Severní hrana Lärmstange: lezení s výhledem na lyžaře

Severní hrana Lärmstange: lezení s výhledem na lyžaře
Lärmstange, Zillertaler Alpen. Vzadu lyžařský ledovec Hintertux.
Autor snímku Hana Suchá
SDÍLEJ:

CLIMBING GUIDE Kdyby se hora Lärmstange nevypínala v nejznámějším rakouském údolí Zillertal - u ledovcového lyžařského střediska Hintertux a mezi skalními velikány, jimž vévodí Olperer - byla by prvotřídním štítem a stoupaly by na ni davy turistů i horolezců. Takhle je to jen jeden kopec z mnoha. Vede na něj krásně ostrá skalní hrana čtyřkové obtížnosti.    

Severní hrana Lärmstange: lezení s výhledem na lyžaře
Lärmstange Nordkante. Na konci 9. délky je nutné přelézt stěnu obtížnosti 4+ UIAA.
Autor snímku Hana Suchá

V Zillertalu se leze po žule a rule. Na Lärmstange to není jiné. Strmá severní hrana je budovaná z ruly, v Alpách zvané gneis.

Výhodné pro horolezce je, že rula je chytovatá a dobře na ní drží boty. Za to se platí lámavostí skály na ostří hřebene a také větším množstvím trávy ve skalách.

Nordkante 4+ na  Lärmstenge je oblíbená skalní túra kvůli dobré dostupnosti. Buď přijedeme lanovkou na její úpatí, nebo tam vyšlapeme na horském kole. Pěší sestup a pak návrat na kole nebo lanovkou je rychlý.

Přístup lanovkou nebo na kole

Zajištění na Lärmstange je ve stylu plaisir, ale lezení odpovídá stylu alpine.

Vybíráme si tento horolezecký cíl v týdnu, kdy se neustále opakuje stejný scénář: ráno hezky, odpoledne se zatáhne a k večeru prší. Přes noc prší hodně. Není tedy prostor na dlouhé túry na vysoké hory v odlehlých údolích.

Ve stanu v kempu dole v údolí si můžeme přispat, není kam spěchat. Autem dojedeme k lanovce v Hintertuxu. Lanovka nás vyveze spolu s lyžaři pod ledovec, kde se celoročně lyžuje. Pěšky pak dorazíme za hodinu pod nástup.

Na hraně už lezou tři družstva našich kamarádů a kamarádek, kteří přišli o pár minut dříve. Nevadí, protože hrana je spíše strmý hřeben, a tak se navzájem nezdržujeme ani neohrožujeme padajícím kamením. Jenom se vzájemně sledujeme, jak nám to jde, a občas se sejdeme na štandech.

Lärmstange, Zillertaler Alpen.

První alpská túra pro pocit jistoty

Jedenáct lezeckých délek uběhne jako voda. Ve trojici jsme si během lezení popovídali, moc jsme se nebáli, na stanovištích a klíčových místech byly umístěné spolehlivé borháky, mezi ně jsme občas přidali smyčku, vklíněnec či střední friend. Starosti nám dělalo pouze počasí, neboť jsme celý den sledovali, jak se pomalu, ale jistě zatahuje obloha. Zrychlit lezení jsme při tom nemohli, protože jsme osahávali každý chyt a poklepávali na každý podezřelý kus skály, neboť břidlici podobná rula v nás nebudila pocit jistoty.

Pro Tomáše to byla první alpská túra. Na konci cesty dolézáme k malému kříži na hřebeni. Mohli bychom ještě vylézt lehce přímo na vrchol, ale začíná pršet. Rychle tedy balíme a pěšky scházíme na západ po suťovitém úbočí směrem na Kaserer Schartl, kudy prochází značená cesta. Kamarádi nám už odtamtud mávají. Je jasné, že oni poslední lanovku stihnou, ale my budeme muset jít pěšky.

Lärmstange, Zillertaler Alpen.

Návrat pěšky přes Kaserer Schartl

Asi v polovině cesty na Kaserer Schartl uhneme z prošlapané stezky strmě dolů na sever. Jedničkovým terénem slezeme do sněhového údolí pod Ramsköpfe a zkrátíme si trasu na Sommerbergalm. Můžeme si to dovolit, protože máme s sebou cepíny. Prší stále víc, což sice vadí nám, ale spoustě svišťů vůbec ne, a tak nás zdálky i zblízka pozorují. Lanovku opravdu nestíháme.

