Nová Poutní cesta na kole

Nová Poutní cesta na kole
Jizerské hory, Viničná cesta.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Sudetské hory jsou sice v zimě krásné, ale na podzim romantické. Zvlášť, když cyklista na horském kole vyrazí mimo asfaltové silničky. Plánování terénní túry má ovšem háček v tom, že podle mapy nejde poznat, co bicykl čeká. Jednou jsme si takhle naběhli v Jizerkách

Jak na to

Pozor!

Jízda po Nové poutní cestě není podle návštěvního řádu CHKO Jizerské hory povolena. Stejně tak je zakázané přespávaní ve skálách. Obě popisované aktivity jsou tu ovšem běžné.

Doporučené vybavení

Horské kolo s odpružením
Přilba, dres, cyklistické kalhoty
Cyklistické rukavičky
Nepromokavá bunda
Kotníkové tretry nebo turistické boty
Nářadí a lepení
Pití a jídlo
Lékárnička

Zase jsme polykali nadávky za výběr trasy, ale zase můžeme vyprávět o našich hrdinských historkách.

V sedačce do kopce

V tomto případě byl zážitek umocněný ještě tím, že za sedlem mi na sedačce seděl malý synek.

"Všechno to bylo jako na běžkách - do kopců jsem tlačila, protože jsem je nebyla schopná vyjet, dolů jsem chodila podél kola a pevně svírala brzy, abych se na prudkých mokrých cestách mohla aspoň něčeho držet," poněkud dramaticky líčí ve svém deníku moje žena Hanka obvyklý průběh našich jizerskohorských cyklistických túr.

Sestra Bára si s ní notuje a trochu přehání: "Všechno se zkazí hned, jak vyjedeme. V ten okamžik mi obvykle dojde, že to bude tak strašné jako minule." Asi je to pravda, protože s námi už od té doby nikdy na kole nebyla.

Naložíme kola lezením a jedeme

Ukázkovým příkladem zkaženého výletu, na který rádi vzpomínáme, byl výjezd podél Malého Štolpichu na hřebeny. Auto necháváme na Oldřichovském sedle a jedeme lézt a tábořit do skal v okolí nedalekého Zvonu.

Horydoly.czVIDEO: Severní zvon od Ginzelů

V sobotu vylezeme na nejkrásnější jizerskohorskou skalní věž. Druhý den dvouletého Ondřeje upínám do sedačky, Hanka cpe do cyklobrašen stan, spacáky, lano a karabiny, a zbytek se vejde do Bářina batohu.

Pohodlnou Viniční cestou sjíždíme do Ferdinandova. Jsme rozhodnuti zdolat Štolpišskou silnici. Vydáváme se proto vzhůru podél potoka Štolpich. Na silnici, byť dlouho nepoužívanou, je to nějaké prudké a úzké.

Horydoly.czMAPA Jizerky 1:25 000

Příjemná zátěž na zadní kolo

Lesní serpentiny vyjíždím jen díky tomu, že mám zadní kolo naložené desetikilovým cvalíkem a mohu šlapat stále ve stoje, aniž bych se smekal na kamenech.

Po půl hodině dřiny to vzdávám, protože cesta se zužuje na stezku a posléze se už jen v mokrém travnatém svahu přeskakuje z kamene na kámen. Tlačím, přenáším a sbírám maliny pro Ondru, aby se nenudil. Naštěstí ho to docela baví.

Pokaždé když ho i s kolem přenáším přes další překážku, kvituje moje úsilí pochvalným hýkáním. Ve skálách vytesané výklenky pro svaté obrázky posilují mé přesvědčení, že se pohybujeme po Štolpišské silnici. Teprve až když končí nejhorší pachtění a cesta se rozšiřuje a nabírá zase lidský sklon, zastavuji o nápadné žulové věže.

Zase jsme se ztratili

Lezu vnitřním komínem na vrchol a teprve nahoře zjišťuji, že se jmenuje Rakev. Že by bylo něco v nepořádku? První pohled do mapy ukazuje, že jsme vytlačili Novou poutní cestu podél Malého Štolpichu a správná silnice vede podél Velkého Štolpichu.

Na vztek nám nezbývá moc síly ani času, a tak dojedeme na rozcestí Bílá kuchyně a Polednickou silnicí hurá dolů do Oldřichova. Blíží se večer. Ještě vyšlápneme na Oldřichovské sedlo k autu, naložíme na něj kola a jedeme domů.

