Poslední(?) koupání v dolním Pojizeří

Poslední(?) koupání v dolním Pojizeří
Pískovna Veselá Mnichovo Hradiště.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Letošní teplé babí léto přeje koupání v přírodě. Ještě ve druhé polovině září jsme si zaplavali v koupalištích podél Zábrdky a Jizery.

Včerejší slunná neděle nám umožnila jet 100 kilometrů na kole a koupat se na 9 místech pod modrou oblohou. Vybrali jsme si koupaliště s čistou vodou.

Cykloturistika Ralsko.

Zábrdka

Cyklo-koupací den začíná po ránu u Pytlíkovského mlýna. Osamělého stavení uprostřed lesů na hranici bývalého sovětského vojenského prostoru Ralsko. Po lesní traktorové cestě jedeme po levém břehu potoka Zábrdka 

Na stádle

První smočení v ledové vodě je možné na mnoha místech v lesních zátočinách. Vybíráme miniaturní loučku poblíž malinkatého jezu Na Stádle. Prudké probuzení do dnešního dne obstará proud, který nás štípe tisícem jehliček. Sice je v písečném korytě vody sotva po kolena, ale voda je studená. Jsme nedaleko pramenu Zábrdky a ještě v hlubokém pískovcovém údolí.

Zábrdka / Kleine Iser.

Koupaliště Dolní Bukovina

Projedeme osadu Podvicmanov s historickým mlýnem a mineme rekreační středisko Seba. Zdejší venkovní bazén slouží pouze ubytovaným výpravám. Lesní cesta se změní na asfaltovou silnici. Projedeme Mukařov, napojíme se na cyklostezku 241 a dorazíme do Dolní Bukoviny. Hned u silnice je v provozu velké letní koupaliště s tábořištěm Bukovina. Už tu stojí jen několik karavanů a v provozu je jen jeden stánek s občerstvením. Sezona sice skončila, ale ještě se platí vstupné. Voda tady bývá docela studená a v září tomu není jinak.

Dolní Bukovina na Zábrdce.

Koupaliště Klášter Hradiště

O vesnici dál brzdíme u velmi podobného letního koupaliště v Klášteře Hradišti nad Jizerou. Jsme na dolním toku Zábrdky, a proto je tu voda o něco teplejší. I tady se ještě platí za vstup.

Koupaliště Klášter Hradiště.

Cyklostezka nás 17B bohužel vede po frekventované silnici do Mnichova Hradiště. Spousta aut a hlavně motorek tudy letos jezdí, protože na hlavním tahu do Mimoně se letos opravuje most přes Jizeru.

Jizera

Pláž Na Kamínkách Mnichovo Hradiště

Říční plovárna je v nedělním poledni plná nadšených lidí. Koupají se v Jizeře pod mostem a sluní na louce po levém břehu. Jizera není ani teplá ani studená. V horkém dni tak akorát.

Pískovna Veselá

Skrze historické město Mnicho Hradiště nás protáhne cyklotrasa 17. Z polní cesty, která odbočuje na bývalý železniční míst přes Jizeru do Ptýrovce, si odskočíme k pískovně Veselá. Na západním břehu se koupá ve stínu stromů na travnatých plážičkách a na východním břehu jezdí vleky s wakeboardisty. Voda je příjemně teplá. U břehu už poněkud zakalená, protože na mělčinách řádí spousta dětí.

 

Vracíme se k mostu přes Jizeru. Mimochodem tudy železnice nikdy nevedla. Most sem byl přenesen rou 1960 od Nymburka, kde po něm jezdily vlaky přes Labe.

Po vedlejších silnicích přijíždíme k nádraží Bakov. Vynecháváme obecní písník ve volnočasovém areálu, protože ze zprávy Krajské hygienické stanice víme, že voda je tu už špatná a nechceme si kazit dojem z nádherného koupacího dne.

 


Pod zříceninou Zvířetice cesta rychle ubíhá, protože šlapeme vedlejší silnicí po rovině podél Jizery ve stínu stromů. V Debři vjedeme na zajímavou lesní cestičku, kde jsme rádi, že jedeme na horských kolech. Potkáváme v protisměru dva gravely a jejich jezdci mají co dělat, aby se na kolech udrželi.

