Jizera skrz Mladou Boleslav: hrady, zámky a jezy

Jizera skrz Mladou Boleslav: hrady, zámky a jezy
Jizera, odpočinek na jezu Podlázky.
Autor snímku Kuba Turek
SDÍLEJ:

Dolní Jizera se točí jako hnědá stuha v širokém údolí mezi loukami a poli. Na svazích nad řekou se vypínají staré kostely, zámky, hrady a zříceniny. Voda pomalu plyne od jezu k jezu. Pluli jsme z Bakova do Krnska.

Jizera skrz Mladou Boleslav: hrady, zámky a jezy
Jizera, kajakář pádluje pod jezem Josefův Důl.
Autor snímku Hana Suchá

Ještě před padesáti lety bychom obdivovali z vodní hladiny romantické výhledy na šlechtická sídla, městečka i vesnice, a kostely i kaple. Bohužel dne jsou břehy Jizery zarostlé vysokými stromy a křovím. Pádlujeme tedy jakýmsi zeleným tunelem a zajímavou krajinu zahlédneme jen občas.

VIDEO Jizera z Bakova do Krnska

TIP: Odebírejte vodácká videa Horydoly na YouTube

Na vodu dáváme lodě v Bakově u nádraží. Na náměstí stojí skvostný morový sloup Nejsvětější Trojice z roku 1729, který z kamene vytesali řemeslníci dílny Jelínků z Kosmonos ve vrcholném barokním slohu.

Zleva Jizeru posiluje Kněžmostka.

Zvířetice u Bakova

Vpravo na holém temeni kopci vidíme zříceniny zámku Zvířetice. Nezničil ho válečný nájezd nepřátel, ale obrovský požár roku 1720. Z jeho napůl zachovalé válcové věže je impozantní rozhled na velkou část dolního Pojizeří.

Dolní Jizera.

Josefův Důl

Vysoký jez Josefův Důl zásoboval vodou velké textilky na levém břehu. Jejich konec nastal roku 1999 po dvou stoletích existence. Zajímavý zámeček Josefodol, který patří obci, je zdevastovaný a nepřístupný. Jez je absolutně nesjízdný a proud před ním je silný. Doporučujeme zastavit co nejdříve u pravého břehu. Lodě přeneseme pod jez na vysokou betonovou navigaci.

Dolní Jizera.

Podjíždíme prvorepublikový most Svobody, později přejmenovaný na Masarykův most. Betonová konstrukce u Hrdlořez byla vzorně rekonstruovaná a je radost most podplout na lodi i přes něj přejíždět na kole.

Dolní Jizera.

Na levém břehu se uprostřed obce Debř ukrývá nenápadný gotický kostel svaté Barbory a u něho originální osmiboká zvonice. Obě stavby byly nedávno opraveny.

Michalovice

Vpravo na kopci je schovaná zřícenina hradu Michalovice. Známá je především nakloněnou věží zvanou Putna. Existují tři teorie, proč se tomu stalo - buď v ní vybuchla prachárna, čili sklad střelného prachu ve věží, nebo ji podkopali hledači pokladů, případně ujel svah kvůli stavbě železnice v úbočí pod hradem. Nejspíš měly postupem času vliv všechny tři události.

Mladá Boleslav

Mladá Boleslav nás vítá jezem Podlázky. Lodě krátce přeneseme po pravém břehu. Jez je totiž nesjízdný a veskrze nepřátelský. Trvale zavřená šlajsna je obtočená žiletkovým drátem jako zákopy za 1. světové války. V podjezí jsou naházené betonové a kamenné bloky ostré jako nůž. Odvážní jezdci za větší vody by se snad mohli prosmýknout se svými loděmi úplně vpravo vedle jezové kozy, ale nám to přijde jako příliš velké riziko.

Pod jezem funguje na pravém břehu mladoboleslavská pláž, dětské hřiště a kiosek.

Dolní Jizera.

