Vzedmutá dolní Jizera připomíná alpské řeky

Vzedmutá dolní Jizera připomíná alpské řeky
Když dolní Jizera teče hodně moc.
Autor snímku REPRO Horydoly
SDÍLEJ:

Dolní Jizera se mohutně zvedla. Nastoupala na 130 kubíků, což je pětkrát víc, než  je obvyklý stav. To musím využít! Jizera má tah velké alpské řeky, což je v Čechách výjimečná situace. 

Vzedmutá dolní Jizera připomíná alpské řeky
Labe u Staré Boleslavi.
Autor snímku Kuba Turek

VIDEO Dolní Jizera 21. června 2020



TIP: Odebírejte vodácká videa Horydoly na YouTube

Házím kajak, helmu a neopren do auta. Využívám poslední letošní školní autobus ze Staré Boleslavi do Benátek nad Jizerou. Kajak nechávám v Benátkách a auto parkuji ve Staré Boleslavi.

Velká řeka plná vody

Po poledni konečně vyplouvám. Musím být opatrný, protože pádluji sám. Do vody vklouznu z levého břehu pod mostem u parkoviště. Ocitám se pod obrovským nesjízdným jezem.

Silný proud si mě okamžitě bere. Každý špatný záběr znamená nebezpečný náklon, který musím okamžitě vyrovnávat. Držím se proto ve středu řeky, abych se po případném zaplavání nedostal do křoví na břehu. 

Dolní Jizera. 

Co je na zvednuté Jizeře nejzajímavější, jsou vodní útvary, které se nečekaně objevují a zase mizí. Kličkuji mezi karfioly, které se nečekaně vynořují na mělčinách, objíždím víry a boční vlny řeším razantními náklony. Dá se tu poměrně bezpečně zkoušet, co je potřeba znát na silných alpských řekách.

Komplikace způsobuje neprůhledná kakaová barva vody. Není vidět, co je pod hladinou.  

Jez pod Benátkami je sjízdný

Rozvalený jez Obodř pod Benátkami je zalitý a vytváří soustavu vln a válců. Hladký sjezd vede vlevo jazykem, největší válec se tvoří uprostřed. Nájezd do jeho vln označuje bývalý železniční most, který dnes slouží cyklistům a pěším. Jez jedu na oči, protože ho znám z minulých plaveb. 

 

 

Kačovský jez budí hrůzu

Další silniční most překlenuje řeku moderním obloukem. Za ním číhá nebezpečný jez Kačov. Na pravém břehu se zjeví informační tabule. Voda je rychlá, a proto zastavuji nedaleko za ní. Nechci, aby mě jez vtáhl do svých spárů. Kajak přenáším dlouze po pravém břehu okolo bufetu.

Jez u Kačovského mlýna je nebezpečný v tom, že voda před ním nenápadně ale razantně zrychluje, a pak se bez varování zlomí do jezové desky a z grandiozního válce pod ní pak už není úniku.

Dolní Jizera.

V Tuřicích podjíždím dálniční a pak silniční most. Pod nimi proplouvám krásnými rychlými peřejemi.

Nevyzpytatelný jez - zabiják Otradovice

Následuje další moderní silniční most v Sojovicích. Železniční most za ním zvedá varovný ukazováček. Za ním čeká jez zabiják Otradovice. 

Před ním vodácká tabule na levém břehu. Zastavuji raději už u ní, protože zastavit až u betonových schodů před jezem bych nemusel stihnout. Jez se přenáší vlevo.

Dolní Jizera.

Při pohledu z lávky nad jezem mě ovšem čeká velké překvapení. Pohyblivý jez je částečně sklopený! Po pečlivé prohlídce si ho dovolím splout podél pravého břehu. Prorazím slabé zabaláky, prokličkuji vlnami a karfioly pod jezem a jsem zase na lehké vodě. Pádluji spokojeně pod most v Káraném a dál na soutok s Labem.

Dolní Jizera.

Veletok Labe tiše a rychle plyne

Také Labe má zvednutou hladinu. Protéká jím skoro 300 kubíků vody za vteřinu. To je dvojnásobek běžného průtoku. Díky tomu Labe mírně teče a pádlování po něm není taková otrava, jako jindy.

Podplouvám dálniční most a blížím se k jezu v Brandýse. Držím se u levého břehu, po kterém vede cyklostezka. Kde se zvedá do strmého kopce, vystupuji z kajaku. Po dřevěné cyklistické estakádě vynáším loďku do Ulice Na Celné a po ní dojdu ke středověkému Kamennému mostu. Tam  začíná vodácký kanál Brandýs.

