Jizera skrz Mladou Boleslav: hrady, zámky a jezy

Jizera skrz Mladou Boleslav: hrady, zámky a jezy
Jizera, odpočinek na jezu Podlázky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Dolní Jizera se točí jako hnědá stuha v širokém údolí mezi loukami a poli. Na svazích nad řekou se vypínají staré kostely, zámky, hrady a zříceniny. Voda pomalu plyne od jezu k jezu. Pluli jsme z Bakova do Krnska.

Jizera skrz Mladou Boleslav: hrady, zámky a jezy
Jizera, kajakář pádluje pod jezem Josefův Důl.
Autor snímku Hana Suchá

Ještě před padesáti lety bychom obdivovali z vodní hladiny romantické výhledy na šlechtická sídla, městečka i vesnice, a kostely i kaple. Bohužel dnes jsou břehy Jizery zarostlé vysokými stromy a křovím. Pádlujeme tedy jakýmsi zeleným tunelem a zajímavou krajinu zahlédneme jen občas.

VIDEO Jizera z Bakova do Krnska

TIP: Odebírejte vodácká videa Horydoly na YouTube

Na vodu dáváme lodě v Bakově u nádraží. Na náměstí stojí skvostný morový sloup Nejsvětější Trojice z roku 1729, který z kamene vytesali řemeslníci dílny Jelínků z Kosmonos ve vrcholném barokním slohu.

Zleva Jizeru posiluje Kněžmostka.

Zvířetice u Bakova

Vpravo na holém temeni kopci vidíme zříceniny zámku Zvířetice. Nezničil ho válečný nájezd nepřátel, ale obrovský požár roku 1720. Z jeho napůl zachovalé válcové věže je impozantní rozhled na velkou část dolního Pojizeří.

Dolní Jizera.

Josefův Důl

Vysoký jez Josefův Důl zásoboval vodou velké textilky na levém břehu. Jejich konec nastal roku 1999 po dvou stoletích existence. Zajímavý zámeček Josefodol, který patří obci, je zdevastovaný a nepřístupný. Jez je absolutně nesjízdný a proud před ním je silný. Doporučujeme zastavit co nejdříve u pravého břehu. Lodě přeneseme pod jez na vysokou betonovou navigaci.

Dolní Jizera.

Podjíždíme prvorepublikový most Svobody, později přejmenovaný na Masarykův most. Betonová konstrukce u Hrdlořez byla vzorně rekonstruovaná a je radost most podplout na lodi i přes něj přejíždět na kole.

Dolní Jizera.

Na levém břehu se uprostřed obce Debř ukrývá nenápadný gotický kostel svaté Barbory a u něho originální osmiboká zvonice. Obě stavby byly nedávno opraveny.

Michalovice

Vpravo na kopci je schovaná zřícenina hradu Michalovice. Známá je především nakloněnou věží zvanou Putna. Existují tři teorie, proč se tomu stalo - buď v ní vybuchla prachárna, čili sklad střelného prachu ve věží, nebo ji podkopali hledači pokladů, případně ujel svah kvůli stavbě železnice v úbočí pod hradem. Nejspíš měly postupem času vliv všechny tři události.

Mladá Boleslav

Mladá Boleslav nás vítá jezem Podlázky. Lodě krátce přeneseme po pravém břehu. Jez je totiž nesjízdný a veskrze nepřátelský. Trvale zavřená šlajsna je obtočená žiletkovým drátem jako zákopy za 1. světové války. V podjezí jsou naházené betonové a kamenné bloky ostré jako nůž. Odvážní jezdci za větší vody by se snad mohli prosmýknout se svými loděmi úplně vpravo vedle jezové kozy, ale nám to přijde jako příliš velké riziko.

Pod jezem funguje na pravém břehu mladoboleslavská pláž, dětské hřiště a kiosek.

Dolní Jizera.

