Jizera skrz Mladou Boleslav: hrady, zámky a jezy

Jizera skrz Mladou Boleslav: hrady, zámky a jezy
Jizera, odpočinek na jezu Podlázky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Dolní Jizera se točí jako hnědá stuha v širokém údolí mezi loukami a poli. Na svazích nad řekou se vypínají staré kostely, zámky, hrady a zříceniny. Voda pomalu plyne od jezu k jezu. Pluli jsme z Bakova do Krnska.

Jizera skrz Mladou Boleslav: hrady, zámky a jezy
Jizera, kajakář pádluje pod jezem Josefův Důl.
Autor snímku Hana Suchá

Ještě před padesáti lety bychom obdivovali z vodní hladiny romantické výhledy na šlechtická sídla, městečka i vesnice, a kostely i kaple. Bohužel dnes jsou břehy Jizery zarostlé vysokými stromy a křovím. Pádlujeme tedy jakýmsi zeleným tunelem a zajímavou krajinu zahlédneme jen občas.

VIDEO Jizera z Bakova do Krnska

TIP: Odebírejte vodácká videa Horydoly na YouTube

Na vodu dáváme lodě v Bakově u nádraží. Na náměstí stojí skvostný morový sloup Nejsvětější Trojice z roku 1729, který z kamene vytesali řemeslníci dílny Jelínků z Kosmonos ve vrcholném barokním slohu.

Zleva Jizeru posiluje Kněžmostka.

Zvířetice u Bakova

Vpravo na holém temeni kopci vidíme zříceniny zámku Zvířetice. Nezničil ho válečný nájezd nepřátel, ale obrovský požár roku 1720. Z jeho napůl zachovalé válcové věže je impozantní rozhled na velkou část dolního Pojizeří.

Dolní Jizera.

Josefův Důl

Vysoký jez Josefův Důl zásoboval vodou velké textilky na levém břehu. Jejich konec nastal roku 1999 po dvou stoletích existence. Zajímavý zámeček Josefodol, který patří obci, je zdevastovaný a nepřístupný. Jez je absolutně nesjízdný a proud před ním je silný. Doporučujeme zastavit co nejdříve u pravého břehu. Lodě přeneseme pod jez na vysokou betonovou navigaci.

Dolní Jizera.

Podjíždíme prvorepublikový most Svobody, později přejmenovaný na Masarykův most. Betonová konstrukce u Hrdlořez byla vzorně rekonstruovaná a je radost most podplout na lodi i přes něj přejíždět na kole.

Dolní Jizera.

Na levém břehu se uprostřed obce Debř ukrývá nenápadný gotický kostel svaté Barbory a u něho originální osmiboká zvonice. Obě stavby byly nedávno opraveny.

Michalovice

Vpravo na kopci je schovaná zřícenina hradu Michalovice. Známá je především nakloněnou věží zvanou Putna. Existují tři teorie, proč se tomu stalo - buď v ní vybuchla prachárna, čili sklad střelného prachu ve věží, nebo ji podkopali hledači pokladů, případně ujel svah kvůli stavbě železnice v úbočí pod hradem. Nejspíš měly postupem času vliv všechny tři události.

Mladá Boleslav

Mladá Boleslav nás vítá jezem Podlázky. Lodě krátce přeneseme po pravém břehu. Jez je totiž nesjízdný a veskrze nepřátelský. Trvale zavřená šlajsna je obtočená žiletkovým drátem jako zákopy za 1. světové války. V podjezí jsou naházené betonové a kamenné bloky ostré jako nůž. Odvážní jezdci za větší vody by se snad mohli prosmýknout se svými loděmi úplně vpravo vedle jezové kozy, ale nám to přijde jako příliš velké riziko.

Pod jezem funguje na pravém břehu mladoboleslavská pláž, dětské hřiště a kiosek.

Dolní Jizera.