Za to si užijeme Wasserfallweg. Místo nezáživného sestupu po štěrkové svážnici pro terénné auta volíme turistickou pěšinu zvanou Vodopádová cesta. Vede podél potoka Tux a jeho přítoků, které jsou napájeny Tuxským ledovcem. Prší opravdu hodně, a tak se plní koryta potoků vodou a díky tomu pozorujeme několik mohutných vodopádů. Horskými pastvinami a poté modřínovým a smrkovým lesem sejdeme do Hintertuxu k dolní stanici lanovky, kde máme zaparkované auto. Jsme mokří jako myši.

Lärmstange, Zillertaler Alpen.

NORDKANTE LÄRMSTANGE

2686 m
Zillertal, Hintertux

Obtížnost: 4+ UIAA. 11 délek lezení bez možnosti úniku. Za mokra nebezpečné! V 5. délce výlom zvyšuje obtížnost na těžší pětku. Na stanovištích 2 borháky. 

Sestup:  Pěšky z hřebene před vrcholovou hlavou od kříže na západ suťovým polem, posléze znatelnou traverzovou stezkou skalnato-travnatým úbočím na sedlo Kaserer Schartl (2448 m) a po značené cestě na Sommerbergalm (2028 m). Cca 2 hod. Další sestup bez lanovky cca 1-2 hod.

Přístup: Autem po dálnici Mnichov - Kufstein - Wiesing. Dále po silnici Zell am Ziller - Mayrhofen - Hintertux. V létě je zde parkování zdarma (1499 m). Dále pokračujeme lanovkou na Sommerbergalm (2028 m). Pěšky dojdeme po sjezdovce (v létě zpevněná cesta pro terénní auta) k dolní stanici sedačkové lanovky Lärmstange (2100 m). Sem lze dojet namáhavě na horském kole nebo elektrokole po zpevněné cestě z Hintertuxu přes Bichlalm.

Po hraně zarostlé morény stoupáme přímo na jih ke skalní podstavě Severní hrany. Obejdeme ji zprava (západně) skalnatým svahem po částečně vyšlapané stezce (1 UIAA) na travnatou plošinu pod Severní hranou (2440 m). Od lanovky cca 1 hod.

Ubytování: Dole v údolí u Mayrhofenu je v provozu komfortní kemp Campingplatz Tirol. Blízké hotely jsou v Hintertuxu. Nejbližší horské chaty jsou Spannagelhaus a Tuxerjoch Haus.

Lärmstange, Zillertaler Alpen.  

Výstup: 

1. Skalní stěnkou (3x BH) s trávou pod ostří hrany. 3- UIAA 35 m

2. Vlevo od hrany malými žlábky (7x BH). 4 UIAA 40 m

3. Lehce po vzdušné hraně (3x BH). 2+ UIAA 35 m

4. Travnatou hranou (4x BH) na štand. 2 UIAA 30 m 

5. Vlevo do zářezu a jím na hranu, znovu doleva po úzké plotně (7x BH, friendy) pod převis na vzdušné stanoviště. 4- UIAA 25 m POZOR! Zářez je po řícení skal těžší, zřejmě 5 až 5+. 

6. Převisem doprava na hranu a po lámavých plotnách vpravo od ní (3 BH). 3+ UIAA 30 m POZOR! Skoby vlevo od stanoviště jsou bludné.

7. Za roh doleva pod hranu (mezištand) a levou stěnou velkého vhloubení zpět na hranu a dále po ní (9 BH) na balkon. 3+ UIAA 30 m Výhled na ledovcový skiareál Hintertux. 

8. Traverz doprava stěnou pod hranou (2x BH). 3 UIAA 10 m 

9. Dlouhý překrok do stěny vpravo a stěnou vzhůru pod převis (7x BH). 4+ UIAA 30 m 

10. Od stanoviště vzdušný krok doleva za roh a zářezem (8x BH, friendy). 4 UIAA 40 m 

11. Hrana se pokládá a mění na lehký hřeben, poslední štand je v chodeckém terénu. 1 UIAA 50 m

Další délka vede lehce ke kříži na hřebeni. Následuje úzká rokle (friendy, smyčky) zprava ze západu na vrchol. 2 UIAA

Horydoly.cz Zillertal na Horydoly 

OSOBNOST Peter Habeler: Ne cesta, ale vrchol je cíl 
Skromná a nenápadná horolezecká ikona Peter Habeler

TURISTIKA Pohyb v největším zážitkovém údolí světa

PŘÍRODA Přírodní park Zillertal je kousek ráje

BOULDERING Moonwalk Zillertal is Destroyed

HOROLEZECTVÍ Stille Wasser 5

HOROLEZECTVÍ Karin, Nelly a Honza lezou u Adidasu

FERÁTY Slegeis 131 Klettersteig 

CYKLISTIKA Sportovní zážitky v Zillertalu

LYŽOVÁNÍ Tux: podzimní číslo jedna

LYŽOVÁNÍ Lyžování na ledovci Hintertux

 

