Dráhy připravují soud o kolo

Dráhy připravují soud o kolo
SDÍLEJ:
\"Žádný dopravce v Evropě nepřebírá odpovědnost za neznalost nebo porušení přepravních podmínek jednotlivými cestujícími,\" uvádí tiskový mluvčí Českých drah v souvislosti se včerejším článkem Horydoly.cz. Těmito slovy obhajuje, proč je cestování na železnici s bicyklem tak nepříjemné.

"Váš případ je nám velmi dobře znám, neboť nešlo o běžný přepravní problém, ale o problém přímo s kontrolními orgány ČD, a.s., kdy došlo z vaší strany k vážnému porušení přepravních podmínek," píše Petr Šťáhlavský v odpovědi na dotazy směřující k přívětivosti Českých drah vůči cestujícím. "Neznalost a porušení přepravních podmínek je pouze ke škodě cestujících, kteří se porušení přepravních podmínek dopustí, i ostatních spolucestujících."

Podle Petra Šťáhlavského při přepravě jízdních kol platí u většiny dopravců určité podmínky a omezení (např. na konkrétní vybrané spoje nebo určitý omezený počet jízdních kol v jednom vlaku.). I přes nákup jízdenky tedy cestující musí dodržovat pravidla a podmínky pro přepravu jízdních kol včetně omezení přepravy na určité spoje či omezení kapacity v jednotlivých spojích (přeprava do vyčerpání kapacity je obvyklá i u zahraničních společností jako je DB AG či soukromá Lausitz Bahn (12 kol na soupravu) nebo u autobusových dopravců /např. v oblasti Jizerských hor uvádí přepravní podmínky pro cyklobus kapacitu 23 kol/).

Co má cestující zaručeno, když si koupí jízdenku?

Konkrétně záležitosti kolem jízdenek řeší Smluvní a přepravní podmínky ČD, část Vznik a plnění přepravní smlouvy .

Jak zní kupní smlouva mezi cestujícím a Českými dráhami v okamžiku nákupu jízdenky?

Podmínky a veškeré náležitosti při nákupu jízdenky a uzavření přepravní smlouvy (nejde o kupní smlouvu) řeší pro všechny dopravce v ČR vyhláška MD ČR Přepravní řád a dále Smluvní a přepravní podmínky (SPPO) ČD, a.s. Celý text je k dispozici na internetu. Samozřejmě, že je možná i přeprava zavazadel. SPPO podrobně řeší i tuto problematiku pro různé druhy zavazadel a služeb včetně jízdních kol. Nákupem jízdenky tedy můžete přepravovat jízdní kola, ovšem za podmínek stanovených SPPO, tedy ve vyjmenovaných vlacích za vyjmenovaných podmínek....

Proč nepřistavujete další nákladní nebo osobní vagóny, když je ve stanici více cestujících nebo nákladu, například o prázdninách, ve svátcích, v létě...?

ČD, a. s., posilují soupravy o další vozy a zavádějí i zvláštní posilové vlaky. Děje se tak především na počátku prazdnin a v jiných exponovaných obdobích. Posilování dopravy je však limitováno znalostí o zvýšených přepravních požadavcích (např. včasné objednávky skupin včetně skupin s koly, nebo rezervace velké části kapacity vlaku), volnými vozy, technickými parametry tratí a vlaků...

Co brání přepravě bicyklů na přední plošině prvního vagónu rychlíku, zatímco v osobních a spěšných vlacích to nevadí?

SPPO definuje kde a za jakých podmínek lze přepravovat jízdní kola. V dálkových vlacích je přeprava jízdních kol vyloučena na první a poslední plošině od prosince 2003 po špatných zkušenostech z loňského roku. REgistrovali jsme stížnosti cestujících, obsazování vozů 1. třídy a přetěžování. V regionálních vlacích je přeprava kol obvykle na menší vzdálenosti, obsahují vyšší počet vozů, kde je zvětšena nástupní plošina, v mnoha případech jde o motorové vozy řady 810 a přípojné vozy se zvětšeným prostorem pro objemná zavazadla ale s omezenou kapacitou, která nejsou označena jízdním kolem.