Brandýs nad Labem - Stará Boleslav.  

Vodácký kanál Brandýs

"Potřebuji poradit. Dá se projet mlýnským náhonem pod kanálem až do Labe? Není tam nějaká zákeřnost?" ptám se náhodného kajakáře. "Nevím, nikdy jsem nejel nic jiného, než kanál," zní poněkud neuspokojivá odpověď. "Hmmmm díky kámo!"

Kanál jsem si prohlédl již dopoledne z mostu, takže teď k večeru ho jedu na oči. Pádluji zde poprvé, ale proud je tu logický a vlastně mi ukazuje směr. Skoro všichni trénující kanoisté jsou již doma, a tak mám tuhle jízdu pro sebe.

Pokračují po náhonu. Se stejnou otázkou jako kajakáře oslovuji malého kluka na kole, který šlape po břehu. Jeho odpověď mě uklidní: "Dva vysoké mosty a jste na velkém Labi." Za posledním mostkem se probiju přes dva padlé stromy a vplouvám na Labe. Proud pod jezem má značnou sílu. Plánoval jsem dojet až k bývalému přístavu pod jezem, ale raději pouze přepluji rozvodněný veletok a končím u čističky. Pro kajak si dojedu autem.

Vodácký kanál Brandýs.

Dolní Jizera a Labe

Trasa: Benátky - Toušeň - Brandýs.
Délka: 25 km, 4 h.
Vodácká obtížnost: Jizera ZWC, Labe ZW, kanál Brandýs WW 2-3.
Charakter: Mohutná řeky se silným tahem proudu.
Riziko: Dva zabijácké jezy na Jizeře.
Znalosti: Posádka musí ovládat všechny záběry a samozáchranu na rychlé vodě.
Půjčovny: Půjčovny lodí a vodáckých potřeb.
Tábořiště: Proboštská jezera Stará Boleslav.
Doprava: Podél řeky se lze dopravovat autobusem nebo vlakem, ale spojení je obvykle komplikované. Autem je doprava jednoduchá. 

STRAVA.com: Stáhněte si trasu ve formátu GPX

Doporučené vybavení

Kajak, zavřená nebo nafukovací kanoepádloplovací vestaházečka, přilba, funkční prádlo, vodácká bundavodácké boty, neoprenový oblek a neoprenové rukavice, tmavé brýle, malý lodní pytel na drobnosti, repelent, opalovací krém, vodovzdorné hodinky, mapa, lékárnička, mobil, kamera nebo fotoaparát. Peníze, doklady, pojištění. Náhradní suché oblečení (hlavně ponožky), sandále.

Dolní Jizera - kilometráž

19,3 start silniční most Benátky
18,9 železniční most
18,6 jez protržený Benátky
15,7 silniční most Kochánky
14,9 jez Kačovský mlýn 3,8 m nesjízdný
12,3 dálniční most
11,7 Tuřice, silniční most
8,4 Skorkov, silniční most
6,8 Sojovice, silniční most
5,1 Otradovice, železniční most
4,7 Otradovice (Káraný), jez 1,2 m nesjízdný
1,9 Nový Vestec, silniční most
0,0 Toušeň, ústí do Labe


Zobrazit místo World of rivers. Světové řeky. na větší mapě 

Horydoly.czJizera na Horydoly

Kilometráž a vodácký průvodce Jizera
Střední Jizera: Mýto - Benešov
Střední Jizera: Semily - Podspálov
Dolní Jizera: Podspálov - Benátky
Dolní Jizera: Turnov - Březina
Dolní Jizera: Loukov - Mnichovo Hradiště
Dolní Jizera: Hubálov - Klášter Hradiště
Dolní Jizera: Benátky - Sojovice
Dolní Jizera: Benátky - Toušeň
Dolní Jizera: Tuřice - Toušeň
Dolní Jizera: Benátky - Toušeň - Brandýs
Dolní Jizera: Sojovice - Otradovice

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Jak se obléct bez kompromisů: Praktický průvodce vrstvením od ponožek až po bundu

Jak se obléct bez kompromisů: Praktický průvodce vrstvením od ponožek až po bundu

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Pozdní podzim a blížící se zima znamenají v horách jediné, čeká tě počasí, kdy nechceš dělat kompromisy. Jednu chvíli svítí slunce, o pár minut později přichází vítr a sněžení. Aby ti bylo... celý článek

Guttenberghaus, Hesshütte, Oberwalderhütte, Seethalerhütte a Ybbstalerhütte potřebují chataře

Vánoční hornické trhy v Annaberg-Bucholz

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.



