Upřesnění Geesthacht | Andrea Černá - editorka Horydoly.cz, 22.6.2026 18:53, 2 příspěvky |
Fórum Zobrazit všechny příspěvky
| Slunečný svah ve Špindler... | kiheto6821 kiheto6821, 24.6.2026 15:35 |
| V Thermalu bude v rámci K... | Horydoly , 23.6.2026 12:35 |
| Karlovarský filmový festi... | Horydoly , 23.6.2026 12:29 |
| Re: Combo ski | febit61013 febit61013, 19.6.2026 16:49 |
| Skialpy v Krkonoších | William Whitfield, 17.6.2026 11:44 |
| Re: Combo ski - hloupost | febit61013 febit61013, 17.6.2026 11:25 |
| Re: Monolyže | kiheto6821 kiheto6821, 16.6.2026 14:14 |
| Ženy v běhu | Horydoly , 11.6.2026 10:30 |
VIDEO
FACEBOOK
TWITTER
INSTAGRAM
PINTEREST
ENGLISH