Jak budete konkrétně postupovat v případě Jakuba a Hany Turkových, kteří jeli rychlíkem R772 z Prahy, Masarykova nádraží do Lovosic, 14.srpna, 10:20 hod a podle zaměstnanců vašeho podniku zpozdili vlak o třicet minut? Oba odmítli zaplatit ve vlaku a odmítají zaplatit i nadále.

Není podstatný váš konkrétní přístup. ČD, a.s. mají univerzální postup pro případy porušení smluvních a přepravních podmínek, kdy cestující způsobí zdržení vlaku, nezaplatí jízdné, přepravné atp. Pokud taková osoba nezaplatí, pak je částka vymáhána soudní cestou. ČD, a.s. vyžadují úhradu všech nákladů spojených s vymáháním částky a úhradu soudních výdajů. Pokud taková osoba nezaplatí ani po rozhodnutí soudu, je přistoupeno k exekuci majetku.

Jak se konkrétně projevuje přívětivost Českých drah v případě přepravy kol? Slučuje se s tímto posláním, že nezaručujete dopravu bicyklů jako spoluzavazadla ve stejném vlaku, ve kterém jede cestující?

Orientace na zákazníky s jízdními koly se projevuje celou řadou prvků. Jednak jde o nabídku několika forem přepravy jízdních kol, nabídka kombinovaného dokladu pro více přeprav, rozšíření nabídky úschoven během přepravy, nákup nových vlaků se stojany na jízdní kola a rekonstrukcí (doplnění) stojanů do starších vozů, přestavba některých vozů pro přepravu kol a jejich provoz v hlavních cílových oblastech cyklistů a v okolí velkých aglomerací s velkou poptávkou po takové přepravě, v sezóně nasazení na úschovny větších služebních vozů v hlavních směrech zájmu cykloturistů (např. jižní Čechy).

ČD se snaží rozšířit i možnost přepravy jízdních kol jako spoluzavazadla na další spoje včetně dálkových a mezinárodních vlaků, např. vysokorychlostní soupravy 680 Pendolino jsou také vybaveny pro přepravu kol, což v Evropě není obvyklé. Kapacita je však omezena, proto bude přeprava povolena jen s povinnou rezervací místa pro kolo podobně, jako je tomu u dalších relací (např. vlaky EC do SRN, kde od prosince 2004 opět rozšíříme nabídku ve spolupráci s DB AG).

V relaci Praha - Lovosice je v provozu úschovna kol v 8 rychlících a spěšných vlacích a přeprava kola je možná v dalších cca 12 osobních spojích s přestupem. Pokud vám nevyhovuje přeprava formou úschovy včetně stanovených omezení dle SPPO a technických možností železnice, mohl jste volit cestu osobním vlakem, kde je možná přeprava kola jako spoluzavazalda. Pokud vám nevyhovují přepravní podmínky ČD, a.s., které odpovídají technickým možnostem železnice, pak jste mohl volit i jiné konkurenční dopravce, např. autobusové.

Vážení čtenáři, očekávejte reportáže z jednání s Českými dráhami a případně ze soudní síně. Horydoly se na ně připravují.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