Nejčtenější články

Dolní Otava: podzimní plavba na Zvíkov

Dolní Otava: podzimní plavba na Zvíkov

KICK&KAYAK Před 10 lety, když vyschl Orlík, vodáci se vrhli na dolní Otavu. Původní koryto mohli splout po půl století, kdy zůstalo pohřbeno pod desítkami metrů stojaté vody přehradní nádrže. Všichni
Trenčín 2026: Odpočítáváme budoucnost!

Trenčín 2026: Odpočítáváme budoucnost!

Trenčín se stává  Evropským hlavním městem kultury na rok 2026. Symbolický odpočet zahájila velkolepá show Counting Down to the Future. Centrálními body programu je obří interaktivní zrcadlový trojhran Zero a multimediální videomapping
Columbia Titanium Hike - podzimní oblečení do chladu, větru a deště

Columbia Titanium Hike - podzimní oblečení do chladu, větru a deště

Podzimní kolekce Titanium využívá nejlepší technologie a materiály značky Columbia. Systém vrstvení oblečení se přizpůsobuje rychlým změnám povětrnostním a teplotních podmínek.
Jak začít sázet na Stawkibet: průvodce pro začátečníky

Jak začít sázet na Stawkibet: průvodce pro začátečníky

Sázení na sport se stalo populárním způsobem, jak spojit vzrušení a nadšení pro svět fotbalu, tenisu, boxu a mnoha dalších sportovních disciplín. Jednou z platforem, která přitahuje pozornost jak začátečníků, tak zkušených hráčů,
Zima se blíží: čas zazimovat chalupu - nebo si přiznat, že už na ni nezbývá síla

Zima se blíží: čas zazimovat chalupu - nebo si přiznat, že už na ni nezbývá síla

Podzim v horách má zvláštní vůni. Vzduch je chladnější, dřevo voní z kamen a ranní mlhy se líně povalují po loukách. Právě teď, když se listí barví do zlatova, přichází chvíle, kdy majitelé

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Historické adventní kalendáře - výstava Praha, Muzeum Karlova mostu 25.11.-2.2. 25.11.
Boot - veletrh Německo, Berlín 27.-30.11. Lodě 27.11.
Vánoční výstava ovoce Praha, Dům ochránců přírody 27.-29.11. 27.11.
Life - veletrh Brno, Výstaviště 28.-30.11. 28.11.
Mezinárodní festival alpinismu Praha, International 28.-30.11. 28.11.
Vánoční výstava Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 28.11.-31.12. 28.11.
Czech Travel Press - valná hromada Praha, CzechHouse 28.11. 10:00
Mikulášská Orlice Perná   29.11.
Vánoční výstava Praha, Betlémská kaple 29.11.-2.1. 29.11.
Flash Boulder Cup Olomouc, Flash 29.-30.11. Lezecké závody 29.11.

Diskuse

Inu Honza, 27.11.2025 8:00, 1 příspěvek
osuška Honza, 27.11.2025 7:54, 5 příspěvků
1win aviator 1win_bbOi, 27.11.2025 2:18, 13 příspěvků
německá online casina Vladimir Bartol, 26.11.2025 17:38, 2 příspěvky
otázka to je jedno, 26.11.2025 10:23, 1 příspěvek
Inu Honza, 25.11.2025 15:24, 1 příspěvek
zima na obrázku Jana Bokšová, 24.11.2025 15:06, 1 příspěvek
Inu Honza, 23.11.2025 17:10, 5 příspěvků
Labe do Neratovic Krkoška, 21.11.2025 10:19, 1 příspěvek
Politická píseň Kuba Turek, 18.11.2025 15:51, 4 příspěvky

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Vánoční prodejny Pilsner ... Horydoly , 26.11.2025 2:23
Czech Travel Press - valn... Horydoly , 26.11.2025 2:04
Movero Barefoot Horydoly Open, 21.11.2025 10:31
PVA Letňany Horydoly Open, 21.11.2025 10:26
Re: Regionální muzeum Mělník Horydoly Open, 21.11.2025 10:23
Sportovní klub vozíčkářů ... Horydoly , 20.11.2025 12:00
21. ročník benefičního dn... Horydoly , 20.11.2025 11:56
Maraton Praha - Dobříš Horydoly , 19.11.2025 18:14