Vaňkův jez na začátku historického centra Mladé Boleslavi je nešťastná stavba. Je nesjízdný, ale uprostřed byla vybudována vodácká automatická propust. Semafor má ukazovat, že loď přijede propusti a fotobuňka otevře vrata, vodáci ji proplují a propust se zase zavře. Láry fáry! Toto zřízení fungovala jen několik málo let a teď je už více než desetiletí mimo provoz. Přenášení lodí po pravém břehu je dlouhé a spouštění lodí nazpět do řeky je komplikované kvůli vysokému břehu zpevněnému velkými balvany.

Dolní Jizera.

Na levém břehu defiluje průmyslové velkoměsto Mladá Boleslav. Nemá smysl vyjmenovávat všechny kostely, muzea, zámky, významné budovy a pamětihodnosti. Moderní historie je spjatá se Škodovkou a stará s Přemyslovci. Na místě starobylého hradiště z doby bronzové založil nové pevné hradiště zřejmě Boleslav II., když dobyl Pojizeří a Polabí. To souviselo s vyvražděním Slavníkovců na Libici u Cidliny, postavením kláštera na Ostrově u Davle a také vypuzením biskupa Vojtěcha z Čech. Ironií dějin je, že jeho otec Boleslav I. má přídomek Ukrutný (protože zavraždil svatého Václava), kdežto Boleslav II. je jmenován Pobožný (ačkoliv měl na rukou krev celého konkurenčního rodu).

Mladá Boleslav, Staroměstské náměstí. Symbol Jizery.

Hradiště bylo časem přestavěno na přemyslovský středověký hrad. Po vymření vládnoucího roku 1306 připadl Michalovicům z hradu, který jsme minuly výše proti proudu Jizery. Následně se zde vystřídalo několik rodů, kališníci i Jednota Bratrská. Město rostlo až do Třicetileté války, kdy se stalo kořistí několika armád. Až kolem roku 1800 se Mladá Boleslav zmátořila a rozjela se zde průmyslová revoluce, která trvá dodnes.

Mladoboleslavský hrad na skále nad levým břehem objíždíme v uctivé vzdálenosti. Okolo něj zleva přitéká Klenice. 

Neuberk v Čejetičkách

Další jez Čejetičky je v pravé části moderní, nebezpečný a nesjízdný. Vlevo se dá za velké vody splout po šikmé kamenité jezové desce, nebo za nižší vody jednoduše přetáhnou na začátku mlýnského náhonu.

Nad náhonem stojí zámeček Neuberk a nad ním téměř neznatelné zříceniny staršího hrádku Rácov.

Dolní Jizera.

Vinec

Poměrně rychle dorazíme k dalšímu nesjízdnému jezu Vinec. Dříve se přenášel zleva, ale tam je břeh vysoký, zarostlý a přenášení by stálo hodně sil. Kuriozně se tedy přenášejí lodě po pravém břehu tak, že vodáci připlují k mostku přes náhon, vylezou na něj, vytáhnou na něj lodě a přenesou je na mlýnský ostrov. Hned po jezem je zase obtížně spustí na vodu. K těmto manipulacím se hodí mít s sebou krátké lano.

Na návrší nad vesnicí můžeme vidět po pravé ruce unikátní čtyřboký románský kostel svatého Mikuláše se stanovou střechou.

Dolní Jizera.  

Stránov, Krnsko a Stránovský viadukt

Následují poslední čtyři úmorné kilometry po klidné hladině, Jizera meandruje lesem a loukou k jezu Zámostí. Končíme před ním na pravém břehu, kam můžeme zajet autem pro pevné lodě, nebo sbalíme nafukovací lodě a dojdeme pár set metrů na nádražíčko Krnsko. Vlaky odsud jezdí do Mladé Boleslavi na železniční trati Praha - Turnov.

Dolní Jizera.

Nezapomeneme si prohlédnout okolí, protože místo bylo vždy důležitou lokální křižovatkou obchodních cest. Dnes tudy vede železnice a důležitá silnice mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví. V minulosti byly důležitější směry podél Jizery po proudu do Benátek a proti proudu do Mladé Boleslavi, a také podél Stranického potoka do Mšena a Dubé. tyto komunikace byly napojené na cesty do blízkého úrodného Polabí.