Horydoly.cz INSPIRACE: Dlouhé skalní cesty v Alpách

Bergell: Cassin Badile 6+Plotny Enrichetta 6Molteni Badile 5Fiorelli Dente della Vecchia 5Nordkante Badile 4+Marimonti Sertori 4Východní stěna Porcellizzo 3

Berner Oberland: Septumania 6a+ Eldorado

Dachstein: Schmetterling Dachstein 6Windlegergrat Torstein 5 A0Steinerweg Dachstein 5-Pichl Dachstein 4Westgrat Dirndl 3+Drasch Mitterspitz 3+Chatový pilíř Schöberl 3Normální cesta na Dachstein 2výstupy okolo Adámkovy chaty 3-6

Gesäuse: Ödsteinkante Ödstein 4+Schmitt and Co. Ödsteinkarturm 4-Jahn-Zimmer Hochtor 3+Hlavní hřeben Gesäuse 3+Rossschweif Hochtor 3Pichl Planspitze 3Westgrat Buchstein 3Dachlgrat Hochtor 2+Peternpfad Peterscharte 2

Gosaukamm: Quo Vadis Grosswandeck 5-Severozápadní hrana Vordere Kopfwand 4Jižní strž Bischofsmütze 3

Grossglockner: Stüdlgrat Grossglockner 4-

Hohe Tauern: Jižní pilíř Hochalmspitze 5

Hochschwab: Fledermausgrat Griesmauer 4Südgrat Schartenspitze 4-Baumgartnerweg Hochschwab 3Westgrat Pfaffenstein 3 

Höllental: Richterova cesta Stadelwand 5-

Kalkalpen: Vegetarierkante Kampermauer 5-

Karwendel: MaMa Kante Kreuzwand 5+Herzogova hrana Lalidererspitze 5-Südwestgrat Viererspitze 4+Luftige Kante Kreuzwand 4

Mont Blanc: Le solleil avec la lune Grépon 6a+/6bŠvýcarská cesta Kapucín 7Salluard Pointe Adophe Rey 5+Normální cesta Dent du Géant 5Východní hřeben Pyramide du Tacul 4+

Ötztalské Alpy: Wazegrat Watzespitze 4

Paklenica: Velebitaški Aniča Kuk 7-

Sengsengebirge: Wer putzt der findet 6+ TraunsteinPlatteneuphorie Hoher Nock 5+Juniperus Plombergstein 5-

Tennengebirge: Fun in the Sun Fieberhorn 6+/4+A0Krabbelstube Hiefler 5Jižní rampa Hochthron 4+

Totes Gebirge: Hochkarweg Spitzmauer 4Jihovýchodní hřeben Grimming 2- 

Verwall: Severovýchodní hřeben Patteriol 4+

Wallis: Normální cesta Zinalrothorn 3-Hörnligrat Matterhorn 3

Watzmann: Berchtesgadenská cesta Watzmann 3-4

Wetterstein: 4er-Weg Östlicher Schosskopf 5+Nordkante Höllentorkopf 5-

Wilder Kaiser: Severní hrana Predigtstuhl 4Severní hřeben Fleischbank 3

Zillertal: Stille Wasser 5, Nordkante Lärmstange 4+

Horydoly.czVYSOKÉ TATRY: Vyberte si z desítek pěkných horolezecký cest!

SDÍLEJ:

Diskuse

Ochrana proti spamu. Napište prosím číslo dvacet-čtyři:

  • Captcha Image

Diskuze k článku

Celkem 0 příspěvků v diskuzi


Rozšláplá žába a České lezení nebude. Český horolezecký svaz si ponechá logo i jméno

Rozšláplá žába a České lezení nebude. Český horolezecký svaz si ponechá logo i jméno

Horolezci jsou spokojeni se současným názvem Český horolezecký svaz a jeho logem. Předseda Jan Bloudek sice novou identitu nechal vytvořit, ale kvůli všeobecnému posměchu se ji neodvážil předložit Valné hromadě ke... celý článek

Mountopolis: nové jméno pro Zillertal ski safari

Plechové garáže z Polska: kvalita za přiměřenou cenu

registrovat

Hledáte si ubytování v ČR nebo na Slovensku? Doporučujeme chaty a chalupy k pronájmu za nejlepší ceny. I levné ubytování si najdete na portálu MegaUbytko.cz.
Super volbou na letní rekreaci je určitě ubytování Velký Meder. Turistům a nadšencům hor by se mohlo hodit ubytování Vysoké Tatry, kde najdete ty nejlepší chaty a chalupy.
Získejte bonus za vklad v nejlepším online kasinu v České republice.
Cestovní pojištění od Porovnej24.cz
Online cz casino s licenci slot-vegas.czNejčtenější články

