Schlegeis, divoké údolí uprostřed Zillertalských Alp

Schlegeis, divoké údolí uprostřed Zillertalských Alp
Kuba stoupá silnicí k přehradě Schlegeisspeicher.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

Největší zillertalský ledovec, nejznámější alpská túra k jediné památkově chráněné alpské chatě, feráta na přehradní stěně, ikonický výjezd na kole terénem a divoký sjezd silničním tunelem. To je Schlegeis - obrovské alpské údolí nad Mayrhofenem.

Schlegeis, divoké údolí uprostřed Zillertalských Alp
Vodopád ze štoly převádí vodu z údolí Zemmgrund do přehrady Schlegeisspeicher.
Autor snímku Hana Suchá

Po pravdě se sem dá dostat mastňácky autem po alpské silnici s placeným mýtem. To by ovšem byla škoda! Přišli byste o největší zážitky.

Údolí Schlegeis uzavírá v horní části přehrada Schlegeisspeicher a mléčnou ledovcovou vodou a zeleno-modrou hladinou. Až sem se dá dojet autem, na motorce nebo linkovým autobusem, tady je parkoviště, restaurace, ubytovací kapacity. Rychle odtud pryč! 

První cyklisté na trase

V kempu Laubichl (620 m n.m.) na okraji Mayrhofenu se budíme za svítání. Ze stanu vylézáme, když padá ranní rosa. Jsme domluveni s kamarády horolezci, že nás i s horskými koly vyvezou na placené lesní parkoviště Ewige Jagdgründe (1230 m). Ušetří nám spoustu nudných výškových metrů po frekventované silnici. Na svoji túru mají ovšem naspěch.

Na trase jsme proto první cyklisté. Ve studeném brzkém ránu šlapeme k mýtnici (1260 m). Silnice je kvůli úzkým tunelům jednosměrná, a tak čekáme před budou, až se otevře závora. Zkoumáme tabuli s tarifem, zda se mýtné vztahuje i na kola. Radujeme se, že nejsou uvedena, do doby, než z okénka vykoukne podsaditá strážkyně kasy.

Nekompromisně nás odhání ze svého království. Bohužel tyroláčtině nerozumíme. Do hochdeutsch má hodně daleko. Z gestigulace nekompromisní osoby ovšem pochopíme, že se máme vrátit.

VIDEO Schlegeisspeicher

O sto metrů níž odbočuje ze silnice nenápadná lesní svážnice a na ni ukazuje ještě nenápadnější šipka s nápisem Schlegeis. Cyklostezka, která v mapách vede pod krásném asfaltu a skrze tunely, tedy ve skutečností míří na strmou kamenitou svážnici. Na zádech máme batůžky se základní horolezeckou výbavou, a tak se šplháme serpentinami jen pomalu. 

Schlegeis.  

"Abysme se z toho neposra..." bručíme si oba dva mezi hlubokým funěním. Střeva se po ránu hlásí o své, a tak si odskočíme na velkou. Nikdo tady není, stačí tedy přičapnout do příkopu. Jenže než je hotovo, zdraví nás rozesmátý vysportovaný stařík, který sviští do kopce, jako by ho tam už čekal svatý Petr. ...no nic, přejel, můžeme pokračovat. Za chviličku se ze zatáčky vyřítí dvojka chlapíků středního věku na elektrokolech, po nich rodinka se zapřaženým vozíkem také na elektrokolech, a pak už co chvíli projede větší či menší skupinka cyklistů. Z poloviny na horských kolech a z poloviny na elektrokolech.  "To se z toho snad pose...!" 

Štěrkový začátek, asfaltový závěr

Dřeme do prudkého kopce po štěrku a šotolině až k soutoku Zamserbachu a Wesendlerbachu (1500 m), kde znovu najíždíme na pěkný asfalt. Teď už to půjde rychle. Óóo jak jsme se mýlili!

Silnice se zvedne, pomaličku ukrajujeme metry na nejmenší převody. Přehradní zeď nad námi se přibližujeme jen pomalu a neochotně. Na její korunu stoupáme serpentinami a krátkými tunely zprava. Na parkoviště (1770 m) pod Dominikus Hütte se vyplazíme s jazyky na vestách.

Schlegeis.

Vyfotíme se automatickou kamerou, tak jako všichni, kdo se tady ocitnou, ani si moc neodpočineme a jedeme pryč. Je tu provoz aut jako na Václaváku.

Tady startuje Berliner Höhenweg

Po silnici objíždíme přehradní nádrž Schlegeisspeicher k ústí potoka Zamserbach (1800 m). Zde začíná slavná vysokohorská turistická trasa Berliner Höhenweg. Vede přes památkově chráněnou Berlinskou chatu, údolími Zemmgrund, Floitengrund a Stilllupgrund, a po úbočí hřebene Ahorn nazpátek do Mayrhofenu. 