 • Captcha Image

Diskuze k článku

Vysledek?
Mohl by pan redaktor poreferovat jak to nakonec dopadlo s tou pokutou 6500? Zaplatil? Byl soud? Co Ceske drahy? A co jan Tleskac? ;-)
 • Autor Martin
 • Datum a čas 20.6.2005 12:04
Reaguj
Výsledek???
Zajímá mě jak celá kauza dopadla. Děkuji.
 • Autor Jirka
 • Datum a čas 7.5.2005 06:45
Reaguj
Re: Re: Že už si nedáte pokoj
Jak se dá jet autobusem s kolem? Z Prahy do Karlových Varů žádné cyklobusy nejezdí.
 • Autor Lucka
 • Datum a čas 15.10.2004 10:25
Reaguj
Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války - Švejkovy nehody ve vlaku
Kopii Švejkových příběhů smazala redakce Horydoly kvůli přílišné délce příspěvku, který neúnosně zpomaloval načítání článku.
 • Autor Jaroslav Hašek
 • Datum a čas 6.10.2004 22:43
Reaguj
Re: Připravují?
Kolego, koukám že pouštíte do éteru informace typu "jedna paní povídala". Nechci bránit ČD za každou cenu, problému je dost, tak jako jsou problémy jinde. Ale podívejte se na věc z jiné strany. Kdyby Ti "neposlušní kolaři" cestovali vlakem jako normální cestující, a jiní kolaři se způsobem jako oni "vecpali" do vlaku a zablokovali uličku. Poté by se třeba nepodařilo včas vystoupit, protože by kola bránila v průchodu. A co by následovalo..??? Stížnost na ČD, že těm neposlušným kolařům dovolila cestovat a zablokovat uličku ve voze ???
Reaguj
???
Celé mi to přijde jako plácání mluvčího..... Je dán nějaký předpis, a ten by se měl dodržovat. Jiná věc ja ta - a v tom se k tomuto fóru bez výhrad připojím, že předpis by měl být "pro cetujícího" - nikoliv pro dráhu. Pokud je pravda to, co je výše uvedeno o počtu přepravovaných kol, pak se ze strany ČD jedná o blamáž na lidi..... Zájmem dráhy by mělo být PŘEPRAVOVAT a nikoliv se dohadovat...... Ke zpoždění - vlak mohl klidně odjet na čas a mohlo se to řešit za jízdy..... Celkově mi to přijde, jako že cestující některé drážní zaměstnance obtěžují - a ti potom ve stresu nejsou schopni adekvátně reagovat.... Zaměstnanci, kteří přijdou do styku s cestujícími, by měli UMĚT JEDNAT, a měli by nýt schopni reagovat důrazně, ale slušně!!!!! Jakým způsobem jsou tito zaměstnanci školení a jsou vůbec???? Mám za to, že někteří jsou tam "za trest" a podle toho se tak chovají.... Mohl bych uvádět příklady, kdy drážní zaměstnanec byl/a/ neochotný a dokonce nezdvořilý, a také kdy mi zakazoval něco, co zakázáno není. např, v Břeclavě nástupišti jsem si fotil lokomotivu a fíra na mne doslova řval, že zavolá policajty, že riskuju a já nevím co. Na moji odpoověď, že na ně rád počkám mě poslal do pr.... A sápal se mi po foťáku.... Takoví lidé dělají železnici dobrou reklamu... že jel potom na přerov tak, že jsme při brždění padali, je jiná věc..... stalo se letos v červnu.... Celkově mi to přijde jako arogance a nezájem o cestujícího..... a MLUVČÍ PROMINE, když už vzpoměl v odpovědi PENDOLÍNO - kdy se v něm svezem????? 3Zdraví tonny, co kdysi rád jezdil vlakem
 • Autor tonny
 • Datum a čas 30.8.2004 17:47
Reaguj
Re: a zase kolo
Asi jsi nepochopil, proč to tu je napsáno, nicméně jak koukám na volbu Tvých slov, asi ani nemůžeš pochopit. Nebo také patříš k železničářům? Pak zkus s nimi jezdit často, na plánované výlety a bez železničářské legitimace pro jízdy zdarma.
 • Autor Bambule
 • Datum a čas 30.8.2004 14:39
Reaguj
a zase kolo
pane Turku, než začnete řešit spor ohledně přepravy kola na ČD u soudu, laskavě si přečtěte předpis SPPO, který vše řeší. Jde vydět že neznate problematiku a přepravní řád a SERETE se do něčeho, co nemůžete absolutně u soudu vyhrát. PROSTĚ ZAPLAŤTE než si uděláte větší ostudu než jakou máte doposud. Raději být Vámi tak si koupím přepravní řád, který mě výjde laciněji než soud. S pozdravem Špulda
 • Autor spulda
 • Datum a čas 29.8.2004 19:30
Reaguj
Re: Pavel Jůza
Pro Pavla Jůzu: Za sebe Díky za informace! Od Vás jsem se něco pro další soužití s ČD dozvěděl. Snad i Kuba. Pro mne je to zatím jediné užitečné, co z téhle převeliké diskuse vzešlo. Jinak to začína být referendum o tom, kdo má a kdo nemá rád Turka. Od drah ohledně kol, holt nejde čekat zázraky-není to tak dlouho, co se s kolem nesmělo do žádného vlaku (ani metra a dalšího). Těžko se nám modrá armáda adaptuje...
Reaguj
Re: Re: Vůči panu P. Šťáhlavskému bude přijato příslušné opatření :-))
Kterej Turek, paní Müllerová? Já znám dva.
 • Autor Švejk
 • Datum a čas 25.8.2004 17:45
Reaguj
Celkem 33 příspěvků v diskuzi