Renesanční zámek Krnsko stojí na pravém břehu Jizery nad nádražím, ale ač je poměrně zachovalý, bohužel není veřejnosti přístupný. 

Vysoko v zalesněných kopcích vpravo se vypíná novorenesanční zámek Stránov, který stojí v katastru obce Jezerní Vtelno. Do roku 1950 patřil řediteli Škodových závodů Josefu Šimonkovi a po sametové revoluci byl vrácen jeho rodině, která ho zpřístupnila veřejnosti.

Na levém břehu Jizeru můžeme navštívit zříceninu Starý Stránov. Malý hrad ztratil význam, když se moc nad krajem soustředila na nový Stránov.

Jizera. Stránovský viadukt u Jizerního Vtelna.

Dominantou dalekého širokého okolí, které si všimne úplně každý, je Stránovský viadukt. Železniční betonový most patří k největším v Čechách a překonává podél Jizery údolí Strenického potoka.

UBYTOVÁNÍ: Mladá Boleslav a okolí - hotely, penzion, chalupy

Jizera okolo Mladé Boleslavi

Horydoly.czRIVER GUIDE: Jizera

Trasa: Bakov - Krnsko.
Délka: 18 km, 4-5 h.
Vodácká obtížnost: ZW.
Charakter: Nížinná řeka téměř bez proudu.
Riziko: Před jezy včas zastavit.
Znalosti: Kormidelník musí ovládat základní záběry.
Půjčovny: Půjčovny lodí a vodáckých potřeb.
Tábořiště: Volnočasový areál Bakov, Autokemp Kosmonosy
Hotely, penziony, apartmány: BakovMladá BoleslavBenátky
Doprava: Podél řeky vede železnice i silnice. Parkování je zdarma. 

STRAVA.com: Stáhněte si trasu ve formátu GPX         

VODÁCKÁ KILOMETRÁŽ

48,9 silniční most Bakov nad Jizerou
48,1 produktovod
48,0 železniční most
47,5 Kněžmostka ústí vlevo
47,3 lávka
46,5 lávka Zvířetice
42,8 jez Josefův Důl 3,3 m nesjízdný!
41,9 Masarykův silniční most Hrdlořezy
41,5 silniční most Debř
40,3 Michalovice
40,0 silniční most
39,9 jez Podlázky 1,2 m nesjízdný, kameny pod jezem
38,9 lávka
38,3 železniční most
37,8 produktovod
37,7 Vaňkův jez 1,9 m nesjízdný
37,5 silniční most Mladá Boleslav
36,6 silniční most Čejetičky
36,3 jez Čejetičky 1,6 m sjízdný vlevo po prohlídce
35,6 železniční most
34,8 jez Vinec 2,2 m nesjízdný
34,7 silniční most
31,0 jez Zámostí 1,4 m
30,7 silniční most Krnsko


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

Doporučené vybavení

Kajak, turistická nebo nafukovací kanoepádlo, plovací vesta, házečka, funkční prádlo, vodácká bunda, vodácké boty, tmavé brýle, malý lodní pytel na drobnosti, repelent, opalovací krém, vodovzdorné hodinky, mapa, lékárnička, mobil, kamera nebo fotoaparát. Peníze, doklady, pojištění. Náhradní suché oblečení (hlavně ponožky), sandále.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Stačí otočit hlavou :)

Minulý týden jsem to jel z MH do MB a zpět. Při zpáteční cestě je krásně před lodí vidět Putna nad Podlázky, i ty Zvířetice na mne vykoukly :)

  • Autor Tom
  • Datum a čas 24.9.2020 15:00
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Tři lomy u Mnichovic tvoří novou lezeckou mini lokalitu

Nová lezecká oblast vznikla u Mnichovic ve třech starých lomech pod Budíkovem. Miniaturní lezení poskytne vše, po čem prahne horolezcovo srdce v bezútěšné krajině bez skal.... celý článek