Po široké cestě Berliner Höhenweg obkružujeme vodní nádrž. Cesta je právě v opravě, protože se trhají obrovské skalní masy nad ní. Průstup je možný jen na vlastní nebezpečí a ještě k tomu jen v době, kdy na lanech nevisí dělníci se sbíječkami.

Schlegeis.

Dojíždíme k ústí potoka Schlegeisbach (1790 m). Kdo chce pokračovat dál po značené cestě, musí tady odložit kolo. Dělá to tady dost cyklistů a kola si zde na louce zamykají na jeden i více dní. Dál platí zákaz vjezdu.

Schlegeis.

Voda proudí z jednoho údolí do druhého ve skalním masivu 

My přejedeme po mostku potok a jedeme po neznačené kamenité cestě po druhém břehu přehrady k opuštěné salaši Herbergalm. Míříme dál k malé vodní elektrárně a hlavně ke štole (1840 m), kterou ze skály vytéká mohutný proud vody a dělá nádherný vodopád vysoký 50 metrů. Jde o vodu, která se převádí z vedlejšího údolí Zemmgrund od ledovců na hlavním italsko-rakouském hřebenu Zillertalských Alp.

Schlegeis.

Přes přehradu sledujeme masiv nejvyššího zillertalského vrcholu Hochfeiler (3510 m) a pod ním obrovský ledovcový kotel Schlegeiskees, kde je uloženo v ledovci největší množství pitné vody v Zillertalských Alpách. Na první pohled je poznat, že led ubývá rychlým tempem.

Nabereme vodu do bidonů a spustíme se nazpátek stejnou cestou, jakou jsme přijeli. Zastavíme se až na přehradě. Elegantní vypouklá stavba měří 131 metrů. Mimochodem při úplném naplnění vodou se betonová zeď ohne o 7 centimetrů.

Feráta Schlegeis 131.

Chceme se podívat, jak se po jejím tělese leze feráta prostě nazvaná Schlegeis 131. Její stavitelé neprojevili příliš invence. Jedná se o stále stejně dobře zajištěný traverz od začátku do konce. Obtížnost je hodnocena B, zkratka v horní části dosahuje C/D. Co je však na ferátě úžasné, je expozice. Leze se ve sférické zdi bez jakéhokoliv přerušení. Vstup s vlastním ferátovým vybavením je zdarma.

 

Pod přehradou je možné si užít několik dalších placených lanových hrátek. Z nich je spektakulární především dlouhá lanovka Flying Fox přes celé údolí.

25 kilometrů pořád dolů rychlostí přes 70 km/h

Na přehradě se oblékáme, utahujeme přilby a pořádně se napijeme. Čeká nás nekonečně dlouhý a velmi strmý sjezd po alpské silnici až ke kempu. Do Mayrhofenu to máme 25 km s převýšením 1150 m. Jen na třech místech budeme muset šlápnout do pedálů, protože silnice půjde na chvilku do mírného stoupání.

STRAVA.com: podívejte se na záznam celého sjezdu anebo si stáhněte GPX

Schlegeis.

Rychle se střídají tunely, serpentiny a strmé rovné úseky. Často se pohybujeme rychlostí okolo sedmdesátky za hodinu. Občas předjedeme osobní auto nebo autobus. Vtipný moment nás čeká u tunelu nad mýtnicí. Kvůli němu je alpská silnice jednosměrná. Čekáme proto ve frontě aut a motorek, až se rozsvítí na semaforu zelená. Parta na chopperech se neomaleně nacpe nejen před nás, ale i před další spořádaně čekající motoristy.

V tunelech jsme rychlejší než auta a musíme trochu brzdit. V zatáčkách pod tunely vyrazí kupředu silniční motorky. Auta nás nechávají na pokoji - rychlejší odjedou a pomalejší se drží u krajnice. Když přejíždíme chopperisty, máme pocit vítězů nad všemi nepravostmi tohoto světa.

Následují další tunely, galerie, zatáčky, soutěsky. Dvakrát raději zastavíme, abychom nezavařili brzdy. Starší Author Traction má ještě véčka a novější Traction je vybaven kotoučovkami střední kvality.

Zillertal, Mayrhofen.

V kempu padáme z bicyklů rovnou na karimatky. Ošlehaní horským větrem si necháváme zdát o strašných alpských stoupáních a ostrých sjezdech. Jen horolezecké vybavení včetně lana, lezeček, karabin a trekkingových holí jsme tentokrát vezli zbytečně. Na skalní výstup nezbyl čas.