Vaňkův jez na začátku historického centra Mladé Boleslavi je nešťastná stavba. Je nesjízdný, ale uprostřed byla vybudována vodácká automatická propust. Semafor má ukazovat, že loď přijede propusti a fotobuňka otevře vrata, vodáci ji proplují a propust se zase zavře. Láry fáry! Toto zřízení fungovala jen několik málo let a teď je už více než desetiletí mimo provoz. Přenášení lodí po pravém břehu je dlouhé a spouštění lodí nazpět do řeky je komplikované kvůli vysokému břehu zpevněnému velkými balvany.

Dolní Jizera.

Na levém břehu defiluje průmyslové velkoměsto Mladá Boleslav. Nemá smysl vyjmenovávat všechny kostely, muzea, zámky, významné budovy a pamětihodnosti. Moderní historie je spjatá se Škodovkou a stará s Přemyslovci. Na místě starobylého hradiště z doby bronzové založil nové pevné hradiště zřejmě Boleslav II., když dobyl Pojizeří a Polabí. To souviselo s vyvražděním Slavníkovců na Libici u Cidliny, postavením kláštera na Ostrově u Davle a také vypuzením biskupa Vojtěcha z Čech. Ironií dějin je, že jeho otec Boleslav I. má přídomek Ukrutný (protože zavraždil svatého Václava), kdežto Boleslav II. je jmenován Pobožný (ačkoliv měl na rukou krev celého konkurenčního rodu).

Mladá Boleslav, Staroměstské náměstí. Symbol Jizery.

Hradiště bylo časem přestavěno na přemyslovský středověký hrad. Po vymření vládnoucího roku 1306 připadl Michalovicům z hradu, který jsme minuly výše proti proudu Jizery. Následně se zde vystřídalo několik rodů, kališníci i Jednota Bratrská. Město rostlo až do Třicetileté války, kdy se stalo kořistí několika armád. Až kolem roku 1800 se Mladá Boleslav zmátořila a rozjela se zde průmyslová revoluce, která trvá dodnes.

Mladoboleslavský hrad na skále nad levým břehem objíždíme v uctivé vzdálenosti. Okolo něj zleva přitéká Klenice. 

Neuberk v Čejetičkách

Další jez Čejetičky je v pravé části moderní, nebezpečný a nesjízdný. Vlevo se dá za velké vody splout po šikmé kamenité jezové desce, nebo za nižší vody jednoduše přetáhnou na začátku mlýnského náhonu.

Nad náhonem stojí zámeček Neuberk a nad ním téměř neznatelné zříceniny staršího hrádku Rácov.

Dolní Jizera.

Vinec

Poměrně rychle dorazíme k dalšímu nesjízdnému jezu Vinec. Dříve se přenášel zleva, ale tam je břeh vysoký, zarostlý a přenášení by stálo hodně sil. Kuriozně se tedy přenášejí lodě po pravém břehu tak, že vodáci připlují k mostku přes náhon, vylezou na něj, vytáhnou na něj lodě a přenesou je na mlýnský ostrov. Hned po jezem je zase obtížně spustí na vodu. K těmto manipulacím se hodí mít s sebou krátké lano.

Na návrší nad vesnicí můžeme vidět po pravé ruce unikátní čtyřboký románský kostel svatého Mikuláše se stanovou střechou.

Dolní Jizera.  

Stránov, Krnsko a Stránovský viadukt

Následují poslední čtyři úmorné kilometry po klidné hladině, Jizera meandruje lesem a loukou k jezu Zámostí. Končíme před ním na pravém břehu, kam můžeme zajet autem pro pevné lodě, nebo sbalíme nafukovací lodě a dojdeme pár set metrů na nádražíčko Krnsko. Vlaky odsud jezdí do Mladé Boleslavi na železniční trati Praha - Turnov.

Dolní Jizera.

Nezapomeneme si prohlédnout okolí, protože místo bylo vždy důležitou lokální křižovatkou obchodních cest. Dnes tudy vede železnice a důležitá silnice mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví. V minulosti byly důležitější směry podél Jizery po proudu do Benátek a proti proudu do Mladé Boleslavi, a také podél Stranického potoka do Mšena a Dubé. tyto komunikace byly napojené na cesty do blízkého úrodného Polabí.