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Hřebenová cesta Česko-polského přátelství

Nejdůležitější turistickou trasou v Krkonoších je hřebenovka Česko-polského přátelství. Začíná pod Tvarožníkem u Vosecké boudy. Vede podél státních hranic, stále na východ, jednou na české podruhé na polské straně, až na Pomezní
Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

Trailové boty na treking? Velké téma současné turistiky

RADY DO OBCHODU Turistické vybavení se odlehčuje. Včetně nejzákladnějšího - bot, batohu a oblečení. Aby se z počítání gramů nestala nebezpečná zábava, musíte vědět, do čeho jdete. Doslova!
7 nejlepších kasin po celém světě

7 nejlepších kasin po celém světě

Herní možnosti, které můžeme najít mezi TOP 7 kasina po celém světě, jsou rozmanité. Najdeme mimo jiné ruletu, hrací automaty, blackjack a poker.
Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Leipzig Marathon: Běžecká návštěva u německých přátel

Po Kyffhäuser Bergmarathonu, který se běžel kolem druhého největšího památníku Německa, jsem oběhl památník největší – lipský Völkerschlachtdenkmal, Památník bitvy národů, tedy vlastně památník vítězství nad Napoleonem.
Kde se natáčeli Zlatokopové z Arkansasu?

Kde se natáčeli Zlatokopové z Arkansasu?

Nepříliš nápaditá kovbojka Zlatokopové z Arkansasu se natáčela v Alkazaru, na Chlumu a ve Velké Americe. Německo-italsko-francouzská produkce vybrala pro imitaci Divokého západu opuštěné lomy v Českém krasu.

Kalendář akcí Zobrazit všechny akce

AKCE KDE INFO KDY ČAS
Zimní táboření Darkovičky 24.-26.3. 24.3.
For Bikes and Sport - veletrh Praha, Letňany 24.-26.3. 24.3.
Zakončení zimní tábornické sezony Orlické hory, Adam 24.-26.6. 24.3.
Velikonoce v hornickém domku Příbram, muzeum 27.3.-9.4. 27.3.
Grónsko - diashow Přerov, Hvězda Přednáší Martin Loew 28.3. 18:00
Grónsko - diashow Olomouc, Metropol Přednáší Martin Loew 29.3. 18:00
Sella Ronda - skialp Itálie, Arabba   31.3.
Ples HOSOHOPO Praha, Hlubočepy Horolezecký oddíl Horní Počernice 31.3. 18:30
Začátek pískovcové sezony
  Lezení na pískovci je v Čechách povoleno 1.4.-31.10. 1.4.
Otužilecké plavání Záříčí, Pískáč 1.4.

Diskuse

sem asi ne Klekí Petra, 26.3.2023 13:22, 2 příspěvky
Odkud vezmeme energii na ... Michael Beranek, 25.3.2023 20:09, 18 příspěvků
sem asi ne Pišišvor, 23.3.2023 22:00, 2 příspěvky
Nova zprava - ani ne Pavka, 20.3.2023 17:17, 2 příspěvky
velkoplošné chráněné území Lukas B., 20.3.2023 16:58, 1 příspěvek
Nova zprava Honza, 20.3.2023 14:55, 2 příspěvky
Oprava Horydoly, 19.3.2023 11:42, 4 příspěvky
Oprava Lukas, 18.3.2023 18:59, 4 příspěvky
Koloběžka Mascoot 20-20 Myškovi, 17.3.2023 12:14, 11 příspěvků
Koloběžka Mascoot 20-20 Kemo, 16.3.2023 10:28, 11 příspěvků

Fórum Zobrazit všechny příspěvky

Do Německa za jarními udá... Horydoly Open, 11.3.2023 23:50
Re: ferraty ve Slovinsku? Kuba Turek, 8.3.2023 1:24
ferraty ve Slovinsku? Horydoly , 8.3.2023 1:08
Proč udeřil blesk do soch... milan šupa, 3.3.2023 20:02
Sníh a sjezdovky v provozu Horydoly Open, 23.2.2023 15:22
Češi loni po Česku cestov... Horydoly Open, 23.2.2023 14:59
V Česku natáčený film Na ... Horydoly , 23.2.2023 14:50
Češi se do zahraničí rádi... Horydoly , 23.2.2023 14:44