Vaňkův jez na začátku historického centra Mladé Boleslavi je nešťastná stavba. Je nesjízdný, ale uprostřed byla vybudována vodácká automatická propust. Semafor má ukazovat, že loď přijede propusti a fotobuňka otevře vrata, vodáci ji proplují a propust se zase zavře. Láry fáry! Toto zřízení fungovala jen několik málo let a teď je už více než desetiletí mimo provoz. Přenášení lodí po pravém břehu je dlouhé a spouštění lodí nazpět do řeky je komplikované kvůli vysokému břehu zpevněnému velkými balvany.

Dolní Jizera.

Na levém břehu defiluje průmyslové velkoměsto Mladá Boleslav. Nemá smysl vyjmenovávat všechny kostely, muzea, zámky, významné budovy a pamětihodnosti. Moderní historie je spjatá se Škodovkou a stará s Přemyslovci. Na místě starobylého hradiště z doby bronzové založil nové pevné hradiště zřejmě Boleslav II., když dobyl Pojizeří a Polabí. To souviselo s vyvražděním Slavníkovců na Libici u Cidliny, postavením kláštera na Ostrově u Davle a také vypuzením biskupa Vojtěcha z Čech. Ironií dějin je, že jeho otec Boleslav I. má přídomek Ukrutný (protože zavraždil svatého Václava), kdežto Boleslav II. je jmenován Pobožný (ačkoliv měl na rukou krev celého konkurenčního rodu).

Mladá Boleslav, Staroměstské náměstí. Symbol Jizery.

Hradiště bylo časem přestavěno na přemyslovský středověký hrad. Po vymření vládnoucího roku 1306 připadl Michalovicům z hradu, který jsme minuly výše proti proudu Jizery. Následně se zde vystřídalo několik rodů, kališníci i Jednota Bratrská. Město rostlo až do Třicetileté války, kdy se stalo kořistí několika armád. Až kolem roku 1800 se Mladá Boleslav zmátořila a rozjela se zde průmyslová revoluce, která trvá dodnes.

Mladoboleslavský hrad na skále nad levým břehem objíždíme v uctivé vzdálenosti. Okolo něj zleva přitéká Klenice. 

Neuberk v Čejetičkách

Další jez Čejetičky je v pravé části moderní, nebezpečný a nesjízdný. Vlevo se dá za velké vody splout po šikmé kamenité jezové desce, nebo za nižší vody jednoduše přetáhnou na začátku mlýnského náhonu.

Nad náhonem stojí zámeček Neuberk a nad ním téměř neznatelné zříceniny staršího hrádku Rácov.

Dolní Jizera.

Vinec

Poměrně rychle dorazíme k dalšímu nesjízdnému jezu Vinec. Dříve se přenášel zleva, ale tam je břeh vysoký, zarostlý a přenášení by stálo hodně sil. Kuriozně se tedy přenášejí lodě po pravém břehu tak, že vodáci připlují k mostku přes náhon, vylezou na něj, vytáhnou na něj lodě a přenesou je na mlýnský ostrov. Hned po jezem je zase obtížně spustí na vodu. K těmto manipulacím se hodí mít s sebou krátké lano.

Na návrší nad vesnicí můžeme vidět po pravé ruce unikátní čtyřboký románský kostel svatého Mikuláše se stanovou střechou.

Dolní Jizera.  

Stránov, Krnsko a Stránovský viadukt

Následují poslední čtyři úmorné kilometry po klidné hladině, Jizera meandruje lesem a loukou k jezu Zámostí. Končíme před ním na pravém břehu, kam můžeme zajet autem pro pevné lodě, nebo sbalíme nafukovací lodě a dojdeme pár set metrů na nádražíčko Krnsko. Vlaky odsud jezdí do Mladé Boleslavi na železniční trati Praha - Turnov.

Dolní Jizera.

Nezapomeneme si prohlédnout okolí, protože místo bylo vždy důležitou lokální křižovatkou obchodních cest. Dnes tudy vede železnice a důležitá silnice mezi Mělníkem a Mladou Boleslaví. V minulosti byly důležitější směry podél Jizery po proudu do Benátek a proti proudu do Mladé Boleslavi, a také podél Stranického potoka do Mšena a Dubé. tyto komunikace byly napojené na cesty do blízkého úrodného Polabí.

Renesanční zámek Krnsko stojí na pravém břehu Jizery nad nádražím, ale ač je poměrně zachovalý, bohužel není veřejnosti přístupný. 