Průzkum digitálního světa her a sportovního sázení ve Frumzi a dalších kasinech

Vinicius je novou legendou Realu a vycházející světovou hvězdou

registrovat

Podívejte se na inspiraci k cestování po Evropě.
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
CHORVATSKO 2024 levné ubytování v apartmánech a pokojích po celém Jadranu bez provize cestovkám.Nejčtenější články

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Polská žula je v Krkonoších na prvním místě

Skalní lezení v Krkonoších, to je především polská žula. Český křemenec je jen doplňkem na horolezeckém menu.
Pojištění elektrických vozítek už je povinné

Pojištění elektrických vozítek už je povinné

První duben odstartoval novou éru povinného ručení. Jednak zrušil zelené karty (pouze v Česku a nikoliv v zahraničí), jednak rozšířil okruh vozidel, která musejí mít sjednáno pojištění odpovědnosti. Aby toho nebylo málo, povinnost
Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Jak správně uschovat lyžařské vybavení po sezoně

Zážitek z lyžování je jedinečný a nezapomenutelný, ale když zimní sezóna skončí, je čas správně připravit lyžařské vybavení na dlouhodobé uložení.
Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Chlum v Dolní Lomnici - zámeček zmizel

Malý zámek Chlum s hospodářstvím jako každý druhý, stál Posázaví do roku 2012. Do té doby chátral, pak vyhořel a nakonec byl srovnám se zemí tak, že už nikdo nepozná, kde stál. 
Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Žalý, jedna z nejstarších turistických rozhleden

Prastará kamenná rozhledna Žalý patří mezi nejstarší turistické rozhledny v Čechách. První dřevěná věž zde stála už roku 1836. Poté byla nahrazena železnou věží a od roku 1892 do dnešních časů se

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Etapák - koloběžky Javorník 16.-19.5. 16.5.
Rodina a volný čas - veletrh Louny 17.-19.5. 17.5.
24 hodin na koloběžce Praha, Divoká Šárka 17.-18.5. 17.5. 17:00
Den fascinace rostlinami Praha, Botanická zahrada Univerzity Karlovy 17.5.
Cidlina - splutí Žehuň 18.5.
Silesia - cyklomaraton Opava Horská kola 18.5.
Berounka - vodácký maraton Dolany   18.5.
Běhej lesy Brdy Skořice 18.5.
Závody ve šplhu Křivoklát 18.5.
Leontýn - den otevřených dveří Křivoklát, Leontýnský zámeček 18.5. 13:00

Diskuse

zctmkajd drugs, 19.5.2024 9:14, 35 příspěvků
ykgbexohm tablets, 19.5.2024 9:11, 20 příspěvků
pmkjgfpt generic, 19.5.2024 9:06, 193 příspěvků
ufiadwem tablets, 19.5.2024 8:40, 20 příspěvků
kpcutfgz price, 19.5.2024 8:33, 193 příspěvků
jvywltny pharmacy, 19.5.2024 7:52, 23 příspěvků
SLhanebal FobertProft, 19.5.2024 7:38, 193 příspěvků
SDichaelrerce Timsothyenush, 19.5.2024 6:54, 22 příspěvků
egbijzbu medication, 19.5.2024 6:53, 35 příspěvků
xbewnbwpj purchase, 19.5.2024 6:52, 23 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Bikesraz na Vysočině Horydoly , 17.5.2024 12:22
Přepis hlasu na text Horydoly , 11.5.2024 14:54
How to battle gym anxiety... Horydoly , 2.5.2024 9:51
Čarodějnický běh Horydoly , 1.5.2024 23:09
SALZKAMMERGUT TROPHY Horydoly , 1.5.2024 23:06
Pink EXPO Horydoly , 26.4.2024 0:47
O novém poznání, kterému ... milan šupa, 25.4.2024 19:37
135 let turistického značení Horydoly , 20.4.2024 19:20