Renesanční zámek Krnsko stojí na pravém břehu Jizery nad nádražím, ale ač je poměrně zachovalý, bohužel není veřejnosti přístupný. 

Vysoko v zalesněných kopcích vpravo se vypíná novorenesanční zámek Stránov, který stojí v katastru obce Jezerní Vtelno. Do roku 1950 patřil řediteli Škodových závodů Josefu Šimonkovi a po sametové revoluci byl vrácen jeho rodině, která ho zpřístupnila veřejnosti.

Na levém břehu Jizeru můžeme navštívit zříceninu Starý Stránov. Malý hrad ztratil význam, když se moc nad krajem soustředila na nový Stránov.

Jizera. Stránovský viadukt u Jizerního Vtelna.

Dominantou dalekého širokého okolí, které si všimne úplně každý, je Stránovský viadukt. Železniční betonový most patří k největším v Čechách a překonává podél Jizery údolí Strenického potoka.

UBYTOVÁNÍ: Mladá Boleslav a okolí - hotely, penzion, chalupy

Jizera okolo Mladé Boleslavi

Horydoly.czRIVER GUIDE: Jizera

Trasa: Bakov - Krnsko.
Délka: 18 km, 4-5 h.
Vodácká obtížnost: ZW.
Charakter: Nížinná řeka téměř bez proudu.
Riziko: Před jezy včas zastavit.
Znalosti: Kormidelník musí ovládat základní záběry.
Půjčovny: Půjčovny lodí a vodáckých potřeb.
Tábořiště: Volnočasový areál Bakov, Autokemp Kosmonosy
Hotely, penziony, apartmány: BakovMladá BoleslavBenátky
Doprava: Podél řeky vede železnice i silnice. Parkování je zdarma. 

STRAVA.com: Stáhněte si trasu ve formátu GPX         

VODÁCKÁ KILOMETRÁŽ

48,9 silniční most Bakov nad Jizerou
48,1 produktovod
48,0 železniční most
47,5 Kněžmostka ústí vlevo
47,3 lávka
46,5 lávka Zvířetice
42,8 jez Josefův Důl 3,3 m nesjízdný!
41,9 Masarykův silniční most Hrdlořezy
41,5 silniční most Debř
40,3 Michalovice
40,0 silniční most
39,9 jez Podlázky 1,2 m nesjízdný, kameny pod jezem
38,9 lávka
38,3 železniční most
37,8 produktovod
37,7 Vaňkův jez 1,9 m nesjízdný
37,5 silniční most Mladá Boleslav
36,6 silniční most Čejetičky
36,3 jez Čejetičky 1,6 m sjízdný vlevo po prohlídce
35,6 železniční most
34,8 jez Vinec 2,2 m nesjízdný
34,7 silniční most
31,0 jez Zámostí 1,4 m
30,7 silniční most Krnsko


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

Doporučené vybavení

Kajak, turistická nebo nafukovací kanoepádlo, plovací vesta, házečka, funkční prádlo, vodácká bunda, vodácké boty, tmavé brýle, malý lodní pytel na drobnosti, repelent, opalovací krém, vodovzdorné hodinky, mapa, lékárnička, mobil, kamera nebo fotoaparát. Peníze, doklady, pojištění. Náhradní suché oblečení (hlavně ponožky), sandále.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Stačí otočit hlavou :)

Minulý týden jsem to jel z MH do MB a zpět. Při zpáteční cestě je krásně před lodí vidět Putna nad Podlázky, i ty Zvířetice na mne vykoukly :)

  • Autor Tom
  • Datum a čas 24.9.2020 15:00
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

Viničná cesta v Jizerských horách skoro po rovině

NOVÉ FOTKY Divoké, severní, studené a strmé svahy Jizerských hor protíná pohodlná Viničná cesta. Původně se jmenovala německy Weinkellerstrasse.... celý článek

Jaké boty zvolit na víkendový výlet?