Vysoko v zalesněných kopcích vpravo se vypíná novorenesanční zámek Stránov, který stojí v katastru obce Jezerní Vtelno. Do roku 1950 patřil řediteli Škodových závodů Josefu Šimonkovi a po sametové revoluci byl vrácen jeho rodině, která ho zpřístupnila veřejnosti.

Na levém břehu Jizeru můžeme navštívit zříceninu Starý Stránov. Malý hrad ztratil význam, když se moc nad krajem soustředila na nový Stránov.

Jizera. Stránovský viadukt u Jizerního Vtelna.

Dominantou dalekého širokého okolí, které si všimne úplně každý, je Stránovský viadukt. Železniční betonový most patří k největším v Čechách a překonává podél Jizery údolí Strenického potoka.

UBYTOVÁNÍ: Mladá Boleslav a okolí - hotely, penzion, chalupy

Jizera okolo Mladé Boleslavi

Horydoly.czRIVER GUIDE: Jizera

Trasa: Bakov - Krnsko.
Délka: 18 km, 4-5 h.
Vodácká obtížnost: ZW.
Charakter: Nížinná řeka téměř bez proudu.
Riziko: Před jezy včas zastavit.
Znalosti: Kormidelník musí ovládat základní záběry.
Půjčovny: Půjčovny lodí a vodáckých potřeb.
Tábořiště: Volnočasový areál Bakov, Autokemp Kosmonosy
Hotely, penziony, apartmány: BakovMladá BoleslavBenátky
Doprava: Podél řeky vede železnice i silnice. Parkování je zdarma. 

STRAVA.com: Stáhněte si trasu ve formátu GPX         

VODÁCKÁ KILOMETRÁŽ

48,9 silniční most Bakov nad Jizerou
48,1 produktovod
48,0 železniční most
47,5 Kněžmostka ústí vlevo
47,3 lávka
46,5 lávka Zvířetice
42,8 jez Josefův Důl 3,3 m nesjízdný!
41,9 Masarykův silniční most Hrdlořezy
41,5 silniční most Debř
40,3 Michalovice
40,0 silniční most
39,9 jez Podlázky 1,2 m nesjízdný, kameny pod jezem
38,9 lávka
38,3 železniční most
37,8 produktovod
37,7 Vaňkův jez 1,9 m nesjízdný
37,5 silniční most Mladá Boleslav
36,6 silniční most Čejetičky
36,3 jez Čejetičky 1,6 m sjízdný vlevo po prohlídce
35,6 železniční most
34,8 jez Vinec 2,2 m nesjízdný
34,7 silniční most
31,0 jez Zámostí 1,4 m
30,7 silniční most Krnsko


Zobrazit místo World of rivers. Světové, české a slovenské řeky. na větší mapě

Doporučené vybavení

Kajak, turistická nebo nafukovací kanoepádlo, plovací vesta, házečka, funkční prádlo, vodácká bunda, vodácké boty, tmavé brýle, malý lodní pytel na drobnosti, repelent, opalovací krém, vodovzdorné hodinky, mapa, lékárnička, mobil, kamera nebo fotoaparát. Peníze, doklady, pojištění. Náhradní suché oblečení (hlavně ponožky), sandále.

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Stačí otočit hlavou :)

Minulý týden jsem to jel z MH do MB a zpět. Při zpáteční cestě je krásně před lodí vidět Putna nad Podlázky, i ty Zvířetice na mne vykoukly :)

  • Autor Tom
  • Datum a čas 24.9.2020 15:00
Reaguj
Celkem 1 příspěvek v diskuzi


Peter Muir je prezidentem UIAA

Peter Muir je prezidentem UIAA

Novým prezidentem UIAA (Mezinárodní unie horolezeckých svazů) byl zvolen Peter Muir z Kanady. Nastupuje do funkce po Fritzi Vrijlandtovi z Nizozemska.... celý článek

Hřeben Černých věží v Divoké Šárce

Houby AKTUÁLNĚ 2020

registrovat

Prohlédněte si chaty k pronájmu a ubytování.
Ubytovaní Velký Meder vám nabízí tu nejlepší letní dovolenou.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz

Nejčtenější články

Výlovy rybníků 2020 září

Výlovy rybníků 2020 září

PRŮBĚŽNĚ AKTUALIZUJEME Hlavní podzimní sezona výlovů rybníků se odehrává v říjnu a listopadu. O nadcházejícím víkendu se budou vylovovat zajímavé rybníky Stavičný u Strakonic, Zmola v Kunovicích a Letadlo u Aše.
Chodíme po zemi svatého Václava

Chodíme po zemi svatého Václava

TIP NA VÝLET Svatý Václav, patron země české, chodil po stejných místech, jako my všichni. Podívejte se do krajiny jeho očima.  
O granty na zeleň v hodnotě 1,4 milionu lze žádat do října

O granty na zeleň v hodnotě 1,4 milionu lze žádat do října

Do 31. října mají obce, školy, neziskovky, další organizace či jednotlivci možnost získat až 140 000 korun na proměnu svého okolí v zelené oázy. Grantový program Nadace Partnerství a společnosti MOL rozděluje
Jak zkontrolovat historii auta pomocí VIN kódu?

Jak zkontrolovat historii auta pomocí VIN kódu?

Téměř všechna ojetá auta na prodej jsou inzerovaná jako nebouraná, třetina má přetočený tachometr, pětina má zfalšovaný rok výroby a většina prodejců tají předchozí opravy. Odhalit pravý stav auta na prodej
5 aplikací, které oceníte na horských túrách

5 aplikací, které oceníte na horských túrách

OUTDOOROVÉ VYBAVENÍ Pokud milujete výlety do hor, určitě víte, že je třeba být připraven opravdu na vše. Proto je nejlepší, pokud máte i svůj smartphone vybavený na maximum, aby vám během horské

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Heckel 100 - fotovýstava Turnov, Muzeum Českého ráje 10.9.-1.11. 10.9.
40 let HO Jiskra Tanvald - výstava Desná, Riedlova vila 10.9.-30.10. 10.9.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Ostrava 10.-30.10. 10.10.
Výstava oskeruší
Strážnice, Městské muzeum 11.10.-8.1. 11.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Nová Baňa, Vatra 19.10.-11.11. 19.10.
Festival dokumentárních filmů Jihlava 27.10.-1.11. 27.10.
ILTM Asia - veletrh Čína, Šanghaj 28.-30.10. Luxusní cestování 28.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Řapiště, U Máně 29.10.-15.11. 29.10. 18:00
Mezinárodní festival outdoorových filmů Polsko, Cieszyn, Oranzeria 30.10.-19.11. 30.10.
Mezinárodní festival outdoorových filmů Modra, Mier 30.-31.10. 30.10.

Diskuse

Kontakty z mobilu Horydoly , 24.10.2020 22:18, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Horydoly , 24.10.2020 22:14, 8 příspěvků
Hodinky Honor watch gs pro Pavel, 24.10.2020 6:39, 8 příspěvků
Sexuální problém David, 24.10.2020 1:46, 9 příspěvků
Gratulki k přežití Skiák, 23.10.2020 13:25, 1 příspěvek
Komfort nošení Kuba Turek, 22.10.2020 12:24, 8 příspěvků
Bolesti Jitka, 22.10.2020 12:00, 22 příspěvků
Hodinky zničené? Kuba Turek, 22.10.2020 11:25, 8 příspěvků
Komfort nošení Petr Š., 22.10.2020 9:59, 8 příspěvků
Kontakty z mobilu Milda, 22.10.2020 9:58, 8 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Výlov Hostivický rybník Kuba Turek, 27.10.2020 17:30
Výlov Hostivický rybník? Horydoly , 27.10.2020 17:30
Играть в казино онлайн RodneyNuh RodneyNuh, 27.10.2020 17:28
Re: Střední Čechy - cyklo... Horydoly , 26.10.2020 13:10
Strategie rozvoje Krkonoš Horydoly , 26.10.2020 13:03
Skialpinistická zácpa na ... Horydoly , 26.10.2020 11:24
HP TRONIC pomůže s trasov... Horydoly Open, 21.10.2020 16:39
Muži s hlubokým hlasem js... Horydoly , 20.10.2020 1:18