Grossglockner Hochalpenstrasse

Grossglockner Hochalpenstrasse

Grossglocknerská vysokohorská silnice / Grossglockner Hochalpenstrasse vede napříč přes nejkrásnější rakouský národní park Hohe Tauern pod nejvyšší rakouskou horou Grossglockner.... celý článek

Bikepark Kopřivná také pro začátečníky a bázlivé bikery

Polabí AKTUÁLNĚ 2022

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2022

Plzeň a Plzeňsko AKTUÁLNĚ 2022

TERÉNNÍ CYKLISTIKA Novinky ze západočeské metropole a okolí.
KTM Macina Race - elektrický trailbike

KTM Macina Race - elektrický trailbike

TEST Elektrokolo KTM Macina Race je příjemný stroj na projížďky krajinou bez ohledu, zda jedete po rozbité asfaltce, vesnické polňačce, nebo jste si vybrali strmou lesní pěšinu do kopce či
Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších

Pro snazší zvládnutí horského terénu křižují nejvyšší české hory Krkonošské cyklobusy, resp. turistické autobusy s přepravou kol v Krkonoších, a otevírají tak širší možnost, jak si užít cykloturistiku v horských partiích, s využitím lanových drah,
Praha AKTUÁLNĚ 2022

Praha AKTUÁLNĚ 2022

HISTORICKÁ TRAMVAJ Malé zprávy z velkého města přinášíme pro turisty a návštěvníky.
Velká Británie AKTUÁLNĚ 2022

Velká Británie AKTUÁLNĚ 2022

Outdoorové novinky z Anglie, Skotska, Irska a Walesu. 

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Vysočina arena tour - cyklomaraton Nové Město na Moravě 13.-14.8. Horská kola 13.8.
Vasaloppet - cyklomaraton Švédsko, Mora Horská kola 13.8.
Železné hory - cyklomaraton Chrudim Horská kola 20.8.
Cestovatelská Střela - festival Dolní Hradiště 26.-28..8. 26.8.
Burčák Tour - cyklomaraton Znojmo 3.-4.9. Horská kola 3.9.
Zahrada Čech - veletrh Litoměřice 9.-14.9. 9.9.
Bike Maraton Vysočina Kněžice Cyklomaraton 10.9.
Plzeňská 50 - cyklomaraton Plzeň Horská kola 10.9.
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 16.-18.9. 16.9.
Svatohorský Downtown Příbram, Svatá hora Sjezd na horských kolech 17.9.

Diskuse

k čemu? Miloš Blažek, 7.8.2022 11:56, 4 příspěvky
k čemu? Petr, 6.8.2022 22:46, 4 příspěvky
k čemu? Vilda, 6.8.2022 8:58, 4 příspěvky
Milion Vanda, 6.8.2022 8:23, 8 příspěvků
Český turista se zřítil v... Miloš Blažek, 5.8.2022 22:57, 4 příspěvky
propast Milan, 3.8.2022 15:15, 3 příspěvky
někdy okolo 2001? Lukas B., 3.8.2022 12:53, 5 příspěvků
Já se naučil na kurzu :) Vincie, 3.8.2022 11:00, 1 příspěvek
Já se naučil na kurzu :) Vincie, 3.8.2022 10:58, 1 příspěvek
Idaho? Kuba Turek, 1.8.2022 22:25, 5 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Autism & Asperger's are T... leanne pen56, 30.7.2022 17:09
Nebřenice Horydoly , 29.7.2022 14:39
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 18.7.2022 21:43
. Prodeje pohorek vzrostl... Horydoly , 18.7.2022 21:23
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly , 11.7.2022 15:14
Re: Pojištění Horydoly Open, 9.7.2022 11:02
Cyklistické závody 2022 Horydoly Open, 7.7.2022 18:53
Kozí mejdan v Milkovicích Horydoly Open, 7.7.2022 18:41