Kurská kosa v Baltském moři

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Jílové, tady už zlato není

Jílové, tady už zlato není

V Jílovém u Prahy se těžilo zlato dva tisíce let. Za tu dobu vyrvali lidé ze skal asi jedenáct tun žlutého blýskavého kovu. To je kovová kostka o hraně pouhých tři čtvrtě metru.
Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Pařížská Eiffelovka je Swiss Made

Symbol země galského kohouta Tour Eiffel nebyla vynalezena ani navržena Gustavem Eiffelem, po němž je pojmenována, nýbrž ji zkonstruoval excelentní německo-švýcarský inženýr Maurice Koechlin.
Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Jabloň - proč byste ji měli mít na zahradě?

Kdo ještě nemá ani jednu jabloň, měl by si ji co nejdříve pořídit. Ne nadarmo se říká, že jedno jablko denně je zárukou zdraví a vitality. Jablka jsou ovoce s lahodnou chutí
Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Co rozhoduje o dobrém zákaznickém servisu?

Zákaznický servis by měl tvořit integrální součást strategie každé značky. Dokonce ani ta nejlepší nabídka není úplná, pokud nezahrnuje model obsluhy. Právě na dobrém pocitu zákazníka do značné míry závisí
Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodinky: co umí a k čemu je používáme?

Sportovní hodiny má na ruce téměř každý běžec, ať zrovna závodí nebo trénuje. Své výkony eviduje, zpracovává a data využívá sprinter na stadionu, čtvrtkař, půlkař, mílař, ale i maratonec a skyrunner. Samozřejmě také

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Tour de France Francie 1.-24.7. Silniční cyklistika 1.7.
Bitva u Hradce Králové Hradec Králové 2.7.
Orient Express Hlubočky 2.-6.7. Orientační závod na horském kole 2.7.
Ferratová testovačka Liptovské Revúce, Dve veže 2.7.
Letní turistický sraz Olomouc 5.-9.7. 5.7.
Smetanova Litomyšl Litomyšl 9.6.-5.7. Hudba 5.7.
Mezzalama Skyclimb - běh Itálie Gressoney 7.7.
Eurobike - veletrh Německo, Frankfurt 13.-17.7. Cyklistika 13.7.
Zugspitz Extremberglauf Německo, Garmisch-Partenkirchen 15.-17.7. Horský běh 15.7.
Přejezd republiky Novohradské hory 15.-17.7. 15.7.

Diskuse

kozáci píší (Repinův obraz) Horydoly, 30.6.2022 18:01, 24 příspěvků
kozáci píší Horydoly, 30.6.2022 17:59, 24 příspěvků
čeština se mění a posouvá Lukas B., 30.6.2022 15:43, 24 příspěvků
Pro a proti Piký, 30.6.2022 14:23, 24 příspěvků
Pro a proti Adéla, 30.6.2022 13:11, 24 příspěvků
Lidl Honza, 30.6.2022 11:25, 1 příspěvek
Potřebuješ půjčku? Petr Buzek, 28.6.2022 11:50, 1 příspěvek
Obnovené rybníky na koupání Šlojíř, 28.6.2022 11:15, 2 příspěvky
pp široký kámen Lukas B., 28.6.2022 10:33, 2 příspěvky
Botič Novinář, 27.6.2022 11:48, 1 příspěvek

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Svět se klame! Chybí mu p... milan šupa, 9.6.2022 18:49
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:57
Re: Střední Čechy turistické Horydoly , 7.6.2022 11:54
Vesmír na dosah ruky Horydoly , 7.6.2022 11:51
Zveme vás na koloběžkový ... Horydoly , 7.6.2022 11:45
Elektrokoloběžky Horydoly Open, 24.5.2022 9:52
Adam Ondra v magazínu Sport Petr Šlajer, 20.5.2022 7:45
Táborisko pod Vysokou Horydoly , 19.5.2022 22:48