Horydoly.czObhlídka Srázů v Jizerkách

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Re: Re: A není to náhodou kravina?
Já myslel smazat ten článek ještě před zveřejněním :-D
  • Autor Kolombo
  • Datum a čas 16.3.2008 22:11
Reaguj
Re: suma sumarum
Děkuji. Stejně jako v případě dalších povedených rad se Tvým doporučením nebudu řídit.
Reaguj
suma sumarum
Tak to zkusim shrnout, ponekud cimrmanovsky: Pane Turek, vy uz o Jizerkach radsi nepiste a pokud mozno nepiste vubec. :)
  • Autor jx void
  • Datum a čas 22.10.2007 12:15
Reaguj
Teda... já ten článek asi nechápu. Protože jestli je to tak, jak jsem to pochopil, je to prostě divný. Autor si stěžuje na to, že nemohl na kole jet po pěší turistické značce, kde se na kole jet nesmí? Pak bych mu asi doporučil spoustu míst, kde se na kole smí a DÁ jezdit. Např. asfaltové silnice. Jizerky mám moc rád, rád tam chodím pěšky. A nesnášim ty, co jezděj na kole po stezkách, který tim naprosto ničej! Třeba zrovna cesta z Ferďáku na Bílou kuchyni, ta je extrémní a asi proto jí maj adrenalinoví bajkoví pitomci rádi, je od nich pěkně vymletá. Až tam zase nějakýho potkám, skopnu ho do Štolpichu.
  • Autor keram
  • Datum a čas 21.10.2007 23:26
Reaguj
Re: Kemp U Zvonu
Já jako neznaboh (už podle jména) hřeším stejně často jako věřící. Ve Štolpichu dokonce dvakrát za sebou. Stejné orientační faux paux se mi stalo ještě jednou o pár let později, když jsme šli lézt na ledy. A to jsem několik pracoval jako zeměměřič po celých Jizerkách - prostě stane se. PS: 1) V okolí Zvonu se běžně táboří a dělají ohýnky. Především pod několika malými převisy podél přístupových cest. 2) Štolpišskou silnicí se běžně jezdí nahoru i dolů. Stejně jako po několika dalších lesních cestách postranními hřebeny směrem na sever. Je dost divné, že po nich jezdí těžká lesácká technika, ale kola tam nesmějí. 3) Do lezení pánů Hušků jsem se nikdy nenavážel, maximálně jsem si prohlížej jejich zápisy ve vrcholovkách, nebo koukal na jejich fotky v horolezeckém průvodci.
Reaguj
Kemp U Zvonu
Pan Hušek má recht a ví co píše. Netrefit Štolpišskou je u outdooráka Tvého formátu skoro hřích. Ale stane se... a dobře Ti tak. Ale proč tady povídáš o táboření u Zvonu? To se tím jako chlubíš? Máme Jizerky rádi a tak o ně, o takové jaké jsou, nechceme přijít. Díky takovým (ko)mediantům začnou ochranáři brzo zbrojit...
  • Autor beruska
  • Datum a čas 19.10.2007 20:41
Reaguj
stolpich
Clanek o nicem, prazak v lese, ale to je jedno. Kdyz se nekdo nekouka do mapy, tak si za to muze sam. Navic i s tim Velkym Stolpichem byste si na kole docela nabehli. Jedine, co se da na kole rozumne vyjet je zelena z Ferdinandova, pod Krasnou Mari doprava a na Hrebinek. A do pana Huska bych se moc nenavazel, je sice zelenej, ale leze a docela dobre. Nevim, jestli se jedna o Huska starsiho nebo mladsiho, ale staci si v Jizerkach prohlidnout nejakou vrcholovou knizku a urcite tam nejakyho Huska najdete.
  • Autor jx zero
  • Datum a čas 14.10.2007 20:23
Reaguj
Re: A není to náhodou kravina?
Z Horydoly jsme nikdy nic nemazali a ani do budoucna tak činit nebudeme.
Reaguj
Re: Re: Re: Ochranář má recht
Ne :-)
Reaguj
Re: Re: Ochranář má recht
Kubo,a napsal jsem já někdy, že jsi někdy napsal něco jiného?
  • Autor Šumavskej pirát
  • Datum a čas 12.10.2007 23:09
Reaguj
Celkem 15 příspěvků v diskuzi