INFO: Schlegeis Speicher Zillertal

 

Horydoly.cz Zillertal na Horydoly 

OSOBNOST Peter Habeler: Ne cesta, ale vrchol je cíl a Peter Habeler: Skromná a nenápadná horolezecká ikona

TURISTIKA Pohyb v největším zážitkovém údolí světa

PŘÍRODA Přírodní park Zillertal je kousek ráje

HOROLEZECTVÍ Stille Wasser není nic hezkého pro pětkaře

HOROLEZECTVÍ Severní hrana Lärmstange s výhledem na lyžaře

HOROLEZECTVÍ Karin, Nelly a Honza lezou u Adidasu

FERÁTY Slegeis 131 Klettersteig 

CYKLISTIKA Sportovní zážitky v Zillertalu

CYKLISTIKA Tyrolské MTB safari na vlastní kůži

LYŽOVÁNÍ Tux: podzimní číslo jedna

U Krimmlu zabila lavina dva turisty na sněžnicích

Při slaňování z Reichenspitze se zabil český horolezec

Devět lyžařů zahynulo pod lavinami při skialpinismu a freeridingu


Zobrazit místo 
Mountains - hory na větší mapě

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


TEST Sportovní vesta Moira MS/VE

TEST Sportovní vesta Moira MS/VE

Pokud rádi oblékáta sportovní vestu na outdoorové akce, Moira vyrábí tento kus oblečení v dobré kvalitě za slušnou cenu. Testujeme pánskou vestu MS/VE od podzimu a nemůžeme se jí nabažit.... celý článek

Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

registrovat

Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.Nejčtenější články

Cyklonovinky 2021

Cyklonovinky 2021

VLTAVSKÁ CYKLOSTEZKA Malé zprávy ze světa velkých kol, tlustých pneumatik, odrážedel, skládaček, lehokol, koloběžek a cyklostezek.
Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

Krkonoše AKTUÁLNĚ 2021

ŠPINDLERŮV MLÝN Přinášíme turistické novinky z Krkonoš - nejvyšších českých hor, národního parku a eldoráda outdoorových nadšenců.
Z Rakovníka přes Křivoklát do Prahy po cyklostezkách

Z Rakovníka přes Křivoklát do Prahy po cyklostezkách

NOVÉ FOTKY Do Rakovníka se Pražáci dostanou pohodlně vlakem s přestupem v Berouně. Všechny spoje jsou vybaveny vagóny na přepravu jízdních kol a koloběžek. Nazpátek mají k dispozici 80 kilometrů cyklostezek skoro po rovině.
Bike Maraton Vysočina otevřel registraci

Bike Maraton Vysočina otevřel registraci

Předvýběr.CZ Bike Maraton Vysočina 2021 se letos koná v sobotu 11. září v Kněžicích nedaleko Jihlavy. Cyklomaraton na horských kolech je otevřený pro všechny kategorie závodníků. Registrovat se můžete již teď.
Polabí AKTUÁLNĚ 2021

Polabí AKTUÁLNĚ 2021

NUTRIE Rovinaté Polabí skrývá, poodhaluje a někdy dokonce nestydatě ukazuje svoji krásu. Přinášíme krátké zprávy z tohoto úrodného a zajímavého kraje.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Krkonošské cyklobusy - zahájení sezony Krkonoše 29.5.
Giro d´Italia Itálie 8.-30.5. Silniční cyklistika 30.5.
Cyklomaraton Amadé Rakousko, Radstadt Silniční kola 30.5.
Marcialonga - cyklomaraton Itálie, Moena Silniční kola 135 km 30.5.
Světová cyklojízda Praha Manifestace za práva cyklistů 3.6. 18:00
3D Challenge - duatlon Doubravka Běh, kolo - štafety 5.6.
Slovakiatour - veletrh Bratislava, Incheba 16.-19.6. 16.6.
ATM - veletrh Spojené arabské emiráty, Dubai 16.-19.5. 16.6.
ITE - veletrh Hong Kong 17.-20.6. Cestovní ruch 17.6.
Tour de France Francie 25.6.-18.7. Silniční cyklistika 25.6.

Diskuse

Nejlepší lék je prevence Jana, 16.5.2021 19:51, 2 příspěvky
Lobuche? KarelM, 15.5.2021 11:58, 1 příspěvek
Labak Kuba Turek, 13.5.2021 18:05, 2 příspěvky
jak posílit imunitu irenaPok, 13.5.2021 14:25, 32 příspěvků
Labak Ales, 13.5.2021 10:26, 2 příspěvky
odlučnění Zdenda, 13.5.2021 9:18, 4 příspěvky
Zmrzne - romrzne Barbucha, 12.5.2021 14:34, 1 příspěvek
Dobré retro KarelM, 12.5.2021 10:40, 1 příspěvek
jak posílit imunitu Horydoly , 6.5.2021 18:25, 32 příspěvků
jak posílit imunitu Martina Skalská, 6.5.2021 14:21, 32 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Re: Fotografie u článku T... Kuba Turek, 17.5.2021 17:14
fotografie Horydoly Open, 17.5.2021 17:03
Slovenské lázně po korona... Horydoly , 14.5.2021 20:40
Tajemství čísel odhaluje ... milan šupa, 13.5.2021 19:48
Re: Výstaviště Lysá nad L... Horydoly , 13.5.2021 11:02
Změny ve vedení firem Horydoly , 12.5.2021 16:39
Cookies: co byste o nich ... Horydoly , 11.5.2021 21:51
Omezení sociálních kontak... Horydoly , 11.5.2021 15:22