Říční pláž Podlázky

Pod jezem Podlázky je stejnojmenná říční pláž na pravém břehu Jizery. Město tady zřídilo jednoduchou travnatou pláž, stánek s občerstvením a malé dětské hřiště. Na mírně plynucí hladině v zátoce pádlují kanoisté a paddleboardisté. 

Na mostku Česany na čas cyklostezku 17 opustíme a jedeme po červené turistické značce, abychom nemuseli zajíždět do Mladé Boleslavi. U Vaňkova jezu se odpoutáváme i od značky a úzkou stezkou mezi železnicí a řekou dorazíme na mladoboleslavské nádraží. U mostu přes Jizeru znovu najíždíme na cyklotrasu 17.

Najíždíme do terénu. Stále po pravém břehu střídáme louky, lesy, pěkné pěšiny i rozbité a zabahněné traktorové cesty. Místy je cesta zapadaná mohutnými stromy padlými během vichřice. Tady je horské kolo opravdu potřeba! Vůbec není vidět, že by se tady před pár lety budovala cyklostezka za velké dotační peníze.

Projíždíme pod Stránovským viaduktem a znovu hupneme do terénu. V Podhrušově vyměníme cyklotrasu za červenou značku, abychom nemuseli stoupat nahoru do Benátek. Pod zámkem Horky se zase vracíme do terénu. V Dražicích u jezu musíme opatrně tlačit kola, protože cestu ve strmém svahu vzala z velké části voda.

Loděnice Benátky

Pod Benátkami u lávky pro pěší a cyklisty se znovu setkáváme s cyklotrasou 17. V pozdním odpoledni se koupeme v říčních lázních zvaných Loděnice. Tři mola na březích lákají do vody stejně jako výčep a kiosek k posezení u stolu. Lidí je tu přes pokročilou denní dobu jako much.

Vybíráme variantu trasy 17A a po asfaltové cyklostezce na levém břehu Jizery drandíme k benáteckému silničnímu mostu. Tady najíždíme na červenou turistickou značku, která nás poli a loukami po pěkných cestách vede do Kačova a po silnici do Předměřic. Přejedeme dva mosty přes Jizeru do Tuřic na pravém břehu, kde znovu zastihneme starou známou cyklotrasu 17. Přes louky a lesy nás dovede do Nového Vestce.

Jizerka Nový Vestec

U silničního mostu přes Jizeru se vykoupeme v říčních lázních Jizerka. Vody teče v řece málo, ale je čistá a teplá. Nezdržujeme se tady moc dlouho, protože slunce se sklání k obzoru.

Jizera, most Vesec před ústím do Labe.

Prokličkumeme mezi vilkami v Káraném, mineme známou vodárnu pro Prahu a po lávce přejedeme přes Labe k Lázním Toušeň.

Malvíny Čelákovice

Poslední koupání nás vítá na Malvínách neboli v jezerech Mezi mosty. Vybíráme menší jezero, které je vyhrazené nudistům. Spěcháme, rychle ze sebe strháváme cyklistické dresy a skáčeme do vody v posledních slunečních paprscích. Za pár vteřin zmizí sluneční kotouč za lesem. Plavání v potemnělém jezeře si neuvěřitelně užíváme. Voda je teplá, ale zároveň průhledná. Hladina klidná, protože se koupá už jen pár naháčů. Ostatní právě odcházejí do Čelákovic nebo Toušně.

Malvíny Čelákovice.

Naposledy se oblékáme, sedáme na kola a odjíždíme do Čelákovic na vlak. Doma jsme za hodinu. Neděli jsme si užili vrchovatě!

Trampoty hážu za hlavu. Dnes jsem byl za pechvogla - zapomněl jsem pustit zaznamenání trasy na Strava.com, potom jsem uprostřed lesů píchnul a musel měnit duši, dvakrát jsem na úzkých stezkách spadnul z kola a nakonec zapomněl ve vlaku cyklistickou helmu.

Horydoly.cz Dolní Pojizeří na Horydoly

NA KOLE Kolo Labe - Jizera

NA KOLE 100 kilometrů podél Jizery

NA KOLE Cyklotrasa podél Jizery - co je nového?