Triatlonista Korous se uvařil v teplé vodě a poté absolvoval pochod mrtvol

Triatlonista Korous se uvařil v teplé vodě a poté absolvoval pochod mrtvol

Čeští triatlonisté absolvovali další závody na mezinárodní scéně. Heidi Juránková se představila v elitním seriálu World Triathlon Championship Series v japonské Yokohamě, zatímco český reprezentant David Korous startoval na Asijském poháru ve... celý článek

Čeští triatlonisté závodili v Číně a v Caorle

Elektrokoloběžky a elektrokola 2026

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Jezero kmotrů Tegernsee

Jezero kmotrů Tegernsee

AKTUALIZACE Tegernsee je nádherné jezero obklopené vrcholky bavorských Alp. Už za doby Třetí říše si u domácích a nejen jich vysloužilo trochu hanlivé, trochu posměšné jméno Lago di Bonzo. Termín der Bonze
Jeseníky AKTUÁLNĚ 2026

Jeseníky AKTUÁLNĚ 2026

Nejvyšší bod Česka je kde? Na vrcholu vysílače Praděd! Kam se hrabe Sněžka... Čtěte aktuální zprávy z Jeseníků, Hrubého a Nízkého Jeseníku a Jesenicka.
Three Pre-summer Night Rides Across Lake Garda, Bergamo and Milan

Three Pre-summer Night Rides Across Lake Garda, Bergamo and Milan

Following the success of the Lombardy Gran Trail, which saw more than 300 riders set out to discover an authentic, slow-paced side of Lombardy, the Epicdays season now moves towards
Bike Maraton Vysočiny má letos 48 kilometrů

Bike Maraton Vysočiny má letos 48 kilometrů

Už po jedenadvacáté vyrazí letos v sobotu 6. června od kněžického zámku závodníci cyklistického závodu Předvýběr.CZ Bike Maraton Vysočina 2026.
Pod Orlickými horami na kole: malé, krásné, strmé

Pod Orlickými horami na kole: malé, krásné, strmé

Náchodská vrchovina. Členitá zvlněná krajina podhorského rázu protkaná pavučinou lesních cest a stezek, zurčících potůčků stékajících do hlubokých zářezů údolí Metuje působí na bikerovo oko magickým dojmem.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Open House Praha 18.-24.5. 18.5.
Muzejní noc
Plzeň 22.5.
Berounka Trails cyklomaraton Plzeň Horská kola 23.5.
EPO survival Dřevěnice 23.5. 03:00
Babické Emtébé Babice u Rosic Horská kola 23.5.
Svatohorský Downtown Příbram, Svatá Hora Sjezd na horských kolech 23.5.
Fergunna - MTBO dvojic Doubravka Horská kola 23.5.
Kojenduro Kojetice Horská kola 23.5.
Moravia Divide Javorník, Račí údolí 29.5.-4.6. Bikepacking 29.5.
Král Šumavy - cyklomaraton Klatovy Horská kola 30.5.

Diskuse

Эффективные методы работы... Май, 20.5.2026 5:54, 13 příspěvků
Viagra online price Garryjus, 20.5.2026 4:40, 19 příspěvků
https://luminous-blog.co.za Elwoodfug, 20.5.2026 4:34, 2 příspěvky
buy viagra here AnthonyBrurl, 20.5.2026 3:57, 19 příspěvků
кликните сюда tripscans74 co DevinJorma, 20.5.2026 3:47, 9 příspěvků
polymarket app Geraldmib, 20.5.2026 3:07, 2 příspěvky
kraken сайт ShaneThura, 20.5.2026 2:49, 9 příspěvků
Inu odvoláme Okamuru? Novinář, 20.5.2026 0:26, 5 příspěvků
Inu Honza, 19.5.2026 20:48, 5 příspěvků
Rondely v Evropě zeměpisář, 19.5.2026 17:24, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 20.5.2026 1:14
THE MARCHE REGION AT ITW ... Horydoly , 16.5.2026 23:19
Aparthotel Svatý Vavřinec... Horydoly , 14.5.2026 22:16
Velký jarní úklid apasa2qa1@any.pink, 14.5.2026 19:00
Re: Fjällräven Horydoly , 6.5.2026 1:48
Stubai - lyžování do května Horydoly , 6.5.2026 1:43
Zimní outdoor sokarovskiy sokarovskiy, 5.5.2026 11:03
Zimní dovolená se psem nesteroid nesteroid, 5.5.2026 11:03