LEHCE NA KOLE Český ráj na kole pro ženy 

NA KOLOBĚŽCE Život je krásný, vjíždím do jara

NA LODI Jizera má pro každého vodáka eso v rukávu

NA LODI Jizera skrz Mladou Boleslav: hrady, zámky a jezy

NA LODI NA SOUTOK Dolní Jizera a Vzedmutá Jizera

PĚŠKY Polabská turistika u Toušeně

KOUPÁNÍ Malvíny: modrá voda a modrá obloha

MAPY Podél 3 velkých řek na kole

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Poslední(?) koupání v dolním Pojizeří

Poslední(?) koupání v dolním Pojizeří

Letošní teplé babí léto přeje koupání v přírodě. Ještě ve druhé polovině září jsme si zaplavali v koupalištích podél Zábrdky a Jizery.... celý článek

Skiareál Klínovec není možné udržet bez silného cyklistického léta

Klínovec - cykloturisté v trailcentru

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2023 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Přes Krušné hory na kole

Přes Krušné hory na kole

Hřebenovka Krušných hor měří zhruba 250 kilometrů a má převýšení 3500 m. Na kole se dá přejet na těžko za krátký týden. Sledujte naši trasu.
Krušné hory AKTUÁLNĚ 2023

Krušné hory AKTUÁLNĚ 2023

MĚDĚNEC Nejdelší a nejrozlehlejší hory v České republice najdete na severozápadě. Přečtěte si krátké zprávy z Krušných hor, Krušnohoří a Podkrušnohoří.
Fláje: tudy odplul prales z Krušných hor

Fláje: tudy odplul prales z Krušných hor

V Krušných horách a v Podkrušnohoří je několik zajímavých vodních nádrží. Díky starému plavebnímu kanálu patří k nejatraktivnějším Fláje. Kanál pro plavení dřeva Fláje-Clausnitz je nejstarší technickou památkou svého druhu v Čechách. Je dokonce
Cyklonovinky 2023

Cyklonovinky 2023

PRAHA Krátké zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Obě radotínské lávky slouží chodcům i cyklistům

Obě radotínské lávky slouží chodcům i cyklistům

Od září mohou chodci a cyklisté v Radotíně využívat naplno obě nové lávky přes Berounku a nad frekventovanou silnicí.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Kůň - veletrh Lysá nad Labem 22.-24.9. 22.9.
Bratislavský cyklomaraton Bratislava Horská kola 24.9.
Monaco Yacht Show - veletrh Monte Carlo 27.-30.9. 27.9.
Zručský cyklomaraton
Kácov Horská kola 28.9.
Gočárovy schody - cyklomaraton a běh Hradec Králové Horská kola 28.9.
Den architektury Praha 29.9.-5.10. 29.9.
Cyklobraní - cyklomaraton Valtice Horská kola 30.9.
Ralsko Tour - cyklomaraton Hradčany, letiště Horská kola 30.9.
FIT - veletrh Argentina, Buenos Aires 30.9.-3.10. 30.9.
Flora - veletrh Olomouc 5.-8.10. 5.10.

Diskuse

Je to nesmysl Petr, 24.9.2023 21:17, 1 příspěvek
Zimní čas letos Honza, 23.9.2023 20:46, 10 příspěvků
Zimní čas letos Horydoly, 23.9.2023 14:35, 10 příspěvků
INU Honza, 23.9.2023 12:10, 10 příspěvků
INU Honza, 23.9.2023 11:58, 10 příspěvků
Není všechno zlato co se ... Honza, 21.9.2023 22:19, 2 příspěvky
Není všechno zlato co se ... Michael Beranek, 21.9.2023 10:07, 2 příspěvky
INU Honza, 19.9.2023 19:52, 3 příspěvky
INU Petr, 19.9.2023 15:49, 4 příspěvky
INU Horydoly - Andrea Černá, 19.9.2023 15:06, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Běžte, klusejte a jděte s... Horydoly , 12.9.2023 18:41
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:37
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:31
Re: Krušné hory Kuba Turek, 10.9.2023 15:30
Re: Krušné hory Horydoly Open, 10.9.2023 15:30
Pro španělsky mluvící tur... Horydoly , 6.9.2023 8:59
Jaké jsou trendy dopravy ... Horydoly , 17.8.2023 23:36
Pardubický castle run Horydoly Open, 17.8.2023 13:13